Stadsnieuws. dat paus Paschalis II in 1112 Erik Upsi tot bisschop van IJsland, Groenland en Vinland benoemde, en eindelijk heeft hij gelegenheid gehad, in het Vaticaan kennis te nemen van een zich daar bevindende landkaart van Vinland, waardoor hij zich op de hoogte kon stellen van de ligging dezer landstreek. Een zóo bekwaam zeevaarder en aardrijks kundige, begaafd met combinatie-talent, behoefde slechts op de hem bekende feiten voort te bouwen om, gewapend met moed, volhardingsvermogen en onverschrokkenheid, zijn doel te bereiken, waardoor hij zich den roem verwierf, een nieuw werelddeel te hebben ontdekt en zijn naam onsterflijk te hebben gemaakt. In werkelijkheid echter is Amerika ontdekt door Germanen. Het verluidt, dat de Tweede Kamer, die i April weder bijeenkomt en den volgenden dag aanvangt met de behandeling der Ziek tewet, reeds in de eerste week van Mei haar werkzaamheden zal eindigen. Men verwacht, dat de debatten over het Ziekteverzekerings-ontwerp niet een zoo- danigen omvang zullen aannemen, dat een uiteengaan omstreeks het bovengenoemde tijdstip onmogelijk zou blijken. Het moet zelfs in de bedoeling liggen, vóór bedoeld reces ook af te doen het ont werp nopens de pensionneering van Ge meente-ambtenaren De heer W. H. de Beaufort, uit Maarn, wijdt, naar aanleiding van het »Rapport in zake landbouw en veeteelt in de Provincie Utrecht, door een daartoe benoemde com missie uitgebracht aan het Hoofdbestuur van het Utrechtsch genootschap voor land bouw en kruidkunde*, in het Utrechtsch Dagblad* een reeks artikelen aan den land bouw op de Utrechtsche zandgronden. Aan het slot van het eerste artikel schrijft hij: Wie de kaart onzer Provincie beschouwt en daarbij in 't bijzonder den vierhoek in het oog houdt, welken wij vinden tusschen de plaatsnamen Amersfoort—Woudenberg Renswoude en Barneveld zal moeten be kennen, dat dit deel der Geldersche vallei al bijzonder verstoken is van goede, tot in het hart van dit landschap doordringende verkeerswegen. Wie er echter ter plaatse bekend is, weet, dat juist in deze streek de landbouw zich in de laatste tientallen jaren op ongekende wijze heeft ontwikkeld. Toonde de topografische kaart daar voor korte jaren nog tal van rose plekken, thans zal men er te nauwer nood een stuk heide of driestland aantreffen en verbaasd zou men staan indien men eens zag. wat er op de boerderijen van enkele buurtschappen aldaar wordt omgezet. Het vaak besproken kanaal door de Gel dersche vallei zou, evenals de reeds voorge stelde aanleg van tram of locaalspoor, voor waterlossing en verkeer een uitkomst zijn, doch al werd nu maar vast begonnen met verharding van enkele der hoofdwegen, dan ware voor afzienbaren tijd reeds veel ge wonnen en zou een der bloeiendste land bouwgebieden van ons Utrechtsche zand de ontsluiting erlangen waarnaar het hunkert. Waarlijk, al zijn er misschien ook streken in ons vaderland aan te wijzen, die, wat we gen en waterlossingen betreft, er nóg slechter aan toe zijn, toch is dit ook hier een facton, welke aller aandacht vraagt, met name die van de overheid. Onder voorzitting van den heer J. Ger. K I e b e r werd Zaterdagavond ten Raad- huize de 182ste openbare vergadering "ge houden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Zij werd bijgewoond door alle leden, behalve den heer P. J. Hamers die bericht van verhindering had gezonden, en door den Secretaris, den heer II. P. van Haselen. De notulen van 15 Februari werden ge lezen en ongewijzigd vastgesteld. De agenda bevatte niets dan ingekomen stukken. Op