Fresco-Novo-walerverf law DE JAGER HOON Gemengd nieuws. Advertentièn. DE HUISHOUDGIDS. Weggeloopen Lnnehroom. Cliokolade- schuitjes Meublement De man maakte een leelijke tuimeling doch stond alweer overeind eer een voorbij ganger hem hulp kon bieden. Hij bleek zich niet te hebben bezeerd, doch was er weinig over geticht, dat hij nu den vrij langen weg naar Amersfoort te voet moest afleggen, zijn defect rijwiel op den schouder. Een als dame gekleede persoon, zooals dat in de processen-verbaal der politie heet, heeft een niet al te oude truc ter hand ge nomen om op gemakkelijke wijze aan den kost te komen. Zij heeft zich een jaar-abonnement ge kocht op de spoorwegen en maakt nu alle doorloopende treinen onveilig door haar hartroerende verhalen. De fatsoenlijke, brave weduwe die prachtig kan huilen, is nooit getrouwd geweest en behoeft voor de zes kinderen, die ze nooit heeft gehad, geen doosje lucifers of stukje zeep te verkoopen. Zij verkoopt ze ook niet, doch geeft een brutalen mond als men zoo'n doosje lucifers wil betalen met den prijs van een heel pak. Geeft men haar geld, dan is er geen einde aan de zegenbeden. De zwaarste korenaren hangen het minst in de zon. TTit den Omtrek. De Vorst en de Vorstin van Erbach, die gedurende tien dagen met hun beide doch tertjes de gasten zijn geweest van H. M. de Koningin-Moeder ten paleize Soestdijk, zijn gisterochtend per auto naar Duitschland teruggekeerd. Door de synode der Ned. Hervormde kerk is aan de kerkvoogdij te Bunschoten toege kend f3400 als bijdrage in de herstellings kosten van het kerkgebouw, onder beding, dat het ontbrekende van andere zijde wordt verstrekt en dat het bestek worde goedge keurd door het Provinciaal kerkbestuur. Te Leusden zal zich weldra het wel zeer zeldzame geval voordoen, dat een 29-jarige reeds grootvader is. Hij is thans in ondertrouw opgenomen met een 44-jarige weduwe, moeder van 8 kinderen, waarvan de oudste dochter verle den jaar trouwde en dezer dagen moeder is geworden. Een afdeeling genie-troepen ter sterkte van 3 officieren en 104 onderofficieren en minderen heeft gister de legerplaats bij Zeist betrokken om daar vier weken pionier- oefeningen op ineer uitgebreide schaal te houden. Om roestvlekken van rijwielen te verwij deren, bevochtige men de roestende plekken eerst goed met petroleum, laat deze gedurende twaalf uren goed inwerken en veegt daarna den roest weg met oude doeken. Met het fijnste schuurpapier of schuurlinnen worden dan de plekken zeer voorzichtig gepolijst, tot elk spoor van roest is verdwenen. Het jubileum der chocolade. De cho colade viert op het oogenblik haar vierde eeuwfeest. Het geliefde genotmiddel is af komstig uit Amerika en feitelijk kenden de Mexicanen reeds de chocolade vóórdat Co lumbus Atlanta had ontdekt. Zij roosterden cacaoboonen en kookten een pap van maïs meel. Eindelijk werden de cacaoboonen daar aan toegevoegd. Maar hun «chocolath* (cho co is cacao en lath beteekent water) is niet met de eigenlijke chocolade te vergelijken. Reeds in 1513 was de chocolade-bereiding in Europa bekend. Vele jaren proefden echter alleen de Spanjaarden en de Portugeezcn de delicatesse. Bij het verlovingsfeest van I.ode- wijk XIV met de dochter van Philips IV van Spanje werd in Frankrijk de eerste choco lade gegeten de jonge bruid had een kost baar kistje chocolade voor haar aanstaanden echtgenoot meegebracht. Spoedig was de nieuwe lekkernij aan het Fransche Hof zeer geliefd. In ons land werd de delicatesse eerst later ingevoerd, doch zij was toen dan ook in een minimum van tijd zeer populair. Onze voorvaderen smulden weldra vooral aan de flikjes, zoo genoemd naar hun maker, Cas par Flick, zeer waarschijnlijk de eerste, die in ons land de chocolade meer algemeen bekend en bemind maakte. Een merkwaardig geval. De lotgeval len van den «dubbelganger* van Napoleon, d. w. z. van den man, die op het zelfde moment het levenslicht aanschouwde als de Corsicaan, die trouwde toen Napoleon in het huwelijksbootje stapte, die een eigen schoen- niakerswinkel opzette toen Bonaparte Keizer werd, welke zaak over den kop ging toen Napoleon den slag bij Waterloo verloor, en die ten slotte den geest gaf op het zelfde oogenblik waarop de bannelir.g van St. Helena den laatsten adem uitblies, zijn