Ingezonden. Laatste! Adver Arts KI Oprc JB BH Deven bij <le ming aan den optocht verspreid. Mogen velen daaraan gehoor geven. Weldra zullen ook oproepingen worden gedaan voor deelneming aan de volksspelen, enz. De heer L. A. baron Van Ittersum heeft aangenomen het Eere-voorzitterschap van het buurt-comité voor het Beekesteinsch kwartier. Ook in de Krommestraat wordt thans een buurt-comité gevormd. Wie volgen De heer M. Oosters, onderwijzer aan het Rijks-opvoedingsgesticht, heeft met gunstig gevolg afgelegd het examen voor de hoofd akte. De heer Cornees Krachten, de bekende aannemer, die ook hier verschillende groote werken uitvoerde, is gister, toen hij zich te Utrecht per auto naar een werk begaf, plot seling onwel geworden. De onmiddellijk geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. Bij elk der bataljons infanterie zal een sectie mitrailleurs worden ingedeeld. De aankoop der daarvoor benoodigde 72 mitrailleurs wordt verdeeld over de eerst volgende vier jaar. In de kazerne voor bereden wapens kwa men deze week ongewoon veel ziektege vallen voor, eerst onder de manschappen van het ie regiment huzaren, later ook onder die van het ie regiment veld-artillerie. De verschijnselen zijn keelpijn en duize ligheid, zóo erg soms, dat de patiënten er bij neervallen. Met een paar dagen kwartierziek zijn de verschijnselen overwonnen. Opneming in het militair hospitaal was tot dusver onnoodig. De onderofficieren en het personeel van de Rijschool zijn nog onaangetast. Aan de voeding kan het niet liggen, want behalve bij de Rijschool, hebben ook bij het 5e regiment en het 16e regiment infanterie, die immers het zelfde voedsel betrekken, de verschijnselen zich niet voorgedaan. De inspectie van den geneeskundigen dienst der landmacht stelde een onderzoek in. Zou de oorzaak kunnen zijn een gebrek aan een kookketel of ander stuk van het keu- kengerief In verband met de reorganisatie van het Instructie-bataljon, te Kampen, is een nieuw voorschrift verschenen. Belangstellenden kunnen te onzen bureele inzage nemen van het zeer lange stuk. In het bosch van »Nimmerdor< wordt morgen een zangersfeest gegeven door ge heelonthouders-koren met medewerking van de Amersfoortsche Muziek-vereeniging. De vereenigingen gaan in optocht van het Stationsplein langs Stationsweg, Soester- weg, Utrechtschestraat, Varkenmarkt en Arnhemschestraat naar den Arnhemscheweg. Vertrek omstreeks 1 uur. Aanstaanden Maandag geeft de Amers foortsche Muziek-vereeniging, directeur J. A. Jochems, haar vijfde concert in dit seizoen in de tent op het Plantsoen. Weer een heel mooi programma. Dr. H. Koppeschaar, uit Soesterberg, die in den Balkanoorlog hoofd was vpm de ambulance in Montenegro, zal aanstaanden Vrijdag komen vertellen van zijn ervaringen in dien oorlog en van het land en het volk, dat hij zoo zeer heeft leeren waardeeren. Zijn hoogst belangrijke mededeelingen zul len worden toegelicht door niet minder in- terressante lichtbeelden. Men zie de advertentie in dit nummer. Onder voorzitting van den heer G. W. Scheffers vergaderde Donderdagavond de plaatselijke afdeeling der R.K. midden- stands-vereeniging »De Hanze*. Van de 8 nieuwe leden werden de 2 ter vergadering aanwezig zijnde geïnstalleerd. De heeren Th. J. H. Nieuwendijk en H. W. Stenfert werden gekozen tot afgevaar digden naar den Hanze-dag, die te Deventer zal worden gehouden, terwijl als hun plaats vervangers werden aangewezen de heeren L. J. Hemels en J. J. Thien. Over het alge meen vereenigde men zich met de pra-ad- viezen van het Bocdsbèstuur, terwijl aan de afgevaardigden werd opgedragen, te hande len naar bevind van