Stadsnieuws. geestiger, fijnerde bewegingen soepeler in de wisselingen van licht en donker. Onze aandacht werd bij dit kunstlicht nog meer gespannen dan bij de middaguitvoe ringen, die, als er een zonnetje geweest was, ons zeker nog meer zouden voldaan hebben. De laatste avond-uitvoering was meer een volks-uitvoering, want de entree-prijzen daar voor waren zeer laag gesteld. De schrijfster heeft hierdoor aan menigeen, die anders van artistiek genot verstoken blijft, een weldaad bewezen. Maar is het niet voor alien, die het zagen, een weldaad geweest, dat mevrouw Grothe haar geld, haar tuin, haar rozenschat, al haar moeiten en zorgen, haar talent ook als schrijfster, heeft gegeven, opdat anderen hiervan kunnen genieten. Zulk een tooneelvoorstelling ia een ver kwikking, een geestelijke rustkuur. Door deze opvoeringen voelt men het verschil tusschen opvoeringen in een besloten zaal met al de in-bespotteljjke tooneel- trucs, coulissen, enz, al dat goedkoope gedoe, dat ons steeds weer hindert en déze opvoeringen in een heerlijke, rustige, weldadige omgeving, vol bekoorlijke natuur lijke schoonheid. Wie weet wat in deze richting nog te bereiken valt. Doch wij verlangen weer naar 't volgend jaar en hopen, dat ook dan weer dergelijke spelen ons wachten, waar fijne geest en artistieke leiding zulke resultaten brengen. Vreemdelingenverkeer. De verwachting van velen, dat het jaar 1913 een druk vreemdelingenjaar zou wor den, is tot heden niet verwezenlijkt, schrijft »Dc hotelhouder*. Te Amsterdam, met zijn beide groote tentoonstellingen, is het vreemdelingenbezoek minder dan verleden jaar, toen er geen tentoonstellingen waren. En ook elders in ons land worden klachten aangeheven over het zoo weinig drukke seizoen. Op de badplaatsen ziet men, bij wijze van sprekeD, geen kip, ja, wij kennen een groot badhotel in een der kleinere bad plaatsen, dat anders om dezen tijd vol pleegt te zijn, waar de vorige week geen enkele gast aanwezig was. Wat speciaal Amsterdam aangaat, hebben wij eens bij een aantal hotels geïnformeerd en nu bleek ons, dat de kleinere en de middelmatig groote hotels geregeld vrij goed bezet waren, doch lang niet altijd vol. Van de gTootere hotels kan dit, met de enkele uitzondering van éen hotel, dat voortdurend vol loopt, allerminst gezegd worden. Vooral de eerste klas hotels hebben steeds ruimte in overvloed beschikbaar. Eenstemmig waren de directies van deze hotels in hun qualifi- catie van de eerste helft van 1913, n.l., dat het voor die hotels zeer slecht was, oneindig minder dan verleden jaar, minder dan een normaal jaar. Welke zijn nu de oorzaken van dezt ge ringe vreemdelingenfrequentie? In de eerste plaats speelt het minder gun stige weer ongetwijfeld een groote rol. Dan schrijft men deze slapte toe aan gedruktheid in zaken in de financieele wereld, aan den Balkanoorlog en, wat het niet drukke bezoek van Amerikanen aangaat, aan de onzekerheid in zake de nieuwe Tariefwet daar te lande. Anderen beschouwen als een der oorzaken var. het wegblijven der betere clientèle het feit, dat er voor »Plan 1913* veel te veel reclame is gemaakt in het buitenland, waar door juist de beter betalende gasten, uit vrees voor te groote drukte, zouden zijn afgeschrikt om Lbans naar Holland te komen. Deze categorie van vreemdelingen zag men vorige jaren om dezen tijd van het jaar reeds hier, doch thans mag men ze zoo zij al komen niet dan in bet naseizoen ver wachten. Eigenaardig is evenwel, dat