Stadsnieuws. zou blijken te zijn; of toch niet altoos een gebrek aan tact, aan goed beleid en mati ging, ook het op zichzelf loffelijkste streven doet mislukken, en of dus niet de al te volhardende aanhouder, zelfs met de aller beste bedoelingen, die zich als huisvlieg zou gedragen, in den regel het lot der huis- vlieg deelen moethonderdmaal verwenscht, honderdmaal verjaagd en ten slotte toch nog doodgeslagen te worden. Liever, dan in deze kwestie door te dringen, herinneren wij ons een verhaaltje uit een leesboek onzer jeugd. Er waren namelijk eens een kluizenaar en een beer; die sloten, beiden in hun een zaamheid zich vervelend, vriendschap met elkaar. De kluizenaar noodde gastvrij den beer in zijn tuin en onthaalde hem op sap pig ooft. De beer, erkentelijk voor dit ont haal en verlangend om een wederdienst te bewijzen, verjoeg volijverig de vliegen die den kluizenaar sarden, toen deze een mid dagslaapje genieten wilde. Eén vlieg bleek zóo onverdrijfbaar, dat het te erg werd, zelfs voor een berengeduld. In gramschap ontstoken, pakte eindelijk Meester Bruin een zwaren steen en slingerde dien uit alle macht naar het drieste insect, dat op des kluizenaars voorhoofd aasde. Hij trof en trof maar al te goed. Niet alleen de vlieg vermorzelde hij, maar ook des kluizenaars hersenpan. De oude La Fontaine, die ons deze fabel vertelt, distilleert daaruit de les, dat een ver standige vijand minder gevaarlijk is dan een onhandige vriend. Met even goed recht had hij het geval kunnen laten dienen tot illu stratie van de welbekende waarheid, dat menschen niet zelden tegen een klein euvel te keer gaan met een veel grooter een boom omhakken tot verdelging van een rupsennest, of een been afzetten tot verwijdering van een likdoorn. De huisvlieg is ons menschen niet alleen onaangenaam, maar zij is óok gevaarlijk omdat zij, als overbrengster van smetstoften, dood en verderf zaait, vooral als er een be smettelijke ziekte heerscht. Maar steeds stoort en plaagt, ergert en prikkelt zij, onop houdelijk en onverdrijfbaar, waar men ook gaat of zich nederzet. Snorrend en sarrend herhalen ze telkens hun aanval en ze spotten wat met uw boosheid en ontwijken uw slagen en vallen u weer aan en doen u uw kalmte verliezen. Want er is minder levenskunde noodig om zichzelven meester te blijven b" de ontmoe ting met een brieschende. "?euw een boozen olifant of andere grootmacht uit het dieren rijk dan onder de eindelooze aanvallen van een vlieg. De moraal Och, zoo men wil, is het dezeFu' wer kelijke gevaren, groote rampen, of de drei ging daarvan, ons dikwijls kalm en moedig vinden terwijl de nietige onaangenaam heden van dag tot dag, de kleine hinder nissen en ergernissen, teleurstellingen en tegenheden, haspelarijen en kibbelarijen, na- ijverigheden en prikkelbaarheden ons eerst recht het leven kunnen verbitteren en de stemming bederven. Dit zijn de buis- of kamervliegen van onze ziel en zij kwellen en sarren en vermoeien ons, onophoudelijk en onverdrijfbaar, waar wij ook gaan of ons nederzetten, en zij zijn legio, legio, in alle maanden van het jaar, als de musea domes- tica, die gelukkig slechts in Augustus ons maltraiteert. Iets over het 8t Pieters- en Blokhudsgasthais. Toen een mijner kennissen was benoemd tot lid van een wetenschappelijk genootschap en hij plichtmatig den Voorzitter ging dan ken voor de hem ten deel gevallen onder scheiding, wees deze hem op de verplichting, in de maandelijksche winterbijeenkomsten, over een of ander historisch onderwerp te komen lezen. Waarover, professor?