Markt Adverte: Onderv niet in te gaan. Maar het feit, dat de juiste beteekenis kan worden vastgesteld en her haling van deze toestanden niet mogelijk is, vergemakkelijkt het nemen van een beslis sing; en ook bij de regeling van de finan- cieele gevolgen kan met die omstandighei 1 rekening worden gehouden, door de aflossing van de aan te gane leening op eenigszins langen termijn te bepalen. Volgens globale berekening zullen de kos ten f iooooo bedragen. Die verbetering zou dan geleidelijk kunnen worden uitgevoerd. Wat het tweede punt betreft, het kan be zwaarlijk worden ontkend, dat er eenige onbillijkheid in is gelegen, dat de Gemeente de kosten van aanleg voor gas en water afwentelt op anderen. Wel is waar ziet de Gemeente langs dezen weg zich een gedeelte toevloeien van de meerwaarde der aangrenzende perceelen, die door de voorziening aan gas en water ont staat, maar daartegenover staat, dat de Ge meente langs anderen weg van den aanleg voordeel trektin de eerste plaats door levering van gas en water en verder door opcenten Grondbelasting, Personeele belas ting, enz. Ons in hoofdtrekken vereenigend met het rapport van de Commissie van bijstand voor de fabricage, hebben wij de eer U voor te stellen a. in beginsel te besluiten, dat de Ge meente zal trachten, kosteloos over te nemen alle aan particulieren toebehoorende wegen, gelegen binnen de kom der Gemeente, en ons college uit te noodigen, daaromtrent nadere voorstellen in te dienen, met opgave van kosten b. in beginsel te besluiten, dat voortaan de kosten van aanleg van gas en water in straten komen voor rekening van de Ge meente, en ons uit te noodigen, de noodige voorstellen daaromtrent in te dienen. Het advies van de Fabricage-commissie van 7 Mei luidt Bij apostille van 18 Maart werd om be richt, consideratiën en advies in onze handen gesteld een adres met bijlagen van bewoners van Kroontjesmolen eh andere straten, waarbij wordt verzocht, in het genot te mogen worden gesteld van het gebruik van muntgas. De Commissie van bijstand in het beheer der gasfabriek en waterleiding adviseert in haar advies van 24 Januari 1913 het verzoek in te willigen, onder voorwaarde, dat de eigenaars der wegen, op hun kosten, deze in behoorlijken toestand moeten brengen. Deze commissie brengt in haar advies ook ter sprake de voorziening in de behoefte aan drinkwater en bij apostille van 2 April 1913 wordt ons advies gevraagd over een rapport van den Inspecteur van het bouw- leven geroepen vóór de thans geldende Bouwverordening 2. omdat het algemeen belang zich op den duur zal moeten verzetten tegen bestendiging van deze toestanden 3. omdat het in orde brengen van deze wegen den voorraad beschikbaren bouwgrond niet onbelangrijk zal doen toenemen 4. omdat de Gemeente belang heeft bij een zoo groot mogelijk gas- en waterverbruik 5. omdat de Gemeente de op haar rustende plichten ten opzichte van de algemeene vei ligheid niet naar behooren kan vervullen. ad 1. Ten tijde, dat deze straten werden aangelegd, althans toen een deel van den aangrenzenden grond werd bebouwd, bestond de thans geldende Bouwverordening niet. Er is dus door den bouw niet in strijd ge handeld met eenig voorschrift. Hieruit volgt, dat de Gemeente ook zelf niet geheel van schuld is vrij te pleiten. Waren bijtijds strengere voorschriften in het leven geroe pen, zooals later is geschied, de bebouwing der straten zou op deze wijze niet zijn ont staan. Door de latere bepalingen is het niet meer mogelijk, te handelen zooals is ge schied, zoodat de gevolgen van een beslis sing thans met juistheid kunnen worden overzien. En wordt tot overneming besloten, onder voorwaarde dat de Gemeente de we gen in orde zal maken, dan kan daarin geen precedent worden gezien ten opzichte van thans aan te leggen wegen. Het geldt hier bestaande toestanden, die, zooals reeds werd opgemerkt, zich niet meer kunnen herhalen. ad 