BIJBLAD Anrtortscle Gort Stadsnieuws. Marktprij zen. van de uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHECOÜRANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 11 OCT. 1913. KENNISGEVINGEN. "De Burgemeester en Wethouders ran Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dat een door de Amerefoort8che Schietvereniging „Prins Hendrik" ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene schiet- inrichting in het perceel alhier gelegen aan de Pieter Bothstraat No b(j het Kadaster bekend onder Sectie B, No. 3450, op de Se cretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Vrijdag den 24 October aanstaande, des voor middags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zgn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 10 October 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA, loco-Secr. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dat een door de N. V. Snelpersdrukkerij „PATRIA" ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tol het oprichten van eene drukkerij, waarin te plaatsen een gasmotor van ten hoogste 10 P. K., dienende tot drijfkracht van 4 snelper sen en 1 degelpers, in bet perceel alhier ge legen aan de Wilhelminastraat No. bij het Kadaster bekend onder Sectie C, No. 1506, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Vrijdag den 24 October aan staande, des voormiddags te half elf uren, ge legenheid tenRaadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van éeu of meer zijner leden, bezwaren tegen het op- richtën van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeente bestuur of éen of meer zijner leden zijn ver- Bchenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 10 October 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA, loco-Secr. Aan den Raad dezer Gemeente is het volgende adres verzonden Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen de afdeeling Amersfoort van den Ned. Bond van Gemeente-werklieden, goedge keurd bij Kon. besluit van 4 December 1906, dat namens de afdeeling Amersfoort in De cember 1912 reeds een beleefd verzoek tot uwen Raad is gericht om het loon der Ge meente-werklieden te willen verhoogen, dat met groot leedwezen door de Gemeen te-werklieden is vernomen, dat in de Ge meente-begrooting, welke binnenkort door uwen Raad zal worden behandeld, niets om trent eenige verbetering van het loon der Gemeente-arbeiders staat vermeld, dat uw Raad daarenboven inzake storting voor pensionneering pas nog heeft besloten, dat het Gemeente-personeel, dus ook de Ge meente-werklieden, voortaan 5, in plaats van 4 pCt. van hun loon zullen moeten storten, zoodat hetgeen aan weekloon wordt thuis gebracht nog kleiner zal worden dan het reeds was en waarvoor zich de behoefte zoo zeer liet gevoelen, dat loonsverhooging een noodzakelijkheid moet worden genoemd redenen, waarom adressanten zich hierbij tot uwen Raad wenden met beleefd verzoek het daarheen te willen leiden, dat nog met de aanstaande behandeling van de Gemeente- begrooting voor 1914 door uwen Raad tot loonsverhooging voor de Amersfoortsche Ge meente-werklieden zal worden besloten. In overeenstemming met de verwachtingen, door Regeering en Kamerleden uitgesproken bij de behandeling der Pensioenwetten voor de Gemeente-ambtenaren, maken vele Ge- 1 meentebesturen, vooral ten aanzien van de tegenwoordige ambtenaren, niet of slechts in geringe mate gebruik van de bevoegdheid om een deel der pensioensbijdragen op de ambtenaren te verhalen. Intusscben zijn er naar aan het Hoofdbestuur van den Nederl. Bond van Gemeente-ambtenaren bleek ook Gemeenten, die zóo veel op de ambtenaren verhalen, dat helaas velen daardoor worden weerhouden, aan de pensionneering deel te nemen. Het Hoofdbestuur heeft zich, behalve tot de Gemeenteraden, ook gewend tot Gedepu teerde Staten der Provinciën, met verzoek, hun invloed voor een milde toepassing vooral ten aanzien van de tegenwoordige ambtena ren aan te wenden en, zoo mogelijk, bij circulaire