in het Boek der Historie bewaard gebleven, en leveren thans materiaal voor de astrologen, die beweren, dat het lot van den mensch van de sterren, waaronder hij geboren is, absoluut afhankelijk moet zijn. Ook andere Vorstelijke personen hebben er van die >dubbelgangers< op na gehouden. Doordat hun avonturen om zoo te zeggen aan het heele volk bekend worden, zal de onbewuste «dubbelganger* licht bemerken, dat er in zijn leven steeds iets belangrijks gebeurt, wanneer de Koning iets dergelijks overkomt. Wanneer de Vorsten zich de weelde veroorlooven, er «dubbelgangers* op na te houden, dan ligt het voor de hand, dat gewone huis-, tuin- en keuken-menschjes ook dubbelgangers bezitten. Op een merkwaardig geval wordt thans in enkele buitenlandsche astrologische tijd schriften de aandacht gevestigd. Den twintig sten October 1858, 's morgens tusschen half zes en zes, werd de familie Huntly, te Baltimore, verblijd met de geboorte van een zoon. Op het zelfde oogenblik werd ook het gezin Munk met óen lid, eveneens een jon gen, uitgebreid. De beide families kenden elkaar niet, hadden waarschijnlijk nooit van elkaar gehoord. De jonge Huntly en de jonge Munk groeiden belden flink op, maar op hun zevende jaar werden beiden door een hevige ziekte aangetastzij kwamen er echter bovenop, maar bleven tot hun dood be trekkelijk zwak; de gezondheid uit hun prilste jeugd hebben zij nimmer teruggehad. Huntly en Munk, die eikaars bestaan niet bewust waren, zijn beiden gehuwd den zeventienden September 1887. Beiden zijn vijfmaal vader geworden. Mevrouw Huntly stierf den dertienden November 1910, me vrouw Munk blies een dag later den laatsten adem uit. Zijzelf hebben den geest gegeven in Maart j.l., Huntly den drie en twintigsten, Munk den vier en twintigsten. De levensloop van de twee «dubbelgan gers* verschilt dus niet veel. Maar er is meer. Huntly, een arbeiders kind, werd arbeider op een hoedenfabriek in 1890 construeerde hij een machine, die gedurende enkele jaren in de hoeden-industrie in de Vereenigde Staten nogal opgang maakteMunk, wiens vader advocaat was, studeerde, boemelde en sjeesde, en was genoodzaakt, gedurende de eerste jaren van zijn huwelijk hij trouwde met zijn moe ders tweede meisje als straatveger zijn brood te verdienen. In het jaar, dat Huntly de hoedenmachine had uitgevonden, vroeg Munk patent aan op een straatveegmachine- systeem aan een fabriek, waar dergelijke machines gemaakt werden zijn machine maakte niet veel opgang en wist daar op te klimmen tot assistent-ingenieur. En wie er nu de oorzaak van geweest is, dat onze moderne astrologen de twee bio grafieën met elkaar kunnen vergelijken, zoo dat de astrologische wetenschap er misschien haar voordeel mee kan doen Munk Jr., die als ingenieur aan een groote fabriek ver bonden is, en die daar heeft kennis gemaakt met miss Huntly, die daar als boekhoudster werkzaam is. Munk Jr. heeft gevonden, dat ook het nageslacht van «dubbelgangers* als het ware tot elkaar behoort. Hij heeft een warme genegenheid voor haar opgevat of dit had hij eigenlijk al gedaan in onbewust- wustheid, vóór hij wist, dat beider vaders «dubbelgangers* waren en zal spoedig met haar huwen. Het meisje heeft hem verlof gegeven, de twee biografieën te publiceeren. Munk Jr. was reeds enkele jaren lid van de Astrologische vereeniging. Door zijn ont dekking is hij nog meer overtuigd van de waarheid van zijn leer. In astrologische krin gen heerscht groote opgetogenheid over de publicaties. Wie zou uw «dubbelganger* zijn? Een griezelig idee, hè mevrouw Ja zeker, er zijn ook vrouwelijke «dubbelgangers*. 403de Staatsloterij. Tweede klasse. Trekking van 4 Augustus 1913. (500 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedcstraat 22) zijn de volgende nummers te beurt ge vallen Prijzen van f 30: 64 90 10421 16010 en 16465. Te zamen 5 prijzen. Geboren ANNY, dochter van A. C. H. REYNDERS en H. C. REYNDERS—Van Hengst. Tegal (Java), 2 Augustus 1913. Suikerfabriek «Kemantran*. De heer en mevrouw CRAMER— Hey- ligers geven kennis van de geboorte hunner Dochter Mathildo Joan nette. Deventer, 4 Augustus 1913. De Algemeene Patroons-vereeniging in de Bouwbedrijven te Amersfoort maakt bekend, dat zy, op venoek der verschillende werkliedon, heeft besloten 1. het loon van