Stadsnieuws. overlijden. Ook dit voorschrift vervalt door de wetswijziging. Slechts in het hoogst zelden voorkomend geval, dat een overledene binnen den tijd van 36 uren na het sterven moet begraven worden, kan er misschien aanleiding bestaan tot noodzakelijke aangifte, doch dan weten de bedienaren van begrafenissen, die zich met het doen van overlijdensaangiften be lasten, wel maatregelen te treffen. Ook vervalt de huwelijksaankondiging op Zondag, welke de ambtenaar van den Bur gerlijken Stand tot nog toe zelf moest doen van de pui van het Raadhuis; voortaan ge schiedt dit 's Zaterdags door aanplakking alleen. Den 3en Augustus geschiedde voor het laatst de mondelinge huwelijks-afkondi ging- Verder bevat de wet bepalingen omtrent akten van huwelijkstoestemmingendeze akten zullen voortaan niet alleen door notarissen, doch ook ten Gemeentehuize door een ambtenaar van den Burgerlijken Stand opgemaakt kunnen worden. Het uittreksel der huwelijksakte, dat moet worden overgelegd aan den bedienaar van den godsdienst, alvorens godsdienstige plech tigheden als huwelijksinzegening mo gen plaats hebben, zal voortaan kosteloos mogen worden verstrekt. Andere bepalingen van de wet zijn voor het publiek van minder belang. Uit het voorafgegane blijkt echter, dat deze wet in het sociale leven gerief kan brengen en be sparing van tijd en kosten medebrengt voor hen, die verhinderd zijn, persoonlijk toestem ming te geven bij de huwelijksvoltrekking. ter komt en het overige deel, door loopen of andere lichaamsbewegingen, in het zweet geraakt. Weet niet haast ieder, dat een frisch hoofd en warme voeten gezond is en het omgekeerde niet Ook het met bloote voeten in het zand loopen, wordt door vele kinderen slecht ver dragen. Het ware te wenschen, dat ieder, die het strand betreedt een gedrukte waarschuwing ontving: Pootjebaden is ongezond Of ieder het dan zou nalaten, betwijfeltt bet blad zeer. Maar tegenover de het-zoo- goed bedoelende ouders en hun kinderen ware men dan verantwoord. Visch als volksvoedsel. In de »Mededeelingen over visscherij* schrijft de heer P. P. C. Hoek over vischprij- zen en vischuitvoer en zegt: Het is zeker een opvallend verschijnsel en een, dat niet in overeenstemming is met de klachten, die men algemeen over den achteruitgang van de vischvangst, met name die van binnenvischerij, verneemt, dat er in 1911 zooveel visch meer gevangen is dan voor de consumptie in het eigen land goed te verkoopen was, dat er dubbel zooveel naar Frankrijk uitgevoerd moest worden als tien jaren vroeger het geval was. En met al de sympathie, die men voor een levendi- gen handel, grooten uitvoer naar het buiten land, enz., maar hebben kan, rijst toch de vraag, of het niet beter was geweest (en voor de visscherij voordeeliger) althans een deel vau dien uitvoer onnoodig te maken, door zich wat meer moeite te geven, voor, die zelfde visch in het eigen land naar koopers om te zien. Duitschland's pogingen om visch meer tot volksvoedsel te maken, waarvan wij ook in den laatsten tijd merkwaardige staaltjes heb ben kunnen vernemen (vergemakkelijking van het transport, verlaging van vrachttarie ven, oprichting van vischmarkten en visch- hallen cp tal van plaatsen, voorschriften om trent het gebruik van visch in kazernes, ge stichten, enz.), leenen zich in ons land niet, of slechts voor een een klein deel, tot na volging. Toch schijnt het er verre vandaan te zijn, dat de vischconsumptie in ons land niet voor uitbreiding vatbaar zou zijn en zeker is het, dat elke uitbreiding in die rich ting aan