ALGEMEENE Advertentiën. Laatste Berichten. werkmeisjes Piano. POP PEKSI.IV Boerenhofstede, Prima ITliOMG ran Bijenvriend DE HUISHOUDGIDS. O. BUITE, Hollandsclie n0? vóór September n -rkelijk vergroot. De 2 reeds in bewerking. démuziek-vereeniging e de heer C. H. Stoetzer, a ent op het Plantsoen. e! al en bibliotheek, Beu- a weken verrijkt met boeken in de 4 mo- )maamste tegenwoor- e e honderden werken ^.uitgeleend worden zijn zij daarvoor ge- nnen weinige dagen ;ken mee naar huis van lezen, kome zijn ollandsch o.a. uit de als I- Couperus, Fr. mans, Ina Boudier Joh. Breevoort, Ho- t, II. Gorter, Henr. euvelsvertaalde wer- na Lagerlöf e. a. en tusschen G. Frens- tane, Ricardo, Ibsen, ■lier, Th. Mann, Hof- ïog veel meer ande schrijvers vindt men I.oti, Collette Yver, Balzac, G. de Mau- Verhaeren, G. Sand, het Engelsch zijn er y, J. Loudon, Patter- i, B. Shaw, Conrad, nog veel meer, teveel lcktuur naar zijn ga- worde het dus. !gïnsel opgericht een het aartsbisdom, ■■adering werden van douairière M. barones der Oyegravin Du H. barones Van /oorloopig bestuur is Oud Amelisweerd ;s mevrouw C. van implein 23 te Utrecht, anwezige dames ver- de plaats hunner in- fdeelingop te richten. 138 zijn gevoegd de e eve spaar- en voor- Amersfoort en om- den Volksbond, die atten tegen het ge- ranken aan kinderen door den Volksbond ilgens een besluit van bond en van al de e irporaties, zijn tot 1 raal-bureau van den cleverd aan 116 Ge- kaarten laten uitdee- bij de aangifte van led bij aangifte voor at bovengenoemden :urcn, schoolbesturen, "olksbond, e.a. reeds :t kaasmarkt de koop- Arnhem, die ook de n. aangevoer1 33 wa- pond. Van dezen aan de G emeente- gewicht van 11 366 1 27 tot 31 cent. erd verkocht en de buurvrouw stond id van V., aan de weten machtig te ngestoken met het ernstige brandwon- moest gebracht. uit Oude Pekela, wierf, is hier door m verder geleid in plotselinge groote n, die daarvoor vat- istig maken. «ntrent 9 uur in de K loevelakcr het te mersfoorter. slotte kwam, werd ie beschonken was, S rein werd een boks- dc eigenaar meldde hier onlangs twee Zwolle aangehou- recherche van hier dan de mensch, die n een kwade zaak BEllRS OVERZICHT. van 31 Mei tot 7 Juni 1913. In de afgeloopen veertien dagen hebben de Beurzen allerwege weer een uiterst moei lijken tijd doorgemaakt. Verschillende oor zaken werkten samen om een paniekachtige stemming in het leven te roepen, waardoor een stroom van likwidaties loskwam, die zeer deprimeerend werkte op het koersniveau der verschillende fondsen. Wat de Europeesche Beurzen aangaat, deze waren weer meer onder den indruk van de Balkan-aangelegen heden, waar een strijd tusschen Bulgarije en Servië onvermijdbaar scheen. Daarbij kwam de aanhoudende stroom van nieuwe leenin gen, die steeds minder goed werden opge nomen en de beleggingsmarkt, die tóch al zoo zwaar was beladen, topzwaar maakte. Toch zou dit alles nog niet zoo'n invloed hebben gehad, ware het niet, dat Amerika stemmingen en koersen zond, die aan de donkerste dagen van 1907 en 1908 herinner den. Het is daar de laatste veertien dagen weer bar toegegaan en hoewel velen zwak kere markten hadden verwacht, in ver band met de heerschende toestanden op politiek en monetair gebied, had men toch niet kunnen denken, dat, na de maanden lange afbrokkeling en geleidelijke inzinking nog eens een paniekje deze markt zou komen teisteren. Konden wij reeds in ons vorig overzicht een zwakke stemming in Wall- street constatcercn, deze werd nog verscherpt door don invloed, die de St. Louis en San Francisco-deconfiture op