Ingezonden, Voorzitter der plaatselijke afdeeling van Patrimonium» en sedert zijn aftreden als zoodanig, om hoogen leeftijd, haar Eere voorzitter. Een man uit éen stuk, die op het terrein van het Christelijk sociale leven zeer veel tot stand heeft weten te brengen. Toen gistermiddag zijn stoffelijk hulsel op de Nieuwe algemeene begraafplaats werd ter aarde besteld, waren velen op den doodenakker om dezen eenvoudigen, door en door oprechten man de laatste eer te bewijzen. De heer P. R. Kok, opzichter .van's Rijks waterstaat. is met ingang van i Mei over geplaatst van hier naar Bussum. De heer Jos. P. H. Hamers, thans redac teur van de Residentiebode is benoemd tot hoofd-redacteur van het R. K. Dagblad voor de drie Noordelijke Provinciën. Het Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad zal, volgens een mededeeling van den Bur gemeester van Amsterdam, dit jaar worden gebracht in September en samenvallen met de daar te houden herdenkingsfeesten van Neerland's onafhankelijkheid. Het 5e regiment infanterie zal van 15 tot 20 September kampeeren in de legerplaats bij Holten; het ie regiment huzaren zal van 20 tot 30 oefenen in de omstreken van Ede; de cavalerie-manoeuvres hebben plaats van 15 tot 20 Septemberde leger-manoeu\ aan welke ook de 4e divisie deelneemt, zul len worden gehouden onder bevel van den commandant van het veldleger in den vier hoek, begrensd door de lijnen Apeldoorn- )lst-Markeloo-Almeloo, Apeldoorn-Arnhem, A rnhem-Doesburg-Raalte, Raalte-Almeloo. Militie-ie luitenant H. J. A. van Son, van het 5e regiment infanterie, is benoemd tot ridder 3e klasse in de Stanislas-orde Rusland. Luitenant A. M. Geesink, van dc artillerie, adjudant van den commandant der 4e divisie, wordt binnenkort bevorderd tot kapitein. In de commissie, belast met het afnemen van het eind-examen der Hoogere Burger scholen met s-jarigen cursus in de Provincie Utrecht zijn benoemd tot lid en Voorzitter dr. II. J. F. Jonk man, directeur der Rijks-H. B. S. te Utrecht; tot lid en plaatsvervangend-voorzitter dr. J. W. Doyer, directeur der Gemeentelijke II. B. S. te Utrecht; tot leden de heeren dr. P. G. Tiddens, direc teur der H. B. S., en F. Wesseling, J. M. Thiel, dr. E. J. Beumer, S. Algera, D. Polak. B. D. Best, allen leeraren aan de Gemeentelijke H. B. S. te AmersfoortS. Engers, dr. P. van Mourik, dr. E. E. Mogendorff, dr. J. E. Enklaar, D. Aitton, VV. Pik, F. A. Kohly, allen leeraren aan de Rijks-H. B. S. te Utrecht; dr. A. Kylstra, dr. J. A. Vreeswijk, dr. J. M. Geerts, I. Stibbe M. ten Bouwhuys, F. P. Visser, allen leeraren aan de Gem. H. B. S. te UtrechtT. de Munnik, direc teur der Bijzondere H. B. S., en J. H. A. Krediet, mr. H. J. van Noppen, H. Makkink, K. W. M. Wirtz, mej. J. M. de Waal, allen leeraren aan de Bijz. H. B. S. te Utrecht; C. van I.iere, leeraar aan de H. B. S. te Zalt-Bommel en H. H. Sanders, leeraar aan de H. B. S. te Kampen. Het mondeling examen zal worden afge nomen te Utrecht. Onder voorzitting van den heer C. M. Cremer werd Dinsdagavond in >Amicitia« de voorjaarsvergadering gehouden van de vereeniging »IIandelsschool voor Amersfoort en omstreken*. De notulen van 10 October werden gele zen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den Secretaris, mr. R. P. van der Marck. Vervolgens was aan de orde de Reke ning en verantwoording van den Penning meester, den heer JC. H. Th. Tceng Bij een ontvangst van f 6785.82 sluit zij met een bate van f.518.48, vooral veroorzaakt door het goed slot van f380.97 van het