October 1913. No. 8325. 63e Jaargang. Stadsnieuws. BLOOKER's DAALDERS CACAO; AMEBSFOORTSCHE Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Conrant, voorheen Firma A. H. van CleeffM HCX)FD-RED ACT EUR P. J. FHZSERZKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post ƒ1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer to cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigening*- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.35. Bewijsnummers naar bulten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van bulten de stad worden de Incasseerkosten In rokening gebracht. EORTSQRAOBT O. Postbus 9. Telefoon 19. Iets voor Amersfoort? Een vriendelijke hand zond ons de jongste circulaire van de Nuts-commissie voor onder wijs nopens het zoogenaamd Hooger onder wijs buiten de universiteiten. Onder meer, waarop we te gelegener tijd hopen terug te komen, vinden we daarin, dat prof. J. G. Ch. Volmer, hoogleeraar in de Bedrijfsleer aan de Techniscüe hooge- school te Delft, bereid is cursorische voor drachten te komen houden over1De Bank in dienst van den handel 2. Loonen, natuurlijke en kunstmatige grenzen, stelsels van loonberekening en loonbetaling3. Ver koopsorganisatie, inclusief reclame (met lichtbeelden); 4. Reclame; 5. Het finan cieel beheer der Gemeenten en in het bij zonder der Gemeente-bedrijven 6. Fabrieks- boekhouding. De onderwerpen sub 3 en 5 genoemd, te behandelen in 3, de overige in 6 voordrachten. Is dit iets voor »Handel en Nijverheid» in samenwerking met »De Hanze» en wel licht met hen, die nader wenschen te wor den ingelicht over punt 5 In de overtuiging, dat bij de toepassing der Pensioenwetten 1913 zich, althans in den eersten tijd, ongetwijfeld vragen zullen voor doen, waaromtrent deskundige voorlichting noodig zal zijn, besloot de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, waarvan de heer J. Simons, oud-Wethouder van Den Haag, Directeur is, een deskundige aan te stellen om, aanvankelijk tot 31 December 1914, aan de bij de Vereeniging aangesloten Gemeen ten die adviezen te verstrekken. Op deze wijze zullen tevens waardevolle gegevens worden verkregen, zoowel uit de inlichtingen die bij het betrokken Departe ment zullen worden ingewonnen als door de ministerieele beschikkingen, die zullen wor den genomen. Het zal daardoor ook dikwijls mogelijk zijn, de aan het Bestuur voor te leggen vragen spoedig te kunnen doen be antwoorden. De aan de aanstelling verbonden kosten zullen uit de kas der Vereeniging worden gekweten, zoodat derhalve de te geven ad viezen kosteloos zullen worden verstrekt aan de bij de Vereeniging aangesloten Gemeen ten, waartoe ook Amersfoort behoort. Mochten zich dus in een Gemeente be paalde gevallen voordoen, waaromtrent na dere inlichtingen worden verlangd dan kun nen haar desbetreffende vragen, zoo nauw keurig mogelijk toegelicht, tot de Vereeni ging worden gericht, welke dan ten spoe digste het door haar ingewonnen advies zal geven. Onlangs deelden wij mede, dat het Hoofd bestuur van den Ned. Bond van Gemeente ambtenaren tot de Gemeenteraden in een uitvoerige circulaire het verzoek richtte om een milde toepassing van de Gemeentelijke pensioenwetten. Gedeputeerde Staten van Groningen hebben thans nader de aandacht van de Gemeente raden op deze circulaire gevestigd. Zij schrijvenTerecht wordt in de circu laire betoogd, dat het wenschelijk is, dat die regeling tijdig haar beslag krijgt. De tegen woordige ambtenaren toch, die buiten toe passing der wetten wenschen te blijven, moeten zulks vóór 1 Januari 1914 verklaren, zoodat zij vóór dien datum dienen te weten, welke bedragen zij zullen hebben te betalen. Ook overigens verzoeken wij u de denk beelden, in die circulaire ontwikkeld, tot een onderwerp van overweging te maken. Bij de inzending van de aan onze goedkeuring onderworpen besluiten zullen wij gaarne de opmerkingen vernemen, tot het maken waar van de circulaire eventueel aanleiding mocht hebben gegeven. In verband met de in de «Staatscourant» van 25 September en van to October ge plaatste bekendmakingen in zake de verkrijg baar stelling van jubilee-zegels 18131913, wordt medegedeeld, tot wegneming van ge bleken misverstand, dat, waar die bekend making in de eerste plaats beoogt aan allen, die een of meer exemplaren der jubilee zegels in hun bezit wenschen te hebben, daarvoor zooveel mogelijk zekerheid