Stadsnieuws. tritj uiteengezet wat het doel van den midden stand is, tevens erop gewezen, dat, wil de middenstand blijven bestaan, het noodzake lijk is, dat met eerlijke middelen wordt ge streden. De motie welke men voorstelde, om n.lin 't vervolg zich niet weer met dergelijke za ken te bemoeien, werd door ons ontraden, hetgeen dan ook niet geschiedde zelfs werd ze nog niet ondersteund. Zij, die eerst meen den, dat door ons onrecht was gedaan aan den vrijen handel, begrepen dus, dat de be moeiingen in deze door den middenstand op prijs dient te worden geste'd. We zien hieruit echter weer hoe noodza kelijk het is, dat ons een wet wordt gege ven op oneerlijke concurrentie waartoe, naar we hopen, de besprekingen op het aan staande congres te Middelburg zullen mede werken, alsook de pogingen door de A. W. V. met mr. Frikkers in haar midden. Indien de Redactie het toelaat, is het mis schien niet onaardig de circulaire, welke dezer dagen alleen in de achterbuurten alhier werd verspreid, in haar geheel te doen volgen Fabriek van Vertrouwen, Laatste bekroning met den eersten prijs op de Tentoonstelling van Luik 1905 en Brussel 1910, voor mijne eerste kwaliteit fijne en beste wolle te bewerken. OpgepastWollen goederen. Opgepast Die stoffen bestaan uit Laken, Kamgaren, Satiné en Duffel, Buskin en Fantasie stoffen. Huis Ingels te Brussel, België. Men wordt vriendelijk verzocht de stoffen niet te vergelijken met die welke men vroe ger van pakdragers of koopmannen aan de deur gekocht heeft. Nog nooit heeft men zulke schoone mode-artikelen gezien of ge kocht. Daarom mogen al de goederen nage zien worden. Niemand is verplicht te koopen. De reizigers zijn ook bijzonder goed voor zien van een groot partij echt Belgisch doek of linnen genaamd, afkomstig van zuiver Belgisch vlas, bruikbaar voor beddelakens en hemden, ook tegen zeer goedkoope prijzen. Nooit heeft men zulk schoon linnen zien verkoopen. Daar er personen zijn die somtijds zeggen Wij hebben meermalen aan de deur gekocht en zijn nooit goed uitgevallen, daarom is het aan elk persoon toegestaan het goed door kleermakers of alle andere kennissen te laten onderzoeken. Overleest dit wonderbriefje, het zal u wonder schijnen zoo iets te lezen, want 't valt alle dagen niet voor. Al wie nu 12.50 fr. uitgeeft kan 7,50 fr. verdienenhoe meer men koopt, hoe meer men verdient. Daarom Heeren, Burgers en Landbouwers laat ik u weten dat ik, een der grootste fabrikanten van België, heb ondervonden dat er veel personen zijn die op mijnen naam verkoopen en zeggen dat ik ophoud met fabrikeeren, uit reden van sterfgeval of uitscheiding van handel, wat maar leugens zijn. Ik heb dus b^loten, Heeren, Burgers en Landbouwers, om u de gelegenheid te geven bij U te huis te koopen voor prijzen buiten alle concurrentie. Opgepast, Huisvaders en Moeders. De Heer van mijn fabriek zal met 50 man door geheel het land zijne ronde doen om het volk te overtuigen dat men koopt uit de eerste hand, want als gij op een ander gaat zult gij koopen uit de zesde of zevende hand. Daarom raad ik U aan uit curiositeit naar mijne stoffen te zien. Het zal U verwonderen zulke fijne modeartikelen te zien uit pure wol voor den prijs van gemeen katoen die men in den winkel koopt. 