Ingezonden Advertentiën. - KUNST LEERAAR (LEERARES) werkmeisjes Piano. Leert VETTER Co., matograaf heeft voor de studie der bewe gingen van het menschelijk en het dierlijk lichaam. Men kan immers in de bioscoop de bewegingen langzamer of sneller maken. Om de vlucht van een vogel in de bioscoop te vertoonen, zijn 300 of meer opnamen per seconde noodig, deze kan echter in zulk een tempo weergegeven worden, dat men 16 beelden per seconde aan het oog laat voor bijgaan. Ook het omgekeerde kan noodig zijn bewegingen, waarvoor in de natuur dagen noodig waren, kunnen in enkele minuten door de bioscoop worden weergegeven. Professor Stirling heeft op deze wijze de beweging van het gaan, het hardloopen en het springen ontleed en ook bij anatomische preparaten studiën gemaakt, die tot nog toe niet mogelijk waren. Bijzondere diensten be wijst hierbij de microscoop. De groei van de vezels der hartspieren, waarvoor 50 da gen noodig zijn, kan hier binnen enkele minuten worden gedemonstreerd. Tabak. Een op avontuur belust natuur vriend, de Engelschman A. S. Meek, heeft in het heuvelland van Nieuw-Guinea tabak gevonden. Daar geen blanke dien er heen gebracht kan hebben, blijven slechts twee mogelijkheden overóf het groote Austra lische eiland behoort tot het vaderland van de tabaksplant, óf ze is er in den grijzen voortijd, toen de Polynesiërs of hun voor gangers in prauwen de wijde watervelden der Stille-Zuidzee overstaken, uit Amerika heen gebracht. De eerste verklaring lijkt wel de meest waarschijnlijke. Spoorwegbeambten en bioscoop. Het aantal spoorwegongelukken is in de Ver- eenigde Staten buitengewoon groot. In vele gevallen worden deze veroorzaakt door onvoorzichtigheid van het personeel. Om de beambten hierop te wijzen, heeft de Chicago- Railroad Company speciale cursussen georga niseerd, waarbij de bioscoop groote diensten bewijst. Diverse ongelukken-typen worden in de film vertoond en laten duidelijk zien, door welke fout zij ontstaan zijn en hoe men ze had kunnen voorkomen. De zelfde Maat schappij laat in de scholen films vertoonen, die het publiek wijzen, hoe men ongelukken vermijdt. Een internationaal Zondagsschool-congres. Van 8 tot 15 Juli zal te Zürich een wereld-Zondagsschool-congres worden ge houden. Verscheidene specialiteiten op het gebied van godsdienst onderwijs zullen daar zeggen, wat zij te zeggen hebben. In de Duitsche en Engelsche taal zullen rede voeringen worden gehouden. Vijf bevoegden zullen het onderwerp behandelen: »De Zondagsschool in dienst van het Godsrijk*. Er zijn verhandelingen over Zwingli en Pestallozzi toegezegd. Verder zal men zich verdiepen in de quaestie, hoe de Zondags school in de twintigste eeuw moet zijn inge richt. Apls melllflca. (De honingbij.) XXIX. Het is bekend, dat omtrent de bijen nog veel bijgeloof bestaatzelfs worden de imkers er op aangezien, dat zij de zwartekunst ver staan. In een Duitsche bijencourant las ik een aardig stukje daarover, dat ik aan do lezers wil oververtellen. In een dorpje in Oostenrijk waren bij een imker eenige korven met bijen gestolen. Hij kon wel gissen, wie het gedaan had, maar had daarvoor geen bewijzen. Daarom wilde hij eens den schrik er in brengen en wel door zijn zwartekunst. Op een Zondagmorgen zag hij een landlooper, dien hij vroeg, of hij drie kronen wilde ver dienen hij had daarvoor niets anders te doen, dan met een bijenkorf onder den arm bij den stand van den imker te