Stadsnieuws. De noem deze beide stroomingen naast elkaar, omdat in middenstandskringen menig maal is gewezen op het voorbeeld der arbei ders, die door aansluiting hun wenschen meermalen hebben verwezenlijkt gezien. En inderdaad er waren zooveel punten van overeenkomst in beider positie ten op zichte van hun toestand. Beide groepen be klaagden zich over den druk der belastingen, en over langen arbeidsduur. De groote over eenstemming in arbeidskringen en de daar door ontwikkelde kracht leidde er toe, dat de regeling der belastingen billijker werd voor de arbeiders en dat de arbeidsduur aanmerkelijk word verminderd. En \At deed dc middenstand? Zij pleegt overleg, verdeelt zich in groepen in den treurc en vergadert óok in den treure betaalt belastingen en ploetert van den vroegen ochtend tot den laten avond. De arbeider heeft het begrepen, dat ver korting van arbeidsduur hem en zijn gezin ♦cn goede komt, zijn gezondheid bevordert cn een krachtiger geslacht doet ontstaan. Hij beklaagt zich waarlijk niet, dat zijn vrij heid aan banden wordt gelegd en zegent den wetgever, die het heeit bewerkt, dat de maatschappij hem een menschwaardig bestaan gunt. Een deel van de middenstanders begrijpt niet, of wil niet begrijpen, dat verkorting van arbeidsduur hem, zijn gezin en daardoor ook de maatschappij ten goede komt. Hij kan er zich niet in denken, dat de totaal consumptie niet noemenswaard vermindert, wanneer <k distributie (verdeeling) der waren binnen een beperkter tijdruimte plaatsvindt. Hij stopt zijn ooren dicht, wanneer men hem voorrekent, dat zijn onkosten voorlicht minder worden, wanneer men betoogt, dat zijn arbeidskracht grooter wordt bij langer rusttijd, dat die arbeid meer intensief wordt door beperking van den arbeidsduur. Dat alles begreep de arbeider; maar de middenstander begrijpt het niet. Hij staart zich blind op de enkele guldens, die hij vroeger na 9 uur ontving en vraagt zich dan af, wanneer hij, nu de zomer min der gunstig is, iets minder ontvangt, of dit ook daaraan ligt. En zoo zien wij het gebeuren, dat, nadat de organisatie der middenstanders, bijgestaan door een commissie, waarin uiteenloopende richtingen waren vereenigd, de wenschelijk- heid der vervroegde winkelsluiting in een daad zag omgezet, een deel der middenstan ders zich keerde tegen, wat men noemde de dwingelandij*. Dc «dwingelandij*, die hen tegen henzelf beschermt, die hen terug zal geven aan hun gezin de dwingelandij, die de straten min der gezellig maakt, een gezelligheid, waar van zij nooit konden profiteeren. In plaats van zich eenige jaren in den nieuwen toestand in te werken en eerst daarna te zien of hun ontvangsten werkelijk minder zijn, wordt elk gemeentebelang, waar voor zij vroeger gestreden hebben, terzijde gesteld, en weigeren zij |hun stem aan de meest bekwame Gemeenteraadsleden, die vóór de verordening stemden, die ook in hun be lang gemaakt werd. Minder kortzichtig waren de Katholieke middenstanders, die hun candidaten, hoewel tij vóór de verordening hadden gestemd, met groote meerderheid zagen gekozen. Hulde aan die mannen, die het algemeen belang hooger stelden dan het enge standpunt om zich blind te staren op een verkeerd begrip van vrijheid. Wie de vrijheid van anderen lief heeft, is zelf de vrijheid waard, Hoe lang zal het nog duren eer de mid denstand het voorbeeld van de arbeiders volgt, om zijn toestand te verbeteren? Aan de organisatie moge het gegeven zijn, door steeds meerdere voorlichting den mid denstander te overtuigen van zijn verkeerd inzicht. Ds. K. F. Sparnaay, uit 's-Gravenhage, hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan in de Remonstrantsche kerk hier. In het «Staatsblad* 330 vinden belang hebbenden opgenomen een Kon. besluit van 19 Juli 1913 ter uitvoering van art. 375 ie lid van de Invaliditeitswet, voorzoover die bepaling betrekking heeft op renten, als be doeld in de artikelen 369 en 370 dier wet. Ook is uitgevaardigd een Kon. besluit, houdende nieuwe bepalingen omtrent het geen bij den dienst der posterijen als druk werk wordt beschouwd en hetgeen in zulk drukwerk mag worden veranderd, bijge voegd, enz. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen het verslag van de commissie van voorbe reiding voor het nader gewijzigd wetsont werp tot wijziging der Gemeentewet, be nevens nota's en voorstellen ter zake van leden dier commissie. Kennelijk na voorlichting van een accoun tant boden heden Burgemeester cn Wet houders den Raad aan een nieuwe Verorde ning op het beheer van de gasfabriek en de waterleiding. De vigeerende verordening gaat uit van een onjuist beginsel betreffende dc verhou ding tusschen de Gemeente en haar bedrij ven, terwijl de administratie op te zeer om slachtige wijze wordt gevoerd, waardoor de Directeur te veel wordt gebonden door administratieve werkzaamheden, hetgeen niet ten goede komt aan den bloei der bedrijven. Terwijl aan de fabriek de commercieele boekhouding wordt gevoerd volgens het rapport van den accountant op zeer ordelijke en regelmatige wijze is tot heden niet op voldoende wijze rekening gehouden mot de afscheiding tusschen de financien der Ge meente-huishouding en die der bedrijven. De uitkomsten van het bedrijf en het storten van winst in de Gemeentekas wer den niet bepaald door de cijfers van dc winst- en verliesrekening, maar, evenals in de Gemeentehuishouding, door het verschil tusschen de ontvangsten en de uitgaven. Deze onjuiste handelwijze is dan ook oor zaak, dat de Gemeente sedert September 1900, de opening der gasfabriek, een bedrag van f 2530.50 (op 1 Januari 1912) heeft ge noten en verbruikt, waarvoor zij in de boe ken der bedrijven staat gedebiteerd. Onder dc ontvangsten kwamen voor de waarborg sommen van de muntgasverbruikers, In plaats van deze te reserveeren zooals aan de fabriek in de boeken ook werkelijk werd gedaan nam de Gemeente zc tot zich, terwijl zij aan het bedrijf schier elk jaar een deel van de zuivere winst liet behouden, waardoor een eigen kapitaal is geformeerd van f 27 589.23. Niet dus ter wille van de gelden werd deze onjuiste methode gevolgd zij moet enkel worden toegeschreven aan een minder juist inzicht in de verhouding, die er bestaat tusschen de bedrijven en de Gemeente. Behalve het zooeven genoemde bedrag van f 27 589.23, dat dus bij toeval is afge zonderd, is niets gereserveerd. Een mogelijke maar dan toch onzichtbare waarde vermeerdering van de terreinen kan als- zoodanig geen dienst doen. E11 nu schijrtt het ons waarlijk geen voorzichtig beleid, alle winst te verbruiken. Verschillende gevallen zijn denkbaar waardoor de winst kan dalen, en dan dient reserve aanwezig te zijn om te voorkomen óf een plotselinge verhooging van prijs óf de vermindering van de uit- keering aan de Gemeente. Doordat de eigenlijke boekhouding aan de bedrijven wordt gevoerd en het geldelijk beheer bij den Gemeente-ontvanger berust volgens een regeling, waarvan de wettig heid in twijfel kan worden getrokken is de administratie noodeloos omslachtig ge maakt daargelaten nog, of het wel gewenscht is, dat de gelder. van de bedrijven in de Gemeentekas worden gestort. Een juist inzicht in de Gemeente-financiën wordt daardoor zeker niet bevorderd. Doordat alle betalings stukken ten kantore van den Ontvanger berusten, moet