Dinsdag 16 September 1913. No. 8313. 62e Jaargang. kosteloos. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff HOOFD-REDACTEUR F. J. 7RZD3HZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en ZaterdagavondAbonnement per 3 maanden fi. franco per post /1.15. Advertentión 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officiefile- en ontolgonings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentifin van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. KOXtTXQStAOST O. Postbus 9. Telefoon 19 Wie zich met ingang van 1 October doet in schrijven alsabonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers KENNISGEVINGEN. Burgemeester en Wethouders van A mersfoort, Gelezen een verzoek van R. UBELS om ver gunning tot het plaatsen van een gasmotor van 11 P. K. tot het drijveD van een dyD&mo van 65 Volt 80 Ampère ter opwekking van electri- schen stroom voor het geven van bioscoop-voor stellingen in het perceel alhier gelegen Lange- straat no. 129, kad. bekend sectie E no. 8884 Overwegende, dat de beslissing op dit verzoek niet kan genomen worden binnen den in het eerste lid van artikel 8 der Hinderwet bepaal den tijd, op grond, dat het ingestelde onderzoek nog niet is beëindigd, Hebben besloten De beslissing op het voormelde verzoek te verdagen. Amersfoort, 11 September 1913. Bargemeester en Wethouders voornoemd, De Bargemeester, VAN RANDWIJCK, De Secretaris, A. R. VEENSTRA, loco-Secr. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter openbare kennis, dat op 1G Sep tember a.s. eene schietoefening zal worden ge houden van het fort HOEK van HOLLAND. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, een roode vlag benoorden en een bezuiden het zeegat, tot op 3100 M. van het fort. Op den dag waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Amersfoort, 15 September 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort brengt, ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens schrijven van den heer Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht van 10 September 1913, 4de afdeeling, no. 1173, in de Gemeente. Abcoude-Proostdij een geval van rotkreupel bij schapen is voorgekomen. Amersfoort, 13 September 1913. De Bargemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Onontgonnen land. Overal waar de bescherming van het individu in de moderne maatschappij is ver zekerd, hebben zich door onderlinge aan sluiting allerlei bonden en vereenigingen gevormd, welke zich ten doel stellen, hun leden zooveel mogelijk bij te staan in den strijd om het bestaan. Deze reeks vereeni gingen zou als volledig beschouwd kunnen worden, wanneer niet een bepaalde groep gebrekkigen zich om nog te weinig bekende redenen van psychologischen aard aan het medelijden der anderen onttrok. Het streven van mismaakten om hun ge brek door kleeding en houding te verbergen, is bekend genoegóok het zelfbedrog dezer ongelukkigen, die zich vaak als geheel nor maal beschouwen. Hierdoor wordt verklaard hoe men soms, hen willende tegemoet komen, tot de ontdekking komt, dat zij zich daardoor juist gekrenkt gevoelenDit is niets anders dan een instinctieve drang om het gebrek te verbergen, in verband met den strijd om het bestaan, en wordt ook bij de dieren waargenomen (mimicry). Het deel nemen aan de mededinging op de arbeids markt stelt als eersten eisch de volkomen beschikking over alle organen van het I menschel ijk lichaam. Slechts ten deele is de wetenschap er in geslaagd, tekortkomingen in dit opzicht te herstellen j het best wellicht bij de ver- en bijziendheid. Maar waar is de bril van den slechthoorende Thans ben ik gekomen bij degenen, waar over ik spreken wilde, die ongelukkigen, aan wie de natuur slechts in onvoldoende mate, of in 't geheel niet, het vermogen ver leende om het geluid, het gesproken woord, waar te nemen. Dat tot dusver zoo weinig aandacht aan deze ongelukkigen werd geschonken, is wel 't beste bewijs van de onrechtvaardigheid dor natuur, die den slechthoorenden op hun moeitevollen levensweg nog een onverklaar bare schuwheid en terughoudendheid mede- gaf. Zij willen niet herkend zijn, niet met vingers nagewezen, niet gebrandmerkt zijn als uitgestootenen I Want anders hadden zij reeds met macht geprotesteerd tegen de onbillijkheid en het onverstand