BIJBLAD isclie Coral Stadsnieuws. van de uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHE COURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 17 MEI 1913. Het Gemeentebestuur van Barneveld deed de volgende kennisgeving plaatsen in de »Barnev. Crt.» van 15 Mei: >Gedurende de laatste weken doen zich in onze Gemeente meerdere gevallen voor van buiktyphus. Daar de besmetting met deze ziekte veeltijds wordt overgebracht door het gebruik van ongekookte melk of onzui ver drinkwater, verdient het aanbeveling, gedurende den tijd, dat er nog ziektegeval len voorkomen, vooral geen ongekookte melk te benuttigen, ook niet in koffie of thee, en alleen water te gebruiken van zui veren herkomst, zooals het Nortonwater, en geen beekwater als anderszins». Wij, die hier benedenstrooms wonen, mo gen wel rekening houden met deze waar schuwing wat het drinken van Beekwater betreft. De thans vastgestelde Kiezerslijst voor deze Gemeente telt 3317 namen. In 1863 was het aantal kiezers 374. De Chr. Historische kiesvereeniging alhier heeft gisteravond jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck opnieuw als candidaat voor de Tweede Kamer gesteld. Evenzoo zijn her kozen als candidaten de aftredende leden van het district Amersfoort voor de Provin ciale Staten. De heer G. F. G. de Bruijn is weder be noemd tot lid der commissie voor het Staats examen ter toelating tot een universiteit. De heer D. C. Prins zal 30 Mei, ter jaar vergadering van het Utrechtsch zendings comité, worden bevestigd als zendeling voor Halmaheira. Mr. W. K. F, P. graaf Van Byland. oud- Kamerlid voor Amersfoort en oud-Voorzit ter van de Tweede Kamer der Staten-gene- raal, hoopt 22 Mei den dag te herdenken waarop hij vijftig jaar geleden aan de Rijks universiteit te Leiden werd bevorderd tot doctor in de Rechtswetenschap. Het verluidt, dat met ingang van 1 Juli de compagnies-, eskadrons- en batterij-com mandanten worden ontheven van hun ver antwoordelijkheid voor de administratie bij hun onderdeel. Grootere zelfstandigheid zal dan worden toegekend aan de onderofficieren-administra teur, terwijl de luitenants-kwartiermeester een meer rechtstreeksch toezicht zullen uit oefenen. Majoor H. G. J. Maas Geesteranus, onlangs benoemd bij het 2e regiment huzaren, zal weldra den dienst met pensioen verlaten. Majoor J. M. Benteyn is overgeplaatst bij het 4e regiment huzaren en wordt bij den inspecteur der cavalerie vervangen door rit meester L. S. Nedermeijer ridder Van Ro senthal, De collecte voor het Fonds voor den ge- wapenden dienst in de Nederlanden, Don- dag aan de huizen der ingezetenen gehou den, heeft opgebracht f81.05. De Huisvlijt-tentoonstelling, in het patro- naats-gebouw aan het Zand gehouden, is ook een financieel succes geweest, óok door dien velen hun aandeelen in het garantie fonds niet hebben ingewisseld. In de kas van het Kruisverbond kon f 200, in die van de Maria-vereeniging eveneens f 200 en in die van de propaganda-club voor drankbestrijding f 30 worden gestort. De commissie voor de kaasmarkt, bestaande uit de daarvoor aangewezen leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken en de landbouwers-kaasmakers uit omliggende Ge meenten, hield hier gisterochtend weder een vergadering. De Voorzitter, de heer H. van Hase- 1 e n, deelde mede, dat in stede van den marktmeester uit Gouda te verzoeken, hier bij de eerste paar markten te assisteeren, de heer J. D. Struve eenige keere.i de kaasmarkt te Gouda bezocht en zich daar op de hoogte stelde van zijn nieuwe taak. Het Gemeente bestuur heeft op doeltreffende wijze in de oml'ggende Gemeenten de aandacht der kaasmakers gevestigd op het instellen der v r ij e kaasmarkt te Amersfoort en door advertentiën in de vakbladen ook de kaas- koopers daarvan verwittigd, terwijl de Ver- eeniging van Nederlandsche kaashandelaren er de aandacht op vestigde in haar periodiek. De eerste kaasmarkt zal dus worden gehou den op Maandag 19 Mei, aanvangen des ochtends te half tien en voortaan iederen Maandagochtend plaats hebben. Uit de besprekingen bleek, dat door het gure weder tot vlak vóór Pinksteren de aan voer nog niet groot zal wezen trouwens nergens is dit op den eersten marktdag het geval. Nu het vee in de weiden kan blijven, wordt geregeld kaas gemaakt en is het te voorzien, dat de aanvoer met 2 a 