zaken. Men wil trachten een der volgende Bonds- congressen te doen houden te Amersfoort. Bij de rondvraag kwam weer ter sprake het marktwezen. Er werd op gewezen, dat bij arrest van den Hoogen Raad is uitgemaakt, dat een Gemeentebestuur bevoegd is, het ten ver koop aanbieden op een markt van sommige artikelen te beletten. Nochtans achtte men beter dan een verbod het heffen van een verhoogd marktgeld van hen, die niet bij dragen in de plaatselijke belastingen. Beslo ten werd, het Gemeentebestuur in kennis te stellen met dezen wensch. Gevraagd werd nog of de afdeeling nog iets van zich zou doen hooren naar aanlei ding van het in de jongste vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken ge sprokene over de uegenuurs-sliiiting. Men meende, dat de Raadsleden, bij wie de beslissing ligt, voldoende op de hoogte zijn om het advies der Kamer naar waarde te schatten. Ten slotte kwam ter sprake de viering van het herstel vanNeerlands onafhankelijk heid. Tegenover de veronderstelling, dat de jongste stembusstrijd afbreuk zou doen aan eendrachtige herdenking van dit zoo belang rijke feit, bracht de geestelijk adviseur in het midden, dat het groote belang van dit bij uitstek nationale feest ongewenscht doet zijn het zich laten beïnvloeden door wrevel of soortgelijke gevoelens. Tot bedrijfsleider-boekhouder der R. K. verbruiksvereeniging Helpt elkander*, is benoemd de heer P. W. L. Zeeman, onder wijzer aan de school Breestraat. Tot com missarissen zijn gekozen de heeren J. Brunt en J. Regnery. De heer S. Kraan werd her kozen als Voorzitter en liet zich ten slotte deze keuze welgevallen. De wandelles in den proeftuin der Tuin- bouw-vereeniging Amersfoort*aan den Hoogeweg, die verleden Maandag door de stortbuien niet kon plaats hebben, wordt thans aanstaanden Maandag gehouden. Zooals we reeds eerder meedeelden, zal de tuinbaas thans spreken over aardbeien teelt. Gebruikmakend van het Octoberweer zal het tweede elftal der H. V. C. morgen ach ter Rustoord* een elftal der V. V. U. uit Utrecht ontvangen. Een voetbalwedstrijd houden op den twee den der Hondsdagen komt niet dikwijls voormaar óok is het niet eiken zomer zoo'n hondenweer als thans. Morgen is hier alleen geopend de apo theek van den heer W. A. van den Boven- kamp, Utrechtschestraat 10. Te Culemborg vertoont zich in de laatste dagen onder de kippen de cholera, waaraan veel van deze dieren sterven. De ziekte heeft een snel verloop. Geen kippen koopen op de Utrechtsche markt, waarheen ze allicht worden geëlimi neerd anders wordt uw hoenderstapel stellig óok besmet er. snapt ge een geweldig koopje. Gister was het hier een echte ongeluks dag. Heel in de vroegte aan het station een ongeval met doodelijken afloop. Doordien een goederentrein wat vlug werd opgetrok ken, kwam een 52-jarig remmer uit Rot terdam, die bijna 23 jaar bij de H. IJ. S. M. in dienst was, bij het koppelen tusschen de buffers. Na enkele oogenblikken volgde de dood. Zijn lijk werd overgebracht naar het St. Elisabaths-gasthuis vanwaar het hedenmiddag werd vervoerd naar Rotterdam. Op den Weverssingel geraakte omstreeks 9 uur paard en wagen van H. van de Koe dijk, uit Hamersveld, te water. Gelukkig kantelde de wagen, zoodat de beide inzit tenden er zich uit konden werken en aan vankelijk op de raden een steunpunt hadden. Eerst werd de vrouw, daarna de man en ten slotte het paard en de wagen weer op den vasten wal gebracht. Ten huize van den heer Boshuizen werden de menschen liefderijk verpleegd en van droge kleeren voorzien. Wonder boven wonder liepen beiden slechts enkele onbeteekenende schrammen op. Rond 5 uur viel een 5-jarig jongentje in den Zuidsingel doordien de tak waaraan hij schommelde, afbrak. Men liep toe en slaagde er al heel vlug in, den kleinen man weer op den beganen grond te brengen. