Donderdag 4 September 1913. No. 8309. 62e Jaargang. BELEEFD VERZOEK Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff HOOFD-RED ACTEUR F. J. FHEDEHIK3. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden fx. franco per post ƒ1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieêle- en ontelgenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU; SORTSGXUCST 9. Postbus 9. Telefoon 19. aan hen, die uitstedig waren en zich de „Amersfoortsche Courant" lieten nazenden, doch geen datum opgaven, ons bericht te zenden van hun terug-keer opdat de courant niet langer naar buiten worde gezonden. Voor 9 en 10 Soptember. (INGEZONDEN). Gun ons plaats in uw veelgelezen blad voor een enkel woord, in deze dagen van feestelijkheid en feestviering. Ieder menschenleven heeft behoefte aan groote dagen, aan hoogtijden, aan gedachte nisuren. Maar iedere vereeniging, de maat schappij, elke stad en heel ons volk evenzeer. We moeten er eens uit, uit de alledaagsche sleur; we moeten er eens bovenuit, om te kunnen zien waar komen we toch eigenlijk met al ons getob en gezwoeg en gedraaf. En, als er reden is tot dankbaarheid, omdat er vooruitgang is, welnu dan past ook een feesttoon, een dankbare jubel, een vroolijk hart, en een naar buiten tredend vreugde betoon. Wie 1913 vergelijkt met 1813, wie aan dachtig den loop onzer historie gedurende dat tijdvak heeft gevolgd, weet, dat er reden is tot jubelen en feestvieren. Niet alleen, dat we weer in eigen volksbestaan mogen roe men, dat we weer eigen lied mogen zingen, eigen Vorstenhuis eerbiedig kunnen huldigen, eigen taal spreken, eigen handel drijven, en eigen Hollandsche gedachte denken mogen, maar de eigen, niet langer gefnuikte volks kracht heeft zich, onder het gezegend bestuur der Oranjes, allerzijds zoodanig ontwikkeld, dat onze naam weer met eere genoemd wordt, tot ver over de grenzen dat allerwege welvaart heerscht; dat de nijverheid bloeit en de handel schitterend herleeft, dat de namen van Neerlands grootste zonen en hun getal is groot voor een zóo klein land als het onze weer wereldvermaardheid hebben verkregen. We zijn niet aan het eind van alle ver beteringen wie zou het durven beweren. Dat meende men in de vorige dagen van Jan-saliegeest en laffe zelfvoldaanheid. Maar we zijn op den goeden wegen wat is hon derd jaar in het leven van een volk? We hebben nog geen recht om roemend op onze lauweren te gaan rusten enroesten; doch waar reden voor is bij het Eeuwfeest van Neerlands Onafhankelijkheid, dat is voor dank aan God, dat is voor dank aan een Voorgeslacht, dat in moeilijke dagen voor de kostelijkste volksgoederen heeft op de bres willen staan, dat is om feest te vieren, omdat Neerland ons Neerland nog is, omdat ons weer ruimte gemaakt is, omdat wij be tere dagen beleven dar. waarvan onze groot- en overgrootouders huiverend wisten te verhalen. Laat ons dan feestvieren Maar laten we het waardig doen. Geen wanklank worde gehoord in de beide dagen, dat ook Amersfoort feestelijk zal zijn ge stemd. Wanneer iemand zóo feest viert, dat zijn vrouw en zijn arme kinderen er nog weken lang bitterlijk om schreien moeten wie zóo feest viert, dat hij er zich nog maanden lang in nuchteren toestand over te schamen heeft; wie zóo feest viert, dat z'n leege ziel slechts in brullend gevloek en lallende dronkemans taal uiting vindt, laat die maar niet spre ken van onafhankelijkheid. Die is diep af hankelijk van glas en borrel, die is een slaaf, die is een geknechte, hoe hij dan overigens ook pochen mag, dat »hij doet wat hij wilt. Maar zóo viert Amersfoort geen feestde feesten van 1898 hebben het bewezen. Wij kunnen best vroolijk zijn al zijn onze her sens niet beneveld, al trekt het pandjes huis daar geen profijt van, al jammeren onze vrouwen, al schreien onze kinderen niet. Desnoods kunnen die dagen alle men- schen van den drankhandel, onzentwege óok wel vrijaf krijgen, en kunnen alle herber gen wel worden gesloten. Helpt ieder Amersfoorter ons mee omdat ideaal te bereiken Het Bestuur der afdeeling Amersfoort van de Nat. Christen- Geheel ontb. Ver. In de aanstaanden Zondagochtend te hou den godsdienstoefening der Ev. Luthersche gemeente hier, bij welke hoopt voor te gaan dr. H. J. Toxopeus, zal worden herdacht het eeuwgetijde van Neerland's onafhankelijkheid. Eenige toepasselijke solo-zangnummers zullen worden ten gehoore gebracht. De Dinsdagavond van 8.15 tot 8.50 we der onder voorzitting van den Burgemees ter, mr. J. C. graaf Van Randwijck, gehou den vergadering van den Raad dezer Ge meente werd bijgewoond door 