te ver schaffen, die zegels in elke gewenschte hoe veelheid, hoe klein die ook zij, aan het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegraphie kunnen worden aangevraagd. De Minister van Justitie, vergezeld van mr. H. C. Dresselhuijs, Secretaris-generaal van het Departement van Justitie, en van mr, J. P. de Meijere, referendaris aan dat Departement, chef der onder-afdeellng Rijks tucht- en opvoedingswezen, bracht gister middag, na te Zeist het Rijks-opvoedings gesticht voor meisjes te hebben bezichtigd, per auto een bezoek aan het Rijks-opvoe dingsgesticht voor jongens, hier. Van half drie tot half zes vertoefde Z. Exc. ir het gesticht, dat hij geheel in oogenschouw nam en waaromtrent hij zich met groote be langstelling deed inlichten. De Zaterdagavond onder voorzitting van den heer J. Ger. K1 e b e r ten Raadhuize gehouden 185ste openbare vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken werd bijgewoond door alle leden, behalve den heer Meursing die bericht van verhindering had gezonden, en den Secretaris, den heer Hs. P. van Haselen. De notulen van 5 Juli werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Behalve de gewone periodieken waren ingekomen een verslag over de scheepvaart in 1912, een verslag van een der consulaire ambte naren in Canada, behelzende het voor en tegen der landverhuizing naar Canada, het jaarverslag der Nederlandsche Kamer te Brussel. Deze zeer lezenswaardige stukken zullen voor belanghebbenden voorliggen In het Secretariaat der Kamer, Muurhuizen 13. Nog waren ingekomen een verslag over den uitvoer van Brazilië, het jaarverslag der Centrale commissie voor de Rijnvaart, de reeds gepubliceerde missive van het Hoofdbestuur der posterijen en telegrafie nopens de openbare spreekcel in het station, hier. In behandeling kwamen hierna: het request van de Vereeniging van gros siers in auto-onderdeelen aan den Minister van Waterstaat van 16 Juli nopens het ver voer per spoor. Daarin wordt herinnerd, dat door de op r Juli ingevoerde nieuwe administratieve be handeling op elk pakje, dat als bestelgoed wordt verzonden, een adres moet zijn be vestigd. Hierdoor wordt aan concurrenten een even gemakkelijke als welkome gelegen heid geboden, achter vakgeheimen te komen. Vroeger werd alleen verzonden onder merk en nummers en kon dus door derden niet nagegaan van wie eenig onderdeel werd be trokken. Ook is thans verboden, een factuur bij te voegen, hetgeen vele honderden guldens extra-onkosten veroorzaakt. Adressanten verzoeken, de nieuwe voor schriften zoo spoedig mogelijk weor in te trekken. De Voorzitter stelde voo.aan deze vereeniging en aan de Kamer te Vlaardin- gen, die op eet. gelijksoortig adres even eens adhtesie verzocht, te antwoorden, dat de Kamer reeds vroeger een zelfstandig ver zoek richtte tot den Minister. Aldus besloten. Nog was ingekomen een verzoek van den Commissaris der Koningin in de Provincie VRAAQ, in plaats van losse cacao of poederchocolade, BUSSEN gij betaalt minder en krijgt betere kwaliteit, vierkante bussen van ons 10 ets. 0 1 ons 18 V. po"» 1 pond 80 h 2 pond 150 Den 39 September is hier een v gehouden met belanghebbenden, die allen zeer tevreden waren over de instelling der markt hior en die haar gaarne wenschen te behoudon. Het is in het welbegrepen eigenbelang der kaasmakers als zij hun product niet meer verkoopon aan huis en niet meer afleveren aan de kaaspakhulzen. Mochten zij dit toch Utrecht om opgaven voor de Staatsalma nak. De Secretaris heeft reeds hieraan vol daan. Ingekomen was ook een missive omtrent het op 19 en 20 September te Amsterdam gehouden Congres voor de binnenscheep vaart. De Voorzitter, die den eersten dag bijwoonde, deelde mede, dat het congres zeer belangrijk was. Dien eersten dag hield mr. Van Daalen een causerie over het kanaal door de Gelderschc vallei De spreker, die er rond voor uitkwam, dat hij geen ingenieur was en dus niet ten volle bevoegd om te oordeelen over de mogelijk heid, had meer het oog op do geregelde waterlossing der Exoneerende landen, die 's zomers het water ophouden, doch 's win ters de aanliggende landerijen laten over- stroomen. De heer Vliegen, die na hem sprak, wijdde een hartig woord aan de scheep vaart en de nijverheidsbelangen. Misschien wordt deze ook voor Amers foort zoo belangrijke zaak thans ter hand genomen in verband met de afsluiting een drooglegging