Haison DE JAGER ZOON, 1 Ingezonden. Wandelles Lunchroom. St. fata-ilp naar led. Indie WETENSCHAP - TECHNIEK - KIT Advertentiën. die eveneens vertrekt, is als Voorzitter ge kozen wachtmeester Nienhuis, terwijl tot Bestuurslid is gekozen wachtmeester Arendzen. De Onafhankelijkheidsvoetbalwedstrijd, Zon dag op Brrkhoven gespeeld, heeft ondanks het prachtige weder een bruto-ontvangst opgeleverd van slechts f75. In de kas van Oranje Nassau-oord vloeit dus f 50, in die van de plaatselijke afdeeling van het Centraal-genootschap voor kinder- herstellings- en vacantie-kolonies f25. De tuinbouw -vereeniging Amersfoort* noodigt bij advertentie in dit nummer be langhebbenden en belangstellenden uit tot het bijwonen der wandelles in haar proef tuin aan den Hoevelakerstraatweg, waar Vrijdagmiddag zal worden behandeld de aanleg van vroege groenten onder glas. Grijpt deze gelegenheid met bei uw han den aan. Het nieuwe week-program ma van het bioscoop theater aan de Langestraat geeft, na de Pathé-courant met weer allerlei actuali teiten, een reeks natuuropnamen uit Afrika, belangrijk om hun ethnografische bijzonder heden. Als het groote nummer gaat thans »Haar verleden*, de geschiedenis van een baronesje, dat, onkundig van haar hooge geboorte, aan vankelijk in haar levensonderhoud voorziet door in de Nieuwe wereld op te treden als danseres. Na tallooze pogingen van den ver trouwensman haars vaders gelukt het, haar terug te brengen naar het ouderlijk kasteel, dat met zijn parken en zalen in al zijn pracht en rijkdom wordt uitgebeeld. Natuur lijk trouwt het baronesje een standgenoot uit de omgeving, doch niet dan nadat zij een zware ziekte heeft doorstaan. Patachon treedt vervolgens op als gewel dig onhandig soldaat. Een heel kort, maar buitengewoon koddig filmpje. »De zucht naar goud* is beter van enscenneering dan van opzet, doch uit eerst bedoeld oogpunt dan ook superbe. Op hun vlucht overwinnen de goudzoekers de tal looze bezwaren van stroomversnellingen in een wild stroomend riviertje en geraken zij zeifs te midden van een boschbrand. Beide geweldige natuurtafereelen zijn prachtig op genomen en houden de bezoekers geruimen tijd in groote spanning. >Arthème gaat met zijn (ziekelijken) oom uit wandelen* is een allerdolste klucht. Een jongedame boeit den snoodaard zóo, dat hij oom uren achtereen in zijn ziekenwagentje middenin een bosch alleen laat. Gelukkig voor oom plegen een paar bandieten een aanslag op hem, waarvan hij zóo schrikt, dat hij het gebruik zijner beenen terug krijgt. Dal Arthème, thuis komend, door zijn ge heel herstelden oom weinig vriendelijk wordt ontvangen, spreekt wel vanzelf. Ter gister gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 23 wagens met 12 400 pond kaas. De prijs was 27Y2 tot 29^ cent per pond. De handel was vlug. Het 6-jarig zoontje van den heer J. C. W., aan de Van Oldenbarneveldtlaan, had Zon dagochtend met ecnige makkertjes in de buurt gespeeld en werd tegen u uur door een dame van den Utrechtscheweg thuis gebracht. Een minuut of tien later hoorde zijn moe der hem roepen. Zij ging kijken waar hij was en vond hem aan den zijkant van het huis liggen met wonden aan het hoofd. Dr. Pesman, die zeer snel ter plaatse was, constateerde, dat ook de rechterpols gebro- en de linkerarm gekneusd was en achtte onmiddellijke overbrenging naar het St. An- tonius-ziekenhuis te Utrecht noodzakelijk. Daar werden ook ernstige inwendige verwondingen