Stadsnieuws. Gemengd nieuws. verandering in de elementen, waardoor de batterij wordt geladen met electriciteit. Van groot gewicht is, dat voor het laden der batterij niet juist de zonneschijn zelf noodig is, maar dat hiervoor het gewone daglicht voldoende is; het toestel kan dus zelfs bij bewolkten hemel werken. De toepassing van zulk een batterij is bijna onbeperkthet vervaardigen op groote schaal wordt alleen verhinderd door de duurte van het platina. Energie voor licht en kracht zou, afgazien van rente en afschrijving der aanlegkosten, haast kosteloos worden verkregen500 groote cellen, op het dak van een huis opge steld, zouden voldoende zijn om gedurende den geheeleen nacht zes groote electrische lampen te voeden. Ook voor de telefoon zou zoodoende een bijna kostelooze stroombron te vervaardigen zijn. Men zal natuurlijk moeten afwachten of de resultaten van verdere onderzoekingen de verwachtingen, die men van het toestel heeft, zullen bevestigen doch nu de eerste stap is gedaan, valt het te voorzien, dat verbeterin gen en vereenvoudigingen niet lang zullen uitblijven en dat het komend geslacht zal profiteeren van deze vinding. Bij de godsdienstoefening van den Doops gezinden kring hier hoopt aanstaanden Zon dagochtend voor te gaan ds. P. Glasz, uit Utrecht. Door de Vrijzinnig democratische kies- vereeniging is candidaat gesteld voor de aanstaande periodieke Raadsverkiezing in district I en district II de heer F. A. L. Kater, landmeter bij het Kadaster. Zij besloot te steunen de reeds in het vorig nummer meegedeelde candidaten van >Amersfoort's belang*, welke wederkeerig de candidatuur-Kater zal bevorderen. De Roomsch-Katholieke kiesvereeniging Recht en orde* vergaderde gisteravond en besloot, alvorens tot candidaatstelling over te gaan, overleg te plegen met de Besturen der andere rechtsche kiesvereenigingen. De kiesvereeniging Gemeentebelang* ver gadert hedenavond. Met ingang van 1 Juli zal elk bataljon infanterie afzonderlijk administratie voeren, terwijl in beginsel is bepaald, dat nimmer meer dan drie bataljons administratief mogen samengevoegd. Bij het ie regiment vesting-artillerie is bevorderd tot kapitein de ie luitenant J. R. Diemont, van het 2e regiment veld-artillerie gedetacheerd bij de Rijschool. Bij het 4e regiment vesting-artillerie is bevorderd tot kapitein de ie luitenant A. D. Putman Cramer, van het 4 e regiment veld-artillerie Omtrent den proefrit van het Vrijwillig Militair Motorrijders Korps wordt nog be richt, dat van de 45 deelnemers, die van hier vertrokken, 37 uit Arnhem den terugtocht ondernamen en 29 binnen den vastgestelden tijd hier terugkeerden. Het Eysink-rijwiel waarop, zooals we reeds vroeger schreven luitenant P. J. Bolten en de heer A. Eysink een mitrailleur bevestig den, maakte den geheelen tocht en alle soms zeer zware evolutiën in de beste orde mede. De meeste deelnemers bereden een Eysink- motorfiets. Het college van kerkvoogden der St. Joris-kerk heeft geweigerd, het kerkgebouw af te staan voor een uitvoering van gewijde muziek door de zangeres Tilly Koenen te geven met den organist der St. Bavo-kerk te Haarlem. Waar beiden verleden jaar in de zelfde kerk een zoo dankbaar gehoor hadden, zal deze weigering ook voor de kunstlievende stadgenooten ongetwijfeld een groote teleur stelling zijn. Het 4-jarig knaapje aan de Breedesteeg, dat, een oogenblik zonder toezicht gelaten, Maandag lucifers wist machtig te worden en daardoor ernstige brandwonden opliep, is Dinsdagmiddag in het ziekenhuis overleden. De zon ziet de wereld vol warmte en licht. Begin met in uw kring de zon te zijn en bezie dan de wereld. XJii den Omtrek. Uit Bunschoten schrijft men aan de »Nij- kerksche Crt.«, dat Dinsdag, bij de stemming voor de Tweede Kamer, de visschers, die buiten waren, naar de haven kwamen, doch door windstilte met roeibooten moesten af gehaald. 