BIJBLAD AmersfoortscliB Courant Stadsnieuws. van de uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 10 MEI 1913. In de morgen onder voorgaan van dr. H. J. Toxopeus in de Luthersche kerk te hou den godsdienstoefening zullen nieuwe lidma ten worden bevestigd. H. M. de Koningin kwam hedenochtend, bij haar terugkeer van 's-Gravenhage naar Apeldoorn, per auto door Amersfoort. Het Koninklijk echtpaar heeft meegedeeld, dat het den 7 Augustus, den dag van zijn i2>/2-jarig huwelijksfeest, huiselijk wenscht te herdenken. De Gemeenteraad werd gistermiddag in spoedeischende vergadering bijeen geroepen tegen hedenochtend 11 uur. De agenda vermeldde slechts: wijziging plan geldleening. De vergadering, welke te 11.15 aanving, werd voorgezeten door den oudsten Wet houder, den heer H. W. van E s v e 1 d, en bijgewoond door 12 leden en den Secretaris, mr. J. D. Werkman. Afwezig waren de heerenGerritsen, Ilagedoorn, Jorissen, Van Kalken, Kroes, Oosterveen en Ruys. De notulen van 29 April werden als vast gesteld beschouwd. Burgemeester en Wethouders berichtten onder dagteekening van 9 Mei aan den Raad Wij hebben de eer U mede te deelen, dat van Gedeputeerde Staten dezer Provin cie de mededeeling is ontvangen, dat zij hun goedkeuring aan de door uw vergadering den 22/29 April 1.1. genomen besluiten tot het aangaan van een geldleening niet kun nen verleenen. De door het College ge maakte bezwaren zijn vervat in het in af schrift hierbij overgelegd, schrijven van 5 Mei 1913. Wij zijn van meening, dat er geen aan leiding voor uw vergadering bestaat, aan de wenschen van het College van Gedeputeerde Staten niet tegemoet te komenop deze wijze wordt ten spoedigste de mogelijkheid tot uitgifte van deze leening geopend. Tevens stellen wij U voor, enkele wijzi gingen van minder belang in het plan der geldleening aan te brengen, in verband met het verkrijgen der noteering op de Amster- damsche Beurs. Gedeputeerde Staten schreven onder dag teekening van 5 Mei aan Burgemeester en Wethouders Wij hebben de eer U mede tedeelen.dat tegen het onder dagteekening van den 23 April jl. ingezonden Raadsbesluit van den 22 April 1913, gewijzigd in de vergadering van den Raad uwer Gemeente d.d. 29 April d. a. v., ernstige bezwaren bij ons College bestaan en wel aangezien bedoelde besluiten strekken tot het aangaan eener geldleening van f 1 000 000, terwijl nochtans in werke lijkheid, blijkens bijlage A van uw voor dracht aan den Raad, slechts een bedrag van f 700 000 benoodigd zoude zijn en het restant der leening moet dienen tot dekking van onzekere toekomstige uitgaven. Immers aangezien de Raadsbesluiten, waaruit deze uitgaven zullen voortvloeien, ten deele nog bij ons in onderzoek zijn en deels zelfs nog niet eens in overweging zijn genomen, kan niet worden verlangd, dat ons College, door thans reeds toestemming te verleenen tot het opnemen van de voor die uitgaven be- noodigde gelden, op zijn ten aanzien van die uitgaven zelve te nemen beslissing zou voor- .uitloopen. Tegen de goedkeuring van het Raadsbe sluit van 22 April, zooals dit besluit aan vankelijk luidde, bestonden bij ons College de bovengenoemde bezwaren in mindere mate, voorzoover namelijk bedoeld leenings- besluit blijkens punt III strekte om aan uw College een machtiging te verstrekken tot uitgifte van de eerste 14 serie's der leening, elk groot f 50 000 tot een nominaal bedrag van f700000, mits dan echter vaststond.dat de overige serie's, tot een bedrag van f 300 000, niet konden worden uitgegeven anders dan krachtens een door den Raad te nemen en door ons College goed te keu ren besluit. Nu echter het leeningsbesluit een aanmerkelijke wijziging heeft ondergaan bij Raadsbesluit van 29 April d. a. v., ten gevolge waarvan thans Burgemeester en Wethouders gemachtigd zijn, de leening tot het volle bedrag in haar geheel uit te ge ven, hebben wij gemeend, onze medewer king in deze niet te kunnen verleenen, Onder terugzending van éen exemplaar van beide hiervoren genoemde Raadsbe sluiten noodigen wij U uit, te willen bevor deren, dat bedoelde besluiten door den Raad uwer Gemeente worden ingetrokken, terwijl wij er prijs op zullen stellen, dat in