door anderen het «onzinnig* reclame-maken voor 30 ten toonstellingen hier te lande (gelijk een der hoteldirecteuren het noemde) allerminst als reden voor het wegblijven der gasten werd aangemerkt en wel eenvoudig om het mar- quante feit, dat bet meerendeel der vreem delingen, die tot nu bij hen afstapten, noch van het bestaan der tentoonstelling >De Vrouw*, noch van de >Entos« te Amster dam, of van ande-e exposities in ons land, ook maar iets afwisten. Bij de «Staatscourant* van gister zijn ge voegd Staatsblad no. 301, houdende de pen sioenregeling van de Gemeente-ambtenaren, en Staatsblad no. 30Z, bevattend de Wet van 21 Juni 1913, houdende de pensioenre geling van weduwen en weezen van Ge meente-ambtenaren of van gepensionneerde of op wachtgeld gestelde Gemeente-ambte naren. In de gistermiddag gesloten zomerzitting der Provinciale Staten van Utrecht kwamen, voorzoover meer speciaal Amersfoort betreft, de volgende voorstellen in behandeling: No. 19, Adres van de provinciale afdeeling Utrecht der Vereeniging tot bevordering der Pluimveehouderij en tamme konijnenteelt in Nederland, om een provinciaal subsidie, met het voorstel daaromtrent van Gedeputeerde Staten. Dezen stelden voor, de gevraagde f 100 voor 1914 te verleenen. De Commissie van rapporteurs adviseerde het subsidie te verleenen tot wederopzeggens. De heer De Wijkerslooth de Weerdesteijn, (lid van Ged. Staten) merkte op, dat niet meegegaan kan worden met het voorstel der Commissie van rapporteurs, waar subsidies als de hier vermelde telkens voor éen jaar worden gegeven. Dit ligt in het systeem dezer subsidies. De voordracht werd z. h. st. vastgesteld. No. 20. Adres van de Tuinbouw vereeniging «Amersfoort*, om een provinciaal subsidie ten behoeve van haar proeftuin, met het voorstel daaromtrent van Gedeputeerde Staten. Dezen stelden voor, de gevraagde f250 voor 1914 te verleenen. De Commissie van rapporteurs ging met dit voorstel accoord. Z. h. st. goedgekeurd. No. 38. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot vaststelling van een nieuw bijzonder reglement voor het waterschap Isselt. De wijziging beoogt den uitzonderings toestand van art 138 van het Algemeen reglement op de Waterschappen in deze Pro vincie op te heffen. De commissie in wier handen deze voor dracht werd gesteld, adviseerde conform het voorstel van Gedeputeerde Staten te besluiten. Z. h. st. goedgekeurd. No. 47. Adres van de Tuinbouwvereeni- ging «Amersfoort*, te Amersfoort, om sub sidie ten behoeve van een tuinbouwwinter- cursus, met het voorstel daaromtrent van Gedeputeerde Staten. Dezen stelden voor, de gevraagde f 75 tot wederopzeggens te verleenen. De Commissie van rapporteurs ging hier mede accoord. Z. h. st. goedgekeurd. No. 27. Missive van Gedeputeerde Staten geleidende de ontwerp-begrooting der Pro vinciale inkomsten en uitgaven voor 1914, met een ontwerp-besluit tot het heffen van 11 opcenten op de hoofdsom van de Grond en de Personeele belasting. De Begrooting sluit in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 379 423.39. De Commissie van rapporteurs ging met de voorstellen accoord. De heer Van 't Klooster wees er op, dat vele landbouwers ontzaglijke schade lijden door het wild en toonde dit met tal van feiten aan. Spr. hoopte, dat in deze wat gedaan moge worden voor de boeren en hoe spoediger zoo beter. De heer Van Bolhuis was getroffen door de schrille feiten door den heer Van 't Klooster genoemd, en drong er op aan, dat het