Stadsnieuws. Gemengd nieuws. In de verzorging kwamen 57 verpleegden, waarvan 36 Ned. Herv. en 21 R. K. Einde 1912 waren in de verzorging 301 verpleegden en wel: 159 Ned. Herv., 132 R. K., 8 Doopsgezinden, 1 Luthersch en 1 Israëliet. Verscheidenen hiervan verdienen reeds ge deeltelijk hun kost. Zooals bekend is, zijn verschillende cate gorieën van minderjarigen in de verzorging, nl. gewone weezen, Staatsweezen, voogdij kinderen en enkele halfweezen. Wat betreit de eigenschappen der verpleeg den zeiven, bestaat tusschen deze vier ru brieken geen kenmerkend onderscheid. Onder alle vier vindt men kinderen, wier gedrag in alle opzichten voorbeelig genoemd mag worden, die voor hun pleegouders een bron van vreugde zijn en die onder de eer sten van hun klasse op school geteld worden; doch ook anderen, die veel moeite geven in de opvoeding en waarbij het geduld en de toewijding der pleegouders op een zware proef worden gesteld. Kinderen, die eenigszins achterlijk zijn in hur. kennis, komen niet alleen vo*>r onder de Staatsweezen, die veelal hun eerste onderwijs in het buitenland hebben genoten, doch ook onder de gewone weezen en onder de voogdij kinderen, wier opvoeding door ziekte der ouders of door verwaarloozing dikwijls gele den heeft. Onder de Staatsweezen komen zeer enkele gevallen voor, waarbij minderjarigen door zeer slecht gedrag uil het buitenland zijn uitgeleid en in de verzorging van Zand bergen* opgenomen zijnde zich niet meer kunnen herstellen. In den regel zijn zij dan reeds te oud om in een der bestaande op voedingsgestichten geplaatst te kunnen wor den. Deze verpleegden geven ons veel moeite en hoewel enkelen van hen weer in goede banen kunnen worden geleid, zoo is dit toch niet altijd het geval. Het afgeloopen jaar heeft ons een voorbeeld te zien gegeven van een dier verpleegden, die, niettegenstaande alle zorgen aan hem besteed, toch niet op den goeden weg is gebracht kunnen worden. Wegens diefstal is hij gearresteerdhij is thans in een Rijks-opvoedingsgesticht opge- Ook komt het voor, dat enkele van de oudere verpleegden, zonder achterlating van hun adres, hun eigen weg gaan. Hun vroe gere pleegouders zijn dan somtijds de tus- schenpersonen door middel van wie wij nog wel eens iets van hen hooren. Eenigszins te betreuren is het, dat die verpleegden het gevoel missen, iets verplicht te zijn aan de instelling, die hen heeft grootgebracht. Ge lukkig zijn dit echter uitzonderingen en blij ven ook vele oud-verpleegden nog steeds het contact met Zandbergen* bewaren. Hoewel, wat de verpleegden betreft, de verschillende bovengenoemde categorieën geen onderscheid vertoonen, zoo biedt de opvoeding der gewone weezen de meeste moeilijkheden, omdat zeer dikwijls door de familieleden de door Zandbergen* genomen maatregelen worden tegengewerkt, hetgeen bij Staatsweezen en voogdijkinderen veel minder het geval is. Weliswaar zijn ons in vele gevallen de familieleden der gewone weezen wanneer zij op aangename en tactvolle wijze met ons medewerken van grooten steun in de opvoeding, doch de gevallen, waarin wij daardoor moeilijkheden ondervinden, zijn helaas veel talrijker. Dit alles is het gevolg van het feit, dat onze verpleegden over het algemeen meer vrijheid van beweging heb ben dan bij gestichts-verpleging het geval is. De hulp van de gestichten voor die ge vallen, waarbij gezinsverpleging minder ge- wenscht is, is onontbeerlijk en