geconstateerd, aan de gevolgen waarvan het ventje gisterochtend is over leden. Werd aanvankelijk gedacht aan overrijding of aan zware mishandeling, een zeer uitge breid onderzoek heeft uitgewezen, dat nog het een noch het ander heeft plaats gehad en dus niet aan misdrijf behoeft gedacht. Meer en meer wordt vermoed, dat het ventje op het dak is geklommen, hetgeen hij meer deed, en bij het grijpen naar een pijl die in een boom zat, daar afgevallen is. De politie heeft Zondagavond een einde gemaakt aan een vechtpartij op de Kamp straat door de ruziemakers, die, 't was om streeks half twaalf, niet naar goeden raad wilden luisteren, met de wapenstok uiteen te slaan. De vechters stoven nu uiteenenkelen vonden 't bar, dat de politie zóo hardhandig optrad en dreigden, het den Commissaris te zullen mededeelen. Tot dusver brachten ze, het waren bur gerjongens, hun klacht nog niet in. Die niet hooren wil, moet voelen. Aan het hoofd-bureau van politie is voor de eigenaars terug te bekomen een nieuwe pet, in eeu doek gebonden, een militaire rij zweep en een pakje kousen. Een verpleegde uit Hoenderloo werd hier Zondagnacht zwervende aangetroffen en is gister teruggeleid. Twee jongens en een meisje uit Zwolle, die te Amsterdam rondzwierven, zijn door de recherche naar hier geleid en door de politie verder op transport gesteld. Door de politie is hier aangehouden een gesignaleerde, die nog drie weken te goed had. Hij is thans te Utrecht ingesloten. Bezwaren zijn als brandnetels. Zij steken als men ze zachtjes aanpakt, doch doen geen pijn ais me ze flink aanvat. Voetbal. 't Was prachtig weer Zondag. Alleen was voor voetbal de temperatuur wel wat hoog. Om 2 uur verschijnen een Veteranen-elftal en Quick II. De veteranen zijn versterkt met eenige spelers, die nu zoogenaamd've teraan zijn, doch het vorige seizoen nog ge regeld voor Quick I uitkwamenQuick II heeft 2 invallers. Gedurende de eerste speel- helft is het spel vrij geanimeerd; de beide doelen blijven echter schoon. Beide elftallen spelen een zeer verschillend spel. De vete ranen zoeken hun heil in hun kracht en grootere spelkennis; de jeugdige Quick-men- schen beschikken over grootere vlugheid en handigheid. Na de rust doelpunt Quick vrij spoedig door Houbaer. Hierna wordt het spel zeer laksch, Marin Sr. weet met een keurig schot keeper Eymann, die zeer verdienstelijk keepte, te passeeren. Met dezen gelijken stand wordt geëindigd. Quick II moet in de competitie veel en veel beter spelenanders is een weinig eer volle plaats op 't ranglijstje in 't zicht. Na vrij lang wachten verschijnen eindelijk Quick en U. D. op 't veld. Quick's elftal ziet er als volgt uitdoelSmitachter Keetell en WarnaermiddenHendriks, Van Rhijn en Ittmann vóór Mingels, De Bruyn, Jentinck, Brasser en Böhm. Dadelijk na den aanvang ontwikkelt zich een vlug en vurig spel. Quick is in de meerderheid en de Deven- tersche achternoede moet alle zeilen bijzet ten om de keurig samenspelende Quick- voorhoede te houden per slot is de druk toch te krachtig en doelpunt Böhm onder luid gejuich der Quick-aanhangers. Dit is U. D. toch te machtig en luide aangemoedigd door verschillende H. V. C.- enthusiasten wordt de roode achterhoede aan 't werk gezet. De center vóór weet kort achter elkaar twee keer te doelpunten. Hierna is het spel verdeelder wordt echter goed voetbal vertoond en het spelpeil is zeer zeker Oostelijk ze klasse. Quicks' voorhoede doet weer een aanval; Wijnveldt verzuimt Mingels voldoende te dekken; van deze fout wordt dadelijk ge profiteerd dicht vóór doel krijgt Mingels den bal en het volgende oogenblik vischt Jeekel. 