Ingezonden, bezoek gebracht aan den mond der Eem. Men weet, dat door de schipperij bij her haling is geklaagd over den slechten toe stand van het vaarwater daar ter plaatse. Verschillende Gemeenten, vooral Amers foort, hebben belang bij een goeden water weg, die haar handel ten goede komt. 't Is nu te verwachten, dat binnen korten tijd een verbetering tot stand komt, die aller wen- schen bevredigt.* 't Is te hopen, zouden we er willen bij voegen, dat ook deze stem zal worden ge hoord. De Burgemeester van Amersfoort, mr. J. C. graaf Van Randwijck, heeft aanvaard het Eere-voorzitterschap van het comité voor Amersfoort en omstreken van Het Neder- landsche Roode Kruis. De brievenbus aan den hoek van Arn- hemscheweg en Groote Gasthuislaan wordt Maandag verplaatst en bevestigd aan per ceel Arnhemscheweg no. 95, aan gene zijde van den spoorwegovergang. De heer W. van Haselen P. Hz. (Soes- terweg) is in de vacature-A. van Daal Tz. benoemd tot adjunct-brandmeester. Aan den heer J. van der Horst, oud-hoofd der school aan de Beekstraat, is thans Rijks pensioen toegelegd. In een van rotsvast geloof en benijdbare berusting getuigenden brief aan De Héraut* deelt ds. R. J. W. Rudolph mede, dat hij thans in het Czernysche Institut für Krebs- kranken te Heidelberg vertoeft en er gene zing hoopt te vinden voor zijn kwaal. Velen vinden hier baat, schrijft hij. Moge het ook zijn deel wezen. De Nieuwe Zutphensche Courant* bevat een zeer omstandig verslag van de rede, door den heer J. Peper, Directeur der Handels dagschool hier, te Zutfen gehouden op ver zoek van de Zutfensche handelsvereeniging, welke als blijvende herinnering aan het eeuwfeest van het herstel van Neerland's onafhankelijkheid de Graafschap wil verrij ken met een Handelsdagschool. De heer Peper ving aan met In korte trekken de geschiedenis van het handelson derwijs te schetsen, waartoe de eerste po gingen in 1685 zijn gedaan door een Fransch- man, doch dat het eerst in Duitschland is verwezenlijkt en tot ontwikkeling gekomen. In ons land is het Handelsonderwijs nog betrekkelijk jong. De Nederlander gaat niet over ijs van éen nacht en langen tijd bestond er bij de mannen, die in practijk waren ge vormd, zelfs zekere afkeer van het vakon derwijs. Bij het Ambachtsonderwijs is het evenzoo gegaan n ook bij het Huishoud- onderwijs. We n— j.an hier tot 1846 wachten eer er van systematisch Handelsonderwijs kon gesproken worden. Toen opende dr. Samuel Sarphati te Amsterdam uit particu liere middelen een inrichting voor onderwijs in koophandel en nijverheid. Opmerkelijk is het, dat in ons land, welks totale handelsomzet stechts achterstaat bij Engeland. Duitschland, de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Frankrijk, het Han delsonderwijs eerst in de laatste jaren tot ontwikkeling kwam. Thans is een belangrijke vooruitgang in die richting waar te nemen. Na Amsterdam en Rotterdam, kwamen Utrecht, Groningen, Arnhem, Haarlem, Harlingen, Amersfoort en Vlissingen en de Regeering gaf blijk van belangstelling door de aanstelling van een Inspecteur van het Handelsonderwijs. Een wettelijke regeling ontbreekt evenwel nog. En vraagt men of Handelsscholen noodig zijn, dan kan het antwoord niet twijfelachtig wezen, daar de jongste beroepstelling in Nederland niet minder dan 819 140 personen aanwees, die zich aan de handelsbedrijven wijden, d. i. 36 pCt. der personen die een beroep uitoefenen. Het is dus van zeer groote beteekenis, dat dit groote deel der bevolking, van wier bekwaamheid ook de bloei van nijverheid en land- en tuinbouw voor een groot deel afhankelijk zijn, goed onderlegd is. 