een eventueel in verband met het bovenstaande gewijzigd en opnieuw ter goedkeuring in te zenden Raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening van f 700 000, tevens worde vastgelegd het juiste bedrag waar mede elk der Gemeentebedrijven, ten be hoeve waarvan geleend wordt, zal worden bezwaard. Inmiddels hebben wij, met het oog op het bepaalde bij art. 197 der Gemeente wet, onze beslissing omtrent voormelde Raadsbesluiten verdaagd bij ons besluit, het welk hiernevens gaat. De Voorzitter deelde mede, dat de Burgemeester door lichte ongesteldheid ver hinderd was, de vergadering te leiden en vervolgens, dat in punt 4 moet worden ge lezen, in plaats van «een millioen gulden» tot het aangaan eener geldleening van f 700 000, waarvan f 68 000 ten laste van de gasfabriek en f 431 000 ten laste van de waterleiding. Aldus besloten z. d. of h. st. Vervolgens werden eveneens z. d. of h. st. ingetrokken de Raadsbesluiten van 22 en 29 April 1912 en van 30 Mei 1911, waarna het ontwerp-besluit artikelsgewijze en daarna in zijn geheel werd goedgekeurd z. h. st. Hierop werd om 11.18 de vergadering ge sloten. In de Donderdagavond gehouden verga dering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken bracht de heer H. van H a s e- le n weer ter sprake den onhoudbaren toe staand voor de schipperij van de Eem en het nadeel, daardoor toegebracht aan den handel en de nijverheid. De Kamer besloot, zich ander ma J te wenden tot den Gemeenteraad. Het uitvoerig verslag moet blijven liggen tot het volgende nummer. Arts J. W. Jorissen, Voorzitter van het comité Amersfoort en omstreken van het Nederlandsche Roode Kruis, is aan H. M. de Koningin voorgedragen ter benoeming tot lid van het hoofd-comité dier vereeni ging- Te Utrecht overleed Donderdag in den ouderdom van bijna 79 jaren mr. F. A. R. A. baron Van Ittersum, oud-president van de Arrondissements-rechtbank aldaar en oud schoolopziener in het Arrondissement Amers foort. Luitenant J. H. I.amour, van het 16e re giment infanterie, is bestemd om op te tre den als commandant der op 1 Juni op te richten dep impagnie. Stafmuzikant H. J. Paats, van de 5e bri gade, is benoemd tot directeur der muziek- vereeniging >Crescendor te Voorthuizen. De muziek van het ie regiment huzaren zal zich niet doen hoorenbijden vrijzinnigen landdag, Tweeden Pinksterdag op het sport terrein «Birkhoven» te houden. In het alge meen mogen militaire muziekkorpsen niet deelnemen aan politieke betoogingen. Zij zal worden vervangen door de muziek vereeniging «Harmonie», van de wagen wérk- plaats der H, IJ. S. M.. De Centrale R. K. Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Amersfoort zal Tweeden Pinksterdag vergaderen voor het stellen van candidaten voor de Provinciale Staten en voor de Tweede Kamer. De Chr. historische kiesvereening hield gisteravond een meer huishoudelijke verga dering en zal volgende week bijeenkomen tot het stellen der candidaten. Daar in de Donderdagavond gehouden vergadering van de N. V. «Amersfoortsche glasverzekering-maatschappij» niet de groot ste helft van het aandeelenkapitaal was ver tegenwoordigd, kon zij geen voortgang heb ben en werd zij verdaagd tot 22 dezer. Deze tweede vergadering is in ieder geval bevoegd om besluiten te nemen. In de Bestuursvergadering van het plaat selijk Xuts-departement werd door den waar nemend Voorzitter, den heer S. J. van Dui nen, met een hartelijke toespraak afscheid genomen van den Voorzitter, overste X. E. Rost, om dezen dank te betuigen voor zijn 18-jarige werkzaamheid achtereenvolgens als Penningmeester en als Voorzitter. In de daarop gevolgde ledenvergadering werden gekozen tot Bestuursleden in de vacature-Rost (vertrokken) mejuffrouw El. Middelburg en in de vacature-W. II. Kam (aftredend, niet-herkiesbaar) de heer C. J. F. Prins. In het Bestuur van het Nuts-ziekenfonds werd herkozen de heer II. W. van Esveld en gekozen in de vacature-Siddré de heerl. ter Schuur. De Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Amersfoort heeft, juist tegen der. tijd waarin, mede in verband met de feestelijke herdenking van het eerste eeuwfeest onzer onafhankelijkheid en de opening van het