Zaterdag 10 Mei 1913. No. 8259. 62e Jaargang. B IJ B L A D. AMERSFOORTSCHE COURANT. Uitgave vaii de Naamloozo Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTF.UR F. J. 7RESSRZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon i Bij dit nummer behoort een KENNISGEVINGEN. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat het Bureau van den Burgerlijken Stand op den Tweeden Pinksterdag voor het publiek geopend zal zijn des voor middags van half negen tot 9 uur voormid dags, uitsluitend tot het doen van aangiften van geboorte of overlijden. De hiervoor noodige aanvrage moet ge schieden aan het Gemeentehuis, mondeling of schriftelijk, uiterlijk tusschen acht uur en kwart over acht des voormiddags van dien dag. Amersfoort, ft Mei 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, J. D. WERKMAN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat gedurende eene maand, te rekenen van nede;., op de Secre tarie dezer Gemeente voor belanghebbenden ter inzage is nedergelegd een ontwerp-besluit van de Staten der Provincie Utrecht tot vaststelling van een nieuw bijzonder reglement voor het Wa terschap ISSEI/Ï', hetwelk gelegen is in de Gemeente Soest, doch, ingevolge art. 1 van het ontwerp, zich voor een niet onbelangrijk deel in deze Gemeente zal uitstrekken, en dat eene kaart, waarop de nieuwe grenslijn is aangetee- kend, ter Provinciale Griffie ligt, en dat even tueel tegen het ontwerp aan de Staten te richten bezwaarschriften, zooveel mogelijk binnen den in den aanhef dezes gestelden termijn van eene maand aan hun collega moeten worden ingediend. Amersfoort, Mei 1913, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, J. D. WERKMAN. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort brengt ter openbare kennis, dat volgens me- dedeeling van den Minister van Oorlog in de maanden Mei tot en met October schietoefe ningen zullen worden gehouden van de forten Harssens, IJmuiden en Pampus. Bij de schietoefeningen van het fort Harssens zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.) waarbij onveilig o n v e i 1 i g wordt gemaakt de reede van Texel tot op 4500 M. van het fort. Op den dag, waarop govuurd wordt, zal van bet fort eene roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin der oefening halfstok en den uur v6or de oefening geheel voorgebescben wordt, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen, waarin gevuurd zal wor den. Bovendien zal op den avond vóór- en op den dag, dat gevuurd wordt, een waarschuwings bord geplaatst worden bij bet gebouw van den vischafelag, aan de buitenhaven, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het torpedomagazijn en aan den in gang der haven borden zullon worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der ge kleurde vlaggen, als volgtrood-witte vlag be- teekent Noord, wit-zwarte Noord-Oost, zwarte vlag OoBt. Aan de West-grens moeten schepen, om zoo veel noodig buiten den onveiligen sector te blijven, niet beoosten de lijn Nieuwediop OudeBchild komen, tot bij de Noordelijkste mijl- ton en, in het Malzwin varende, zoo Zuidelijk mogelijk houden. Bij de schietoefeningen van het fort IJmui den zal gevunrd worden met kanonnen van licht kaliber(6c.M.),waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 15(X) M. van hel fort en begrensd aan do Oostzijde door een lijn var. af het fort in de ware richting N.N.W. en aan de Zuidzijde door het Noorderhoofd en een lyn in de ware richting W.Z.W. van het uiteinde daarvan. De Oostelijke grens van dezen sector zal op hot fort aangegeven worden door een stel palen, met rooden driehoek als topteeken. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór- en op den dag, dat gevuurd wordt een waarschuwings bord aan den ingang der visschershaven wor den geplaatst. 'l'er voorkoming van gevaar en om spoedig de vrije vaart te kunnen herstellen, wordt ieder dringend uitgenoodigd, het onveilige zeegedeelte te vermjjden. Uitvarende schepen moeten daar toe vanaf den kop der pieren 2 zeemijl W.Z.W. koersen, of desgewenscht Zuidelijker aanhouden en eerst daarna om de Noord gaanbinnenko mende schepen moeten in omgekeerden zin handelen. Bij de schietoefeningen van het fort Pampus zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen N.W. door Noord tot Z.O.Z (191 graden) tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus een roode vlag waaien, die drie uur vuor het begin der oefening halfëtok en (•en uur vóór de oefening voorgeheschen wordt. Bo vendien zullen te gelijker tijd en op de zelfdt. wijze roode vlaggen waaien van de bat terij Diemerdam en Durgerdam, de WeBtbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Amersfoort. 