't Is niet een individueel, maar ook een Staatsbelang. Tot zoover de hoofdzaken uit de inleiding der zeer toegejuichte rede. Jhr. A. W. den Beer Poortugael is geko zen tot Bestuurslid der Provinciale afdeeling Utrecht van de V. P. N. De heer R. C. de Lange legde aan de Gemeentelijke universiteit van Amsterdam met gunstig gevolg af het candidaats-exa- men Theologie, 2e gedeelte. Mejuffrouw J. Vonk behaalde de akte vrije- en orde-oefeningen. Tot agent van politie 3e klasse te Baarn is met ingang van 20 October benoemd F. Kraaikamp, hier. Luitenant D. J. Gorter, thans van het 18e regiment infanterie, is voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het Oost-Indisch leger. Het ligt, volgens »De Avondp.*, in het voornemen, bij de infanterie het noodige telefoonmateriaal organiek in te deelen, waardoor dit wapen reeds in tijd van vrede in staat wordt gesteld, de noodige geoefend heid te verkrijgen in het gebruik daarvan en in het aanleggen van telefonische" ver bindingen. De nieuwbenoemde paardenarts W. K. Picard wordt ter verdere opleiding cheerd bij de Hoefsmidschool, hier. Het nieuwe Invalidenhuis te Leiden is Dinsdag officieel in gebruik genomen. Jhr. Backer, Voorzitter van het Fonds voor den gewapenden dienst, herinnerde in zijn openingswoord aan den strijd tusschen Amersfoort en Leiden om het bezit der nieuwe stichting, die werd beslist dogr het royale aanbod, dat Leiden ten slotte deed door kosteloos den grond af te staan. Thans verteren er 70 oud-gedienden hun pensioen. Herinnerd zij nogmaals aan het ie abonne- ments-concert, morgenavond in »Amicitia« te geven door mevrouw NeyVan Hoogstraten en den heer Van Hoogstraten. Quick ontvangt hier Zondag voor de competitie Herakles, uit Almeloo. H. V. C. gaat naar Zwolle, te gast bij Z. A. C. In de Dinsdag te Utrecht gehouden alge- meene vergadering der V. P. N. (de geheele vereeniging) werd dank gebracht aan den heer Beaufort, den pluimvee-consulent, voor het zeer vele, dat hij heeft gedaan bij de groote landbouw-tentoonstelling te 's-Graven- hage. Omtrent den coöperatieven voeder-aankoop werd medegedeeld, dat voortaan afdeelingen inlichtingen kunnen krijgen bij .die afdeelin gen, welke reeds een coöperatieven voe der-inkoop hebben ingesteld. Aan de commissie voor het veilingswezen werd toegevoegd een handels-commissie, waarin o.a. zitting heeft gekregen de heer G. J. Bieleman, Rijks-zuivelinspecteur te Utrecht. Aan deze commissie is opgedragen het ontwerpen van een plan tot voorloopige indeeling van het land in districten en het indienen van voorstellen om te komen tot een algemeene eiercontrole. De Begrooting werd vastgesteld op f 23 500, met een geraamd tekort van f 400. In het Provinciaal comité voor het Volks petitionnement voor plaatselijke keuze heeft van hier óok zitting de heer W. Luberti en wel voor de Ned. vereeniging tot afschaf fing van alcoholhoudende dranken. De Mededeelingen van de Vereeniging van grondeigenaren bevatten een waarschu wing tegen het teekenen van ongeze gelde huurcontracten, waarvan zoowel huur der als verhuurder ernstige schade kunnen ondervinden. Vooreerst kan men, wanneer wordt ontdekt, dat men een huurcontract op ongezegeld papier heeft afgesloten, tot een hooge boete worden veroordeeld en de schrij ver rekent voor, dat ontduiken van