Stadsnieuws. de jeugd hunner kinderen niet alleen werk zaam maar ook vreugdevol en genotrijk zij. Het is maar al te waar, dat ons feesten niet altijd even verheffend, zelfs niet even on schuldig is. Maar het is niet mogelijk, alleen In idealen te leven en de werkelijkheid voor bij te zien. Zoo kan men het ook afkeuren, dat onze jonge mannen hun vrouwen zoe ken bij sportbeoefening en in feestgewoel. Zoolang zij het echter doen, zal ons land kans hebben, zijn beste vrouwen als moe ders te missen, wanneer de ernstige meisjes zich vér daarvan houden. Zoo is het ook met een te groote ver- waarloozing van het uiterlijk. De macht van het uiterlijk schoone kan niet geloochend worden. En wie het tracht te doen, begaat een domheid, waardoor zij eigen invloed in het leven verkleint. Het uiterlijk schoon een zóo overwegende beteekenis te geven als in de hoogere krin gen der samenleving veelal geschiedt, is een grootere fout dan het omgekeerde en in strijd met alle harmonie. Maar een lieflijken factor uit de van God geschapen wereld te willen uitschakelen, is een dwaasheid en ook een zonde. Waar studeerendu en andere ernstige vrouwen er bewust naar streven, hun uiterlijk onbehaaglijk te maken, knot ten zij eigen invloed, en maken hun werk onaantrekkelijk. In het leven van iedere ern stige, maar normale en harmonieuse vrouw zal ten slotte de zorg voor het uiterlijk de plaats innemen, die daaraan toekomt. Nooit ten koste van het innerlijk, wel daarnaast, om het goede tevens behoorlijk en aantrek kelijk te doen zijn. Het is een ongezond denkbeeld, te meenen, dat het verdienste lijke juist leelijk en onaantrekkelijk zou moe ten zijn. »S'ordigheid is geen heiligheide zeiden onze grootmoeders al. Dat geldt van de zorg voor de persoon evengoed als voor de omgeving. Het huwelijk is de bestemming van de overgroote meei derheid onzer jongemeisjes Deze waarheid behoeft niet bemanteld te wordenmaar een goede opvoeding zal ook aan de waardigheid niet tekort doen. Het Amerikaansche jongemeisje uit de hoogere kringen meent aan haar eigen waar digheid verschuldigd te zijn, zelfs geen kook cursus te volgen om niet den schijn op zich te laden, avances te maken terwijl toch haar heele bestaan éen jacht is naar het huwelijk. Niet op dergelijke dwaashe den, maar op een gezond en rustig in het oog vatten van de plichten, die het leven brengt, moet de echte waardigheid berus ten. Wij willen geen vrouwen die te geleerd of te veel beroepsmensch zijn om het gezellige hoekje te scheppen, waarop man en kinderen recht hebben maar óok geen leege, onbe vredigde levens, wanneer het begeerde huwelijk niet komt. Geen moeder behoeft zich te schamen, dat zij een huwelijk voor haar dochters wenschtmaar geen moeder mag ze zóo opvoeden, dat hun leven een fout en een mislukking is, wanneer het .liet komt. De ongehuwde vrouw is een halve kracht in de maatschappij, wanneer zij een onbe vredigd gemoed heeftwij hebben volle, rijke, warme vrouwenzielen noodig. Geluk in den gewonen zin kan niemand zijn dochter waarborgen; maar is niet geluk in den bcog- sten zin van het woord het besef, zijn plaats in de maatschappij te vullen met eere, een zegen te zijn zij het in kleinen kring? Dat geluk kan ook iedere vrouw zich verzekeren. Nooit moet er een oogenblik in het leven onzer dochters zijn, waarop zij met hun leven in hun hand staan en zich afvragen: wat moet ik er mee doen Van jongs af moeten wij onze meisjes hun doel vast in de oogen doen vatten: dan zullen wij ze zoo gelukkig maken als mogelijk is, of zij dan studeeren dan wel de huishouding lecrcn, of