Vredes-paleis, een ongewoon groote stroom van vreemdelingen is te ver wachten, een tweeden druk doen verschijnen van haar Gids voor Amersfoort. De heer Th. C, V. ter Maat, de ijverige Secretaris der vereeniging, wijdde weer alle zorgen aan den tekst, de heeren J. W. Wentzel en A. I.. Versluys maakten er heel mooie kiekjes voor en de heer G. J. van Amerongen zorgde voor een goede uitvoe rig .1 omslag prijkt de al meermalen in deze courant geprezen wondermooie photo van den Lieve Vrouwe-toren, door den heer Wentzel genomen van de zijde van de Langegracht in den tijd toen de oude huisjes nog stonden aan den linkerkant der Zwane- halssteeg. Hij maakte ook de groote platen van de Koppelpoort, den Zuidsingel bij de Kamperbinnenpoort, de Muurhuizen bij het I.atijntje, en Monnikendam, gezien uit een tuin aan de Pieter Both-straatde heer Ver sluys photographeerde de platen der overige clichees, waarvan het Beekgezicht, genomen uit het water bij de Utrechtschepoortsbrug, wel het allerfraaist is. Een zeer goede gedachte was het van den heer Ter Maat, den hoofdinhoud van den gids te doen bewerken voor de vreem delingenhet op die wijze tot stand geko men uittreksel in het Engelsch, het Duitsch, het Fransch en het Italiaansch mag er ook wezen. Een lijstje van 7 automobiel-tochtjes besluit dit boekje, dat, naar heinde en ver verzonden en ook als souvenir meegenomen, de aandacht zal vestigen op onze mooie stad en haar prachtige omgeving, Bij beide boekjes is gevoegd een platte grond van Amersfoort en een wandelkaartje door «Birkhoven», die beide de lithogra- phische inrichting van den heer Versluys eer aandoen. De plattegrond der stad, in handig for maat, omvat het grondgebied der Gemeente van «Berg en dal» tot den spoorwegover gang bij «Snoekheuvel» en van de Nieuwe algemeene begraafplaats tot even voorbi' het Militair hospitaal en is niet overladen met namen, zoodat zij een zeer overzichtelijk ge heel geeft, De «Amersfoortsche Muziek-vereeniging» directeur de heer J. A. Jochems, zal aan staanden Dinsdagavond om 8 uur weer een uitvoering geven in de tent bij den Kleine Haag. Door de patroons-vereeniging is aan het Ioon-comité der timmerlieden-organisaties ge antwoord, dat zij de noodzakelijkheid niet inziet om met de Besturen van de nationale vakbonden een conferentie te houden over de door haar niet geheel toegegeven loons- verhooging en arbeidsovereenkomsten. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den hcerJ. J. P. van Wisselingh, I.ange- straati 19 bij de Kamperbinnenpoort; Tweeden Pinksterdag alleen die van de heer W. A. van den Bovenkamp, Utrechtschestraat 10. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk kwart na ach ten, die van de overige voertuigen op 't laatst kwart vóór negen zijn aangestoken. Er zijn geen menschen, die sterker ge- looven aan wonderen dan plannenmakkers en ongelukkigen. PREDIKBEURTEN. EERSTEN PINKSTERDAG. Evang. Luthersche kerk. Voorm. to'/a uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. io1/.. uur, dr. C. E. Hooykaas. uit Vlaardingen. Doopsgezinde kring. Voorm. io'/a uur, ds. Ten Cate. Gereformeerde kerk (T.angegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5'/2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Tecrink. Avond 5'/;, uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente, Voorm. 9% uur, godsdienstoefening. Avond 5V4 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9</.> uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. A.vond 5 uur, godsdienstoefening. TWEEDEN PINKSTERDAG. l uthersche kerk. Geen dienst. Remonstrantsche kerk. Geen dienst. Doopsgezinde kring. Geen dienst, Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. A. van Arkel, uit Soest. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 93/4 uur, godsdienstoefening. BEURS»VERZICHT van 3 tot 10 Mei 1913. De belangrijkste gebeurtenis van deze week is wel de aanmerkelijke verbetering, welke in de Balkan-situatie is ingetreden. Op het laatste oogenblik heeft de Koning van Montenegro toegegeven cn het bericht, dat hij Skoetari zou ontruimen en onvoor waardelijk ter beschikking van de Mogend heden stellen, kwam als een aangename verrassing plotseling in den aanvang der week uit de lucht vallen. De zoozeer ge vreesde afzonderlijke actie van Oostenrijk, welke zoo licht tot verdere verwikkelingen aanleiding had kunnen geven, was nu niet meer noodzakelijk, zoodat een aanmerkelijke ontspanning ter Beurze intrad. Dit bericht werd dan ook aanstonds begroet door een flink herstel in de koersen aan de diverse continentale Beurzen, doch hoewel dit her stel vrij goed behouden is gebleven, heeft de aanvankelijk ingetreden hausse-beweging slechts matigen voortgang gehad. Voor deze terughoudendheid moet als oorzaak worden genoemd de overweging, dat, hoewel met het wegvallen der Skoetari-kwestie de groot ste moeilijkheid wel was uit den weg geruimd, de definitieve afbakening van den te stich ten Staat Albanië nog dikwijls tot moeilijk heden aanleiding zou kunnen geven, al is het dan ook te verwachten, dat wanneer dit plaats grijpt, wel een weg gevonden zal worden om tot een bevredigende oplossing te geraken. Of echter, na hetgeen nu heeft plaats gevonden, er voor goed een oplossing is gevonden voor de netelige Ilal- kankwestie is een tweede vraag. Velen zijn van meening, dat de nu getroffen regelingen geen afdoende oplossing brengen, dat de verhouding tusschen ^Oostenrijk en de Bal- kanstaten eer slechter dan beter is geworden en dat te eeniger tijd opnieuw een felle strijd, waaraan tosten rijk zich dan niet zal kunnen onttrekken, zal moeten worden uit gestreden. Hoe dit ook zij, de zekerheid, dat, voorloopig althans, dit gevaar is afge wend, zal cr veel toe bijdragen om geleide lijk het vertrouwen, dien grondfactor voor een rustige ontwikkeling der Beurzen, te doen tcrugkec"en. De aangenamer stemming, welke op de Europeesche Beurzen heerschte. liet ook niet na, haar iuvloed to doen gelden op de New-Yorksrhe Beurs. Daar was echter de animo al heel spoedig verkoeld en niets schijnt in staat te zijn, Wallstreet uit zijn dommel te wekken. In de eerste plaats was er het oogstrapport, deze week door de Re ge.ering gepubliceerd. Dit was in derdaad schitterend en het standcijfer der oogsten overtreft belangrijk dat van het vorige jaar. De totale oogst wordt geschat op 514 millioen bushels, tegen 400 in het vorige jaardit alleen voor wintertarwe, terwijl voor de overige gewassen ongeveer een gelijke schattingsverhouding bestaat. Indien het weder dus eenigszins gunstig blijft, laat het zich aanzien, dat een zeer rijke oogst voor dit jaar in de Vercenigde Staten te wachten is. Vervolgens was het de koper statistiek, welke opnieuw een zeer belangrijke afneming in de voorraden aantoonde, speciaal ten gevolge van de zeer groote export in de maand April. Noch het een, noch het ander vermocht echter een blijvend gunstigen invloed te oefe nen en Wallstreet verkeert nog steeds in het stadium, dat de gunstige factoren gene geerd en de ongunstige breed uitgemeten worden. Het bemoeilijken door de Regeering van de groote corporaties, waarmede onafge broken wordt voortgegaan, doodt allen on dernemingslust en ook de behandeling der Tariefwet, welke thans in vollen gang is, werkt remmend. Daarbij komen nog de groote moeilijkheden waaronder de spoor wegen moeten arbeiden ten gevolge van onevenredige toeneming der onkosten. Het ziet er naar uit, «at de Interstate Commerce Commission begint in te zien, dat de toestand langzamerhand onhoudbaar wordtalthans werden deze week weder enkele geringe ver hoogingen toegestaan. Opnieuw is thans door de Oostelijke spoorwegen een verzoek gedaan tot algemeene verhooging der tarieven met 5 pCt. en men verkeert in afwachting of deze zullen worden toegestaan. Het behoeft wel geen betoog, dat van de zijde der bevrachters al weer oppositie wordt gevoerd tegen het toekennen dier verhooging. Per saldo zijn zoowel omzetten als koers bewegingen aan de New-Yorksche Beurs binnen beperkte grenzen gebleven en vinden wij aan het einde der week de koersen over het algemeen iets boven die der vorige week. Slechts aandeden Southern Pacific maken een uitzondering en moesten eenige punten prijsgeven in verband met berichten, dat de Union Pacific bezig was. haar bezit aan

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 5