Stadsnieuws. OA gang te laten gaan en na verzadiging te laten wegvliegen dan neemt zij haar angel mede, terwijl deze anders afbreekt en in de wond blijft zitten. Bij steken van bijen moet men steeds het eerst zoeken naar den angel, die in de wond is blijven zitten, en deze verwijderen. Meestal blijft ook het giftblaasje er aan hangendit dient men voorzichtig te verwijderen, opdat niet, door een daarop uitgeoefenden druk, de geheele inhoud in de wond worde uitgeperst. Nu rijst als vanzelf de vraagzijn er geen middelen, die als tegengif werken en dus de gevolgen van den steek onmiddelijk tegen gaan Zeer lang heeft men naar een dergelijk tegengif gezocht en in den loop der tijden is een groot aantal middelen voor dit doel aangeprezen, doch van de meeste zijn óf geen vertrouwbare waarnemingen bekend óf is gebleken, dat* zij weinig of geen nut stichten. Uit de lange reeks dier middelen noem ik slechts het ammoniak, dat steeds als een probaat middel is aanbevolen. Deze stof, wil zij verzachting aanbrengen, dient zoo snel mogelijk na den steek te worden toegepastdaarom dragen veel menschen in muggenrijke streken kleine fleschjes met salmoniakgcest bij zich. De ervaring heeft echter niet veel goeds van dit middel ge- leerd. Voor eenige jaren heeft Ottinger een nieuw middel aan de hand gedaad, waar aan hij een uitstekende werking toeschrijft. Het is het tegenwoordig in de geneeskunde veel gebruikte middel, dat den naam draagt van ichthyol. Het is een onaangenaam rie kende, olieachtige zelfstandigheid, die door droge disl.llatie uit steenkoolachtige stoffen wordt bereid. Ottinger heeft dit middel in talrijke gevallen van steken door vliegen, muggen, bijen en wespen toegepast en daar door snel ontstekingsverschijnselen zien verdwijnen. Binnen enkele minuten waren branden, jeuken en pijn niet meer waar te nemen. De toepassing is zeer eenvoudig. Het snelst en zekerst werkt de ichthyol in zuiveren toestand, door met een penseel een laagje van een millimeter dikte op de gestoken plek te strijkendoch het laat zich ook in den vorm van zalf gebruiken, n.l. vermengd met gelijke hoeveelheden vaseline of lanoline. Ook heeft men een 10 procents ichthyol- pleister, waarvan men een stukje op de aan gedane plek legtdit laatste is echter slechts werkzaam in lichte gevallen. Of het middel werkelijk nut doet Men kan het gemakkelijk beproeven. Het jaarge tijde leent er zich uitstekend voor; de mug jes, vliegjes, bijen, wespen, enz. plagen nog genoeg. Ik wensch echter den lezer ten slotte op het hart te drukken om, voor het geval die of een ander middel niet helpt, doch wAar- bij integendeel de ontsteking blijft bestaan en zelfs toeneemt, nooit op eigen hand te blijven voortprobeeren, doch liever spoedig geneeskundige hulp in te roepen. De mo gelijkheid toch, dat in zulke gevallen de wond door ziekteveroorzakende stoffen is verontreinigd, is immers, zooals wij zagen niet buitengesloten, en dan is alleen hulp mogelijk door een geneesheer. (Moleschott.) KENNISGEVING. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artikel 18 der Wet van 4 De cember 1872 (Staatsblad No. 134), brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor een ieder de gelegenheid tot kos- telooze inenting wordt gegeven op den eersten en den tweeden Maandag van de maand October, telkens des namiddags te drie ure, in de daartoe bestemde lokaliteit van het voormalig schoolgebouw wijk A, Koestraat no. 9. Vestigen er voorts de aandacht op, dat bij de aanmelding de vertooning van een ge boortebewijs of een trouwboekje verplich tend is. Gedaan te Amersfoort, 18 September 1913. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA, loco-Secr. delijk leeraar in Natuurlijke historie aan het Gymnasium hier, te kunnen benoemen tot hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Utrecht. Voorgesteld wordt, het Rijks-sub6idie voor de Ambachtsschool te verhoogen met f 6300. Met ii de Koloniale reserve en in het genot f stcld van verlof. ingang 1 1 heden worden de kosten van postwissel-formulieren voor verreken- postpakketten in het binnenlandsch verkeer niet meer in rekening gebracht aan de af zenders. In overweging is het aanmaken van Rijks briefkaarten in strooken van tien stuks, ten behoeve van hen, die een schrijf-machine bezigen. Overwogen wordt de invoering van een internationalen postzegel van 10 cent (voor het verkeer tusschen de Staten in Europa In het vorige nummer deelden we mee, dat het geenszins onmogelijk was, dat wel dra een Raadsverkiezing moest plaats heb ben in het iste district. Andere bladen, die hier verschijnen of hier hun correspondenten hebben, noemden Dinsdag in een vrijwel gelijkluidend bericht zelfs den naam van het bedoelde Raadslid, den heer R. G. Rijkens, die wegens benoe ming aan een vrijzinnig dagblad de Ge meente metterwoon zou verlaten. Het »Aft. Dbld.c kan het bericht uit de beste bron tegenspreken. Morgen zal in een vergadering van be langhebbenden, welke wordt gehouden te Amsterdam, mr. A. van Daalen, uit Benne- kom, spreken over het Kanaal door de Gel- dersche vallei. In de Remonstrantsche kerk hier hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan prof. d. H. IJ. Groenewegen, uit Leiden. Ingevolge machtiging der Koningin zijn thans door den Minister van Financiën in getrokken de wetsontwerpen tot vaststelling eener nieuwe Tariefwet en tot heffing van een debietrecht op tabak. Op de Stqatsbegrooting voor 1914 zijn gelden aangevraagd om dr. A. A. Pulle, tij- Hier circuleert een adres om de ontwor pen electrische tram, die is geprojecteerd over de Wuytiers-laan, althans voor het ge deelte AmersfoortZeist te doen volgen den Utrechtscheweg. Bij de Tusschenpersonen, aangewezen om de aanvragers behulpzaam te zijn bij het invullen der formulieren voor rente-aanvrage ingevolge de Invaliditeitswet, hebben zich nog lang niet zooveel personen aangemeld als er naar gissing volgens hun leeftijd recht op hebben. De oorzaak hiervan is toe te schrijven aan het volgende: Bij sommigen bestaat het verkeerde denk beeld, dat de aarvraag om rente, een aan vrage is om een gunst (een soort bedeeling) waarom zij dan ook de aanvrage achterwege laten. Weer anderen zijn niet bekend met de voorschriften der w,et en wachten tot een Tusschenpersoon hen komt bezoeken. We merken daarom op, dat ieder, die daarvoor in de termen valt, recht heeft op een rente van f104 per jaar (man en vrouw samen f156 'sjaars) en alzoo van gunst of be- d e e 1 i n g geen sprake is, terwijl de Tus schenpersonen alle gewenschte inlichtingen geven en de aanvrage geheel klaar maken, Het aan huis komen bezoeken door de Tusschenpersonen geschiedt alleen, wanneer de aanvrager om de eene of andere reden niet in staat is, zich persoonlijk aan te mel den. Nog laten wij hier volgen, hetgeen de wet als eisch stelt. De aanvrager moet op 3 December 1913 Nederlander zijn, of wel gedurende de 5 jaren, welke onmiddellijk aan dat tijdstip zijn voorafgegaan, zijn woonplaats of zijn hoofdverblijf binnen Nederland hebben gehad. Verder moet hij den 70-jarigen leeftijd heb- h :.i bereikt of binnen kort bereiken en hetzij in het 1 o-jarig tijdvak voorafgaande aan het 70e levensjaar, hetzij in het 10-jarig tijdvak van 1903 tot 1913, gedurende ten minste 156 weken loondienst hebben verricht. Zoowel aan vrouwen als aan mannen kan een rente worden toegekend. Mejuffrouw M. Roessingh is benoemd tot assistente aan de Openbare leeszaal en bibliotheek (Beukenlaan). Mr. S. G. van Weideren baron Rengers is benoemd tot ie luitenant bij het vrijwil lig automobiel-korps. Tot kapitein bij dat korps is o.a. benoemd de heer D. Siem, te Baarn. Mr. J. K. H. de Beaufort zal aanstaanden