Zaterdag 13 September 1913. No. 8312. 62e Jaargang. kosteloos. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR P. J. FRSDSRXZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post ƒ1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: kortsgxlaost 9. Postbus 9. Telefoon 19. Wie zich met ingang van 1 October doet in schrijven alsabonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers KENNISGEVINGEN. OPROEPING VAN VERLOFGANGERS DER MILITIE TE LAND VOOR HERHA- LINGS-OEFENINGEN. Burgemeester der Gemeente Amersfoort roept in werkelijken dienst op den hierna ge noemden verlofganger der millitie te land ALTHOF, Willem van de lichting 1910, behoorende tot het le Re giment Vesting-artillerie, in de garnizoensplaats Utrecht, van 13 October 1913 tot en met 8 No vember 1913. De verlofgangers, verblijf houdende in de plaats van opkomst, moeten zich op den dag, voor de opkomst bepaald, uiterlijk te S uur voormiddag bij het korps aanmeldenzij, die verblijf hou den binnen 20 K.M. van de plaats van opkomst, uiterlijk te 10 uur voormiddag. De overige ver lofgangers moeten zich bij hun korps aanmelden: voor zooveel zij binnen het Rijk verblijf houden, op het tijdstip waarop zij aanwezig kunnen zijn, indien zij zich op den dag, voor de opkomst bepaald, met het eerst vertrekkende middel van versneld vervoer langs de op de vervoerbewijzen aangegeven route naar de plaats van opkomst begeven, of, indien bij gebruikmaking van een later vertrekkend middel van versneld vervoer langs die zelfde route zulks mogelijk is, uiterlijk te 10 uur voormiddag; voor zooveel zij buiten het Rijk verblyf houden, op den dag, voor de opkomst bepaald, vóór 4 uur namiddag. Zij, die wegens ziekte niet op den bepaalden tijd in werkelijken dienst kunnen komen, moe ten daags vóór den tijd der opkomst ter Ge meente-secretarie overleggen eene verklaring van een geneeskundige, waaruit van hunne ziekte blijkt. Deze verklaring kan ongezegeld zijn. Na hun herstel hebben zij zich onverwijld naar hun korps te begeven. Overigens wordt den verlofgangers uitdrukke lijk bekend gemaakt, dat zij zich in geen geval kunnen beroepen op het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping, maar dat deze kennisge ving, welke uitsluitend dient als rechtsgeldig bewijs dat de oproeping behoorlijk is geschied, hen bij niel-verschijnen ter opkomst onder de wapeuen in verzuim stelt. Eindelijk wordt er op gewezen, dat de verlof gangers die buiten de plaats van opkomst wonen, op den laatsten werkdag vóór hun vertrek b'j den Burgemeester voor den dag der reis en voor dien van opkomst desgewenscht 25 ets. daggeld kunnen ontvangen, terwijl dit anders bij het korps wordt uitbetaald. Amersfoort, 11 September 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. SCHOUW. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat Watergraaf en Heemraden van het Heemraad schap de rivier De Eem, beken en aankleven van dien voornemens zijn, op Maandag, Don derdag en Zaterdag den 22, 25 en 27 Septem ber 1913 eene schouw te houden over de beken en waterleidingen. Schouwplichtigen worden uitdrukkelijk aan gemaand er voor te zorgen, dat zij alsdan vol daan hebben aan hunne verplichtingen, in de desbetreffende verordening geBteld. Amersfoort, 11 September 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Oranjefeesten v(5or 50 jaar. Een vriendelijke lezer bracht ons gister het Programma van den Optogt te Amers foort, op Donderdag 26 November 1863, des Morgens ten 11 ure en des Avonds te 7 ure*, een nietig stukje papier van 11 bij 17 c.M., door hem, die destijds een zeer werkzaam aandeel nam aan de feesten, met groote zorg bewaard. De optocht, voorstellende het vertrek der Franschen en de inkomst der Kozakken, be stond uit de volgende 15 nummers: Militaire wacht te paard. Fransche tamboers. Bevelhebbers der Franschen. Regement Franschen. Bagagewagen der Franschen. De Fransche vlag. Het Stedelijk wapen. Muzijk der Schutterij. Nationale en Oranje Vlaggen en Banieren. Stedelijke Maagd op een Triomfwagen, bespannen met vier schimmels. Hoofdman der Kozakken. Muzijk der Kozakken. Ongeregelde troep der Kozakken. Ziekenwagen, beladen met zieke en ge blesseerde Kozakken en Franschen. Militaire wacht te paard. De stoetc werd samengesteld buiten de Kamppoort en trok 's middags door de Kampstraat en de I.angestraat naar het huis van Burgemeester Wijers (thans het bioscoop theater) en vervolgens over de Varkenmarkt en de Utrechtschestraat door de Watersteeg (Lange Bergstraat) naar de Arnhemschepoort over den Zuidsingel naar de Kamperbinnen