24 rijtuigen zijn aangekocht om gansch Nederland te doorreizen. Laatste doorgang. Overzicht van eenige prijzen Een schoon volledig pak van fir. 7.50 en een Broek en Vest tot geschenk. Ieder persoon die een volledig pak koopt van fr. 12.50, 17.50, 22.50, 27.50, 32.50 of 37.50 zal recht hebben gratis een manspak ontvangen. Alle personen die een inkoop doen van 50.00 fr. of 30.00 fir. ontvangen gratis nog een pak Cadeau. Wij hebben ook een groote sorteering van echt Vlaamsch lijnwaad 2.5 en 3 el breed, voor beddelakens, en vrouwenhemden, en ook een schoone keus van fijne lijnwaden voor schoone manshemden, beste vrouwen hemden en fijne, beste beddelakens, alsook voor overtreksels. Alles tegen zeer voor- deelige prijzen. Al deze lijnwaden zijn ge waarborgd als zijnde buitengewoon sterk. Ieder kooper van een stuk Linnen van 60 ellen zal een geschenk van een pak ont vangen. Zoodus, landbouwers, opgepastAlwie koopt moet een kwitantie ontvangen en de heer moet nota nemen van hetgeen hij ont vangen heeft bij U. Landbouwers en Burgers, opgepast I Alwie bij U komen en geen volledige bekentenis kunnen doen zijn bedriegers, want mijne bedienden moeten een medaille bij zich hebben, bekomen in de expositie van het jaar 1905 in November 1910 te Brussel. Deze prijs heb ik gewonnen voor mijn goede kwaliteit van vol te bewerken. Het is volkomen nutteloos af te dingen. Al I de stukken zullen door den snijder van het fabriek afgesneden worden en ieder stuk is voldoende voor een geheel pak, zelfs voor een man van 1 M. 95 c.M. lengte. Voor alle klachten zich te wenden tot M. Pierre Ingels te Brussel, Boulevard du Midi N°. 906, België (Provincie Brabant). De Heer en zijne bedienden zullen U van 9 ure 's morgens tot 4 ure 's middags be zoeken om de stoffen te laten zien. Men is niet verplicht te koopen. Ziet eens uit nieuwsgierigheid naar mjjne stoffen en gij zult U verwonderen over zulke voordeelige prijzen. De bedienden zullen dit briefje medene- men als zij stoffen komen toonen. Vaste prijzen. Vaste prijzen. Alle twee jaren komen wij terug. Allemaal in de nieuwe Mode uit Brussel. Ziedaar woordelijk en met al haar fouten de circulaire, welke kwistig wordt verspreid. Opgepast, schrijft de man. Wij zeggen het hem nadoch in wel eenigszins andere beteekenis. Als een der *24 rijtuigen, aangekocht om gansch Nederland te bereizen» met een week of wat hier komt, denkt dan aan ons opgepastI* Het Bestuur van Handel en Nijverheid* L. J. KROOK, Voorzitter. G. van DUIN, Secretaris. Het pers-bureau Vaz Dias, te Amsterdam, bericht, dat het voorstel van den Kabinets formateur dr. Bos, tot het aanvaarden van drie Ministers-portefeuilles door de sociaal democraten, defintief is afgewezen in een bijeenkomst van het Bestuur der S. D. A. P., de sociaal-democratische Kamerfractie en de Redactie van >Het Volk*. De minderheid van 8 legde zich bij de meerderheid van 13 personen neer. Door deze beslissing is het houden van het buitengewoon congres, dat aanstaanden Zondag te Zwolle zou plaats hebben, over bodig geworden. Een wetsontwerp is ingediend tot vast stelling van regelen voor de heffing van opcenten, ten behoeve der Gemeenten, op de belasting, ingevolge de Wet van 2 October 1893 (Staatsblad no. 149) geheven van de in art. 1, letters b en c dier wet genoemde rechtspersonen (Naamlooze Vennootschappen) en tot wijziging in verband daarmede van enkele bepalingen dier wet. Verschenen is de Juli-uitgaaf van den Rijks-telefoongids. Eigenaardig is, dat zij, die daarop geabon neerd zijn en steeds 50 cent betaalden, nu opeens 60 cent mogen aanreiken. Oók jammer is, dat het formaat van het boek is genomen naar de toestellen van nieuw model met groote batterijkast. Nu echter de meeste telefoontoestellen nog een kleine kast hebben, heeft menigeen voor het te groote boek geen goede berging. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, het Werklieden-reglement te wijzigen en aan de werklieden van de gas fabriek, die bij toerbeurt 's Zondags aan de fabriek moeten gaan hooren of hun diensten worden vereischt, daarvoor extra-loon uit te betalen en wel Veo van het weekloon voor ieder uur, dat gewerkt wordt, met een mi nimum van 1/ea van het weekloon. B. en W. stellen voor, dat aan deze bepaling terug werkende kracht wordt toegekend tot aan de invoering van het Werklieden-reglement. Ten andere heeft het scheidsgerecht mee gedeeld, dat het Werklieden-reglement naar zijn oordeel enkele aanvullingen behoeft, vooral wat betreft de procedeerende bevoegd heid van het scheidsgerecht tot het maken van een huishoudelijk reglement en den inhoud daarvan. B. en W. stellen daartoe verschil lende aanvullingen voor. Overeenkomstig het advies van de Com missie van bijstand voor den Keuringsdienst bieden B. en W. de volgende voordracht voor de betrekking van Directeur van den keuringsdienst te Amersfoort aan: dr.H.W. de Boer, apotheker-scheikundige aan een particulier laboratorium te 's Hertogenbosch dr. H. J. Waterman, scheikundig assistent aan het organisch chemisch laboratorium der Technische hoogeschool te Delft; mej. J. G. M. Collard, scheikundig ingenieur, scheikundig assistente bij den Gemeentelijken keuringsdienst te Arnhemdr. N. Goslings, assistent voor de bacteriologie aan de Rijks- hoogere land-, tuin- en boschbouwschool te Wageningen. Op het adres der N. V. Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen Prins Hendrik* stellen B. en W. voor, dc breedte der door die N. V. aan te leggen straat ten Oosten van de Pieter Both-straat te bepalen op 9 M., daar zij geen verkeersweg worden, doch een woonstraat blijven zal. Naast den rijweg van 5 M. komt ter weerszijden een trottoir van 2 M. De kosten van straat- aanleg, rioleering en verharding ad f 8515, benevens 20 pCt. onderhoudskosten ad f 964, in totaal dus f 9479, worden betaald door de N. V., die de aansluiting der te bouwen perceelen aan de Gemeente-waterleiding garandeert. B. en W. schreven nog onder dagteeke- ning van 17 Juli aan den Raad: Uw besluit van 30 Juni j.L, waarbij in beginsel werd goedgevonden, dat voortaan de kosten van aanleg van gas en water in straten komen voor rekening van de Ge meente, maakt het noodig een wijziging te brengen in de Verordening, houdende be palingen voor het overdragen aan de Ge meente van verkeerswegen of terreinen, tot het aanleggen van verkeerswegen bestemd. En ofschoon wij omtrent het mede in die vergadering genomen besluit, betreffende het overnemen van wegen, nadere voorstellen zullen doen, is het toch wenschelijk, ook te dien opzichte de genoemde verordening thans reeds te wijzigen. Nu de Gemeente zulk een vrijgevig stand punt zal innemen, mag het zeker billijk wordenr' geacht, dat maatregelen worden getroffen, die de zekerheid geven, dat indien van gemeentewege buizen worden gelegd in overgenomen straten, de daaraan gelegen of nog te bouwen woningen zich zooveel mogelijk ook aansluiten. Voor het verkrijgen van gas-aansluiting aan de Barchman Wuytierslaan en vooreen gedeelte aan den Utrechtscheweg zijn bij zondere bepalingen gemaakt, betreffende de kosten van aanleg. Wij zijn van meening, dat ook deze be sluiten thans buiten werking moeten worden gesteld en stellen daartoe voor, die en alle andere besluiten, die mochten bestaan en dit onderwerp regelen, in te trekken. Ingevoegd wordt daartoe een nieuw artikel 3a, luidende»De overdragende eigenaar moet zich verbinden, zorg te zullen dragen, dat, indien daartoe van gemeente wege gelegenheid wordt geboden, de aan de overgedragen straat gelegen of te stichten woonhuizen, voorzoover zij hem toebehooren of worden gebouwd op bij de overdracht aan hem toebehoorenden grond, aan de ge meentelijke waterleiding worden aangesloten. Des vereischt stelt hij, tot richtige nako ming dezer voorwaarde, garantie*. Het buurt-comité voor de Breestraat koos tot Eere-voorzitter den heer A. C. R. O. Leinweber. Zijn Bestuur bestaat uit de heeren