aan de Gemeentebesturen eenige algemeene wenken te geven, opdat het niet aan belanghebbenden onmogelijk worde ge maakt, aan de pensionneering deel te nemen. De spijs-commissie zal aanstaanden Maan dag weder rondgaan. Men overwege de uituoodiging tot steun, aan het hoofd van dit nummer. Op 28-jarigen leeftijd overleed hier gister de heer J. Philip van Goethem, bekend door zijn dichtbundel »Uit eenzame uren«, maar vooral om het groote aandeel, dat hij had aan de viering van het 25-jarig bestaan der Hoogere Burgerschool en aan die van het zilveren jubilee van den heer G. J. Buys. Ook als lid van U. D. I„ later Bestuurslid en Voorzitter der A. F. C. »Quick«, heeft de talentvolle jongeman zich tal van vrienden verworven. Door nu wijlen mevrouw J. A. Mouw Van de Gumster, te Amsterdam overleden, is aan het Oude mannen- en vrouwenhuis der Ned. Hervormde diaconie hier gelegateerd f 1000, vrij van rechten. De heer P. A. Balk (Hof) is benoemd tot klerk aan de Gemeente-gasfabriek te Weesp. Het Rijks-opvoedingsgesticht, het kinder huis «Aldegonde» en het tehuis Zandber gen» werden gister bezocht door een 60-tal dames en heeren, die Woensdag en Donder dag te Utrecht de Algemeene vergadering der Ned. vereeniging voor armenzorg en weldadigheid bijwoonden. De Minister van Justitie zal aanstaanden Maandag een officieel brengen aan het Rijks opvoedingsgesticht voor jongens, hier. In »Staatsblad» 380 is opgenomen het Kon. besluit tot verdeeling van het Rijk in Europa in 3 militaire arrondissementen en tot instelling van 3 militaire auditiën, waar van de grenzen samenvallen met die der militaire afdeelingen. Majoor J. H. van der Hegge Zijnen, van de Generalen staf, chef van den staf der 4e divisie, wordt weldra bevorderd tot luitenant kolonel. Luitenant-kwartiermeester S. P. Visser, van het 19e regiment infanterie, is met in gang van 1 November overgeplaatst naar het regiment grenadiers, te 's-Gravenhage. Bij advertentie in dit nummer wordt aan gekondigd het eerste abonnements-concert, uitgaande van de heeren Stoker Reddin- gius, en aanstaanden Vrijdag te geven door mevrouw en den heer NeyVan Hoogstraten. Donderdagavond had in »De Arend» de prijsuitdeeling plaats van het doorloopend coucours door de leden van de schietvereeni- ging «Wilhelmina», van den Kon. Neder- landschen Bond van oud-onderofficieren dezen zomer op de Leusderheide gehouden. Het maximum der te behalen punten was 300. Den isten prijs verwierf de heer D. van Buuren met 268, die daardoor ook het wisselkruis wonden 2den de heer J. A. Uding met 260, den 3den de heer H. J. van der Vlugt met 258, den 4den de heer R. J. van Eimeren, die tevens den rozenprijs won de 7 volgende prijzen werden veroverd door de heeren R. Schukking, D. van Eek, K. Thomas, W. Vink, W. van Achterbergh, J. P. C. Courbois en G. van Ede. De vereeniging zelve heeft thans in ver schillende schietwedstrijden reeds 92 meest gouden en zilveren medailles behaald, bene vens een zilveren lauwerkrans. Het nieuwe programma van de bioscoop »De Arend» wordt geopend door een Gau- mont-opname van de valeien der Teta in de Oostelijke Pyreneën en bevat verder 4 co- mische en 1 dramatische films. Arthème, de komiek der Eclipse-maat- schappij, doet zien welke een last zware verkoudheid kan veroorzaken. Hopen we voor de bezoekers, dat niet éen hunner het zóo hevig te pakken krijgt als hij. Bij den heerschenden woningnood en de hooge bouwkosten zou het er maar slecht gaan uit zien te Amersfoort. In «Vrouwenlist» blijkt daghelder wat een meisje, dat haar zinnen heeft gezet op den man harer keuze, al niet uitdenkt om den man, dien haar vader voor haar heeft geko zen, niet te.krijgen en haar zin door te zetten De moraal yan »Ware vrienden hebben éen gedachte», een grappige Vitagraphe-film, is eigenlijk de zelfde. Hier geldt het een meisje, wier verloofde eenigen tijd op reis moet en die een vriendenpaar, waarvan de samenstellende deelen beiden op haar ver liefd geraken, kostelijk in 't