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk vijf minuten over half negen, di» van de overige voer tuigen op 't allerlaatst om vijf minuten over negenen goed helder branden. In de meeste gevallen zoekt men zijn ge luk zooals men zijn bril zoekt, terwijl men dien op den neus heeft I Vit dan Omtrek. De Erfprins van Erbach wordt met zijn gezin volgende week ten paleize »Soestdijk« verwacht. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 Juli, op zijn verzoek, aan jhr. mr. dr. A. Boreel, eervol ontslag verleend als Burge meester van Amo-rongen. Dit geeft metren de oplossing van de zonderlinge, doch nu licht verklaarbare druk fout in een der bladen, welke ook hier velen ia opgevallen. De heer M. Schultink, te Arnhem, heeft in de Nationale wedstrijden der scherpschut- ters-vereeniging Rotterdam* in den vrije baan-wedstrijd een serie van vijfmaal tien behaald, dus het maximum. Eenige jaren geleden slaagde te Leur iemand er in 49 punten te behalen, hetgeen tot dusver als hoogste prestatie werd be schouwd. PREDIKBEURTEN. Zondag 20 Juli. Evang. Luthersche kerk. Voorm. iol/2 uur, dr. H. J. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. io'/o uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kring. Voorm. 10V2 uur. ds. Ten Cate. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5^2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5Va uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente, Voorm. q8/4 uur, godsdienstoefening. Avond 5l/4 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9l/a uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dat niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. JUBILEUM—Mevrouw NOORDEWIER. Ondergeteekenden, daartoe aangezocht door het comité, dat zich ten doel stelt, onze groote kunstenares bij gelegenheid van haar 25-jarig jubileum als concertzangeres een huldeblijk aan te bieden, hebben zich ge vormd tot een sub-comité voor Amersfoort en omstreken. Zeer gaarne hebben zij aan dat verzoek voldaan, niet twijfelende of ook in onze stad zal menig muziekvriend gevon den worden, die van deze gelegenheid wenscht gebruik te maken om uiting te geven aan zijne gevoelens van hooge waardeering voor haar, die ons allen zoo dikwijls oogenblik ken van het heerlijkste en reinste kunstge not heeft geschonken. Wel is waar hebben we hier de groote zangeres niet kunnen hoo ren in die werken, waarin zij op onverge lijkelijke wijze boven al hare kunstzusters uitblinkt, maar toch heeft Amersfoort ook reeds eenige malen het voorrecht gehad, van hare talenten te genieten in liederavonden door haar met mevrouw De Haan—Mani- farges gegeven. Wij hopen dan ook, dat velen aan onze roepstem gehoor zullen geven om door hunne bijdrage een bewijs van sympathie te schen ken aan eene landgenoote, waarop wij terecht als Nederlanders trotsch kunnen zijn. Eenige jongedames hebben zich gaarne be reid verklaard, hare medewerking te ver- leenen en zullen dezer dagen de aan huis be zorgde circulaires persoonlijk komen ophalen. Mevr. C. C. SCHREUDER— Nijland. I. M. J. HOOG. J. W. MIDDELBURG. Amersfoort, 18 Juli 1913. Geachte Redactie, Door opneming van onderstaande regelen in uw veelgelezen blad zoudt U ons ten zeerste verplichtenbij voorbaat onzen dank. Naar aanleiding der oproeping op de hier en daar geplaatste biljetten ter herdenking van het 100-jarig bestaan van Neerlands onafhankelijkheid wordt ons van verschil lende zijden een opmerking