BIJBLAD AMERSFÖORTSGHE COURANT Stadsnieuws. van de uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN DONDERDAG 27 FEBRUARI 1913. Het adres aan Gedeputeerde Staten, waar van we de verzending op 22 dezer in het vorige nummer meedeelden, luidt in zijn geheel geven met verschuldigden eerbied te ken nen ondergeteekenden, allen ingezetenen der Gemeente Amersfoort, dat door den Raad dier Gemeente in zijn openbare vergadering van 28 Januari is be sloten, voor de Gemeente aan te koopen voor de som van f 110 000 een terrein aan den Utrechtschen straatweg, aan de West zijde van het Rijks-opvoedingsgesticht dat deze aankoop door een zeer groot deel der ingezetenen niet in het belang der Gemeente wordt geacht, om de zelfde rede nen als kort geleden door eenigen hunner zijn aangevoerd tegen den aankoop van «Nimmerdor*, en wel 1. omdat de Gemeente geen behoefte heeft aan een dergelijk bouwterrein op zulk een grooten afstand van de aaneengesloten bebouwing en aan gene zijde van den circa 50 Meter hoogen berg 2. omdat de financieele toestand der Ge meente niet zoo rooskleurig is, dat 2ij zich deze noodelooze uitgaven kan veroorloven en 3. omdat de ligging van bedoeld terrein, ver van de grens der bebouwing en daar van gescheiden door particulier grondbezit, het doel, dat aan een gemeentelijk grond bedrijf moet ten grondslag liggen (namelijk de macht tot regeling van de uitbreiding en de prijsregeling van gronden in de on middellijke nabijheid der Gemeente) niet kan worden bereikt dat adressanten verder nog onder de aan dacht van uw College wenschen te brengen dat het toch niet een taak der Gemeente kan zijn, een zoogenaamd villa-park te exploi- teeren (een bijzonder speculatieve exploitatie) waaraan ter plaatse absoluut geen behoefte bestaat, daar een veel gunstiger liggend ter rein tusschen de stad en het boven bedoelde, thans nog groot ongeveer 50 Hectaren, als zoodanig in exploitatie en, naar de meening van adressanten, voor villa-bouw tegen nor male prijzen te koop is dat trouwens ook de zeer geringe toename der bevolking dezen aankoop niet wettigt, terwijl, ten gevolge van de aan den koop verbonden voorwaarden.de arbeidende klasse, waaruit Amersfoort voor het grootste deel bestaat, zich aldaar niet kan vestigen dat door dergelijke aankoopen, met alle gevolgen daarvan zooals het aanlengen van wegen, rioleering, gas- en waterleiding, toezicht, onderhoud, enz. naar de beschei den meening van adressanten de plaatselijke belasting, in vergelijking met dergelijke Gemeenten als Amersfoort, te hoog zon moe ten worden opgevoerd dat alsdan, uit den aard der zaak, gegoede ingezetenen, die niet bepaald aan deze Ge meente zijn gebonden, deze zullen verlaten en andere gegoede personen er zich niet zullen vestigen en dat adressanten zich verder in hoofdzaak (vooral wat den prijs betreft) kunnen ver eenigen met de gronden, aangevoerd door het Raadslid, den heer Van Achterbergh, ter bestrijding van het voorstel tot aankoop, redenen, waarom zij zich tot uw college wenden met het eerbiedig, doch dringend verzoek, het besluit tot aankoop van boven bedoeld terrein niet goed te keuren. Het adhmsie-adres ligt nog tot morgen avond 8 uur in Valkhoff's boekhandel ter teekening. Men verzoekt ons, het volgende te willen opnemen. Aan het Bestuur van »HandeI en Nijver heid* is door een der leden het volgend schrijven verzonden Hoewel het onderstaande meer bij de ver- eeniging «Vreemdelingenverkeer* behoort, dacht ik, dat het toch ook wel eenigszins op den weg ligt van «Handel en Nijverheid*, er aandacht aan te schenken