Den 15 Juli 1912 steunde onze Kamer een verzocic van de schippers van gelijke strekking, echter met het zelfde resultaat. Naar aanleiding van de voortdurende klachten, door den heer H. van Haselen bijeengezameld en in onze vergadering van 8 Mei 1.1. ter sprake gebracht, besloot onze Kamer zich nogmaals tot uwen Raad te wenden, zijnde het thans tijdig genoeg om de zaak op de Gemeente-begrooting te brengen. Zij spreekt daarbij het gevoelen uit, dat het haar wil voorkomen, dat de Gemeente Amersfoort, die aanzienlijke inkomsten trekt uit de rivier de Eem als vaarwater, toch ook wel iets voor dat vaarwater behoort te doen. Zij hoopt daarom, dat uw Raad het be drijf te water nu eens flink ter hand zal willen nemen. Zij heeft de eer hierbij te voegen een af schrift der klachten, voormeld. Het adres is vergezeld van een uitge breide Memorie van toelichting. De Voorzitter deelt mee, dat. behalve de gewone periodieken, zijn ingekomen verslagen van dc Directie der Staats mijnen in Limburg voor kennisgeving een adres van de firma A. en I. Marcus, te Zwolle, nopens de nieuwe tarieven voor I goederenvervoer per spoor bij het des- I betreffende punt der agenda te behandelen I van den Minister van Landbouw, Nijver der langen werkdag hebben. Anderen heb ben elke minuut van het etmaal noodig om iets in het laadje te krijgen. Sommigen vin den het ook wel gezellig, hun zaak open te houden en nog eens een praatje te kunnen maken. Winkelsluiting behoort m. i. geregeld bij onderling overleg en niet door wet of ver ordening'. We zijn hier in Holland en God dank niet in Pruisen. Ik meen, dat de winkelstand zichzelven te gering acht. Hij richt vereenigingen op om dien zoo noodzakelijken en onmisbaren stand te verheffen, doch verzoekt te gelijk, onder curateele te worden gesteld. Dit vind ik zeer verkeerd. De winkelstand is even hoog te achten als elke andere door welke men op eerlijke en fatsoenlijke wijze tracht aan den kost te komen. De een wordt daartoe ambtenaar, de ander winkelier. Het doel is gelijk; de wegen zijn lang niet even gemakkelijk. Niemand komt bij een winkelier of hij gevoelt hem noodig te hebben en daarom gaat het niet aan, hem te beschouwen als een soort minderwaardige. De winkeliers zeiven zijn oorzaak, dat zij, door gelukkig hoogst enkelen, worden aangezien als min derwaardig. Het is intusschen beter, dat de regeling der winkelsluiting vrijwillig geschiedt, gelijk dan ook in sommige vakken reeds heeft plaats gehad, dan dat winkelsluiting plaats heid en Handel een nota betreffende handels- heeft bij wet of verordening, hetgeen is tegen inlichtingen voor kennisgeving van het Kon. meteorologisch instituut te De Bilt een overzicht der ijswaarnemingen in Noordzee en Zuiderzee en aan den mond der groote rivieren als voren het 9e jaarverslag van het Bureau voor handelsinlichtingen als voren. Deze stukken liggen voor belanghebben den ter lezing aan het Secretariaat der Kamer, Muurhuizen 13. Aan de orde is het verzoek van het Ge meentebestuur van Amersfoort om advies op een adres van zi April van het plaatselijk comité voor vervroegde winkelsluiting afdeeling van het Nationaal comité voor ver vroegde winkelsluiting, gevestigd te Amster dam en als rechtspersoon erkend bij Kon. besluit van 5 April 1909. Adressante verzoekt een verordening te willen vaststellen tot sluiting der winkels van des avonds 9 tot des ochtends 7 uur, met uitzondering van den Zaterdag avond, de dagen voorafgaande aan algemeen erkend Christelijke feestdagen en de week voorafgaande aan den St.