Een lidj^vestigt de aandacht op den Hoofdagent, die thans niet meer dan kler kendiensten doet, waarom het wel wensche- lijk is, hem te pensionneeren en daarvoor een ander aan te stellen. Een ander lid meende ook, dat de controle moet worden overgelaten aan de beide inspecteurs. Die moeten er maar wat meer op uit. Hij wil ook den post voor ad junct-inspecteur schrappen. Een ander lid vondt den toestand van de politie in evenredigheid niet verbe terd. Een ander lid sloot zich hierbij aan. Een lid achtte de jaarwedde van den Hoofd-inspecteur te gering. Bij de laatste verhooging is deze stiefmoederlijk bedeeld. Hij zou wel willen, dat deze verhoogingen iets werden vergroot. Meerdere leden wenschten het aantal rijwielen uit te breiden en de politie flinke wijken te geven om rond te rijden. Een ander lid vond, dat de eenige goede manier om een goeden politiedienst te krijgen, is, de agenten te laten fietsen men ziet hen nu slenteren langs de straten en op de fiets kunnen ze vijfmaal de ronde doen in den zelfden tijd, dat ze haar nu een maal doen. Een lid der 2 e afd. vroeg of de aanstel ling van nog een adjunct-inspecteur wel noo- öig is en geeft in overweging, voorzichtig te zijn met het aanstellen van nieuwe amb tenaren. Gaarne zou hij vernemen of er bij zondere omstandigheden bestaan, die deze uitbreiding wenschelijk maken. Een ander lid achtte meer toezicht wel noodig, terwijl nog een ander lid vroeg of niet een der agenten bevorderd kan worden tot Hoofdagent om zoodoende de gewenschte regeling te krijgen. Uitgaven politie. Een lid der ie afd. vroeg of voor de zware diensten in de kermisweek alleen brood wordt gegeven hij zou daarom voor de overuren een hooger uurloon willen ge ven en de extra-diensten willen betalen. Een lid deelde mede, dat sprake is van de oprichting van een schietvereeniging voor de agenten en acht het wenschelijk, dat daar voor een bijdrage wordt gegeven. Verschillende leden achtten dit hoogst ongewenscht. Brandweer. Een lid der ie afd. zeide hierbij de zelfde opmerking te willen maken als bij de politie, n.l. dat de uitgaven daarvoor te veel toenemen. Er worden steeds meer kleine dingen gevraagd. Hij geeft Burgemeester en Wethouders in overweging, niet te veel toe te geven aan de wenschen van de Hoof den der Brandweer en eerst eens af te wach ten of het systeem, bij de reorganisatie in gevoerd, voldoet. De zuinigheid dient hierbij te worden betracht. Het zelfde lid gaf te kennen, dat het gewenscht is, de brandweerlieden van het oude personeel, die ingaande 1 Juli zijn ont slagen, spoedig hun geld te geven en daar door op de Begrooting dienst 1914 een bedrag uit te trekken, omdat er destijds in den Raad op is aangedrongen, deze lieden nog twee jaar uit te betalen. Een lid vond het op wacht staan van 2 personen bij het brandspuithuisje achter het politiebureau vreeselijkwaarop werd gevraagd, of de politie daarvoor niet kan zorgen. Een lid achtte het gewenscht, de brand weer zoo goed mogelijk te maken en dan niet op een uitgaaf te zien waarop een ander lid opmerkte, dat eerst moet uit komen of met meer uitgaven het goede be reikt zal worden. Lantaarns. Vele leden der ie afd. spraken den wensch uit, dat in de Krommestraat betere verlichting kome, daar het een winkelstraat is. Ook is die straat thans, doordat er een halte is gekomen bij den Koppel, meer een toegangsweg is dan vroeger. Bouwpolitie. Een lid der ie afd. kon zich volkomen vereenigen met het voorstel van Burgemees ter en Wethouders, doch wenschte op andere wijze te voorzien in de aanstelling van een adjunct-inspecteur. Spreker wenschte een van