de eerste plaats de gewone periodie ken, verslagen, enz. Vervolgens een missive van het Gemeente bestuur van Amersfoort, houdend verzoek, het jaarverslag in te zenden opgedragen aan den Secretaris. Een schrijven van het Hoofdbestunr der posterijen en telegrafie van 20 Februari 1913 als antwoord op een schrijven der Kamer van 18 November 1909 (hier staan geen zetfouten. De zetter). De Secretaris las dit schrijven' waar uit bleek, dat bij concessionarissen bezwaar bestaat, te voldoen aan het verzoek der Kamer om in het spoorweg-station een spreekcel voor locale telefonische ge sprekken te vestigen en dat thans door het Departement van Waterstaat aan de Directie der H. IJ. S. M. is verzocht er een telefoon automaat voor interlocale gesprekken te doen aanbrengen aangenomen voor kennisgeving. Een missive van den Minister van Water staat in antwoord op het adhsesie-adres, dat de Kamer verzond op het verzoek der Ver eeniging van Nederlandsche ijzerhandelaren om den duur der interlocale telefoon-ge- sprekken te brengen van 3 op 5 minuten. Het schrijven houdt mededeeling, dat afwij zend is beschikt op het verzoek, onder meer omdat, bij verlenging van den tijdsduur van het enkelvoudig gesprek, men nóg langer zou moeten wachten om aan de beurt te komen aangenomen voor kennisgeving. Een missive van den Minister van Finan cien naar aanleiding van het adhaesie-adres der Kamer op het verzoek van de Kamec te 's-Gravenhage nopens vrijstelling van rech ten op goederen die, na ingevoerd te zijn en waarvoor dus invoerrecht is betaald, we der worden uitgevoerd (zoogenaamd terug- keerende zichtzendingen). Uit de voorlezing bleek, dat alleen vrij dom wordt verleend voor goederen van er kend Nederlandschen oorsprong, mits zij bin nen twee jaar andermaal de grens overgaan. Op daartoe strekkend verzoek kan echter volgens de wet van 1862 vrijstelling wor den verleend mits de goederen voortdurend onder douane-toezicht zijn gebleven. In art. 13 van het nieuwe Tarief-ontwerp is deze materie billijker geregeld aangenomen voor kennisgeving. Een missive van den Ned. bond van schoen fabrikanten, van 17 Februari. Uit de voorlezing blijkt, dat van 1907 tot 1911 in Nederland voor het Oost-Indische leger voor ongeveer een millioen gulden aan schoenwerk werd geleverd en vele fabrikan ten daarvoor hun bedrijf inrichtten, doch dat plotseling de levering is opgedragen aan het gevangeniswezen in Indië. De Bond verzoekt thans steun op haar adres aan den Minister van Koloniën om deze zeer belangrijke tak van industrie geen verder nadeel toe te brengen. De Secretaris deed voorlezing van de begeleidende stukken, waaruit bleek, dat de Minister inmiddels overleg pleegde met de Regeering in Ned. Indie en dat hierbij bleek, dat het gevangeniswezen geheel kan voorzien in de levering en er dus geen ter aanwezig zijn om terug te komen op den getroffen maatregel. In zijn tweede adres antwoordde de Bond, dat hij met leedwezen kennis nam van deze beslissing en deelde hij mede, dat met al- gemeene stemmen werd aangenomen een motie, waarin afkeuring wordt uitgesproken over den maatregel en leedwezen over het ontnemen van werk aan werklieden en het opdragen daarvan aan gedetineerden, die op kosten van de algemeene kas worden onder houden. De Voorzitter meende, dat de schoen fabrikanten inderdaad een treurige ervaring rjjker zijn geworden, doch dat dit nog geen reden is, dergelijke termen in hun adres te bezigen. Men vergete óok niet, dat jaarlijks honderdduizenden huiden uit Java naar Neder land worden gevoerd en dat een