's Middags werd een afneembare motor achter een vlot bevestigd en daarmee wer den de kiezers een uur ver uit zee opge haald. Nooit is er zoo trouw gestemd als deze maal (er bleven 100 kiezers thuis). En kele kiezers kwamen zelfs per spoor uit Volendam, Enkhuizen en Huizen om hun stemplicht te vervullen. Uitslag van de stemming voor de TWEEDE KAMER, in het hoofd-kies- district AMERSFOORT, gehouden op Dinsdag 17 Juni 1918. Stemdistricten. Aantal kiezers. Opge komen. Blanco en onwaarde. Asch van Wijck. Beaufort. Leeuwen. Achttien hoven 122 109 1 65 42 1 104 Amersfoort I 1173 1061 8 303 646 II 1005 942 13 481 414 34 III. 1140 1053 6 383 580 84 Baarn 1419 1284 21 511 537 215 De Bildt 663 576 3 226 294 53 Bunschoten 616 516 8 401 12 5 Doorn 522 506 2 158 337 9 Eemnes 255 241 4 213 21 3 Hoogland 514 478 3 394 74 7 Leusden I 327 301 0 171 126 4 II 177 159 1 34 108 16 Maarn 172 162 2 44 115 1 Maartensdijk I 185 155 3 62 85 5 II 223 171 3 72 91 5 Soest I 859 792 7 508 255 22 II 74 70 1 41 26 2 Stoutenburg 171 161 0 131 28 68 2 West broek 194 168 0 99 1 Woudenberg I 284 251 2 40 207 2 II 135 115 1 35 78 1 Zeist I 866 785 15 297 418 55 II 1097 948 26 359 445 144 Totaal 12193 10900 130 5118 5007 775 Herstemming op Woensdag 25 Juni tusschen de heeren jhr. mr. II. W. van ASCH van WIJCK, Kamerlid sedert 20 Augustus 1901, en mr. W. H. de BEAUFORT, candidaat sinds 1876. In 1905 waren er 9416 kiezers. Herkozen werd toen jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck met 4485 stemmen, tegen 3592 op mr. W. II. de Beaufort, 330 op F. van der Goes en 109 op A. P. Staalman. In 1909 waren er 10 300 kiezers. Herkozen werd toen jhr. mr. II. W. van Asch van Wijck met 4725 stemmen, tegen 2469 op mr. W. H. de Beaufort en 629 op dr. J. van Leeuwen. Oude pantserschepen als forten. Een Amerikaansch wetenschappelijk tijdschrift doet volgens het »Hdbld.« het denkbeeld aan de haud, buiten dienst gestelde oorlogs schepen op geschikte en belangrijke punten van rivieren of havens of kanaaltnonden te doen vastleggen en ze tot kustforten te reconstrueeren, wat met betrekkelijk geringe kosten kan uitgevoerd worden. Rondom het schip wordt een wal van steen of beton gebouwd, zoodat de romp tegen vijandig geschutvuur beschermd is. Er zou een vluchthaven voor torpedobooten bij ge bouwd kunnen worden. Het denkbeeld is natuurlijk niet nieuw. Reeds vaak zijn oude oorlogsschepen tot drij vende batterijen ingericht. Maar steeds weer zal men denkenwij hebben zooveel onbeschermde rivieren en riviermonden. Zou daar inderdaad zulk een, zij het wat verouderd, drijvend pantserfortje, niet groot nut kunnen stichten. Nu pas zijn een paar oude gepantserde schepen als oud roest voor enkele duizenden guldens verkocht. Zouden die niet op deze wijze op strategische punten van ondergeschikt belang van eenig nut kunnen zijn Zij kosten weinig en zouden slechts zeer weinig menschen noodig hebben. Rood licht en de duurzaamheid van melk. Het Fransche zuivelblad »Laiterie« schrijft over den invloed van rood licht op de duur zaamheid van de melk het volgende. De met pijnlijke zindelijkheid gemolken melk van een goed gezonde koe wordt in twee steriel gemaakte flesschen' gedaan, die luchtdicht worden gesloten. Nu wordt een van de beide flesschen aan het zonlicht bloot gesteld, terwijl de andere eerst zorgvuldig kiemvrij wordt gemaakt, om dan ook aan het zonlicht te worden blootgesteld. Wat ge beurt nu Men zou geneigd zijn te denken, dat de kiemvrije melk langer goed blijft, terwijl de andere na korten tijd bederft en onbruikbaar vordt. Dit is echter niet zoo, want de inhoud van beide flesschen ver andert zonder veel onderscheid spoedig. Reeds na éen uur is de smaak niet meer gelijk en na een dag is de eene zoowel als de andere voor het gebruik ongeschikt. De oorzaak hiervan is, zooals nieuwere onder zoekingen hebben doen zien, alleen te zoe ken in de werking van het scherpe licht. Het feit, datjmelk in een donkere ruimte langer goed blijft dan op een goed verlichte plaats, zal iederen belanghebbende bekend zijn om deze reden wordt immers ook in melk-verkooplokalen het licht zooveel mo gelijk getemperd, hetgeen in den zomer te gelijker tijd het voordeel heeft, dat de hitte minder groot wordt en de vliegen minder last veroorzaken. Op vele plaatsen wordt de melk den con sumenten in glazen