3 weken, indien het weder gunstig blijft, zelfs zeer voldoende zal wezen. Bij onderlinge afspraak wordt er voor gezorgd, dat iedere week aan voer is in flinke hoeveelheid en zoo regel matig mogelijk, zoodat de kaashandelaren steeds flink zaken kunnen doen. De schippers zijn gereed om de kaas ten spoedigste te vervoeren, zoodat zij Dinsdag avond, uiterlijk Woensdagochtend vroeg, ter plaatse van bestemming kan zijn. Ten slotte werd vastgesteld een schrijven aan den Gemeenteraad van Amersfoort, waarin dank wordt betuigd voor het in het leven roepen dezer kaasmarkt en de daar voor getroffen regelingen, welk schrijven werd geteekend door alle aanwezige com missie-leden. Twee hunner werden aangewezen om bij de eerste paar markten de kaasmakers en de kaashandelaren desgewenscht voor te lichten. Hierna werd de vergadering gesloten. Een advertentie in dit nummer herinnert er aan, dat de wandellessen in den proef tuin der tuinbouw-vereeniging Amersfoort» aanstaanden Maandagavond om 6 uur aan vangen. Waar een jaar geleden daar nog een hobbelige wei vol onkruid was, wordt thans reeds iederen Dinsdag en Donderdag een veiling van groenten en fruit gehouden. Ook niet-leden der vereeniging zijn har telijk welkom en vooral tuinders en groen ten venters zullen hun eigenbelang zeer be vorderen door er eens te gaan kijken. De laatste vergadering van Handel en Nijverheid» vóór het zomer-reces wordt aan staanden Maandagavond gehouden. Er zullen zeer belangrijke mededeelingen worden gedaan. De tweede prent van het Anti-tariefwet- comité is gister verzonden. Zij is geteekend door Jordaan, heeft het zelfde beeld als de in dit nummer voorkomende clichee en is weer met zorg uitgevoerd door de steen drukkerij van De Bussy. Toch is zij niet zoo gelukkig van concep tie als de eerste poster», de geweldige kruisspin. De Loterijzaal met aan den linker kant een bosch toch niet de Vijverberg is er te veel bijgehaald om het te doen». Nog even herinneren we aan de plaatse lijke ontmoeting tusschen de tweede elftal len van Quick en H. V. C., morgenmiddag om half drie op »Birkhoven«. Door den halven storm die gister op het vliegterrein bij Soesterberg stond, konden geen vluchten worden gehouden. Ze zijn thans voorloopig uitgesteld. Door het Bestuur van den A. N. W. B. is een reispas ontworpen en verkrijgbaar ge steld, die den Bondsleden, die naar het bui tenland gaan, van veel nut kan zijn. Dit document bevat in het Nederlandscb, Fransch, Duitsch, Engelsch en Italiaansch het volgende: >Wij, ondergeteekenden, verklaren hierbij, dat houder dezeo lid is van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, die bij de Ligue Internationale des Associa tions Touristes is aangesloten, en dat hij derhalve recht heeft op alle voordeelen, die de Bonden, krachtens de reciprositeits-con- tracten, wederkeerig verleenen aan de leden, die in het buitenland reizen. »Wij bevelen hem aan in de welwillend heid der bestuurders, consuls en leden van deze Bonden, en verzoeken hun, in voor komende gevallen, hem raad. hulp en bij stand te willen verleenen, in het bijzonder bij ziekte, ongeval of moeilijkheden met de plaatselijke overheid». Het geheel is omgeven door een eenvou dige randversiering met de beide halfronden van den aardbol, het Bondswapen, verkeers- attribnten, enz. Het Dagblad van N.-Brabant» schrijft over den circus-Wilke, dat aanstaanden Vrij dag hier zijn openingsvoorstelling zal geven Alle rangen waren goed bezet. Een aardig strijkorkestje zorgde voor heel goede muziek. Het programma werd vlug achtereen af gewerkt en voldeed in zijn geheel zeer goed. Op alle gebied zijn aan dezen circus naar ons bleek heel goede krachten verbonden, hetgeen tot gevolg heeft, dat de voorstelling van het begin tot het eind met groote be langstelling wordt gevolgd. Het programma ving aan met het optre den van miss Daivis, die op een ongezadeld paard haar vaardigheid als parforce-rijderes deed aanschouwen, enz. Voegen we hier ten slotte nog aan toe, dat de verschillende nummers werden afge wisseld door het optreden van bepaald goede clowns, die door hun geestige zetten en grappige grimassen het publiek in, een zeer opgewekte stemming wisten te houden. 