* vroeg hij. >Wel, vertel maar eens wat over Herman de Ruyter op Loevestein». »Maar daarover hebt U toch geschreven, professor, en het onderwerp geheel uitgeput». »Zóo, denk je dat? En geloof je ook, dat anderen zich nog herinneren, dat ik er over schreef of zelfs weten, dat er over is ge schreven». Deze dialoog kwam me Zaterdag in de gedachte bij de bezichtiging van het zoo uitnemend gerestaureerde Gasthuiskerkje en den mannendeel van het St. Pieters- en Bloklandsgasthuis. Er waren er zelfs zeer velen, die met groote belangstelling het thans weer zoo fraaie geheel gadesloegen, alles in de puntjes opnamen, allerlei inlichtingen vroegen, doch blijkbaar niet wisten, dat mr. Jan van der Leeuw reeds in 1894 een mono grafie wijdde aan dit gasthuis. Blijkbaar, omdat zij er zich over verwon derden, dat sommigen in kapel en mannen- deel thuis waren en niet alleen de onderdee- len maar ook het huisraad en het tafelgerei herkenden. Bij een zóo vlottende bevolking als die van onze goede stad mag het zijn nut heb ben, hier een en ander te ontleenen aan de werkelijk doorwrochte studie van nu wijlen mr. Van der Leeuw, welke .-«4 pagina's druks beslaat en een inderdaad zeer belang rijke bijdrage is tot de geschiedenis der lief dadige instellingen in ons land. Het huidige gasthuis is in 1804 gevormd uit de samensmelting van het St. Pieters gasthuis en het Bloklands-gasthuis. Het St. Pieters-gasthuis is gesticht vóór 1390, waarschijnlijk omtrent i379.en heette aanvankelijk het >Nye gasthuse by der Spoyen»bij het Spui dus en buiten de toenmalige omrnanteling der stad, de zooge naamde Muurhuizen. Het dankt zijn stichting aan eenige voorname burgers »met meede- doogen aengedaen synde over die arme luyden die daer elendig ende arm lagen, jae grooten honger ende kommer hadden ende niemant toesigt daer over nam, alsoo in die tyden een groote noot onder die schamele gemeente was» en kwam tot stand onder invloed der prediking van Geert Groote, die hier in 1379 verblijf hield. Als voor naamste en meest werkzame onder die mensch- lievende burgers noemt mr. Van der Leeuw, Rutger van den Doem, een groot vereerder van Geert Groote. Aanvankelijk werden er zieken verpleegd, doch geen kinderen, ki ankzinnigen of me- laatschen later werd het een toevlucht voor ouden van dagen, gelijk het heden ten dage nog is. Zekere leeftijd en het burgerschap van Amersfoort waren enkele der redenen waar om men kon worden opgenomen als gaste- üng. Het sedert 1490 zelfstandige Bestuur van Regenten en Regentir..zn [aldus] eindigde 9 Februari 1796, toen de revolutionaire stadsregeering het opperbestuur aan zich trok, de Regenten ontsloeg en 3 nieuwe Regenten en 4 Regentessen aanstelde, die aanbleven tot den 6den Februari 1804 het St. Pieters gasthuis werd vereenigd met het Bloklands gasthuis. Dit laatste, aanvankelijk ook Heilige Sacraments-gasthuis genaamd, werd 3 Sep tember 1573, dus twee eeuwen na het eerst genoemde, gesticht door Wouter Heer van Bloclant en zijn vrouw Johanna Pyec en was tot 1804 gevestigd in het perceel op den hoek van Langestraat en Stoovestraat, thans bewoond door den lieer R. de Haas. In den gerestaureerden mannendeel van het thans gecombineerde St. Pieters- en Blok lands-gasthuis bevinden zich, zooals we in het vorige nummer vermeldden, nogde3öin 1722 aangekochte zilveren vorken ende 34 in 1726 aangeschafte zilveren lepels benevens de reusachtige zilveren groentcnlepels, die wer den gebruikt bij de maaltijden van heeren Regenten. Ondanks hun bijna 200 jaren zijn ze nog klokgaaf en heel wat steviger dan menig stel tafelzilver van een huishouden van onze dagen. Deze maaltijden werden, behalve bij de visitatiën, tweemaal 's jaars gehouden en wel op 10 October en omtrent Paschen. Den 12 April 1736 werden zij officieus afgeschaft en vervangen door een samenkomst »op een glas wijn»; officieel echter bleven ze in stand. Althans mr. Van der Leeuw vond stevige rekeningen voor oesters, kreeften, enz. »het- geen wel niet geweest zal zijn voor de ver pleegden of de zieken» teekent hij er on deugend bij aan. De zwaar vergulde Empire-pendule, die in deze omgeving wel wat vloekt, is in 1873 aan het St. Pieters-gasthuis geschonken door dr. A. van der Leeuw Cz. en diens echtge- noote E. de Louter, destijds Regent en Regentes van het gesticht. Het reeds vermelde familie-portret der Vaneveld's, door Paulus Bor in 1628 geschil derd, werd in 1668 door joffer Marie van Vaneveld aan het St. Pieters-gasthuis gele gateerd. Omtrent de herkomst der