een timmerman en metselaar te brengen op f 0.22 en dat van de opperlieden op f 0.18 per uur; 2. dat met ingang van 2 Augustus a.s. de vryo Zaterdagmiddag ingevoerd zal worden en alzoo de werkzaamheden des Zaterdagsmiddags te 12 uur zullen eindigen. In verband met de loonsverhooging zal door de patroons een verhoogd uur loon aan hunne clientele in rekening moeten worden gebracht. Namens bovengenoemde vereeniging, H. NOORMAN, Voorzitter. W. VAN OEN DEREN, Secretaris. Gouden Medaille, Gent 1908. Onder redactie van mevrouw W. van der VECHT, Oud-leerarea in Koken en Voedingsleer. Dit tijdschrift verschijnt eiken Zaterdag. Proefnummers gratis cn franco verkrijgbaar bij iederen Bockhandelaar en at het bureau van «DE HUISHOUDGIDS* Burgstraat, 65, UTRECHT. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. 0. VAN WELDERER baron REN6ERS) Kortegraoht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasscering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. IBXBBlLASmre. De ondergeteekonden, vormende het sub comité voor AMERSFOORT dor vereeni ging «Reisbelasting*, veroorloven zich de vrijhe id, allendie op rei3 gaan, hierbij drin gend te verzoeken een kleine gift af te zonderen voor hen, die om gezondheids redenen naar buiten moeten en niet kunnen gaan door gebrek aan de noodigo middelen. Vragen wij allereerst steun aan hen die reisplannen hebben, ook van de niet-reizenden zal elke gift dankbaar aanvaard worden door Moj. D. A. S1DDRÉ, Muurhuizen 99. Mevr. GRONEMAN—Doornbos. Utrechtscheweg to. Mevr. KNOPPERS —Van Eijbergen, Weverssingel 7. een gestroomde Hollandscbe Herdershond, teef, spitse zwarte snuit, witte sokjes aan voorbecuen, loeren balsband mot twee koperen ringen, luistert naar naam PITA. Tegen ruime belooning terug te bezor gen villa .Eikenhorst" te Soesterberg. Voor de a.s. leesten is het gebruik van zeer aan te bevelen. Regent niet af. Verkrijgbaar in alle kleuren in bet Magazijn „DE KLEINE KOOPMAN", KORTEORACHT 7. g? Bij den ondergeteekonde verschijnt g* Sö iederen Woensdag 3B jf De Hollandsehe Lelie Weekblad onder Hoofdredactie {M van f-ft Jonkvr. ANNA do NAV0RN1N LOBMAN. De Hollandsehe Lelie" it het eenige 3jj Weekblad in Nederland voor dames uit de hoogste en beschaafdste krin W) gen. Let hierop voor uwe advertentie. |g Prijs p. jaarg. f 5.26, fr. p. p. f 6.—. proefnummer gratis. S Amsterdam. L. J. VEEN. j Ungestraat 60/62. Telefoon 115. met slagroom. Wegens vertrek naar Indiö ter over name aangeboden een massiet eikenhouten Cilinder-schrijfbureau. Te bezichtigen Langestroat 35, by voorkeur tusscheu 8 en 9 en 12 en U/a zeer kort verhuurd geweest, bestaande uit prachtig modern Salon- en Huiskamer- ameublement, masief eiken (handwerk) uangebodeD. Ook afzonderlijk. Afkomstig van do Meubileerinrichting .Modern". Zoo goed als nieuw kwitantie en zes jaar blyvend garantiebewijs ter inzage. Nu voor den halven prijs te koop. Te zien en over te nemen tot a.B. Vrijdagmiddag dagelijks van 10 tot 4 uur aan de trans- Sort en bergplaats van inboedels van f. WANNEÈ, Vlasakkerweg 40, Amers foort. OPENBARE VERKOOPING (wegens sterfgeval). Op WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1913, des voorraiddags 10 uur precies, zullen te Amersfoort iu hot verkooplokaal .HET BOOMPJE", aan deu Heiligenbergerweg, in het openbaar om contant gold worden verkocht: Diverse meubelen en inboedel, voorna- melyk bestaande in kusten, schrijfbureau, mah. linnenkast, tafels, stoelen, piano-stoelen, ledikunten w.o. Engelsch ledikant met toekomst- raatras, een van Surinaamsch notenhout, beddegoed, pianino, rol-en overgordijnen, kachels, fornuizen, schilderijen, hrandkas- ton, koper-, glas-, blik-, yzer- en aarde werk, zeer fraai monumentaal etugère- buffet, pendules met candelabres, electr. lichtkronen, gaslampen, kleeden, karpet ten, vloerzeilen, zitbad, eetseryies, dienbuk met schraag, koffers, duiventil, bloem bakken, borstelwerk, sponsen, zeemlappen, diverse krameryen, eenig gewerkt zilvor als slalepels eu vorken, suikerstrooier, enz. en mot zilver gemonteerde voor werpen en hetgeen verder te voorschyn zal worden gebracht. Daags te voreu te bezichtigen in ge meld lokaal van 10 tot 12 eu van 2 tot 4 uur. Notaris A. P. Schröder.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3