Stadsnieuws. Gemengd nieuws. de Regeering én door de Volksvertegen woordiging bij de behandeling van de duurte- toeslag-ontwerpen erkende noodzakelijk heid rekening wordt gehouden door vervul ling van het herhaaldelijk gedaan en op goede gronden steunend verzoek der ge noemde Bonden om aan alle ambtenaren en werklieden in dienst van ïiet Rijk een ver hooging van 20 pCt. toe te kennen op de eerste duizend gulden van alle loonen bene den f 2000 totdat te zijner tijd een zoodanige algeheele herziening dier loonen zal hebben plaats gehad, dat deze in overeenstemming komen met den verhoogden levensstandaard. Het comité bereidt de uitgave voor van een geschriftje, dat op ruime schaal zal wor den verspreid en op aanvraag door het Secretariaat, Amstel 163 te Amsterdam, zal worden toegezonden en waarin de stand der salaris-actie en de reeds door de Bonden ge dane stappen zullen worden uiteengezet. Bij Kon. besluit van :o Mei is, met in gang van Juni, ingesteld een inspectie op de lichamelijke opvoeding, waartoe het Rijk wordt verdeeld in drie inspection, van welke tot de tweede behoort de Provincie Utrecht, terwijl tot inspecteur in die inspectie is be noemd de heer J. H. Balfoort, ter stand plaats 's-Gravenhage. Blijkens bijvoegsel bij «Staatscourant» no. no bedroeg op 1 Januari de bevolking van de Provincie Utrecht 298 267, en wel 146 100 mannen en 152 167 vrouwen. Volgens die opgaaf bestond de bevolking van Amersfoort op dien datum uit 11 856 mannen en 12 317 vrouwen, totaal 24 173 inwoners. De Tweede Kamer verwierp gister met 34 tegen 26 stemmen het voorstel om de stembus tot -■ uur 's avonds open te houden, Burgemeester en Wethouders stellen aan den Raad voor. curatoren van het Gymna sium te machtigen, evenals in vorige jaren geen overgangs-examens te doen houden. De Gemeente-waterleiding zal weldra ook de Rijks-gebouwen, kazernes, stallen, enz., voorzien van water. We lezen in »De Eembode» Sinds het in werking treden der gewij zigde Armenwet werden in verschillende steden zoogenaamde Armen-raden opgericht, welke aan een regelmatige en doeltreffende armenzorg zeer bevorderlijk kunnen zijn. Is "t ook voor Amersfoort gewenscht, de stichting van een Armen-raad te bevorderen*'* We lezen dit met groote ipstemming om dat juist door de vereeniging Liefdadigheid» reeds bijna 19 jaar vruchteloos is getracht naai centralisatie van armenzorghet eenige middel om einde te maken aan het kwaad- kwekend weldoen, dat reeds zóo veel ellende heeft gebracht over Amersfoort. Tot gecommitteerden bij het eind-examen van het Gymnasium, dat wordt afgenomen op i, 2 en 3 Juli, zijn benoemd prof. dr. K. Kuiper, hoogleeraar aan de Gemeentelijke universiteit van Amsterdam; prof. dr. II. van Gelder, buitengewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; en prof. dr. A. H. Schreinemakers, hooglecraar aan de Rijks-universiteit te Leiden. Op de voordracht ter benoeming tot leer aren aan het Gymnasium te Hilversum zijn o. a. geplaatst de heeren dr. J. H. W. Strijd, voor Oude talen; A. C. II ovens Greve, voor Geschiedenisen J. Hovens Greve, voor Hoogduitsch. Majoor H. F. C. baron Van Omphal Mulert, van het 16e regiment infanterie, wordt binnenkort bevorderd tot luitenant kolonel en belast met h ,-t bevel over een regiment infanterie. Ritmeester jhr. W. H. J. van de Poll, van het ie regiment huzaren, plaatsvervan gend Directeur van het remonte-depot, is met ingang van 16 Mei bevorderd tot ma joor bij het 2e regiment. Bij hun tegenwoordig korps zijn bcvor derd tot ie luitenant do 2e luitenants W. E. Mathon, van het ie regiment, en D. A. Camcrling Helmolt, van het 4e