Van de openbare gebouwen en uit vele particuliere woningen wapperde de driekleur het carillon werd bespeeld vele corporatien zonden telegrammen van gelukwenschen aan HH. MM.en de concerten in Amicitia en op het plantsoen werden flink bezocht. De parade moest om het in den ochtend dreigende weder worden uitgesteld. De Burgemeester is van verlof terug ge keerd en heeft zijn function hervat. Uit den regenmeter hier is in Augustus slechts 21.9 m.M. water afgetapt. Het zeer gering aantal regendagen kun nen we door het in het ongereede raken van de opgave tot onzen spijt ditmaal niet meedeelen. Aan het postkantoor en de daaronder res- sorteerende hulpkantoren is in Augustus ingelegd bij de Rijks-postspaarbank f41 923.53 en daaruit terug gevraagd f39857.46. Het laatste door dat kantoor uitgegeveu boekje draagt het nummer iS 064. Behalve de in het vorige nummer meege deelde onderscheidingen zijn o. m. nog de vol gende verleend: het ridderkruis van den Nederlandschen I.eeuw aan de generaals-majoor A. L. Klerk de Reus en H. C. P. L. Mathon en aan den heer J. H. H. Guntber Mohr, Inspecteur der posterijen en telegrafie te Utrecht het officierskruis der Oranje Nassau-orde aan de kolonels J. D. Grevinck en L. baron Van Hogendorp en aan den luitenant-kolo nel H. Croockewit het ridderkruis der Oranje Nassau-orde aan ritmeester D. A. Buma en aan den heer H. B. Hylkema, zuivel-consulent in Utrecht de eere-medaille dier orde in goud aan brigadier-majoor D. Otten in brons aan den schoenmaker P. Meeusen, van het 16e regi ment infanterie. Men schrijft ons: Een lang niet alledaagsch? plechtigheid had Zaterdagochtend plaats in het gymna stieklokaal van de openbare Lagere school aan de Beekstraat; het onderwijzend perso neel der school nam en-corps afscheid van het hoofd, den heer J. van der Horst, die gedurende ruim 38 jaren dat ambt in deze Gemeente en aan deze school bekleedde. Om 11 uur, door een commissie met zijn echtgenoote naar de keurig versierde zaal geleid, zag hij daar om zich verzameldde beide Wethouders, de heeren Van Esveld en Van Duinen, den heer J. Stamperius, Arron- dissements-schoolopziener, den heer Veenstra, waarnemend Gemeente-Secretaris, den Voor zitter en twee leden van de Commissie toe zicht, alle hoofden van openbare scholen uit de Gemeente, het oud-hoofd den heer N. van Veen, het personeel der school, dat der dames-handwerken en de leerlingen der hoogste drie klassen. Nadat allen waren gezeten, nam de oudste onderwijzer, de heer L. van Dommelen, thans waarnemend hoofd, het woord. Spreker wees op de ongeveer 40 jaren, die de heer Van der Horst hier ter stede heeft gearbeid tot heil van de jeugd, op den prettigen toon en den goeden, bijna kameraadschappelijken geest, die steeds aan de school heerschte, wat het onderwijs ten goede kwam. Op uw ambtenaarsloopbaan zei spreker kunt u met trots terugzien. Het feestelijke moet u ons maar vergevenu houdt nu eenmaal niet van dat uiterlijke. Als blijvend aandenken aan de school werd een groep van het personeel aange boden in lijst en, om wat te wandelen, een stevige stok met zilveren handvat. Mevrouw Van der Horst, in wier gezellige woning het personeel zoo menigmaal prettig is samengeweest, ontving een bloemenhulde. De heer Van Dommelen zeide ten slotte; »veel zou ik nog kunnen zeggen, want onze eerste kennismaking dateert uit de vorige eeuwdoch waartoe zou dit dienen Wij wenschen u met uwe echtgenoote nog vele gelukkige jaren in gezondheid toe. Met dezen welgemeenden wensch wil ik eindigen. Namens het Handwerkpersoneel sprak mejuffrouw Agnes G. M. den Hartog