13 leden en den waarnemend-Secretaris, den heer A. R. Veenstra. Afwezig waren met kennisgeving de hee- renTromp van Holst, Oosterveen en Eysinkzonder bericht de heerenBriët, Rolandus Hagedoorn en Houbaer. Bé Voorzitter stelde aan de orde punt 1 van den beschrijvingsbrief: Installatie der nieuwe leden van den Raad. De Secretaris leidde de herkozen le den, de heeren A. H. van Kalken, D. Ger ritsen, H. Kroes, J. van der Wal Kz. en P. van Achterbergh, benevens het nieuwgeko- zen lid, den heer P. S. R. Wolterbeek, bin nen en las de beide eedsformulieren voor. De Voorzitter complimenteerde de heeren nadat dezen in zijn handen de eeden of beloften hadden afgelegd. Spr. wenschte het eerst de oude leden, die reeds weten met hoeveel zorg de Gemeentezaken moe ten behandeld, van harte geluk met de ver- niewing van hun mandaat en feliciteerde vervolgens den heer Wolterbeek, die als Voorzitter van de Commissie van toezicht op het Lager onderwijs heeft getoond hoe zeer de belangen der Gemeente hem ter harte gaan. Spr. hoopte, dat het allen gege ven zij, nog veel voor de Gemeente te doen. Ten slotte' bracht spr. een woord van hul de aan hetgeen de heer Ruys, die zich niet herkiesbaar stelde, in het belang der Ge meente heeft gedaan (instemming). De notulen van 22 Augustus werden als vastgesteld beschouwd. Ingebracht werden de volgende stukken besluit van Gedeputeerde Staten van den 25 Augustus 1913, tot verdaging hunner be slissing op de ter goedkeuring ingezonden Verordening op het beheer der Gasfabriek en Waterleiding, vastgesteld bij Raadsbesluit van 29 Juli 1913 voor kennisgeving; besluit van de zelfden tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 30 Juni 1913 tot wijzi ging der Gemeente-begrooting, dienst 1913 als voren besluit van de zelfden tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 29 Juli 1913 tot wijzi ging van de Gemeente-begrooting, dienst 1913 als voren besluit van de zelfden tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 29 Juli 1913 inzake de overneming van grond van mr. A. van Traa als voren; adres van het Amersfoortsch Drankweer Comité, houdende verzoek om het subsidie voor het jaar 1914 te verhoogen om advies aan B. en W. De afdeelingen werden getrokken en saamgesteld als volgtI. Voorzitter Wet houder Van Esveld, leden de heeren Van Kalken, Gerritsen, Koning, Veis Heyn, Van Achterbergh, Rolandus Hagedoorn, Leinwe- ber, Van der Wal en BriëtII. Voorzitter Wethouder Van Duinen, leden de heeren Kroes, Jorissen, Wolterbeek, Tromp van Holst, Houbaer, Eysink, Oosterveen en Rijkens. Aan de orde kwamen de overige punten van de agenda 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot kostelooze overneming van de stoep van een perceel aan het Havik. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop voor f 2000 van een perceel aan de Krankeledenstraat bewesten den Lieve Vrouwe-toren. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van ontheffing van Inkomstenbelasting, dienst 1913, wegens vertrek of overlijden. 5. Vaststelling van het 2e en het 3e sup pletoir kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1913- 6. Vaststelling van het ie suppletoir ko hier der Straatbelasting, dienst 1913. 7. Rapport der Commissie voor de recla mes inzake de Inkomstenbelasting, dienst 1913. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Begrooting, dienst 1913* Alle aangenomen z. d. of h. st. Als spoedeischend werd hierna aan de orde gesteld een voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een juist ingekomen schrijven van Curatoren van het Gymnasium tot herbenoeming van dr. Th. Weevers als tijdelijk leeraar in Natuur lijke historie aan het Gymnasium met ingang van i September. Aangenomen z. d. of h. st. Aan de orde was de rondvraag. De heer Van Kalk en: De Voorzitter heeft ons zooeven een hartelijk woord van gelukwensch toegesproken bij onze installatie. Het zij mij, als oudste lid, vergund, daarop te antwoorden. Meer dan anders gevoelen wij in dezen oogenblik den hoogen ernst van het lid-zijn van den Raad. Mochten we onzen plicht soms ook al een oogenblik hebben vergeten en eens zijn afgedwaald door persoonlijke overwegingen dan geloof ik de tolk van alle leden te zijn wanneer ik zeg, dat we ons geheel en al zullen geven voor het belang der Gemeente. Meer dan anders gevoelen we thans dien hoogen ernst, omdat zooveel belangrijke zaken wachtende zijn. Wij weten, dat het Dagelijksch Bestuur geen moeite en zorgen spaart om die zaken voor te bereiden, welke Amersfoort kunnen brengen op de plaats waar het