gemaakt, waarom de geachte heeren leden van het Comité geen vergadering hebben uitgeschreven, om langs dien weg tot een geheel te komen met de personen, welke zich bereid verklaren aan den in de biljetten bedoelden optocht deel te nemen. Op die eventueel uit te schrijven vergade ring zou ons inziens o.m. besproken kunnen worden, welke voorstelling men door den Historischen optocht wilde geven en hoeveel de kosten zouden bedragen tot deelneming, enz. Wij gelooven, dat er velen met ons het eens zullen zijn, dat door het beleggen eener vergadering men het meeste succes zal heb ben, opdat ook onze Gemeente op waardige wijze uitkome met de feestviering. Eenige ingezetenen van Amersfoort. Amersfoort, 18 Juli 1913. BEURSOVERZICHT van 5 tot 19 Juli 1913. In de achter ons liggende periode hebben de zaken ter Beurze nog steeds geen verle ven diging kunnen ondergaanintegendeel is de omvang der Beurstransacties zoo mo gelijk nóg geringer geworden. In hoofd zaak vormde de gang van zaken in het Oosten van Europa de factor, die tot ver dere terughoudendheid bleef nopen. Steeds verwarder wordt daar de toestand nu ook Rumenië zich in den strijd heeft gemengd en Turkije weer moed heeft gekregen om een laatste poging te wagen, iets terug te winnen van het in den oorlog tegen de bond- genooten verloren gebied in Europa. Hoe 1 deze toestand ten slotte tot een bevredigen de oplossing moet komen, is vooralsnog niet te zien, doch de overtuiging, dat een oplos sing niet lang meer kan uitblijven, heeft de Beurs er toe geleid, de nieuwe wending daar met een filosofische berusting aan te zien. Groote likwidaties zijn er niet door uitge lokt, waartoe ook de omstandigheid bijdraagt, dat de Beurzen feitelijk uitverkocht zijn en de zwakke posities voor het grootste ge deelte reeds vroeger zijn opgeruimd. Wat den gang van zaken in Amerika be treft, na de beide vacantiedagen, op 4 en 6 Juli, bleet de stemming mat en de lust tot zaken doen zeer gering, waardoor de omzet ten steeds verder inkrompen en op een Jaag- tepunt kwamen, dat sinds 1896 niet meer bereikt werd. Verschillende factoren, waar van sommige betrekkelijk zeer ongunstig waren, gaven daartoe aanleiding, doch ook daar scheen de markt ongevoelig te zijn ge worden, zoodat groote likwidaties ook in Wallstreet uitbleven. Daar was in de eerste plaats de dreigen de staking op de Oostelijke spoorwegen, welke niet meer af te wenden scheen, en welk conflict een grooten omvang had kun nen aannemen, omdat het den spoorwegen inderdaad onmogelijk was, aan de eischen der arbeiders tegemoet te komen. Vervol gens waren het gouduitvoeren naar Frank rijk, die bleven aanhouden en opnieuw de vrees voor hooge geldkoersen in het najaar te voorschijn riepen. Ook de oogstberichten waren niet zóo gunstig als die, in Juni ge publiceerd, ofschoon de standcijfers toch al tijd nog wijzen op een flinken oogst, meer speciaal voor wintertarwe. Eindelijk voeg den zich daarbij financieele moeilijkheden te Pittsburg, waar de eerste en tweede Natio nal Bank hun betalingen moesten staken. De verklaring der ambtenaren van de Banken, dat deze feitelijk niet insolvent waren, doch de staking van betaling was toe te schrij ven aan een ongemotiveerd optreden der Regee- ringsambtenaren, vond geen geloof en op nieuw werd een geest van wantrouwen merkbaar, die zich uitte in een stormloop op verschillende spaarbanken, ook in andere steden. Ten slotte is echter een vastere stem ming doorgebroken, toen bericht werd, dat op een conferentie tusschen President Wil son, de directies van eenige spoorwegmaat schappijen en vertegenwoordigers der arbei ders een schikking werd