Donderdag 20 Maart 1913. No. 8238. 62e Jaargang. kosteloos. Stadsnieuws. AMERSFOORTSCHE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „I)e Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD REDACTEUR F. J. FREDERIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post/1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer xo cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiCn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTSGR4CBT 9. Postbus 9. Telefooi Wie zich met ingang van 1 April doet in schrijven alsjabonnd, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers KENNISGEVINGEN. De Burgemeester vnn Amersfoort, gezien artikol 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Baad dezer Gemeente zal vergaderen op Vrij dag, den 29 Maart aanstaande, des avonds te 7.45 ure. Amersfoort, 19 Maart l'J13. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat het Bureau van den Bur gerlijken Stand gedurende den Goeden Vrijdag voor het publiek geopend zal zijn dage 12 tot 's namiddags 1 uur op den Tweeden Paaschdag van des voormiddag» half negen tot 9 uur, uit sluitend tot bet doen van aangifte van ge boorte of overlijden. Voor het doen van aangiften op den Tweeden l'aaschdag moot de aanvrage geschieden aan het Gemeentehuis, mondeling of schriftelijk, uiterlijk tusschen 3 uur en kwart over acht des voor- middags van dien dag. Amerofoort, Is Maart 1913. Rurgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, J. D. WERKMAN. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, van belanghebbenden, dat in de Gemeente Utrecht een geval van mond en klauwzeer is voorgekomen. Amersfoort, IS Maart 191Ü. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Morgen, Goeden Vrijdag, heeft in de Luthersche kerk de avondmaal-bediening plaats. Eersten Paaschdag zullen daar nieuwe lidmaten worden bevestigd, waarbij de dienst zal worden afgewisseld door het zingen van gewijde liederen door mevrouw X. van D.~ B. Op Tweeden Paaschdag hoopt *ds. Ten Cate voor te gaan bij de godsdienstoefening van den Doopsgezinden kring. Ook in Februari hebben de Rijks-midde len weer een kleine vier ton meer opge bracht dan in de zelfde maand van het vorige jaar en wel f 11 885 000, ofschoon het gedistilleerd f 150 000 en de successie rechten f 96 000 minder gaven. De opbrengst van de eerste twee maanden van dit jaar was f 25 729 099, terwijl ver leden jaar werd ontvangen f 24 280 595. Reeds nu zijn we dus al f x 448 594 bij het vorige jaar vooruit. En toch de 10 opcenten. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Vrijdag 28 Maart 1913, des avonds kwart voor achten. t. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ontslag aan de onderwijzeres in de Nuttige handwer ken aan de openbare Lagere school E, mevr. Rupp. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van verlof aan de onderwijzeres aan de openbare lagere school A, mej. Beek. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het beschikbaar stellen van een medaille voor de te houden Huisvlijt-tentoon- stelling. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot goedkeuring van de Rekening der Kamer van Koophandel over 1912. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot intrekking van het Raadsbesluit van 26 Februari 1913, no. 83, tot het rooien van boomen in de Beekstraat. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houderstot verbetering van het Beukenlaantje. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van den datum waarop de waterleiding zal worden geopend. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot uitbreiding van het buizennet der waterleiding door de Barchman Wuytiers- laan en den .Soesterweg. y. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot invoering van automatische lan taarnontstekers. 10. Voorstel van Burgemeester en Wcr- houders inzake het adres van den ie Ge meente-opzichter P. van den Hooff, 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het doen waterpassen van bet zoogenaamd Bergkwartier. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het treffen eener regeling om trent het doen van uitbetalingen over ge broken tijdvakken. 13. Voorstel van Rurgemeester en Wet houders tot het doen van verbouwingen aan het hotel-pension »Birkhoven». 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van huizen aan de Hellestraat. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het beschikbaar stellen van een bedrag ter verbetering van de volkshuisves ting. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van woningen in het belang van de volkshuisvesting. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van een voorschot krachtens de Woningwet aan de stichting Volkshuisvesting II«. xb. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het instellen van eene Commissie van bijstand voor de financiën. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders inzake de verhuring en het gebruik van »Vleutbergenc. 20. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aanvulling der Verordening, houdende bepalingen voor het overdragen aan de Gemeente van verkeerswegen of terreinen tot het aanleggen van verkeers wegen bestemd. 21. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het zenden van een adres aan de Tweede Kamer der Staten-gcneraal inzake de wetsontwerpen betreffende de pension- neering van Gemeente-ambtenaren. 22. Vaststelling van het 7e aanvullings kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1912. 23. Vaststelling van het 3e aanvullings kohier der Straatbelasting, dienst 1912. 24. Behandeling van reclames in zake Inkomstenbelasting, dienst 1912. 25. Behandeling van reclames in zake Straatbelasting, dienst 1912. 26. Verleenen van afschrijving in zake Inkomstenbelasting wegens vertrek en over lijden, dienst 1912. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, mede het oog op het instellen van een Grondbedrijf, over te gaan tot het instellen eener Commissie van bijstand voor de financiën. Volgens het voorstel zal deze vaste commis sie bestaan uit 4 Raadsleden haar Voorzitter zal zijn de Burgemeester of een der Wet houders; als haar Secretaris zal fungeeren de Gemeente-Secretaris of een van de amb tenaren ter Secretarie. Zij zal advies geven, doch ook voorstellen kunnen doen. Zij stellen den Raad voor, als dag der opening van de Gemeente-waterleiding aan te wijzen 1 April 1913. Door bewoners van perceelen, waarvoor de aansluiting aan de waterliding werd ge vraagd vóór 1 Maart, zal tot 1 April geheel kosteloos water worden verstrekt. Zij stellen den Raad voor, het buizennet der waterleiding van de hoofdbuis van het eindpunt in den Soesterweg uit te breiden naar het woonhuis van den heer Joh. G. F. van Achterbergh. De kosten daarvan, ad f 330. wegen op tegen het door hem gewaar borgd verbruik van f 43 gedurende 5 jaar. Tevens stellen zij voor, ook het hotel pension >Birkhoven« aan te sluiten aan de leiding en deze ook aan te brengen in de Wuytierslaan en daar tevens brandkranen te plaatsen. Zij stellen den Raad voor, tot afdoende verbetering van de Beukenlaan de afwate ring naar de Beekzijde te verbeteren, den Zuidelijken kant op te hoogen en den ge- heelen weg opnieuw te verharden met Quenast-slag. De kosten worden begroot op f 1000. Burgemeester en Wethouders doen den Raad 3 voorstellen in verband met de ver betering der volkshuisvesting. Onder dagteekening van 18 Maart schre ven zij In uw vergadering van 26 Februari 1.1. werd door den Voorzitter reeds mededeeling gedaan van ons voornemen om aan uwen Raad voor te stellen, een bedrag beschik baar te stellen tot aankoop van gronden en tot aankoop, aanbouw of verbouw van wo ningen voor rekening der Gemeente in het belang der volkshuisvesting. Aan dit voornemen wenschen wij thans gevolg te geven. Wij meenen het bij uw vergadering als bekend te mogen veronderstellen, dat voor een juiste uitvoering der Woningwet in deze Gemeente de aankoop van gronden en de aankoop, aanbouw of verbouw van woningen noodzakelijk is. Uw vergadering gaf hiervan reeds blijk, laatstelijk bij uw besluit van 26 Februari 1.1., tot aankoop voor f 13 500 van grond, gelegen tusschen den I.iendertschen weg, Watersteeg en Beek, en te voren, bij uw besluit van 21 December 1.1., tot aankoop voor f 400 van een tweetal onbewoonbaar verklaarde perceelen achter de St. Jorisstraat. Gaat uw vergadering tot den voorgestel den maatregel over, dan stellen wij U tevens voor, gebruik te maken van de door artikel 33 der Woningwet geopende mogelijkheid om voor dit doel uit 's Rijks kas te verkrij gen zoowel voorschotten als bijdragen tot betaling van de voor aflossing van die voor schotten verschuldigde annuïteiten. Het