een zegel recht van f 4.50 den onderteekenaars van het contract op een boete van f 90 kan te staan komen. Voorts is een on gezegeld huurcontract voor den rechter waardeloos, zoodat men daarmee, bij het ontstaan van quaesties, diens hulp niet kan inroepen, terwijl ook bij over dracht van het huis aan een anderen eige naar de rechten van den huurder geenszins zijn gewaarborgd, als deze geen gezegeld huurcontract kan vertoonen. Een en ander licht de schrijver van het artikel met aan de practijk ontleende voor beelden duidelijk toe. Velen kunnen er hun voordeel mee doen. Iemands eer te rooven, is gemakkelijk haar terug te geven, is hoogst moeilijk, dik wijls onmogelijk. tTit don Omtrek. Luitenant L. Coblijn had gistermiddag, bij het landen in het vliegkamp bij Soesterberg, het ongeluk op een schaats van zijn toestel neer te komen waardoor dit geheel dompte, onderstboven sloeg en nogal ernstig werd beschadigd. De vliegenier zelf kwam er af met den hevigen schrik. De Gemeenteraad van Soest beschikte gunstig op het verzoek der Ooster-stoom- tramweg-maatschappij om wijziging te bren gen in het Raadsbesluit van 31 Juli j.l. betreffende de vergunning tot het kruisen van den Schoolweg te Soesterberg ten be hoeve van den tramweg van Zeist naar Amersfoort. Afgewezen werd een adres van de Gemeente veldwachters, verzoekende vrijstelling van premiebetaling voor hun pensioen. Eveneens werd afgewezen een verzoek var. verschillende Gemeente-ambtenaren om vermindering van het percentage, dat zij voor pensioensbijdrage aan de Gemeente moeten terugbetalen omdat de onderwijzers ook slechts 3.5 pCt. behoeven te betalen. Een der Raadsleden zeide, steeds van opinie te zijn geweest, dat de ambtenaren zelf premie moeten betalen. Valt dit hun te zwaar, dan behoort hun traktement te worden verhoogd. Een ander lid deed uitkomen, dat de pen- sionneering aan de ingezetenen, waaronder vele middenstanders, weder nieuwe lasten oplegt. Hier is nu een groep middenstanders, die recht op pensioen zullen krijgen en nu zijn er ambtenaren onder, die de midden standers, welke mede moeten betalen aan hun pensioenbijdragen, om zoo te zeggen den hals gaan omdraaien door een coöperatieve verbruiksvereeniging op te richtendat gaat niet op. Een brievenbussen-statistiek. Er zijn ongeveer 880 duizend brievenbussen op de ge heele wereld. Duitschland heeft er de meeste, n.l. 150 duizend, dan komen de Vereenigde Staten met 140 duizend. In alle anderelan den is het aantal brievenbussen onder de 100 duizend. Zoo heeft Frankrijk er 80 dui zend, Engeland 70 duizend, Japan 65 dui zend, Oostenrijk 40 duizend, terwijl het groote Rusland niet meer dan 30 duizend bussen heeft. Het kleine België heeft daarentegen ruim 17 duizend bussen. Nederland bezit er slechts 6300. Motorfietsen van f 120. Een groote Amerikaansche rijwielenfabriek, die er in is geslaagd, de constructie van de motorfiets tot een minimum te vereenvoudigen, heeft voor dezen winter een reusachtige reclame campagne op touw gezet om Europa te be werken. Men verwacht daarvan een enorm succes, te meer omdat men den prijs van een motorfiets heeft bepaald op de een heidssom van f 120.Alleen wanneer de resultaten werkelijk zóo schitterend blijken als men verwacht, kan deze prijs gehand haafd worden. Allereerst zal de firma haar voelarmen uitstrekken naar Engeland, waar de motorfiets veel meer in zwang is dan op het vasteland van Europa. Pas later wendt zij zich tot het continent. De firma is ervan overtuigd, dat de motorfiets, die nu in prijs de gewone »trap«-fiets nabij komt, deze zal verdringen. 