R. Meester, VoorzitterW. Berg, Secretaris en J. Bakker, Penningmeester. Gisteravond werd ook een buurt-comité opgericht voor de Langestraat. Er was zeer veel belangstelling. Het Bestuur daarvan is saamgesteld uit de heeren W. F. A. Groenhuizen, Voorzit ter B. Kramer, Secretarisen G. Bennink, Penningmeester. Tevens werden 9 Commis sarissen benoemd, wier namen zullen worden gepubliceerd zoodra allen de keuze zich lieten welgevallen. Eere-voorzitter is de heer S. J. van Duinen. De heeren A. J Huijskens, onderwijzer aan de school Beekstraat, en C. L. Coops, thans te Woudenberg, behaalden de hoofd akte. Mejuffrouw M. Bersma, die, zooals we meedeelden, verleden week slaagde bij het examen voor leerares in Koken en voedings leer. slaagde thans óok bij dat voor leerares in Huishoudkunde. Mejuffrouw H. A. van Pernis, uit Vee- nendaal, evenals mejuffrouw Bersma leer linge van de Amersfoortsche Industrie- en huishoudschool, verwierf de akte als leerares Huishoudkunde. De Amersfoortsche candidaten slaagden allen. cadetten C. T. de Bie en L. J. P. N.' A. Bouwman bij het ie regiment huzaren de cadet P. J. Lomanen bij de infanterie Oost-Indië de cadet C. H. Paris, allen van de Kon. Militaire Academie te Breda. Van 1 October tot en met 30 September 1914 worden van de bereden artillerie ge detacheerd bij de Rijschool de ie luitenants A. H. Schimmel, van het ie regement veld artillerie F. J. J. Trapman, van het 2e regi ment S. Schilderman, van het 3e regiment en S. J. van den Beigh, van het 5e regi ment veld-artillerie. In verband met het Concours-hippique te Utrecht zal de op iSeptember hier te houden parade ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin aanvangen des och tends te half elf. We herinneren nog even aan de vergade ring der Oranje-vereeniging, hedenavond in de tuinzaal des heeren Otte te houden, en aan het 5e concert van de Amersfoortsche Muziek-vereeniging, op het Plantsoen te geven. Bijna 300 zangeressen en zangers ook hier waren de vrouwestemmen weer in de meerderheid kwamen Zondagmiddag op het Stationsplein samen om deel te nemen aan het Zangersfeest van geheelonthouders- zangvereenigingen uit den omtrek van Amers foort op »Nimmerdor«, uitgeschreven door »De blauwe vaan*. Een dozijn vaandels en banieren, waarbij éen zeer fraai, waren in den stoet, die, nadat de Amersfoortsche Muziek-vereeniging een nieuwen marsch van haar directeur, den heer J. A. Jochems, getiteld »Leve de ont houding* had uitgevoerd, zich onder de tonen van den «Valkenburger grot-marsch in beweging zette. Er was geweldig groote belangstelling en door de controle passeerden een goede 2000 menschen, die met aandacht luisterden naar den veelal goeden zang en naar de ernstige vermaningen der sprekers van wie een er te recht op wees hoezeer de drankbestrijding, die thans een 25 jaar wordt gevoerd, thans in alle kringen der samenleving aanhangers ft, zóo, dat het tegenwoordige geslacht zich niet kan voorstellen met hoeveel hoon en spot de beweging vroeger werd bejegend. Zondagavond omstreeks 8 uur kwam een luchtballon boven de stadvermoedelijk »De elf provinciën*, opgelaten op de Entos te Amsterdam. De ook hier welbekende commissioner, Railton, de rechterhand van nu wijlen ge neraal Booth en zijn trouwe medestrijder sedert de oprichting van het Heilsleger, is Zondag plotseling te Keulen overleden, toen hij op het punt was, in den trein naar Hol land te stappen. Men zegt, dat H. M. de Koningin In Augustus persoonlijk de nieuwe vaandels aan het 5e en het 16e regiment infanterie zal uitreiken. Men vertelt dit echter óok omtrent andere garnizoensplaatsen. Luitenant J. H. Sonne, sedert 26 Septem ber 1908 van het 5e regiment infanterie ge detacheerd bij het Oost-Indische