Provinciaal Bestuur al zijn invloed en ge zag zou aanwenden tot beperking van de wild- schade. Spr. zou gaarne een onderzoek hier naar ingesteld wenschen te zien om naar de resultaten van dit onderzoek de noodige maatregelen te nemen. De heer De Wijkerslooth de Weerdesteyn (lid van Gedeputeerde Staten) verklaarde ondanks het zoo sprekende rapport der com missie ad hoc van het Utrechtsch Landbouw Genootschap niet te hebben geweten.dat het euvel der wildschade zóo groot is, als de beide sprekers hebben geschetst. Zeer gaarne zullen Gedeputeerde Staten alles in t werk stellen, in deze zaak te doen wat er gedaan kan worden. De Begrooting werd in haar geheel z. h. st goedgekeurd. Het ontwerp-besluit tot heffing der 11 op centen werd eveneens z. h. st. goedgekeurd. Aanstaanden Zondagochtend hoopt ds. E. M. ten Cate voor te gaan bij de godsdienst oefening van den Doopsgezinden kring, hier. Dr. H. J, Toxopeus is gebracht op het drietal voor de Ev. Luthcrsche gemeente te Woerden. Het buitengewoon congres der S. d. a. p., dat ral beslissen over het al dan niet aan vaarden eener ministerieele portefeuille door leden der sociaal-democratische Kamerfractie, zal worden gehouden op Zaterdagavond 26 en Zondag 27 Juli. Een aantal burgerlijke en militaire auto riteiten begaf zich gistermiddag tegen 4 uur naar «Soestdijk* waar H. M. de Koningin- Moeder het jaarlij ksch tuinfeest gaf, dat om het ongunstige weder moest plaats hebben in het paleis. Zij die de eerste maal ten paleize kwa men, werden voorgesteld aan H. M., die zich vervolgens met enkelen der gasten onderhield en zich om 6 uur terugtrok. De stafmu/iek van het 5e regiment in fanterie deed zich hooren. Door bet slechte weder was de belang stelling In de omgeving van het paleis min der dan andere jaren. In de gisteravond in het Militair tehuis aan de Beekstraat gehouden, flink bezochte vergadering van het Beekestein-kwartier werd een buurt-comité gevormd voor de aanstaande Onafhankelijkheidsfeesten. Het Dagelijksch Bestuur bestaat uit de heeren J. W. Eggink, Voorzitter; J. Zeven bergen, Secretarisen B. Nieuweg, Penning meester. Uit elk der 12 tot dit stadsdeel behoo- rende straten zullen twee heeren zitting ne men in het comité. Ook in de Langestraat is men thans be zig een buurt-comité op te richten. Voor aanstaanden Zaterdag wordt aan alle plaatselijke bladen weder een commu niqué aangeboden omtrent die feesten. In een in het «American hotel* te Am sterdam gehouden vergadering van het ge mengd comité voor verbetering der onder wijzerssalarissen bleek, dat bij deze actie alsnog zijn aangesloten het Ned. Onderwij zers Genootschapde Vereeniging van Hoof den van scholen in Nederlandde Vereeni ging van Chr. onderwijzers en onderwijze ressen in Nederland en zijn Overzeesche be zittingen de Unie van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen de R.-K. Onderwijzers bonden in de btsdommen Breda, Roermond en 's-Hertogenbosch en de R.