2. Het slechte onderhoud, dat de par ticuliere wegen ondervinden, doet toestanden in het leven roepen, die strijdig zijn met de algemeene belangen betreffende de volks gezondheid. De thans ingekomen klacht van de Gezondheids-commissie betreffende het water, het in de Raadszitting van 26 Febru ari j.l. door den heer Briët gesprokene over het Sasje, de in onze commissie gemaakte opmerking over de Nicasiusstraat e. a. wij zen in die richting. Het schijnt de commis sie niet mogelijk, deze en soortgelijke klach ten op den duur zonder gevolg te laten. ad 3. Er schijnt thans groote behoefte te bestaan aan geschikt bouwterrein. Zoodra de particuliere wegen in eigendom aan de Gemeente overgegaan en behoorlijk in orde gebracht zullen zijn, mag worden verwacht, dat de nog aan die wegen gelegen bouw grond spoedig zal worden bebouwd. Natuur lijk zal dee grond in waarde zijn gestegen en valt het hooglijk te betreuren, dat die meerwaarde in de zakken van de eigenaren vloeit. Maar dit feit kan de Gemeente overschil- lig laten, indien zij door den genomen maat regel de overtuiging heeft, het algemeen belang te hebben gediend. Bovendien heeft r_.. rde Gemeente indirect voordeel van directe be- woningtoezicht over de watervoorziening I bouwing en valt ook te overwegen, of niet neemt, zal het leiden tot opheffing van heel wat misstanden èn in het Bisschopskwartier èn op het Sasje èn in het stadsdeel bezijden den Leusderweg (Monnikenpad en omgeving) misschien ook wel omtrent den Lageweg, waar de keitjes nu al weer een heele poos op hun buikjes rusten, zooals dit indertijd zoo bloemrijk werd getypeerd. Daar het tevens zoowat het eenige punt is van den beschrijvingsbrief, dat noodt tot bespreking zou er, indien de Raad sprak voor de kiezers, een schoone gelegenheid wezen om zoo vlak vóór de periodieke ver kiezing een geweldigen boom, zoo niet een gansch bosch, te planten en eens lustig te borduren op het stramien waarvan grond eigenaren, minderbedeelden en dergelijke de hoofddraden vormen en waarop zoo dank baar te borduren valt. Onder dagteekening van 24 Juni stelden Burgemeester en Wethouders aan den Raad voor, ook school B (Leusderweg) open te stellen voor meisjes en schreven dienaan- in het perceel Kroontjesmolen no. 6. Het wil de commissie voorkomen, dat het bezwaarlijk gaat, over deze zaken een advies te geven zonder in beschouwingen te tre den over de vraag, of de Gemeente het een maal ingenomen standpunt inzake het over nemen van straten, aan particulieren toebe hoorende, moet blijven innemen. Het leggen toch van buizen voor gas en waten in straten, niet in eigendom toebehoo rende aan de Gemeente, acht de commissie zóo bezwaarlijk, dat zij zich niet kan voor stellen, dat de Raad daartoe zal besluiten en zij meent zich dan ook van het geven van advies daarover te kunnen onthouden, Maar al wordt dit mogelijk geacht, dan zal niettemin bij deze aanvrage reeds dienen te worden overwogen, welke houding de Gemeente bij andere aanvragen moet aan nemen. Daarom acht de commissie het gewenscht, het gcheele vraagstuk thans te overzien. En dan heeft zij de eer, uw college te her inneren aan het Raadsbesluit van 21 December 1909, waarbij werd besloten, dat de Gemeente tot verbetering van dergelijke wegen kan medewerken, indien de eigenaren kosteloos den noodigen grond willen afstaan en bereid zijn 1/i tot 3/4 van de kosten te betalen, met dien verstande, dat voor terreinen, aan der gelijke wegen gelegen, die nog als bouw terrein beschouwd kunnen worden, de volle kosten van verbetering worden betaald. Wegens gebrek aan voldoende medewer king van de zijde der eigenaren heeft dit besluit tot geen resultaat geleid. De toestan den zijn dus blijven voortduren en telkens zullen opnieuw verzoeken om verbetering den Raad bereiken. De commissie gelooft niet, dat de eigenaren in de bovengenoemde voorwaarden zullen treden, en