hunner mede- menschenzij zouden zich aaneengesloten en hun stem verheven hebben tegen het hemeltergend onrecht, dat hen zonder genade den zelfden onverbiddelijken strijd om het bestaan laat voeren als den goedhoorende. De blinden en de doofstommen brengen in speciale gestichten hun leven door, dat wel is waar arm aan vreugde doch niettemin draaglijk is, zonder zorg om het dagelijksch brood. Den met aardsche goederen weinig gezegenden slechthoorende echter dwingt het wreede noodlot, den ongelijken kamp te aan vaarden om, met het bittere bewustzijn niet gelijken tred met de anderen te kunnen hou den, ten onder te gaan. En hoeveel zijn er Een statistiek zou een schrikbarend aantal slechthoorenden aanwij zen, die zich aan het openbaar medelijden en de liefdadigheid onttrekken. Martelaars der menschheid zijn het; zij bedelen niet; zij willen met de anderen meedoen, vooruit komen, en zouden ook slagen, wanneer Maar het door de bureaucratie gehuldigd stelsel heeft hen teruggeslingerd, uitgesloten van de mededinging. En met hun bewusten drang naar daden, waaraan zij niet kunnen, niet mógen voldoen, in 't hart, slepen zij zich voort naar een stille plaats, om daar langzaam te verkwijnen. Echter niet zonder den Staat, de maatschappij, te hebben ge vloekt, wier liefdeloosheid van alles de schuld is geweest I Aan pogingen om slechthoorende kinderen in eigen scholen te onderwijzen, heeft het in den laatsten tijd niet ontbroken, vooral door het loflijk initiatief van particulieren. Het wordt echter hoog tijd, dat de Staat, de Ge meente en de maatschappij zich bewust worden, steeds gezondigd te hebben ten op zichte van een groep onschuldig lijdende menschen I En het is toch met eenigen goe den wil zoo gemakkelijk, hun de behulp zame hand toe te steken, hun nood te helpen stillen,- en zoodoende hun droevig lot draag lijker te maken I Het komt er slechts op aan, den goed- hoorenden mensch te doordringen van zijn tekortkomingen ten opzichte van zijn slecht hoorende medeburgers. Het zieleleven van den slechthoorende, die ten deele anders voelt dan de normale mensch, is bijna onbekend, in elk geval houdt men er weinig rekening mede. Het niet- of slecht verstaan, deze bron van zielelijden, de daar uit voortvloeiende wantrouwendheid, de inner lijke verdeeldheid van den geest, het uitge sloten zijn van de samenleving, in welks branding men zich bevindt, al deze oorzaken, die het zieleleven zoozeer beïnvloeden en het gestel geestelijk en lichamelijk onder mijnen, zijn tot dusver door de wetenschap die overigens zulke ontzettende vorde ringen maakt volkomen verwaarloosd. Elk ander gebied is vrijwel afgegraasd hier is echter een uitgestrekt, braakliggend land, dat zijn ontginning met brandend verlangen tegemoet ziet. De Staat heeft voor den slechthoorende, hoewel deze met de zelfde maat wordt ge- Heel gaarne voldeden we aan het ver zoek van mr. P. L. Baudet, de i redacteur van dat maandblad, dit verzoek over te nemen uit het Orgaan der Voreeniging tot bevordering der belangen van slechthooren den. meten als de goedhoorende, weinig of niets gedaan en verleent hem ook geen tegemoet koming in de uitoefening van een beroep. Integendeeldoor het gemis van het ge hoor is vanzelf het uitzicht op de meeste betrekkingen weggenomen. Hier en daar zijn reeds vanwege de Gemeente tand- en oogheelkundige klinieken opgericht ten dienste van de schoolkinderen en ook vol wassenen kunnen daarvan gebruik maken. Voorts zijn boschschoien gesticht voor long- lijdende kinderen, die niet, of niet steeds, in de stad mogen wonen. Alleen voor de slechthoorenden is niets gedaan. En hand aan hand met de achteloosheid van den Staat en de wetenschap, die zich vooral openbaart in de pmdagogie. gaan de onwetendheid, de ruwe onverschilligheid van het groote publiek op straat, in zaken, in den dagelijkschen omgang ten opzichte van een slechthoorende I Ieder welwillend mensch zal het medevoelen, wanneer hij In de oogen van den vaak belachlijk gomaakten of zelfs genegeerden slechthoorende zijn hulpeloos heid leest. En hoe vaak is het leven van den slecht hoorende op straat bedreigd! Ontkomt hij te nauwer nood het gevaar, overreden te worden, dan regent hot scheldwoorden, die hij, tot zijn geluk, niet hoortdoch hot domme lachen van sommige