's Rijks Munt heeft de reeds in 1913 geslagen nieuwe cent-stukken gekleurd om verwisse ling met gouden vijfjes te voorkomen. Ze zijn wat erg donker van kleur, doch kunnen gerust worden aangenomen als goede munt. De centen, die in het vervolg uit de muntplaten worden geslagen, worden lichter van tint. Morgen is alleen geopend de apotheek van den heer C. M. M. Vermolen, Varken markt. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk om vijf minuten vóór half negen, die van de overige voer tuigen op 't laatst om vijf minuten vóór negenen zijn aangestoken. Een bestuurder van een varkenswagen uit Barneveld nam gisterochtend den draai te kort en belandde daardoor in een der ruiten van het magazijn van heerenkleeding desheeren Rintel. Er werd slechts materieele schade aange richt. Menschen van smaak kent men aan de mode, die zij niet meemaken. Te Oss is in den ouderdom van 77 jaar overleden de heer J. A. Jurgens, de laatst overlevende der drie broeders die de bekende margarine-fabriek te Oss tot zulk een groo- ten bloei hebben gebracht. Lijst van de aan het kantoor Amersfoort ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke, wegens onbekendheid van de geadres seerden, niet konden uitgereikt gedurende dc ie helft van Mei 1913. Brieven Binnenland. R. van de Pol, Amersfoort. Harmsen, Den Haag. Hamelberg, Nijkerk. J. L. Plijnaar, Rotterdam. De Groot, Westbroek. Briefkaarten binnenland. D. Dekker, Alkmaar. Mej. A. Pardsel, Amsterdam. C. Brouwer, Den Helder. Brieven buitenland. Dr. J. A. Peel, Newport, Engeland. Briefkaarten buitenland. P. Jacobs, Duisburg. Herinnerd wordt aan het verzoek, op den achterkant den naam des afzenders te ver melden, opdat de stukken, zoo noodig, aan hem kunnen worden terug gegeven, Amsterdamsche typen. Lange Jan, de orgeldraaier. De post en de orgeldraaiers verdeelen de Hoofdstad in verschillende wijken. Daar gaan zij niet buiten, hot is hun terrein niet, zij voelen zich er niet thuis. Maar in de straten en op de grachten, waar zij dagelijks tot nut van het algemeen werkzaam zijn, ken nen zij een ieder. De wijk van Lange Jan, de beroemdste »orgelist* van heel Amsterdam, misschien wel van heel ons land, is de oude stad, de grachten, en een gedeelte van de Jordaan. De man is zoo echt muzikaal, 't Is een wer kelijke artist. Hij voelt wat schoon is, en wanneer hij zijn orgel draait, raakt hij zóo in extase, dat hij het heele draaien vergeet. Bolland zou in hem zien de orgelist in de idealiteit. Het spreekt vanzelf, dat een orgelist moet blijven draaien. Zijn gevoel mag zijn spieren niet beïnfluenceeren. Vandaar, dat onze Jan het vuile werk" laat doen door anderen. Wanneer hij er 's morgens op uittrekt, neemt hij twee >draaiers< mee, en ook twee vrou welijke collectanten. De draaiers laat hij een gulden per dag verdienen, en af en toe een graantjevan de minder gunstige arbeids voorwaarde voor de vrouw weet hij gebruik te maken de collectanten honoreert hij n.l. met vijftig cent voor een heelen dag. Als model-werkgever is hij echter voorstander van co-partnershipiedere werkkracht heeft 10 pCt. van de netto winst. Onze Jan werkt Donderdags, Vrijdags en Zaterdags: de andere dagen per week fuift bij. Zijn orgel kost hem tien gulden per dag, maar Zaterdags schijnt de conjunctuur in het orgelvak beter; dan moet hij althans dubbel tarief betalen. Op Hartjesdag en op Ko ninginnedag bedraagt de huur van z'n orgel honderd gulden. Jan heeft een bijzonder fraaie »jammer- kast». De fluit is magnifiek; hoe heerlijk zou dit schoone register Mozarts »Zauber- flöte* kunnen spelen. Maar op de om het orgel heendansende Jordaanmeiden met hun jongens de meiden dansen het meest en vinden, dat de jongelui in de kunst heele- maal niet goed geschoold zijn maakt de vox angelica den diepsten indruk. Wanneer men het zwevende geluid van dit register hoort, beginnen de vroolijke blondines in eens ernstig te kijken zij luisteren aandach tig, en soms zijn zij werkelijk zóo aangedaan door de tonen, dat zij een traan wegpinken. De vox humana van het orgel van Lange Jan doet niet onder voor die van het orgel in de St. Bavo te Haarlem. En of Jan nu met zijn zaakje wat ver dient Menig orkest-fluitist zou watertanden, wanneer hij Jan's winstje zou mogen op strijken. Hoeveel het precies is, weet hij zelf niet, want hij wil geen accountant in zijn boekhouding laten neuzen. Maar zijn inkomen is zóo groot, dat de leider van het muzikale quintet in staat