de opzichters van Openbare werken over te brengen bij het Bouw- en woningtoezicht. Wij hebben bij Openbare werken veel te veel menschen. Wat die allen te zamen doen, zou ik alieen kunnen doen, zeide spr. Men ziet die ambte naren overal, waar ze niet behooren te zijn. En komt er een nieuw werk, dan komt er weer een tijdelijk opzichter en die menschen blijven allen hier hangen. De tijdelijke op zichter voor den toren is er een geheel jaar, terwijl er slechts 4 a 5 maanden aan wordt gewerkt. Spreker heeft de overtuiging, dat bij Openbare werker, veel meer werk kan worden gedaan en wil daarom voor Bouw en woningpolitie geen nieuwen ambtenaar aanstellen, maar er een overplaatsen. Vleeschkeuring. Een lid der ie afd. wenschte er de aan dacht op te vestigen, dat het treurig is zoo veel krengen hier in de stad worden ge slacht en noemde daarvan eenige voorbeel den. Zoo zeide hij, dat er onlangs in óen nacht 20 kalveren zijn gevild en den volgen den dag was er reeds niets meer van over; al dat vleesch eten de Amersfoorters lekker op. Onlangs is, zooals spreker weet, een koe gestorven aan miltvuur en begraven. Het cadaver is des nachts opgegraven en ver dwenen. Er zijn hier onder de goede slagers, die zulk vleesch koopen. Is daarop, vroeg spr., geen beter toezicht uit te oefenen. Een ander lid kon dit alles onder schrijven de halve Haag leeft van het kren- genslachten. Des morgens om vijf uur wip pen die lieden met hun vleesch in zakken bij de slagers in. Een ander lid ziet dikwijls in den donker doode beesten vervoeren en wil, dat de politie hierop toekijke. Meerdere leden sloten zich volko men hierbij aan en noemden den toestand verschrikkelijk. Een ander lid vroeg hoe ver het onderzoek is gevorderd naar de inrichting van een slachthuis in deze Gemeente. Dit lid, terugkomend op het krengen- slachten, zeide, dat hij voor de politie meer geld over zou hebben, als hij er maar wat resultaten van zag. Vischkeuring. Een lid der ie afd. zeide, dat de keu ring van visch onvoldoende is; des avonds is er afslag en 's morgens wordt de visch, die den vorigen dag soms al slecht was en den nacht in krotten van woningen is be waard, verkocht. Hij gaf in overweging den afslag 's morgens te houden, zooals op an dere plaatsen ook geschiedt. Ook achtte spr. het niet gewenscht, dat de keuring geschiedt door een vischhandelaar, daar die persoon niet vrij is. Dit lid bracht in herinnering, dat er nog altijd een niet-ontbonden Markt-com- missie is. Het rapport van deze commissie is reeds lang ingediend, maar men hoort er niets meer van. Spr. vroeg hoe dit komt. In dat rapport is ook reeds op de vischmarkt gewezen, doch verder is er niets van ge hoord. Meerdere leden drongen er op aan, dat in de wijze van verkoop van visch ver betering wordt gebracht. In het bijzonder wordt er ook op gewezen, dat de verlichting bij den afslag zoo slecht is. Een lid zou willen voorstellen een ander gebouw tot vischhal in te fichten en gelooft, dat dit al veel verbetering zou geven. Een lid wees er op, dat het ook ge wenscht is, dat in winkels wordt gekeurd. In een van de couranten kan men thans een advertentie lezen van zekeren Claes, waarin er op wordt gewezen, dat hij niet, als ande ren, kunstmatig bewerkte garnalen* ver koopt dit dient eens te worden onderzocht. Jaarwedden Openbare werken. Een lid der 1 e afd wees er op, dat van het personeel van Openbare werken wel een ambtenaar gemist kan worden, zooals hij reeds heeft besproken bij »Bouwpolitie«. Onderhoud huizen, enz. Een lid der ie afd. merkte op, dat het omzetten van den steiger bij den O. L. Vrouwe-toren eerst