getroffen, waardoor arbitrage mogelijk werd gemaakt. De drei gende staking is hiermede afgewend en ten gevolge van het aannemen door het congres van een amendement op de Erdman-wet, waardoor deze arbitrage ook in de toekomst mogelijk zal zijn, verwacht men, dat loon- bewegingen, als waarom het nu ging, in de toekomst niet zoo vaak meer zullen voorkomen. Toen in het einde der afgeloopen week berichten omtrent interventie in de Balkan aangelegenheden van de Groote Mogend heden de ronde deden, brak ook In Europa een aangenamer stemming door en lokte de vraag voor Europeesche rekening ook in Wallstreet aankoopen uit voor contramine- dekkingen, waardoor een flink koersherstel kon tot stand komen. Bij vergelijking der koersen met die van veertien dagen geleden, valt dan ook over de geheele lijst een ver hooging van het niveau te constateeren. STAATSFONDSEN toonen, wat betreft onze Ned. Werkelijke Schuldsoorten, een vastere stemming voor Integralen, die een half procent in koers konden monteeren. De drieprocents leening was echter iets flauwer, terwijl de 3I/2 pCts goed prijshoudend bleef. Van de buitenlandsche soorten vielen Bul garen, tengevolge van den tegenspoed in den oorlog, voor de Tabaksleening van 93 tot 90, waarna een herstel tot 91 ll2 volgde. Oostenrijkers en Russen waren vast gestemd, terwijl van de Zuid-Amerikaansche soorten Binnenland Mexico, in verband met de daling van den wisselkoers, tengevolge van de daar nog steeds heerschende oproerstoestanden, opnieuw een procent verloren. INDUSTRIEELE WAARDEN hadden een gelijksoortig verloop als Amerikaan- sche sporen. Aanvankelijk matter gestemd, kon later een flink herstel intreden, waar door Amalgamateds. onder den invloed van de gunstiger statistische positie van het me taal te Londen, een drietal procenten konden opkomen, terwijl Steels, onder den invloed van een weer tegengesproken gerucht, dat de Regeering het proces tegen deze Maat schappij zou hebben opgeheven, eveneens een paar procenten konden avanceeren. Smelting and Refining niet meer dan prijs houdend. CULTUUR- en CREDIETWAARDEN waren verdeeld. Aand. Cultuur Maatschappij der Vorstenlanden moesten iets prijs geven. Aand. Nieuwe Afrikaansche Handelsven nootschap, die zich aanvankelijk een verder verlies van 5 pCt. moesten getroosten, wer den later willig gestemd en sluiten iÓ3i/2 ex dividend, tegen 165 cum dividend vóór veer tien dagen. Aand, Handelsvereeniging Am sterdam een viertal procenten in avans. Handel Maatschappij prijshoudend. Van MIJNWAARDEN konden Redjang zich weder wat herstellen. Zij sluiten een tientalprocenten hooger. Daarentegen lagen Paleleh's flauw. In de afdeeün. WAARDEN onïï Kon. Petroleum een 20-tal procent, meeste andere 50o behalen. Interuma verband met den tl rubberwaar inzakkend. I.ater deze afdeeling waardoor de bijna geheel kondS PROLONGATIE Van de tweede gere Burgerscholei deze Provincie 2ijn slaagd bij het ein< AmersfoortH. p M. W. Hoogenboéz H. J. Smit en J. der Hoogere IW II. P. A. Pompe e> is tot De overige burg de praktijk waar. AMER! WISSEL- en (Mr. S. 0. VAN WEI Kortegracht 11. Telegramadre Assurantiën. Credieten. Coupons. Deposito's. Effecten. Verhuurt loki speciaal gebouwi volgens tarief, op te zijnen kantore. Hierdoor wordl gebracht, dat U de fabrieksart L&SONDER, Westfalen, thans ment Infanterie t de echtelieden Hi fabrieksarbeider, UAVERKATE, Eschendorf, en de fabric Frkdeuika STER! dorf in Westfalen lieden Wkbeu Jui dina Hknduika gt den wonende te in het huwelijk 1 Bezwaren hiei veertien dagen t worden ingediend De a Rheine, Westfal

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2