eerste jaar, toen geen uitgaven werden ge daan. De contribution bedroegen thans f267.40; aan subsidiën van Rijk, Provincie en Gemeente werd ontvangen f 4000, f 390 en 11333.33, »an rente f12.52. De heer Frederiks bracht namens de financieele commissie rapport uit over haar bevindingen en stelde namens haar voor, den Penningmeester te dechargeeren, met dank voor zijn uitnemend beheer. Bijzonder heeft het de commissie getroffen, dat de Begrooting voor het eerste schooljaar zoo heel juist is saamgesteldde werkelijke uit gaven Ioopen daarmee niet noemenswaard uiteen en de commissie wilde dan ook niet nalaten, hulde te brengen voor zóo nauw keurig werk. De rekening en verantwoording, die 8 dagen ter inzage heeft gelegen doch, zooals hier te doen gebruikelijk is, door niemand werd ingezien, werd goedgekeurd en zal in afschrift worden meegedeeld aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en aan het Ge meentebestuur van Amersfoort. Hierna was aan de orde het Jaarverslag, waarin mr. Van der Marck onder meer herinnert, dat het in veel blijder toon kon gesteld dan het vorige, omdat in 1912 een een deel der plannen werd verwezenlijkt, terwijl op het einde van 1911 de tot stand koming der Handelsdagschool nog vrij hope loos was. Ofschoon het pr.-e-advies van Gedeputeerde Staten op het verzoek om Provinciaal sub sidie, waardoor tevens dc subsidiën van Rijk en Gemeente zouden kunnen ontvangen, andermaal afwijzend luidde, besloten 10 Juli 1912 de Provinciale Staten met 26 tegen 12 stemmen het tegenvoorstel van prof. De Louter en mr. dr. Van Z.ijst aan te nemen, waardoor het Provinciaal subsidie werd toe gestaan. Aan deze heeren en de Statenleden Van der Burg, H. C. A. de Jong, Kettlitz en Bicker Caarten wordt hulde en dank ge- Op voorstel van dc commissie werd den Penningmeester onder dankbetuiging i charge verleend van zijn beheer. Dl heer G roenest ei .1 vroeg of het waar is, dat het Bestuur plannen zou hebben de menschenvan de Wagenwerkplaats buiten de vereeniging te sluiten. De Voorzitter antwoordde, dat aan het Bestuur hiervan niets bekend is. Aan dc orde kwam nu dc verkiezing van 4 Bestuursleden. De attredenden. de heeren IJ. territsen, 11. M. Verheij, J. A. Stoopen- daal en L. van Achterbergh, werden met algemeene stemmen herkozen en namen allen hun benoeming aan. De aftredende Commis sarissen, de hoeren Tromp van Holst, Groe- nestein en Van den Brink, werden bij accla matie herkozen. De Voorzitter deelde hierop mede, dat 1', Lecnaerds m jaar geleden bij de verecm- en hoopte, dat hij nog langen tijd zijn functie zou mogen waarnemen. Uit den boezem der vergadering werd ge vraagd, een collecte voor de sigarenmakers, te mogen houden. Hes Bestuur verklaarde, het zeer aangenaam te vinden, dat men deel nam in het lot van mede-arbeiders. De collecte, welke f 7.50 opbracht, zal worden bestemd voor de moderne en de Christelijke vereeniging. De vergadering werd hierna gesloten. De gewijzigde Statuten van dc R. Is. mid- denstands-crediet-vereeniging »De Hanze- bank» zijn opgenomen in Staatscourant* 110. 