Resumeerende, wil het ona voorkomen, dat de voorgedragen regeling bovon den be- staanden toestand is te verkiezen. Verder is bij dit punt de aandacht, er op gevestigd, dat zoowel bij de Hoogere Burger- rschool als bij het Gymnasium het geval zich kan voordoen, dat iemand die elders woont en wiens kind hier school gaat, minder heeft te betalen dan wanneer hij in de Ge meente woonplaats had, wijl bij een hooger inkomen dan van f xo ooo of f7500 slechts f 125 of f 100 behoeft te worden betaald. Het geldt hier de regeling van het school geld, verschuldigd voor leerlingen, wier ouders elders wonen, maar die zelf hier werkelijk verblijf houden. Vóór deze leer lingen wordt een vast cijfer gesteld en nu kan het zijn, dat minder wordt betaald dan wanneer de ouders hier woondenmaar het omgekeerde is even mogelijk en zal zich in de practijk wel het meest voordoen. Hoeft men tegen het eerste bezwaar, dan is dit alleen te ondervangen, door voor allen het hoogste bedrag te vorderen, en dit zou, om verschillende redenen, niet wenschelijk zijn. Eindelijk werd nog door een lid, in over eenstemming met het advies van de Com missie voor de financiën, wijziging gevraagd van art. 8 der Verordening op de heffing van schoolgeld voor de Hoogere Burgerschool. Nadere overweging heeft er ons toe ge leid, U voor te stellen, den aanhef van dat artikel aldus te lezen Leerlingen, van wie met grond mag worden verwacht, dat zij het onderwijs met vrucht zullen volgen en wier ouders on- of minvermogend zijn, kunnen, enz.* Wijders wordt voorgesteld, aan dit artikel, evenals aan art 8 van de Verordening op de heffing van schoolgeld voor het Gym nasium, een alinea toe te voegen,' luidende >De on- of minvermogendheid wordt door Burgemeester en Wethouders beoordeeld*. Reinigingsdienst. Het ligt in ons voornemen, den Reini gingsdienst tot een afzonderlijk bedrijf te maken, met commercieele boekhouding, in hoofdzaak om de financieele uitkomsten beter te kunnen beoordeelen. Het zal dan ge makkelijk vallen, de kosten van elk onder deel te berekenen en na te gaan, door welke oorzaken een zoo groot verlies ontstaat. De daartoe noodige voorstellen hopen wij een volgend jaar te kunnen aanbieden. Bij die gelegenheid kan dan tevens worden overwogen, in hoeverre wijziging en uitbrei ding van personeel noodig is. De verder gemaakte opmerkingen zullen nader in overweging worden genomen, even als de vraag, of een nadere regeling omtrent het ophalen van fecaliCn door particulieren gewenscht is. Gemeente-begrooting. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Een drietal punten zijn bij deze beschou wingen naar voren gebracht: betere bezoldiging van het onderwijzend personeel betere bezoldiging van de werklieden in dienst der Gemeenteen reorganisatie van het Armwezen. Bezoldiging ondorwijzers. Bij het eerste punt (bezoldiging onder wijzend personeel) werd er op gewezen, dat wel voor de ambtenaren ter Secretarie een regeling is getroffen maar dat het beter was geweest, indien eerst voor de onderwijzers ware gezorgd. Wij stellen allereerst de vraag óf aan de onderwijzers iets is beloofd, hetzij door den Raad, hetzij door het college van Bur gemeester en Wethouders. Ons is daarvan niets bekend. De nieuwe regeling ten behoeve van de ambtenaren ter Secretarie spruit voort uit de nieuw ingevoerde organisatie, welke op hen zulk een verantwoordelijkheid legt als tevoren niet bestond ten opzichte van de onderwijzers is zulks niet het geval. Het zelfde bezwaar, dat de Regecringtot nog toe heeft weerhouden, in de positie van het onderwijzend personeel afdoende verbe tering te brengen, heeft ons