Maandag worden geïnstalleerd als Burge meester van Leusden en op de grens zijner Gemeente, bij »Het zwarte bergje», worden ingehaald door een eerewacht. Het politie-diploma met aanteekening is behaald door den agent van politie H. Klein, het gewone diploma door den agent J, Nije- boer. Van de 42 examinandi werden er Dins dag 22 afgewezen. Luitenant W. van den Hoek, van het ie regiment veld-artillerie, wordt 6 October ge detacheerd bij de militaire gymnastiekschool te Utrecht. Luitenant H. A. Schimmel wordt 1 Octo ber overgeplratst bij het ie regiment veld artillerie te Utrecht. Luitenant J. H. Sonne, van het 5e regi ment infanterie gedetacheerd geweest bij het Oost-Indisch leger, is teruggekeerd bij De Minister van Oorlog heeft bepaald, de militie-onderofficieren, die onder genot eener premie eerst 2 jaren op proef en daar na 3 jaren als vrijwillig sergeant hebben ge diend, na het einde van dien termijn zich als gewoon vrijwillig sergeant kunnen ver binden, wanneer op hun behoud in het leger prijs wordt gesteld. De bepaling, dat deze sergeanten na hun vrijwillig verblijf onder de wapenen weder in de positie van milicien moesten worden teruggebracht, ten einde daardoor bij de landweer' waarbij deze milicien sergeanten zouden overgaan, over bruikbaar kader te kunnen beschikken, komt hierdoor te verval len. Het zou in het voornemen van eenige onderofficieren liggen, bij de eers-volgende verkiezingen voor de Tweede Kamer éen hunner bekwaamste mannen in die garni zoensplaats candidaat te stellen, waar kans op succes niet geheel is buitengesloten. Volgens de Avondpost» meent men hier toe te moeten overgaan omdat, hetgeen maar al te duidelijk tijdens het bewind van Minister Colijn gebleken is, van de zijde van het Departement van Oorlog weinig te ver wachten is tot veraangenaming van de onder officieren-positie. Van al de wenschen, die de nu afgetre den Minister van Oorlog bij zijn optreden als zoodanig oe onderofficieren op papier liet zetten, en die aan billijkheid niets te wenschen overlieten, ja waarvan verscheidene zonder kosten voor het Rijk zouden kun nen zijn ingevoerd, alsmede van hetgeen in de zeer vele betreffende couranten- en week bladartikelen met warmte en op goede gron den werd bepleit, is bitter weinig tot stand gekomen. De zaak gaat geheel buiten de vereeni- ging »Ons Belang» om. Herinnerd zij, dat lotelingen voor de lich ting 1914, die wenschen deel te nemen aan het onderzoek betreffende voorgeoefendheid, dat op 11 November wordt gehouden, zich vóór 10 October moeten aanmelden ten Raad- huize. Morgenavond het kerk-concert van me vrouw Noordewier, mevrouw De Haan en den heer Verheij. Bijna 280 leerlingen van Ambachtsschool en Handelsschool hebben gistermiddag ge noten van de bioscoop-voorstelling, welke de heer G. J. Buijs hun aanbood in »De Arend». De bekende fabriek van Deutz-gasmotoren, te Keulen, heeft voor deze keuze-voorstelling afgestaan haar reeks films, die onder meer doen zien het gieten van een zwaar stuk, het monteeren, het aanslaan van een Diesel motor van 400 P.K., het lasschen met auto geen en de toepassingen van Deutz-motoren in het landbouwbedrijf. Yellowstone-park en de dierentuin te Cin- cinati gingen als even leerzame als fraaie natuuropnamenals actualiteiten werden ver toond de verrassende oefeningen der Parij- sche brandweer, het bezoek der Koningin aan Tilburg en het jongste concours-hippique te Amsterdam een paar komische nummers, die wel zeer insloegen, wisselden de hoogst leerzame voorstelling af. De heer Buijs en zijn familie waren met de Bestuursleden en de leeraarskorpsen van beide scholen tegenwoordig. Na afloop der voorstelling nam de heer J. Peper, Directeur der Handelsschool, het woord om den gastheer te danken voor het genoegen, den jongens zoowel als .den leer aren bereid, maar tevens om den