64. De leening, uilgeschreven door de R. K. bouwveroeniging »St. Bonifaeius* is voltec- kend. De loonsherziening voor het personeel der II. IJ. S. M. is ter goedkeuring ver zonden aan den Minister van Waterstaat. ij nuiui iiuiiii' en umm j—- r. - bracht voor den krachtigcn steun dien zij ging als bode in dienst trad en rar verleenden om tot dit voor de school zoo j openlijk hulde voor zijn Bverjm toe gunstig resultaat te geraken, waardoor tevens het laatste beletsel verviel en de school kon opgericht. Den 8 Augustus werden Directeur en leeraren benoemd, die hun taak met lust en ijver vervullen. Begin September werden de toelatings examens gehouden, den 14 September werd de school op eenigszins plechtige wijze ge opend en den 16 September vingen de les sen aan in het tijdelijk gebouw aan de Muurhuizen, terwijl 1 Januari het gebouw aan de Koestraat werd betrokken, eveneens tijdelijk[want in de toekomst is liet oog gericht op een modern schoolgebouw, dat voldoet aan de eischen, te stellen voor dit vakonderwijs met 4-jarigen cursus. Van de 47 jongelieden, die deelnamen aan het toelatings examen slaagden er 24 (5 meis jes en 19 jongens) voor de ie en 13 (3 meis jes en 10 jongens) voor de ze klasss. Van deze 37 leerlingen zijn er 32 uit Amersfoort en 1 uit Baarn, Barneveld, Harderwijk, Soest en Zeist. Zij betalen van f 8 tot f 40 school geld. Kosteloos onderwijs genieten 3 leer lingen, te wier behoeve belangstellenden f 100 schonken voor aankoop van boeken en leermiddelen. De resultaten van het onder wijs zijn uit den aard der zaak moeilijk thans reeds te beoordeelen. Wel kan meegedeeld, dat ongeoorloofd schoolverzuim niet voor kwam. Herinnerd wordt nog, dat het Huishoude lijk reglement werd vastgesteld en dat het Bestuur werd uitgebreid met 4 leden. Het aantal leden der vereeniging bedroeg op 31 December 133. Zeer gewcnscht is het, dat het wordt uitgebreid, want er valt nog zeer veel te doen, nu na ommekomst van dezen cursus het 3e en volgend jaar het 4e leerjaar wordt ingesteld. Veel werk wacht bet Bestuur nog, doch het hoopt van de school te maken een alleszins goede Handels school voor Amersfoort en omstreken. Het verslag werd vastgesteld niet dank aan den Secretaris. De heeren J. S. J. de Jongb, M. S. de Pool en J. N. C. Th. Teengs, die met 1 Mei aan de beurt van aftreding waren, wer den hierna herkozen als Bestuurslid. De vergadering werd hierop gesloten. De georganiseerde R. K. kruideniersbe dienden hebben een schrijven tot de patroons gericht, houdend verzoek, met het ong op de dure tijden in verband met de lage loo- nen, dc loonen te verhoogen. De Amersfoortsche Muzick-vcrceniging, het mannenkwartet Kuterpc en Jeden van de tooneel-vereeniging U. D. I., gaven Zon dagavond in »De Keizerskroon*, een uit voering ten bate van de sigarenmakers in Nederland. Een bedrag van f2; kon daardoor worden verdeeld onder de moderne en de Chr. or ganisaties. Door den Chr. Besturen Bond is besloten, voor de Chr. sigarenmakers gelden in te zamelen bij de Gemeentenaren. Een derge lijke steun is voor de overigen toegezegd door de moderne werklieden-organisaties. Bij dc Dinsdag ten overstaan van notaris Joh. Knoppers gehouden veiling vair onroe rende goederen werden verkocht: drie heerenhuizen aan den Utrcchtscheweg nos. 6t, 63 en 65, samen groot 8.41 A. en verhuurd voor te zamen f1176 per jaar, voor f 14 4 50 aan den heer F. F. .Spieker- Vier heerenhuizen aldaar nos 79, S183 en 8,5, groot 10.76 A. en te zamen verhuurd voor f 1450 per jaar, voor f 400 aan den heer J. Bast; een perceel bouwterrein aan de Regen» tessolaan, groot 392 M2, voor f loooaanden heer A. C. Beijer; het heerenhuis Zuidsingel 110. 