de vaderlandsche visscherij aanstonds ten goede zou komen. En niet minder aan de menschen, die heel wat meer hebben aan goede visch dan aan bijvoorbeeld slecht Amerikaansch spek. Het was bekend, dat het Koninklijk ge zin Zondermiddag zou terugkeeren van «Soestdijk* naar »Het Loot en toen tegen 4 uur de bagage-auto hier passeerde, beslo ten de zeer velen die van den Soesterweg tot tot ver in de Langestraat hadden post gevat en wier aantal natuurlijk gaandeweg toenam, vooral te wachten op de auto met het Prin sesje. Tegen 5 uur kwam het bericht, dat de auto niet via Soest, doch over den Baarnschen dijk was gegaan. Nog om half zeven stonden velen gedul dig te wachten op de auto, die door de Bloemendalsche buitenpoort de stad was binnen gekomen en haar door de Kamppoort reeds lang weer had verlaten. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft besloten, aan te wijzen als personen, die ouden van dagen bij he aan vragen eener rente als bedoeld in de artt 369 en 370 der Invaliditeitswet behulpzaam zullen zijn, binnen het gebied der rente-com missie te Amersfoort te Amersfoort mejuffrouw C. A. J. van Driel, mejuffrouw E. Middelburg, en de hee- ren W. Kuiper (Langestraat 122), M. D. Aronson (Langestraat 45), R. Groenveld en P. J. de Groot te Baarn de heeren B. de Die, A. J. Krudop en J. M. Snellen te Bunschoten de heer R. Los te Eemnes de heer A. A. A. Snel te Hoogland de heeren B. te Lintelo en A. van Dijk te Leusden de heeren B. F. Peeters (Hamersveld), A. A. Verburg (Leusbroek), P. Keete (Oud-Leusden) en J. Boeschoten te Maarn de heer E. Kruidhof; te Renswoude de heer G. van Essen te Soest de heer E. Lodder te Stoutenburg de heer P. H. Dohmen te Woudenberg mejuffrouw J. Ph. Dorre- stein en de heer G. Tekelenburg; en te Nijkerk de heer B. Flonk. De lijst wordt te zijner tijd voorgehangen in de hal voor het publiek van het post- en telegraafkantoor. In een gisteravond gehouden vergadering is de Ruiterclub weder opgericht, aanvanke lijk met 16 leden. Het Bestuur werd saamgesteld als volgt J. B. van der Hoeven, Voorzitter; W. C. Jens, Secretaris; W. Schimmel, Penning meester. Eenige bewoners van de Utrechtschestraat vergaderden gisteravond om ook voor die straat een buurt-comité te vormen. In beginsel werd daartoe besloten. Morgenavond komt men weer samen om een definitief Bestuur te kiezen en de plan nen, die heel wat beloven, vastte stellen. Gelijk op verschillende plaatsen in de stad blijkt, nemen de inteekenlijsten ter aanvulling van het door de burgerij geteekende bedrag voor de Onafhankelijkheidsfeesten 1813 wel op. Eigenaardig is het evenwel, dat het meerendeel geteekend heeft onder den eer sten indruk. Niemand denke, dat het nu reeds door anderen is goed gemaaktieder, die voor de zaak gevoelt moet getuigen! In twee dagen, uiterlijk Donderdagavond, moet nu alles in orde zijn. Groote bedragen worden niet verlangd, doch de commissie wenscht te weten of de burgerij een feest wil. 't Is juist zooals we dachten. In zijn voorloopig bericht over Juli deelt het Kon. meteorologisch instituut mee, dat Juli over het geheel een vrij natte en vooral een koude maand is geweest. De ochtend- temperaturen waren gemiddeld ruim 2 gr. C. beneden de normale. Van den i4en tot den 2ien bedroeg de hoeveelheid regen bijna zooveel als in andere jaren de normale maandsom. Zuidwestelijke winden waren minder talrijk, Noordelijke winden veel tal rijker dan gewoonlijk. Te De Bilt bleef de zonneschijn met 127 uren nog 45 uren be neden het gemiddelde aantal. Daar is nu toch geen peil op te