Dinsdag 1 No. 8231. 62e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR F. J. FREDSHZZ! AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post ƒ1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. 9* BUREAU: SORTEGRACHT 9. Telefoon 19. KENNISGEVING. JACHT. De Commissaris der Koningin in de Prorin- cie Utrecht, Gelezen het besluit van Gedeputeerde Staten dier Provincie, d.d. 17 Juni 1913, 4de afdeeling' no. 4, Gelet op art, der Jachtwet, Brengt bij deze ter keDnis van belanghebben den, dat de opening der jachtbedrijven, vermeid onder litt. d, f en h van art. 15 van voormelde wet (het schieten van waterwild, het vangen van waterwild met slagnetten en het vangen van eendvogels in een eendenkooi of daarmede gelijkstaand toestel) voor de Provincie Utrecht is bepaald op Zaterdag 12 Juli aanstaande met zonsopgang, ter plaatse, bij art. 1 van het Regle ment op de uitoefening der Jacht en Visscherij en do Afpaling der eendenkooien in die Provin cie aangednid. Utrecht, 20 Juni 1913. De Commissaris voornoemd, F. D. SCHIMMELPENN1NCK. De vrijverklaring der slaven in West-Indië. 1863-1 Juli—1913. Een medewerker van het »Nieuws van den Dag«, die de emancipatie der slaven in de West heeft bijgewoond, schrijft aan dat blad Den ten Juli is het 50 jaar geleden, dat in Suriname 45000 slaven uit de slavernij verlost en vrije menschen geworden zijn. Die dag bereidde een keerpunt in de ge schiedenis van Suriname, den dageraad van een nieuw staatkundig bestaan. Engeland had reeds lang te voren een voorbeeld gegeven door in 1833 de slaven in zijn koloniën te emancipeeren Frankrijk volgde in 1848 alleen in Nederlandsch West- Indië bleef de slavernij gehandhaafd. Een geschiedenis van Suriname en zijn slaven is niet nieuw het is een akker met weinig tarwe en veel onkruid. Liet het lot der slaven in die kolonie in vroegere tijden veel te wenschen over, tot eer van de Su- rinamers zij evenwel uitdrukkelijk vermeld, dat de slavernij in de laatste jaren vóór de emancipatie veel van haar verschrikkingen had verloren en in de kolonie een loffelijk streven bestond om het beheer over slaven te voeren overeenkomstig de eischert van menschelijkheid. Het reglement van 1851 bfacht in hun toestand veel verbetering^ Maar kort na het in werking treden van dat reglement verscheen het in Nederland zoo algemeen gelezen en belangrijke werk van baron Van Hoëvell, «Slaven en vrijen onder de Nederlandsche wet«, waarin hij met schrille kleuren het leven en lijden der slaven in Suriname schetste en de leemten in dat reglement aanwees. Door dat werk en de meer openbare be handeling der zaken was in Nederland de toestand in Suriname beter bekend gewor- dee en meer belangstelling in het lot der slaven opgewekt. Nederland volgde eindelijk het goede voorbeeld door andere natiën gegeven en besloot in 1863 een einde te maken aan de slavernij in zijn koloniën. Op den ïeu Juli van dat jaar zou aan alle slaven de rechten van den mensch worden teruggegeven. Den 1 en Juli 1863 kondigde te Paramaribo een saluut van 20 kanonschoten van het fort Zeelandia den volke aan, dat 45 000 men schen uit de slavernij verlost en vrije men schen geworden waren. De stad Paramaribo was in feestdos. Van de meeste woningen der ingezetenen, van alle publieke gebouwen en van de ter reede liggende schepen wapperde vroolijk de Nederlandsche driekleur. Al vroeg in den morgen bewoog zich een groote menigte in Zondagskleeding op straat. Om 8 uur stroomde een talrijke menigte naar de ver schillende kerken om den dank- en bedestond bij te wonen. Het kerkgebouw der Hern hutters, dat met bloemen en festoenen was versierd, was stampvol. Na de godsdienst oefening begaven zich de geëmancipeerden naar het Gouvernementshuis en betuigden zij den landvoogd hun dankbaarheid voor het hun te beurt gevallen geluk. Kalm en rustig was de houding der be volking. De vrijgemaakten legden een eens gezindheid aan den dag, die allen lof ver diende. Men bracht hulde aan Nederland, wijl het de smet had uitgewischt die opzijn grootheid kleefdehulde aan den Koning, die den wensch der natie, om de schuld van het voorgeslacht te delgen, had ver vuld hulde aan de Staats-lichamen, die de pogingen der Regeering hadden ondersteund, waardoor aan duizenden natuurgenooten