Zaterdag 28 Juni 1913. No. 8280. 62e Jaargang. Stadsnieuws. MERSFOORTSCHE Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Conrant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. FRED ERIK S. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond, Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f 1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTSGRAÜHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort, gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Maan dag den 30 Juni aanstaande, des middags te 2'/> ure. Amersfoort, 26 Juni 1913. Do Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. STEMMING GEMEENTERAAD. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter openbare kennis, dat stemming ter vervulling van zes plaatsen in den Gemeenteraad in het kiesdistrict I, II en IIIzal plaatshebben op Woensdag 2 Juli 1913, van des voormiddags acht tot des namiddags vijf uur, in het Gym nastieklokaal Hoogere Burgerschool Ie District, Gymnastieklokaal school D Hellestraat lie District, en voormalig schoolgebouw Koestraat Ille District. Candidaten zijn Ie District: GERRITSEN, D. HOFLAND, J. KATER, F. A. L. KEMPENAER, IJ. J. de STADIG, mr. L. VOORST VADER, mr. C. M. van WAL Kzn., J. van der WIJLAND Jr., G. van He District: ACHTERBERGH, P. van DONKER, H. HAGELEN, J. C. KALKEN, A. H. van KATER, F. A. L. KROES, H. WAL Kzn., J. van der WIJLAND Jr., G. van Ille District: ACHTERBERGH, P. van GERRITSEN, D. HOFLAND, J. KRAAN, S. LIJKE, J. van de STADIG, mr. L. WOLTERBEEK, P. S. R. WIJLAND Jr., G. van Tevens wordt de aandacht gevestigd op arti kel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: „Hij die, opzettelijk zich voor een ander uit gevende, aan «ene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar". Amersfoort, 26 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Bepaling stenitijd, artt. 57 en 5S der Kieswet. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort herinnert personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrek king zijn, dat zij, volgens art. 57 der Kieswet, verplicht zijn, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot eene te houden stemming of herstemming mede te werken, ge durende ten minsto twee achtereenvolgende uren, tusschen acb; uren des voormiddags en vijf uren deB namiddags, daartoe gelegenheid vinde; dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het arbeidslokaal, en zoo er meerdere lokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan éen arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermel dende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk; dat, volgens art. 154 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogBte veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig golden. De algeraeene maatregel van bestuur, boven- Snoemd, is gegeven bij Kon. besluit van 24 ei 1901 (St.bl. No. 109) en luidt als volgt: Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zjjnde personen, welke uit hoofde van die dienst betrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoe ven in de Gemeente, op welker Kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskun digen en apothekers ten aanzien van by hen in dienstbetrekking zijnde personen als mede aan personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen. Amersfoort, 26 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Karakter. Karakter is hooger dan verstand. Een korrel karakter is meer dan een berg ver stand. Het hart staat hooger dan het hoofd. Het sturen staat hooger dan de wetenschap hoe men sturen moet. Een goed verstand is zeer veel waardmaar een goed karakter is oneindig veel meer waard. Geeft kennis (naar het spreekwoord) macht, karakter maakt den man geacht* heeft een Leidsch hoog leeraar eens gezegd. Karakter wettigt ver trouwen en achting verstand kan met slecht heid samengaan. Karakter en verstand staan niet op een lijn. Karakter is tegenovergesteld aan uiterlijk. Een aangenaam uiterlijk is een bron van voordeel. >De een mag een paard stelen.de ander mag niet over een heg zien*, is een waar spreekwoord. Een aangenaam uiterlijk opent de deuren, maar een goed innerlijk opent de harten. Het uiterlijk trekt, maar het innerlijk bindt. Een aangenaam uiterlijk geeft kennissen, een goed innerlijk geeft vrienden. Een aangenaam uiterlijk leidt dik wijls tot rijkdom, een goed innerlijk leidt altijd tot geluk. «Een gerust geweten is een dagelijksch feest*, ook voor uiterlijk mis- deelden. Karakter is meer