omstanders geeft hem een helder denkbeeld van hetgeen hem is nageroepen en van het onverstand der spotters. Wel is waar kunnen dezen niet dadelijk zien, dat zij te doen hebben met een slechthoorendo, doch een weinig naden ken zou hen op de hoogte hebben gesteld. Een internationaal teeken bijvoorbeeld een draagpenning op een goed zichtbare plaats aan de kleeding gehecht, zou den slechthoorende op straat overigens dadolijk doen onderkennen, zonder hem belachlijk te maken en welwillende menschen zouden hem in geval van nood dadelijk kunnen bij springen. Hoofdzaak is echter, dat reeds op de scho len den kinderen een milder inzicht omtrent den slechthoorende wordt ingeprentdat hun wordt geleerd, hem als hun golijke te beschouwen en hem, zoo noodig, bij te staan, in plaats van hem te plagen en hem het leven ondraaglijk te maken, gelijk nog maar al te vaak geschiedt. Daardoor zal niet alleen de mensch zelf beter worden, meer mènsch, doch ook de slecht hoorende zal daarmee zij gebaathet inzicht, dat meer voor hem kan en móet worden gedaan, zal meer en meer veld winnen. Bijna tien jaren hield de hier 30 November 1903 opgerichte Doopsgezinde kring zijn godsdienstoefeningen aanvankelijk in de Ro- monstrantsche kerk, later in het gebouw der Vrijmetselaars-loge aan de Van Porsijn-straat. Thans heeft hij een eigen kerkje, aan de Blankenheimstraat bij de Hendrik van Vian- den-strat, naar plannen van architect Bronk- horst, te Baarn, gebouwd door den aannemer N. Wolfswinkel. Ds. E. M. ten Cate, uit Apeldoorn, dlo tevens den Doopsgezinden kring te Amers foort bedient, 'wijdde Zondag net gebouw, dat ruimte heeft voor een 150 bezoekers, in naar aanleiding van Mattheus 21:13, huis zij een huis des gebeds. Er waren doputatiftn van de Hervormde, de Lutherscho en de Remonstrantsche ge meenten en den Protestantenbond hier en van de Doopsgezinde gemeenten te Apel doorn en te Hilversum. De burgerlijke Ge meente werd vertegenwoordigd door den Burgemeester, mr. J. C. graaf Van Randwljck, en door Wethouder S. J. van Duinen. In hot slot zijner rede stolde ds. Ten Cate het kerkgebouw onder de hoede van het Dagelijksch Bestuur der Gemeente en herin- nerde hij, dat er ook twee eeuwen geleden te Amersfoort een Doopsgezinde kerk was. Waar die stond en wat er van ia geworden, valt niet na te gaan. Spr. dankte ook in het bijzonder den oua-voorzitter, kapitein W. H. E. Vrijdag, en den Secretaris, don heer B. D. Best, voor het zeer vele, dat zij deden om dit kerkgebouw tot stand te brengen. Een dameskoor onder leiding van mejuf frouw N. Smit luisterde de plechtigheid op door meerstemmige liederen te zingen. Krachtens machtiging van H.M. de Konin gin hebben de Ministers van Waterstaat, van Landbouw, Nijverheid en Handel en van Financiën aan de Tweede Kamer medege deeld, dat het bij Koninklijke Boodschap van 4 November 1907 aan do Kamer tor overweging aangeboden wetsontwerp tot aanlog van een gedeelte van de afsluiting van de Zuiderzee en indijking en droogma king van de Wieringermeer wordt inge trokken. Intusschen wordt in de Troonrede (zie Laatste berichten) een nieuw plan tot ge deeltelijke droogmaking aangekondigd, waar bij gewag wordt gemaakt van een vorbcter- den Waterstaatkundigen toestand deromlig- gondo Provinciën. Is dit een nieuw geluid voor het Kanaal door de Geldersche vallei Hot is volstrekt niot onmogelijk, dat wel dra een Raadsverkiezing moet plaats hebben In het iste district. Houdt u gereed, Kiesvereenigingen. In het tusschen Burgemeester en Wet houders en den Raad gewisselde stuk over de R. K. bouw voreeniging »St. Bonifacius«, opgenomen in het vorige nummer, was sprake van hot Rapport omtrent de in Maart hier gehouden woningtelling. Daaruit zij het volgende meegedeeld. Aan den Inspecteur van het Bouw* en woningtoezicht word 27 Februari opgedra gen, te zijnor tijd te rapporteeren omtrent het resultaat ecner tc houden woningtelling. Om oen zoo getrouw mogelijk beeld te verkrijgen van don woningvoorraad is de tolling in zcor korten tijd geschied door 7 tellers, die gelijktijdig werkten in verschil lende doelen der Gemeente, welke daartoe was verdeeld in 24 secties. Niet geteld zijn de verst-afgelogon buiten- 1 woningen, bijvoorbeeld in de Birkt, achtor

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1