college belet, dit jaar voorstellen te doen. Wij zouden het niet verantwoord achten, dit jaar de uitgaven met een vermoedelijk groot bedrag te be lasten. Dit wil echter niet beteekenen, dat ons college verbetering van de salarissen niet noodig achtintegendeel, en met de belang hebbenden zijn wij van oordeel, dat het In het belang van het onderwijs moet worden geacht, wanneer de onderwijzers beter worden bezoldigd. Maar de vele belangen, die de Gemeente heeft te behartigen en de beperkte middelen, waarover zij de beschikking heeft, beletten haar, alles tegelijk te regelen. Blijkt het een volgend jaar, dat de daar voor noodige middelen zijn te vinden, dan stellen wij ons voor, de verbetering van de salarissen ter hand te nemen. Op grond van een en ander moeten wij ernstig in overweging geven, afwijzend op het verzoek van adressanten te beschikken. Belooning werklieden. Het tweede punt betreft de wedden van de werklieden, in dienst der Gemeente. Ge wenscht werd verhooging, om de salarissen gelijken tred te doen houden met de loonen, die door particulieren aan hun arbeiders worden gegeven. Het lid, dat hier aan het woord Is, betoogt verder, dat de Gemeente »de verantwoorde lijkheid niet op zich mag nemen van onvol doende betaling*. Het heeft ons college wel eenigszins verwonderd, dat op zóo stellige wijze is ge sproken geworden, zonder daarvoor de noo dige bewijzen aan te voeren. En de vraag wordt gesteld, of zoodanige beweringen waarvan ook op andere plaatsen in de ver slagen voorbeelden worden gevonden geacht kunnen worden de goede verhouding tusschen de Gemeente en haar ambtenaren te bevorderen. Ook ons college is diep doordrongen van de ernstige plichten, die de Gemeente jegens haar ambtenaren is verschuldigd, maar over tuigd zijn wij niet, dat de belooningen der werklieden onvoldoende zijn. Het wil ons voorkomen, dat te weinig wordt gelet op de voordeelen, die aan een Gemeentelijke betrekking zijn verbonden. Wij wijzen enkel op de vastheid iA de bezoldiging en de voordeelen, daaraan verbonden, door de in werking getreden Pensioenwetten. Wordt het gedane voorstel aangenomen, dan zal de Gemeente aan het Rijk een premie verschuldigd zijn van 7 pCt, zoodat de loo nen feitelijk met dit percentage worden ver hoogd. Ook ten opzichte van het adres der werk lieden moeten wij ernstig in overweging geven, daarop afwijzend to beschikken. Bij volgn. 159 is eveneens op verhooging der loonen aangedrongen en is gezegd ge worden, dat de Gemeente, wat het loon be treft, aan de particulieren moet voorgaan. Wij betwijfelen ernstig of de daar ge noemde cijfers wel juist zijn en wenschen er op te wijzen, dat de hier verkondigde theorie volstrekt niet door allen wordt ge deeld. Hoe dit echter zij, ons college heeft, gezien de vrij belangrijke bedragen, die voor de pensionneering worden gevorderd, en nog in 't onzekere verkeerende, welke offers voor den inkoop zullen worden gevraagd, geen vrijheid kunnen vinden, thans een directe loonaverhooging voor te stellen. Armwezen. Het derde punt, de reorganisatie van het Armweten, zal weldra aan de orde komen. De krachtens de nieuwe Armenwet noo dige herziening van het Reglement op het Burgerlijk Armbestuur is in vergevorderden staat van voorbereiding. Wijders hoopt de Burgemeester de tot stand koming van een Armenraad te be vorderen. v Stofvrijmaken der wegen. Op nog een tweetal punten werd de aan dacht gevestigdop het stofvrij maken van de wegen en de wenschelijkheid van het aanbrengen der drinkwaterleiding in de scholen. Uit een financieel oogpunt achten wij hot gewenscht, met het stofvrij maken der wegen nog niet