Dinsdag 29 jj£t Juli 1913. No. 8293. 62e Jaargang. Op reis- AMERSFOORTSCHE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersloortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR: Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden ft.— RTTRFATT- franco per post f 1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- Jï 3T tï ED KRIK S abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- vnemvrifl advertentiön per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten fiwRTBGRACHT 8. AMFRBFnnRT worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiên van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht Postbus 9. Telefoon 19. Het vliegengevaar. Op voorstel van den Parijscüen Gezond heidsraad worden thans, nu Augustus naakt en ze dus hoogtij gaan vieren, in geheel Frankrijk duizenden en duizenden circulaires verspreid, waarin wordt aanbevolen de vlie gen te vernietigen en maatregelen te treffen, dat deze dieren zich niet op eet- of drink waren kunnen neerzetten. Ook worden platen aangebracht, waarop het gevaar voor besmetting door de vliegen is uitgebeeld. Het hygiënisch congres te Indiana heeft in een klemmend betoog aangedrongen op een zoo mogelijk algemeene uitroeiing der vliegen. Op bijna elke bladzijde kan men lezenDoodt de vliegenhet doet er niet toe hoe, maar doodt zet. Wilmington, een stad in Arkansas, we melde van die dieren, die de hevigste epide mieën verspreidden. De gezondheids-commis sie deed al het mogelijke om die plaag te be strijden, maar niets hielp. Het eenige was, de haarden van besmetting te zuiveren en men besloot tot een verbitterden strijd tegen de vliegen. De overheid gaf een zuiveraar bevel een krachtig desinfectiemiddel te be reiden. Men overstroomde nu de stad letter lijk met ruwe houtazijndeze proef herhaal de men vier keer. De strijd duurde onge veer een maanddoch ten slotte was de vijand overwonnen en Wilmington was van de vlieger, bevrijd, Men zag er geen enkele meer; toch werden de besproeiingen eenige malen herhaald, met dit gevolg, dat de ty phus, die in alle wijken der stad ware ver woestingen had aangericht, langzamerhand verminderde. Een stad zonder vliegen is heden ten dage een uitzondering. Ruwe houtazijn is niet het eenige verdelgingsmiddel, waartoe men zijn toevlucht kan nemenmaar het voor beeld verdient navolging. Wetenschappelijk heet deze plaaggeest musea domestica< en zeker behoort ze tot de meest gehate en veelvuldigd verwenschte wezens. Door de grillige natuur bedeeld met al de gaven om ongestraft lastig te kunnen zijn met rappe vleugels, snelle voeten, een honderdvoudig oog en een weergalooze ver- eeniging van vrijpostigheid, snoepzucht en lust naar vuil dringt ze onze woningen binnen, bezoedelt onze spijzen, verstoort onzen slaap, brengt met haar sarren onze zenuwen in oproer. Zij spot met 's menschen waar digheid als koning der aarde, wanneer zij zich vermeit op zijn neus of hem kriebelt op de naaktheid van zijn schedel. Zij spot óok met de vindingen van 's menschen vernuft, met vangglas en giftpapier, lijmlint en lijm stokken; want haar sterkte is legio, en als men er éen heeft gedood, dan komen er honderd op de begrafenis. Plaaggeest en vuilpoes, zonder een enkele vergoedende deugd, kan zij dierenbeschermers maken tot beulen, heiligen doen behagen scheppen in wreedheid, philosofen drijven tot razernij. Aan onze abonné's die tijdelijk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage, en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kannen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort, gezieu artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag den 29 Juli aanstaande, des namiddags te 8 ure. Amersfoort, 25 Juli 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. TWEEDE ZITTING VAN DEN MILITIERAAD. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat de uitspraken in de tweede zitting van den Militieraad voor deze Gemeente zullen geschieden op Donderdag 7 Augustus a.s., aanvangende des voormiddags te 10 uur, te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen, Mariaplaats (ingang over de Bo terbal). De uitspraken geschieden in het openbaar, nadat belanghebbenden, op plaats en lijd boven genoemd, in de gelegenheid zullen zijn gesteld, hunne aanvragen toe te lichten of te doen toe lichten. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent; 1. geschiktheid voor den dienst van hen, te wier aanzien het gevoelen der geneeskundigen van den kenringsraad niet van gelijke strekking is; 2. geschiktheid voor den dienst van hen, voor wie een nieuw geneeskundig onderzoek is aangevraagd 3. vrijstelling van in het zelfde jaar geboren broeders 4. vrijstelling, waaromtrent buiten de schuld van hen, wie zij geldt, in de eerste zitting geen uitspraak kon worden gedaan 5. uitsluitend van hen, te wier aanzien sedert de eerste zitting eene reden tot uitsluiting be kend geworden is, voor zoover zij niet reeds bij onherroepelijk geworden uitspraak vrijgesteld of ongeschikt bevonden zijn. In deze zitting heeft ook, zoo noodig, plaats de loting tot aanwijzing aan welke van twee of meer in het zelfde jaar geboren broeders vrij stelling zal worden verleend, of kan tusschen deze broeders mondeling daaromtrent worden overeengekomen en door hem of haar, die da ouderlijke macht of voogdij over hen uitoefent, daartoe toestemming worden gegeven, voor zoo ver niet reeds eerder op hun verzoek door den Burgemeester der Gemeente van inschnj ving of door een anderen Burgemeester schriftelijk over eenkomst en toestemming werden opgemaakt. Ingeval de Militieraad uitspraak moet doen omtrent de geschiktheid voor den dienst van een ingeschrevene, doet de raad geen uitspraak, alvorens den ingeschrevene, wien zij geldt, te hebben doen onderzoeken. Het onderzoek ge schiedt voor den Militieraad in de Provincie of in het district, waarbinnen de te onderzoeken persoon voor de militie is ingeschreven. De Commissaris der Koningin kan op verzoek van den ingeschrevene bepalen, dat het onderzoek zal plaatB hebben voor een auderen Militieraad. De ingeschrevene is verplicht, zich aaD het onderzoek te onderwerpen en daartoe op den bepaalden tyd voor den Militieraad te verschij nen. Zoo noodig kan hij met den sterken arm voor den raad worden gebracht. Deze verplichting bestaat niet voor de inge schrevenen 1. die doen blijken door ziekte of gebreken buiten staat te zijn, voor den Militieraad te verschijnen; 2. die zich in verzekerde bewaring bevinden of die verpleegd worden in eene Rijks-werkin richting, een Rijks-opvoedingsgesticht of een tuchtschool 3. die verpleegd worden in een krankzinni gen-, doofstommen- of blindengesticht 4. die hnn beroep maken van de buiten- landsche zeevaart of van de zeevisecherij bui tenslands 5. die woonplaats hebben of verblijf houden in het buitenland. De onder 1, 2 en 3 bedoelden worden onder zocht op de plaats, waar zij zich bevinden, mits deze binnen het Rijk gelegen zij. De onder 4 en 5 bedoelden worden opgeroe pen om op tijd en plaats, door den Voorzitter te bepalen, zich bij den Militieraad aan een ge neeskundig onderzoek te onderwerpen.. Zij zijn niet verpl'oht aan de oproeping te voldoen, doch worden bij niet-verschijning voor geschikt gehouden. Amersfoort, 25 Juli 1913. De Burgemeester, H. W. van ESVELD, Wetb., loco-Burg. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, doen te weten, dat door den Raad dier Ge meente in zijne openbare vergadering van 29 April 1913 ia besloten I. de Verordening tot helling van leges-gelden in de Gemeente Amersfoort, vastgesteld bij be sluit van 30 April 1907 en goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 29 Juni 1907, no. 77, te wijzigen als volgt: A artikel G, sub f, wordt gelezen als volgt: f. de afdrukkeu van de stukken, genoemd onder art. 2, sub d, die ten behoeve van de plaatselijke nieuwsbladen of van binnen de Gemeente gevestigde Openbars leeszalen afgege ven worden, indien de afgifte telkeD jare verzocht wordt B artikel 4 wordt gelezen als volgt ARCHIEF. Bovcd en behalve een exemplaar van even tueel uit te geven werken, waarvoor het afschrift of uittreksel of de nasporingen zijn bestemd ge weest, wordt gevorderd le. voor afschriften of uittreksels uit registers of andere stukken a. indien deze in goed leesbaar schrift geschre ven zijn, voor elke bladzijde, berekend als in artikel 2a, fl. b. indien deze in moeilijk leesbaar schrift ge schreven zijn, voor elke bladzijde, berekend als in artikel 2a, f2.50. 