regiment gedetacheerd bij de Rijschool, Paardenartsen II. J. Weekenstroo en T. D. Sigling, gedetacheerd bij de Hoefsmid- school, worden 1 Juni overgeplaatst naar het ie regiment huzaren te Deventer en het 3e regiment vcld-artilleric te Breda. Dezen zomer worden hier weer gedeta cheerd van de Kon. Militaire Academie ca detten van het ic en het 2e studiejaar der infanterie, van het 1 en het 2e studiejaar der cavalerie, en van het 2 e studiejaar der ar tillerie. Kolonel W. II. van Terwisga, comman dant der 4e brigade infanterie, wordt in het najaar bevorderd tot generaal-majoor. Het Centraal vrijzinnig verkiezings-comité wil een reusachtige adresbeweging op touw zetten vóór de candidatuur van mr. W. II. de Beaufort. Dit adres zal gericht worden aan »de kiezers in het district Amersfoort» en I niet anders behelzen dan een uiterst korte en sobere aanbeveling van den candidaat. I De beteekenis van het adres zal moeten lig- I gen in de onderteekeningen. Het zal. zoo lezen we. geteekend moeten worden door de beste vertegenwoordigers van alle kringen der maatschappij niet alleen door mannen met klinkende titels en namen en door dragers van het hoogere intellect, maar ook door de vertegenwoordigers van den handel, door de vooruitstrevende middenstanders en door de ontwikkelde, verlichte arbeiders, kortom door allen, die geestelijke vrijheid en maat- schappelijken vooruitgang boven alles stellen. Dinsdagavond werd in het Militair tehuis aan de Beekstraat gehouden de jaarvergade ring der afdeeling Amersfoort en omstreken van de Nationale vereeniging tot steun aan miliciens. Nadat de notulen van 9 Mei 1912 waren gelezen en ongewijzigd vastgesteld, werd het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek, dat in het afgeloopcn jaar zich na ommekomst van hun diensttijd slechts miliciens aanmeldden, die een betere betrekking wilden hebben of gaarne in een Rijks-betrekking zich geplaatst zagen, aan welke wenschen niet koi. worden voldaan, daar de vereei.iging slechts hen helpt, die door het voldoen aan hun dienst plicht geheel buiten betrekking zijn of slechts zeer tijdelijk weer aan het werk kunnen komen. Het aantal leden en donateurs op 1 Januari 1913 was 92 het batig saldo op dat tijdstip bedroeg f 106.50. Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, wien als Burgemeester van Amersfoort bij de op richting der afdeeling op 17 November 1908 het Ecre-voorzitterschap werd aangeboden, heeft thans ontslag genomen als zoodanig de Voorzitter, de heer H. Stolp, verliet de afdeeling door vertrek. Aan beide heeren wordt in het verslag dank gebracht voor hetgeen zij voor het doel der vereeniging deden. De rekening en verantwoording van den Penningmeester werd nagezien en in vol maakte orae bevonden, waarna hem onder dankbetuiging decharge werd verleend. Bij een ontvangst van f ly'j.oo sluit zij meteen bate van f 106.50. Als afgevaardigden naar de op 19 Mei tc Amsterdam te houden Algemeenc ver gadcring van dc hoofdvcreeniging werden aangewezen de heeren Tndewey en Van der Linden, als plaatsvervanger mr. A. van Traa. Hierna werd de vergadering gesloten. De plaatselijke afdeeling der Ned. Natuur historische vereeniging zal 28 Mei met een beperkt aantal leden een excursie maken naar de Naardermeer. De Vereeniging tot het behoud van na- tuur-monumenten in Nederland kan uit den aard der zaak voor elke excursie slechts een beperkt aantal kaarten afgeven. Dinsdagavond iets vóór half acht kwam een eendekker boven een deel der Gemeente en viel vooral op door een lange streep rook, welke veel op een staart geleek. Het bleek do l okker-eendekker te zijn