trekken. Het heet steeds, dal het tramvervoer nauw verband houdt met het weer. Door het veel ongunstiger weder in Hooimaand van dit jaar dan in de zelfde maand van verleden jaar was het reizigersverkeer in Juli veel geringer en toch vervoerde de tram verleden maand 492 passagiers meer, in totaal 12 585. De passage-opbrengst was daardoor f 630.75, of f30.95 meer; de totale ontvangsten belie pen f 643.92, of f 36.05 meeren de dagkilo meter-opbrengst was f 11.54, of f0.65 hooger. De heer G. Esmeijer, onderwijzer aan de Chr. school Blankenheymstraat, verwierf de hoofdaktede heer W. van Maanen de Mid delbare akte A Engelsche taal. Van de 16 leerlingen van den cursus bij het 5e regiment infanterie zijn er 10 na het vergelijkend examen toegelaten tot den Hoofdcursus te Kampen, waarbij 65 adspi- ranten dongen naar 35 plaatsen, en wel voor infanterie hier te lande: W. G. A. Schoenmakers, J. L. C. Kruyne, C. Honig, J. S. de Boer er. H. S. J. Korevaar voor infanterie Indië: P. H. Landzaat voor administratie hier te -landeE. Pinto, B. J. Jonker en H. W. Gordijn en voor administratie IndiëJ. J. Ensinck. De heer W. H. van Haselen, Rijks-veearts hier, heeft zich bereid verklaard om op te treden als leeraar in hoefbeslag bij den 2-jarigen wintercursus die te Nijkerk zal wor den gegeven vanwege de Geldersch-Over- ijselsche Maatschappij van landbouw. Dr. P. Groeneboom, thans rector van het Gymnasium te Groningen, is voorgedragen ter benoeming tot rector van het Gymnasium te Amsterdam. Bij de jongste artillerie-promotiè zijn o,a. bevorderd tot majoor bij het korps torpedis- ten de kapitein A. M. Kollewijn, commandant van het korps, en tot kapitein bij het 4e regiment vesting-artillerie de ie luitenant H. E. E. Deelken, van het 2 e regiment veld artillerie. Amersfoort's Mannenkoor zal in September ook deelnemen aan den zangwedstrijd, die te 's-Gravenhage wordt gehouden ter ge legenheid van het 60-jarig bestaan van het Ned. Zangersverbond. De A. Z. P. C. heeft zich Zondag duch tig geweerd in haar competitie-wedstrijd tegen »het IJ«, de sterkste waterpolo-club, met de gebroeders Cortlever en Bohlander en Ruhl. Dat ze zou verliezen, was zeker, doch dat het eind zou worden 7—0 werd niet ver wacht; men hield het veeleer op 11—1. Het tegenpuntje werd echter niet gemaakt, omdat, de 7 Amsterdammers met geweldige tech niek speelden en den gevaarlijken mannetjes van A. Z. P. C. geen oogenblik kans gaven. Hoogen boezem als doelman stopte zes maal op hoogst verdienstelijke wijze. De rust ging in met 3—0. Daar de trein uit Amsterdam te laat aan kwam, werd eerst de vriendschappelijke wed strijd gespeeld tusschen het tweede zevental der A. Z. P. C. en de nieuwe club Neptunus, onder aanvoering van den heer Hoogeboom. Zeer voldoend spel, dat eindigde 1 1. Tot slot gaf de heer Pompe een paar mooie sprongen ten beste, van welke een zweefsprong, van het bovenste hekwerk van den springtoren, terecht uitbundig werd toe gejuicht. Bij den Engeland-Holland betrouwbaar- heidsrit voor motor-rij wielen verwierf de heer A. Eysink een beker, een gouden medaille, een zilveren medaille en een bron zen medaille de heeren A. L. Versluys, Knoops en Jelsma ieder een zilveren medaille. Allen, bereden Eysink-motoren. Het Bestuur van «Neptunus* is thans samengesteld als volgtJ. B. Grootendorst, VoorzitterJ. Hoogeboom, Onder-voorzitter C. Kuiper (Langestraat) SecretarisJ. de Koning, Penningmeesteren J. Spiekermann, Commissaris. Door de zwemclub «Neptunus* is onder de avondzwemmers een wedstrijd uitgeschre ven, die bij gunstig