de stemming voor Amerikaansche waarden aan de Parijsche Beurs bleek te hebben. Eenige maanden ge leden toch waren daar de 5 pCt. Frisco- obligatiën geïntroduceerd en het feit, dat reeds zóo kort na deze introductie de Maat schappij in gebreke moest blijven, wekte te Parijs groote verontwaardiging, zoodat men ronduit verklaarde, dat de Parijsche Beurs voorloopig, zoo niet voorgoed, voor Ameri kaansche waarden zou gesloten zijn en men daar op groote schaal de waarden, die er genoteerd waren begon op te ruimen. Het is te begrijpen, dat waar juist in den laatsten tijd de Parijsche Beurs wat milder gestemd was tegenover Amerika, het bericht, dat de kans was afgesneden het Fransche publiek voor Amerikaansche waarden verder te inte resseeren, zeer deprimeerend op Wallstreet werkte. Intusschen kwam de uitspraak inza ke de Minnesota vracht-tarieven, waar naar reeds zoo lang werd uitgezien. Deze uit spraak gaf echter niet hetgeen men daarvan had gehoopt, namelijk een principieele be slissing omtrent de macht van de Interstate Commerce Commission tegenover de afzon derlijke Staten en de bevoegdheid van deze laatsten om zelfstandig in te grijpen bij de vaststelling der vrachttarieven. De beslissing, die gegeven werd, draaide geheel om de hoofdzaak heen en gaf niet anders dan eene uitspraak voor het onderhavige geval, n.I. dat de tarieven ondeerlijk laag waren ge steld en de spoorwegen zich daaraan niet behoefden te houden. In plaats dus van onzekerheid weg te nemen, maakte dit von nis de onzekerheid nog grooter, hetgeen wel het best blijkt uit het oordeel over het vonnis, waaromtrent juristen van naam ver klaarden, dat het in het voordeel van de spoorwegen was, terwijl de mannen der practijk, de directeuren der groote spoorwe gstelsels, verklaarden, dat de uitspraak een ramp voor de spoorwegen was. Hoe dit zij, de uiterst zwakke stemming die in Wallstreet bestond, veranderde in een paniekstemming en de koersen daalden met procenten tegelijk. Speciaal aangetast werden de Hill-waarden, die op éen dag 6 a 7 pCt. lager afkwamen, terwijl Union Pacific tot onder de 140 vielen, Southern Pacific tot onder de 90 pCt. Voor de kleine soorten waren de verliezen ook al reusachtig, zoodat voor verschillende soorten de laagste prijzen, tijdens de paniek in 1907 bereikt, weder werden behaald, ja in sommige gevallen zelfs overtroffen. Te Londen en te Amster dam was men aanvankelijk op het verlaagde niveau nogal sterk kooper, zoodat de koer sen zich boven pariteit bewogendoch toen den volgenden dag, in plaats van een herstel, een verdere inzinking volgde, werd ook op het continent met fondsen gesmeten en zoo willig als men Woensdag was, zoo flauw was de stemming Donderdag, terwijl men huiverig was om eenige Amerikaansche share op te nemen. Daarmede schenen echter voor loopig de laagste koersen weder bereikt te zijn, want den volgenden dag bracht Ame rika een belangrijk herstel, hoofdzakelijk onder den invloed van het bericht, dat de Secretaris der schatkist had verklaard dat 500 millioen dollar aan bankbilleten gereed lagen om zoo noodig de Banken te helpen, wanneer in het najaar, ten gevolge van de oogstbe- weging, de geldmarkt te krap mocht worden. Dit deed weer een beetje meer moed vatten en hoewel sommigen dit feit nu niet als zoo heel gunstig opvatten, omdat men met had gemeend, dat de toestand van de geldmarkt een zoodanige verklaring noodzakelijk maakte, was de stemming toch weer overwegend optimist. Wanneer wij de koersen vergelijken met die van 14 dagen geleden dan vinden wij ech Maatschappij van Levensverzekering en Lijfrente - TE AMSTERDAM, DAMRAK 74. Directeuren J. F. L. -BLANKENBERG en Mr. J. VAN SCHEVICHAVSN. Verzekerd Bedrag: ruim200 MlillOen Gulden waaronder Verzekerd Kapitaal 169 aa en verzekerde Rente3'/4 Waarborgen60 Aan verzekerden betaaldGO la Ontvangiten in 1911. 