70, met daarachter gelegen woning aan de St. Jans straat no. 6. voor f3760 aan den heer B. H, Lensing. Onder voorzitting van den heer D. Ger ritsen werd Dinsdagavond in »De Kei zerskroon* gehouden de verplichte jaarver gadering der werklieden-vereeniging »Onder ingo hulp*. In zijn openingswoord gaf de Voorzitter een overzicht van het 19e boekjaar, dat betrekkelijk rustig is geweest, ofschoon er door den kwakkelvvinter ongewoon veel zie ken waren, ten gevolge waarvan een kleinig heid, ongeveer f1.50, meer is uitgekeerd dan aan wekelijksche bijdragen werd ontvangen. Door de oorlogen is ook de waarde der belegde fondsen iets minder. Een en ander geeft echter geen reden tot bezorgdheid. Omdat eenige groot-werkgevers een eigen verzekering voor hun werknemers sloten, is 'het ledental gedaald van 300 tot 273. Het 20-jarig bestaan der vereeniging zal volgend jaar feestelijk worden herdacht, evenals het 1 o-jarige met de vrouwen, die steeds zoo goed zorgen, dat de wekelijksche bijdrage wordt betaald en zonder wie daaraan wel eens wat zou mankecren. Er is reden om feest te vieren, want de vereeniging is sterk geworden en heeft heel veel nut gesticht. Den vrouwen, die altijd in de zorg en de drukte van het huishouden zitten, komt zoo'n feestavond wel toe. Nog bracht de Voorzitter de Ziektewet ter sprakede vergadering besloot, de vereeni ging ook dan te doen voortbestaan. De Penningmeester, jhr. S. M. van Rei gersberg Versluys, bracht hierna zijn jaarverslag uit, dat door de financieele commissie is nagezien en in orde bevonden. Zij heeft aan Ontvangsten saldo vorig jaar f111,90, contributie f1701.56, bijdragen van belangstellenden f72, gekweekte rente f119.22; totaal f2004.75. Aan Uitgaven: uitkeeringen ie klas f17.50; uitkeeringen (rijden in' draf in"het gedeelte"dërTanèe- klas f1468.01 uitkeeringen 3e klas j straat bij de Varkenmarkt (twee maal), hel Bij de heden ten Raadhuize gehouden aanbesteding voor grint, straatklinkers en greskeien, werd ingeschreven als volgtPh, M, Putman, grint f 3.12, por M:', en Jan Meijnen, te Hoogeveen, f 442 de massa N.V. steenfabriek M. Luyten, te Lekkerkerk, straatklinkers f 17.50, N. V. steenfabriek Ver- burgh, te Leiden, straatklinkers f 18.15, M- V. steenfabriek Vooruitgang, te Deventer, merk A, f 16.50, merk B. f 17.60; A. P. Heynes, te Arnhem, merk A, f 17.45,merk B, f 17 per 1000 stuks; Pelt Hooykaas, greskeien, f 119.60. Men verzoekt ons, het volgende te willen opnemen Tegen dc Redactie van het te Utrecht verschijnend Vrijzinnig-democratisch week blad >De Vooruitgang*, Redacteur mr. F. A. van Engen, is bij den Officier van justitie een klacht ingediend wegens het opnemen van een stuk waardoor het Amersfoortsch Gemeenteraadslid de heer D. Gerritsen zich benadeeld acht in eer en goeden naam. Door de politie is proces-verbaal opge maakt wegens: het rijden door een mili tairen troep, het doen trekken van een hon denkar door ongemuilkorfde honden, het Als de wil er is. vindt de kracht wel de macht. Uit dsn Omtrok. Do kcrkcraad dor üorcformoorde kork t. Bunschoten hooit nan arch.tect te Baant, opKOdragen don bom» enrr nieuwe kerk met ;5° zitplaatsen. Do toren zal JS M. worden. Voor dien bouw is door de gemeentenaren geschonken f 20 700. De Gemeenteraad van Hilversum heeftin beginsel besloten tot het instellen van een keuringsdienst op voeding» en genotm.dde- len t Ivor do vlooschkourtng zal worden Ito slist zoodra do plannen voor hot openbaar slachthuis vastorou vorm zullen hebben aan genomen. Dc oprichtingskosten voor dien keurings dienst worden geraamd op f 23 6°°. de jaar lijksche kosten op f 5760. Tot rector van het Gymnasium te llilvcr sum is benoemd dr. G. Blokhuis, thans ree tor te Alkmaar. Volgens »De Telegraaf* wordt de ver bindbaarheid van de Amsterdamse he ge meentelijke