weder en voldoende deelneming gehouden zal houden op Woens dag 13 Augustus. De wedstrijd omvatbuikzwemmen 80 Meter, rugzwemmen 40 M. en popduiken voor personen boven 16 jaar buikzwemmen 40 M. en rugzwemmen 20 M. voor personen beneden 16 jaar; buikzwemmen 40 M. en buikzwemmen 20 M. voor aspiranten, Als prijzen worden kunstvoorwerpen uit geloofd. Na afloop wordt een Polo-wedstrijd gehouden. Het nieuwe programma van de bioscoop »De Arend* begint weer met een natuur opname van Gaumont en wel van den Die rentuin te Cincinnati, een zeer interessante beeldenreeks. Gruwelijk flauw is de Huwelijksloterij waarbij de bekende Gaumont-komiek Oné- sime, door een 9 voor een 6 aan te zien, weer heel wat gelegenheid heeft om zijn grappen te luchten en publiek aan het scha teren te brengen. Een zeer fraaie film, klein doch heel goed van opzet, is «De orgeldraaier*, een Rex- film, die doet zien hoe landverhuizers in de Vereenigde Staten worden ontvangen en, tot zij aan de landverhuizingsagenten zijn afge leverd, als kuddedieren worden voortgedre ven. Het verhaal zelf loopt om de redding der aanstaande van den orgeldraaier uit de handen van een gewetenloozen kerel. Door een ruit in te slaan en daaruit den halven trouwring harer moeder te werpen, waarvan de orgeldraaier de andere helft bij zich draagt, ontkomt het meisje aan de haar ge spannen strikken. De Eclipse-maatschappij heeft keurig in beeld gebracht de even eindelooze als vruch- telooze pogingen van Arthème, die met alle geweld een reddings-medaille wil verdienen. Juist als hij zijn plannen opgeeft, als held te poseeren, redt hij een ploeg wegwerkers, die een sneltrein hoorden noch zagen nade ren, het leven. Nu wordt hij door allen, die ooggetuige waren van zijn heldendaad, ge decodeerd, zoodat zijn wensch toch in ver valling gaat, Het groote nummer is »De waaierschilde res*, een Engelsche film, pasklaar gemaakt voor »Germany«. Een fabrikant, die aan la ger |wal is geraakt, tracht zich staande te houden door landverrader te worden. Hij wordt gesnapt en gaat voor vijf jaar ter plaatse waar zulke individuën behooren. Zijn dochter slaat er zich moedig door en ver dient met het schilderen van waaiers genoeg om haar door de ellende die den vader over zijn gezin bracht zwaar ziek geworden moe der te verschaffen hetgeen deze noodig heeft. Zij trekt de aandacht van een welgesteld jongmensch, dat tegenover haar woont en ten slotte haar hand vraagt. Zij wijst hem af, ten einde niet te moeten zeggen wat haar vader misdeed. Hij ziet echter een waaier, dien zij beschilderde met beider portret en nu houdt hij aan en wint haar ten slotte. Het is een zeer kostbaar geënscenneerde film met heel mooie momenten. Zeer verras send is het als er in de beide portretten op den waaier leven komt en zij elkaar toespre ken en toelachen. Als extra-nummer wordt gegeven de Alberts-film, opgenomen bij het 40-jarig be staan der fabrieken van de Naamlooze Ven nootschap J. van Vollenhoven, een heel interessante film. Het Pathé-journaal van het bioscoop theater aan de Langestraat geeft, behalve eenige bezoeken van den nieuwen President der Fransche republiek, een parade te Ber lijn bij het eeuwfeest der onafhankelijkheid. Thomas Eddyson gaf een pracht-film van het Yellowstone-park, het nationale park in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika met zijn schatten op natuurhistorisch gebied. Als »big number* gaat hier »De drie kameraden*, een door de bekende artisten de Noorsche film-maatschappij vlot gespeeld verhaal uit ruiterkringen. «Fricot