den scheidenden chef toe. Zij drukte er haar leed wezen over uit, dat niet in haar plaats op dat oogenblik stond de oudste onderwijzeres van het Handwerkonderwijs. die zeer zeker beter dan zij de gevoelens der dames zou kunnen vertolken. Zij meende te mogen veronderstellen, dat de afwezige, die door lichamelijk lijden helaas verhinderd was deze plechtigheid bij te wonen, evenwel in ge dachten in deze ure hier tegenwoordig zou zijn. Den heer Van der Horst bracht zij dank, voor de aangename wijze, waarop hij tal van jaren de belangen van het Handwerk onderwijs heeft behartigd waar geschikt en geplooid moest worden, was hij 't altijd weer, die voor beide partijen een prettige regeling trof. Als herinnering werd hem aan geboden ee.i prachtige gaslamp en met een bloemenhulde aan mevrouw van der Horst werd de wensch uitgesproken, dat hij met zijn echtgenoote, in 't bezit van een goede gezondheid, nog geruimen tijd nog de zoo welverdiende rust mocht genieten. De kinderen zongen vervolgens, onder lei ding van den heer H. C. den Hartog, een driestemmig afscheidslied, dat keurig werd voorgedragen en diepen indruk maakte. De heer Van der Horst, zichtbaar aange daan, drukte in hartelijke woorden zijn dank uit voor het gespiokene, en toen hij het dartele volkje dankte voor het toegezongen lied»Vaarwel, vaarwel de tijd vliegt snel enz.» keurig gecalligrafeerd door den onder wijzer A. B. van der Klein, toen kwam 't eerst duidelijk uit, hoe lijf den heer Van der Horst de taak is geweest, waaraan hij 46 jaren lang zich heeft gewijd. De jeugd drukte den scheidenden >meesterc de hand en ging, wel wat onder den indruk, naar huis. De waarnemend Burgemeester, Wethouder Van Esveld, bracht den heer Van der Horst namens het Gemeentebestuur hulde als plichtgetrouw ambtenaar. De Arrondissements-schoolopziener, de heer Stamperius, zelf eenmaal een scheidend schoolhoofd, in de hoofdstad des lands, schetste de gedachten, die iemand moeten bezielen, als hij een werkkring, die hem lief is, gaat verlaten en sprak woorden vol waardeering aan het adres van den schei dende, die in zulk een goede, vriendschappe lijke verhouding stond tot het personeel, hetgeen hem ten duidelijkste was gebleken uit de eenvoudige, hartelijke wijze waarop, eerst door den oudsten onderwijzer der school en daarna door dat jonge ding, het woord gevoerd werd namens allen. En dat in deze dagen, nu men vaak door tegenstrijdige be langen geheel anders tegenover elkaar komt te staan. Dit in 't bijzonder trof den school opziener. De heer Wolterbeek, Voorzitter der Com missie van toezicht op het Lager onderwijs, die dit officieele lichaam voorstelde als ge kozen te zijn door de burgerij, sprak woor den van dank namens die burgerij. De heer N. van Veen, vroeger hoofd der school aan de Koningsstraat, die den heer Van der Horst al die lange 38 jaren heeft gekend, sprak woorden van vriendschap en waardeering. De heer P. van den Hooff, hoofd der school aan de Hellingstraat, sprak namens de collega's tot den opvoeder van twee geslachten en oordeelde, dat de heer Van der Horst op de afgelegde levens baan met voldoening kan terugzien. De toegesprokene dankte de verschillende sprekers voor de vele betuigingen van sym pathie en erkenning. Ook wij zijn van oordeel, dat de heer Van der Horst, na de vele gesproken woor den, getuigende van waardeering, vriendschap en achting, tevreden kan zijn. Een welver diende rust om de woorden van een der sprekers te gebruiken in zijn vriendelijke woning aan de Beekensteinschelaan zij hem van harte gegund. De heer A. M. Tromp van Holst is her kozen