poort, de Langestraat, Krankeledenstraat, Breestraat, Ketelaarsbrug, Nieuweweg, Ha vik, Lavendelstraat, Zevenhuizen, Lange straat, Zuidsingel, Varkenmarkt en Lange straat tof buiten de Kamppoorten 's avonds van de Kamppoort door Kampstraat, Lange straat, Varkenmarkt, Utrechtschepoort, Wa tersteeg, Slijkstraat (Arnhemschestraat), Var kenmarkt en Zevenhuizen naar den Hof, waar een uur werd gebivouacceerd en o.a. een (te voren ge-1 cht en toebereid) schaap werd 'genuttigd, door Zevenhuizen, Lange straat en Kampstraat tot buiten de Kamp poort. Betrekkelijk veel van de hoofdpersonen leven nog, hetzij hier, hetzij elders, zelfs in Noord-Amerika, en weten nog heel goed zich te herinneren hoe mooi het was, hoeveel pret zij hebben gehad en hoe met betrekkelijk geringe kosten »wij jongelui van toen hadden niet zooveel zakgeld als onze zoons thans», merkte onze zegsman op zij in enkele dagen het feestprogramma ineenzetten. De groote eerepoort, aan het einde der Kampstraat, een pronkstuk dat indertijd om strijd werd geroemd, is met de lansen der Kozakken een prooi der vlammen geworden bij den brand van het Waaggebouw. We hebben er de Amersfoortsche Cou rant* van 1863 eens op nageslagen en daarin o.a. gevonden, dat de eigenlijke feesten plaats hadden op 17 November en toen ook wer den ingezet door dank- en bidstonden en indrukwekkende predikatiën. Voor het Raad huis schitterde een sierlijke gaz-illuminatie. In Amicitia had een groot vauxhall, concert en bal plaats. Op den Hof was van Gemeente wege een fraaije muzijktempel opgerigt. Overal trof men versieringen en ontelbare ee: ebogen aan. Het Oranje bovenklonk honderdduizendvoudig (het staat er zóo) door alle stadswijken en op aller gelaat, de spiegel der ziel, lag de daauw van vergenoeging, vrolijkheid en Oranjeliefde verspreid. Ook toen werden de schoolkinderen ont haald en ook toen werd geïllumineerd, vooral op de Langestraat, van Nieuwstraat tot Kam perbinnenpoort, en op de Kampstraat. Het Ha vik, alwaar de heerlijke verligting in kleuren eene betoverende weerkaatsing in het water te weeg bragt, spande ook toen de kroon. De ingezetenen buiten de Koppelpoort werden ook toen teleurgesteld. Zij wilden een schip met volle zeilen op de rivier de Eem fraai doen illumineeren, doch wegens den wind beantwoordde deze verligting ook toen niet aan de verwagting. In weerwil der menschenmassa, ook van elders gekomen, die de stad doorkruiste, had den geene ongevallen plaats. Men feestte door tot 19 November. Drie dagen dus. Visch als volksvoedsel. De Visscherij Crt.c vraagt nog eens weer de aandacht voor de uitnemendheid van visch als gezond, smakelijk en goedkoop volks voedsel, als hoedanig visch in ons land veel weinig beschouwd wordt. De gemiddelde vischprijzen, over een gansch jaar genomen, waren per pondvan pieter man en poon 2.85 ct., kleine schelvisch 4.9 ct. (IJslandsche 2.5 ct.), kabeljouw 5.8 ct. (IJslandsche 1.9 ct.). kleine schol 3.5., versche haring 6 ct., spiering 4 ct., enz. Toebereide visch (gerookte haring en spiering) is ver houdingsgewijze nog goedkooper. Door verschillende Gemeenten werd de verkoop van visch meer of minder krachtig ter hand genomen, o.a. door Breda en Veen- dam. Amsterdam benoemde een commissie tot onderzoek van het marktwezen en verleende voor dat onderzoek een crediet van f 3000. De aandacht op het artikel visch is dus wel meer gevestigd. Echter nog lang niet voldoende. Kom eens in het buitenland. Onze vis^h wordt daar verkocht goedkooper dan hier. Op de spijskaart van elk eenigzins belang rijk restaurant prijken 4, 5 vischsoorten op zijn minst. En niet zooals bij ons uitsluitend zalm en tong en heilbot, maar ook de goed- koope, smakelijke visschen, makreel, wijting, spiering, enz. In het buitenland wordt visch gegeten, weet men die toe te bereiden; in ons land nog altijd niet. Dat moet veranderen het is een lands belang. De visch is een uitstekend, licht ver teerbaar, smakelijk, varieerend bereidbaar, gemakkelijk verkrijgbaar en goedkoop voed sel. Het buitenland profiteert ervan, Nederland nietniet de Hollansche consument, niet' de Hollandsche handelaar, niet de Hollandsche visscher. Hoe die verandering te verkrijgen De beste weg lijkt ons de gemeentelijke visch- verkoop, zooals in Duitschland, en daar naast door vereenigingen. Arbeidersvereenigingen zouden een weldaad aan hun leden bewijzen door den verkoop ter hand te nemen. Zij zouden dan hun leden zooveel voordeel be zorgen, dat alleen daarom reeds het lidmaat schap loonend zou zijn. Dan zou het Rijk voor zich voordeelig en tevens