gaan staan en te wachten, tot deze bij hem kwam. De man werd met den korf onder den arm op gesteld, zoodat hij van den weg goed gezien kon worden. Toen de kerk uitging, moesten alle dorpe lingen er langs komen en toen zij daar dien vreemden man zagen staan, vroegen zij aan den imker, wat dat beteekende. Eerst wilde hij het niet zeggen, maar op hun aandringen vertelde hij eindelijk, dat hij nu den dief van zijn korven gesnapt had. Maar hij had hem «besproken*, zoodat hij moest blijven staan tot hij zwart geworden was en dood zou neer vallen. Dat vonden vooral de vrouwen verschrikkelijk en zij smeekten den imker, den man toch te laten loopen en hem desnoods een goed pak slaag geven. Eerst wilde hij daarvan niet hooren, maar ten laatste gaf hij toe en zeide, dat hij hem voor dezen keer nog zou laten loopen. Hij ging naar den man toe, nam hem den korf af en gaf hem een opstopper, waarop de man als haas over heggen en slooten sprong, blijde, dat hij zoo gemakkelijk drie kronen had verdiend. Sedert dien tijd werden bij den imker geen bijen meer gestolen, want de ware dief had een heilzamen schrik gekregen. Nu er in de kersenboomgaarden te Eysden in Limburg zooveel werk van de bijen wordt gemaakt, die daar de bevruchting bezorgen, waardoor de eigenaren een ongekend hoogo opbrengst aan kersen hebben, is het wel goed orn nog eens te laten zien hoeveel indirect nut ieder bijenvolk aan den land bouw verschaft. Een goed sterk bijenvolk zendt per minuut 80 bijen uit, dat is per uur 4800 den dag op tien vlieguren gerekend, is het 48 000. De geleerden vertellen ons, dat de bij op iedere uitvlucht vijftig bloemen bezoekt, zoo dat een volk op éen dag 2 400 000 bloemen bezoekt. Nemen wij nu voor den heelen zo mer honderd vliegdagen dan komen wij tot een cijfer van 240 000 000. Daarvan willen wij echter de helft afreke nen voor bloemen, wier bevruchting voor den landbouwer geen nut heeft, zooals brem, bramen, lindeboomen, enz. zoodat er over blijven 120 000 000 bloemen. Rekenen wij nu, dat om de vijfhonderdste bloem een bevuehting plaats heeft, dan heb ben wij 240 000 bevruchtingen. Nemen wij verder aan, dat driehonderd bevruchtingen de waarde van een cent hebben, dan komen wij tot een bedrag van achthonderd centen of acht gulden. Nu kan deze berekening nog wol niet juist zijn, maar het is toch zeker, dat vele bevruchtingen veel grootere waarde hebben, zooals bij perzikken, abrikozen, appelen, peren, enz. Al zou het per volk ook slechts voor óen gulden zijn, dan is het met de honderdduizend volken, die in ons land zijn, toch noch een kapitaal van 100 000 gulden 1 Als men bedenkt, dat in den landbouw al het geld weer productief wordt gemaakt, weet men, dat in den loop der jaren een ontzaglijk groot kapitaal daardoor ontstaat. Als onze landbouwers wisten, wat de bijen voor den landbouw beteekenen, dan zouden zeker allen bijen gaan houden, waarbij zij ook nog het directe voordeel zouden hebben van honing en was. Amersfoort, Juni 1913. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. In de «Amersfoortsche Courant* van 14 Juni schrijft W. F. Wagtho, arts, onder het opschrift »De verkiezingen* o.a. het vol gende »Hij die niet in gewijde aarde ligt, is vol gens haar (de Kerkleer) eeuwig verdoemd*. Wat bedoelt Wagtho hier Wil hij misschien zeggen, dat de Katholieke Kerk leert, dat voor eeuwig verdoemd zijn de leden der Roomsche Kerk, die Zij om een of an dere reden eene kerkelijke begrafenis wei gert, zooals bijv. Katholieken, die hun Paschen niet hielden Maar dit is niet waar. Het weigeren eener kerkelijke begrafenis is een maatregel van innerlijke discipline der Kerk hier op aarde. Nooit echter heeft de Roomsche Kerk ge- leeraard, dat zoo iemand, hoe verre ook af gedwaald, voor eeuwig verdoemd zou zijn. Integendeel, Zij leert uitdrukkelijk, dat ook de grootste zondaar, ook zij die Zij de be grafenis weigert, op 't laatste oogenblik van zijn leven door een volmaakt berouw tot God kan terugkeeren. Maar bedoelt hij misschien, dat de Kerk dit leeraart over hen, die geen lidmaten zijn der Katholieke Kerk Hadde hij dan toch even dc Katechismus der Roomschen ingezien; daar staat het, in vraag 151, zoo eenvoudig en duidelijk: Vraag 151. Zullen allen, die buiten de Katholieke Kerk zijn, verloren gaan? AntwoordWie door eigen schuld buiten de Katholieke Kerk sterven, gaan verloren maar wie te goeder trouw dwalen en in staat van genade sterven, zullen zalig worden. Zoo is in het kort de leer der Roomsche Kerk, wier vurige wensch het is, dat ook dc dwalenden hier op aarde, met Haar vereenigd mogen zijn bij God in den hemel. Dankend voor de verleende plaats, dr. W. F. H. BLOM. Burgerlyke Stand van Amersfoort van 6 tot 12 Juni 1913. GEBOREN: Cornelis, z. van jhr. Jacob Alexander Röell en jkvr. Louisa Marguerite van Loon. Albert, z. van Gerardus ten Hoove en Mctje van den Hoek. Jurriane Eleonora, d. van Hendrik Cornelis Honig en Miena Pie». Christiaan, z. van Phiiippu» Johannes van der Pol en Wilhelmina Verhoef. Cornell» Antonie, z. van Gerrit Andries Lodder en Johanna Maria van Doom. Evertje, d. van Jan de Graaf en Hendrika Maria van der Mast. Johannes Gerardus, z. van Jacobus Hazelaar en Berdlna Buijs. Wil helmina Bemardina, d. van Martinus van Hoogevest en Bemardina van de Pijpekamp. Johanna Hubertina, d. van Johannes van de Werko en Dorothea Elconora Korthof. ONDERTROUWD: Jan Pulk en Johanna Mulder. GETROUWD Hendrik Loogen en Jacomina Maria de Jager. Marinus Groenewoud en Johanna Mathilda Dirkse. Hessel Schaaf en Jansje Hendrika Esveld, Franke Roders en Jo hanna van Meeleren. Gerrit Berghuijsen Christina Vels Heyn. OVERLEDEN Elisabeth Alida Homa, 70 jr., wed. van B. Selleger. Gerardu» Kam, 80 jr., ongeh. Johannes Hermanus Beijers, 72 jr., echtg. van Wilhelmina Hendrika Pott. Jannetje Wessels, 37 jr., echtg. van Stienus van Dijk huizen. Arnoldus van Daal, 31 jr., echtg. van Louisa Maria Bruigom. Teunis Haver kamp, 86 jr., wed. van Cornelia Hendriks. Matthijs Schimmel, 49 jr., echtg. van Maria Slbilla van Heteren. Antoniuo Johannes Herbold, 2 weken. Lijst van de aan het kantoor Amersfoort ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke, wegens onbekendheid van de geadres seerden, niet konden uitgereikt gedurende de ie helft van Juni 1913. Brieven Binnenland. G. Beem, Utrecht. Brieven Buitenland. H. van Brucsvoort, Pella Jowa. G. A. Bokhorst, Wurtenburg. Briefkaarten Binnenland. R. J. Emma, Amsterdam. Diric Nijland, Arnhem. F. W. Fritz, Doetinchem. A. van Leeuwen, Helder. H. Moon, Postamt, Idrich. Schmidt, Briefkaarten Buitenland. E. Eick. Coin. Gertrud, Emmerich. Herinnerd wordt aan het verzoek, op den achterkant den naam des afzenders te ver melden, opdat de stukken, zoo noodig, aan hem kunnen worden terug gegeven, Bij onderhandsche geregistreerde akte, ingeschreven ter Griffie van de Arron- dissements-Rechtbauk