stellen wij op hoogen prijs. Hiertegenover staat, dat «Zandbergen» verscheidene verpleegden heeft opgenomen, die in een gesticht geen plaats konden vin den. Waar hierboven enkele bezwaren, waar mede, wat de verzorging betreft, onze instel ling te kampen heeft, werden opgenoemd, kan toch met vreugde worden geconstateerd, dat, dank zij de groote voordeelen die de gezinsverpleging biedt, bijna zonder uitzon dering de opvoeding onzer minderjarigen tot een goed einde wordt gebracht. De heer P. de Jong is benoemd tot leeraar in Gymnastiek aan de Rijks-normaallessen te Harderwijk. De heer J. B. Nakken verwierf de Lagere tui nbou w-akte. De heer J. H. P. Verschoor Jr., thans adjunct-inspecteur van politie te Haarlem, heeft daar Zaterdagnacht weer eenige booze oogenblikken gehad. Vijf kerels uit de bloemenbuurt gingen hem te lijf. Hij trok den sabel, die hem echter door zijn aanval lers werd ontrukt en waarmee hij werd be dreigd. De heer Verschoor trok toen zijn revolver, sommeerde zijn aanvallers te blijven staan en schoot, toen een hunner hem des ondanks met den sabel te lijf wilde, hem in den arm. Nu sloeg het vijftal op de vlucht, doch kort daarna waren allen goed opgeborgen. De hoofddader is een bekende der justitie. De heer Verschoor kwam er af met een steek in den wang. Het verluidt, dat de nieuwe 3e bataljons bij de regimenten infanterie, die op 1 October zouden worden opgericht, nog vóór de aan staande groote manoeuvres zullen worden geformeerd, zoodat elke brigade dan zou uitrukken met 6 bataljons. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zullen vanwege de Kon. Vereeniging van gepensionneerde onderoffi cieren en minderen de gepensionneerden van vóór de Wet van 1877 geldelijke toelagen ontvangen van f 50, f40 of f 30, afhankelijk van den rang, dien zij in het leger hebben bekleed. In den Zondag aan den Leusderweg ge houden voetbalwedstrijd tusschen H. V. C. en Amstel, uit Amsterdam, behaalde de thuis club een 61 overwinning. De rust ging in met 3—0. H. V. C. zal hier aanstaanden Zondag athletische wedstrijden houden. Programma van het concert, bij gunstig weder aanstaanden Donderdag op het terras van «Amicitia» te geven door het staf muziekkorps van het 5e regiment infanterie, directeur de heer G. Bikkers: 1. Feurig Blut, marsch, Vollstedt. 2. Ouverture »La Bohémienne», Balfe. 3. Dolores-Walzer, Waldeufel. 4. Fantaisie caprice, Vieuxtemps. voor orkest bewerkt door G. Bikkers. 5. Ouverture «Banditenstreiche», Suppé. 6. a. Serenata, Moskowski. b. Toréador et Andalouse, Rubinstein. 7. Wilhelm's Krönung, caprice heroïque, De Kontsky. 8. Hommage a Offenbach, potpourri, Conradi. Het Pathé-journaal van het bioscoop-theater aan de Langestraat geeft onder meer een bezoek van kardinaal Vanutinelli, een roei- wedstrijd dwars door Parijs, kijkjes van de tentoonstelling te Gent en de redding van lucht-schipbreukkelingen door personeel van Pathé. Het laatste is wel een geweldige bof geweest voor den man, die dit buitenkansje nam. Gaumont zorgde voor een buitengewone natuuropname en wel van de zee bij Biaritz. Het groote nummer is een Vitascope-fïlm en heeft tot titel «In den Groenen duivel», een meesterstuk van film-enscenneering. De geschiedenis is ietwat verward. De dochter van een musicus verlooft zich met een der leerlingen van haar vader, blijkelijk meer amateur dan beroepsman-in-den-dop. Bij zijn vertrek, schenkt hij haar een