hun liefste plekje bij de boeken is dan wel tusschen hun kleine neefjes en nichtjes. Den weg moeten zij zelf zoeken maar het land hunner bestemming is voor allen het zelfdein stoere plichtsvervulling naast toegankelijkheid voor elk rein en waar levensgenot moeten wij onzen dochters hun geluk leeren vinden. Aldus schreef »Sonja« in het Handels blad*. In de I.uthersche kerk hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan ds. A. L. van Hoorn, emeritus uit Utrecht; in de Doops gezinde kerk, ds. Ten Cate. De dienst in de Remonstrantsche kerk vangt weer aan om half elf. Bij Kon. besluit zijn. met ingang van i October benoemd tot Commissarissen van het pensioenfonds voor de Gemeente-ambte raren dr. J. C. Kluyver, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te I.eidenjhr. mr. C. H. Beelaerts van Blokland, Ontvanger van de Gemeente 's-Gravenhage A. N. Fleskens, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal, Burgemeester van de Gemeente Geldrop; •nr. J. B. Kan, Secretaris-generaal van het Departement van Rinnenlandsche Zakenen H. J. Wichers, Burgemeester van de Ge meente Dordrecht. Werd tot nu toe alleen uitvoering ge geven aan art. 369 der Invaliditeitswet, d. w. z. werden de stukken opgemaakt ter verkrijging eener ouderdomsrente voor de personen, die voor of op 3 December 1913 den leeftijd van 70 jaren hebben bereikt, thans zijn door het Bestuur der Rijks-ver zekeringsbank aan de Gemeentebesturen formulieren toegezonden voor aanvragen van de rente, bedoeld bij art. 370 der wet, d. w. z. voor ouden van dagen die na 3 December 1913 doch vóór 1 Juli 1916 dien leeftijd zullen hebben bereikt. Deze aanvragen kunnen onmiddellijk wor den ingediend. Belanghebbenden kunnen die rente aan vragen alleen op de bovengenoemde for mulieren, welke, ter onderscheiding van die voor aanvragen van rente, krachtens art. 369 der wet, aan de voorzijde rood gestreept zijn. De formulieren zijn niet alleen op de Gemeente-secretarieën doch ook bij de Rente-commissie, de Tusschenpersonen, en aan alle post-, bij-, en hulppostkantoren ver krijgbaar. Belanghebbenden wordt aangeraden, voor de invulling gebruik te maken van de hulp der Tusschenpersonen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt a.s. Zaterdagavond te acht uur een openbare vergadering ten Raadhuize. Mr. W. H. de Beaufort, het Kamerlid voor Amersfoort, is benoemd tot Voorzitfer der commissie, belast met het afnemen der diplomatieke examens. De heer A. Nijhoff, Commissaris van poli tie hier, is weder benoemd tot lid en Voor zitter der commissie, belast met het afnemen van het examen van adspirant-inspecteur van politie, dat jaarlijk vanwege den Bond van inspecteurs van gemeentelijke politie in Nederland wordt gehouden en thans zal plaats hebben te Amsterdam op 2 en 3 en zoo noodig 4 December. Pastoor J. H. Berends, van de Oud-Katho lieke kerk, mocht te 's-Gravenhage zijn i2J/2 jarige dienstvervulling herdenken. De gemeenteleden boden hem, voor de kerk in de Juffrouw Ida-straat, een paar altaarramen van gebrand glas aan. Het ligt in de bedoeling van den Minis ter van Oorlog, de milicien- en de land weerverlofgangers van de hierna genoemde korpsen en lichtingen in het volgend jaar voor herhalings- of landweeroefeningen onder de wapenen te doen roepen. Herhalingsoefeningen. Infante rie, hospitaalsoldaten en wielrijderslichtin gen 1907 en 1908 it dagen, lichtingen 1909 en 1910 26 dagen; mitrailleurafdeelingen lichtingen 1909 en 1910 26dagen cavalerie: lichteng 19:1 20 dagen veld-artillerie lich tingen 1909 en 1911 27 dagen; rijdende artillerie: lichting 1911 27 dagen; ponton niers: lichtingen 1907 en 1908 11 dagen, lichtingen 1909 en 1911 26 dagen; vesting artillerie: lichting 1907 11 dagen, lichting 190S 20 dagen, lichting 1911 27 dagen; pantserfort-artillerielichting 1909 20 dagen, lichting 1911 27 dagen; torpedisten lichting 19to 19 dagen; genietroepen: lichtingen 1907 en 1908 11 dagen, lichtingen 1909 en 1911 26 dagen; milicien-telegrafisten lich tingen 1910 en 1912 20 dagen. I. and w eeroefeningen. Landweer lichtingen 1912 en 1913, benevens het dienst plichtig kader van de landweerlichtingen 1909, 1910 en 1911. De oefeningen duren voor de landweersoldaten 6 dagen, voor het kader 9 dagen. Aan de compagnies-commandanten der infanterie zal worden vergund, bij sommige oefeningen gebruik te maken van hun rijwiel, waarvoor hun dan een toelage zal worden toegekend. Luitenant-adjudant S. Veldmeijer, van bet 5e regiment infanterie, zal optreden als leeraar bij den cursus tot opleiding voor den officiersrang. Luitenant F. von Balluseck, van het ie regiment veld artillerie, is overgeplaatst naar Utrecht. Aanstaanden Zondag ontvangt het tweede elftal van Quick op >Birkhoven« bet tweede der H. V. C. voor de competitie van den U. P. V. B. Onder voorzitting van den heer J. Bolk werd Dinsdagmiddag in het schoolgebouw aan de Beekesteinschelaan de najaarsverga dering gehouden van de vereeniging >Amers- foortsche industrie- en huishoudschool*. De notulen van 24 Maart werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den Secretaris, den heer F. Wesseling. De Begrooting voor 1914 werd hierna vastgesteld op f 23 200 in ontvangst en uit gaaf, met een sluitpost van f201.50. Daarop zijn de contribution van Rijk, Provincie en Gemeente onveranderd op f6500, f1725 en f2875, evenals de extra-bijdragen van be langstellenden ad f 400. De contributie van leden is geraamd op f 500. De ontvangsten uit kost- en schoolgelden zijn begroot op f9800 en die uit den verkoop van spijzen, enz. op f 1400. De post traktementen is uit getrokken op f8500, iets hooger dus, in ver band met langeren diensttijd. Het salaris voor den concierge met de kosten voor schoonmaak is begroot op f 1175. Voor levens middelen, schoolbehoeften en de huishouding zal noodig zijn f 6850voor vuur, licht en water f 1200, voor belastingen en assuran tiën f175. De overige posten zijn onveran derd. Tot leden der financieele commissie wer den benoemd mevrouw Groneman-Doornbos en de heeren J. van der Plank en A. M. Tromp "an Holsttot plaatsvervangende leden mevrouw Warnsinck-Cartier van Dis sel en de heeren C. J. F. Prins en dr. Th. Weevers. Tot Bestuurslid werd in de vacature-Rost gekozen de heer A. J. Looxma van Weide ren baron Rengers, terwijl herkozen werden de periodiek afgetreden Bestuursleden me vrouw B. de Pool-Roos en de heeren J. Bolk, H. de Jong Jz., J. W. Middelburg en F. Wesseling. Op voorstel van het Bestuur werd hierna het Eerelidmaatschap der vereeniging aan geboden aan den heer N, E. Rost, wiens bedanken als Penningmeester, door woon plaatsverandering, algemeen wordt betreurd en wiens enorme werkkracht, naar het even beeld waarvan ongetwijfeld vruchteloos zal worden uitgezien en die zoo heel veel voor de school en de vereeniging is geweest, alle recht geeft op deze onderscheiding. Uitgeloot werd vervolgens aandeel no. 21 ad f 500. Uit de nu volgende Mededeelingen van het Bestuur bleek, dat de nieuwe cursus is aangevangen met 11 interne leerlingen. De staat van den school is gunstig; ook over de resultaten van het onderwijs kan men bijzonder tevreden wezen. De oud-leer lingen