waard dan geld. Eenig geld is noodig en dikwijls moeilijk genoeg te krijgen, maar veel geld is gevaarlijk. Veel geld kan een vloek of een zegen zijn, al naar mate het karakter is. Voor geld kan men veel koopen, maar de kostbaarste zaken niet. Liefde, vriendschap, hoogachting zelfvoldoening (om yan gezondheid bier niet te spreken) zijn voor geld niet te koop, maar voor karakter wel. Door karakter kan men meer goed doen dan door geld. Een glim lach, een hoofdknik, een handdruk, een raad, een aanmoediging, een vriendelijk woord is meer dan geld. Elk karakter is zelfstandighet is zich zelf; het handelt naar inzichten het wenscht geen protectie het steunt op zich zelf alleen. Het wortelt in plichtsbesef, maar het leeft in vrij heid. Karakter laat elk geloof onaangetast en kan met eiken godsdienst samengaan, maar het loopt aan niemands leiband. Het volvoert den door anderen opgelegden plicht, maar binnen de grenzen van den eigen plicht. Het eerbiedigt de inzichten van anderen en luistert naar raad, maar beslist zelf. Karak ter duldt geen medebestuurder naast zich. Uit «Karakter*, door mr. J. M. van Stipriaan Luïscius. Zevende druk. In de Woensdag in de St. Joris-kerk ge houden vergadering van het classicaal be stuur der Ned. Hervormde kerk werden her benoemd in het provinciaal kerkbestuur tot lid ds. W. H, Stegenga, te Oud-Loosdrecht tot secundus ds. G, B. Fijnvandraat, te Tien hoven en tot tertius dr. G. Vellenga, te Nieuw-Loosdrechten bij het classicaal be stuur tot praeses dr. H. H. Meulenbelt, te Baarn; tot secundus ds. D. P. Brans, te Soest; tot assessor ds. A. Gelderman, te Bunschoten tot secundus ds. E. Postma, te Blauwkapel; tot lid ds. H. Th. Barbas, te Vreeland en tot secundus ds. G. B. Fijn vandraat, te Tienhoventot lid-ouderling de heer H. Schoenmaker, ouderling te Achttien hoven, en tot secundus de heer H. A. van k, oud-ouderling te Zeist; tot quaestor ds. A. M. van Kempen, te Westbroek, en tot secundus ds. W. J. Meiners, te Amersfoort. Met 24 tegen 19 stemmen werden aange- >men de synodale voorstellen over de wijk- gemeenten volgens het voorstel-Rotterdam en nopens de verandering der proponents formule volgens den Gereformeerden Bond. Mr. W. H. de Beaufort, gekozen tot lid der Tweede Kamer voor Amsterdam VI en voor Amersfoort, heeft besloten, zitting te nemen voor Amersfoort. In Amsterdam VI moet dus een nieuwe verkiezing plaats hebben. Bij de jongste Kamerverkiezing heeft ook het kiesdistrict Amerfoort zeer de aandacht getrokken en bijna alle couranten, die be schouwingen wijdden aan de herstemming, schreven met hoeveel ongeduld de uitslag van dit laatst inkomend district overal werd verbeid. Er was verschil in de niet-officieele opgaven omtrent drie stern-districten, wier cijfers wel niet veel meer zouden toe- of of- doen aan den totaal-uitslag, doch welk ver schil het noodig maakte, de officieele lijsten af te wachten. Nog vóór achten echter kon het bericht van hier verzonden en even na achten werd het uit Amsterdam gedistri bueerd over het gansche land en naar zijn koloniën. Aan het slot van het officieele overzicht van de stemmen, Woensdag in de 24 distric ten uitgebracht, deelden we bereids mede, dat Amersfoort sedert 1857 in de Kamer werd vertegenwoordigd door een afgevaar digde van de rechterzijde. Terecht werd het dan ook geacht een der sterkste burchten van rechts. Na de Grondwetsherziening van 1848 was de eerste afgevaardigde mr. S. van Walchren, die in April 1853 werd vervangen door jhr. mr. W. L. F. C. ridder Van Rappard, even als hij conservatief liberaal. In October 1857 opende jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wijck de rij der rechtsche vertegenwoordigers. Hij werd in 1866 ver vangen door mr. E. L. baron Van Harden- broek van Lockhorst, wiens opvolger in September 1874 was jhr. mr. M. M. van Asch van Wijck. In October 1882 werd als afgevaardigde gekozen mr. W. K. F. P. graaf Van Bijlandt wiens opvolger in April 1888 werd de heer J. E. N. baron Schim- melpenninck van der Oye van Hoevelaken. In April 1894 werd Kamerlid mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, die 14 Juni 1901 werd vervangen door jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, wiens neef jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck 20 Augustus 1901 voor de eerste maal werd gekozen en daarna twee maal werd herkozen om Amersfoort in de Kamer te vertegenwoordigen. In het vorige nummer deelden we mee, dat in de Raadsvergadering van