daar toch die vereeniging ook de noodige propaganda maakt om vreemdelingen naar hier te trekken ja, zelfs, zulks doet tot in Indië om de repatrieerende Nederlanders Amersfoort als woonplaats te doen kiezen, dat zoo gunstig in het midden van het land ligt, goede scholen, kruispunt van sporen en een prach tige malaria-vrije omgeving heeft, enz enz.' Vele plaatsen, die met een dergelijke mooie omgeving begiftigd zijn, hebben er daarbij nog groote geldelijke opofferingen voor over om hier en daar een aantrekke lijkheid aan te brengen, voor ingezetenen en vreemdelingen om dit hun ten volle te laten zien en te laten genieten. «Vreemdelingen verkeer* zet hier en daar op mooie puntjes een bank of legt een paar paadjes aan, doch dit is ook alles; maar er kan meer gedaan worden, vooral als zoo iets verkregen kan worden zonder dat het veel kost. Zoo zien wij, dat Wageningen, Arnhem, Nijmegen, zelfs Nunspeet hun belvedères of uitzicht torens hebben, speciaal daarvoor ge bouwd en voor eenige maanden liet Zand- voort (om zich als badplaats zoo aantrekkelijk mogelijk te maken) een watertoren aanbe steden. welke tevens zóo ingericht moet worden, dat die ook als uitzichttoren kan worden gebruikt. Nu hebben onze geachte Gemeenteraads leden bij het aanbesteden van onzen water toren hieraan zeker niet gedacht; maar zou die alsnog niet daarvoor ingericht kunnen worden Ontegenzeggelijk zal boven op dien watertoren aan alle zijden een prachtig mooi panorama zich ontplooien mooier nog dan te Nijmegen of te Arnhem waar men dit slechts naar een zijde (de Betuwe) heeft. Bovenop zou men, als op vele plaatsen, een oriCnteertafel kunnen plaatsen, zoodat iedere vreemdeling zich zelf van de omlig gende omgeving op de hoogte kon stellen. Verder een mooie groote verrekijker plaat sen, waardoor men niet alleen op den Utrechtschen of den Nijkerkschen toren zou kunnen zien hoe laat het is maar zelfs de schepen van Spakenburg en die in zee voor zich kan halen. Ter verdere versiering nog eenige gekleurde glazen standaards plaatsen, zoodat men ook het verrukkelijke panorama, dat zijn weerga niet heeft, in ver schillende kleuren zou kunnen zien bijv. in het rood, geel, groen en blauw, enz. enz. De rente en jaarlijksche aflossing van de meerdere kosten zullen gemakkelijk verkre gen worden door, gelijk te Nunspeet, een toegangsprijs van 5 cent (kinderen half geld) te heffen. Iedere wandelaar klimt toch bij het pas- seeren gaarne op een hoogte om even van een mooi vergezicht te kunnen genieten. De menschen, wier beurs zulks eenigszins toe laat, bewij/.en het jaarlijks door hun reizen zomers naar de bergen de Harz, Arden nen, Zwitserland, enz. enz. Heeft Parijs niet zijn duren Eifeltoren laten bouwen om be woners en vreemdelingen een mooien blik te doen slaan op stad en omgeving Bij mooi helder weer kon er dan iemand bij zijn, die daarvoor biljetten als toegangs bewijzen verkoopt dit zou bijv. een mooi postje zijn voor een oud of gebrekkig stads werker, wien schop en bezem te zwaar valt te hanteeren, gelijk bij vele uitzichttorens gepensioneerde militairen te vinden zijn, wien daar dan gewoonlijk tevens vergunning wordt gegeven, prentbriefkaarten, reepen chocolade, enz. enz. te verkoopen. Tot zoover het voorstel, dat, gelijk dit de gewoonte is, reeds een punt van overweging heeft uitgemaakt bij het Bestuur van «II. N.