medaillon, dat zij moet afstaan aan den huisheer omdat haar vader de huishuur niet kan betalen. Het jonge mensch, dat het medaillon in handen van den huisheer ziet, denkt er het zijne van en verlooft zich uit wraak met haar zuster. De hoofdpersone gaat over stag, huwt uit berekening en zet met het geld, dat haar man baar nalaat, een soort nachtkroeg op. Na veel vijven en zessen gaat deze inrichting in vlammen op en onder de slacht offers van dezen brand behoort de zuster. Op 'teind wordt de hoofdpersone hereend met haar eersten geliefde. Vooral de brand-scène, het uitrukken en het optreden der brandweer zijn buitenge meen fraai in scène gezet en op zichzelf een gang naar deze bioscoop waard. Een oer-komisch ding is «Juffrouw Fricot is jaloersch», welke dwaze ijverzucht, nog wel op het bloedeigen nichtje van haarman dat onverwacht is komen logeeren terwijl madame Fricot even een boodschap deed, haar duchtig wordt ingepeperd door een paar jolige beeldhouwers, vrienden van haar man. Heel spannend is «Het blauwe lint», een tafereel uit de Far West, met paardendieven, revolverschoten, rennen en jagen van cowboys en op 't laatste nippertje de redding van den ten onrechte beschuldigde en tot den strop veroordeelde, door de dochter van den far mer. Een klein, maar heel mooi nummer. Ter gister hier gehouden kaasmarkt wer den aangevoerd 16 wagens met 16 400 pond kaas. De prijs liep van 27 tot 31J/2 cent- De handel was vlug. Weldra wordt aanbesteed het rioleeren der Langestraat tusschen Varkenmarkt en Oude vischmarkt. Dames, die van hier Amsterdam bezoe ken, mogen er wel aan denken, dat het in gevolge de nieuwe politie-verordenjng sedert Maandag is verboden, in de Hoofdstad op straat te zijn met hoedepennen waarvan de uitstekende punten niet zijn voorzien van doelmatige beschermers. Zoo'n hoedepenbeschermer kost enkele centen. Een proces-verbaal brengt, met veel andere beslommeringen, steeds oneindig hoo- gere kosten voor de overtreedster. Een bewoner van de Helling6traat kreeg Zondagochtend op de Utrechtscbestraat een beroerte. De heer A. E. Blok, lid van de transport- colonne van het Ned. Roode Kruis, ver leende de eerste hulp en bracht den patiënt per brancard naar huis. Voor den rechthebbende is aan het Hoofd bureau van politie terug te bekomen een zoogenaamd Goud-willempje. Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen werkgevers, die wel arbeids lijsten, doch geen daarbij behoorende arbeids kaarten hadden. Sloopen is een werk, dat de domsten ver staan. Bouwen kunnen alleen de wijzen. Vit den Omtrek. H. M. de Koningin-Moeder zal zich 28 Augustus gedurende acht dagen van «Soest- dijk* naar Den Haag begeven. Morgen de groote dag van den historischen optocht te Barneveld. De Bilt viert feest op 27 en 28 Augustus. Te Bunschoten bereidt men de viering der onafhankelijkheid voor. Voor Harderwijk zijn de feestdagen 4 en 5 September. Te Nijkerk viert men 27 en 28 Augustus feest. Voor Putten is de feestdag bepaald op 1 September. Soesterberg zal feest vieren op 26 en 27 Augustus. Utrecht 1 September en volgende dagen. ZWEMMEN. Allereerst een pluim op den hoed van Kees Beem, die Zaterdag j. 1. te Amster dam op kranige wijze de eer der Amers- ioortsche Zwem- en Poloclub hoog hield. Hij behaalde den 3den prijs op de 4500 Meter, een zwemwedstrijd, uitgeschreven door de zwemvereeniging D. J. K., uit Amsterdam. Er waren 30 deelnemers, waaronder