't Lijkt wel wat Amerikaansch. Is perkamentpapier gevaarlijk Het perkamentpapier, dat in onze samenleving bij het verpakken van vetwaren en vleesch en bij het inpakken van het twaalfuurtje zoo'n grooten rol speelt, en dat moeder-de- vrouw gebruikt wanneer de inmaakflesschen moeten worden afgesloten, dat zelfde perka- mentpapidr, dat in een paar tientallen jaren zoo populair werd, is voor de gezondheid even gevaarlijk als het onhygiënische kranten papier, wanneer dat voor de verpakking van levensmiddelen wordt gebruikt. De bekende Duitsche chemicus dr. Hugo Kühl vestigt hierop in de »Umschau* de aandacht, en vertelt hoe het perkamentpapier vervaardigd wordt. Het hoofd-materiaal wordt gevormd door lompen en hout. Dan komen er echter allerlei chemicaliën bij te pas. Dr. Kühl constateerde in éen K. G. perkamentpapier 4 Gram lood. Dikwijls bevat het ook ijzer. Om het een mooi kleurtje te geven, wordt het behandeld met glycerine- Dikwijls is glycerine echter te duur, en dan komen er heel andere hulpmiddelen bij te pas. Dr. Kühl is dan ook de meening toegedaan.dat het bederven van boter en margarine in vele gevallen moet worden toegeschreven aan het perkamentpapier. In de toekomst, meent de Duitsche hygiënist, zal aan de fabricatie van perkamentpapier meer zorg moeten worden besteed. Lijst van de aan het kantoor Amersfoort ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke, wegens onbekendheid van de geadres seerden, niet konden uitgereikt gedurende de ie helft van October 1913. Brieven Binnenland. F. Freusen Amsterdam. Mej. R. Winkler idem. H. van Zeldert Den Haag. Mej. H. T. de Jong 's Hertogenbosch. Rikke Meppel. Mej. C. Nauwens Utrecht. W. Schouwen Venlo. Briefkaarten binnenland. Mevr. Beunje Amsterdam. C. J. A. G. Brok idem. W. Hekkelman idem. Tulp Stompetoren. Rika Brouwer Briefkaarten buitenland. C. Phoel Amerika. Sophie Eberstein Berlin. Otto Selcer Duitschland. 9 drukwerken. Herinnerd wordt aan het verzoek, op den achterkant den naam des afzenders te ver melden, opdat de stukken, zoo noodig, aan hem kunnen worden terug gegeven. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Den artsen het monopolie. In het dezer dagen door de heer en mr. S. van Houten, jhr. mr. R. O. van Holthc tot Echten en prof. mr J. A. van Hamel gericht verzoekschrift om wijziging te willen brengen in de betrokken bepalingen, die meer vrijheid in de uitoefening van de ge neeskunst beoogt, is ook sprake van heil- gymnastiek. Waarom er op dit punt meer vrijheid moet zijn, begrijp ik niet; maar gaarne zou ik op iets anders do aandacht willen vesti- gen. Men weet, dat heilgymnastiek voorname lijk wordt toegepast op kinderen en wel op die kinderen, die aanleg hebben voor rug- gegraatsverkromming en smalle borstkas- vorming. Maar men weet óok, dat alleen de bovenste lagen in de maatschappij gebruik kunnen maken van de behandeling tenminste in kleine steden en op 't platteland. En juist bij het kind uit de volksklasse komt het mêest scoliose (ruggegraatsverkrom- ming) en smalle borstkas voor; maar wat baat het nu den schoolarts om te constatee- ren, dat het kind behandeling noodig heeft, als die behandeling toch niet te bekomen is? Als nu scoliose een kinderziekte bij uit nemendheid is, waar te juister tijd moet worden ingegrepen, waarom zou 't dan niet daarheen geleid kunnen