< Reeds in het vorige nummer deelden we mede, dat al lang geleden het voornemen is opgevat, het hoog-reservoir op den Berg onder zekere voorwaarden óok te doen be zigen als uitzichttoren. ^fe kunnen hieraan nog toevoegen, dat het plan om als 't ware op den watertoren een uitzichttoren te maken ook zeer rijpelijk is overwogen, doch dat daarvan om verschil lende zeer geldige redenen is afgezien. Er is over gedacht, dien uitzichttoren aan te bieden als blijvend gedenkteeken van de Onathankelijkheidsfeesten, doch de raming voor de bouwkosten bleek zóo hoog, dat zelfs de aanvankelijk meest warme voorstanders dit plan onbereikbaar achtten. Bovendien, als men eenig blijvend geschenk overdraagt aan de Gemeente dan moet het van dien aard wezen, dat het niet meebrengt een jaarlijks terugkeerenden zeer grooten on- derhoudspost. Men meende die onder houdskosten te kunnen bestrijden, door in den uitzichttoren een restaurant te exploi- teerendoch dan zou de Gemeente, eigenares van het restaurant «Birkhoven* indien zij al dit blijvend gedenkteeken aanvaardde zichzelve concurrentie aandoen. Nogmaals, het denkbeeld is lang en breed besproken, va- alle kanten bekeken; 'een commissie heeft er reizen voor gemaakt naar andere uitzichttorens en is welbeslagen ten ijs gekomendoch het plan moest worden opgegeven. Hetgeen niet wegneemt, dat zeer geluk kig is het denkbeeld van de bevoegde auto riteit om, onder zekere door haar te stellen voorwaarden, van den watertoren te doen genieten van het ongelooflijk mooi en zner ver uitzicht op den gehcelen omtrek en dus naar alle zijden. Indien de teekenen niet al te zeer bedrie gen, zal nog vóór de helft der volgende maand een begin van uitvoering worden ge geven aan een lang door de Gezondheids commissie en tal van ingezetenen gekoester den wensch. Het plan bestaat namelijk, de zaak van de keuring der voedings- en genotmiddelen ernstig ter hand te nemen en die een flink eind vooruit te brengen door een wel zeer bevoegde daarover een lezing te doen hou den in de groote zaal van de sociëteit «Vereeniging* Bijna zeker wordt die lezing gehouden op 12 Maartzóo zeker zelfs, dat we allen belanghebbenden en belangstellenden zouden aanraden, dien avond vrij te houden. Zij weten het thans vroeg genoeg en «lus kunnen zij den Besturen hunner vereenigin- gen verzoeken, op 11 of 12 Maart geen vergadering te beleggen. De jongedames C. J. C. van Andcl, M. C. j Weller, M. J. D. van Andel en H.J. Wouters behaalden de akte Nuttige handwerken. Den heer D. van Buuren, schrijver bij de hoofd-administratie van het ie regiment huzaren, werd, nadat hem de zilveren me daille voor 24-jarigcn trouwen dienst was uitgereikt, door de onderofficieren van het regiment en van de rijschool een zeer fraai gouden horloge aangeboden. De leden van de schietverceriglng «Wil- helmina*, van welke hij Voorzitter is, voeg den er een niet minder fraaie gouden ketting aan toe. Den heer C. A. H. Bartelsman is door dc Directie der H. IJ. S. M. toevertrouwd het voortzetten der explotatie van het stations restaurant hier. Er waren zeer veel gegadigden. De heer W. Lukas, klerk der posterijen telegrafie ie klasse, wordt 1 April terugge plaatst van Nijkeik naar Amersfoort. Volgens de «Avondpost* gaat hardnekkig het gerucht, dat de leger-organisatie reeds met 1 April in haar geheel zou plaats heb ben en dus ook de October-bataljons reeds op dien datum zouden worden opgericht. De «Asser Crt.