2e. voor nasporingen in de ten archiere be rustende stukken door Gemeente-ambtenaren, voor elk uur of gedeelte daarvan aan de naspo ring besteed, f0.40. Ten behoeve van uitsluitend wetenschappelijk onderzoek is, ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders, geen betaling verschuldigd. Voor het bezichtigen van het archief, het persoonlijk doen van nasporingen en het nemen van afschriften of uittreksels uit registers of andere stukken wordt slechts gevorderd een exemplaar van eventueel uit te geven werken, waarvoor het afschrift of uittreksel of de naspo ringen zijn bestemd geweest. II. opnieuw vast te stellen de Verordening tot invordering van leges-gelden in de Gemeente Amersfoort, laatstelijk gewijzigd bij besluit van 29 November 1910. Aldus vastgesteld door den Raad der Gemeente Amersfoort in zijne openbare vergadering van den 29 April 1913. De Voorzitter, Van RANDWIJCK. De Secretaris, J. D. WERKMAN. Deze verordening is goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 7 Juni 1913, no. 40. Afgekondigd waar het behoort den 25 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA, loco-Secr. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort doer, te weten, dat door den Raad dier Ge meente in zijne vergadering van 29 April 1913 is vastgesteld de volgende: Verordening op de heffing van rechten voor de diensten door het Gemeente bestuur van Amorsfoort verstrekt t«- be hoeven van op de kaasmarkt genogen kaas. Artikel 1 Voor de diensten doir het Gemeentebestuur verstrekt ten behoeve van op de kaasmarkt ge wogen kaas is een recht verschuldigd, bedra gende 2'/i cent per 10 Kilogram, of gedeelte daarvan, doch ten minste 25 cent. Onder deze diensten zijn begrepen het wegen der kaas, het gebruik van kaasstellingen, en het vervoer der gewogen kaas van de markt naar de door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen opslag- of laadplaatsen. Art. 2. Het recht is verschuldigd door hem, die de aanbieding ter weging doet. Art. 3. De invordering van deze belasting geschiedt overeenkomstig de Verordening op de invorde ring van rechten voor de diensten door het Ge meentebestuur van Amersfoort verstrekt ten be hoeve van op de kaasmarkt gewogen kaas, vast gesteld bij Raadsbesluit van 29 April 1918, no. 197*. Aldus vastgesteld door den Gemeente raad van Amersfoort, in zijne openbare vergadering van den 29 April 1913. De Voorzitter, Van RANDWIJCK. De Secretaris. J. D. WERKMAN. Deze Verordening is goedgekeurd bij Konin klijk besluit van 7 Juni 1913, no. 40, tot 1 Sep tember 191G. Afgekondigd waar het behoort den 25 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA, loco-Secr. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort doen te weten, dat door den Raad dier Ge meente in zijne vergadering van 29 April 1913 is vastgesteld de volgende Verordening op de invordering van rechten voor de diensten door het Ge meentebestuur van Amersfoort verstrekt ten behoeve van op de kaasmarkt ge wogen kaas. Artikel 1. Het verschuldigd recht moet door hem, die kaas ter weging aanbiedt, op de eerste aanvrage aan den marktmeester, of die hem vervangt, tegen door hem af te geven ontvangbewijs wor den voldaan. Het ontvangbewijs moet vermelden de soort van het gewogene, het gebleken gewicht en het bedrag van het betaalde weeggeld. Art. 2. De artikelen 258 tot 260, 271 en volgende der Gemeentewet zijn ten deze van toepassing. Aldus vastgesteld door den Gemeente raad van Amersfoort in zijne openbare vergadering van 29 April 1913. De Voorzitter. Van RANDWIJCK. De Secretaris, J. D. WERKMAN. Afgekondigd waar het behoort den 25 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA, loco-Secr. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat bet door den Directeur van 's Rijks directe belaetingen, enz.te Utrecht exe- cutoor verklaarde kohier No. 1 van de Bedrijfsbelasting over het dienstjaar 1913/14 aan den Ontvanger van 'e Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 29 Juli 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de Gemeente Maarssen een geval van milt vuur is voorgekomen. Amersfoort, 26 Jnli 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Heeft iemand van dit ondier ooit iets goeds gezegd Of, om de vraag juister te formu leeren heeft iemand ooit dit schepsel den menach gesteld tot navolgenswaardig voor beeld Ja toch. En deze iemand was onder de menschen van alle tijden een der grootsten en wijsten geen andere dan Goethe. Van Goethe immers hebben wij de uitspraak, dat ieder, die in zich voelt de overtuiging van met woord of daad iets goeds te kunnen uitwerken, een plaaggeest moet zijn. Hij moet niet wachten tot men hem roept, hij moet er niet om geven, dat men hem de deur wijst; maar hij moet zijn als een huisvlieg, die, hoe vaak ook verdreven, den mensch telkens weer van een andere zijde aantast. Wij willen nu niet gaan onderzoeken, of deze leer in de toepassing wel steek houdt, en of dit wel de rechte en meest doeltref fende manier van prediken of van helpen

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1