zeker niet zoolang er gebrek is aan woningen, zoodat de huurders geen keuze hebben tusschen deze en andere woningen. Dit overwegende en overtuigd zijnde van de noodzakelijkheid, dat voorziening wordt getroffen in de dringende behoefte aan ge schikt bouwterrein, doet de vraag stellen bestaat er voor de Gemeente ook aanleiding, een anderen weg in te slaan Op onderstaande gronden, aan elk waarvan een korte toelichting is vastgeknoopt, meent de commissie die vraag toestemmend te moe ten beantwoorden 1. omdat het hier geldt toestanden, in bet voor dezen bouw een speciale Bouwbelasting mogelijk is. Ook dient ten zeerste in het oog te worden gehouden dat bij niet-ingrij- pen van Gemeentewege, een soort van toe stand »op het doode punt* wordt bekrach tigd. Krachtens de Bouwverordening toch wordt niet toegestaan te bouwen, terwijl aan de andere zijde de vele eigenaren van de terreinen langs deze wegen nimmer tot over eenstemming zullen geraken. ad 4. Bij eventueele overneming van de particuliere wegen zou getracht moeten wor den, de voorwaarde te bedingen, dat de aan die wegen gelegen woningen direct worden aangesloten aan de buizen der gasfabriek en waterleiding. De hieruit voortvloeiende voor deden komen indirect ten goede aan de Gemeente en dus in mindering van de lasten, die de Gemeente op zich heeft genomen. ad 5. Het feit, dat verschillende particu liere wegen in zeer slechten toestand ver- keeren, ontheft de Gemeente, naar de com missie meent, niet van haar plicht, te waken voor de algemeene veiligheid, met name bij brand. Ook daarom heeft de Gemeente er belang bij, dat het mogelijk wordt, dat brandkranen kunnen worden gemaakt. Deze overwegingen hebben er toe ge leid, uw college in overweging te geven, den Gemeente-architect uit te noodigen, een opgave te willen doen van alle particuliere wegen, die voor overneming in aanmerking komen, voorzien van een begrooting van kosten voor het verharden en rioleeren, om daarna te kunnen nagaan, welk offer de Gemeente zich moet getroosten en op welke wijze dit het best kan worden gedragen. Eindelijk merkt de commissie nog op, dat tegelijk aan den Directeur der bedrijven opgave dient te worden gevraagd van de kosten van aanleg der buizen voor gas en water. De kosten hiervan dienen, naar de commissie oordeelt, ten laste te komen van de respectieve bedrijven. Deze kosten moeten worden teruggevon den in ile opbrengst van den verkoop van gas en water. Dit standpunt schijnt trou wens uw college óok te zijn toegedaan, ge tuige het voorstel tot doortrekking van waterleiding langs de Barchman Wuytiers- laan en den Soesterweg, Zooals we schreven, een hoogst gewichtig voorstelwant als de Raad het beginsel aan- Van meer dan éen zijde is ons in den laatsten tijd het verzoek geworden om school B open te stellen ook voor meisjes-leerlin gen.' De wenschelijkheid daarvan werd op ver schillende gronden betoogd. Sommige ouders vinden het wenschelijk, dat de coëducatie voor hun meisjes begint reeds vóór deze de Hoogere Burgerschool of het Gymnasium bezoeken. Andere meenen, dat de concurrentie voor hun meisjes met de jongens-leerlingen op de Hoogere Burgerschool en het Gymna sium minder zwaar zal zijn, wanneer eerst- genoemden in alle opzichten het zelfde voorbereidend onderwijs zullen ontvangen als de jongens-leerlingen, waarvoor meer zekerheid bestaat wanneer het door de zelfde onderwijzers en onderwijzeressen en aan de zelfde school wordt gegeven. Zonder het vóór of tegen van deze ziens wijzen te bespreken, komt het ons voor, dat de maatregel der openstelling gewettigd en wenschelijk is, zoodra van de behoefte aan dien maatregel genoegzaam is gebleken. Een voorloopig ingesteld onderzoek nu heeft ons doen zien, dat reeds terstond een vijfde deel der bevolking van de eerste zes klassen van school A (Meisjesschool) ge bruik zou maken van een eventueele open stelling van school