FONGERS-rij wielen hebben een inwendig verdikte binnenbalhoofdbuis, Marktprijzen. Advertentiën. VETTER Co., die nooit breekt. Dit is van belang, omdat een breuk van deze buis meestal een gevaar lijken val veroorzaakt. Vertegenwoordiger A. DEN HKIJER, Langestraat 94, Telefoon 68. schen en hij bepleitte het belang der water leiding uit gezondheidsoogpunt. Later echter zeide hij, dat er geen haast bij was. Hoe kan hij dat nu verantwoorden en welk ver trouwen kunnen we voortaan in hem stellen? De heer Van Achterbergh heeft in zijn qualiteit van Raadslid zijn plicht niet gedaan. Hij had B. en W. moeten betrappen op fou ten en dit heett hij nagelaten. Hij heeft het contract geslotendat is zijn zaak. Maar ik blijf er bij, dat B. en W. geen blaam treft. (Applaus). De heer Van Achterbergh: Den 16 September 1911 is aangevraagd een hoofd buis in den Bisschopsweg. Den 19 Septem ber is hals over kop een vergadering der huiseigenaren aldaar belegd en zijn de vra gen van B. en W. toestemmend beantwoord. In September 1912 heb ik er in den Raad en in October in de vergaderingen der beide afdeelingen over gesproken. Het antwoord van B. en W. is van 22 October. Den 28 October heb ik er weer over gesproken in de gewone Raadsvergadering. Slechts 30 van de 300 huizen aan den Bisschopsweg zijn van mij. Den 20 December had ik het eerste on derhoud met den Directeur. Toen kwamen er verschillende bezwaren. Ik ben bereid.de correspondentie publiek te maken. De Voorzitter: We zitten hier niet voor het publiek maar om de belangen van de Gemeente. De heer Van Achterbergh: Ik spreek voor het publiek. Een Raadszitting is geen onder-onsje. De heer Van Achterbergh: Ik constateer dan, nat mij wordt geweigerd, de stukken publiek te maken. Den 4 Februari had ik het eerste onderhoud met den Direc teur; den 28 Maart na de openbare verga dering, deed ik mijn mededeeling aan den heer Eysinkden 11 April had ik het on derhoud met den Voorzitter, die o.a. zeide we hebben njets aan die arbeiderswoningen. De Voorzitter: Dat is niet een juiste voorstellingdat is zelfs een zeer onjuiste voorstelling. Ik zeide U nog wel, dat het heel wat waard was, te komen tot een exploitatie van het minimum. U weet zoo goed als ik, dat B. en W. hebben overge nomen uw amendement tot verlaging van het minimum. De heer Jorissen: De heer Van Achterbergh vergeet, dat hij met fatsoenlijke menschen heeft te doen. De Voorzitter: Het gaat niet aan, mij te verwijten, dat ik een andere houding heb aangenomen. De heer Van Achterbergh: Ik moest vóór 1 Juni klaar zijn met de U. W. M. Op Zondagochtend is iemand bij den Burgemeester geweest, die mij een particu lier schrijven zond, vermoedelijk uit zijn huis. Die brief werd Maandagochtend met de eerste post bij mij besteld. Ik was toen uit de stad. De Voorzitter: U zegt dingen, die absoluut onjuist zijn. Ik hoop, dat U mij zult gelooven, zooveel zult vertrouwen, als ik U zeg, dat ik U niet Zondag schreef. Ik heb geen bezoek ontvangen namens een club of iets van dien aard. De heer Van Achterbergh: Had men mij vóór 27 Mei geantwoord, wil je nog een paar maanden wachten, dan had ik het gedaan. Wethouder Rij kens: Ik meen, dat er al veel te lang is gepraat over deze diep- treurige zaak; want diep-treurig is het, dat de financiën der Gemeente zoo ontzettend zijn geschaad door een enkele, die heeft ge maakt, dat de U. W. M. hier langer kan bestaan dan we hadden gehoopt. Vóór 27 Mei wist ik hoegenaamd niet, dat de heer Van Achterbergh zijn huizen wilde doen aansluiten. Toen heb ik de stukken gevraagd en daarbij het brieije gevonden, waarop ik in de vorige vergadering doelde. Voor het overige heb ik niets geweten. De heele zaak draait hierom. Aangenomen, dat de heer Van Achterbergh verongelijkt was en de Wethouder en de Commissie en de Directeur fouten hadden gemaakt, dan was het de plicht van den heer Van Achter bergh als Raadslid geweest, zich te wenden tot B. en W. "er hij zoo'n slag toebracht aan de Gemeente. De heer Van Achterbergh heeft dat niet aan de Gemeente gegund. De heer Jorissen: Nu de heer van Achterbergh hier verklaart, dat hij niet spreekt voor de belangen der Gemeente, doch voor Jan PubliekIk zeg het niet verder. De Voorzitter sluit om 11.03 de dis cussie. De heer Van Achterbergh: Is het aan B. en W. bekend, dat in de gasfabriek de groepen b, c en d in strijd met het re glement 's Zondags werken