de administratie aan de be drijven meer uitgebreid worden uitgevoerd, terwijl aan de Secretarie veel arbeid moet worden verricht, die daar niet behoort. Bij de nieuwe regeling is zoowel de boek houding als het kasbeheer gedacht bij éen administrateur. Deze functionaris is wel ondergeschikt aan den Directeur, wijl bij dezen de hoofdleiding berust, maar hij staat verder meer naast den Directeur; d. w. z. hij heeft eigen verantwoordelijkheid te dragen. Deze scheiding kan in meer dan éen opzicht heilzaam werken. Het kasbeheer zou aan een derden functio naris kunnen worden opgedragen maar dit komt B. en W., ook om financieele reden, onnoodig voor. De gelden van de bedrijven zullen geheel gescheiden blijven van die der Gemeente. Wel zal de administrateur der bedrijven zijn overtollig kasgeld bij den Gemeente-ontvanger storten, maar hiervan wordt rekening-courant gehouden buiten de eigenlijke administratie van den Ontvanger om. Renteverrekening komt B. en W. voorals nog niet noodig voor. Het ontwerp vraagt verder overlegging van een driemaandelijksche proefbalans. Wordt dus eenerzijds door de afschaffing van de begrooting de administratie vereen voudigd, anderzijds wordt het toezicht zeer verscherpt, en kan het verantwoordelijk col lege zich gemakkelijker op de hoogte hou den van den gang van zaken. De afschrijvingen op de bezittingen der Gasfabriek zijn verhoogddie voor de Wa terleiding zijn zóo gesteld, dat zij verband hou den met de te maken winst en de verplichte aflossing. Deze regeling is vobral de eerste jaren gewenscht, omdat het bedrag van aflossing in 1915 aanvangt met f 1000.en geleidelijk klimt. De voorgestelde winstverdeeling biedt twee voodeelen door een vast bedrag te stellen, dat aan de Gemeente zal worden uitgekeerd, Xde Gemeente-financiën niet meer zoo nkelijk van de bedrijven; en bij de Be grooting weet men precies op hoeveel valt te rekenenverder wordt geleidelijk een reserve gevormd. Hoogere uitgaven ozal deze regeling niet vorderen, als men in acht neemt, dat aan vankelijk het voornemen bestond, voor de controle op de geheele financieele admini stratie der Gemeente een accountant aan te stellen, waarvoor f 1200 op de loopende Be grooting werd uitgetrokken. B. en W. ach ten het thans zeer wel mogelijk, aan eigen krachten die controle over te laten. Wordt hiervoor en voor de groote verantwoordelijk heid die de boekhouder krijgt te dragen, een bedrag van f 500 uitgetrokken, dan wordt nog f700 bespaard. Omtrent dit punt en omtrent de aanstel ling van personeel voor controle, waarover de accountant rapporteert, zullen B. en W. te zijner tijd nadere voorstellen aanbieden. Vooralsnog gelooven zij niet, dat aanstelling van een magazijnmeester en een portier dringend noodig is. In ieder geval zouden zij de werking der nieuwe verordening wen schen af to wachten, omdat deze zeer zeker minder arbeid zal vereischen. waardoor het niet onmogelijk is, dat met de bestaande krachten een goede controle is in te voeren. Ook de Krommestraat heeft thans haar buurt-commissie dank zij het initiatief van de heeren Th. P. A. Klaassen en A. J. Ka- genaar, die echter niet te bewegen waren, zitting te nemen in het Bestuur. Dit is saamgesteld uit de heeren A. van Daal, VoorzitterM. Hoogevest, Onder-voor zitter J. van der Veer, Secretaris; G. Ko ning, Penningmeester; en D. F. van den Brink, 'Commissaris. Ook hier is groote belangstelling. Aan den heer F. Rauh is thans Rijks pensioen toegelegd als oud-leeraar aan de Rijks-normaalinrichting. De heer C. Everaars, onderwijzer aan de Chr. school Blankenheymstraat, verwierf de hoofdakte. Van de derde groep leerlingen der