worden, dat, evenals een favus-patiëntje geholpen wordt door »Het Groene Kruis*, ook scoliose-patiëntjes door de Zusters werden behandeld, als er bij de opleiding voor gezorgd was? Zou het dus niet op den weg van den Staat, de Gemeente, vereenigingen als Volks gezondheid*, «Bestrijding van Tuberculose* enz. liggen om voor het kind te zorgen Met dank voor de plaatsruimte, H. LEINWEBER. Amersfoort, 9 October 1913. Geachte Redactie, Nu bovenstaande vraag, zooals o.a. blijkt uit het bij U ingezonden stuk van collega Waghtho, den laatsten tijd uit verschillend standpunt wordt beantwoord, zou ik ook wel het mijne kenbaar willen maken, dat mis schien wel door meer dan éen arts wordt gedeeld. Mijn standpunt is, geloof ik haast, wat ouderwetsch, daar ik kwakzalverij d. w. z. de uitoefening der geneeskunst door menschen die daarvoor niet langs wettigen weg de bevoegdheid hebben ver kregen nog steeds een gevaar acht voor wien hulp bij haar zoekt. Maar daarom kan ik toch nog wel mede- voelen met hen, die de kwakzalverij de vrije hand willen laten. Echter tot zekere hoogte. Jaar in, jaar uit is de goe-gemeente tegen de kwakzalverij gewaarschuwdzij heeft, over 't algemeen, daar niet naar wil len luisteren. Ik zou willen, dat men eens eindelijk vrij ware, zich te laten «behande len* door wien dan ook, zonder vrees, dat de behandelaar met den rechter in onge- wenschte aanraking zal komen. Met dien verstande alleen, dat de kwakzalver zijn zorgen niet zal mogen wijden aan minder jarigen. Van waarschuwingen is men niet gediend geweestwelnu, laat ieder vrij om aan den lijve (maar aan eigen lijf alleen!) de zege ningen der «officieuse* geneeskunst gewaar te wordenMisschien zou men, met de minderjarigen, tevens moeten beschermen de (officieele) idioten e. d.maar dat alles ware niet moeilijk te regelen. Ik heb wel eens iemand hooren zeggen, dat het goed zou zijn, den vaccine-dwang tijdelijk op te heffen, omdat dan spoedig zou blijken hoe noodig die dwang is. Dat scheen mij altijd een zeer verwerpelijk middel, omdat men door bedoelde opheffing velen aan be- r netting zou blootstellen, die dit niet wen- schen. Doch de kwakzalverij is niet op de zelfde manier als de pokziekte besmettelijk, zoodat hier de proef m. i. gerechtvaardigd ware. Hoewel ik verwacht, dat die proef den «officieelen* arts rijkelijk werk zou ver schaffen, hoop ik, dat niemand in mijn plei dooi een oratio pro domo zal lezen. Dr. C. MET/.LAR, arts. Apeldoorn, 9 October 1913. Geachte Redactie, Het is niet allen bekend, dat de interne geneeskunde zich op geen «standpunt* plaatst, doch in de laatste jaren zoozeer zich uit breidde op het gebied van onderzoek en behandeling, dat een medicus niet meer uit komt met een schijngeleerd gezicht en een receptje. Met behulp van alle physische onderzoe kingsmethoden, verdermicroscoop, Rönt genstralen, endoscopic (het direct bekijken van inwendige organen, maag longen, blaas, darm, enz.) chemie, serologische-, biologische reactie's, brengt men licht, waar vroeger nog duisternis heerschte. Met deze geweldige uitbreiding en ver volmaking van het onderzoek is gepaard gegaan de behandeling. Natuurlijke middelen, natuurkrachtige mid delen, dieet, warmte, koude licht, Röntgen, radium, thorium, lucht, water, gassen, chemie, biologie, cerologie, immunisatie, vaccinatie, psychische krachten, magnetisme, hypnose maar dan ook toegepast, bewust van de gc-

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2