10 u la Hoofdinspecteur voor Nederland: P. A. ADAMA VAN SCHELTEMA, Nle. Maeaatraat 51, AM8TERDAM. Inspecteur voor Utrecht: H. THIEREN8, Wecrastngel O.Z. 65bl8, UTRECHT. ter ondanks het krachtig herstel der laatste 1 dagen, nog een groot nadeelig verschil in koersen, zoowel voor spoorwegwaarden, als voor industrieele waarden. Zoo noteeren Unions bijna 5 pCt. lager, Baltimore 5 pCt., Canadians 10 pCt., Northern Pacifies 9 pCt., terwijl de kleinere waarden, als Eries, Southern Rails, Missouri Pacific, enz., drie tot vier procent verloren. Wat de industri eele waarden betreft, daar bedragen de ver liezen tot 7 pCt. toe voor Amals en Steels, waarbij nog rekening moet worden gehou den, dat deze soorten zich nog drie tot vier procent boven de laagste koersen hersteld hebben. Van STAATSFONDSEN waren de Hol- landsche soorten over het algemeen zwak gestemd met lichte afbrokkeling. Van de buitenlandsche soorten trokken Bulgaren en Servische fondsen de aandacht door een flauwe stemming, in verband met de heer schende spanning tusschen deze landen. Rus sen prijshoudend. Onze locale markten hadden, zooals te begrijpen is, onder den invloed van de da ling in Amerika een troosteloos aanzien. Aanvankelijk konden de prijzen zich vrijgoed handhaven, doch later in de week brak voor alle afdeelingen een zeer zwakke stemming door ten gevolge van groote likwidaties, eensdeels om loopende Amerikaansche posi ties te beschermen, anderdeels om locale waarden om te zetten in Amerikanen. Slechts de olie-afdeeling hield zich zeer goed en hoewel ook hier aanvankelijk flinke koers- teruggangen plaats vonden, was dit de eenige afdeeling, die zich weder bijna geheel kon herstellen tot het niveau van vóór veertien dagen. PROLONGATIE aanmerkelijk hooger, op 4 pCt. M. V. L. 402de Staatsloterij. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking '913- -an 12 en 13 Juni (1100 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. I.einweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn de volgende nummers te beurt ge vallen Prijzen van f 70: 2128 13961 en 13997- Te zamen 3 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 861 871 908 1875 13941 13980 en 13982. te1 AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. O. VAN WELDERF.N baron RENGER8) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Incasseerfng van Wis sels en Quitantiën. Vreemd geld. Wissels op Binnen- en Buitenland. Assurantiën, Credieten. Coupons. Deposito's. Effecten. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. HOTEL PARKOORD, Zeist, Slotlaan 49. BELANGRIJKE WEGENS STERFGEVAL. Burgemeester en Wethouders stellen nog aan den Raad voor, ter verbetering van het verkeer op het kruispunt van Stationsstraat en Soesterweg van den den heer B. van 'tEind voor f 3870 over te nemen een ge deelte van diens tuin ter grootte van 71 M.2 voor f 40 per M.2 en een gedeelte groot 103 M.2, thans aigescheiden van den open baren weg voor f id per M2. De Commissie voor de financiën ontraadt den aankoop de Commissie voor de fabricage is op dit punt verdeeld. 