te beginnen. Scholen, drinkwaterleiding. Reeds eenigen tijd geleden heeft het aan brengen van drinkwaterleiding in de scholen een punt van onderzoek en overweging bij ona college uitgemaakt. Jaarwedde Ontvanger. Door de invoering van de bedrijfsverorde- ning met 1 Januari a.s. zullen de werkzaam heden van den Gemeente-ontvanger niet on belangrijk verminderen. Meer hulp is der halve niet noodig. Schrijfloonen. Gevraagd werd, of, nu de 3e bode een vorig jaar is geweigerd, deze is veranderd in een tijdelijk klerk. Bij de uitbreiding van het personeel ter Secretarie, werd het niet raadzaam geacht, een klerk van f600 te belasten met het bedienen van de schrijfmachine Daarom is daarvoor een meer geschikte kracht aan gesteld. Het is geen gewoonte, dergelijke krachten direct vast aan te stellen. Deze aanstelling is los van de vraag naar een 3e bode. Huisnummering. Wordt een goede en doelmatige huis nummering gewenscht, dan kan zooals overal de practijk leerde de zorg hier voor niet aan de bewoners worden overge laten. Overigens wordt zoodanige numme ring ook van voldoend algemeen belang geacht, dat het gewettigd is. de uitgaven, hieraan verbonden, u't de algemeene kas te bestrijden. De vrees voor een zoo groote doorloopende uitgaaf, wordt door ons niet gedeeld. Het is de bedoeling, de nummering op de gevels en niet op de duerposten aan te brengen. Jaarwedde Politie. De uitbreiding van het personeel meteen adjunct-inspecteur is noodzakelijk geoordeeld, vooral om een betere controle op de surveil- leering mogelijk te maken. Alvorens over te hellen naar uitbreiding van het aantal agenten, waartoe men allicht geneigd zou zijn, als men let op de meer malen inkomende verzoeken om politietoe zicht, is de Burgemeester van meening, dat met het bestaande personeel meer resultaat kan worden bereikt, onder voorwaarde alleen, dat het toezicht beter zij. Of even- I tueel dan ook een openkomende vacature niet zal behoeven te worden vervuld, zal hem niet dan aangenaam zijn en in ieder geval behoorlijk worden onderzocht. Of het ge- wenschte toezicht het best zal kunnen wor den verkregen door bevordering van een agent tot Hoofdagent wordt betwijfeld. De surveillance per rijwiel heeft ongetwij feld voordeelen in de buitenwijken; in de binnenstad zijn er meerdere nadeelen aan verbonden. Het aantal rijwielen wordt op het oogenblik voldoende geacht. De Hoofdagent verricht meer dan kler- kendienst, o. a. werk ten dienste der Justitie. Er worden geen termen aanwezig geacht om thans reeds de jaarwedden te wijzigen, waaromtrent onlangs (in Januari) een regeling is getroffen. Uitgaven politie. Voor de verschillende diensten in de kermisweek wordt f 2 per hoofd betaald. Het eventueel geven van steun aan de juist opgerichte schiet vereeniging der politie kan ter sprake komen, als het eerlang te verwachten pr»-ad vies van Burgemeester en Wethouders dienaangaande aan de orde is Bra ndftuschmiddelen De hier aanbevolen zuinigheid zal zooveel mogelijk worden betracht. Van héï »steeds meer kleine dingen aanvragen*, is ons niets bekend. Omtrent het voorstel van het lid Van Achterbergh, onlangs gedaan, hopen wij spoedig te pras-adviseeren. Het wacht houden bij het brandspuit huisje door burgers is een gevolg van de niet aanwezigheid van een voldoend aantal agenten. Behoudens tusschen 5 en 8 uur 's morgens en 10 en 12 uur 's avonds zijn steeds twee agenten aanwezig om. Ingeval van brand, de eerste hulp te verleenen. Op de genoemde tijdstippen kunnen niet steeds twee agenten aanwezig zijn en daarom wor den zij door een burgerwacht, zooveel noo dig, vervangen. Verlichting Krommestraat. Een