waren gelukkig bij hun examens en bij het zoeken naar betrekkingen. H f bezoeken der dienstboden-klasse laat echt», te wenschen over. Juist met het oog op den dieiistbodeniiood heeft het Bestuur met veel opoffering de aansluiting dezer school bij het Lager on derwijs tot stand gebracht, zoodat de leer lingen der Lagere school onmiddellijk kun nen overgaan naar de vakschool voor meis jes. Toch wordt de dienstboden-klasse be trekkelijk schaars bezocht, zóo zelfs, dat zij de eenige is, die niet gesplitst behoeft te worden. De voorbereidende klasse voor de oplei ding tot huishoudkundige daarentegen wordt flink bezocht. De Directrice heeft reeds gesproken met de Hoofden der Lagere scholen, die hun medewerking toezegden doch veel resultaat heeft dit niet gehad. Zij zal zich thans wen den tot de ouders. Heeft dit beter resultaat dan kan deze klasse stellig zeer productief gemaakt voor de gemeenschap. Tot dusver kon slechts éen diploma wor den behaald voor Huishoudkunde. Thans echter is er ook het huishoudonderwijs ten plattelande cn daarvoor is ingesteld een diploma A, dat meer op practisch terrein zich beweegt en te vergelijken is met het practisch diploma voor den assistent-apothe ker. Het behalen van dit diploma A vordert minder opoffering van tijd en kosten. Zij die den leeftijd van 19 jaar hebben bereikt, kun nen, nadat zij slaagden voor A, doorstudeeren voor B, meer de volledige akte. I11 het personeel zijn sedert de vorige vergadering belangrijke verwisselingen voor gekomen. Mejuffrouw De Holl trad op als Directrice der school aan de Laan van Meer- dervoort te 's-Gravenhagemejuffrouw Ten Bosch, tot dusver Onder-directrice, verving haar als Directrice, terwijl mejuffrouw Varen kamp werd benoemd tot Onder-directrice. Mejuffrouw Tangel, leerares in Huishoud kunde. trad in het huwelijk, en werd ver vangen door mejuffrouw Schram, uit Alkmaar. Mejuffrouw Van der Meulen, leerares in behandeling der wascb, vroeg een jaar verlof buiten bezwaar der school en werd tijdelijk vervangen door mejuffrouw Nawijn. Mejuf frouw Helders, tijdelijk leerares, vertrok om te kunnen studeeren voor haar tweede diploma en werd vervangen door mejuffrouw Bersma. In verband met de uitbreiding der klassen werd benoemd tot leerares mejuffrouw Van Pernis. Nadat, desgevraagd, nog werd meegedeeld, dat het aantal leden statio.inair bleef, werd de vergadering te 4.45 gesloten. Uit het jaarverslag van den Secretaris, uitgebracht in de gisteravond gehouden ver gadering, bleek, dat de toestand der plaatse lijke afdceling var. den Ned. Protestanten Bond gunstig is en dat het ledental stationnair bleef. Uit dat van den Penningmeester bleek, dat er moet getracht naar bezuiniging. De heeren I., van Wijngaarden en A. de Lange werden herkozen als Bestuurslid. In de plaats van den heer P. J. de Groot, die verzocht niet meer in aanmerking te komen, werd tot Bestuurslid gekozen de heer J. W. Krom. Ds. 1-Iooykaas trad tijdelijk om drukke bezigheden af als Bestuurslid. Hij werd ver vangen door mej. Jac. van Loon. De Beschrijvingsbrief voor de Bondsver gadering gaf geen aanleiding tot opmer kingen. Meegedeeld werd, dat meer dan 90 per sonen zich aanmeldden om deel te nemen aan den cursus van prof. Eerdmans. Men kan zich alsnog daarvoor aanmelden bij dr. Toxopeus, Langestraat. Voor de winterlezingen zullen worden uitgenoodigd dr. G. J. Heering, dr. C. E. Ilooykaas, ds. Voorduin, dr. W. Bax cn ds. Heckman. Voor de nieuwe plaatselijke loge der Theo sofische vereeniging zal aanstaanden Don derdag mevrouw Ros-Vrijman, uit Den Haag, spreken over