vele bekende Nederlandsche zwemmers. De 6 prijswinnaars waren1. Leusden (U. Z. C. Utrecht), 2. Los, van Haarlem (Het IJ, Amsterdam), 3. C. Beem (A. Z. P. C., Amersfoort), 4. Mennes (Het IJ, Amsterdam), 5. Meuring (Het IJ, Amsterdam), Meyer (D. J. K., Amsterdam). Pompe behaalde Zondag op de voortge zette zwemwedstrijden van D. J. K. den 3den prijs gekleed duiken. Een combinatie van A. Z. P. C II en Neptunus behaalde Zondag te Maarssen een 41 overwinning op het eerste zevental der zwem vereening «Maarssen». De rust ging in met 1o in 't voordeel der Amers- foorters. Alweer een overwinning. Langzaam maar zeker dringt de overtuiging door, dat voor internationale bewegingen het gebruik van een internationale taal vrijwel noodza kelijk is. Kort geleden is gebleken, dat ook de theosofen tot die erkentenis zijn gekomen. Van 15 tot 21 Juni j.l. had te Stockholm het Internationale theosofencongres plaats en is een voorstel ingediend om Esperanto aan te nemen als internationaal middel ter gedachtenwisseling onder de theosofen. Na dat het voorstel eerst door het werkcomité was besproken en het denkbeeld aldaar een gunstig onthaal had gevonden, is het daarop door het congres met algemeene stemmen aangenomen. Op het volgend, te Parijs te houden in ternationaal congres, zal nu Esperanto als öfficieele congrestaai worden gebruikt. Het vleeschverbruik. Professor Max Rubner, de bekende Berlijnsche physioloog en hygiënicus, deelt eenige cijfers mee om trent het vleeschverbruik. De grootste vleesch- eters zijn de Australiërs; zij gebruiken per jaar en per hoofd n 1.6 K.G.vervolgens komen de Vereenigde Staten met 54.4 K.G., Duitschland met 52.3, Engeland met 47.6, Frankrijk met 33.6, België en Nederland ieder 34.3,% Oostenrijk-Hongarije met 29, Spanje met 22.2, Rusland met 21.8, Italië met 10.4. Er bestaat een aanmerkelijk verschil tus schen het vleeschverbruik op het platteland en dat in de steden. In de Duitsche steden bedroeg dit 52.4 K.G. per hoofd per jaar, terwijl het op het land slechts 31.6 K.G. bedroeg. Bij de hooge vleeschprijzen zou men den ken, dat de meergegoeden het grootste kwantum gebruiken dit is echter niet het geval. Volgens de statistieken van Rubner gebruiken de veldarbeiders en ongeschoolde arbeiders 16.5 pCt., de geschoolde arbeiders 44.8 pCt., de kleine burgerstand 15.3, de middenstand 10.5 pCt., en de hoogere stan den 12.9 .pCt. Een verbeterde fiets. Oogenschijnlijk .ijkt de fiets volmaakt. Toch is de bekende schrijver Conan Doyle, de geestelijke vader van Sherlock Holmes, er in geslaagd daar aan nog een verbetering te brengen. Aan een gewone fiets is door hem een klein achterwiel aangebracht, dat door een lichten motor van éen paardekracht wordt voortgedreven. Het rijwiel wordt daardoor maar weinig bezwaard en kan onder gewone omstandigheden als een gewone fiets ge bruikt worden. Als men rijdt met sterken tegenwind zet men het kleine wiel in be weging. Het rijden wordt dan veel verlicht en men rijdt veel vaster, daar het wieltje een groote vastheid geeft. Geel ivoor schoonmaken. Hoe maakt men door ouderdom ot gebruik geel gewor den klaviertoetsen weder blank? Men kan zulks doen door ze te poesten met geoxyge- neerd water, dat men bij den apotheker kan krijgen, of wel en beter met een mengsel van sterk geconcentreerd geoxyge- neerd water (technisch gezegd: 50volumen) en 8 pCt. ether. Deze laatste formule heeft het voordeel van