in Juli is geschied en dringt er op aan, dat dit voortaan eerder ge schiede dat is goedkooper en dan kan er ieder jaar wat langer worden gewerkt. Algemeen werd er door de leden op aangedrongen om de Kamperbinnenpoort weg te ruimen, hetgeen het verkeer ten goede zal komen. Een der leden zeide een beslist ant woord daarop tegemoet te zien, anders zal hij zich genoodzaakt zien, bij de behandeling der Begrooting een voorstel te doen tot afbraak van de torentjes. Een lid der 2e afd. vroeg of de Kam perbinnenpoort blijft bestaan. Een ander lid vroeg een voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake deze poort, opdat óf een algeheele verbetering komt, óf slooping volgt. Algemeen wenschte men de f 20 voor onderhoud van de Begrooting te schrappen. Onderhoud straten, enz. Meerdere leden der ie afd. vestig den er de aandacht op, dat het hoogst ge wenscht is, over te gaan tot verbetering der bestrating van den Hof, Een lid gaf in overweging om tot be strijding der kosten van die verbetering marktgeld te gaan heffen op de Varkensmarkt. Door een lid werd er op gewezen, dat in het marktrapport reeds wordt voorge steld, dergelijk marktgeld te heffen. Een der leden vroeg of Burgemees ter en Wethouders willen mededeelen het resultaat van het onderzoek naar de verbe tering van het trottoir aan de Langestraat, welk onderzoek reeds zoo lang is toegezegd. Tevens vraagt dit lid of eens kan worden opgegeven, wat thans de Leusderweg aan onderhoud kost. Spreker gelooft, dat bestra ting zeer gewenscht is en op den duur voor- deeliger. Thans is dit onderhoud verbazend duur. Een der leden vestigde de aandacht op den slechten toestand der bestrating van den Zuidsingel, waarna een ander lid opmerkte, dat dit een quaestie van verstra- ting is, tengevolge van het leggen van bui zen voor de waterleiding, enz. Een ander lid meende, dat het ge wenscht is, dat, als de werken voor gas, waterleiding en telefoon klaar zijn, de straten overal worden opgehaald en verbeterd. Een lid gaf in overweging, de straat naamborden beter te bevestigen dan die van de waterleiding, zoodat het roesten voorko men wordt. Over het algemeen juichte men het toe, dat nieuwe straatnaambordjes wor den aangebracht. Meerdere leden der 2e afd. achtten het wenschelijk, bij het uitvoeren van bestra- tingswerk het zand in te spoelen met water, hetgeen thans, nu overal de waterleiding aanwezig is, wel is uit te voeren. Plantsoenen, enz. Een lid der ie afd. gaf in overweging om te onderzoeken of het aanbsteden van dit onderhoud niet goedkooper zou zijn. Hij meende, dat er besparing door plaats zou kunnen vinden, indien bijv. het blad werd verkocht. Hij vroeg, waar dit nu blijft. Een ander lid wees er op, dat bij verhooging der arbeidsloonen deze post ook verhoogd moet worden. Besproken werd hierbij door een lid, dat de Gemeente, wat loon betreft, moet voorgaan en, als een particulier thans f0.26 per uur geeft, de Gemeente f0.27 moet geven en geen f 0.20. Een lid merkte op, dat de arbeiders bij de Gemeente voor vast zijn aangesteld, ter wijl velen, die tijdelijk meer verdienen, los zijn. Meerdere leden merkten op, dat de Gemeente moet trachten, goede arbeidskrach ten te houden en daarvoor ook een goed loon moet betalen. Een lid vestigde de aandacht op het kale veld bij de Meisjesschool nabij de Arnhem- schebrug en gaf in overweging, daar wat plantsoen aan te leggen. Een ander lid meende, dat hier wel een fontein zou kunnen worden aangebracht, uit beton bijv. Deze zou niet meer dan een fSoo behoeven te kosten. Een lid der 2de afd. vond het perk met heesters bij het station niet