der Zuiderzee. Hopen we het en spreken we daarbij den wer.sch uit, dat althans de jongere leden der Kamer de tot stand koming van het kanaal nog mogen beleven. In ieder geval is het zeer goed, dat deze zaak eens ter dege is besproken. Ingekomen was nog een missive van de Kamer te Deventer van 1 Augustus, hou dend verzoek, steun te verleenen op haar adres aan den Minister van Justitie om Naamlooze Vennnootschappen te beschermen tegen beleediging, verdachtmaking, beklad ding en aanranding van eer en goeden naam en dus om de artt. 261 266 en 268 van het Wetboek van Strafrecht óok toepaselijk te maken op rechtspersonen. Het adres zal circuleeren bij de leden en in een volgende vergadering worden be handeld. Aan de orde was hierna de rondvraag. De heer Van Vollenhoven vroeg of er niets op te vinden is om de noteering der wekelijksche kaaamarkt opgenomen te krijgen in do groote biaden. De heer H. van Haselen merkte op, dat het verloop dier markt vrij goed is, al thans zeer normaal, en dat de aanvoeren geregeld zijn. Spr. zou wel wenschen, dat alle kaas, die hier ter markt wordt gebracht, ook aan de Gemeente-waag werd gewogen. De kosten, 25 cent per 10 Kilo, zijn waarlijk niet zoo S'oot en voor dat luttele geld vervoert de emeente nog naar spoor, schip of pakhuis. begrijpen. Spr. dec deelde mede, dat, met het oog op het minder maken van kaas gedurende de wintermaanden, aan het Gemeentebestuur is verzocht, de kausmarkt te houden gedurende December om de 14 dagen en van 1 Januari tot 1 April don eersten Maandag van iedere maand. Koopllcdon van buiten komen gcrogold; die uit het buitenland zijn bereid, terug te komen zoodra hun agenten hun hebben be richt, dat de grootcre aanvoer bun overkomst loont. De quallteit van het product viel zeer mee en wordt ulgomcen geprezen, getuige goede prijzen dio worden gemaakt en den vluggen handel. Het is vervolgde spr. nu 6 maanden geleden, dat ik sprak over don toestand van de Eem en over de havonhoofden. Is daarvan bij hot Dagelijksch Bestuur der Kamer roods iets vernomen De Voorzitter: Bij ons is daarover geen mededeoling ingekomen. Ik weet niet of op de Gemeonte-bogrooting een post hier voor Is uitgetrokken. De heer Van Haselen: Ik wees op het gevaar in de lange avonden, die nu weer op handen zijn. De lasten voor de schipperij, In den vorm van havengeld, zijn tamelijk groot. Hetgeen de schippers vragen, is billijk en noodig. Ik meen, dat de Kamer hun verzoek moet bevorderen. De Voorzitter: De Kamer heeft reeds zóo lang en zóo luid op dit aambeeld ge slagen, doch ik weet niet of de zaak ook maar iets is govorderd. Bulten kijf is do ondiepte bij het hoofd in zee, die do hooron een paar jaar geleden zelf mot mij hebben gezien. De heer E y s I n kOp de Gemeente-be- grooting is een post gebracht en in beide afdecllngen is er over gesproken. Het ant woord van Burgemeester en Wethouders moet nog komen. Het geldt hier niet alleen de belangen van de schipperij, maar de verbetering ook van groot belang voor den gehcelon handel. DeVoorzittor: Ik hoop, dat het Ge meentebestuur ons zal gedenken. De vergadering, te 8.15 aangevangen, werd hierop te 9.05 gesloten. Het volgende adres zal binnenkort worden verzonden aan de Ministers van Binnenland- sche Zaken en van Financiën: geven mot vorschuldigden eerbied te ken nen do ondergeteekendon, allen wonende to Amersfoort, dat de Raad dezer Gemeente den s8en Maart, don 30 April en den 30 September achtereenvolgens heeft toegekend voorschot ten krachtens artikel 30 der Woningwet, mits de Gemeente bedragen tot het beloop dier voorschotten ontvangt uit 's Rijks kas, aan 1. de stichting «Volkshuisvesting II», die haar woningen verkrijgbaar zal stellen voor leder goed bekend staand gezin, van welk beroep of gezindte hot zij, 2. de onderofficiersvcreenlging «V. I. O. S.« van wier woningen alleen onderofficiersge zinnen het gebruik zullen kunnen verwerver., 3. de vereeniging «St. Bonlfacius», waarvan alleen Roomsch-Katholieken lid kunnen zijn; dat de onder 2 genoemde vereeniging alleen beoogt het bouwen van huizon voor éon categorie van Rijks-ambtenaren, zoodat haar werkkring veel beperkter is dan ligt opgesloten in het begrip «verbetering der volkshuisvesting»; dat voor de vervulling van hun wenschen het Departement van Oorlog meer aangewezen is dan een bouwonderne-

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1