flesschen thuis gebracht. Wanneer het nu reeds moeilijk is, kiemvrije melk gedurende eenigen tijd aan het licht blootgesteld goed te houden, moet dit des moeilijker zijn voor versxhe melk. Men heeft nu bevonden, dat men, door, in plaats van ongekleurd glas, rood glas voor de flesschen te gebruiken, men de melk veel langer frisch kan houden. De melk in een flesch, die met rood zijdepapier is omwikkeld, kan daarin tien uren in de zon staan en is na dien tijd even goed als wanneer ze zoo langen tijd in een donkere ruimte had gestaan. Wij zullen het wellicht nog beleven, dat de melkflesschen van rood glas worden ge maakt. Welke wakkere winkelier brengt, in. af wachting daarvan, roodpapieren fleschhulzen in den handel In Zweden heeft men sedert eenigen tijd proefnemingen gedaan met turf als brand stof voor locomotieven. De resultaten zijn zóo gunstig, dat de Staatsspoorwegen van Zweden voortaan turf in de locomotieven zullen gebruiken, hetgeen een groote bespa ring op de exploitatie-kosten zal zijn. Ook in Finland denkt men er over, tot deze brandstof over te gaan. En in ons turfland Zorg voor de oogen van automobilisten en motorwielrijders. De bestuurders der eerste automobielen vertoonden zich op de wegen, terwei zij wind, regen en storm trot seerden maar hoevelen hunner hebben zich daarbij oogziekten op don hals gehaald. De lucht, de koude, het stof en ook de mugjes en vliegjes irriteerden de oogleden en het bindvlies en veroorzaakten dikwijls ernstige ontstekingen. Er waren er onder die eerste ruimteverslinders wel, die terstond na de eerste reis er op bedacht waren, de noodige voorzorgen te nemen en dan een bril op zetten. Tegenwoordig denkt er geen enkele chauffeur aan, wanneer het ten minste geen simpel wandeltoertje geldt, uit te rijden zon der deze noodzakelijke bescherming voor de oogen. Welke brill .ii zijn de beste, welke glazen voorkomen het best de oogziekte, waarvan ik aldus dr. A. C. in >La Nature* eens een ernstig geval heb geconstateerd, ten minste wat de hardnekkigheid betrof, bij een mijner kameraden? Dr. Jacqeau, te Lyon, een specialiteit voor oogziekten, die ook veel gebruik maakt van de automobiel, heeft on langs eenige wenken gegeven, die wel waard zijn, meer algemeen bekend te worden. Er zijn onder onze lezers ongetwijfeld velen, die zelf hun auto besturen, of, indien, niet, toch evenals de chauffeur, naast wien zij in het open rijtuig zitten, aan alle invloeden van het weer blootstaan en kans loopen een of andere oogziekte te krijgen. Neem, zegt de heer Jacqeau geen oogdoppen, zooals dik wijls worden aanbevolen en in den handel voorkomen. In het algemeen zijn deze glazen slecht geslepen. Wanneer gij ze hebt opge zet, en gij hebt niet bij toeval onberispelijke glazen getroffen, dan schijnt u het voorste gedeelte van uw auto niet meer symmetrisch. Neem volkomen platte glazen, zonder kus sentje van watten, waarin de glazen soms gezet zijn het is beter, dat de lucht om uw oog circuleert, dan dat het soms uren lang warm wordt gehouden. Nu de kleur der glazen. Geel, oranjegeel, fieuzal-geel is de modezelfs den nederingen voetganger, die 's zomers zijn oogen be schermen wil tegen de krachtige zonnestra- I len, heeft men gele glazen aangeraden in I plaats van de tot nog toe algemeen gebrui kelijke donkerblauwe of rookkleurig grijze glazen. De gele en de groene glazen houden wel het best de ultraviolette stralen tegen, maar, zooals dr. Jacqeau opmerkt, misschien zijn niet deze stralen alleen schadelijk en de ondervinding heeft hier meer recht van spre ken dan laboratoriumproeven. Om uit eigen ondervinding te kunnen spreken, ging nu dr. Jacqeau op de vol gende wijze te werk. Ik heb, zegt hij, ge durende een groot gedeelte van den zomer het zelfde traject van ongeveer 60 Kilome ter, 's morgens op de zelfde uren afgelegd en'meestal in de volle zon. Daarbij heb ik, om een eigen meening te vormen, achter eenvolgens en herhaaldelijk, gedurende het geheele traject grijze, gele, oranjegele, groene of fieuzal-glazen gebruikt. Alleen de vlakke lichtgrijze glazen (rookkleurig) zijn mij daar