gewenscht en zou een perk met lagere planten of bloemen zeker mooier vinden. Ook zou hij in het driepuntje aan den Utrechtscheweg gaarne een bloemperk zien en op meerdere plaatsen eenige beplanting, met het oog op het vreem delingenverkeer. Een ander lid zou niet gaarne ver andering van het plantsoen bij het station zien aangebracht. Bruggen, enz. Een lid der ie afd. meende, dat de Gemeente verplicht is, een brug te onder houden, die voor het verkeer bestemd is, als de eigenaars in gebreke blijven. Hij vestigt derhalve de aandacht op de brug aan den Heiligenbergerweg ter hoogte van de woning van den heer Teixeira de Mattos, die zeer slecht is en gevaarlijk wordt. Meerdere leden drongen op verbe tering van die brug aan. Een lid vroeg inlichtingen omtrent de verbetering van den duiker bij de Varkens- markt, die verleden jaar noodzakelijk werd geacht, doch achterwege is gebleven en waarvoor nu niets wordt uitgetrokken. Is die verbetering, waarvoor het vorig jaar f 3000 werd uitgetrokken, thans niet meer noodig Pompen riolen, enz. Een lid der ie afd. vroeg of er geen systeem van rioleering voor de geheelestad en voor de buitenwijken kan worden ge volgd, zoodat een goed en aaneensluitend geheel wordt verkregen, en niet meer, als thans, bij een regenbui enkele straten on- derloopen. Het zelfde lid wenscht de pom pen in de oude stad op te ruimen daar hij gelooft, dat het niet in het belang van een goede volkshuisvesting is, ze te laten be staan. Zoodra ze weg zijn, zullen aansluitin gen aan de waterleidingen volgen. Ook acht spreker het gewenscht, de urinoirs te voor zien van waterleiding, hetgeen weinig zal kosten en wat hoog noodig is. Een ander lid drong op meer toe zicht op de riolen, o.a. in de Paternos er- straat, daar nu telkens blijkt, dat zs ver stopt zijn. Ook hij vestigde de aandacht op de vuilheid in de urinoirs en bracht in her innering, dat h:j reeds vroeger naar water leiding door de urinoirs heeft gevraagd, doch nog geen antwoord heeft gekregen. Kaaimuren, enz. Een lid der ie afd. vroeg of er een verordening bestaat op het onderhouden door de eigenaars der werfmuren, daar de toe stand thans op verschillende plaatsen treu rig is. Een ander lid achtte verbetering ook zeer gewenscht en vreesde, dat bij besten digen van den toestand de scheepvaart wel dra hinder zal ondervinden, zooals in een andere Gemeente reeds is geschied. Een lid der 2e afd. sprak de wensche- lijkheid uit om spoedig over te gaan tot overkluizing van de Kortegracht tot aan het Postkantoor. Kosten Reiniging. Op dit artikel is van toepassing hetgeen door een lid der 1 e afd. werd gezegd bij de Algemeene beschouwingen omtrent de reorganisatie van den Reinigingsdienst. Een lid gaf in overweging, het ledigen der putten niet op het drukst van den dag te doen geschiedenhet ruimen der putten verspreidt stank. Een ander lid meende, dat met den nieuwen putruimer ook wel het verbrandings systeem zal worden toegepast. Tram. Een lid der ie afd. gaf aan Burgemeester en Wethouders in overweging om zooveel mogelijk te bevorderen, dat de Gemeente een industrie-plaats worde. Een ander lid vestigde er de aandacht op, dat het gewenscht is, het Bestuur van de tram te wijzen op het gebruik van automaten voor plaatskaarten op de tram, waardoor het aantal conducteurs kan worden verminderd en daardoor het subsidie van de Gemeente misschien zou kunnen worden verlaagd. Ook vindt hij het baantje van tramconducteur niet wenschelijk voor deze beambten zelf, die het werken verleeren. Jaarwedden onderwijzers. Een lid vroeg of er, ter verbetering van de jaarwedden der onderwijzers, ook