-Nicolaasdag. Adressante houdt cr zich van overtuigd, dat de meeste winkeliers ter plaatse een zoodanige verordening zullen toejuichen, aangezien een en ander i« gebleken bij een door haar gehouden enquête in de voor naamste winkelstraten dezer stad, waarbij ongeveer 80 pCt. zich vóór verplichte sluiting verklaarde, waarvan bewijzen voorhanden zijn. De Voorzitter: Het stuk heeft gecir culeerd bij de beeren en ik kan het dus in discussie brengen. De heer H. van Haselen: Is het be kend of ook de verschillende vakken zijn gehoord door de commissie In de toelich ting wordt gezegd, dat 80 pCt. der winke liers instemt met de sluiting. Dat komt me heel aardig voor, doch ik meen ook, dat er branches zijn voor wie vroeg sluiten heel moeilijk is, bijvoorbeeld sigarenwinkels, ban ketbakkerijen, enz. Elders ontmoet deze niet-vrijwillige sluiting veel bezwaren en ik vraag mij af of, evenals In Dultschland, de sluiting moet worden ge regeld van bovenaf. Als inderdaad 80 pCt. der winkeliers be reid is, te 9 uur te sluiten dan staat de zaak er m. i. goed vóór, want de overige 20 pCt. zullen dan, althans voor het over- gToote meerendeel, vanzelf volgen. Ik voel er veel voor, dat de bedienden zoowel als de patroons te 9 uur vrij zijnna een veelal langen werkdag hebben zij dan nog wat aan hun avond of zijn ze wat voor hun gezin. Dat het mogelijk is. vroeg te sluiten, mits men branche-gewijze te werk gaat, wordt bewezen door de boekhandelaren en eeni- germatc de apothekers, Regeling van bovenaf ligt m. i. niet in onzen volksaard. Dc heer Van Vollenhoven: Indien werkelijk bo pCt. der winkeliers vóór 9 uurs sluiting is, moest men daarmee maar aan stonds beginnende overigen zullen dan zeker volgen en het publiek is zeer zeker op de hand van hen die vroeg sluiten. Een wettelijke regeling zou ik echter niet wenschen. Er wordt zóo veel wettelijk ge regeld, dat men er zoetjes aan toe zou komen, met ccn wetboek in den zak te moe ten loopen. De Voorzitter: Ee beweging is uit gegaan van groote plaatsen, waar men moeite kreeg met dc bedienden-organisaties, die verzochten vróeger naar huis te gaan. Men koos toen den gemakkeiijksten uitweg door allen te dwingen, te 9 uur te sluiten. Tal van kleine winkeliers kunnen echter niet meedoen, al zouden ook zij graag eenmin- onzen volksgeest. Ikzelf ben groot gebracht in een winkel en ik weet nog uit mijn jonge jaren, dat toen bijna alle winkels 's Zondags open waren. Thans is het open houden van een winkel, behalve dan een sigarenwinkel of een banket winkel, op Zondag hooge uitzondering. Als 80 pCt. der winkeliers vroeg willen sluiten, hebben ze weinig te vreezen van de overige 20 pCt. De heer Eysink: De heer Van Haselen noemde zooeven als winkeliers, die solidair zich toonden, de boekhandelaren en de apothekers. Ik meen intusschen, dat men dezen niet op éen lijn mag stellen met de overigenim mers naar rato van het aantal inwoners zijn dezen zeer weinig in aantal. Doch denk eens aan het groot aantal kruideniers. Indien dezen overeenkomen, vroeg te slui ten en er komt een nieuwe bij, die langer open houdt om er in te komen, is 't weer mis. De Voorzitter: Och, dat weet ik nog niet zoo. De heer Eysink nam de kruide niers tot voorbeeld. Welnu, vroeger waren alle kruidenierswinkels iederen avond ge opend tot half elf. Nu geen enkele meer. Ik blijf bij mijn advies, dat het zaak is, de hand zelf aan den ploeg te slaan, zelf te beginnen met vroeg te sluiten. De enkele spelbreker volgt dan wel vanzelf, daartoe genoodzaakt door het publiek. De heer Vollenhoven: Ik acht het