« weet mee te doelen, dat het in het voornemen van den Minister van Oorlog ligt om milicien-sergeanten, die daar toe genegen zijn. bij het einde van hun eerste oefening te vergunnen een verbintenis aan te gaan, waarvan de eerste 2 jaar als proef zullen worden beschouwd. Na het einde van deze jaar kan de verbintenis met 3 jaar als gewoon vrijwillig sergeant verlengd. Bij jhet einde van dezen termijn koeren de hierbedoelde sergeanten in do positie van milicien-sergeant terug en gaan met hun lichting over bij de landweer. Naar aanleiding van een expositie van werk van I.ouis Raemaekers, bij Bufta te Amsterdam, schreef prof. C. L. Dake «De populaire en hoogst artistieke teeke naar van «De Telegraaf* exposeert op dit oogenblik oen honderdtal teekeningen bij Buffa. Als groot aspekt ziet zoo'n expositie er niet mooi uit. Al die eenigszins dicht bijeen gehangen zwarte (soms even gekleurde) tee keningen, die alle voor reproductie gemaakt zijn, werken onrustig en een milieu, vanwaar men zijn beschouwenden rondgang kan ma ken, ontbreekt. Maar als men eenmaal be gonnen is ze te bekijken en men is wat thuis in de politiek van den dag en ver trouwd met de physionomieön der afgebeelde personen, dan geniet men bijna bij elke teekening van den humor en van het teeken talent van den artist. De humor van Rae maekers is niet venijnig over het algemeen, Slechts een enkele maal speelt zijn echte of kunstmatig-onder-den-indruk-van het-poütie- kc-oogenblik opgewekte verontwaardiging hem parten, als hij hooggeplaatste politieke personen voorstelt en ze afbeeldt als objecte schurken. Maar als hij Theo den schuins rechtsche teekent, of I.ieftinck voorstelt als Cyrano, als hij Troelstra als razende conven- tionneel, toegejuicht door de tricoteuses, laat optreden, met in elke hand een pistool, of «blanke Bet* laat lokken, werkt hij gewel dig op de lachspieren en bespot zijn subjecten binnen de grenzen van het geoorloofde. «Hij is volmaakt karikatuur-portrettist als hij Troelstra teekent. Talma, I-ohman, Z. van den Berg behooren ook tot zijn goedge keurde typen. Dr. Kuyper is niet altijd goed. Serrurier is weer meesterlijk. «De teekenaar heeft nog de groote ver dienste, «laf hij zelf zijn moppen bedenkt, benevens de dikwijls zoo geweldig pakkende en geestige onderschriften. Hij geniet aan «De Telegraaf* dan ook een onbeperkte vrijheid, die hij gebruikt als een gentleman. «Men ziet aan zijn teekeningen voorts, dat Raemaekers, hoe groot zijn oorspronkelijk meegekregen talent ook is, dit ontwikkeld heeft door een degelijke studie, waardoor de waarde er van aanmerkelijk is gestegen. «liet was bij Buffa vol belangstellenden.* Waar «Kunstbeschouwingen" hier aan staanden Zaterdag en Zondag de zelfde verzameling exposeert behalve dan een enkele teekening, die reeds te Amsterdam werd verkocht meenden we hieroi de aandacht te moeten vestigen. Te meer omdat in de zoo uitstekend voor tentoonstellingen zich teenende zaal van de sociëteit «Vereeni ging* alle teekeningen uitstekend tot hun recht kunnen komen. Een bezoek aan die expositie is warm aan bevelen, óok omdat er bovendien een 23-tal etsen zal te zien zijn van Jan Boon, uit Rijswijk, wiens werk op de tentoonstel ling te Rome zoozeer dc aandacht heeft ge trokken en wiens inzending op de Vierjaar lijksche te Amsterdam, verleden jaar gehou den, nog zoo versch in 't geheugen ligt. De «Eembode* herinnert belangstellenden, dat men zich tot 15 Maart bij het Bestuur der Huisvlijttcntoonstelling ais inzender van voorwerpen in een of meer afdcelingen kan aangeven. I)e inzending moet geschieden vóór 2q Maart. Het Gemeentebestuur hechtte niet alleen zijn goedkeuring aan het houden der ten toonstelling, maar gaf ook toestemming tot het houden van ecu tombola. 