-K. openbare onderwijzersbond in het bisdom Haarlen. Verschillende voorstellen werden behan deld aangaande de wijze, waarop de actie opnieuw zal worden ingezet. De besprekingen leidden tot het ontwerpen van een program voor de eerstvolgende maanden. Aangezien deze besprekingen van vertrou- welijken aard waren, kan aan de resultaten voorloopig geen publiciteit worden gegeven. De aangesloten vereenigingen zullen door hun gedelegeerden hierover worden inge licht. Van de eerste ploeg leerlingen der Hoo- gere Burgerscholen met 5-jarigen cursus in deze Provincie zijn er 21 van de 23 ge slaagd, van welke uit AmersfoortL. G. M. Baas Becking, J. W. U. Doornbos, H. A. de Groot, W. E. Kroesen, Theodora J. de Rochemont en Thalee G. Taconis. Bij het in de Industrie- en huishoudschool hier vanwege den Bond van leeraressen bij het huishoudonderwijs gehouden examen voor leerares Koken en voedingsleer zijn geslaagd de jongedames M. Bersma, J. Boos- man, G. J. Goethals, F. H. M. E. van Bos veld Heinsius, A. Jensema, G. M. Kerrebyn, J. Kruys, M. Kuipers, A. van de Poll, W. de Vos, J. Wesser, J. J. van der Woude en E. van Wijk. Kapitein N. G. van Gemert, van het 5e regiment infanterie, wordt 1 November eer vol ontheven van zijn detacheering bij den chef van den Generalen staf. Luitenant R. P. J. van den Berg van Saparoea is overgeplaatst naar de 5e batterij ie regiment veld-artillerie, hier. Het teelatings-examen voor het reserve kader bij de bereden wapens wordt gehou den op 8 September voor de cavalerie en de rijdende artillerie en op 15 September voor de veld-artillerie. Bijzonderhedeh in «Staatscourant* no. 136. Programma van het concert, aanstaanden Zondagavond op het terras van «Amicitia* te geven door het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, directeur de heer G. Bikkers; 1. L'éclaireur, marche, Allier. 2. Ouverture «Le roi d' Yvetot*, Adam. 3. «Gold und Silber*, Walzer, Lehar. 4. Grande fantaisie sur des motifs de l'opé»a «Carmen*, Bizet. 5. Ouverture «Guillaume Tell*, Rossini. 6. Ballet égyptien, Luigini, 7. Rêverie, Vieuxtemps. 8. Potpourri favori, Samethini. De A. Z. P. C. kon gisteravond geen gevolg geven aan haar voornemen om te Rotterdam den ie klasse competitie-wed strijd te gaan spelen tegen «De Maas* van daar. Kort vóór den aanvang moest zij afseinen en zij verliest daardoor deze ontmoeting met het maximum-aantal doelpunten, dat tegen haar in deze competitie is of nog zal worden gemaakt, tot dusver 11. De 21 ste Nationale velddag van het Leger des Heils in Nederland, gister wederom ge houden in het gedeelte van het landgoed «Nimmerdor* dat den in verband met regen en boomgedruppel wel zeer omineusen naam Waterdal draagt, onderscheidde zich door niets van de vorige daar gehouden jaarlijk- sche samenkomst van leden en vrienden van het Heilsleger. Alleen de ambulanc-tent stond thans op een andere plaatsoverigens was de ge- heele inrichting van het terrein geheel ge lijk aan die van vorige keeren. Ook nu hadden de gediplomeerde pleegzusters niets bijzonders te doen. De nieuwe chef van den staf, commandant Howard, leidde de hoofddiensten in de zeer groote tent, die weer tot in alle hoeken was gevuld. Hij werd daarin bijgestaan door com mandant Whatmore, commandant en me vrouw Ridsdel en adjudant Rawie, die de dikwijls heel mooie muzieknummers diri geerde. Door het geweldig slechte weer was vooral het bezoek uit de omgeving van Amersfoort aanzienlijk minder dan vorige jaren. Die van elders kwamen, hadden hun goedkoope treinkaarten reeds vóór Maandag genomen, toen de zon nog scheen en er uit zicht op was, dat het nu toch eindelijk eens zomer zou worden. Een zeer groot gezelschap wielrijders, zoo wel leden van de Nederlandsche Tent Kam peer Club als Engelsche toeristen, kwam hedenmiddag op een tocht uit Rotterdam naar het Uddelermeer door de stad. In hotel «Die Pforte yon Cleve* werd ge luncht. De vehikels van allerlei slag en met hun eigenaardige soms zeer zware bepakking hadden veel