te Utrecht, is tus- schen Willem Hkndrikos KLOOTWIJK, procuratiehouder, te Utrecht, en Gijsbkk- tus TAKKEN Jr., steenkolenhandelaar, te Amersfoort, aangegaan eeu Vennoot schap van koophandel, ten doel hebbende het aan- en verkoopen van alle soorten brandstoffen en alles wat daartoe ge rekend kan worden, zoowel voor eigen rekening als in commissie. De Vennootschap is gevestigd te Amers foort onder de firma OPENBARE LEESZAAL Beukenlaan 2. Vrjje toegang voor ieder boven 18 jaar. Couranten Vakbladen Tijdschriften Boeken Adresboeken. UITLEENBIBLIOTHEEK. en aangegaan voor 10 jaren, ingegaan 1 Juni 1913, en eindigende 1 Juni 1923, mits door een der vennooten aan den anderen vennoot 6 maanden te voren opzegging gedaan zjjbjj gebreke waar van asjj geacht zal worden voor 5 jaren te zjjn voortgezet en zoo vervolgens van 5 tot 5 jaren totdat de opzegging, in voege voorschreven, zal hebben plaats gehad. De vennoot TAKKEN is bevoegd ten name van de Vennootschap te handelen, gelden voor haar uit te geven en te ont vangen, haar aan derden en derden aan haar te verbinden en met den naam der Vennootschap te onderteekenen. De toestemming en onderteekening van beide vennooten wordt vereischt tot het afgeven, accepteeren, endosseeren en voor aval teekenen van wissels en onder handelspapier, het huren, verhuren, koo- pen, verkoopen, ruilen en bezwaren vau onroerende goederen, het aangaan van geldlceningen, borgtochten en uadiugen, alsmede het aankoopen van goederen boven een bedrag van f 200.—. De vennoot KLOOTWIJK is bevoegd, voor alle werkzaamheden hem opgedra gen een lasthebber aan te stellen, mits tn gemeen overleg met den vennoot TAKKEN. De Vennooten: W. H. KLOOTWIJK. G. TAKKEN Jr. AMERSFOORTSCH WISSEL- tn EFFECTENKANTOOR (Mr. S. G. VAN WELDEREN baron RENHKRfl) Kortegracht 11. Tel. 178. Tfllagramnrirflfl„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Qultantiên. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief', op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. SOLLICITANTEN naar te betrekking van tydeljjk in het TEEKENEN aan de openbare Meisjesschool te Amersfoort, woraen ver zocht hunne stukken vóór den 30 Juni 1913 in te zenden aan den Burgemeester. Salaris f 150.— (3 wekelijksche lesuren). TWEE gevraagd. HOTEL PARKOORD, Zeist, Slotlaun '19. Door omstandigheden ter overname aangeboden eene lste klasse Brieven franco onder no. 75, bureau Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. Fransch, Fransche Handelscorrespondentie, Duitsch, DuitHcho Handelscorrespondentie, Engelsch, Engelsche Handelscorrespondentie, Italiaanscli, Spaanse h. Deensch-Noorscb, Zweedse li, Russisch, Latijn, BOEKHOUDEN (examen-cursus en cursus voor winkeliers en ambachtslieden), enz. door middel van de schriftelijke cursussen van het Bureau lot publiciteit vau wetenschappelijk nieuws, Singel 276 te Amsterdam. Wetenschappelijke leiders: dr. A. A. FOKKER, lecraar aan do Handelsschool te Amsterdam, en dr. J. M. HOOGVLIET, privaat-docent aan de Universitolt te Utrecht, on andere docenten van naam. Ook examen-cursussen en leergangen, voor beginners zoowel als voor meergevorderden. Vraagt onzen gratis-prospectus. De meeste cursussen duren een jaar. Succss verzekerd. WE8T81NGEL 87. Handelscredieten tegen hypotheekstelling, borg tocht of andere zeker- heid. Distill. Wijnen. Likeuren. I Lieve Vrouwe-kerkhof, AMERSFOORT.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3