't Is hoogst bemoedigend voor de rege- lings-commissie te ervaren, dat men haar werk allerwege waardeert en velen zich be schikbaar stellen voor medewerking. Zoo is het Bestuur bijv. in staat, op een der dagen een concert ter opluistering te annonceeren, enz. enz. Zij die in 't bezit zijn van voorwerpen, welke zich Iconen voor inzending ter opluis tering, worden beleefdelijk verzocht, daar van mcdedeeling 'te doen aan dc betrokken commissieleden. Waar velen zoo eendrachtig samenwerksn, mag groot succes worden verwacht. Het is thans zeker, dat dc landbouwbeurs Vrijdagsochtends in de groote zaal van «Het valkje* te houden, den 28 Maart wordt geopend. In het jongste nummer van «De hoefsmid* komt een voor paardenhouders zeer belang wekkend artikel voor van de hand van ka pitein-paardenarts F. Laméris, hoofdleeraar aan 's Rijks-hoefsmidschool hier, waarin met zeer veel waarcieering wordt gesproken over een nieuw uitgevonden hoefijzer van den heer C. Roodvoets, onderwijzer in het hoef smeden aan de Ambachtsschool te Utrecht. Dit hoefijzer moet dienen om bij paarden met Franschen stand of toontrederstand nei ging tot verbetering van dien stand te ge ven, Volgens den heer Laméris is 't het beste, dat tot nu toe op dit gebied is gele verd en hij raadt alle belangstellenden aan, er proeven mede te nemen. Waar de heer Laméris nog andere soor ten behandeld, brengt hij aan het slot van zijn artikel hulde aan den heer Roodvoets, die, zooals hij schrijft, door zijn liefde voor het hoefsmidsvak er stee ls naar streeft, nieuwe wegen en middelen te vinden ter verbetering. Maandag is te 's-Gravenhage geopend het 15c wapen feest van den Kon. Officiers Schcrmbond, dat tot morgen duurt. In den landen wedstrijd, die Dinsdag bc gon, kwam voor Nederland o. a. uit op degen en op sabel Luitenant J. Doorman, gedetacheerd bij do Rijschool, wien een extra-prijs, uitgeloofd door Z. K. H. den Prins der Nederlanden, ten deel viel voor het minste aantal touché's. Aan dien wedstrijd namen behalve ons land deelBelgië, Denemarken, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Oostenrijk en Zweden. Ons land mocht den eersten prijs verwerven. In den wedstrijd sabel voor niet-prijswin ners behaalde luitenant W. van den Hoek, van het ie regiment veUl-artillcrie,den fiden prijs en luitenant E. lüsnia, van het 50 re giment infanterie, den aden prijs. Quick ontvangt hier aanstaanden Zondag Be Quick, uit Zutfen. Het Amersfoortsch wissel- en effecten kantoor konéigt bij advertentie In dit num mer aan, dat het tot «o Maart (behoudens vroegere sluiting) dc inschrijving open stelt op f 10 000 obligation, rentende pCt. en af te lossen in hoogstens 50 jaar, in de R. K. bouwvereeniging «St. Bonifacius*, in stukken van f 50 en f too, waarvan de storting moet geschieden op 1 Augustus. De vereeniging stelt zich voor, onder directie van architect H. Kroes op een ter rein van 17825 M- aan den Soesterweg. vroeger den Knoesthof, een 80-tal arbeiders woningen te doen bouwen. De bouwkosten en de stratenaanleg wor den begroot op t 155 653, terwijl de jaar lijksche huur wordt geschat op f 0725. Er zijn reeds meer huurders dan er wonin gen zullen komen. Mr. I- Stadig zal morgenavond in de cursus-vergadering van «Groen van Prin stercr* inleiden de L'ariefwet. De «Eembode* meldt, dat door den Cbr. Besturen Bond is besloten, in Maart een openbare vergadering te beleggen. In welke, vanwege dc (pro) Tariefwet-vereeniging.een spreker zal optreden die zich vóór de Ta- riefwet verklaart. De gelegenheid zal worden opengesteld om met den inleider te debateeren. Aan den heer E. van der Wart is thans gcgmul het bouwen van de te Haam op te richten ijsfabriek.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 5