is, eiken Maandag uit rijden te gaan in een »oope bakkie». BEURSOVERZICHT van 10 tot 17 M «i De afgeloopen week was voor de interna tionale Beurzen een zeer onbelangrijke en stille Werd aanvankelijk de hoop gekoesterd, dat na de Beursvacantiedagen eenige grootere levendig heid de markten zou komen op- vroolijken, voor de zooveelste maal is deze hoop ij del gebleken en nog steeds behou den de markten een aanzien en een beperkt heid in de omzetten alsof het midden in de zomervacantie is. De Europeesche Beurzen gevoelen voor het oogeriblik geen neiging, verder vooruit te loopen op den te ver wachten vrede in den Balkan, zijn zelfs weer iets gereserveerder geworden in verband met het telkens weer blijkend verschil van - gevoelen tusschen de bondgenooten onder ling, waardoor het er soms uitziet alsof de verdeeling van de voormalige bezittingen van den Zieken Man nog tot hooge onaan genaamheden zal leiden. Wel heeft de ver wachting, dat ernstige verwikkelingen zullen vermeden worden, zich verder bevestigd, doch na het matige herstel, dat op de oplos sing der Skoetari-kwestie is gevolgd, heb ben de Beurzen opnieuw een afwachtende houding aangenomen, welke waarschijnlijk wel zal voortduren tot de politieke toestand geheel gezuiverd zal zijn. Wat de Amerikaansche markt betreft, deze was al eer zwak van toon en de ani mo tot zakendoen al uiterst gering. Het was vooral de toestand der spoorwegen die daar de aandacht trok, in verband met verschil lende dividend-declaraties, die te wachten waren en waaromtrent men een pessimiste zienswijze koesterde. De druk waarin de spoorwegen in Amerika zich al zoo lang bevinden, tusschen de vermeerderende be drijfskosten en hoogere loonen eenerzijds en aan den anderen kant de volhardende wei gering der Interstate Commerce Commission om door het toestaan van vrachtverhoogin- gen, daarvoor compensatie te vinden, begint zich hoe langer zoo meer uit te drukken in de resultaten, die een steeds verder inkrim pende marge van netto's boven vaste laste: aantoonen. Vooral de zwakkere systemen, die reeds vroeger uitermate voorzichtig moesten worden behandeld om het hoofd boven water te kunnen houden, komen daardoor in bedenkelijken toestand. Deze week waren het de te verwachten dividen den der Chesapeake and Ohio en New York-New Haven welke aller aandacht trok ken. Voor beide spoorwegen werd een ver laging van het dividend verwacht en bij de New York-New Haven was dat dan ook in derdaad het geval. Zij bracht haar dividend terug van 8 tot 6 pCt. De Chesapeake echter handhaafde haar dividend op 5 pCt., doch kon dit slechts doen ten gevolge van het extra-dividend van 41/., pCt., dat zij ontving op de door h^ar gecontroleerde Hocking Valley-spoor weg. Baissiers maakten natuurlijk van deze omstandigheden een ijve rig gebruik om de markt te drukken, waarin zij echter slechts matig slaagden. Per saldo vinden wij dan ook slechts fractioneele verschillen in koersen vergeleken bij de vorige week. Aan het slot der week was de stemming weer iets vaster, onder meer op het gerucht, dat het definitief scheidingsplan Union-Southern Pacific nu spoedig te wach ten is en bevredigend zal zijn. Waar de Directiün der Maatschappijen echter vol houden, dat nog geen definitief plan is vast gesteld, zal deze kwestie nog wel dikwijls opgerakeld worden, eer er inderdaad een be slissing in is genomen. STAATSFONDSEN waren voor de Ne- derl. Werkelijke Schuldsoorten prijshoudend gestemd, terwijl van de buitenlandsche soorten Russen vast lagen, evenals Oos- tenrijksche en Hongaarsche fondsen. Voor de Zuid-Amerikaansche fondsen bestond goede vraag naar de obligaties Sao Paulo 1913, die daardoor den parikoers konden bereiken. INDUSTRIEELE WAARDEN lagen zwak voor Steel-shares, die deze week een oogenblik te New-York tot 59 vielen; de laagste koers dit jaar gezien. De terughou dendheid op industrieel gebied ter. gevolge van de onzekerheid wat het nieuwe tarief zal brengen, komt meer en meer tot uit drukking in een vermindering der bestellin gen en een geleidelijke afbrokkeling van prij zen. Wel is waar zijn de meeste onderne mingen nog voldoende van orders voorzien om hun fabrieken de eerste maanden flink aan den gang te houden, doch het niet vol doende binnenkomen van nieuwe orders

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 5