B ook voor meisjes. Het spreekt vanzelf, dat, ook na de open stelling van school B voor meisjes, de eerste zes klassen van school A (Meisjesschool) evenals tot nu toe zullen opleiden ook voor Hoogere Burgerschool en Gymnasium, zoo dat ouders, die een afzonderlijke opleiding aan een meisjesschool voor hun kinderen wenschen, die te Amersfoort blijven vinden. De districts-schoolopziener en de arron- dissements-schoolopziener hebben verklaard tegen de openstelling geen bezwaar te heb ben. De Commissie van toezicht op het Lager onderwijs in deze Gemeente meent haar ernstig te moeten ontraden. Onder voorzitting van den heer H. vau H a s e 1 e n werd hier gisterochtend weer een vergadering gehouden door de commissie uit de Kamer van Koophandel en Fabrieken met kaasmakers en belangstellenden in de pas ingestelde vrije kaasmarkt. De helft der 50 uitgenoodigden had vol daan aan den oproeponder meer waren tegenwoordig de heeren Eggink, Struve als waagmeester, en Willigenburg. Vrij algemeen betreurde men, dat de groote kaashandelaren zich afzijdig houden waardoor, naar men meent, de prijs wordt gedrukt. Door den heer Eggink zijn echter pogingen in het werk gesteld om de markt ook te doen bezoeken door Duitsche groot handelaren die uit Emmerik hebben toe zegging gedaan, aanstaanden Maandag te komen. Door sommigen, die de kaas zelf weer op laden, werd het weegloon van 21l2 per 10 Kilo te hoog geachtanderen willen het echter gaarne betalen omdat er geen ander marktgeld wordt geheven en zij het een zeer goeden maatregel vinden, dat voor het luttele weeggeld de kaas door het waagper- soneel ook wordt opgeladen en bezorgd ter plaatse in de stad, door den kooper aan te wijzen. Een voorstel om alle partijen die worden aangevoerd aan de Gemeentewaag te doen wegen, vond veel bijval, niet alleen omdat men dan een juist overzicht krijgt van den aanvoer, maar ook omdat daardoor misbrui ken worden ondervangen. Nogmaals werd herinnerd, dat in het waagloon is begrepen het bezorgen aan pakhuis, spoor of water. Voor aanstaanden Maandag werd een flinke aanvoer toegezegd. Voor de Onafhankelijkheidsfeesten is thans ook een buurt-commissie gevormd voor de Breestraat. Het voorloopig Bestuur bestaat uit de heeren R. Meester, VoorzitterW. Berg, Secretaris; en J. Bakker, Penningmeester. Bij Kon. besluit zijn herbenoemd in het Bestuur van het Hoogheemraadschap van den Bunschoter veen- en veldendijk tot dijk graaf de heer Joh. Knoppers en tot hoog heemraad de heer H. C. A. de Jong, beiden hier. De handel is ernstig ontstemd over de nieuwe bepaling bij de spoorwegmaatschap pijen, dat met ingang van j Juli elk collo bestelgoed moet zijn voorzien van den naam van den geadresseerde. Daardoor worden namelijk concurrenten in staat gesteld, van die adressen kennis te nemen. Ernstig wordt getracht, den Minister te bewegen, de nieuwe bepalingen niet goed te keuren. De heer Th. A. Wagtho werd aan de Rijks-universiteit te Leiden bevorderd tot doctor in de Rechtswetenschap, na verdedi ging van stellingen. Aan de Rijks-universiteit te Utrecht legde de heer J. W. Best met gunstig gevolg af het doctoraal examen Geneeskunde de heer N. A. A. van de Roemer het theoretisch geneeskundig examen, en de heer L. C. Spijkerboer met lof het propajdeutisch examen Theologie. De heeren G. A. H. E. Ebell en J. Ver hoef zijn bevorderd tot het tweede studie jaar van 's Rijks-veeartsenijschool te Utrecht. Mejuffrouw L. J. T. Sinnige verwierf gis ter de hoofdakte Fröbel-onderwijs. De bij het 5e regiment infanterie nieuw benoemde reserve-officieren worden 5 Juli beëedigd. Bij het toelatings-examen voor den cursus bij het 5e regiment infanterie zijn geslaagd sergeant E. Dijkstra, milicien-sergeant A. K. van Heerde en korporaal E. J. van der Vlier, allen van de 5e brigade, oenevens sergeant R. Klomp, van het ie rcg:ment infanterie. Luitenant H. A. C. Fabius, van het