als soldaat* is hier al meer ver toond, doch heeft weer het oude lach-succes. De Eclipse-maatschappij doet Policarpe, den verwoeden zeiler, allerlei onmogelijke waagstukken uithalen. In plaats van »De twee kunstschutters*, die onmiddellijk door de commissie van toe zicht werden afgekeurd, gaan twee heel grappige extra's. Het eene het zonderlinge doen van een malooterige belle-mère, die 't de jonggehuwden al buitengewoon onaan genaam maakthet andere een smakelijke vertooning van menschjes, die hun zomer- vacantie gebruiken voor een badreisje. Ter gister gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 20 wagens met 22 400 pond kaas. De prijs liep van 28 tot 31 cent. De handel was vlug, óok doordien weer Duitsche groothandelaars aanwezig waren. Aan den gister fpnwege de V. P. N. ge- openden pluimvee-cursus nemen 26 onder wijzers met landbouwakte deel. Hedenmiddag werd een excursie gemaakt naar den hoenderhof op het buiten van den heer A. M. Tromp van Holst, bij «Birk- hoven*. Ze hebben 't wel voorspeld, de bijgeloovi- gen. Als de Dolle klok te gelijk slaat met die van den Lieve Vrouwe-toren, komt er brand Zaterdag sloegen ze samen, bij heel uur half slag telt niet mee. En waarlijk, ze hebben gelijk gehad. Zondagochtend is er brand geweest. Bij het aanmaken van het fornuis, om varkensvoer te koken, schijnen vonken terecht gekomen in erwtenstroo. Om 8 uur stond het schuurtje aan den Appelweg in lichter laaie. Vier geiten en een varken konden te nauwer nood geredhet overige werd een prooi der vlammen. Het woonhuis, dat al spoedig ook werd aangetast, bleef behouden. Bij de pogingen tot blussching van het dak geraakten de kleeren van den bewoner in brand. Hulp vaardige buren wierpen er veel emmers water op, zoodat de man geen brandwonden van beteekenis opliep cn er slechts zijn beste pak bij inschoot. Grooter was zijn verlies aan have, daar deze niet was verzekerd. De schade aan de schuur, eigendom der Gemeente Amersfoort, wordt door verzekering gedekt. Een wielrenner had Zondag op den Soes- terstraatweg het ongeluk, dat de houten velg van het achterwiel van zijn onverant woordelijk licht gebouwd karretje in vier stukken brak. Pootjebaden. Onder een deel der bezoekers van onze zeebadplaatsen heer-cht een gebruik, dat feitelijk een misbruik is en dat «pootjebaden* genoemd wordt. Niet alleen kinderen wor den met bloote voeten de zee in gezonden, maar ook volwassen «dames* en «heeren*, met tot over de knieën omgeslagen pantalons, hooge hoeden en sigaartjes, ziet men barre voets in zee wandelen. De dames hebben, schijnt het, daarbij alle schaamte verloren en geven een zeer slecht voorbeeld voor jongere personen. Niet zelden kan men zorg zame ouders zien, die met vereende krach ten hun angstige kinderen naar zee sleuren en eerst tevreden zijn als het zeewater de voetjes der soms krombeenige kinderen heeft bevochtigd. De goede zielen schijnen te meenen, dat die kortstondige aanraking van het zoute water heilzaam werkt en zijn later stom verbaasd als hun stakkertjes aan darmcatarrh of nieraandoeningen lijden niet tegenstaande al hun zorg. Het gevoel van onvoldoend gereinigde en onvoldoend gedroogde voeten, die weer in kousen en schoenwerk worden gewron gen, moet al heel weinig verfrisschend zijn, schrijft «Moleschott*. Dat de werking van een dergeiijk zeevoet bad een gunstige zou kunnen zijn, moet ontkend worden. Het kan slechts beschouwd worden als een gewoon zeebad, waarbij slechts een deel van het lichaam in het wa-

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2