leger, wordt in September hier te lande terugverwacht. Tot kapitein bij het ie regiment vesting artillerie is bevorderd de ie luitenant F. baron Van Hogendorp, van het ie regiment- veld-artillerie; tot ie luitenant bij het ie re giment veld-artillerie is bevorderd de 2e luitenant J. Fabius, van het korps Aan reserve ie luitenant W. L. van Wei deren baron Rengers, van het ie regiment huzaren, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Bij Kon besluit zijn benoemd tot 2e lui tenant bij het 5e regiment infanterie de De voetbalwedstrijd tusschen H. V. C. en V. V. U., Zondag hier gespeeld, eindigde met een 41 overwinning voor de thuisclub. De rust ging in met 1 1. De natuur-opname, waarmee het nieuwe week-programma van de bioscoop »De Arend* wordt geopend, is niet zóo mooi als anders de afbeeldingen van steden er wel plegen te wezen. Deze Eclair-film van Sevilla haa'.c niet bij de Gaumont-films, die vroeger wer den en voortaan ook zullen worden gepro jecteerd. »Het fabrieksmeisje* is een spannend dra matisch weergeven van de oude geschiede nis, die zich telkens herhaalt als een knap meisje twist krijgt met een fabrieksopzichter. Een idioot, zoowat duivelstoejager in de fa briek, toont te langen leste aan, dat zij niet heeft gestolen, doch dat de opzichter zelf de kostbare kant in haar werktasch heeft gedaan en toen de politie gewaarschuwd. Een heel fraaie, allerliefste Gaumont-film is »Bout de Zan«, een dwerg-straatmuzi kantje, dat, als speelnootje van een klein meiske, dit meeneemt om buiten in de vrije natuur te spelen. Nounou en de ouders zijn vreeselijk ongerust, doch een prachtig ge dresseerde politiehond brengt èn het kindje èn haar kleinen schaker terecht. Zizi blijkt wel een zeer actief echtgenoot te z\jn van de buitengewoon bewame mas seuse, die in een vloek en een zucht al de gebreken verhelpt, door haar man veroor zaakt. Het groote nummer is De geheimzinnige man* een met do uiterste zorgen geënsce neerde Cines-film en geeft weer de praktij ken van den gentleman-boef, die ten slotte wordt ontmaskerd door zijn schoonzoon. Wel een zeer spannend dramatisch gegeven, dat heel mooi is uitgewerkt. Het Pathé-journaal van de bioscoop aan de Langestraat geeft onder meer bronzoe kers bij Parijs, den nieuwen politie-prefect in de Ville lumierè, een storm bij Boulogne en de Grieken te Salonici. Een pakje visite-kaartjes, door een trouw lustige niet meer zoo heel jonge dame ver loren vóór de deur van den drukker, geeft aanleiding tot een reeks allerzotste verwik kelingen, die de Vitagraf-company in een reeks aardige beelden vastlegde. Van de zelfde film-fabriek is »De geluk aanbrengende schutting*, waarin ten slotte de zelfde juffrouw vm de vorige beelden reeks trouwt met een tot dusver overtuigd jonggezel. Bijzonder fraai is »Turi, de Laplander*, een spannend drama uit het hooge Noorden met prachtige natuurtafereelen en een onge- Volwassenen dig dan kinder terugschrikken 0 nielen. Margaretbi Sluit uw ni Voor het c Is, in zoo's Margarcth;.^. O bespaar Geef den lel Heden krijJ Uit de stembd ten kwam vorigl volgenden inhoJ Keijer, Oosthol Addens, Woltjf De stembus u Wie hunner 'li Er zijn drie fi Zooals de Ral Maar 't stemifj En brengt wrtttlh Wij zijn er lareet Dat voor lid toni Hoe goed mei 't Canaille vA Welnu, moet! Wil men denB Men stemme Dan nadert sjf 't Janhagel m Valsaris, gain! Moeten 't kief Hoe een Geul Winschoot dw Wat het Het verdrijft fÉOJ En sloopt zool ef Het schijnt tc^V0 gesteld dan in 1 Lijst van de ter post bezor welke, wegens seerden, niet de ie helft van Bri H. Kroklaan, W. Burger. R. de Visch E J. de Vries, Schuppen, A. Smit, Marie Antoinc Brie H. Kreulcn,

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2