fraaie glazen bekers, veelal getooid met het wapenschild der Bloclant's en der Pieck's, doet mr. Van der Leeuw geen meedeeling. De monografie van mr. Van der Leeuw is uit den aard der zaak grootendeels een reeks dorre citaten uit de resolutieboeken en de rekeningen, die juist zóo veel kijk geven op het doen en laten in de stichtingen als de regeerders goed vonden. Eigenaardig en leerrijk is de toevallig juist laatste aanteekening in het eerste reso lutie-boek, van 12 Januari 1742. Blijkens dc rekeningen kocht men tot 1723 het voor de gastelingen van het St. Pieters gasthuis benoodigde bier uit een der tallooze destijds bier bestaande brouwerijen volgens de rekening van 17 21 evenwel kochc men zelf mout en blijkens resolutie van 4 Maart 1723 brouwde men voortaan zelf zijn bier. Dat brouwsel schijnt niet al te zeer in den smaak gevallen te zijn van de oudjes, die bewezen, dat stakingen geen uitvindingen zijn van de laatste paar jaren. Zij weigerden categorisch het eigen gebrouwen bier te drinken, waarop Regenten resolveerden op den boven vermelden 12 Jaruarii Op d' ftigekome klagte, dat de gaste lingen van desen huyse buyten den minste schijn van reden sig soo verre vergeten van de Regente te laken in de resolutie die sy hebben genomen van tot meerder voordeel en steun van desen huysen zelfs te brouwen, weygerende het bier te drinken, hebben de Regenten eenparig geresolveert, om dier- gelycke vuyligheid en sottigheden in 't vervolg voor te komen, alle diegenen, tsy kostkooper of aalmoesenier, die sig daarinne in 't vervolg soude komen te buyten te gaan, aanstonds uyt desen huyse sal wor den geset, sonder daer oyt weder in te koo- men. En is hiervan kennis gegeven». Waarlijk, geen halve maatregel. Overigens blijkt, dat de verpleegden het lang niet slecht hadden. Velen werden ver in de 90; den 3 Januari 1673 stierf er een op bijna 100-jarigen, den 12 September 1675 eer. op ruim 99-jarigen leeftijd. Z. K. H. de Prins der Nederlanden kwam Zondagmiddag per auto door deze Gemeente. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft vastgesteld een merk voor vol vette kaas, bestaande uit een met blauwe inkt op een doorzichtig plaatje kaasstof aan- gebrachten stempelafdruk van het Neder- landsche wapen, waaronder het woord vol vet» en de aanwijzing >45 pct.«, terwijl als randschrift, in hoofdletters, zijn geplaatst de woorden >Nederlandsche kaascontrole onder Rijkstoezicht». Men behoeft dus geen afgeroomde kaas meer te koopen als men niet wil. De heer M. van der Horst, klerk der posterijen en telegrafie, wordt x Augustus overgeplaatst van het postkantoor te Amster dam naar het post- en telegraafkantoor te Amersfoort. Nu de tijd van reizen weer komt, is het stellig niet onnut, er eens aan te herinneren, dat het goed is, alvorens van huis te gaan, het klepje van de brievenbus vast te zetten middels een houtje. Na te zenden poststukken kunnen dan niet in de bus worden gedaan en worden stellig mee terug genomen naar het kantoor en ook werkelijk nagezonden. Aan den Burgemeester is verlof verleend om zich van 2 tot 30 Augustus buiten de Gemeente te begeven. Burgemeester en Wethouders schreven onder dagteekening van Zaterdag aan den Raad Naar aanleiding van het adres van het Dagelijksch Bestuur van het Comité voor de viering der Onafhankelijkheidsfeesten te Amersfoort aan uwe vergadering, houdende verzoek om een bijdrage uit de Gemeente kas, Lebben wij de eer U voor te ste'len, aan genoemd Comité een subsidie groot f1000 toe te kennen. Nu de inwoners blijk hebben gegeven, dit bij uitstek nationale feest te willen vieren, meenen wij, dat. de Gemeente zich niet on betuigd mag laten. Maar gezien het bijeengebrachte bedrag en gelet op de financiën der Gemeente, komt het ons voor, dat een bedrag van f 1000 vol doende is te achten. Ook het Havik heeft thans zijn buurt- comité, met den heer K. van der Burg als Eere-voorzitter. De heer W. Ruitenberg is Voorzitter, de heer S. H. Massa Secretaris en de heer B. Th. Meijer Penningmeester. Ook tracht men