tot lid van het Hoofdbestuur der Kon. Nederlandsche landbouw-vereeniging. De heer H. Buschenhenke etaleert in Valkhoff's kunsthandel een heel mooi ge daan meisjesportret. De >Stichtsche Crt.» meldt, dat de thans ruim 80-jarige G. ten Hove, een van de oudste leden der plaatselijke afdeeling van Patrimonium», evenals in 1838, 1863 en 1888 volgende week zal deelnemen aan den historischen optocht. De Openbare keuken, die gister voor de eerste maal haar bussen en busjes uitzond, had er niet minder dan vijftig te verzenden. De spijzen bleken uitstekend te zijn toe bereid en elk der 50 gezinnen, die ze be trokken, zal wel hebben gezegd dat smaakt naar meer. Het overgroote aantal deelnemers aan de vierdaagsche afstandsmarschen van den Ned. bond voor lichamelijke opvoeding heeft die marschen met succes ten einde gebracht. Slechts zeer enkelen vielen, in weerwil van de drukkende hitte van Vrijdag en Zater dag, uit. Gelijk we bereids meedeelden, vingen de marschen den 27 Augustus hier aan. Van Amersfoort werd over Barneveld naar Ede geloopen,den28en van Ede over Arnhem langs Middachten naar Doesburg, den 2 gen vandaar over Zevenaar naar Nijmegen en den laatsten dag, Zaterdag 30 Augustus, werd een march in de omstreken van Nijmegen gemaakt. Te Amersfoort, Ede en Nijmegen hebben de deelnemers in de kazernes gegeten en over nacht, te Nijmegen in de kazerne der Kolo niale Reserve, waar men hen op de meest gastvrije wijze heeft ontvangen, evenals trouwens te Ede en te Amersfoort. Te Does burg was verblijf itf de kazerne niet moge lijk hier werd een concertzaal met stroo in een kampement geïmproviseerd en werd het eten bereid door een kok. Er waren 3 parcoursen, t. w. 35 K. M., 45 K. M. en 55 K. M. Het parcours van 35 K. M. werd geloopen door militairen in veldtenue (zware bepakking), dat van 45 K. M. door militairen met lichte bepakking, dat van 55 K. M. door burgers zonder be pakking. Laatsgenoemd parcours (55 K. M. voor burgers, onbepakt) was ook nu het be langrijkste van de marschen en blijkt in de practijk het zwaarste te zijn. Intusschen heeft van de vijf deelnemers slechts éen het opge geven de vier overigen hebben den zwaren marsch schitterend ten einde gebracht. Het zijn de heeren G. A. M. Brands, Secretaris- penningmeester van den Ned. krachtsport bond te AmsterdamH. Gras, te Amster dam G. Koopman, te Zutphen, en Jac. P. Thijsse Jr. te Bloemendaal. Terwijl verleden jaar na afloop van de marschen een medische controle plaats had aangaande den vorm der voetsn, de gesteld heid der urine en van het hart en de ge wichtstoeneming, ten einde op dit punt een aantal gegevens te verkrijgen, is zulks dit jaar wegens het verbazend groot aantal deelnemers practisch niet mogelijk geble ken. In verband daarmede zal het Hoofdbe stuur van den N. B. L. O. waarschijnlijk besluiten het volgend jaar de marschen weer in verschillende parcoursen over hetgeheele land te verdeelen, gelijk het eerste jaar het geval is geweest De Amersfoortsche Postduivenhouders Ver- eeniging «De luchtpost» hield Zondag een wedvlucht vanuit Valkenswaard. De prijzen werden behaald als volgt: ie prijs F. Geurtsen, 2e, 8e, 18e en 19e prijs E. Brom, 3e, 7e, ne, 12e en 17e pr. H. Kuipers, 4e en 22e pr. G. Morre, 5e en 23 pr. Van Munster, 6e, 9e, 13e, 14e, 16e en 21 pr. Chr. Baartman, 10e en 24e pr. A. Neerincx, 15e pr. D. Mulder en 20e prijs Veenendaal. Onze occasional vermeldt geen tijden en niets omtrent den leeftijd der duiven. In het gister vanwege »Koninginnedag* te Utrecht gehouden, zeer druk bezochte concours-hippique verwierf in den wedstrijd voor