óok het best, een beroep te doen op het publiek, dat zelfs zeer veel voelt voor het beginsel van vroeg sluiten, De Voorzitter: Als de 8 boekhande laren vroeg kunnen sluiten, kunnen de 20 kruideniers dit óok wel doen. De heer Eysink: Amsterdam, met zijn winkelstraten, maakt een groot onderscheid met Amersfoort De heer Hamers: Het is zeer de vraag of meD te Amsterdam zoo is ingenomen met de verordening. De Voorzitter: Maar keeren we het nu eens om en denken we eens, dat de Raad bij verordening bepaalt, dat de win kels moeten geopend blijven tot half elf. Welk een geweld zou men dan maken over zulke vrijheidsberooving. Als 80 pCt. vrijwillig sluit, kunnen we er zeker van zijn, dat van de resteerende 20 pCt. nog velen zullen volgen en de dan over- blijvenden niet veel nadeel zullen aanrichten. Ik stel voor, het volgende advies te ver zenden De Kamer meent in hét midden te moe ten brengen, dat zij, hoewel voorstandster van vervroegde winkelsluiting en daarom ten zeerste toejuichende, dat 80 pCt. der winkeliers zich daar vóór verklaart, zich toch niet kan vereenigen met een daartoe dwin gende verordening, een zeer on-Neder- landsche zaak. Haars inziens heeft de meerderheid waarop het comité zich beroept niet het recht om aan de minderheid een dwang op te leggen, waardoor deze zich grootelijks benadeelt acht, daar toch de omstandigheden, waar onder het bedrijf wordt uitgeoefend, bij lange na niet voor allen gelijk zijn. Wanneer nu omgekeerd eens door een aantal neringdoenden werd gevraagd om een verordening waarbij het aan alle winkelierc werd verboden om bijvoorbeeld vroeger dan 's avonds to uur te sluiten, zou er dan niet een storm opsteken over zulk een poging om anderen te berooven van hun vrijheid om te sluiten wanneer zij zulks goedvinden Haars inziens heeft de winkelstand noodig zelfrespect en initiatief en deze krijgt zij niet door verordeningen, waarbij zij zelve slechts een lijdelijke rol speelt. Dat persoonlijk initiatief ook wel wat kan doen, blijkt o. a. uit het volgendelange jaren geleden waren de meeste winkels des Zondags zoo niet den geheelen dag dan toch een groot gedeelte van dien dag ge opend, nog wel niettegenstaande de Zondags wet reeds 50 jaar bestond. Thans zijn nage noeg alle den geheelen Zondag gesloten. Evenzoo is het sluitingsuur, vergeleken bij dien tijd, ook veel vroeger. Alles zonder dwang. Daarom, laat die 80 pCt. het voorbeeld geven en alle., om 9 uur v r ij w i 11 i g slui ten de Kamer is er zeker van, dat er van de overblijvende 20 pCt. nog velen zullen volgen. De concurrentie van de dan slechts enkele niet-sluitenden zal dan niet veel kwaad doen. De heer Van H a s e 1 e nIk zou voor »groot nadeel* willen lezen nadeel. De Voorzitter: Er staatgrootelijks benadeeld achten. De heer Eysink: Is U bekend of de vraag door het comité is gedaan aan alle winkeliers dan wel aan die in de voornaam ste winkelstraten De Voorzitter: Volgens het adres is alleen een onderzoek ingesteld in de voor naamste winkelstraten. Ik zie niet in waarom men niet tot over eenstemming zou kunnen komen. Velen slui ten reeds om 9 uur en men is geweldig boos als een enkele later open blijft. De heer Hamers; De 9 uurs-sluiting was reeds algemeen in het manufacturen vak tot er een nieuwe concurrent kwam, die lan ger open bleef en de overigen ook dwong, weer later te sluiten. Het advies wordt hierna goedgekeurd met algemeene stemmen. Aan de orde is de bespreking van het nieuwe tarief voor de bestelgoederen. De Voorzitter: Ik heb nog niet ver nomen of de handel of de nijverheid