Zaterdag 21 Juni 1913. No. 8277. 62e Jaargang. BIJBLAD. kosteloos. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoort&che Conrant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. FHEDSHZZB. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.— franco per post /1.15. Advertentién 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. iostbus 9. BUREAU: KORTEGRACHT 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een Wie zich met ingang van 1 Juli doet in schrijven als abonnë, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers KENNISGEVING. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 0 en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van bet publiek, dat een door H. R. VISSER ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van een slachterij en rookerij op het perceel alhier gelegen aan de LaugeBtraat, bij het Kadaster be kend onder Sectie K, no. 4032, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Vrijdag den 4 Juli aanstaande, des voormiddag te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt ge geven om, ten overstaan van het Gemeente bestuur of éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor bet Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 20 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretarie, A. R. VEENSTRA, 1. 8. De Eerste Kamer heeft gister zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wets ontwerp nopens de pensionneering van Ge meente-ambtenaren en hun weduwen en De Donderdagavond onder voorzitting van den Burgemeester, mr. J. C. graaf Van R a n d w ij c k, van 8.30 tot 11.08 gehouden Raadsvergadering werd bijgewoond door tó leden en den waarnemend Secretaris, den heer A. R. Veenstra. Afwezig met kennisgeving waren de hee- ren Koning en Tromp van Holstzonder bericht de heer Kroesde heer Hagedoorn kwam nadat punt 1 der agenda was afge handeld. De notulen van 27 Mei werden als vast gesteld beschouwd. Ingebracht werden de volgende stukken besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 27 Mei 1913 tot goedkeuring van de Raadsbesluiten van 29 April 1913 tot be ëindiging van de huur van eenige perceelen grond en tot aanvaarding van de op de perceelen kadastraal bekend Sectie D no. 847 en 850 te velde staande vruchten en een aldaar geplaatste schuur, en tot wijziging van de Begrooting 1913 aangenomen voor kennisgeving besluit van de zelfden tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 29 April tot uitgifte in erfpacht van terreinen aan de V. P. N. als voren besluit van de zelfden van 3 Juni 1913 tot goedkeuring van het primitief kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1913 als voren; het verslag en de rekening en verantwoor ding over den cursus 1912/1913 van de Amersfoortsche Kle^rmakers-vereeniging als voren een adres van de firma Houtzager Heineman en 4 anderen, houdend verzoek een wijziging in de heffingaverordening van het havengeld aan te brengen om advies aan B. en W. een adres van P. Kortland en eenige andere bewoners van den Soesterweg, hou dend verzoek, maatregelen te nemen tot betere organiseering van den reinigingsdienst, tot het aanbrengen van rioleering en tot beter politie-toezicht ter afdoening aan B. en W. en, voorzoover het politie-toezicht betreft, aan den Burgemeester van de vereeniging ^Het Groene Kruist te Amersfoort de rekening en verantwoor ding over 1912 voor kennisgeving; een adres met memorie van toelichting van het Bestuur van het Genootschap ter bevor dering van melkkunde in zake het nemen van een proef met het stelsel eener gemeen telijke melkcentrale in een niet te groote Gemeente om advies aan B. en W. een adres met memorie van toelichting en twee begrootingen met toelichtingen van het Bestuur der vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken1om ver hooging van het jaarlijksch subsidie2. om toekenning van een subsidie met ingang van 1 September 1914, van f3000.voor ex ploitatie eener Middelbare Technische school; 3. tot sluiting eener hypothecaire geldleening ten behoeve van den bouw, enz. van een nieuw schoolgebouw4. tot aankoop door de Gemeente van het gebouw der Ambachts school 5. tot bepaling van het bedrag der geldleening als voren het verslag er, de rekening en verant woording van de afdeeling Amersfoort der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst betreffende de volkszanglessen voor ken nisgeving. een adres van L. Faber om ontheffing van het bepaalde in het 4e lid van art. 22 der Bouwverordening ten behoeve van den bouw van een jongens-pensionaat aan den Utrecht- schen weg als urgent te behandelen aan het slot der agenda; een adres van D. Zoetmulder betreffende het rooien van boomen in de Beekstraat als voren. De heer Veenstra legde vervolgens in handen van den Burgemeester af de gevor derde eeden als waarnemend Secretaris. Om S.35 kwam aan de orde de agenda. 