Appelbollen. m1 Te huur Laatste Berichten. Advertentiën. Maison DE JAGER ZOON, Lunchroom. Dienstbode, Tweede Meisje, ROUSSEL <fc Cie., eerste TAILLE- en eerste ROKKENWERKSTERS Zeer billijk Brandkasten AMERSFOORTSCH WISSEL- m EFFECTENKANTOOR (Mr. 8. G. VAN WKI.DERRN baron RENGKR8) Kortograoht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën. Coupons. Vreomd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. presteerden zij werkelijk veelzij waren de eersten onder de oude volken, die het menschelijk lichaam wisten te ontleden en mineralen en kwikzilver voor inwendig ge bruik voorschreven. Vele eeuwen geleden kenden ze reeds de theorie der bacillen, den bloedsomloop en de pokken-inenting. Hun gunstige behandeling van slangebeten ver baasde Alexander den Groote reeds; in de chirurgie waren zij flinke en handige vaklui. Niet alleen genazen ze gebroken gewrichten, maar ook trepaneerden ze schedels; bij pijn lijke operaties gaven ze verdoovingsmiddelen en zelfs amputeerden ze geheele ledematen. Toen na den dood van Boeddha de chirurgie achteruitging en de interne ge neeskunde bloeide, richtten ze in Indië hos pitalen en ziekenhuizen op, die van medica menten en instrumenten waren voorzien. Een aantal artsen waren aan de inrichtingen ver bonden. Maar reeds lang vóór Boeddha's tijd waren er scholen en hoogescholen ter opleiding van artsen. Tot in de 17e eeuw was de Westersche geneeskunde voor het grootste deel ontleend aan die der Arabieren. Dezen hadden op hun beurt hun kennis ver zameld hij hun Oostelijke buren, de Hindoe's. Hoe de caoutchouc in Europa kwam. Den 7 Maart 1745 liep de brik »La Minerve*, ontsnapt aan de Engelsche kruisers, de haven van La Rochelle binnen. Aan boord bevond zich Charles Marie de la Condamine, lid der Academie van Wetenschappen, die in Peru een meridiaanboogmeting had verricht en die Europa een onbekende stof bracht, de caoutchouc. Condamine was in 1736 te Quito aangekomen en vandaar zond hij aan de Academie »eenige rollen van een zwarte harsachtige massa*, verzameld in de wou den der Westelijke helling van de Cordille ras. Dat was caoutchouc. Condamine be richtte »In de provincie Esmeralda groeit een boom, door de inlanders hévé genoemd door een enkele insnijding vloeit er een witte vloeistof uit, die aan de lucht lang zamerhand hard en zwart wordt. De inboor lingen maken er fakkels van, die zeer goed branden en dan een niet onaangename geur verspreiden. Een enkele fakkel kan 24 uren aan blijven. In de provincie Quito bedekt men linnen met deze hars en gebruikt men dit voor de zelfde doeleinden als bij ons het wasdoek. De zelfde boom groeit langs de Amazone. De Mainas-Indianen noemen deze hars cahutchu, hetheen wordt uitge sproken als caoutchouc. Zij maken er laar zen van, die ondoordringbaar voor water zijn en die er, na berookt te zijn, als leer uitzien*. In de mededeelingen van Condamine aan de Academie geeft hij een beschrijving van de coagulatie-methode, die precies de zelfde is gebleven160 jaar vóór Weber en Har ries kwam men tot de zelfde conclusie als thans. Kunstgebitten bij Oud-Indianen In Noord-West-Ecuador, in de provincie Esme ralda, worden dezer dagen opgravingen ge daan onder leiding van prof. Seaville, van de universiteit te Columbia. Het is den pro fessor opgevallen, dat de tanden der opge graven schedels er zoo uitmuntend verzorgd uitzagen. Bij nader onderzoek is gebleken, dat het volk, welks stoffelijke overblijfselen men vond, de oerbevolking, die de Inka- stammen voorafging, op het gebied van tandheelkunde bijzonder ver gevorderd was. Er waren verscheidene geplombeerde gebit ten; ook vond men gouden kieskronen, die, wat de vervaardiging betreft, een nauw keurige vergelijking met de hedendaagsche kunstgebitten zouden kunnen doorstaan. Bij veel tanden, vooral bij snijtanden, ontdekte men ornamenten van lijn goudweefsel, in den vorm van een ster of een halve maan een voorloopster van de mode, welke een paar jaar geleden in zwang was bij enkele dames der Amerikaansche upper-ten. Weer twee aaneengegroeide tweelingen. >In der Wahl der Eltern dein, solist du sehr vorsichtig sein* maar helaas, vele nog