de rechten van den mensch werden terugge geven. De avond was niet minder rustig. De godsdienstoefening bij de Hernhutters werd weder door honderden bijgewoond. Indruk wekkend was de aanschouwing der saamge- vloeide menigte, die het gebouw had ge vuld. De Gouverneur en zijn gezin, onder scheidene civiele en militaire autoriteiten en andere aanzienlijken woonden de plechtig heid bij. De feestzangen, inzonderheid die der kin deren en vooral het lied aan Z. M. den Koning, dat gezongen werd door de kinde ren op de wijze van »Wien Neerlandsch bloed*, maakten diepen indruk. De voorganger der zendelingen sprak in het neger-Engelsch een feestrede uit, welke met groote aandacht werd gevolgd. De rede werd afgewisseld door koralen, voorgedra gen door eenige Moravische broeders en zusters en door gezang van al de aanwe zigen. Was de eerste dag der vrijmaking in godsdienstige stemming doorgebracht, de volgende dagen waren gewijd aan wereld- sche vreugde; de geheele week verkeerden de vrijverklaarden en ook de vrijgeborenen in een voortdurenden roes van vreugde. Niet alleen te Paramaribo, maar ook in de districten op de plantages werd het feest door de vrijgemaakten op hun wijze gevierd. Ook daar duurde het feestvieren een geheele week langaan werken werd niet gedacht. Vooral in den toestand dier plantage-ar beiders is door de emancipatie groote ver andering gebracht. Wel werden de vrijver klaarden nog gedurende 10 jaren onder Staatstoezicht geplaatst en was gedurende dien tijd de arbeid verplichtend, maar zij werkten nu ten minste voor loon en waren vrij in de keuze der plantage waar zij zich wilden vestigen en volgens contract arbeid verrichten. Alles liep zonder stoornis af. Van wan ordelijkheden, verzet of oproer, zooals enkele vreesachtigen hadden voorspeld, was geen sprake. Doch menige planter zag de toekomst der kolonie duister in en had reeds lang in de opheffing der slavdtnij een voorbode van den ondergang zijner plantages gezien, in zonderheid omdat men verzuimd had, de werkkrachten aan te vullen, die door de emancipatie voor den landbouw verloren zouden gaan. Zou de onrust, welke in zijn gemoed doordrong, verdwijnen of de toe komst, die de oplossing in haren schoot draagt, hem beschamen 't Is waar, dat er veel ontbrak wat wen- schelijk was om waarborg te verschaffen voor een geruster intrede van het nieuw maat schappelijk leven doch algemeen ging men met vertrouwen de toekomst tegemoet, ver zekerd, dat de emancipatie, die groote ge beurtenis, niet anders dan zegenrijk kon zijn voor de bevolking en heilzaam zou werken op den bloei en de welvaart van Suriname. Een betere herinnering dan door een oog getuige van dit merkwaardig feit konden we op den sosten gedenkdag wel niet geven. In de heden geopende zomerzitting der Provinciale Staten komen o.a. aan de orde een adres der plaatselijke afdeeling van het Utrechtsch Landbouw Genootschap om een provinciaal subsidie voor den landbouw-huis- houdcursuseen van de'tuinbouw-vereeni- ging Amersfoort* om een subsidie van f250 voor haar proeftuin en om een subsidie van f75 voor haar tuinbouw-wintercursus een adres van de vereeniging «Ambachts school voor Amersfoort en omstreken* om verhooging van haar subsidie en een om een subsidie voor de inrichting eener Mid delbare technische school voor metaalbewer king, enz. De gistermiddag van 2.45 tot 3.15 onder voorzitting van den Burgemeester, mr. J. C. graaf Van Randwijck, gehouden openbare vergadering van den Raad dezer Gemeente werd bijgewoond door 16 leden en den fungéerend Secretaris, den heer A. R. Veenstra. Met kennisgeving waren afwezig de hee ren Veis Heyn en Oasterveenzonder be richt ontbrak de heer Ruys. De notulen der vergadering van 19 Juni werden als vastgesteld beschouwd. Ingebracht werden de volgende stukken besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 10 Juni 1913 tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 27 Mei 1913, strekkende tot verlenging van den termijn van oqtruiming van de onbewoonbaar ver klaarde perceelen Wolkerstraat nos. 7, 9, n en 13, kadastraal bekend Gemeente Amers foort sectie E nos. 1042 1045 aangeno men voor kennisgeving besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 10 Juni 1913 tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 27 Mei 1913, strekkende tot verlenging van den termijn van ontruiming van de onbewoonbaar ver klaarde perceelen Wolkerstraat nos. 5 en 15, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort sectie E nos. 4426 en 1046 als voren missive van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 17 Juni 1913, ten geleide van een uittreksel uit het Kon. besluit van 7 Juni 1913, no. 40, tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 29 April 1913, houdende vaststelling eener Verordening tot heffing van rechten aan de kaasmarkt en tot goed keuring van het Raadsbesluit van den zelf den datum, houdende wijziging der Veror dening tot heffing van leges-gelden als voren besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 24 Juni 1913 tot verdaging hunner beslissing op het Raadsbesluit van 27 Mei 1913 strekkende tot verkoop van eenige perceelen grond aan de Barchman Wuytiers- laan als voren; een adres van de kïesvereeniging »Amers- foort's belang*, houdende opmerkingen over de gevoerde discussiën in de openbare ver gaderingen van den Gemeenteraad van 27 Mei en 19 Juni 1.1, betreffende waterlevering. B. en W. stelden voor, dit stuk ter lezing te leggen voor de leden. De Voorzitter: De heeren kennen het stuk, dat reeds in de couranten werd opgenomen. De heer Jorissen: Ik heb er met zeer veel genoegen kennis van genomen, want de aanhef er van is juist het zelfde, dat ik hier in de vorige vergadering aanvoerde, namelijk dat een Raadslid even vrij is als ieder ander burger van Amersfoort om al dan niet water te betrekken van de Ge meentelijke waterleiding. Ik herhaalde slechts mijn vraag of de aanvrager is tegengewerkt door den bedrijfsdirecteur en constateerde, dat dit niet het geval is geweest, zooals alle leden uit de correspondentie hebben gezien. Ik wensch hierop verder niet in te gaan en heb de eer de volgende motie voor te stellen de Raad, gehoord de besprekingen, ken nis genomen hebbend van de overgelegde correspondentie, verklaart het volste vertrou wen te hebben in het beleid van B. en W. en gaat over tot de orde van den dag. De Voorzitter: Eigenlijk is aan de orde het voorstel van B. en W. De heer Kroes: Het stuk behoeft niet ter visie te worden gelegd. Alle Raadsleden hebben ontvangen een exemplaar van »De Vooruitgang* waarin het stuk in zijn geheel is opgenomen. Ik meen, dat ter visie leg ging overbodig is. De Voorzitter: Verlangt iemand nog het woord over het voorstel van B. en W„ of hoofdelijke stemming Zoo niet, dan ia het aangenomen. De Voorzitter: De heer Jorissen stelde een motie voor. Mag ik die schrifte lijk van hem ontvangen Wordt zij ge steund De heer Kroes: Met veel genoegen. De Voorzitter: Dan stel ik voor, haar aan het eind der vergadering te be handelen. De heer Hagedoorn: Wat, het voor stel van B. en W„ of de motie De Voorzitter: De motie. De heer Van Achterbergh: Dus u brengt de motie in behandeling? Zoo ja dan verzoek ik hoofdelijke stemming, omdat mij in de vorige vergadering werd geweigerd, de correspondentie over te leggen. De heer Jorissen: Als voorsteller der motie wil ik even zeggen, dat de Raad de correspondentie kent omdat zij ter visie lag en alle Raadsleden kennis er van hebben genomen. De Raad behoeft toch niet aan het publiek kennis te geven van die corres pondentie. Ik meen, dat de heer Van Achterbergh dit zal inzien. De heer Van Achterbergh: Neen waarlijk nietgeen qua'.jtie van. De Voorzitter: Ik zal dan de motie in stemming brengen. De heeren Wethou ders zullen zich ongetwijfeld onthouden van medestemmen. De motie wordt aangenomen met 11 tegen 2 stemmen die van de heeren Leir.weber en Van Achterbergh. Om 2.56 komt aan de oiaie de agenda. 1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de Verordening tot regeling van den Burgerlijken Stand. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging eer Begrooting, dienst 1912. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot af- en overschrijving op de Be grooting, dienst 1912. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Begrooting, dienst *9*3- 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Begrooting van de Gasfabriek 1913. Alle aangenomen z. d. of h. st.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1