Hoo gere Burgerscholen met 5-jarigen cursus in deze Provincie zijn er 20 van de 23 ge slaagd bij het eind-examen, van welke uit Amersfoort; W. W. E. von Hemert, Geer- truida R. de Vries, Catharina R. Winter en M. de Vries. Mejuffrouw M. Schröder behaalde het eind-diploma der bijzondere Hoogere Bur gerschool met 5-jarigen cursus voor meisjes, te Baarn. Tot de Middelbare Koloniale Landbouw school te Deventer is toegelaten zonder examen P. Bonk, leerling van de Hoogere Burgerschool hier. Onder hoofdleiding van architect H. Kroes wordt de Lieve Vrouwekerk te Kampen gerestaureerd. Het «Centrum* prijst zeer de wijze waarop, ofschoon moest gewoekerd met be perkte middelen, het inwendige dezer kerk restauratie reeds is voltooid en de monu mentale schoonheid van het kerkgebonw is herleefd. Thans is ook het uitwendige aanmerkelijk verfraaid, doordat twee van de bestaande ijzeren kazerneramen plaats maakten voor zandsteenen ramen met kunstvolle tracee ringen, volgens ontwerp van architect Kroes. De beglazing, in kleurrijke, zachte tinten uitgevoerd, sluit geheel aan bij die der an dere nieuwe ramen, en legt voor het atelier van den glasschilder H. de Vos, te Utrecht, een gunstig getuigenis af. Van den heer H. M. G. Verkerk is in ValkhofFs kunst-vitrine een heel knap stads gezicht geëxposeerd. De kunstschilder J. Doojewaard, thar.s te Nunspeet, is op de vierjaarlijksche ten toonstelling te Arnhem bekroond met een zilveren medaille, uitgeloofd door de Ge meente Arnhem. De heer A. Smeytink is gister gekozen tot lid van het Hoofdbestuur van den Ned. Slagers Bond. Aan sergeant-ziekenverpleger J. Ch. de Groote, van het Militair hospitaal hier, die met de Ambulance van het Nederlandsche Roode Kruis te Constantinopel was en des wege de Roode Kruis-medaille ontving, is thans ook uitgereikt de medaille van de Turksche Roode Halvemaan. De lezing met lichtbeelden, welke dr. H. Koppeschaar hier morgenmiddag in «De Arend* zal houden over zijn ervaringen op het Balkan-schiereiland, vangt precies om drie uur aan. De Dinsdagavond onder voorzitting van den heer G. W. F. R e y c k e r s gehouden vergadering van de Oranje-vereeniging was ongewoon druk bezocht. Met het voltallige Bestuur waren 38 leden aanwezig. De notulen van 2 December werden gele zen en ongewijzigd vastgesteld. De Voorzitter deelde vervolgens mede, dat het Bestuur heeft gemeend, ditmaal op Koninginnedag geen feesten te moeten voor bereiden, op de eerste plaats omdat de ver jaardag van H. M. thans valt op een Zondag en dus volgens Haar wensch de feesten toch moesten uitgesteld tot den volgenden dag, op de tweede plaats omdat een week later de Onafhankelijksfeesten hier worden gevierd. De vergadering vereenigde zich zonder eenige discussie met de zienswijze van het Bestuur. De Voorzitter deelde vervolgens in groote trekken mede het programma der feestelijkheden ter herdenking van het herstel van Neerland's onafhankelijkheid en ver volgde: De leden der Oranje-vereeniging hebben steeds vrij toegang tot de feestelijk heden. Dit jaar zouden ze dat niet hebben. Daarom heeft het Bestuur het voornemen, van de algemeene commissie kaarten te koopen en deze kosteloos ter beschikking van de leden te stellen (applaus). De Secretaris, de heer I. J. Cohen, voegde hieraan toe, dat de leden op vertoon van hun diploma twee bewijzen van toegang tot het feestterrein kunnen ontvangen, éen voor een dame en éen voor een heer. De kaarten worden niet thuis gestuurd, doch aan het feestterrein wordt een afzonderlijke ingang gemaakt voor de leden der Oranje- vereeniging en daar kunnen de kaarten in ontvangst worden genomen zonder dat er