jon ger dan jonge wezentjes denken daaraan niet, kiezen maar een papa en een mama uit en denken er niet aan, eerst hun stam boom, of, wanneer die er niet is, althans een stamtwijgje te raadplegen. Zij moeten er dan maar de gevolgen van ondervinden. Zijn vader en moeder beiden een lid van een tweeling, dan is de kans heel groot, dat het jongentje of het meisje, dat de ouders uitzocht, óok lid van een tweeling zal zijn. In 1911 is in het >British Medical Journal* de aandacht gevestigd op de afstamming van de twee aaneengegroeide zusjes, die toen door Europa werden gezonden en te kijk waren op allerlei tentoonstellingen en ker missen, zoodat hun geboorte voor de oudelui een heel voordeeltje is geweestte Amster dam waren de kleine wezentjes in het Panop ticum te zien. De grootmoeder was zelf een lid van een tweeling, en het lieve mensch had niet minder dan viermaal in haar leven aan een tweeling het leven geschonken. Onder die tweelingen was éen meisje, dat de mama is geworden van de kleine Sia- meesjes. Thans heeft weer een andere dochter een paar aaneengegroeide tweelingen of eigenlijk éen aaneengegroeide tweeling, niet waar heeren »precisici« ter wereld ge bracht. Medici, die het geneeskundig onderzoek voor het huwelijk voorstaan, beginnen ern stig te overwegen, ofnu ja, welke maatregelen er te treffen zijn om te voor komen, dat het aantal aaneengegroeide twee lingen zal toenemen. Spaansche sinaasappelen. De sinaas appelen-tijd begint weer. Over eenigen tijd zullen de kooplieden weer met reuzenkarren, wol geladen met deze goudgele vruchten, de straten onveilig maken. Reeds is de cam pagne begonnen, maar in vollen gang is zij toch nog niet. De meeste oranje-appelen, die wij hier krijgen, komen uit Spanje en wel vooral uit de provinciën Castiliö en Valencia. Deze provincies bebouwen respectievelijk 16 000 en 20 000 H.A. grond met deze Zuidvrucht. Spanje voert dan ook jaarlijks voor niet minder dan 30 millioen gulden aan sinaas appelen uit. Telken jare komen meer dan 3000 schepen de Spaansche havens binnen om er ongeveer dertig millioen kisten, zak ken en balen goud-appels vandaan te halen. Andalusia levert aan den uitvoer 200 000 ki3ten Murcia komt jaarlijks met 30 000 kisten, de productie van drieduizend Hectare; Valencia levert al heel veel; de omgeving van de stad Burriana verbouwt meer dan Andalusië, Murcia en Alicante te zamen. Overigens is het met den prijs in Spanje, vergeleken met dien wij hier betalen, even zoo als met sommige producten, welke wij uitvoeren. De sinaasappel is namelijk in Spanje dikwerf duurder dan in andere landen. Men heeft soms te Madrid acht centen per stuk te betalen voor een goede vrucht, als wij voor een even goede niét meer dan drie centen betalen. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort, gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Vry- dag den 22 Augustus aanstaande, des avonds te 8 ure. Amersfoort, 11) Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd, H. W. van ESVELD. Wetii., loco-Burg. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad dezer Gemeente op 22 Augus tus 1913, des avonds 8 uur. 1. Benoeming van een hoofd van school F. 2. Benoeming van een leeraar in de Hoog- duitsche taal en letterkunde aan het Gymna sium en de Hoogere Burgerschool. Aanbevolen de heer D. Polak, thans tijdelijk leeraar. 3. Benoeming van onderwijzeressen in de Nuttige handwerken aan de scholen C en G. De voordracht voor school C luidtmej. C. E. Mensing, mej. G. A. Jonker, mej. C. Onnesvoor school Gmej. C. Onnes, mej. G. A. Jonker, mej. J. Brederode. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van het verlof, ver leend aan mej. G. H. Worffel, onderwijzeres in de Nuttige handwerken aan school F. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan school B. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan school C. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om een crediet toe te staan voor aankoop van banken ten behoeve van de Handelschool. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het rooien van boomen aan den Utrechtschen straatweg. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot afwijzing van het verzoek der afdeeling Amersfoort van de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcohol houdende Dranken om aan haar een Ge meente-lokaal ten gebruike te willen afstaan. 10. Voorstel van Burgemeester er. Wet houders tot het aanvragen en aanvaarden uit 's Rijks kas van voorschotten en bijdra gen overeenkomstig 8 der Woningwet. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van een Verordening, regelende het bouwen van bepaald aange wezen gronden in de Gemeente Amersfoort. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende het subsidie, aan de Amersfoortsche Tramweg Maatschappij te verleenen. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de Verordening tot heffing van legesgelden. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders inzake de bezoldiging van de dood gravers der Algemeene begraafplaats. De beide doodgravers verzochten, hun jaarwedde te verhoogen van f 100 tot f 150. B. en W. meenen, dat, evenals op een bijzondere begraafplaats hier ter stede, de meest billijke belooning is de betaling van een vaste som voor ieder te begraven lijk en stellen voor, die belooning te stellen op f 1 voor het begraven van eon persoon van 12 jaar of ouder en op fo.45 voor het be graven van een jongere dan 12 jaar. De wijziging zou in werking treden op 1 Januari 1914. In 1912 werden begraven 119 volwassenen en 76 kinderlijkjesin het eerste halfjaar van 1913 onderscheidenlijk 57 en 23. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het vaststellen van rooilijnen voor den Heiligenberger weg. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot afwijzing van het verzoek van eene commissie van bewoners der Utrechtsche straat om een subsidie in de kosten van op richting van een eerepoort bij gelegenheid van de Onafhankelijkheidsfeesten. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Begrooting, dienst *9*3- De Heer en Mevrouw W. L. MORSINK* Ittmann geven kennis van de geboorte hunner Dochter GEOKGINE PHILIP1NE. Haarlem, 17 Augustus 1913. Gotrouwd Dr. ETSKO KRÜISINGA en CORNELIA G. BEENEN. De Heer en Mevrouw KRÜISINGA betuigen, mede namens wederzijdse famie- lie, hun hartelike dank voor de bewjjzen van belangstelling, by hun trouwen on dervonden. Amersfoort, 19 Augustus 1913. Heden overleed alhier, in den ouderdom van 61 jaar, de heer HENDRIK WILLEK CHRISTIAAN SPRUIT, gepensioneerd lutminülrati ur der militaire hospitalen. Uit aller naam, J. H. C. SPRUIT. Hilversum, 17 Augustus 1913. Asterstraat no. 42. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag 20 Augustus 1913 op de Nieuwe Algemeene Begraafplaats alhier, ten 12Va ure van het sterfhuis. Heden overleed te Lochem onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw de Weduwo J. ABUYS— Clockener Brousson, iu den ouderdom van 78 jaar. Deventer, A. HORSTING-Abuys. Bnssum, C. E. PISTORIUS J. D. N. PISTORIUS.""' Amersfoort, H. H. G. BOLKESTEIN— A BUYS. G. BOLKESTEIN Ezn. D. E. BOLKESTEIN. H. C. BOLKESTEIN. 18 Augustus 1913. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. Verzoeke van rouwbeklag ver schoond te blyven. een riant dubbel HEERENHUIS met groo- ten tuin met fijne vruchtboomen. Te bevragen bij den heer W. van HASE- LEN P. Hzn., Soesterweg 24, te Amersfoort. VAN*fiIJN'S p e^e s" e MOSTERD Langestraat 60/62. Telefoon 115. AMERSFOORT. Mevrouw Van RIJN, Valeriusstraat 47 te Amsterdam, vraagt terstond of later een goed kunnende koken en werken. Brieven franco of persoonlijk vervoegen na 24 Augustus. Ia klein, deftig gezin te Baarn wordt tegen 1 November GEVRAAGD een net P.G., boven de 20 jaar, kunnende naaien, mazen, stoppen, strjjken en tafeldienen. Muts dragen vereischt. Zonder goede ge tuigen onnoodig zich aan te melden. Brieven franco onder no. 231 aan H. J. den BOER's Advertentie-Bureau, Baarn. Maliesingel 12, UTRECHT, vragen tegen zeer hoog loon. nog eenige in verschillende grootte by S.J.COHEN, Bloemendal 37 te Amersfoort. LAMAISON BOUWER Co. Kortegracbt 22 naast het Postkantoor. Belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongation Safe-inrichting.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3