Gedachtekracht. Men zie de advertentie hiernevens. De vereeniging Handel en Nijverheid* zal aanstaanden Maandagavond haar eerste ledenvergadering na het zomcr-recès hou den. Er is een veelbelovende agenda. Onze dagelij ksche arbeid eischt niet alleen veel kennen, maar vooral veel kunnen. TT it den Omtrek. Het St. Anna-gild te Baarn zal zijn jaar- lijkschen teerdag houden op 4 en 5 Novem ber. De hofsteden Groot Espeet* te Barne- veld, die eenige jaren geleden werd ge kocht voor f 6000, is nu uit de hand ver kocht aan iemand uit het Westland voor f 24 000. Aan belangstellenden wordt medegedeeld, dat het jaarlijksche afvisschen van de vijvers der Nederlandsche Heidemaatschappij te Vaassen zal plaats hebben op Woensdag 15 October a.s. Dien dag zal door het personeel gevischt worden op karper, zeelt, forel en goudwinde. De vijvers zijn het best te bereiken van het station Ernst der lijn Apeldoorn-Hattem. Men verzoekt ons opneming van het vol gende Yolkspetitionnement roor Plaatselijke keuze. De commissie voor het volkspetitionnement voor Plaatselijke keuze (local option) is thans met haar voorbereidenden arbeid gereed. In den komenden winter zullen in alle Gemeen ten plaatselijke comité's zich beijveren, hand- teekeningen te verkrijgen voor het volgende adres »Ondergeteekenden, allen ingezetenen van machtigen het Nederlandsche comité voor Plaatselijke keuze om namens hen aan Hare Majesteit de Koningin te ver zoeken, de Drankwet zoodanig te wijzigen, dat aan de mannen en vrouwen van 23 jaar en ouder in een piaats gelegenheid worde gegeven, bij stemming zich uit te spreken over beperking of opheffing der inrichtingen voor drankverkoop (vergunningen of vergun ningen en verloven) ter plaatse »en wanneer drie vierde der uitgebrachte stemmen zich daarvoor verklaart en de Re geering daartegen geen bezwaar heeft, tot die beperking of opheffing worde overge gaan*. In October zullen overal de plaatselijke comité's worden opgericht om op groote schaal de propaganda te voeren. Van 15 Januari tot 15 Maart zal de gelegenheid voor onderteekening worden opengesteld. De commissie heeft haar moderamen als volgt samengesteld F. U. Schmidt, te Hil versum, Voorzitter; dr. J. van Dorp, te Gen- dringen, Secretarismej. Th. Wiegerinck, te Montfoort, Penningmeesteres, terwijl als oen- traalleider optreedt ds. J. Henri Ledenboer, te Breedevoort. De meeste organisaties hebben zich tot het voeren dezer actie verbonden. Sobriötas, Enkatreia, de Ned. vereeniging tot Afschaf fing van Alcoholische Dranken, de Nederl. Onderwijzers-Propaganda-club, de Internatio nal Order of Good Templars, de vereeniging van geheelonthouders onder spoor- en tram wegpersoneel. Van den Alg. Ned. Geheel Ont. Bond cn den Studenten Geh. Ont. Bond mag verwacht worden, dat verscheidene afdeelingen en le den zullen medewerken, al lieten deze organi saties als geheel zich niet in de commisse vertegenwoordigen. Alles voorspelt, dat de actie met kracht zal worden gevoerd. Wat men voor films betaalt. Dezer dagen werd te Londen het opvoeringsrecht verkocht van de nieuwste bioscoop-sensatie »Antonius en Cleopatra*. In de verkooplokalen der Cines-maatschappij kon men bij die gelegenheid de directeuren vinder, van alle groote bios copen ter wereld. De film werd verkocht voor den prijs van juist éen ton aan de firma Buffies, te Londen. De veiling was ingezet met f 50 000. Het recht van opvoering is beperkt tot Groot-Brintannië en Ierland, de eilanden in het Kanaal en het eiland Man en wel voor den duur van drie jaar.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2