8 Mei 1913. Dl Burgemeester voornoemd, Van PvANDWIJCK. Pinksteren. De vogels zingen, de aarde zingt, De kruiden en de blomman, De zomer is de groote zon, De zomer is gekommen. Zóo zong Guido Gezelle, en hij heeft ge lijk; de Pinksterdagen tooveren 0:1s he1- groote gebeuren voor oogeude komst van den zomer, het nieuwe leven, dat zijn geest uit stort in de harten der menschen. Op haar schoonst is thans de natuur. Van de welriekende geuren der bloeiende hees ters en struiken is de lucht thans vervuld; welk een genot is het, nu te dwalen langs de beemden, waar de leeuwerik hoog op stijgt met blijden jubelroep! Naar buitenHet is feest in de natuur. Dwaalt nu rond en luistert naar de stem men vol belofte, die heensuizen door de dichte takken der boomen, laat nu hart en ziel zich vullen met blijden levenslust en antwoorden op het vroolijke lied der kinderen, die zich reien tot blijden dans en jubelend gezang. Heel het menschdom wordt vol van den geest van dat heerlijk ontwikkelde na tuurleven het wonder der herleving is thans geschied en het aardrijk draagt er de schoon ste vruchten van. De dampkring is gezui verd, de vruchtbare akkers liggen bereid. Een adem van levenslust, van levensmoed is over de aarde gevaren en de geest van dit wonderbare, dit onbegrijpelijke is op het Pinksterfeest in huis en hart binnengedron gen, alles vervullend met zijne rijke volheid. Pinksteren is het feest van het heilig en- thusiasme, van een geestdrift die, geboren uit het geloof aan een ideaal, niet zwijgen kan, maar spreken moet. De Pinksterdagen spreken ons van heiligen geest en bezieling. Van heiligen geest; dat is die warme geestdrift voor al wat schoon en goed is, liefde voor wat spreekt van hoog- menschenleven, het is de band die de men- schen-van-stof bindt aan een hoogerc, niet- stoffelijke wereld. Dier. heiligen geest in zich te hebben, is des menschen adel, doet hem verheven zijn boven het alledaagsche, het nuchtere, het materialistische. fs die heilige geest, die op velerlei wijze zich uit, maar overal den zelfden grondtoon heeft, in ons Of stelt men zich in het leven tevreden met hetgeen het verhemelte streelt en de maag vult, met hetgeen de nijverheid kan leveren tot verhooging van het gemak, tot vermeerdering der weeldeheeft men genoeg aan hetgeen klinkt en blinkt? Zoo zijn erzelfs in die standen der maatschap pij, waar men ze allerminst verwachten zou. Arme lieden! Zij verstaan de poëzie van het menschelijk leven niet. Want deze is alleen gelegen in die liefde voor het heilige en goede in gansch het leven, in woord en daad zich toonend deze is alleen te vinden bij den mensch die voelt, dat hij behoort tot een hoogere wereld en zich waardig wil maken, daartoe te behooren. In zijn oog blinkt levenslust; blijdschap tintelt in zijn ziel, want heilige geest leidt hem. Bluscht den geest niet uitLaat ons trach ten, onze bewondering te behouden voor al hetgeen ons leven kan veredelen, en onze belangstelling in al hetgeen het kan ver rijken en verheffen. Vlamme ook in ons op het vuur der geest drift, gewekt door diep vertrouwen. Roepe ook dit Pinksterfeest allen, die's leven ernst verstaan, tot stoeren arbeid, gedreven door heiligen geest. Ons Techuicum. De gisteravond onder voorzitting van den heer G. J. Buys gehouden buitengewone vergadering van de vereeniging ïAmbachts- school voor Amersfoort en omstreken* werd bijgewoond door de Wethouders Van Dui nen en Rijkens, den Gemeente-secretaris, enkele Raadsleden, Bestuursleden van Han del en Nijverheid en de Hanze-afdeeling, van de Handelsschool en de Industrie- en huis houdschool en eenige belangstellenden. Om 8.20 opende de heer Buys de bijeen komst, welke ten doel had, iets naders te vertellen van de plannen, waaromtrent reeds enkele mededeelingen werden gedaan in de jongste ledenvergaderingplannen, die nog niet geheel vasten vorm hebben aangenomen, doch die, als ze tot uitvoering komen, tot gevolg zullen hebben, dat de naam der ver eeniging wordt gewijzigd in >Vereeniging voor technisch onderwijs voor Amersfoort en omstreken* plannen waarvan het zeer wenschelijk is, dat ze worden tot stand ge bracht in den kortst mogelijken tijd. De Ambachtsschool is erg bekrompen gehuisvest en juist is er een zóo groote toe loop van smeden-bankwerkers, dat reeds een noodmiddel moest toegepast en wel een toe gevoegde klasse moest gevormd, hetgeen dit bezwaar heeft, dat éen leeraar drie klassen moet onderwijzen en dat bij tijden leerlingen van drie klassen in éen lokaal onderwijs ontvangen. Er zal dan ook moeten overge gaan tot volledige splitsing der 3 smids klassen, ieJer in 2 afdeelingenéen voor machinebouw