het best gaande rijpaard »Soliman«, van luitenant Wilson, den isten prijs en »Sul- tan», van luitenant Van Tienhoven, een Be- stuursprijs. In het spring-concours won »Spes«, van luitenant Colenbrander, den 3den prijs. Het bioscoop-theater aan de Langestraat heeft een zeer leerrijk programma wat aan gaat den bijenteelt, dien men hier in zijn geheel kan zien zonder ook maar een zweem van gevaar voor bijensteken, en de toepas sing van de nieuwste hulpmiddelen der recher che om een verdachte te identificeren. De Pathé-courant geeft onder meer de vliegster Hélène Dutrieu, een revue van Spaansche Padvinders, en momenten van het jongste Eucharistisch congres. De knappe machine-schrijfster en auto pech zijn alleraardigste films. Heel spannend in het groote nummer is de vlucht van den ten onrechte van moord verdachte en zijn telkens te nauwer nood ontkomen. Pas in de derde afdeeling blijkt zijn onschuld en wordt zijn deugd beloond. Zondagavond hebben een dame uit «Huis ter Heide» met haar gouvernante benevens heel wat wandelaarsters en wandelaars hier een paar heel angstige uren doorleefd. Het 5-jarig zoontje der dame, een voor zijn leeftijd erg wijs kereltje, was, terwijl mama een oogenblik rnstte op het terras van hotel-Reichmann, met een 9-jarig neefje gaan spelen en opeens weg. Zoodra, om streeks half vijf, het neefje aan de dames had meegedeeld, dat zijn speelkameraadje plotseling was verdwenen, gingen beide dames zoeken, daarbij trouw geholpen door bijna allen, die voorbijkwamen. Ook de poli tie werd verwittigd en deed per rijwiel en met den politie-hond van een der Rijks veldwachters den omtrek afzoeken en over al, ook in de stad, naspeuren, alles echter zonder eenig resultaat. Eerst bij half negen kwam hier bericht, dat de kleine man veilig en wel bij paatje te Utrecht was. Hoe hij, blootshoofds want zijn hoedje had hij vóór 't spelen bij moeder gelaten en zonder kaartje in den trein is geko men en ook te Utrecht onopgemerkt het perron heeft kunnen verlaten, is nog een raadsel. De toestand van luitenant H. J. van Rijs- sen, die Zaterdagmiddag vlak vóór het Ziekenhuis met zijn paard viel en daarin onmiddellijk moest opgenomen, blijft naar omstandigheden gunstig. De afgeloopen nacht was rustig. Een jonge verversknecht van hier, die te Amsterdam werkte, is gister van een ladder gevallen en aan de gevolgen overleden. Vermoedelijk door een scheur in een bak kersschoorsteen is Zondagochtend een begin van brand ontstaan in een boven de bakke rij liggend vertrek, dat als rommelkamer werd gebruikt. De heeren C. Prins, adjunct-commandant der brandweer, J. M. Reinboud, brandmees ter, en A. E. Blok, opzichter van het mate rieel, stuitten den voortgang van het vuur middels emmers water. Zondagochtend vond men op het Lieve Vrouwe-kerkhof de lijken van vijf honden, waarbij dat van een zeer mooien rashond van een bewoner van den Grooten Koppel. Een hondje van een der omwonenden,die ook even was gaan kijken, viel ook even eens plotseling dood neer. Het Lieve Vrouwe-kerkhof is steeds een verzamelplaats van hondendoch dit geeft toch nog geen der omwonenden het recht, zich op die wijze, vermoedelijk door strichnine- vergiftiging, te vergrijpen aan anderer eigen dom. De politie stelde aanstonds een uitgebreicT onderzoek in. Ter gister gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 21 wagens met 10400 pond kaas. De prijs liep van 27V2 tot 30 cent per pond. De handel was matig. Door de politie zijn aangehouden en naar Utrecht geleid vier mannen, die nog ver schillende straffen te goed hadden. Een, die nog twee maanden