er be paald bezwaar van hebben ondervonden. De Secretaris leest het adres van de firma Marcus, waarin gewezen wordt op het voorschrift, dat de naam wordt vermeld op het adres, hetgeen oneerlijke concurrentie bevordert en gevaar oplevert voor den han del. Bij postpakketten moet óok de naam vermeld, doch deze worden verzonden in een gesloten postzak, waardoor het geheim is gewaarborgd. Een ander bezwaar var adressar.te is het langs een omweg opdrijven van hat v t- geld. De Voorzitter: Daar komt nog bij, dat vroeger in het couvert de factuur mocht gesloten, terwijl thans alles per post moet verzonden. De heer Hamers: Het is wel geoor loofd een enveloppe op het pak te binden, mits de losse adreskaart óok maar wordt gebruikt. De Voorzitter: Bij Van Gend Loos heeft men mij anders ingelicht. Ook in haar circulaire staat, dat het verboden is, de fac tuur bij te voegen. De heer Van Vollenhoven: Als ik goed ben ingelicht, is het al weer veranderd, behoeft men geen volledig adres te schrij ven en ook niet meer den naam van den afzender te vermelden. De heer Van Haselen: Het doet me groot genoegen, het adres nog te kunnen behandelen. Mijn grootste bezwaar tegen den nieuwen, plotselingen maatregel der spoorwegmaat schappijen is het tarief. De kleinhandel komt zoo doende telkens meer in verbazenden I druk. Nog onlangs werd ingevoerd het stationsgeld, dat óok niet te verhalen is op do afnemers. Ik stel voor, het adres te steunen en het zoo spoedig mogelijk te beantwoorden. De heer Hamers: In tegenstelling met hetgeen de heer Van Vollenhoven mee deelde, kan ik verzekeren, dat op ieder pakje een volledig adres behoort. Nog heden is mij dat gebleken. Pas den 1 Juli is deze wijziging ingevoerd, doch nu reeds hebben we er al heel wat onaangenaams van ondervonden. Een adres aan ieder collo geeft niet alleen zeer groo- ten last, maar ook gevaar, dat een concur rent ziet wie uw afnemers zijn. En denk nu eens aan een handelsreiziger, die met veel koffers reist en op eiken koffer zijn adres moet bevestigen. Bij zijn vertrek uit fabriek of zaak gaat dat nog; doch hoe moet hij dit onderweg doen Bij geruchte heb ik vernomen, dat het tarief nu weer naar beneden is afgerond. Officieel weet ik het niet. De Voorzitter: Heeft een der heeren bezwaar, het adres te steunen De heer Eysink: Ik ben er, gehoord de vele bezwaren, zelfs sterk vóór. Wordt met algemeene stemmen besloten, het adres te steunen. Daar bij de rondvraag niemand het woord verlangde, werd de vergadering hierna om 9 uur omgezet in een comité-generaal. De heer J. J. Thien is benoemd tot lid van het Bestuur der Centrale vereeniging voor openbare leeszalen. Aan mejuffrouw R. Abrahams is, op haar verzoek, met ingang van 1 September eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan den cursus tot opleiding van onderwijzeressen aaii Fröbel-scholen. De heer Joh. Woudenberg, lid van de firma Vetter Co., is benoemd tot lid van de jury voor de afdeeling voedingsmiddelen, spiri tualiën, likeuren en limonades ter tentoon stelling te Gent. Den heer J. P. Treub, thans cawüdaat in de chemie aan de gemeentelijke universiteit- van Amsterdam, is door de faculteit toege kend een gouden medaille voor de beant woording eener prijsvraag waarbij werd gevraagd een breed quantitatief onderzoek betreffende een binair stelsel, waarvan de eene component behoort tot de zoogenaamd vloeiend-kristallijne stoffen. Na voortgezet eind-examen van het Gym nasium hier is alsnog geslaagd voor A de heer M. E. C. Kempen. Aan het overgangs-examen naar het 2e