en metaalbewerking en éen voor electrotechniek. Ook het sociaal peil der leerlingen stijgt zeer; terwijl er vroeger 30 kosteloos onder wijs ontvingen, is dit thans met slechts een paar het geval. Er is nog meer, dat uitbreiding noodza kelijk doet wezen. Als de jongens de Ambachtsschool heb ben doorloopen, rijst de vraag, wat ze met hun diploma moeten doen. Thans is het on derwijs slechts ingesteld op den toekomsti- gen ambachtsman, zoodat zelfs de élite niet verder kan komen dan tot het wel accuraat, doch gecstdoodend werk in groote fabrieken en bij groote instellingen. Het theoretisch onderwijs is aan de Am bachtsscholen wel wat verwaarloosd en daarom zijn enkelen er reeds toe overgegaan, een paar uren per week te benutten voor Lager onderwijs, het stellen van een brief, wat boekhouden en dergelijke, voor de practijk zoo hoogst nuttige en onontbeerlijke zaken, welke dienen onderwezen door iemand met een hoofdakte en een akte lagere Wis kunde. Ook wordt de behoefte gevoeld aan ver- volg-cursussen. Na het doorloopen der 3 klassen moeten thans jongens de school ver laten, terwijl ze veel verder zouden komen als ze nog éen jaar zoo'n vervolg-cursus konden bijwonen. Al het mogelijke is geprobeerd om dit te verwezenlijken, doch de adviseurs der Re- gr^ring meenden een anderen weg te moe ten volgen en op die wijze werden andere plannen beraamd. Als deze plannen tot uitvoerig komen, zal het gebouw te klein zijn. Door de dringend noodzakelijke splitsing der smidsklassen moet het toch vergroot, hetgeen op het terrein der school niet meer kan. In ieder geval moet dus er een nieuw gebouw komen gelukkig zeide de Gemeente haar medewerking toe. Zoo'n nieuw gebouw kost met den grond zoowat een ton; wordt nu aan de Ambachts school toegevoegd een Middelbare Technische school niet3-jarlgen cnrsaa tooi- werktuigbouwkunde en electrotechniek dan worden de kosten weinig verhoogd zeggen we met 20 mille. We hebben dan een betrekkelijk goedkoop gebouw voor de Technische school. En daarbij hebben we het geluk, dat de Directeur der Ambachtsschool een zóo be kwaam en zóo hoogstaand man is, dat het directoraat der school hem geheel kan toe- vertouwd, waardoor ook de exploitatie niet zo o kostbaar zal zijn. Er zijn nog heel weinig plaatsen in ons land, die zoo'n school bezittendoch overal is men zoekende, óok omdat men niet weet, welke eischen aan de leerlingen te stellen. Immers deze vorm van onderwijs staat veel hooger dan de Ambachtsscholen in theore tisch opzicht geven. Hier juist is de groote moeilijkheid tusschen het theoretisch en het practisch onderwijsde ingenieur, die te Delft uitsluitend theoretisch, naast den am bachtsman, die aan de Ambachtsscholen uit sluitend practisch wordt opgeleid. Overal gevoelt men aan de Ambachtsscho len, dat de tijden achter den rug zijn, waarin men daar de onderofficieren van den arbeid kan kweeken, zóo, dat onze industrie kan concurreeren met de Engelsche en de Duit- sche. Men weet te goed, dat de Duitsche Werkmeister* een veel meer hoogstaand man is dan onze meesterknecht, onze opzich ter, enz. Men beseft te goed, dat de industrie steeds hoogere eischen stelt ook aan theo retische ontwikkeling en weet sinds lang, dat de tijd al verre achter ons ligt waarin een jongen, die in de gewone school niet meekan, >maar bij een ambacht* moet. De Middelbare Technische school nu, zooals die hier is ontworpen, zal den juisten schakel vormen tusschen theorie en practijk. Zij stelt zich ten doel, jongelieden op te lei den tot werktuigbouwkundige en electrotech- nicus. Zij is bestemd voor hen, die in de industrie der metalen of bij de electrotech niek leiding en toezicht aan den arbeid zul len geven. Terwijl de Technische Hoogeschool te Delft de wetenschappelijke opleiding geeft voor den ingenieur, den aanstaanden leider en organisator van industrieele ondernemin gen, zal de M. T, S. al degenen opleiden, die, als rechtstreeksche medewerkers van den bedrijfsleider optredend, waken voor de juiste uitvoering van den arbeid, en dus de onmisbare schakel vormen tusschen den ingenieur en de werklieden. Naast zekere mate van wetenschappelijke kennis en ontwikkeling zooveel als nood zakelijk is voor het juiste begrip van de theoretische beginselen, die bij de industrie toepassing vinden eisebt de bedoelde werkkring mede het bezit van practische vaardigheid en kennis, alsook voldoend be grip van den aard en de eischen van den ar beid der werklieden, opdat behoorlijk toe zicht en controle daarop kan worden geoe fend. Uit het bovenstaande volgt, dat niet al leen de Werkmeister* doch ook de pa-

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1