opstopping ontstaat. De diploma s worden zoowel voor de middag- als voor de avond feesten gestempeld, zoodat niemand in de verleiding kan komen, te smokkelen. Brengt men meer huisgenooten mee dan moeten hiervoor aan de loketten voor niet- leden eerst kaarten worden genomen. Wie, behalve zijn echtgenoote, bijvoorbeeld twee kinderen meebrengt, doet beter éen kind lid te laten worden. Hij ontvangt dan tweemaal twee kostelooze toegangskaarten. Zoo mogelijk zullen voor niet-leden toe gangskaarten te koop zijn in de stad, zoodat er van gedrang geen sprake behoeft te wezen. De Voorzitter deed vervolgens mede- deeling, dat ook de Oranje-vereeniging een uitnoodiging ontving van het sub-comité voor den historischen optocht om hieraan deel te nemen en spoorde de aanwezigen aan, zich vóór 25 Juli aan te melden bij een der leden van dat sub-comité. Een der leden speet het, dat de ter mijn van aangifte reeds 25 Juli wordt ge sloten. Feitelijk eerst heden, den 22sten, krijgt men kennis van het verzoek om zich aan te geyen. De heer F rederiks deed eenige mede- deelingen omtrent den optocht, die heel be langrijk belooft te worden en zeer uitvoerig zal worden beschreven in den feestgids. Spr. herinnerde, dat de zeer groote biljetten reeds den i8den in de geheele stad zijn aangeplakt of voorgehangen en dat het sub-comité den zelfden dag aan 33 vereenigingen het zelfde verzoek om persoonlijke medewerking deed. Wie gevolg wil geven aan dit verzoek, weet dit nu reeds en behoeft dus niet tot den 25sten te wachten. Er is zoo heel veel te regelen door het optochts-comité en hoe vlugger dit weet wie een rol willen vervul len, des te geregelder en dus beter kan het afwerken. Velen leden zou het zeer aangenaam zijn als hun vereeniging als groep kon deel nemen aan den optocht. Dit zal worden meegedeeld aan de op- tochts-commissie. Hierna werden benoemd tot leden der commissie, welke het beheer van den Pen ningmeester zal nazien, de heeren Douma, Nieweg en Noppen. Een der leden verzocht ten slotte het Bestuur der Oranje-vereeniging een energieke opwekking te richten tot de burgerij om op Koninginnedag, desnoods Zaterdagavond te voren, de vlag uit te steken. Het Bestuur zal voldoen aan dit verzoek. De vergadering, te half negen aangevan gen, werd hierop te kwart vóór tienen ge sloten. De Kon. Militaire Sport-vereeniging heeft voor haar leden een vijf kamp uitgeschreven, in September te Utrecht te houden. Die vijfkamp bestaat uit schieten met revolver op 25 M., zwemmen over 300 M., schermen op duel-degen, marcheeren over 4 K. M., en paardrijden over 5 K. M. Van 14 tot 17 Augustus houdt de Ned. Bond voor lichamelijke opvoeding weer afstandsritten over 100 K. M. geen rennen, doch rijden langs met zorg uitgezochte goede wegen. Den róden van Deventer over Raalte, Hattem, Vierhouten en Putten naar Amersfoort en den 17 den van Amersfoort over Doorn, Culemborg, Geldermalsen en Gorinchem naar Breda. De verkoop der vier huizen van het Bur gerweeshuis, aan den Zuidsingel nos. 40 tot 43, aan het R. K. pensionaat gaat niet door. Toen gister tegen den middag vier huzaren terugkeerden van de Leusderheide sloegen op den Arnhemscheweg hun paarden op hol. Twee werden afgeworpen, twee kwamen in razenden ren bij de Arnhemschestraat. Daar trachtte een der berijders zijn paard het Plantsoen in te krijgen, doch het kwam daarbij te vallen en wierp zijn berijder tegen het hek. De huzaar werd liefderijk verzorgd ten huize van den heer N. Prins en later naar de kazerne geleid. Hoe het met de drie paarden en hun rui ters afliep, vermeldt de occasional niet.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2