advies van de Gezondheids-com missie van 14 Maart 1913 leggen B. en W. bij dit voorstel over. Zij stellen vervolgens voor, van wed. T. van Stokkum voor f450 aan te koopen drie onbewoonbaar verklaarde woninkjes Achter de Kamp nos. 9, 11 en 13, samen groot 178 M-, dus tegen een prijs van f2.50 per M2. Met de kosten van aankoop van andere perceelen, ad f 1620, is in totaal voor dit doel benoodigd f 16 000, tot welk bedrag een voorschot zal worden gevraagd uit 's Rijks kas. Ten andere stellen zij voor, gunstig te beschikken op het verzoek van de stichting Volkshuisvesting II», welke op het terrein aan den Liendertscheweg tegenover de Koningsstraat wenscht te doen bouwen 88 (later 132) woningen, welke f2 a f3 aan weekbuur zullen doen. Daartoe wenscht zij uit 's Rijks kas een voorschot van f 176 460 te ontvangen en verzoekt, dat de Gemeente verhardt den Liendertscheweg, een brug over de Beek legt, gas- en waterleiding doet aanleggen, een toeslag geeft van f5.20 per woning en per jaar en het stratenplan doet uitvoeren doch op kosten van de vereeniging. B. en W. stellen voor, in plaats van de door de vereeniging gewenschte voetbrug, welke f 1700 zou kosten, te doen slaan een brug voor rij- eti voetverkeer, welke ten hoogste f 12 000 zal mogen kosten, terwijl het verharden, rioleeren en verlichten van den Liendertscheweg f9100 zal vorderen en het leggen der buizen voor gas en water wordt geraamd op f 2500. De rekening van aanlegkosten luidtaan koop terrein met overdrachtskosten f 16000, aanleg der wegen op het terrein f 6460, bouwkosten 88 woningen f 146 400 rente verlies en honoraria f 7900 samen f176700; af: stamkapitaal f300; blijft f176 460. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, een gedeelte van het terrein »Vleutbergen<, de woning met bouwland, ter grootte van 46 A. 33 c. A., voor ten hoogste 5 jaar onderhands te verhuren voor ten minste f 1.25 per week en het overige deel, ter grootte van 2.75 H.Ate bebouwen met lupinen en zoodoende weder geschikt te ma ken voor bouwland. De kosten van eerste bewerking worden geraamd op f550, die voor latere bebouwing op f380 per jaar, ter wijl dan een opbrengst aan rogge of haver wordt verwacht van f500 per jaar. Burgemeester en Wethouders stellen ten slotte aan den Raad voor, de volgende ver beteringen te doen aanbrengen aan het hotel-pension >Birkhoven« het plafond van de auto-garage te bedek ken met asbestplaten en de tusschenruimte op te vullen met geluiddempende stoffen, de beide veranda's aan de voorzijde van het gebouw dicht te maken met glazen schuifdeuren en het kozijn met muur in de koffiekamer, tegenover het buffet, zooveel mogelijk weg te breken, zoodat de koffie kamer met de veranda éen geheel wordt, het voorste gedeelte van de veranda dicht te maken met glazen schuifdeuren en de muur van het conversatie-zaaltje uit te breken, daarin te plaatsen twee dubbele schuifdeuren, teneinde daardoor de verlichting in dat zaaltje te verbeteren, de ingebouwde binnenplaats bij de keu kens met glas te overdekken en de groote bovenkeukenramen naar binnen te maken, van het opgaand hakhout binnen de af rastering enkele boomen of struiken te doen kappen. Deze werken zullen een uitgaaf vorderen van ten hoogste f 1000. De exploitante van het hotel-pension, de Naamlooze Vennootschap >Phoenix Brouwe rij», is bereid tot en met 1906 te betalen 5 pCt. hoogere pacht en gedurende de 6 vol gende jaren 6 pCt. en verplichtte zich, voor haar rekening bij het eindigen van den huur- tijd de verbouwingen ongedaan te maken en de daar genoemde lokaliteiten weder in den toestand op te leveren, waarin zij zich op 1 Maart 1913 bevonden, indien Burge meester en Wethouders het verlangen daar toe te kennen geven twee maanden vóór afloop van den huurtijd, welke 1 November 1910 werd aangegaan voor zes jaren met zes optie-jaren. Burgemeester en Wethouders hebben 28 Februari met de firma Van der Zoo de Jong 6 Van Ophoven een tijdelijke leening aan gegaan van f 25 000 en op 18 Maart een van f 20 000. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt Zaterdagavond weer een openbare vergadering, ten Raadhuize. In den ouderdom van 71 jaar is hier Maandag overleden Jan van den Brink, lid van den Raad van beroep der Ongevallen wet, sedert 4 Januari 1888 gedurende 14 jaar

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1