bezuiniging als deze dus wel toont wijs beleid. Daar niemand het woord verlangt, worden ook deze stukken aangenomen voor kennis geving. Een schrijven van de glasfabriek »De Schie*, te Schiedam, van 19 Februari, hou dende verzoek inlichtingen te geven omtrent den oprichtingsdatum van de hier bestaan hebbende glasfabriek, wie de directie voerde, of een goede zand- of kalksteenbodem dan wel lage loonen hebben geleid tot de oprich ting, wanneer de fabriek is stopgezet en waarom. De Voorzitter herinnerde, dat hier vroeger inderdaad een glasblazerij is geweest in de zoogenaamde g 1 a s li u t. Spr. heeft die nooit gekend, doch wel in zijn jonge jaren gehoord van menschen, die zich haar herinnerden. Zij lag tegenover de Schans bij het tweede klaphek aan de Eem. Aan den Secretaris wordt opgedragen, zich om inlichtingen te wenden tot den Gemeente-archivaris. Een missive van de Kamer te Dordrecht, houdend verzoek om steun op haar adres aan de Direction der H. IJ. S. M. en der S. S. om uit te geven overzichtelijke tarieven van het goederenvervoer, gelijk die in het buitenland bestaan, hetgeen veel navragen aan het personeel voorkomt en dus veel tijd bespaart. De heer H. van Haselen voelt er veel voor, dit verzoek te steunen. De Voorzitter herinnert, dat derge lijke tarievenboekjes vroeger verkrijgbaar waren, doch na de in werking treding van het nieuwe tarief nog niet zijn uitgegeven. Het is inderdaad nuttig, zich steeds op de hoogte te kunnen stellen. Besloten wordt, het verzoek te steunen. Een verzoek van de Vereeniging van pa pier-groothandelaren om steun op haar nader adres aan de Tweede Kamer waarin zij. onder referte aan haar adres van Juni 191 r, ongegrond noemt de beschuldiging als zou de papierhandel te lage waarde aangeven bij den invoer. Zij noemt het voorstel van den Minister stelselloos, wijst er op, dat grondstoffen zeer zwaar- en afgewerkte ar- I tikelen zeer licht worden belast en vreest groote bemoeilijking voorden export-handel- Wordt besloten, dit verzoek aan te hou- 1 dCEen missive van de Ned. Kamer te Brus- I sel en het Bureau van handelsinhchtjngen aldaar om deel te nemen aan de wereldten toonstelling te Gent in 1913- Zal worden gepubliceerd. Een missive van den Ned. consul-generaa. te I.yon om deel te nemen aan de tentoon stelling aldaar in 19'4- Als voren. Een bericht, dat afslagen eener plaquette met den beeldenaar van den Voorzitter der Ned. Kamer te Brussel te koop zijn voor kennisgeving. Van den Directeur der Posterijen en tele grafie een circulaire waarin hij afscheid neemt en de Kamer dankt voor de inlich tingen in het belang van den handel, de nijverheid en het verkeer verstrekt zal worden beantwoord met een schrijven van dankbetuiging voor de medewerking en aan bieding van goede wenschen. Aan de orde is de rondvraag. De Voorzitter wenscht de commissie voor de kaasmarkt' geluk met het door haar behaald succes. Spr. zag het voorstel van Burgemeester en Wet houders en hoopt en vertrouwt, dat de zaak nu zal marcheer en. De heer H. van Haselen: Vrijdag is besloten, de kaasmarkt in te stellen, echter behoudens nadere bespreking met Burgemeester en Wethouders. De belangstel ling, juister nog het enthusiasme, der kaas makers is onveranderd. Er werd besloten, de markt den 2den Maandag in Mei te openen, doch even na de vergadering bleek, dat dit op Tweeden Pinksterdag zou zijn. De com missie zou gaarne zien, dat de Secretaris den 10 vertegenwoordigers der kaasmakers in de omliggende Gemeenten aanschreef en dat als eersten marktdag werd bepaald de derde Maandag