1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot rioleering van den Hoogland- scheweg. Mejuffrouw C. Lensing verklaarde zich bereid, in de kosten der rioleering, van den spoorwegovergang tot den Beek, welke wor den geraamd op f 1200, bij te dragen f 300. De heer Van Achterbergh:De weg is Gemeente-eigendom. Ik geef in overwe ging, hier te handelen gelijk bij punt 13 wordt voorgesteld en ook deze weduwe niet te doen bijdragen in de kosten. De heer VanEsveld, Wethouder van Financiën: Uit het voorstel blijkt, dat het hier geldt een bepaald belang voor de weduwe Lensing. Eenige van haar huizen kunnen niet rioleerende woningen der overige eigenaren hebben reeds afvoer en dus geen behoefte aan een riool. Om nu het verzoek van mej. Lensing in te willigen, is de gewone weg gevolgd, d. 1. zij zal een vierde in de kosten of f 300 hebben bij te dragen. Het belang der Gemeente is niet zóo overwegend, dat deze hier een riool zou aanleggen. De heer Van Achterbergh: Ik stem toe, dat mej. Lensing er belang bij heeft, doch de Wethouder zegt, dat andere huizen afvoer hebbenmaar dit is op slooten, het geen de Woningwet verbiedt en waarop Gezondheids-commissie en Inspecteur van bouw- en woningtoezicht zeer sterk te letten. De heer Jorissen: Ik meen, dat de heer Vai. Achterbergh twee ongelijksoortige eenheden met elkaar te vergelijken nu hij punt 1 en punt 13 met elkaar in verband wil brengen. Bij punt 13 geldt het overne ming van grond van de weduwe Speelberg door wier welwillendheid de Oude Soester weg thans kan verbeterd. Punt 1 is een vraag van eigen belang en de weduwe Len sing biedt zelf f 300 aan en vindt dit bedrag zeker niet te hoog voor een afdoende ver betering. Het is wel gemakkelijk, royaal te zijn met de Gemeente-financiën, maar niet goed. Waar is het eind? Als straks iemand komt met een heel grooten weg, waaraan wel 100 huizen van hem of haar liggen, en hij biedt f 500, zou men dan daarop ook maar dadelijk moeten ingaan De heer Van Achterbergh: Ik stelde voor, de f 300 niet te accepteeren van de weduwe, die de verbetering alleen betaalt, terwijl de overige eigenaren kalm het spelletje aanzien en er van profiteeren. Als men zoo'n riool wil hebben, wendt men zich tot den Inspecteur van bouw- en woningtoezicht. Een lange onderhandeling volgt en niet vrijwillig, doch onder zekeren dwang wordt dan ten slotte overeengekomen welk bedrag men moet bijpassen. De heer J o r i a s en Ik heb het voorstel vóór me en moet me daaraan houden. Indien de heer Van Achterbergh kan be wijzen, dat niet waar is hetgeen in het voor stel wordt meegedeeld, dan zal ik me gaarne bij hem aansluiten. Kan hij dat niet dan is zijn voorstelling wel wat eigenaardigom geen ander woord te gebruiken. Wethouder Van Esveld: De heer Van Achterbergh verbindt ten onrechte punt 1 met punt 13, want de weduwe Speelberg heeft den grond expres gekocht en dusóok bijgedragen. Nu zij ziet, dat de weg vóór haar grond niet wordt verhard, biedt zij het stuk weg kosteloos aan. Ja, er is heel wat over gemarchandeerd en ten slotte heeft de weduwe Lensing toe gegeven omdat zij inzag, dat zij anders geen riool zou krijgen omdat de Gemeente daarbij geen belang heeft. Ik durf niet beslissen of al dan niet mag gerioleerd op een sloot. De heer Gerritsen: De weduwe Speelberg geeft den grond voor de verhar ding van het tusschenstuk Oude Soesterweg cadeau. Dit is wel voor een gelijk bedrag als de weduwe Lensing bij iraagt in de kosten. De heer Van Achterbergh: Ik meen, dat de heer Van Esveld den heer Jorissen voldoende heeft ingelicht. De heer Gerritsen zegt, dat eigenlijk moest gevraagd of de weduwe Speelberg geld toe wilde hebben. Dit is niet juist. Art. 3 be paalt, dat de aanliggende eigenaren moeten bijdragen in de kosten van verharding. Mijn vraag is slechtszijn we consequent. Naar mijr. meening zijn we dit niet. Ik handhaaf mijn voorstel om de f 300 niet te accepteeren. Het voorstel-Van Achterbergh wordt ver worpen met 13 tegen 2 stemmen; die van den heer Leinweber en den voorsteller. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen z. h. st. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van een subsidie en het beschikbaar stellen van een lokaliteit ten behoeve van den cursus in Landbouw- huishoudkunde. Z. h. st. wordt een crediet van f 50 ver leend en een schoollokaal afgestaan. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het stichten van een veilingge bouw voor groenten, enz. Het voorstel strekt, bij de halte Kleine Koppel een veilingsgebouwtje te stichten, waarvan de kosten worden geraamd op f 700, en met ingang van 1 Jannarl voorloopig kosteloos in gebruik te geven aan de tuin- bouw-vereeniging »Amersfoort«. De heer Van Achterbergh: Heb ben B. en W. wel gedacht aan den overlast van stof en rook door de treinen en de gas fabriek en is het kosteloos in gebruik geven niet in strijd met de verordening tot heffing van marktgelden? Als een verkooping wordt gehouden op Ge meente-terrein moet zekere belasting worden geheven, terwijl hier wordt voorgesteld, dit emeente-terrein althans dit jaar gratis ten gebruike te geven. De Voorzitter; De keuze van het ter rein geschiedde in overleg met belangheb benden, die geen bezwaar duchten. Het ter rein wordt in gebruik gegeven aan een ver eeniging, die zelf de leiding houdt, hetgeen iets anders is dan een gewone markt. Het voorstel wordt aangenomen z. h. st. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot bepaling van den dag waarop het reglement voor de Brandweer in werking zal treden. De Voorzitter: Ik memoreer, dat het oude reglement wordt ingetrokken op 1 Juli en dat op dien datum het personeel der oude brandweer eervol wordt ontslagen. Ik wil echter niet afscheid nemen van het oude korps dan na het dank te hebben ge bracht en vooral aan die leden er van die tal van jaren hun beste krachten wijdden aan de veiligheid der stad (Instemming). De heer Van Achterbergh: Het alarm-systeem is nog niet gereed. Nemen B. en W. de mogelijke nadeelige gevolgen op zich Anders zou ik willen voorstellen, lie ver nog een maand te wachten. De Voorzitter heeft het personeel een warm woord van hulde toegesproken, doch de men schen hebben weinig daaraan. Er zijn er bij, die nu al 45 jaar gewend zijn, omtrent Kerst mis hun f 3 te ontvangen. Ik stel voor, niet alleen dit jaar maar ook volgend jaar nog in de Kerstweek die f 3 uit te betalen. Ik zonder daarbij uit hen, die van de oude brandweer overgaan naar de nieuwe. De Voorzitter: B. en W. nemen de verantwoordelijkheid op zich wat betreft het alarm-systeem zulks na raadpleging van den commandant der brandweer. Het was hun voornemen, uit te betalen tot 1 Juli. Ik verzoek U, uw voorstel in handen te stellen van B. en W. om advies. De heer Van Achterbergh: Best", M. de V. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verzekering van het Brandweer personeel. De heer Van Achterbergh: Ik heb het voorstel met genoegen gezien, doch het onderscheid is m.i. veel te groot. De commandant en de adjunct-commandant worden verzekerd voor f 13 000 bij ongeval, voor f27 000 bij invaliditeit, terwijl in geval van overlijden hun weduwe en hun weezen f 5 per week krijgenvoor de brandmees ters zijn de bedragen f6500, f15 000 en f3, dus de helft; voor het overige personeel f5000, f7500 en f 1.50. Vooral de werklieden moeten hun beste krachten geven en mogen geen dienst wei geren. Zij wagen dus hun leven en krijgen een vergoeding waarvan hun gezin niet kan leven. Geen Raadslid zal deze verantwoordelijk heid op zich willen nemen. Ik stel voor, de bedragen voor comman dant en adjunct-commandant zoo te laten, doch voor de brandmeesters te nemen f io 000, f20 000 en f4 en voor de werk lieden f6500, fio 000 en f2 voor de dag- ploeg en f 2.50 voor de nachtploeg. Het voorstel van B. en W. kost aan premie f91.50, mijn voorstel f123 of nog geen dub beltje per dag meer. Velen steunen dit voorstel. De Voorzitter: Ik stel voor, thans eerst vast te stellen de verordening en daarna te beslissen omtrent de overeenkomst met de verzekering-maatschappij. Het bezwaar van den heer Van Achterbergh gaat meer tegen art. 3. De heer Jorissen: Ik wilde vragen hoe het nu in orde komt. De heer Van Achter bergh zegt, dat f «.50 per dag wat weinig is. Volgens de tarieven der Rijks-verzekerings bank wordt uitgekeerd f De Voorzitter: Is het niet beter, deze cijfers te veranderen in art. 3

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1