daartoe strekkend verzoek is van belanghebbenden ontvangen. Een onderzoek wordt ingesteld, zoodat prae-advies daarover spoedig kan worden tegemoet gezien. Adjunct-Inspecteur Bouw en woningtoezicht. Tegen aanstelling van een adjunct-inspec teur bij het Bouw- en woningtoezicht wer den geen bezwaren ingebracht, hetgeen met genoegen werd geconstateerd. Een lid meende echter, dat op andere wijze, dan is voorge steld, in de behoeften kan worden voor zien. Dit lid wenscht een der opzichters van Openbare werken over te brengen en brengt verder ernstige beschuldigingen in tegen de wijze, waarop aan Openbare werken zou worden gewerkt. Ons college is van meening, dat dit lid twee zaken dooreenmengt, die streng be- hooren te worden gescheiden: de aanstel ling van een adjunct-inspecteur, en de wijze van werken aan Openbare werken. Indien de behoefte aan een adjunct-inspec teur wordt gevoeld, moet deze worden toe gestaan en moet het college, dat de benoe ming zal moeten doen, vrij blijven in de keuze van den geschikten persoon. Daarnaast zal een ernstig onderzoek wor den ingesteld naar de gegrondheid van de geuite klachten. Blijken deze juist, dan zal niet worden nagelaten, het personeel der tijdelijke opzichters in te krimpen. Van het resultaat van het onderzoek zijn wij bereid, mededeeling aan den Raad te doen. Nu reeds wenschen wij echter op te mer ken, dat het lid, dat hier het woord voerde, niet juist oordeelde over de werkzaamheden van den opzichter bij de restauratie van den torenook wanneer niet aan den toren zelf wordt gearbeid, zijn voor dit doel Werk zaamheden te verrichten. Keuring van vee en vleesch. Als een en ander, hier vermeld, zich wer kelijk aldus heeft voorgedaan, dan rust een groote verantwoordelijkheid op de zegslie den, welke geen mededeeling hebben ge daan aan de bevoegde autoriteit. Nu een ontwerp-vleoschkeuringswet bij de Staten-Generaal is ingediend, achten wij het niet raadzaam, de oprichting van een abattoir in overweging te nemen. Marktwezen. Het rapport van de Markt-commissie is in de maand Mei 1912 bij college inge komen. Nadat het in har:.: r is gesteld ge weest van de Kamer van Koophandel en den marktmeester, is nog een nader advies gevraagd, dat juist uezer dagen is ingekomen. De afdoening van het vraagstuk zal daarna zooveel mogelijk worden bevorderd, terwijl bij de te doene voorstellen rekening zal worden gehouden met de bij dit volgn. ge maakte opmerkingen. Keuring van visch. Het vraagstuk van den vischverkoop zal in studie worden genomen. Onderhoud van huizen. Voor de gemaakte opmerking in de ie afdeeling wordt verwezen na^r het antwoord bij volgn. 126, waaraan nog kan worden toegevoegd, dat de steiger niet in Juli, maar reeds in Mei is aangebracht. Omtrent de Kamperbinnenpoort kan eer lang een voorstel van ons college worden tegemoet gezien. Daar, zoolang de gebouwen staan, ieder oogenblik een kleine reparatie noodig kan zijn, zal het aanbeveling verdienen, de f 20.— niet af te voeren. Onderhoud van straten. Met de wenschelijkheid, in de 2e afdeeling uitgesproken, om bij bestratingswerken het zand in te spoelen, zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden. Wij zijn echter niet overtuigd, dat inspoe- len overal gewenscht is en vestigen de aan dacht er op, dat deze wijze van werken veel duurder is en niet altijd beter. Bij de behandeling van het marktrapport zal kunnen blijken, in hoeverre het gewenscht is en mogelijk zal zijn, de kosten van ver betering van den Hof te dekken door het heffen van marktgeld voor de varkensmarkt. Het toegezegde onderzoek naar de moge lijkheid om in de Langestraat