Wethouder Van Duinen: Schei maar uit, man. Die zaak is reeds lang gere geld. De heer Gerritsen: En buiten den heer Van Achterbergh. De heer Van Achterbergh: Is aan B. en W. bekend, dat de controle der auto matische lantaarnontstekers geschiedt door arbeiders De heer H o u b a e r Oók al lang gere geld. Wethouder Van Duinen: Dit is niet in strijd met, doch geheel volgens het reglement. U heeft er weer een heel andere voorstelling van. De Voorzitter: De zaak is hedenoch tend door B. en W. behandeld. De vergadering wordt hierop te 11.08 ge sloten. Men bericht ons, dat voor de periodieke Raads-vacatures gisteravond zijn candidaat gesteld door de kiesvereeniging «Gemeente belang* in district I de heeren D. Gerritsen en J. van der Wal Kzn., beiden aftredend in dat districtin II de heeren Van der Wal en H. Donker (sigarenfabrikant) en in III de heeren Gerritsen en J. van de I.ijke. De Besturen der drie rechtscbe kiesver- eenigen vergaderden hedenmiddag en stelden als gemeenschappelijke candidaten in I mr. L. Stadig en mr. C. M. van Voorst Vader; in II de heeren A. H. van Kalken en H. Kroes, beiden aftredend in dat districten in III de heeren S. Kraan (Voorzitter R.K. Volksbond) en mr. Stadig. Dinsdag deelden we mee, dat >Amers- foort's Belang* in samenwerking met de Vrijzinnig - democratische kiesvereeniging stelden in I de heeren H. J. de Kempenaer en F. A. L. Kater; in II de heeren P. van Achterbergh en Kateren in III de heeren Van Achterbergh, aftredend in dat district, en P. S. R. Wolterbeek. De S. D. A. P. stelt in de drie districten de heeren J. Hofland en G. van Wijland. De verkiezing heeft aanstaanden Woens dag plaatsde stemming op 2 Juli en de herstemming op 9 Juli. Het Centraal Vrijzinnig Verkiezings-comité verzoekt ons, nogmaals tegen te spreken de door rechtsche propagandisten rondgestrooide geruchten, als zou mr. W. H. de Beaufort bij eventueele verkiezing in de districten Amersfoort en Amsterdam VI, voor Amers foort bedanken en voor Amsterdam aanne- Met de meeste stelligheid kan worden ver zekerd, dat mr. De Beaufort, indien hij ook voor Amersfoort gekozen mocht worden, voor Amsterdam VI zal bedanken, Dr. A. A. Pulle, tijdelijk leeraar in Na tuurlijke historie aau het Gymnasium en lec tor aan de Rijks-universiteit te Utrecht, is daar ter stede teruggekeerd van zijn reis naar Nieuw-Guinea, waar hij deel uitmaakte van de wetenschappelijke expeditie. De heer A. Roosendaal, leeraar in tim meren en vakteekenen aan de Ambachts school, is voorgedragen ter benoeming tot Directeur-leeraar aan de Ambachts-teeken- school van het departement Baarn der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. De heer C. Wolterbeek heeft aan de Tech nische Hoogeschool te Delft met gunstig ge volg afgelegd het candidaats-examen weg en waterbouwkunde. De heer H. Ruitenbeek slaagde bij het examen voor kommies van 'sRijks belastingen. Tot vaandrig bij het 5e regiment infante rie zijn bevorderd de reserve-sergeanten C. E. van Dam, Th. A. van Benthem, E. G. C. Greskes en H. Blom, en by het 16e regi ment de reserve-sergeanten E. W. Roth, J. Verspoor, J. Kiaversteijn en J. H. Naab. Kerkvoogden van de St. Joris-kerk heb ben zeer wijs gehandeld door het kerkge bouw niet ter beschikking te stellen voor een uitvoering van gewijde liederen, op 18 September te geven door Tilly Koenen. Immers lang te voren heeft de concert- directie Stoker Reddingiu» het gebruik van het gebouw gekregen voor een op 19 September te geven kerk-concert door me vrouw Noodewier-Reddinglus en mevrouw De Haan-Manifarges. Een derde aanvrage, omtrent den zelfden tijd, kon daardoor evenmin in overweging worden genomen. Kunstlievend Amersfoort mag, in stede van teleurgesteld te zijn, het college dank baar wezen voor zijn juist inzicht. Blijkens advertentie in dit nummer zal prof. mr. G. A. van Hamel, herkozen Ka merlid voor Amsterdam IV, aanstaanden Maandagavond in «Amicitia* spreken over De candidatuur-mr. W. H. de Beaufort. De verkoop van het Emma-bloempje, op 21 April, heeft volgens het tijdschrift «Tu berculose* opgebracht f 57 352.30, tegen f 56576.28 in 1912 en f 58398.39 in 1911. De A. Z. P. C. heeft aan »De Maas* be richt, morgen verhinderd te zijn, den compe titie-wedstrijd te spelen en dien gewonnen te geven. De Rotterdammers hebben aanstonds aan geboden, te trachten den wedstrijd alsnog te doen doorgaan op een Woensdagmiddag. Bij