bij altijd bijzonder aangenaam voor de oogen geweest; daarop volgen onmiddellijk de oranjegele en misschien verdienen deze bij triest weer de voorkeur. Deze beide tinten kunnen dus worden aanbevolen. Ik voor mij vind de geelgroene glazen het aangenaamst voor de oogen. Ik stuur nooit zelf, maar zit altijd naast den chauf feur, zoodat ik, wat de oogen betreft, in de zelfde conditie verkeer. Dit zijn echter waarschijnlijk kleine persoonlijke verschillen onthoud echter: grijze of oranjegele glazen zijn goed. Het glas beschermt tegen de lucht, het stof, tegen het zonlicht, maar ook tegen vreemde lichamen, zooals vliegjes, muggen, die in sommige streken, langs de rivieren en tegen den avond in dichte drommen in de lucht zweven. De glazen beschermen zelfs tegen veel hardere voorwerpen, zooals steen tjes de kei kan het glas verbrijzelen, maar, zooals dr. Jacqeau opmerkt, het instinct tot zelfbehoud werkt zóo snel, dat tusschen het breken van het glas en den schok, de oog leden nog den tijd hebben zich te sluiten en den oogbol zoodoende te beschermen. Beroeps-chauffeurs en amateurs moeten nooit na een automobieltocht vergeten, ook eenige zorg te besteden aan hun gezichts orgaan, zooals ook aan hun geheele lichaam. Gij neemt een bad om het stof af te spoelen geef ook uw oogen een bad. Wasch ze met een prop watten, met lauw water (dat eerst gekookt heeft) of nog beter in gekookt zwak zout water (5 per mille zout), baadt de oogleden, wisch de randen af, reinig wenk brauwen en oogharen van stof en allerlei vuil, dat zich daarop onderweg verzameld heeft, zooals slijk, deeltjes paardemest, enz. enz. Dan zullen uw oogen geen gevaar loopen en den volgenden dag voor uw veiligheid waken. De oorsprong der Staten. In een be langwekkend werk onderzocht Rudolf Holsti, een Fin, of het waar is, wat men gewoonlijk beweert, dat de Staten oorspronkelijk door het onderwerpen van den een aan den ander, dus door oorlog, zijn ontstaan, en dat daarop het beginsel van gehoorzaamheid aan de overheid berust. Zijn resultaat is volkomen afwijzenddoor geleidelijke vreedzame ont wikkeling heeft zich de politieke samenle ving en maatschappelijke orde gevormd. Zaagsel als brandbluschmiddel. Volgens een brandverzekeringsmaatschappij te Boston is zaagsel een uitstekend middel om kleine branden, bijv. van ftoffen als vernis, petro leum, enz. te blusschei bij de proefnemingen, die men met dit bluschmiddel deed, werden brandbare vloeistoffen in kisten gedaan en aangestoken. In 25 a 50 seconden was de vlam met een paar scheppen zaagsel ge- bluscht. Het zaagsel kan zoowel nat als droog zijn; evenmin doet het iets ter zake, of het van zacht dan wel van hard hout afkomstig is. Het zaagsel vormt op de brandende vloei stof een laag, die de lucht afsluit en verdere verdamping voorkomt. De werking wordt nog verhoogd door toevoeging van dubbel- koolzure natrium. De sinaasappel als geneesmiddel. De sinaasappel is niet alleen een zeer goedkoope en smakelijke vrucht, ook als geneesmiddel bewijst zij vele diensten, In den winter, als over het algemeen meer vleesch en vette spijzen worden gegeten en men gewoonlijk minder beweging neemt, werkt de sinaas appel na den maaltijd bloedzuiverend en be vordert zij de spijsvertering. Wie een erg zwaar souper heeft gebruikt, doet wel, den volgenden ochtend een paar sinaasappels te gebruiken. Voor verstopping is een sinaas appel op de nuchtere maag een zeer goed geneesmiddel, terwijl deze vrucht ook bij koorts uitstekende diensten bewijst. De schil van de sinaasappel bevat een aromatische, etherische olie, welke niet alleen gebruikt kan worden voor de bereiding van essences, likeuren en bowls, maar ook als desinfec- teerend geneesmiddel. De beroemde bacte rioloog professor I.öffler heeft bewezen, dat olie uit sinaasappelschillen een goed middel is tegen diphteritiszij doodt de bacillen. Ook bij andere keelziekten is zij een uit stekend middel. De bioscoop en de studie der bewegingen. - Professor Stirling heeft onlangs met na druk gewezen op de waarde, die de kine-

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2