moest uitzitten, gaf in de gauwigheid een valschen naam ophet geen hem een nieuwe straf bezorgt. De domheid lacht om 't geen ze niet be grijpt- mt den Omtrek. Door den Burgemeester van Bunschoten is op tweeerlei gronden bezwaar ingebracht bij Gedeputeerde Staten tegen het Raads besluit tot toelating van den heer Huijgen als lid van den Raad dier Gemeente. Gedeputeerde Staten, van oordeel, dat om de aangevoerde redenen het besluit van den Raad niet kon worden gehandhaafd, hebben dit Besluit dan ook vernietigd. Dit college heeft het evenwel bij die ver nietiging niet gelaten, maar heeft, ambts halve optredende, het bedoelde Raadslid alsnog toegelaten. Omtrent deze opvatting van Gedeputeerde Staten schijnt de Burgemeester een oor deel van den Minister te willen uitlokken, ook al is een hooger beroep ten deze uit gesloten. De loting voor de Bunschoters zal plaats hebben te Amersfoort op 23 September. Van de 43 militieplichtigen zijn er 22 vrijgesteld bij het geneeskundig onderzoek. Een groote vlieger van het meteorologisch instituut te De Bilt is losgeraakt en met de geweldige lange oplaatlijn van staaldraad bij Hoevelaken in de langs den Centraalspoor- weg staande telegraaflijnen verward geraakt. Het bot, dat naar men zegt 2000 M. lang was, heeft zich bij menige koe om de horens gewikkeld, terwijl het ook dwars over den Nijkerkerstraatweg hing. 't Was een heel ,werk, het in te palmen. De bouw van het Landhuis voor slecht- hoorenden bij Lunteren is gegund aan den minsten inschrijver. Met de allernoodigste meubelen zal het een f 20 000 kosten. De commissie heeft goeden moed, het be drag bijeen te krijgen. Wie er mee sympathiseert, vergete niet, dat mr. P. L. Baudet hier woont aan de Vianden-straat no. 4. De groote dag van de Onafhankelijkheids feesten te Utrecht is Donderdag 4 September. Woudenberg viert feest op 17 en 18 Sep tember. De Woudenbergers van allen rang en stand spannen zich terdege in om een feest te vieren, dat klinkt als een klok, sachant que du haut de la pyramide d' Austerlitz plus d' un siècle les contemple. Waterpolo en voetbal. Het eerste zevental der Amersfoortsche Zwem- en Polo-club is Zondag eens danig uit zijn slof geschoten. Zaterdag verloor dit zevental van D. J. K. in Amsterdam met niet minder dan 11o. Den volgenden middag echter krijgt de Maas, uit Rotterdam (die van D. J. K. heeft gewonnen) een 5o nederlaag te slikken van dit zelfde zevental. Voorwaar zonderlinge dingen Als scheidsrechter Langelaar den eersten fluitstoot over de wateren der Amersfoortsche zweminrichting doet galmen, verschijnt de Maas met 3 invallers, A. Z. P. C. met 2 en de thuisclub stelt zich als volgt opdoel Hoogenboezem, achter De Bruijn en Smit, midden Beem en vóór Van den Berg, Mariti en Wagenaar. Al dadelijk is Amersfoort in de meerder heid en vrij gauw doelpunt Marin. Benega, van de Maas, wordt eenige malen gevaarlijk, doch Smit en in de laatste instantie Hoogen boezem verdedigen goed, zoodat vóór de rust niet meer gedoelpunt wordt. Na de rust blijkt, dat Beem door de Maas-menschen te veel wordt losgelaten. Kees begint er dan lustig op los te kanjeren, met het gevolg, dat het gauw 4—0 is. Wagenaar maakt nog een vijfde goal vlak vóór 't einde. Het geheele zevental van A. Z. P. C. speelde goed. De fout bij «Maas» was slecht dekken. Hierna verschenen U. Z. C. 1, uit Utrecht, een goede tweede klasser, en A. Z. P. C. 2 in het water. Ieder dacht, dat A. Z. P. C. 2, dat niet eens in den bond speelt, er flink »in< zou gaan. Maar de jonge A.Z. P. C.'ers be-

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2