ootje neemt. In »Flippie als boodschaplooper» vooreen hoedenwinkel, in den tijd, dat men nog reu- zenhoeden droeg, doet de Lux-maatschappij het «geëerd publiek» schateren van lachen. Flippie lacht het laatst, dus het best, als hij, na tal van wederwaardigheden het hart van zijn aanstaanden schoonvader weet te ver murwen. Het groote nummer is «Gigetto, de beeld jeskoopman», een Ambrosio-film waarvan spel en uitvoering om den voorrang strijden. Een koopman deponeert, eer hij een groote zakenreis onderneemt, zijn testament bij een notaris. Hij lijdt schipbreuk en bij de tijding daarvan doet zijn compagnon, tevens voogd over zijn dochtertje, het ondenkbaar lage om in het bezit te geraken van haar fortuin. Het meisje moet verdwijnen en wordt uitbesteed. Daar leert zij den kleinen beeldjeskoopman kennen, wien zij een dienst bewijst, uit dank baarheid waarvoor zijn vader een beeldje van haar maakt. De koopman blijkt echter niet omgekomen bij de scheepsramp, ziet een der vele afgietsels van het beeldje en slaagt er ten slotte in, zijn eenig kind terug te vinden, daarbij trouw geholpen door den beeldjeskoopman. In het bioscoop-theater aan de Langestraat gaat van Maandag tot en met Woensdag avond weer «Quo vadis» de overige dagen wordt een gewoon, doch heel mooi program ma vertoond. De plaatselijke afdeeling van «Reisbelas- ting» kon dezen zomer een moeder van een groot gezin en een jonge dienstbode, die rust en een andere omgeving broodnoodig hadden, een poosje naar buiten zenden, van waar beiden merkelijk aangesterkt terug keerden. Denk eens om de busjes bij de plaats- kaarten-bureaux in het station als gij op reis gaat en bedenkt dan, dat een derde aan vraag om steun moest worden geweigerd bij gebrek aan geld. De Vereeniging voor Hooger onderwijs buiten de universiteit, welke over de 80 leden telt, vergaderde Donderdagavond onder voor zitting van dr. P. G. Tiddens. Het voorloopig Bestuur werd verzocht, de leiding der definitief opgerichte vereeniging te blijven houden. Het bestaat uit de hee ren dr. P. G. Tiddens, Voorzitter kolonel J. H. Huisken, Onder-voorzitter; dr. Ph. H. Peyrot, SecretarisF. J. van Grasstek. Pen ningmeester T. Beverloo, W. A. van den Bovenkamp, C. J. F. Prins en G. A. L. Spel berg, leden. Dezen winter zullen twee cursussen elk van drie avonden worden gegeven, waartoe zul len worden uitgenoodigd prof. dr. K. Kui per, van de Gemeentelijke universiteit van Amsterdam, en prof. dr. H. Kohlbrugge, van de Rijks-universiteit te Utrecht. Er komen dus nog nadere mededeeliugen. De cursussen van prof. B. D. Eerdmans, uitgaande van den Ned. Protestanten Bond, zullen worden gehouden op 2, io, en 16 De cember. We ontvingen de jaarverslagen van de Vereeniging tot opvoeding in het huisgezin van halfverweesde-, verwaarloosde of ver laten kinderen (doorgangshuis «Bussum») en van de Kon. Vereeniging van vóór 1877 gepensionncerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger. Volgens de «Stichtsche Crt.» is, na een lezing van den heer P. H. Dijksterhuis, door de plaatselijke afdeeling van «Patrimonium» besloten tot het oprichten eener cöoperatieve bouwvereeniging, aanvankelijk met 30 le den. Tot voorloopige Bestuurders werden aan gewezen de heeren P. Graaf, A. Hollander, J. Fonkeman, P. Vredeling en C. Leger, terwijl de heeren P. H. Dijksterhuis en P. van den Hooff Jr. als adviseurs zullen op treden. De heer Dijksterhuis bracht óok ver slag uit van de werkzaamheden der op te richten Volks-spaar- en voorschotbank. Ook hier vorderen de werkzaamheden goed. Om streeks half November zal ds. Hogerzeil, uit Vlissingen, een en ander deze zaak betref fende komen bespreken en regelen. Gisterochtend rond half elf en gistermid dag bij vijven kwamen de vlieg-machines van luitenant Van Heyst' en luitenant Ver- steegh boven de stad. Een heel aardige étalage is te zien in de vitrine van den heer J. Hofland, aan de Var kenmarkt niet meer of minder dan Rood kapje met den wolf. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer D. A. G. Ittmann, Langestraat 9 bij de Varkenmarkt. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk vijf minuten over half zes, die van de overige voertui gen ten leste vijf minuten na zessen goed helder branden. De Commissaris van politie te Velzen blijft nog steeds waarschuwen tegen het openen van handels-relatiën met personen, zich noemende N. of K. Zoontjes en zijn huisvrouw Verduyn en G. F. de Bakker en zijn huisvrouw C. Galesloot, wonende te Velzeroord en Breesaap (Gemeente Velzen), die allen verschillende handelswaren zonder betaling trachten te bekomen. De oprechte mensch verdenkt een ander niet licht van onoprechtrechtheid. Uit den Omtrek. De hertogin van Albany is Donderdag avond van «Soestdijk» naar Engeland terug gekeerd. Gedeputeerde Staten van Gelderland heb ben voorloopig vastgesteld een nieuwe rege ling van de jaarwedden der Burgemeesters, Wethouders en Ontvangers in dat gewest. Deze regeling houdt voor de Burgemeesters en de Ontvangers een vermeerdering van het in 1908 vastgestelde bedrag met 20 pCt., terwijl het salaris der Secretarissen is be paald op 80 pCt. van de jaarwedde van den Burgemeester; alle bedragen afgerond tot veelvouden van f 25 Vóór 15 November is mededeeling van het gevoelen van de Gemeenteraden omtrent de voorgestelde regeling verzocht. Over den wildstand in Gelderland valt niet te roemen. Niet alleen toch zijn er weinig fazanten en bijna geen patrijzen, doch ook de jacht op hazen zal niet meevallen, aan gezien, ten gevolge van den natten zomer, velen dezer dieren thans «gellig» zijn. Tel kens worden dan ook doode Tangooren in het jachtveld gevonden. Met het oog op den min gunstigen wild stand hebben Gedeputeerde Staten van Gel derland bepaald, dat de jacht op patrijzen reeds heden, Zaterdag 11 October, in plaats van op 31 December gesloten wordt. Door plaatsgebrek moet velerlei uitge steld óok Beursoverzicht en advertentiën. Correspondentie. I. Dat stuk kunt U niet hebben gele zen in de «Amersfoortsche Courant» om de zeer eenvoudige reden, dat het er niet in werd opgenomen. We kunnen dus uw Inge zonden stuk niet plaatsen. Red. Burgerlijke Staud ran Amersfoort van 3 tot 10 October 1913. GEBOREN: Gijsbertus, z. van Hendrik van Beek en Gijsberta van Vliet. Bertus, z. van Jan Janszen en Maria van Nimwegen. Arresje, d. van Evert van de Pol en Arrisje Pol man. Antje, d. van Everardus van Beek en Hermijntje Fluit. Everardus, z. van Everardus Bliekendaal en Helena Wilhel- mina de Gans. Heinrich Joseph Quirinus, z. van Heinrich Joseph Pijpers en Theodora Cornelia van Doorn. Gerrit, z. van Teu- nis Bouw en Grietje Timmerman. Johan nes, z. van Willem Johannes van der Lin den en Antje Veenendaal. Pieter, z, van Cornelis van Til en Maria Johanna ter Smit ten. Cornelis Gerardus, z. van Arie Kuil en Maria Veer. ONDERTROUWD: Geen. GETROUWD Mattheus Smallegange en Pauline den Broeder. Jan Snoek en Cornelia van den Broek. OVERLEDEN: Jannetje Holtman, 26 jr., ongeh. Twee als levenloos aangegeven kinderen. AMERSFOORT, 10 October 1913. Appelen f 5.k f 8.—. Peren f 6.— a f12.Kleiaardappelen to.afo.Zand- aardappelen f 1.80. a f 2.20 Hoendereieren f6.70 k f7.40 per 100 stuks. Bruine eieren f7.40 k f8.50 p. 100 stuks. Grasboter f 1.45 a fi.6o per Kilo. Kippen fo.8o a f 1.50. Kuikens f 1.a f 1.75. Piepkuikens f 0.40 a fo.8o. Ganzen fo.a fo.Oude eenden fo.90 k f 1.20. Jonge eenden fo.oo to.oo. Hazen f 1.75 a f2.10. Wilde konijnen f 0.00 k fo.oo. Tamme konijnen fo.8o a f 1.20 per stuk. Duiven fo.40 a fo.50 per paar. Vette varkens fo.4fo.Magere varkens f 18 a f 25.Zeugen f60.k f 120.Biggen fu.— a f18.Vette koeien fo.ifo. Aangevoerd waren ongeveer250 heet. Appelen, 80 heet. Peren, heet. Kleiaard appelen 300 heet. Zandaardappelen 70 000 stuks Hoendereierenst. Eendeneieren 600 Kilo Grasboter; Vette Varkens 10 Magere Varkens; Varkens voor export slagerij; 600 Biggen en 25 Zeugen.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 5