trottoirs aan te brengen, is ingesteld. De resultaten wor den thans verwerkt, zoodat spoedig volledige mededeelingen daaromtrent kunnen worden verwacht. Het onderhoud van den Leusderweg kost thans niet meer dan de andere grintwegen. Of bestrating op den duur goedkooper is, wordt zeer in twijfel getrokken. Het komt ons gewenscht voor, met de verbetering van de straten te wachten, totdat alle werkzaamheden ten behoeve van de waterleiding en de telefoon zullen zijn be ëindigd. Bij de begrooting van den post, is hierop eenigermate gerekend. Markten. Het onderhoud van de vischmarkt behoort op dit volgn. voor te komen. Plantsoenen. Ons college is van oordeel, dat het geen aanbeveling verdient, het perk heesters bij het station weg te nemen. Vooral in den winter, bij harden wind, biedt het veel beschutting. Overigens is ook ons college van meening, dat het aanbrengen van wat meer plantsoen aanbeveling verdientvoorzoover de midde len daarvoor kunnen worden gevonden, zal het college dan ook gaarne in den gewensch- ten zin werkzaam zijn. Voor de hier besproken loonkwestie wordt verwezen naar het antwoord, gegeven bij de Algemeene beschouwingen. In overweging werd gegeven, het onder houd van de plantsoenen aan te besteden. De ondervinding, die is opgedaan bij het uitbesteden van het onderhoud der Nieuwe begraafplaats, is niet van dien aard geweest, dat wij het aanbevolen denkbeeld kunnen aanradenintegendeel, Het blad, voorzoover dit van waarde is, wordt thans opgeslagen en als teelaarde ver werkt. Onderhoud van bruggen. De hier bedoelde brug is het eigendom van particulieren en is ook niet bij de Ge meente in onderhoud. Niet alleen is de Gemeente dus niet ver plicht haar te onderhouden, maar zij is daar toe evenmin bevoegd. Voor het aanbrengen van den duiker bij de Varkensmarkt is op de Begrooting voor het loopende jaar f 3000 uitgetrokkenhij zal dit jaar, zoo mogelijk, worden gelegd. Pompen en riolen. Het vraagstuk der rioleering heeft de volle aandacht van ons college. De bezwaren, zoowel technische als financieele, die hier aan zijn verbonden, zijn groot en het is ons nog niet gelukt, een goede oplossing te vin den. Andere zaken staan bovendien hier mede in het nauwste verband, zoodat het geheel een zeer moeilijk vraagstuk is. Het onderwerp blijft echter een punt van ernstige overweging uitmaken. De gedeeltelijke rioleering van de binnen stad, waarmede geleidelijk wordt voortge gaan, doet aan de uitvoering van een even tueel groot plan geen schade. De vraag, in hoeverre het gewenscht is, de pompen in de oude stad op te ruimen, zal worden overwogen. De torfit-urinoirs vervangen die met water spoeling; met de geleidelijke aanschaffing van deze urinoirs wordt doorgegaan. Op de verontreiniging van de urinoirs en het verstopt zijn van de riolen zal streng worden toegezien. Havens. Gevraagd werd overkluizing van de Korte- gracht bij het postkantoor. Bij nader inzien kan ons college de urgen tie van deze overkluizing niet inzien. Het onderhoud van de werfmuren, gren zende aan de straten, berust bij de Gemeente, en met de geleidelijke herstelling daarvan wordt doorgegaan, zooals uit dit volgn. kan blijken. Een verordening op het onderhouden van de werfmuren door de eigenaars, bestaat niet. Reinigingsdienst. Getracht zal worden, het ledigen der put ten zooveel mogelijk te doen plaats vin den op tijden, dat de minste last er van zal worden ondervonden. Uitgaven voor de tram. Van de hier geboden gelegenheid wordt gaarne gebruik gemaakt om- te verklaren, dat ons college er reeds naar streeft, dat de

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2