de ruiterclub te doen her leven. Gedurende het verlof van 31 Juli tot 11 Augustus verleend aan den Commissaris van politie is de hoofd-inspecteur van politie, de heer S. Posthuma, belast met de waarneming der functiën van Commissaris. De heer K. Duizendstra is benoemd tot leeraar in Gymnastiek aan de gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Terneuzen. Mejuffrouw A. Kok, uit Utrecht, aanbe volen ter benoeming tot tijdelijk leerares in Gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool hier, is benoemd tot onderwijzeres in dat leervak aan de Mulo-school te Baarn. De jongedames M. L. Buys en H. M. Groenewegen behaalden de hoofdacte. De heer P. W. Menalda van Schouwen burg, thans Inspecteur der registratie en domeinen te Groningen, is benoemd tot be waarder der hypotheken te Middelburg. Kapitein G. T. M. Ongerboer, van de Kon. Militaire Academie te Breda, is bevorderd tot majoor bij het 16e regiment infanterie, hier. De militaire apotheker ie klasse L. J. Rühner wordt van 1 tot 22 September ge detacheerd van het militair hospitaal hier naar dat te 's-Gravenhage. Bij de nationale zwemwedstrijden, Zondag te Gouda gehouden, won Kees Beem den isten prijs in den wedstrijd borstzwemmen over 600 M. in 10 minuten 45!/6 seconden. De A. Z. P. C. won daar den waterpolo- wedstrijd van de Goudsche polo-club met 42. De H. V. C.-combinatie sloeg hier Zondag de voetbal-club Maarssen met 42. Haar tweede elftal kwam met een 5 overwinning op Groen-Rood terug uit Zeist. Bij de te Bussum gehouden tentoonstelling der club van Gooische rashonden liefhebbers verwierf de Dagos-boxer van den heer E. A. Muijs den 3den prijs open klasse en »Jacot», de Belgische herdershond van den heer J. Cattie, den 2den prijs. Majoor M. Grondhout is benoemd tot lid der jury voor de afdeeling rijpaarden bij het concours-hippique te Utrecht. Dr. H. Koppeschaar, die Vrijdagmiddag hier zulke belangrijke mededeelingen deed over zijn ervaringen als Roode Kruis-arts in Montenegro, is reeds Zondagmiddag naar Belgrade; vertrokken om op verzoek van de Servische Regeering leniging te brengen aan de meer dan 20 000 gewonden. Mevrouw Koppeschaar, die te Cettinje haar man zoo kloek ter zijde stond, zal zoo spoedig mogelijk naar Servië vertrekkei Morgen wordt op >Birkhoven« de Bonds dag gehouden van den Ned. Meisjes Bond. Slechts zeer weinig hebben geweten zelfs de kantleden ontbraken dat Zondag avond op het terras van »Amicitia«, vol gens den rooster een concert werd gegeven door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie. Weder dienende, zal de staf morgenavond een concert inhalen en daarbij het volgende programma ten gehoore brengen 1. Sans reproche, marche Mi net. 2. Ouverture »Das goldene Kreuz» Brüll. 3. Weaner Miidel, Walzer Ziehrer. 4. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra »IIérodiade« Massenet. 5. Unigarische Lustspiel Ouverture Keler-Bela. 6. Drei spanische Tiinze Moskowski. 7. Rhapsodie hongroise II Liszt. 8. Potpourri sur »La Fille de Madame Angot» Lecocq. Bij het Hoofdbestuur der posterijen en telegrafie berust een adresboek naar de stra ten in heel het land. Een kippenhouder, die het legpoeder wil bestellen, waarvan men de alle denkbare records slaande uitwerking dagelijks kan gadeslaan in de bioscoop >De Arend», kan dus gerustelijk zijn briefkaart adresseeren aan den apotheker Kuikelenburg, Hanenstraat. De post brengt die briefkaart dan wel aan haar juist adres. En waarom zou de man geen Kuikelenburg heeten sedert nog dezer dagen de heer Kruidenier zijn radicaal als apotheker verwierf. Er worden in de vakbladen velerlei leg- poeders aangeprezen. Van het legpoeder des heeren Kuikelenburg kan men met eigen oogen de elke belofte en iedere verwachting verre overtreffende werking constateeren. Binnen éen etmaal heeft de heer, die na tuurlijk bij vergissing een ideetje van dit poeder inneemt een hoenderstapel om er jaloersch van te worden, prachtdieren in alle variëteiten. Gaat dat zien, kippenhouders en doe er uw voordeel mee. De