't Is merkwaardig, doch dadelijk na de rust is U. D. ver in de meerderheid. Henk Smit keept schitterend, doch hij wordt nog 5 maal gepasseerdalle doelpunten ontston den buiten zijn schuld. In deze periode bleek wel, dat de Ooste lijke ie klassers over een uitstekend elftal beschikken. Quick zal echter óok, indien het altijd zóo speelt als Zondag, wel een plaatsje in de bovenste lagen der competitie weten te veroveren. In het geheele U. D.-elftal viel eigenlijk geen zwak punt aan te wijzen. Bij Quick ware de vleugelhalfe de minsten. Van Rhijn, op de midden half back-plaats voldeed uitstekend, Keetell en Warnaer speel den weer hun bekende spel, terwijl Henk Smit prachtig werk leverde. De voorhoede speelde ook dikwijls verdienstelijk een goed schot op het juiste moment ontbrak echter nog wel eens. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, In verband met de ingediende Gemeente- begrooting verzoek ik U het volgende in uw blad te willen plaatsen. Er is, en er zal worden bestendigd, zoo het ontwerp-begrooting wordt aangenomen zooals dat is ingediend, een groote onbillijk heid in zake aftrek voor kinderen bij de Gemeente-belasting. Er wordt afgetrokken voor gezinnen zon der kinderen f 400, voor gezinnen met hoog stens 3 kinderen f500, en voor gezinnen boven 3 kinderen f600 en hiermede houdt de vermeerdering van aftrek op, alsof bet maar het zelfde is als men 4 of bijvoorbeeld ro kinderen heeft. En dat is juist zoo on billijk. I Klimt het aantal tot 5, 6 en hooger dan aeginnen eerst pas de zorgen om behoorlijk rond te komen en moet op de kleintjes (in meer dan éen beteekenis) gepast worden. En uist in die gezinnen, waar dat vóórdien tijd niet behoefde te gebeuren. Men heeft in de eerste jaren éen of twee kinderen, kan aardig rond komen, en geeft dus dien kinderen een opvoeding (studie bijv.) waarbij men op geen kosten ziet en later, als het gezin grooter wordt, moet men, om billijk te zijn tegenover de jongeren, hen óok op die zelfde wijze groot brengen, al is het dan ook in eenigs- zins ge wijzigden vorm. Dan worden de zorgen drukkender dan in menig arbeiders gezin, dat in de zelfde omstandigheid i9 en waar de oudsten geen zorg meer noodig hebben zelfs al mee-verdienen op een leeftijd waar in het andere geval ze nog veel kosten. Ik wil hiermede niet beweren, dat men alleen bij gegoeden met aftrek voor kinde ren moet doorgaan óok boven het nu vast gesteld getal, ofschoon er wel wat voor te zeggen valt. In ieder geval brengt de billijkheid toch mee, dat men voor ieder kind, óok boven de drie, moest kunnen aftrekken en dan pro gressief. Het zelfde geldt, zij het dan in mindere mate, ook voor schoolgeldheffing. Ik zal nu maar hiet in kleinigheden ver vallen, als daar zijn bijdrage aan den Rei nigingsdienst, enz., ofschoon alles helpt. Bovenstaand geldt natuurlijk niet voor groote vermogenser zijn inkomens, die wel een flinke belasting verdragen kunnen. U, geachte Redactie, dankzeggend voor uw welwillendheid, teekent hoogachtend Een die 't weet. Amersfoort, 26 September 1913. KENNISGEVING. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van den BUNSCHOTER VEEN- en VEL- DENDIJK brengen ter kennis; dat vanaf heden, 30 September 1913, gedurende VIER WEKEN ter Secretarie van het Hoogheemraadschap, aan de Langegracht no. 17, te Amersfoort, ter inzage van belanghebbenden i9 neder- gelegd Een ontwerp-besluit ran H. H. Gedeputeerde Staten van Utrecht tot vaststelling van een gewijzigd Beglement voor de Waterschappen in de Provincie Utrecht, met daarbij behoorende Memorie van toelichting. Eventueel daartegen aan de Staten te richten bezwaarschriften moeten, zooveel mogelgk, binnen den genoemden tgd van vier weken aan het college van Dijkgraaf en Hoogheemraden worden ingediend. Amersfoort, 30 September 1913. Dijkgraaf en Hoogheemraden voornoemd JOHs. KNOPPERS, Dijkgraaf. C. JANSSEN, Secretaris. Tainbonv-iereeDiging AMERSFOORT. in den PROEFTUIN op VRIJDAG 3 OCTOBER te 4 uur n.m. De aanleg van vroege groenten onder glas. HET BESTUUR. Burgerlijke 8tand van Amersfoort van 18 tot 26 September 1913. GEBOREN Teunis, z. van Cornelis van Altèna en Jannetje van de Kuinder. Marinus Cor nelis, z. van Johannes Hendrikus Bauland en Everdina Zijsvelt. Helena Louisa, d. van Pieter Schoonderbeek en Theodora Helena van Beek, Annie, d. van Marten Merkus en Petronella Geertruida Gerritsen. Wil lem, z. van Evert Cozijnsen en Melia van Gulik. Petronella Johanna, d. van Hen drikus Pas en Petronella Alffrink. Caro lina Margaretha, d. van Aart van 't Net en Hendrika Hoenderdaal. Dirk, z. van Marius Hendrik Everard Hubers en Jean- nette Adellide van den Broeke. Jan, z. van Dirk Buitenhuis en Sara Hendrika Ever dina Muller. Gerritje, d. van Antonie Wiertz en Gerritje Buis. Clasina Geertrui da, d. van Hendrikus Bemardus Rouwhorst en Clasina Velthuizen. ONDERTROUWD: Jan Snoek en Cornelia van den Beek. GETROUWD Johan Michael Deckers en Johanna Cor nelia Seller. George Johannes Skene en Elizabeth Balkema. OVERLEDEN Antonius van Bekkum, 70 jr., echtg. van Lamberta van Moorselaar. Leendert Brandsen, 8 mnd. Een levenloos aange geven kind. Lukas van de Water, 56 jr., wed. van Lena de Ree. Wouter Groen huizen, 73 jr., ongeh. Langestraat 60/62. Telefoon 115. AMEBSFOOBT. Beleefd verzoek de orders voor thans op te geven. OPENBABE LEESZAAL Beukenlaan 2. Vrye toegang voor ieder boven 18 jaar. Couranten Vakbladen Tijdschriften Boeken Adresboeken. UITLEENBIBLIOTHEEK. Getrouwd N. S. BLOM en GURETTA BIJL. Amersfoort I 0 Den Haag 3° SepMmb" ""3' De heer en mevrouw N. S. BLOMBijl betuigen, mede namens wederzijdsche familie, hunnen hartelijken dank voor de vele be wijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. AGENDA der concerten enz., te Utrecht. Opgave van het Reclame-bureau »Prac- ticum*, S. Meijers Co., te Utrecht, Konings laan 3, telefoon ititerc. 1020. GEBOUW voor KUNSTEN en WETEN SCHAPPEN. Tentoonstelling van Noord- Nederlandsche kunst vóór 1575. Dagelijks 10 tot 5 uur. Vrijdags verhoogd entree. Donderdag 2 October. PIETERSKERK. Uitvoering, te geven door Tilly Koenen, altzangeres, en Louis Robert, organist. Acht uur. SCHOUWBURG. N. V. Tooneelvereeni- ging, directeur Herman Heijermans. »Vrienc Fritz*, tooneelspel in 3 bedrijven van Erck- mannChatrian. Als David Sichel, de rabbijn Louis Bouwmeester. Half acht. Vrijdag 3 October. SCHOUWBURG. Koninklijke vereeniging Het Nederlandsch Tooneel. Nacht en mor genrood, drama in 5 bedrijven, door H. J Schimmel. Tijd der handeling November 1813 Aanvang half acht. Pt 1 AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. 6. VAN WELDEBEN baron RENGEBS) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten In zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3