aanstaanden Maandagmiddag onder meer aan de orde zal worden gesteld een voorstel van Burgemees ter en Wethouders in zake het overnemen van straten van particulieren. Een hoogst gewichtig voorstel, omdat het strekt, in beginsel te besluiten tot het aanleggen van gas- en waterleiding in par ticuliere wegen en het dus beoogt, te breken met de ten deze gevolgde gedragslijn. Het voorstel, van 24 Juni, luidt in zijn geheel In uw vergadering van 21 December 1912 is ingekomen en in handen van ons college gesteld om advies een adres van bewoners van Kroontjesmolen, Bisschopsweg, Veld- straat, het huizenblok «Bouwmaatschappij* en Achter Luiaard, houdende verzoek om aan de Gemeenlijke gasleiding te worden aangesloten, met de bedoeling.dat in de door hen bewoonde perceelen muntgasmeters zul len worden geplaatst. Bij dat adres werd overgelegd een ver klaring van eigenaren en gemachtigden van eigenaren van de daar gelegen gronden, waarin dezen zich bereid verklaren, aan de Gemeente vergunning te verleenen tot het leggen en hebben van gasleidingen in de hun toebehoorende wegen. Omtrent dit adres heeft de Commissie van bijstand in het beheer der gasfabriek en waterleiding, in haar advies van 24 Januari 1913, medegedeeld, den aanleg van gasleiding in de bedoelde wegen in het alge meen belang te achten zij wijst tevens op de wenschelijkheid van het leggen van water leiding. Waar de wegen echter aan particu lieren toebehooren, geeft de Commissie ter overweging, aan een inwilliging van het verzoek te verbinden de voorwaarde, dat de wegen te gelijk door de eigenaren in behoor lijken toestand zouden worden gebracht. Hangende het onderzoek omtrent deze zaak, werd in uw vergadering van 26 Februari 1.1. door een uwer leden ter sprake gebracht de minder goede toestand van de wegen in het Sasje. Daarbij werd de vraag geopperd of het niet overweging zou verdienen, de aan particulieren aldaar behoorende wegen aan de Gemeente te trekken en in behoor lijken toestand te brengen. De vraag, op welke wijze verbetering kan worden gebracht ra den minder gunstigen toestand, waarin particuliere wegen verkee- ren, heeft reeds meermalen uw vergadering bezig gehouden. Bq zijn voorstel van 16 December 1909 was ons college van meening, dat alleen wanneer door de eigenaars der wegen voor een deel in de kosten werd bij gedragen, door de Gemeente verbeteringen behoorden te worden aangebracht, waarbij dan tevens de wegen in eigendom aan de Gemeente zouden komen. Met dit standpunt vereenigde uw vergadering zich den 21 De cember 1909. Echter werd, overeenkomstig het voorstel der minderheid van ons college, den 26 Maart 1912 door uwen Raad een afwijzende be slissing genomen ten aanzien van den Ouden Soesterwegde eigenaren zouden alleen den grond gratis afstaan en de Gemeente zou de volle kosten der verbetering dragen. Thans adviseert de Commissie van bij stand voor de fabricage ons, aan uwen Raad het voortgaan in de lijn van het laatstge noemde besluit voor te stellen. In haar belangrijk advies van 7 Mei 1.1., dat hierbij in afschrift wordt overgelegd, wordt uiteengezet op welke gronden zij een overneming van particuliere wegen en de verharding, enz. daarvan gewenscht acht, terwijl de commissie te gelijker tijd de vraag opwerpt, of niet de kosten van aanleg van gas en water moeten worden gebracht ten laste van de respectieve bedrijven. Wij achten het gewenscht, alvorens con crete voorstellen uwen Raad aan te bieden, een beginselbesluit uit te lokken betreffende deze beide vragen a. is uw vergadering van oordeel, dat het in 1909 ingenomen standpunt moet worden prijsgegeven en getracht moet worden, alle voor de thans geldende Bouwverordening door particulieren aangelegde wegen, die thans nog aan particulieren in eigendom toe behooren, kosteloos in eigendom te krijgen van de Gemeente, b. moeten de kosten van aanleg van gas en water in het vervolg komen voor reke ning van de respectieve bedrijven Met de Commissie voor de fabricage zijn wij van oordeel, dat, wat punt a betreft, niet is te verwachten, dat de belanghebbenden een meer te gemoet komende houding zullen aannemen en ook, dat bestendiging van den bestaanden toestand hier en daar, op den duur, niet kan worden toegelaten. Ware het, dat een besluit, als door de genoemde commissie bedoeld, voor de toe komst gevolgen roet zich zou brengen, waar van de beteekenis niet zou zijn te bepalen, wij zouden zeer zeker U adviseeren, daarop

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1