waarmee de heer De Waal des ochtends te half vier bij Johannisthal was opgestegen en die om half acht behouden in het vliegkamp bij Soesterberg landde, van waaruit, Fe be ginnen met morgen, tochten worden onder nomen. In 8 uur 40 minuten werd afgelegd 650 Kilometer. De heer De Waal, een Arnhemmer, was vergezeld van den chef- monteur Kuntner, een Oostenrijker, die, toen op een hoogte van 1200 Meter een waterbuis verstopt bleek, zijn zitplaats verliet, tot voor in het sigaarvor- mige chassis klom en het defect herstelde, Ook werden dc heeren bij Bentheim over vallen door een geweldige onweersbui. Zondagmiddag half drie een plaatselijke ontmoeting op «Birkhoven* van de tweede elftallen van Quick en H. V. C. Bij de gister door den intendant der 4e divisie gehouden aanbesteding voor de leve- rij van ongeveer 4300 K. G. gerookt spek ten behoeve van het garnizoen Amersfoort gedurende het tweede halfjaar 1913 werd ingeschreven als volgt: J. van den Heuvel, te Amersfoort, fo.73: S. Velzcboer te Am sterdam, fo.68; 1'. J. Willenborg, te Amers foort f0.65; en B. J. F. Claushuis, te Am sterdam, f 0.649 per Kilo. Onder het gewone voorbehoud gegund aan den minsten inschrijver. Een wielrijder, die hedenochtend op de brug bij het pensionaat moest uitwijken voor een batterij veld-artillerie, geraakte daarbij met fiets en al in den Zuidsïngel. Hij was met behulp van een fourage-strik onmiddellijk weer op den beganen grond zijn karretje werd eerst veel later gcvischt. Als slachtoffer van den drank bleef Dins dagmiddag een bewoner van de Helling- straat plotseling dood in zijn woninkje. Toen de politie, van het geval verwittigd. binnentrad, rond rij -»k de vrouw van>n ongelukkige in zwaar beschonken toestand. De politie maakte proces-verbaal op tegen een wielrijder, die onderlangs >Amicitia« fietste en tegen een bestuurder van een vrachtwagen, die achter langs Amicitia», doch in de verkeerde richting reed. Er mag wel eens aan herinnerd, dat slechts van den kant der Arnhemschestraat mag worden ingereden. De politie maakte proces-verbaal op tegen een bestuurder van een motor rijtuig wegens het rijden zonder achterlicht. Zondagnacht werd hier een rijwiel gesto len. Het werd heden door de recherche in beslag genomen. Dc dader is bekend, doch houdt zich schuil. Men kan heel wat geluk hebben, eer men het zich bewust is maar het kleinste onge lukje wordt dadelijk opgemerkt. "CTit den Omtrek. Ook dezen zomer zal in den in heel het land bekende overturn van den heer .rothc. aan het Suzanna-park te lliversum, een oor spronkelijk werk van mevrouw Amy Grothe- Twiss worden opgevoerd. Het stuk is geti teld >Tocn de rozen bloeienen speelt 111 den intiemen kring van Marie-Antoinette, op Klein-Trianon, omstreeks 17S0. De regie is wederom in handen van den heer Hermann Schwab. Als datums der opvoeringen zijn vastge steld de Zondagen 29 Juni en 6 Juli, terwijl het plan bestaat, op een der weekdagen daar- tusschen een voorstelling te geven in den laten namiddag. Verleden week passeerde over den Rijks straatweg tc Soest een paard en wagen, beladen met hout, komende van Amersf ort en bestuurd door een beschonken voerman. Het hout was zoodanig geladen, dat het paard door eenige uitstekende planken ern- tig in de zijde werd verwond. Door eenige voorbijgangers hierop attent gemaakt, wei gerde de voerman iets aan de lading tc veranderen, waarop men den onbezoldigd Rijksveldwachter met een en ander in ken nis stelde. Deze gelastte den voerman van den wagen te komen en de lading te wijzi gen. Dit la atste werd niet alleen geweigerd, maar de voerman wierp den Rij ks veld swea ter