in Mei, dus 19 Mei. Nadere bespreking met B, en W. is noodig. Immers zij stelden den Raad voor, als weeg loon te heffen 1 cent per 10 Kilo, terwijl de belanghebbenden met op éen na algemeene stemmen 2 cent als weegloon wilden geven, hetgeen overal elders geschiedt en waarvoor dan tevens het vervoer plaats heeft. De Voorzitter: Het voorstel is, dat de verkooper het weegloon betaalt. Is er gewogen en verkocht dan wordt de kaas eigendom van den kooper en deze heeft dan ook te zorgen hoe zijn eigendom wordt ver voerd. De heer Van Haselen: Het is een algemeen geldend gebruik in den kaashandel, dat de kaas door den verkooper wordt ver voerd. Slechts te Utrecht wordt 1 cent per 10 Kilo geheven, doch daar zijn schalen aan elk der veeren. Alle belanghebbenden achten het beter als het vervoer wordt inbegrepen. Vooral in den zomer eischt de kaas een zeer zorgvuldige behandeling. De commissie hoopt nog vóór de eerst volgende Raadsvergadering met Burge meester en Wethouders te kunnen overleggen. De Voorzitter dankt voor de inlich tingen en verzoekt de commissie verder diligent te blijven voor de nadere regeling. De heer Van Haselen spreekt zijn blijdschap uit over de tot stand koming der land- en tuinbouwbeurs onder leiding van de heeren Sinnige en Van der Wal. Hoewel de heer Sinnige geen lid meer is van de Kamer van Koophandel blijkt hij nog steeds te ijveren voor den handel. Ook de Voorzitter meent, dat deze Beurs van groot nut zal zijn voor den han del en de nijverheid hier ter stede en in de omgeving. De vergadering, te 8.15 geopend, werd hierna om 9 uur gesloten. Twee belangrijke zaken voor Amersfoort vragen deze week de aandachtde lezing van dr. J. D. Filippo, uit 's-Gravenhage, over vervalsching van levensmiddelen, Donder dagavond ir. de groote zaal van de sociëteit Vereeniging* te houden, en de opening der Land- en tuinbouwbeurs, hetgeen aanstaan den Vrijdagochtend in de zelfde zaal zal plaats hebben. Wat de lezing betreft, zij nogmaals herin nerd, dat zij aanvangt precies om acht uur. In het »Ned. Landbouw weekblad* schrijft de heer H. Tromp van Holst over de Beurs >De bedoeling van haar stichting is den boer, handelaar, industrieel en ook officieelen personen gelegenheid te geven een punt van samenkomst te vinden. Wie eens of meer malen de gansche marktplaats of verschil lende cafe's heeft moeten afsnufl'elen om ten slotte tot de ervaring te komen, dat hij den geen, dien hij zocht, niet heeft kunnen vin den, zal ongetwijfeld in hooge mate de stichting der Beurs toejuichen. >Wie dus in het vervolg op de marktda gen iemand wenscht te spreken te Amers foort, kan in de eerste plaats zijn schreden richten naar de Beurs. 1 ,Wii hopen van tartc, il»t h« di„ streven der oprichters ü.d worden beloond door het bewijs, dat de Beurs .n een bestaande behoefte voortiet en r.j rich dus in ruim bezoek zal mogen verheugen.. no oude claviger van het Gymnasium heeft slechts kor? mogen gemeten van rijn ■^'Moctober opzijn verzoek eervol ontslag werd verleend, onder ^ken ning van pensioen en gratificatie, is gister avond na langdurige ziekte overleden. De se brigade zal van 1 tot 10 April gevechtsschietoefeningen houden in de leger plaats bij Harskamp. Kapitein J. G. beverland, van het je regiment infanterie, zal i April adjudant van den kolonel-commandant der 5e brigade. Luitenant-kolonel jhr. II. F. yan der Goes thans van het se regiment mfantene te Arnhem, heeft ontslag verzochl uit den militairen dienst. Donderdag werd de eindles gegeven van den landbouw-wintercursus. De heer Heiligers, hoofd