wensch te uiten, dat door het vertrek van den heer Buijs de band met deze inrichtingen van vakonderwijs, die zqo heel veel aan hem hebben te danken, niet zal worden verbro ken. Ook de heer G. A. Groote Haar, direc teur der Ambachtsschool, sprak woorden van groote erkentelijkheid Zichtbaar bewogen dankte de heer Buijs. Blijkbaar viel het hem zeer hard, te moeten scheiden van beide instellingen die hij zóo lang en met zooveel liefde zijn zorgen wijdde. Het Bestuur der plaatselijke afdeeling van den Ned. Protestanten Bond is voornemens, in den loop van den aanstaanden winter, buiten de gewone lezingen, bij genoegzame belangstelling een cursus te doen houden, welke uit drie voordrachten zal bestaan. Als spreker is uitgenoodigd prof. dr. Eerd- mans, die zal behandelenDe geschiedenis onzer godsdienstige gebruiken en denkbeel den, een onderwerp, dat zeker in hooge mate belangrijk mag worden genoemd, terwijl het aantrekkelijke karakter der samenkomsten ongetwijfeld nog wordt verhoogd door den persoon van den spreker. Wie geen circulaire mocht hebben ontvan gen, vrage er een aan den Secretaris, den heer P. J. de Groot, Borstraat 15. Men schrijft ons Tweemaal per week worden in het vei- lingsgebouw aan den Kleinen Koppel de groenten- en fruitveilingen gehouden. De laatste weken komt er een flinke aanvoer van fruit, en wat wel het mooiste is, telkens van de zelfde kweekers. Dit is natuurlijk éen van de beste bewijzen, dat die aanvoerders het hunne zeer naar genoegen verkoopen. Do groote meerderheid van de kweekers in de omgeving van Amersfoort kent het veilings wezen niet. Jammerlijk niet; want als zij goed begrepen hoe een veiling hun opkomst, hun welvaart l^n brengen, dan zouden zij niet nalaten om al hetgeen zij kweeken ook op de veiling te verkoopen. Is het geen jammer van den tijd, als men ziet hoe iemand met 4000 a 5000 snijboonen uren op de markt moet zitten wachten of er misschien een koopster bij hem wil komen, die hem van het vrachtje verlost Menigeen wordt er wel van verlost, nadat hij op alle mogelijke manieren zijn best heeft gedaan om natuurlijk de hoogste markt te maken. Neen, dat is voor deze artikelen in de 20ste eeuw geen manier van verkoopen. Wanneer men gedurende drie uren zijn zaak moet verlaten, dan verliest men alleen reeds de waarde van hetgeen men op dien ochtend is gaan verkoopen. Wat is nog gemakkelijker en eerlijker dan de verkooping op veilingen. Men brengt zijn waar ter plaatse en heeft verder nergens naar om te zien. Desverlan- gend wordt het geld zelfs thuis gebracht. Menige aanvoerder verschijnt nooit zelf op de veiling. Hij zendt per bode en alles krijgt een goed verloop. Komt, kweekers, strijkt je hand eens over je hart. Stapt van het oudmodische standpunt af en helpt gezamenlijk den aanvoer bevor deren. De ondervinding leert, dat hoe grooter de aanvoer is, des te hooger de prijzen zijn. Zoo ge er niet met alle tegelijk toe wilt over gaan, probeert dan met een kleine hoeveel heid, doch let vooral op, dat hetgeen ge brengt prima kwaliteit is. De veilingen zullen met ingang van 23 September worden gehouden op Dinsdag-en Donderdagmiddag om 4 uur (en dus niet meer om kwart na vieren). Uit Nijkerk wordt gemeld, dat daar var leden Woensdag 400 eendaagsche retour biljetten naar Amersfoort zijn gekocht om de Onafhankelijkheidsfeesten bij te wonen. Hieraan zou kunnen toegevoegd, dat de verschillende extra-treinen, die na afloop van het vuurwerk vertrokken van het station hier, ruim 3000 passagiers vervoerden. H. V, C. gaat Zondag voor de vierde bekerronde naar Robur et Velocitas, te Apeldoorn Bij het afbreken der eerepoort aan het begin der Langestraat viel gister een der timmerlieden bij het afrukken van een lat van een hoogte van een Meter of vier op het hoofd. Dr. Van Enst verleende de eerste hulp en liet den getroffene naar