ie regiment huzaren, leerling van de Hoogere Krijgsschool, wordt 1 November werkzaam gesteld ten bureele van den chef van den Generalen staf. Majoor jhr. K. A. A. von Steiger is eervol ontheven van het bevel over het 19e land weer-district (Utrecht) en belast met dat oyer het 15e district (Harderwijk) aan welks com mandant, luitenant-kolonel J. A. A. Lodewijks, op zijn verzoek eervol ontslag is verleend met ingang van 1 Juli. Tot commandant van het 19e district is benoemd luitenant-kolonel H. G. Fraser, van het 2 e regiment infanterie. Bij Kon. besluit is wijziging gebracht in de bepalingen betreffende het dragen van ridderorden en eereteekenen door militairen. Nog even herinneren we aan den zeer belangrijken waterpolo-wedstrijd, morgen middag in de zwemschool, hier. De Openbare leeszaal, aan de Beukenlaan, mocht zich in deze dagen van politieke span ning begrijpelijkerwijs in versterkte belang stelling verheugen. Het aantal bezoekers bedroeg Donderdag na de herstemming zelfs 95. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer D, H. G. Ittmann, Langestraat 9 bij de Varkenmarkt. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk tien minuten vóór negenen, die van de overige voertuigen op 't laatst om tien minuten vóór half tien zijn aangestoken. In den tuin van perceel Leusderweg 18 staat een perenboom voor de tweede maal in dit jaar in bloei, zoodat hij te gelijk bloem en vrucht draagt. Een jongen van hier, die te Hoogland waschgoed stal, is naar Utrecht geleid en ter beschikking van de Justitie gesteld. Het Gerechtshof te Amsterdam bevestigde in hooger beroep het vonnis van de Arron- dissements-rechtbank te Utrecht waarbij de twee bedrijvers van den diefstal in het kle dingmagazijn »de Dom*, in den nacht van 27 op 28 December hier gepleegd, werden veroordeeld tot onderscheidenlijk drie en an derhalf jaar. Van een onzuiver standpunt bezien, wordt zelfs de waarheid onwaar. PREDIKBEURTEN. Zondag 29 Juni. Evang. Luthersche kerk. Voorm. io'A uur, dr. Toxopeus. Remon8trantsche kerk. Voorm, 10^/2 uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kring. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorrr.. 10 uur, ds. Donner. Avond 5V2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. P. van Schaik, uit Nieuw-Lekkerland. Avond 51/2 uur, ds. Van Schaik. Burgerlijk* van «o te GEBOREN; Jurriaan Piet Adolf Ilavinga L Arnolda IW noldus Apeldoorn eind. - Wilhelm riëtta, d. van ty Maria Anna Hut, tina. d van Hen* Jansje Pauw. j, Douze en Hendiji Marinus Adrianu» mus Maria Kurv. retha Kraaikamp. Johannes Leenktieo Alijda, d. van l Johann.. van de Jacob Gerard Kriji Geertruida, d. van ritje Fitskie. ONDERTROUW Antonie Hendri Bouwmeester. bos en Pctronella l Hielken en Alijda GETROUWD; Theodorus Bern lemijntje Geertruid; OVERLEDEN Hendrika Hendri tonie van Kalveei aangegeven kind. 53 jr., echtg. van netje Tondeur, 43 AMERSF0( Appelen fo.~ f o.—. Kleiaardapi aardappelen f 3.- f 4.50 a f 4.90 per f4.90 k f5.50 p. ,0 k f1.40 per Kilo. Kuikens f o.— f fo.90. Ganzen fo. f 1.— A f 1.25. Jonj Hazen f o.a f 0. k fo.oo. Tamme kc stuk. Duiven f0.50 varkens fo.&fo a f30.— Zeugen F f 12.— a f 18.—, vjjj Aangevoerd Appelen, heet. l] app 'en 50 heet. 2 stuks IloendereicrJ 600 Kilo GrasboterI Magere Varkens;} slagerij; 430 Bigga HULPBANK! Tot het geven J zal een commissie J DAG 30 JU NI dags ten twee i Raadhuize, alwaar kunnen aanmelden qj van gelden. IIERMSJ MT Door ziene omstandigtl overzicht niet uitgesteld tot vcliae; A MEM WISSEL- en I (Mr. 8. VAN Wflj Kortegracht li 'i'elogr:imttd»LWj Assurantiën. Ka Credieten. i Coupons. V« Deposito's. W« Effecten. |t Verhuurt loke» speciaal gebouwd® volgens tarief, opj te zijnen kantore.1' K4 SOLLICITANTES van in nuttige! aan de 0. L. schof Amersfoort wordeij stukken vóór denl Burgemeester in Salaris f 100.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2