het Maandag gehouden militair con cours voor motor-rijders is de eerste prijs voor de beste prestaties gedurende het ge- heele concours, een eere-plaquette, uitgeloofd door den Minister van Oorlog, gewonnen door den heer A. Eysink, die als no. 20 ver trok en eerste aankwam. Luitenant J. P. Bolten en de heeren A. L. Versluys en A. van Es, die mede Eysink-motoren bereden en den geheelen zeer zwaren rit in goede orde zonder me chanische stop volbrachten, verwierven even eens prijzen. Bij den op 14 dezer gehouden afstandsrit naar Assen behaalde de heer A. L. Versluys den eersten en de heer H. Knoops, uit Rot terdam, die eveneens een Eysink-motor be reed, den tweeden prijs. Bij gunstig weer wordt morgen weer een elf steden-tocht per rijwiel gehouden van Amersfoort over Utrecht, Gorkum, Dordrecht, Rotterdam, Delft, Den Haag, Leiden, Haar lem, Amsterdam en Naarden terug naar »Het boompje*, waar de afrit om 6 uur 's ochtends plaats heeft. De afstand is rond 225 K. M. De eersten worden terug verwacht tegen 6 uurwie na 8 uur binnenkomt, krijgt geen medaille. Een lezer van De Kampioen* schrijft aan het orgaan van den Toeristenbond voor Nederland Men heeft mij eens geraden, in een Liter benzine een Gram kamfer op te lossendat j zou aanmerkelijk voordeeliger verbruik geven. Ik heb het beproefd. De resultaten, daarmede verkregen, zijn waard, dat ze meer bekend worden. Immers, gebruikte ik voorheen met mijn Douglas 1912 gemiddeld voor 35 K. M. éen Liter benzine; thans, met kamferoplossing, breng !k het meermalen tot 55 K. M. met éen Liter. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer C. M. M. Ver molen, Varken markt. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk vijf minuten vóór negen, die van de overige voertuigen op 't laatst vijf minuten vóór half tien zijn aangestoken. Het is met den laster als met valsch geld. Ieder maakt bezwaar om het te munten; maar zonder gewetensbezwaar laat men het gaan van hand tot hand. Om plaatsgebrek moest weer velerlei uit gesteld; óok feuilleton, óok advertentiën. PREDIKBEURTEN. Zondag 22 Juni, Evang. Luthersche kerk. Voorm. iol/2 uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. 101/2 uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kring. Voorm. 101/o uur, ds. P. Glasz, uit Utrecht. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5l/a uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5y2 uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente, Voorm. 98/4 uur, godsdienstoefening. Avond 5j/4 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9^2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. AMERSFOORT, 20 Juni 1913. Appelen f o.a f o.Peren f o.A fo.Kleiaardappelen fo.a f o.Zand- aardappelen f 1.80 a f 2.Hoendereieren f4.25 k f4.75 per 100 stuks. Bruine eieren f4.75 A f5.25 p. 100 stuks. Grasboter f 1.25 a f 1.40 per Kilo. Kippen fi.A f 1.75. Kuikens f 0.a f 0.00. Piepkuikens f 0.60 a f 1.30. Ganzen fo.a fo.Oude eenden f 1.A f 1.30. Jonge eenden fo.oo A fo.oo. Hazen fo.a fo.—Wilde konijnen f 0.00 A fo.oo. Tamme konijnen fo.70 a fi.50 per stuk. Duiven fo.50 A fo.óo per paar. Vette varkens fo.ifo.Magere varkens f20 a f24.— Zeugen f80.A f 120. Biggen f 10.A f16.Vette koeien fo.Afo. Aangevoerd waren ongeveerheet. Appelen, heet. Peren, heet. Kleiaard appelen; 50 heet. Zandaardappelen 170000 stuks Hoendereierenst. Eendeneieren 600 Kilo Grasboter; Vette Varkens 30 Magere Varkens; Varkens voor export slagerij; 350 Biggen en 40 Zeugen. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De partementshoofden, Wijkbezoe- kers en Belangstellenden zal het Ceiitraal-bnreau op DINSDAG 24 JUNI a.s. namiddags ten vier uur, ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging den heer n. G. van de STADT, Zuidsingel 12. LAMA1S0N BOUWER Ce. Kortegracht 22 naast het Postkantoor. Belasten zich met aan- enverkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongatien Safe-inrichting. Kassa van 9 tot 4 unr. Credlet - xrersealgl&g Correspondentschap te Amersfoort. mr. H. J. M. van deu BEKUH WILHELMIHASTRAAT 5. te Amsterdam. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden déposito rekening-courant. Distill. Wijnen. Likeuren. Lieve Yrouwe-kerkhof, AMERSFOORT. west8in6el 87. Verschaffen Handelscredieten tegen hypotheekstelling, borg tocht of andere zeker heid. M

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 6