algemeen nuttige hulp kunnen verleener.. Waarom niet eens in de week visch aan de militairen ge geven, gelijk bijvoorbeeld in BelgiëOnze visch is beter en lager in prijs. Boschbeseherming. Vanwege de Directie van den Landbouw is verschenen het ontwerp eener Boschwet met memorie van toelichting en verdere bij lagen. De Directeur-generaal van den Landbouw leidt deze Boschwet aldus in In de laatste jaren is, inzonderheid door het heerschen van de nonvlinderplaag in sommige streken van ons land, meer en meer de behoefte gebleken aan wettelijke regelen nopens boschbescherming, gelijk die bijna overal elders worden aangetroffen. Uit dien hoofde stelde de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, ten einde hem voor stellen voor zoodanige regeling te doen, een commissie in, bestaande uit de heeren prof. dr. J. Ritzema Bos, hoofd van den phytopa- thologischen dienst, Voorzitter; mr. dr. H. W. C. Bordewijk, commies bij de Directie van den Landbouw, Secretaris; E. D. van Dissel, Inspecteur der Staatsbosschen en ont ginningen J. H. Jager Gerlings, houtvester bij het StaatsboschbeheerJ. P. van Lonk huizen, Directeur van deNederlandsche Heide maatschappij L. E. J. F. Mollerus, raad-ad viseur bij de Directie van den Landbouw en A. A. Nengerman, oud-directeur van de Nederlandsche Heidemaatschappij. Deze com missie diende bij schrijven van 15 April 1913 een ontwerp van wet in met bijbehoorende stukken, welke thans aan de belangstellen den in den Nederlandschen boschbouw ter kennisneming en overweging worden aange boden. Het ontwerp is gratis verkrijgbaar bij de Directie van den Landbouw, te 's-Gravenhage. De najaarsvergadering van het Bestuur der classis Amerfoort van de Ned. Hervormde kerk zal worden gehouden op 24 Septem ber in de consistorie der St. Joris-kerk. In de Luthersche kerk zal morgen dr. H. J. Toxopeus den doop bedienen. Deze week worden de catechisatiën her vat. De Burgemeester heeft aan den Commis saris van politie verzocht, zijn dank over te brengen aan het politie-personeel voor de goede diensten en het tactvol optreden ge durende de beide feestdagen. Burgemeester en Wethouders schreven aan den Raad ij adres van 21 Juli 1913 is door J. H. van Schuppen, aannemer van het boren der bronnen ten behoeve van de waterleiding, aan uwe vergadering verzocht, »een uit uw midden deskundige commissie te willen be noemen, ten einde het al of niet accoord zijn van zijne rekening te doen onderzoeken*. Dit adres, dat in uwe zitting van 29 Juli j.l. inkwam, werd naar ons college gezonden, met verzoek »den Raad de noodige inlich tingen te verschaffen, opdat de Raad dan nader kan beoordeelen of hij een commissie wenscht te benoemen*. Gevolg gevende aan die uitnoodiging, hebben wij de eer U het volgende mede te deelen. Bij proces-verbaal van 22 Augustus 1912 werd door Burgemeester en Wethouders aanbesteed het maken der bronnen ten dienste van de Gemeente-waterleiding. Vol gens art. 11 van het bestek was het den aannemer vergund, bij de inzending van zijn aanbieding een gewijzigde contructie voor te stellen. De inschrijver J. H. van Schuppen maakte van deze bepaling gebruik en bood twee inschrijvingen aan; éen volgens de construc tie, in het bestek omschreven, en éen daar van afwijkende. Bij proces-verbaal van 29 Augustus d.a.v. werd het werk aan Van Schuppen gegund, overeenkomstig zijn tweede inschrijving, dus volgens een constructie, afwijkende van die, welke was voorgeschreven. De aannemingssom was f8255. Volgens het bestek moesten hiervoor wor den geboord 11 bronnen op afstanden van 100 en 112 M. tot een grootste diepte van 70 M. beneden A. P. Het werk moest wor den opgeleverd drie maanden na den datum waarop met de uitvoering is aangevangen. Volgens de memorie van toelichting, die Van Schuppen bij zijn inschrijving heeft ge voegd, zal bij een mindere diepte dan 70 M. voor eiken Meter f 6.75 worden afgetrokken en voor elke Meter filter f7. De betaling zou geschieden30 pCt. als de helft van het werk gereed zou zijn, 50 pCt. bij geheele oplevering, terwijl 20 pCt. gedurende 12 maanden voor onderhoud zou blijven staan. De kwestie, die nu met den aannemer is ontstaan over de afrekening, vloeit voort uit het verschillende standpunt, dat door beide partijen wordt ingenomen ten opzichte van de vraagheeft de uitvoering der werkzaam heden plaats gehad onder de werking van de besteksbepalingen, dan wel heeft deze in hoofdzaak plaats gehad buiten het bestek om en krachtens een anoere overeenkomst Wat is het geval geweest.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1