zeer snel te werken, sneller dan geoxygeneerd water alleen, zoodat het losraken der dunne ivoren plaatjes wordt vermeden. Daarenboven heeft de ether nog voor, dat het mengsel standhoudender blijft. In een goed gesloten flesch kan men het zeer lang bewaren. Schoonmaken van gipsbeelden. Om gipsen figuren en dergelijke schoon te maken, neemt men een niet te slap mengsel van water en stijfsel en gaat daarmede over het beeld, enz. met een kwast, laat het dan eenvoudig staan tot het door en door droog is. en wrijft het vervolgens af met een dro gen lap. Stof en vuil vallen dan vanzelf weg. Kortwieken. Het komt voor, dat men pluimvee of gevangen vogels (kraaien, raven, eksters) die men los laat loopen, het weg vliegen wil beletten. Het meest toegepaste middel daarvoor is het «kortwieken» d.i. het afknippen van de slagpennen. Maar behalve, dat dit den vogel ontsiert, groeien er nieuwe veeren voor in de plaats en wanneer dit niet wordt opgemerkt, vliegt de vogel onver wachts toch weg. «Avicultura» doet nu het volgende mid del aan de hand.- Neem een sterken linnen draad, haal dien door middel van een naald, ongeveer op het midden van de slagpennen, door de schachten, zoodat de pennen stevig tegen elkander sluitenook dit belet den vogel te vliegen. Bevestig den draad echter stevig, opdat hij niet kan losraken. Natuurlijk moet men, als er nieuwe vee- red zijn aangegroeid, deze de zelfde bewer king doen ondergaan; en in zooverre komt het middel overeen met het knippen. Het ontsiert don vogel echter niet, en in zooverre is het beter. Heeft Goethe ooit een baard gehad Gnder de Goethe-vrienden heeft zich de vraag ontbrand of hun vereerde halfgod ooit een baard heeft gedragen. Er is name lijk een boekwerk verschenen, dat eenige brieven bevat van Johannes Falk te Wei- mar aan zijn broer David over een bezoek van Goethe, waar in een schrijven dd. 28 December 1794, letterlijk staat: «Als arm advocaat kwam hij van Frankfort naar Wei- mar Hij is middelmatig groot, heeft een manlijk, gebruind gelaat, zwarte fonke lende oogen, een diepzoekenden blik, een zwaren zwarten baard en geniale, doch re gelmatige trekken. Zijn kleeding was bur gerlijk eenvoudig. Een meer aangeboren dan aangenomen ernst wekt in ieder, die met hem spreekt, een zeker gevoel van hoogachting op, dat echter absoluut niet af- stootend is. Ik zou hem eerder voor een plichtsgetrouw ambtenaar dan voor den grooten schrijver gehouden hebben, op wien Eet vaderland niet zonder reden trots is Van alle brieven, beschrijvingen en schil derijen van en over Goethe in dat tijdperk is er geen enkel, die van een mooien «voll- bart» gewaagt. Er blijft intusschen slechts éen vermoedenFalk, hoewel overigens een scherp waarnemer en opmerker, heeft zich vergist. Waarschijnlijk was de schemering reeds gevallen het was winter en heeft Falk een der zware lokken voor een baard aangezien. De geneeskunde vóór achtduizend jaar. Voor het Kon. medisch genootschap te Londen hield dr. C. Mather een voordracht, waarin hij verklaarde, dat de Hindoe-be schaving inderdaad de oudste ter wereld genoemd kan worden. De astronomische toespelingen in de hymnen van de Rig Veda (de oudste bekende literatuur ter wereld) voeren ons terug tot vier a zes duizend jaar vóór Christus. Hun geneeskunde, zoo vervolgde Mather, is even oud als hun beschaving. In materia medica en chemie

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2