op den grond en bracht hem verschil lende verwondingen aan het hoofd toe. Met behulp van eenige toeschietende burgers gelukte het ten slotte, den woeste ling naar het arrestantenlokaal te brengen. Aan P. Kuijt, ruim 55 jaar Gemeente-veld wachter van Stoutenburg. is thans, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, terwijl in zijn plaats is benoemd zijn zoon H. Kuijt. Blijkens het Mei-nummer van rOns Maand blad» mag de Vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoorendcn zich in steeds ruimere mate verheugen in de alge meenc belangstelling. Wij vinden in dit nummer den agendum voor de jaarvergadering die Zaterdag i.j Juni te Barneveld zal worden gehouden voorts de voor dooven zeker blijde mede- deeling, dat de bouw van hun Landhuis* te Luntercn. dank zij de ijverige propaganda, zoo goed als verzekerd is. Verder bevat het nummer het jaarverslag over 1912, waaruit o. a. blijkt, dat het aan tal leden in dit jaar met 159 toenam en op 31 December bedroeg 6oy. Ook wordt ver meld, dat er te Amsterdam en te 's Graven- hage een klein maar zeer belovend begin is gemaakt met het onderwijs aan doovo kinderen. Het schooltje in de Hofstad telt 14 doovc leerlingen, dat te Amsterdam 3, van 6 tot 13 jaar. Het eerste Nederlandschc patent, gezegd Octrooi no. 1, is dezer dagen verleend. Hoewel men er allicht toe zou komen, te vermoeden, dat dit pafent betrekking hoeft op een methode voor het haringkaken, op een nieuw soort parapluies, of op een uiterst vernuftige stembus, in ieder geval op een of ander nationaal product, gaat het over een van die wonderlijke stoffen, welke onder vaklieden bekend zijn als miapiadibenzopero- diesarsenïfasolderi vaten. Middagslaapje. De spijsvertering cischt rust of althans matige beweging na het eten maar deze rust mag nooit overgaan in slaap, daar dc slaap, die op zichzelf reeds de spijs vertering tegenhoudt, ook nog de werking dor organen verzwakt. Daarbij bevordert het middagdutje ook nog de traagheid, cn ver hindert indirect, dat de stofwisseling snel cn volkomen wordt verricht. Dus, heeft men zich aan een middagslaapje gewend dan moet men zich deze gewoonte weer afwennen met alle mogelijke kracht, hoe moeilijk het ook is om een aangenomen gewoonte te moeten opgeven. Doch men be denke, dat dit middagslaapje ncch voor den „eest noch voor de veerkracht van het lichaam bevorderlijk is, zegt Moleschott». l)e geweldige hoeveelheid papier, die ieder uur van den dag verbruikt wordt, brengt de fabrikanten in verlegenheid zc weten niet waar ze de grondstoffen vandaan moe ten 'halen. Men meent er nu iets op gevon den te hebben. De eenvoudige, bescheiden brem, die al met den slechtsten grond tevre den is, schijnt er bijzonder geschikt voor te wezen. Do stengels, die rijk aan vaatbundels zijn worden aan de lucht gedroogd, gebro ken en met natronloog behandeld. De hydrau lische pers drukt er het vocht uit, dat ook nog waarde heeft, namelijk voor de zeepin- dustric. De gewasschen en gebleekte brem levert een uitstekende papierstof op, die ne gentien a twintig gulden per honderd Kilo opbrengt. 011 ook voor fijnere papiersoorten dienen kan. Dc hersenen der vrouw. De nu over leden anatoom Pfister, te Straatsburg, en de patholoog - Marchand, te Leipzig, hebben reeds aangetoond, dat schedel en hersenen van de vrouw niet alleen absoluut, doch ook relatief kleiner zijn dan die van den man. Nu kan men natuurlijk tegen deze be waring inbrengen, dat zij slechts berust op onderzoekingen, welke betreffen eenige dui zenden, onderling zeer verschillende lijken ,lcr wetenschappelijke instellingen, en dus niet onfeilbaar is. Om deze stelling dus vol komen te bewijzen, is het van belang, dat onlangs het resultaat van andera onderzoe kingen is bekend gemaakt. Dr. Rose heeft nu, naar Moleschott» meedeelt, van 70000 personen den schedel en het gelaat gemeten. Daaronder bevonden zich 45 000 schoolkinderen, zoowel jongens als meisjes, leerlingen van 135 Duitsche. Zweedsche, Deensche, Nederlandsche, Belgi sche, Bohcemsche en Zwitsersche scholen. 