misschien een besparing kan worden verkregen door de Hoofden der scholen een klas te geven dit zou geleidelijk kunnen gebeuren als nieuwe Hoofden noodig zijn, daar het met de oude moeilijk zou gaan. Het zou meteen goed zijn voor de Hoofden, die dan niet, als tramconducteurs, het werken verleeren. Meerdere leden konden zich met dit voorstel vereenigen. Een lid der 2e afd. achtte het wensche lijk, voor de onderwijzeressen in de Hand werken bij berekening hunner jaarwedde de vroegere dienstjaren mede te tellen, hetgeen billijk is en voor de Gemeente weinig zal kosten. Hoogere Burgerschool. Een lid der ie afd. vroeg hoe het staat met de plannen voor een nieuw Hoogere Burgerschool-gebouw. Een ander lid vroeg of het niet mo gelijk is, van het tegenwoordige Ministerie gedaan te krijgen, dat de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool door het Rijk worde overgenomen. Burgeravondschool. Een lid der ie afd. vroeg hoe het staat met het request van den concierge der Bur geravondschool om verhooging van jaar wedde dit zou worden behandeld bij de Be grooting, doch spreker ziet daar niets van. A mbachtsschool. E e n 1 i d der 1 e afd. vroeg of de plan nen die aanhangig waren in zake de uit breiding van de Ambachtsschool thans van de baan zijn en wat Burgemeester en Wet houders denken te doen, nu het Rijk op de Be grooting een post daarvoor heeft uitgetrok ken. Leeszalen. Enkele leden der ie afd. konden zich niet vereenigen met het verleenen van het subsidie van f 500 aan de Vereeniging »R.K. Openbare leeszaal en bibliotheek*. Schoolarts. Een lid der ie afd. wenschte de aan stelling van een schoolarts uit te stellen en de uitgetrokken f2250 te schrappen, waar voor dan eenige salarissen van onderwijzers en van werklieden kunnen worden verbeterd. Een ander lid zou het bejammeren als deze post verviel, doch als er éen post is, die kan vervallen, dan is het deze en iets van de politie. Verbetering van de jaarwedden der onder wijzers zal echter wel f 1 o 000 vorderen der halve zou het misschien beter zijn, daarvoor nu een belofte te doen, opdat, als de mid delen ruimer zijn, later de regeling goed en afdoende kan worden gemaakt. Een lid der 2e afd. vroeg of de school arts ook andere praktijk mag uitoefenen. Een ander lid betoogde de wensche- lijkheid dezen post pro memorie uit te trek ken, waarbij zich meerdere leden aan sloten, daar, zoolang geen beslissing is ge nomen omtrent de taak en de bevoegdheid van den titularis, nog niet is te zeggen of dit salaris voldoende zal zijn en er niet meerdere kosten aan zullen zijn verbonden. Een der leden vroeg of het niet ge wenscht is. af te wachten of het Rijk geen regeling hieromtrent zal treffen. Een lid gaf nog in overweging, aan een gepensionneerd officier van gezondheid deze werkzaamheden op te dragen. Een ander lid waarschuwde hiertegen. Ten slotte werd algemeen de wensch te kennen gegeven, dezen post pro memo rie uit te trekken. Geneesmiddelen. Een lid der ie afd. sprak den wensch uit, dat de kostenberekening van de gele verde geneesmiddelen anders zal geschieden dan thans, nu er door de apothekers op sommige dingen wel 100 pCt. verdienste wordt in rekening gebracht, terwijl zij daar enboven reeds een salaris per jaar krijgen, en gaf in overweging, te onderzoeken hoe de regeling is voor fondspatiënten, die van Gemeentewege voor f 1.50 per dag in het Ziekenhuis worden verpleegd. Ziekenverpleging. Een lid der ie afd. vond het daarvoor uitgetrokken bedrag ontzettend hoog, zooa's een paar jaar geleden ook door Burgemees-

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2