het St. Elisabeths- gasthuis vervoeren. Het bewustzijn is nog niet teruggekeerd en de toestand was hedenmiddag nog hoogst bedenkelijk. Voor de rechthebbenden zijn aan het hoofd-bureau van politie terug te bekomen een hoedespeld, een sportriem, twee honde halsbanden en een zilveren vork. Het daglicht gluurt door kleine reten. Zoo komt ook een karakter door kleinig heden aan het licht, vooral door de wijze waarop kleine plichten worden vervuld. "Uit den Omtrek. De heer A. E. van Arkel, sedert 1907 Burgemeester van Hoevelaken, is in dat ambt gehandhaafd. De Gemeente Zeist heeft gister voor 4°7 735 gekocht alle Zeisterbosschen met toebehooren, behalve het landgoed »Pavia«. De parel van het Sticht» behoudt dus haar grootste attractie. Gi.useppe Torri meent, dat de gunstige werking, die men dikwijls waarneemt na het bepenseelen der borstkas met jodium-tinctuur bij ziekten der ademhalingswerktuigen, te danken is aan de kleine hoeveelheden jodium, die vrij komen en door den zieke worden ingeademd. Daardoor kwam hij er toe, de lucht van jodium-tinctuur te laten opsnuiven of inademen bij ontstekingen van het slijm vlies van neus of bronchiön. Talrijke waar nemingen, door hem in de laatste jaren ge daan, nopen hem de aandacht op deze een voudige behandelingswijze te vestigen. Hij neemt een wijdmondsch fleschje met 30 Gram versch bereide jodiumtinctuur en laat er 5 a 7 keer per dag krachtig boven inademen of er flink aan ruiken. Bij kleine kinderen legt hij gedurende hun slaap tweeintinctura jodii gedrenkte watten naast het hoofd. Een beginnende verkoudheid geneest vol gens Torri op die wijze dikwijls in éen dag, een eenvoudige bronchiaalkatarrh in 4 da gen. Het is licht te probeeren, zegt het »Ned. Tijdschr. voor Geneeskunde». Mon 1 D> n.,™, den Iloofd-curj. regiment luitenant: E j G. H. van 'der van WermesW Verder zijn h, van het 21e J kwartiermeester J terie, en tot van het OosuJ M. F. Liet beiden van 1 Het crematorium te Westerveld, bij Haar lem, zal 27 September worden ingewijd. Apls nielliy Eenige met een Letztergroschen Hij was schc Oostenrijk maal per j zijn waren eerste bijenliei hij zijn zomerrt die ook veel de bijen. Zij r garije om de te laten verzai beroemd is. Van hem de bijen als re Weenen, die zij gered. In jaar 1683 de Turken en in de vestingmi meer terug te hc. De verdedigers] tie verbruikt en dan kokend wate begietenmaar kwam een imker door de bijen Binnen de ve imkers, die 1 Die werden naar beneden g< Het is te be01> hoogste woede "achtwi zich op de soldato:e paar jammerlijk gestoorden. Door den kruip had niet kunnen zien, bij< die naar benedenlip er bijgeloovig warccÉton dedigers door eer. icbtbai geholpen. Als men veel btekjgn het bijna niet uiimuB wisten dan ook vluchten. Zij vern zolj mede te nemen femanq terug te komen. Na dien tijd rte de Oostenrijk in verrhaarh toen de onvergeteli eizeri aan de regeering i n, wei Die toch deed al >m de heffen, omdat zijij.idat welvaart kon won Op 1 scholen opgericht ar do onderwezen en zij akte palingen in het tx'f der bepaald, dat de itrs hu mochten plaatsen rbij z vijf kreuzer vooriren k behoefden te beta Ook van de bijen afgesft. De het niet goedschikslden gekocht. De oude heer I ergroi vier dingen waariaij be waren zijn vrouir inden zijn zaak, de bijen ebeizeri dat Amersfoort, Sepaber f Correspondentie, - foort. Vroeger» lk men een kunstzvW (naaK U niet gelezen te iou00- Om een kunstig je 1 twee kasten van (l:5"de a opdat de raten cr :psscl Uit een winter4°af ee heeft, neemt mc»''r rar zorgt, dat op een Die worden in d* en krijgt deze de p- bijen die in de ou(1{ir_ dan van de aan«« nieuwe koningin zo* weer in de oude et® U ziet dus, dat lr kunt dat nu ^tet er over drie weken* maar U moet het 3 JS beste tijd om het heel vroeg ofdcs^da

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2