Cines-maatschappij heeft wel een zeer goed werk gedaan toen zij het resultaat van dit poeder langs photografischen weg in beeld bracht. Geen fantasie van een teekenaar dus, geen humbug van den menger van dit kostelijke middel, doch het zuivere beeld zóo als het voor de lens van het toe stel kwam. Wat wilt ge meer. Een heel aardige film is die, welke de kool uitbeeldt die een Amerikaansche student zijn makkers en contubernalen stooft ten einde een universiteits-roeiwedstrijd tc kun nen bijwonen. Door een goed gevonden combinatie beleent hij eerst zijn beste pak en lost dit door de kleeren van zijn beide studiemakkers te verpanden, waarna onze businesman in den dop zijn sportief hart op haalt en als grand seigneur met een jonge dame gaat dineeren. De thuiskomst, waarvan hij lichtelijk een voorgevoel heeft, is minder aangenaam. »De vrouw van den anarchist» is een werkelijk zeer spannende dramatische film met goeden opzet en van warm Italiaansch spel. Uit dankbaarheid dat een princes haar dochtertje redde op den eigen oogenblikdat het door een auto zou worden overreden, weet de moeder op het laatste oogenblik den aanslag der anarchisten te verijdelen, die het meiske bezigen om de prinses te treffen. Eer. geweldig spannende beeldenreeks is »Irma, of de gevaarlijke vlucht». De opzet is nogal zonderling en komt hierop neer, dat een impresario, die met alle geweld een damesnummer voor een variété-gezelschap wil hebben en, nu ze weigert omdat ze een goed emplooi heeft, haar maar eventjes schaakt wel een averechtsche methode om een nnmmer te bezetten. De impresario weet een koopvaardij kapitein te bewegen, hem even te helpen bij de schaking. Het tweetal kloutert in de slaapkamer der jongedame, waar de kapi tein zijn zeilboekje verliest, en brengt haar in een auto en zoo aan boord van een schip. De verloofde de» danser, die met B narooken, hoort van de schaking, „ij" boekje, weet aan L te komen, slaagt er te vinden en redt kunst. Na haar aan dd klimt hij met haar gooit een lijn uit, i mast van een in de lend schip. Hij ]aaj brengt haar, over d van het andere schi Telkens en telker ten van de geva« scherm geprojecteer zucht van verlichtic houden is aangeko; van het schip, daZ brengen. Natuurlijk krijgen Het Pathé-journj week-programma aan de Langestraat het teeken der vlie Kamerleden toertj maken. Een nieuw soon mont is die der Ij kenster snoezige dii »Kok of keukem film. Een Amerika een betrekking krij raad, zich als kok maat van ramp b, waarvan de twee weldig het hof v paar vrienden, die e gesticht, dat de b hebben voor den ié erger wordt het woordigheid der n schillen zich in den gezicht van het flauw valt, waarde dat liet knappe ke Zij bewaren plecht ontdekking, maken jaloersch, zóo zelfs, met het kokje komt, waarbij ook ontsluierd. »De verraderlijk;S spannend drama geschaakt en dooriu detective te langen w het spel der hoofdp^ aan de aankleedit;'! steed. Ook hier gaat dfa zeer met onbedaarlfcj Grappig is ook i3| vervaarlijke revolrlnp zijn revolvertasch ruil tement in te bergia koopen wil de hefojj brengt. »Geduld ovenvii onmogelijk veel e van haar aanbidder!; komen, dat de VitajÉ alléén kan vinden iij onmogelijkheden, zou zich zóo latend Een gezelschap dj hield hier gister n aldaar. In twee zeer giSj j voorste waarvan eefltti kwistig versierd rafoe gers, reed de vro.e 1 en gevetlaarsd, de .om door Amersfoort. Te oordeelen na:3. v die op den rit wP pot wel geheel e zij grijze Bisschopsstad er Van visch gespijfcdj gisteravond een Hslc 90 pond, 45 Kilo. De kolos had leiding tot heel wBi° de jeugd, die no$fr 1 een visch had geWjÖf Ter gister geh«| aangevoerd 21 waMffl De p:;is liep var. tot De handel groothandelaren ui:mc tegenwoordig ware^j De velen, die van .8 uur naar «jg pontificale mis 1 door kardinaal Va| gedragen, zijn v Door een gebfl reeds bij Nijkerk tl niet kon brengen» sneltrein in plaats! uur te Zwolle aan.! een machine, die was gezonden. Door de polititl aangehouden tw^j

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2