van dien cursus, en de Rijks-laodbouwleeraar, de heer Van Daalen, stelden een groot aantal vragen, die door de leerlingen werden beantwoord op een wijze uit welke overtuigend bleek, dat het onderwijs goede vruchten droeg. Laatst genoemde spoorde de leerlingen aan het geleerde te onderhouden door zich metoud- lcerlingcn van vorige cursussen te vereeni gen en gezamenlijk land te huren en proef velden aan te leggen. Aan 14 leerlingen kon het getuigschrift worden uitgereiktaan 1 zelfs met de aan- teekening zeer goed. De heer A. M. Tromp van Holst sprak als Voorzitter der afdeeling Amersfoort en omstreken van het Utrechtsch Landbouw Genootschap de cursisten toe en prees hun ijver om, zelfs bij het ongunstigste weer naar stad te komen. De leerlingen boden den heer Heiligers een fraai en barometer aan. Het groote nummer op de week-program- ma's der beide bioscopen is thans »Haar vader*een prachtnummer, waarvoor Ermete Zacconi, die cr de hoofdrol in vervult, zoo om en bij anderhalve ton aan gage en pre- miiïn heeft uitbetaald gekregen. Men kan hieruit nagaan hoe ontzaglijk veel deze film heeft gekost aan geld en wie haar vooral in »Dc Arend* tot in de kleinste bijzonder heden heeft :ien projecteeren, weet óok wat de ensceneering moet hebben gevorderd aan kapitaal en voorstudie beide. Wie iets heel moois wil zien op biosco- pisch gebied, verzuime niet, van dit werke lijk zeer spannende en boeiende drama te gaan genieten. Donderdagavond gaat het voor 't laatst en de film is, terecht, zóo in trek, dat ze al lang weer elders is besproken. Geheel nieuw is, dat, nadat de film het gewone slot het fabrieksmerk der Vita- graph heeft vertoond, een schouwburg- tooneel wordt geprojecteerd cn Zacconi, van 1 pruik en schmink ontdaan, het welverdiend applaus zelf in ontvangst komt nemen. Een zeer fraaie afbeelding van het winter vermaak der upper hundred in Zwitserland opent de voorstelling, die, behalve Patachon als komisch nummer, nog een heel mooi gekleurde comedie bevat, getiteld »ï)e kreeft*. De courant in beeld van het bioscoop theater aan de Langestraat geeftonder meer te zien Garros met zijn boot, die door een luchtschroef wordt voortbewogen, en den j niet minder van de groote rondvlucht hier bekenden J.egagneux bij een zijner hoogte vluchten. I Een andere actualiteit is het half dozijn rats des champs, dat verleden najaar, in j plaats van zich te goed te doen aan de be- kende >reliefs d'ortolan*, den oogst in Frankrijk verwoestte. Een knap stuk, deze schuwe en zeer vlugge diertjes zóo goed te photog afeeren. De >reis door Conway* geeft prachtige oude bouwwerken en zeer fraaie gezichten op den Zwaluwen-waterval. >De schepping van den componist* bevat het verhaal van den in eigen land niet-ge- waardeerden musicus, met wiens composities in liet buitenland schatten worden verdiend 't stuk speelt vóór de Auteurswet doch die zelf gebrekt lijdt. De hoofdpersoon is een bij de trouwe bioscoop-bezoekers zeer bekend acteur, wiens Liszt-kop zich buiten gewoon leent voor zijn emplooi. De twee komische nummers vormen een goeden overgang naar »Vader«, het drama in 3 afdeelingen. Van bioscopen gesproken, het aantal bioscoop-theaters in Duitschland bedraagt thans 3°oo, dat der bezoekers per dag ander half millioen, zoodat elk theater gemiddeld 500 bezoekers per dag telt. De film-industrie produceert dagelijks on geveer 600 Meter negatieven, waarvan elke Meter 52 verschillende beelden geeft. Elke film-opname wordt ongeveer 70 maal ver-

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2