bekijks, hetgeen vooral den Engelschen jongelui aanleiding gaf, gauw een kiekje te nemen. Gisteravond omstreeks 8 uur brak op de Langestraat de achteras van een groote Jan- pleizier, die een aantal heilsoldaten vanhier zou terugbrengen naar Maarsen. Het mooie vierstemmige gezang, begeleid door een zeer goed pistonist, verstomde plot seling. Men haastte zich uit het vehikel en belegde aanstonds krijgsraad, hoe nu naar huis te komen. Persoonlijke ongevallen zijn niet te be treuren. Bij de Dinsdagavond ten overstaan van notaris A. P. Schröder gehouden verkoo- ping van het heerenhuis met erf en tuin op den hoek van Beekesteinschelaan en Korte Beekstraat, groot 2.88 Aren, laatst bewoond door nu wijlen den heer G. Kam, werd dit voor f4700 verkocht aan den heer J. H. Schutze. Een luchtkasteel heeft geen steenen muren en toch kan onder zijn bouwvallen het ge luk van een mensch begraven worden. TTlt den Omtrek. Uit Baarn wordt gemeld, dat het i21/2- jarig huwelijksfeest van H. M. de Koningin op 7 Augustus ten paleize «Soestdijk* zal worden herdacht. Naar aanleiding van een ingekomen adres van een aantal bestuurders van bedrijven van handel en nijverheid te Hilversum stel len B. en W. dier Gemeente aan den Raad voor, bij de Regeering te willen aandringen op de vestiging van een Kamer van Koop handel en Fabrieken te Hilversum. Slechts weinig lezers zullen weten, dat Frankrijk in ons land ligt en nog wel vrij dicht bij Amersfoort. Aan de «Harderwijker Crt.« wordt name lijk uit Hierden geschreven, dat men weldra een aanvang zal maken met de bestrating van den weg bij Epe in Frankrijk, welke weg de verbinding vormt van den straat weg met het reeds verharde gedeelte van den Tabaksweg. Het materiaal is reeds ter zijde van den weg gedeponeerd. Door die belegging met keien zal wel licht voor goed een einde worden gemaakt aan den onhoudbaren toestand, waarin die weg verkeerde en dit zal van te meer be lang zijn, nu in de laatste jaren het verkeer met voertuigen aldaar zeer toenam. Meer bekend is, dat Londen in de nabij heid van Zeist en Austerlitz niet ver van Woudenberg ligt. De «Nijkerksche Crt.* bericht, dat een paar weken geleden' bij verschillende neringdoen den te Hoevelaken een heerschap zich ver voegde, knap van uiterlijk en goed bespraakt, voorgevende reiziger te zijn voor een Naam- looze vennootschap, handelende in pillen en maagpoeder, welke artikelen hij ten verkoop aanbood, er bij voegende, indien men ge negen was reclame voor deze artikelen te maken, men dit op een voordeelige voor waarde kon doen. Voor een reclamebord, dat buiten op den muur zou geplaatst worden, kreeg men f6 en voor reclame In den winkel f2.50. Indien van hem een zekere hoeveel heid werd gekocht, werd men als afnemer beschouwd en volgde later een reclame-bord met f 10. Het gelukte het heerschap een der inge zetenen 6 pakjes maagpoeder voor f 1.05 te verkoopen, er bij voegende dat hij nu als afnemer werd beschouwd. Op elk pakje is een rood kruisje geplakt en tevens voorzien van een handteekening (Dr. A. Maas). Het poeder is lichtgeel en bijna smakeloos. Zeer waarschijnlijk heeft men hier te doen met oplichterij. De kooper van de poeders wacht nog altijd op het reclamebord met de f10. Zij het anderen ten les. Dinsdag besloot de Gemeenteraad van Montfoórt om f30 000 en gister die van Oudewater om f50 000 renteloos voorschot in uitzicht te stellen aan het Montfoortsche

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2