'len behoeve van het overblijvende per ceel wordt het servituut gelegd, dat ten be hoeve van verkooper op den grond vóór diens pakhuis aan den Soesterweg steeds wagens of andere voertuigen mogen wor den geplaatst tot het laden en lossen van goederen, in verband met het bedrijf, en dat de deuren van het pakhuis naar buiten mogen openslaan komende de kosten van overdracht ten laste der Gemeente. De heer H. W. van Es veld heeft zich be- reid verklaard, een strook grond van 30 M2. van zijn tuin kosteloos af te staan aan de Gemeente ten behoeve van de verkeersver betering bij het knooppunt van Utrechtsche- weg, Vlasakkerweg en Bergstraat. B. en W. stellen thans aan den Raad voor, dit aanbod te aanvaarden. Wordt de weg verbreed met dezen grond dan zal de aan het Zuidelijk deel van het perceel bestaande afscheiding van draad moeten worden ver vangen door een hek, daar het pad achter de boomen dan meer voor gebruik geschikt wordt en derhalve met deze afscheiding van draad niet zal kunnen volstaan blijven. De eigenaar wenscht de kosten hiervan niet te dragen en heeft daarom als voor waarde gesteld, dat de kosten van ver plaatsing van het hek langs den aan de Gemeente over te dragen grond, over 30 M. lengte, en die van het plaatsen van een' nieuw hek in aansluiting daarvan, over een lengte van ongeveer 33 M. aan den Utrechtsche- weg, door de Gemeente zullen worden ge dragen. Deze kosten worden geraamd op f ióo, die van het rooien der boomen en gelijk maken van het terrein op f 75. B. en W. vragen daarvoor een crediet van f 235, De onderhandelingen aangaande verbree ding aan de andere zijde van den Utrechtscheweg volgens het voorstel van 21 Februari 1913, tot aankoop van het per ceel Lange Bergstraat, hoek Utrechtscheweg, zijn nog hangende. Door omstandigheden ter overname aangeboden eene 1ste klasse Brieven franco onder no. 75, bureau Amersfoort8che Courant, Kortegracht 9, Met dank aan de koopers der loten be richten we, dat de gevallen is op No. 78. Tehuis Zandbergen». Zaterdag 21 Juni 1913, des namiddags éen uur, is Notaris H. J. BESIER, te Utrecht, voornemens in het Lokaal voor openbare verkoopingen, Achter St. Pieter uo. 18, te Utrecht, publiek te veilen Het aangenaam en rustig gelegen laudgoed bestaande uit goed onderhouden en ge makkelijk ingericht heerenhuis, koetshuis, stallen, koetsiers- en tuinmanswoning, oranjerie, wandelpark, groote waterpar tijen met schuiten huis, bloem- en moes tuin, vruchtentuin met diverse vrucht- boomen, bloembakken, warme en koude kassen, waardevol hoog opgaand geboom te, enz., beuevens een KAPITALE met uitmuntende wei- en bouwlanden, boomgaard, tuin, bosch en verdere aan- bebooren alles aaneengelegen onder de Gemeente Maartensdijk, strekkende van de Achter- wetering tot aan de grens der Gemeente Hilversum, te zamen ter grootte van 52 Hectaren, 96 Aren, 40 centiaren. Breeder bij aanplakbiljetten en notitiën omschreven. Nadere inlichtingen, notitiën en kaar ten der perceelen zyn gratis te verkrygen ten kantore van genoemden Notaris, Kromme Nieuwe Gracht no. 58 te Utrecht. Ol'ENBARE LEESZAAL Beukenlaan 2. Vryo toegang voor ieder boven 18 jaar. Couranten Vakbladen Tijdschriften Boeken Adresboeken. UITLEENBIBLIOTHEEK. verkrijgbaar ARNHEMSCHEWEG 42. 12 flacons van 1 pond h f 0.60. 8 1 - 0.65. 4 1 - 0.70. Gouden Medaille, Gent 1908. Onder redactie van mevrouw W. van der VECHT, Oud-leerares in Koken en Voedingsleer. Dit tijdschrift verschijnt eiken Zaterdag. Proefnummers gratis en franco verkrijgbaar bij iederen Boekhandelaar en aan het bureau van »DE HUISHOUDGIDS» Burgstraat 65, UTRECHT. Zee- en XIlvlorvlsoDliftiiclol. Laugestraat 14. AMERSFOORT. Telefoon 277. wegens E N O R M E N aanvper thans slechts 3 cent per stuls..

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3