behoort; we weten ook, dat er zonder den steun van den Raad niets kan komen van die voorberei dingen. Ik hoop uit naam van alle leden te spre ken als ik het vertrouwen uitspreek, dat allen zullen meewerken tot den bloei onzer dierbare Gemeente (instemming). Spr. vertolkte vervolgens de deelneming van den Raad in het zoo droevig verlies, dat den Burgemeester trof in het overlijden van zijn vader. De Voorzitter: Ik dank U voor de toezegging van uw steun. We hebben ver schillend inzicht omtrent de wijze waarop het belang der Gemeente het best wordt ge diend, doch zijn er tegelijk van overtuigd, dat allen éen doel hebben en wel dat be lang te bevorderen. Spr. dankte voor de woorden van deel neming in het geleden groot verlies. De heer Wolterbeek: In de vergade ring van 30 Juni, is op de vraag van den heer Van Achterbergh waarom het advies der Commissie van toezicht op het Lager onderwijs in zake de toelating van meisjes tot de school aan den Leusderweg niet ter visie heeft gelegen, door den Wethouder van Onderwijs geantwoord, dat het advies dier commissie wordt g jeven aan B. en W. en het dus niet verder behoeft te gaan. In de vergadering van 29 Juli heeft, op de vraag van den heer Van der Wal, de Wethouder van Onderwijs onder meer ge zegd, dat de werkkring van de Commissie van toezicht duidelijk is omschreven in de artt. 96 en 97 van de Wet op het Lager onderwijs en, na de voorlezing dier artikelen, heeft hij daarop doen volgen, dat daarin met geen woord staat aangegeven, dat die com missie is een commissie van advies, dat zij geen advies behoeft te geven, noch aan B. en W,, noch aan den Raad en dat, als zij dit doet, zij zulks geheel vrijwillig doet, evenals het aan B. en W. en den Raad vol komen vrijstaat, de adviezen al dan niet in te winnen. Ik moet op de eerste plaats constateeren, dat alle leden der Commissie van toezicht met mij een andere meening zijn toegedaan. De Wet op het Lager onderwijs regelt den werkkring der commissie in algemeene bewoordingen. Daarom wordt dan ook door de Gemeentebesturen, waar een dergelijke commissie is, een verordening gemaakt, regelende haar samenstelling en inrichting. Dit is ook geschied te Amersfoort en wel bij verordening van 27 Juni 1903; zij is niet ingetrokkenalthans aan de Commissie is daarvan geen bericht gezonden. Wel is zij 21 Februari 1905 gewijzigd; doch art. 4 ook der gewijzigde verordening zegtde com missie dient den Gemeenteraad van bericht en raad omtrent zaken, tot haar werkkring behoorend. Dit beteekent m.i. niet alleen, dat de com missie is een commissie van advies, maar zelfs, dat zij verplicht is advies te geven en dat de leden van den Raad recht hebben op inzage van haar adviezen en dat die ad viezen moeten worden beschouwd als be stemd voor den Raad. In het belang van het onderwijs in deze Gemeente heb ik gemeend, tot klaarheid te moeten brengen een tegenstrijdigheid, welke is ingeslopen. Het zij mij vergund, aan den Raad en zijn Voorzitter te verzoeken, hier aan aandacht te willen schenken en tot een beslissing te willen komen, opdat de werk zaamheden der Commissie van toezicht op het Lager onderwijs in deze Gemeente in de goede banen kunnen blijven. De heer Rijkens, Wethouder van Onderwijs: Ik biijf er bij, dat in de wet met geen enkel woord wordt aangeduid.dat de Commissie van toezicht is een commissie van advies. In art. 4 der Verordening staat, dat zij dient van bericht en raad. Dat is zoo. Doch dan moet er iemand zijn, die haar vraagt om bericht en raad. Dit is niet gedaan. Het advies was gericht aan B. en W. en nergens staat, dat dezen verplicht zijn, een dergelijk advies mede te deelen aan den Raad. Ik zie dan ook niet in, dat het college van B. en W. een blaam treft. Ik blijf bij mijn ver klaring en kan er niets van terugnemen of iets aan toevoegen. De heer Wolterbeek: De Raad schrijft geen brieven, doch delegeert dit aan B. en W. Wanneer B. en W. schrijven, meen ik en meenen mijn medeleden, dat de Raad schrijft. De beleefdheid brengt mede, dat het antwoord wordt gericht aan den afzender van de vraag. Wethouder Rij kens: Ik ben het daarmee volstrekt niet eens. Dagelijks gaan van ons brieven uit om advies en die advie zen gaan lang niet alle nafar de Raad. Als de Raad een advies wil hebben, dan heeft slechts een der Raadsleden te vragen om advies. Dat is de gewone gang van zakenniet, zooals de heer Wolterbeek het voorstelt. De Voorzitter: Ik wil alleen doen opmerken, dat de Raad af en toe brieven schrijft, o.a. aan de Koningin,

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1