verordening op de belasting op openbare vermakelijkheden betwist en wel in die mate, dat dc gelden, krachtens die verordening geheven, als onverschuldigd be taald. zouden teruggegeven moeten worden. De Nederlandsche Tooneelvcrceniging, die 11a de beëindiging van haar faillissement wettelijk nog voortbcstaat. ook al geeft ze geen vertooningen meer. heeft thans, na vruchtelooze aanmaning in der minne, de Gemeente Amsterdam gedagvaard tot terug gave van f 10 000, die zij in den loop der jaren aan schouwburgbelasting heeft geïnd. Deze vordering is geïnspireerd door een gunstige beslissing op een dergelijke vorde ring van den Ililversumschcn Kunstkring. INGRZO.NDEN >iKDKDKKLINOEN. Ken Huismiddel. Wie slechts eenmaal de verrassende resul taten van natuurlijk Hunyadi Jiinos Uittor- water, bij obstructie en de daaruit voort komende ziekten, heeft gezien, heeft altijd een tlesch Jiinos Bitterwater, die slechts enkele dubbeltjes kost, in huis. f 244.11, gezamenlijke uitkeeringen f 1717.62; bodeloon, administratie, enz. f167.04; totaal f 1894.66. Er is dus een bate van f 110.09. mij u«-- v umcmnarKt (twee maal), het I doen trekken eener last door een kreupel paard, het wielrijden zonder bel (twee maal) en het wielrijden na zonsondergang zonder I brandende lantaarn (drie maal). Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie, Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geen Rjjks-hulp voor zwakke kinderen. Een brief om gratis verpleging voor drie zwakke kinderen is de aanleiding tot het schrijven van dit stukje. Tal van die aanvragen komen jaarlijks in bij het Centraal-genootschap voor kinder-her- stellings- en vacantic-kolonies. In den regel is onmiddellijke hulp noodza kelijk. Zwakke lichaampjes worden zoo ge makkelijk een prooi van tuberculose, indien frissche lucht, goede voeding in geheel andere omgeving niet tijdig verschaft worden. De hoop op Rijks-subsidie is weer ver vlogen. Minister Heemskerk heeft ook dit jaar weer geweigerd een post uit te trekken op de Staats-bcgrooting, niettegenstaande de Kamerleden Ketelaar en dr. Schcurer het hem dringend ve.rzorhlen. Zijn Fxc. had veel sympathie voor de kinder-hcrstellings- en vacantie-kolonies, doch vreesde door Rijks hulp schade te doen aan het particulier ini tiatief. Het Centraal-genootschap staat weer alleen voor een zeer zware taak. Zeer vele zwakke kinderen moeten weer thuisblijven. En het kan niet vaak genoeg gezegd worden onze erfvijand, dc tuberculose, ligt overal op den loer en grijpt bij voorkeur het zwakke kind. De meeste afdeelingen van het Centraal- genootschap hebben een zware taak om de verplcegkosten voor eigen patiëntjes te ver krijgen. Van de ruim 1100 Gemeenten be zitten slechts 150 een afdeeling. Wie zorgt voor de 950 overblijvende Gemeenten Wie helpt bovendien mcc om de hooge uitgaven te bestrijden voor het nieuwe Tehuis in De Steeg Voor het zoo dringend noodige Herstel lingsoord voor de zwakste patiëntjes - Men zonde zijn bijdragen aan Th, M. Ketelaar, Johannes Verhulststraat 9, te Am sterdam. Wie wil het initiatief nemen om overal afdeelingen op te richten t Ten slotte nog dit: Laat nergens zilver papier en capsules verloren gaan en zendt met de schoonmaak alle overbodige kinder boeken en uw niet meer gebruikt speelgoed naar Egmond. Dc 1 tehuizen worden weder gereed ge maakt om dit jaar ruim 2000 kinderen te ontvangen. A. C. BOS, Administrateur van hot Centraal-genootschap. Egmond-aan-Zee, Maart 1913.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2