'veral hadden de jongens grooteren schedel dan de meisjes van gelijken leeftijd. Nu kan men nog tegenwerpen, dat de grootere omvang van hoofd bij jongens zich misschien laat verklaren door grooteren li chaamsbouw en betere, algemeenc ontwikke ling. Daarom heeft dr. R"se ook in verschil lende scholen de lichaamsgrootte en het ge wicht der kinderen gemeten Daarbij bleek, hetgeen door andere onderzoekers meerma len is bevest:gd, dat de meisjes van hun 9e jaar tot aan het eind harer schooljaren de jongens in gewicht en grootte overtreffen, cn toch bleek hun hoofd kleiner dan bij de minder lichamelijk ontwikkelde jongens. Hoofd, hersenen en aangezicht blijven bij de vrouw op een meer kinderlijke ontwik kelingstrap staan. Daarbij komt, dat de meisjes veel spoediger tot lichamelijke en geestelijke rijpheid komen dan jongens. In den regel zijn daardoor de meisjes in de volksscholen, op het Gymnasium en zelfs aan de Iloogeschool veel ernstiger en vlijtiger dan hun mannelijke collega's. En omdat zij vlijtiger zijn, doen zij betere examens, en verkrijgen zij betere rapporten. Later, wan neer, van zijn 23e of 25e jaar, de man zijn volle ontwikkeling bereikt heeft, verandert de toestand er. wordt de vrouw overscha duwd. Dus, afgezien van enkele uitverkoren vrouwen, zal in doorsnee de man geestelijk en lichamelijk boven de vrouw staan. Daar er echter aan de vrouw lichamelijk grootere eischen worden gesteld, kan de natuur zich de weelde niet veroorloven, haar óok nog meer geestelijke kracht te geven. Toen Möbius sprak van «psychologische minderwaardigheid der vrouw* was dit een ongelukkig gekozen uitdrukking, die veel onnoodige ergernis heeft gewekt. De herse nen der vrouw zijn niet minderwaardig, doch alleen niet ten volle ontwikkeld. Suikergobruik is niet zonder nadeel voor de gezondheid. Kinderen, die hun verlangen naar zoetigheid stillen door veel suiker en lekkernijen te gebruiken, krijgen vaak bloed armoede en slechte tanden. Dit komt door de afwezigheid van kalk en ijzer in de suiker. Alle overige minerale voedingsstoffen worden ons in andere voedingsmiddelen voldoende gegeven Voor kalk en ijzer zijn we in "t bijzonder aangewezen op de natuurlijke zoete voedingsmiddelen. Kalk is aanwezig in koe melk, eidooier, aardbeien, groenten, enz., terwijl vleescb, brood en aardappelen zeer weinig kalk bevatten. Wat betreft het ijzer, is de zaak in zooverre gunstiger, dat de zui geling genoeg ijzer in zijn weefsels heeft meegekregen bij zijn geboorte en ook later nog veel ijzerhoudende voedingsmiddelen krijgt. -Een nieuw slot. In deze tijden van hoteldieverij is het een niet overbodige vei ligheidsmaatregel om de kamerdeur zorg vuldig te sluiten. Dc gewone sleutelmethode is vrij ondoelmatig, omdat een simpele loo- per dan reeds voldoende is om de deur te openen. Grendels zijn niet altijd aanwezig en dan nog vaak in versleten toestand. De nieuwe uitvinding, die met den naam »Lute- i'a>!u kestampdd is, kan veel practisch nut hebben. Ze bestaat uit een rond ijzeren staatje om welks lengte-as een spiraalvor mige gleuf is gevijld. Daaromheen bevindt zich een breede ring, De staaf nu wordt in

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2