studiejaar der Kon. Militaire Academie heeft o.a. voldaan de cadet der artillerie O. I. leger J. Dekker; aan dat naar het 2e studie jaar van den Hoofdcursus de sergeant H. A. F. C. Entzinger. De heer R. Koerselman is bevorderd tot chef de bureau bij de wagen werkplaats der H. IJ. S. M. Bij de groote manoeuvres zal onder leiding van luitenant J. C. Bolten, van het 16e regi ment infanterie, een proef worden genomen met twee Eysink-motorrij wielen waarop een mitrailleur en twee, ingericht voor patronen- vervoer. Luitenant H. G. van E verdingen, van het ie regiment huzaren, en luitenant R. van Luttervelt, van het 2e regiment, worden na ommekomst van hun detacheering bij de Rijschool overgeplaatst onderscheidenlijk bij het 2e regiment en het ie depot huzaren. Binnenkort wordt de bevordering tot ie luitenant verwacht van 2e luitenants der infanterie, die nog geen vier jaar dien rang bekleeden. Het tuinfeest op »Soestdijk* wordt ió dezer gegeven. Eij gunstig weer morgenavond concert van de stafmuziek der 5e brigade op het terras van »Amicitia«. Het zelfde programma als van het concert, dat 29 Juni om het slechte weder moest uit gesteld. De »Eembode< meldt, dat de R. K. Meisjes school aan de Muurhuizen, tegenover de Nieuwstraat, in September in gebruik zal worden genomen en dat de aanbesteding voor den bouw det R. K. Jongensschool aan den Ouden Soesterweg weldra zal plaats hebben. Bij het concours-hippique te Tiel behaalde »Held«, van luitenant H. Mathon den 4den en verwierven »Zulu«, >Perhapsc en ïBlack Rip*, van luitenant C. H. Labouchère, den 5den, öden en ?den prijs in den wedstrijd voor springpaarden. Rij het concours te Nijmegen won »Golden dreamvan kapitein J. H. van Reede, den 2den prijs in den wedstrijd schoonste rijpaard, en verwierven het Rijkspaard >Spes«, gere den door luitenant A. T. Colenbrander, den isten, en »Zulu« en >Perhaps*, beide van luitenant Labouchcre, den 2den en den 5den prijs in het groot springconcours. Dreadnought*, van luitenant Labouchère, hielp den isten prijs winnen in de sauts- couplés. Hij verandert nu van eigenaarvolgens de »N. Rott. Crt.c is hij verkocht aan de heeren Philippot en Mathieu, te Brussel. Ook »IIeld« zou zijn verkocht. De Zondagmiddag achter »Rustoord< ge houden voetbalwedstrijd tusschen het eerste elftal van H. V. C. en een elftal der U. V. V,, uit Utrecht, eindigde met een o10 over winning voor de Utrechtsche eerste-klassers met Jan Vos, die in de pauze een mooien krans van H. V. C. mochten in ontvangst nemen. De rust ging in met o6. Met dat al was het een goede propaganda- wedstrijd die, ondanks het slechte weer, zeer veel belangstelling had. Chalumeau hygiénique. Toen we voor 't eerst hoorden noemen, konden we 't ook niet dadelijk thuis brengen en dachten we aan een schalmei en zagen we 18e eeuwsche herder-tafereeltjes, die we toch weer niet konden vereenzelvigen met het keurig net salonnetje van de firma J. G. de Jager Zn. Doch het raadsel werd spoedig opgelost de gewaande schalmei bleek een rietje, dat wel wordt gebruikt bij het savoureeren van limonades door hen, die heel veel tijd hebben. De tegenwoordige eigenaar der lunchroom heeft ze in zijn leertijd te Parijs zien bezi gen en zich gehaast ze, netjes en stofvrij in een vloeipapieren huisje verpakt, beschik baar te stellen voor zijn vele afneemsters. Het nieuwe week-programma van de bio scoop »De Arend* begint ditmaal niet met een natuuropname, doch met een heel aar dige komische film »Een te kras middel*,

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2