Stadsnieuws. rijen heeft het bedrijf reeds moeten staken, en andere zullen dit voorbeeld moeten vol gen. Een verandering in dezen toestand is voorloopig niet te verwachten; de vleesch- nood zal integendeel nog toenemen en de prijzen zullen waarschijnlijk nog meer stijgen. Voor de vee- en vlceschexporteerende Staten in Europa zijn de vooruitzichten derhalve zeer gunstig. Wat de Trede kost. Men kan wel zeggen, zoo schrijft men in «Timotheus*. dat in de laatste 40 jaren de vrede van Europa is gehandhaafd door het zwaard. Alle volken zijn bezig aan een steeds toenemende bewapening en het is niet over dreven, te beweren, dat in onzen tijd de vrede méér geld kost dan vroeger de oorlog. Volgens de laatste opgaven bedragen de kostci. van onderhoud voor leger en vloot in Frankrijk 675 millioen, Duitschland 800 millioen. Engeland 850 millioen, Rusland 800 millioen, Italië 300 millioen e Oostenrijk 220 millioen. Totaal van de groote mogendheden 3650 millioen, of 10 millioen gulden per dag. Waarbij dan nog komen de kleinere Staten: Turkije met 120, Spanje met 125 millioen, enz., zoodat de totaal uitgaven voor den vrede dicht bij de 5 milliard gulden komen. Hoeveel dat is Wel, stapel het op in bankbiljetten van f tooo, die denkelijk o.i m.M. dik zijn. Ge hebt dan 5 millioen biljetten en ge krijgt een stapel van 500 Meter hoog, bijna zes maal zoo hoog als de Lieve Vrouwe-toren. Als ge het in guldens neemt, dan kunt ge er een weg mee bestraten van Den Haag naar Amsterdam tot een breedte van 64 Meter. Wanneer ge den prijs van den grond rekent op f 1500 per H. A„ dus den ge middelden prijs in ons land, dan kunt ge voor hetgeen in éen jaar voor het behoud van den vrede wordt uitgegeven, juist ons gebaele land koopen. Nog iets. In tg 11 werd voor den vrede ongeveer twee milliard meer uitgegeven door de 6 groote mogendheden dan in 1 SS fIn de 30 jaren van de vredesbeweging zijn de kosten van den vrede dus toegenomen met een stapel bankbiljetten van f 1000 bijna drie maal zoo hoog als de toren van het Vredes paleis! Ds. B. Haga. uit Nijmegen, hoopt aan staanden Zondagochtend voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Doopsgezinde kerk. De Directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt in de «Staatscourant* bekend, dat, op verlangen van het Departement van Binnenlandsche Zaken, de frankeerzegels dragende den opdruk «Armenwet* in de waarden van 1, il/j. 2, i'/j. 3, 5 en 10 cent ten postkantore te Haarlem tegen betaling der nominale waarde voor het publiek ver krijgbaar worden gesteld, op daartoe aan den Directeur van genoemd kantoor in te dienen aanvrage. Dc aandacht wordt er op gevestigd, dat deze zegels uitsluitend kunnen worden ge bezigd voor de frankeering van stukken den dienst der Armenwet betreffende, terwijl tot dat doel daarvan alleen gebruik kan worden gemaakt door die ambtenaren en colleges, aan wie ze door de zorgen van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken zijn verstrekt, en deze zegels mitsdien voor de frankeering van andere dan de bovenbedoelde stukken niet geldig zijn. De Gemeenteraad zal aanstaanden Dinsdag middag om half twee vergaderen. Hei volgende adres is gister verzonden aan den Raad der Gemeente Amersfoort geeft met verschuldigden eerbied te ken nen het College van Curatoren van het Gymnasium te Amersfoort, dat het College bij schrijven van 19 Mei 1913 aan het College van Burgemeester en Wethouders heeft verzocht, het daarheen te willen leiden, dat de salaris-regeling van den Rector van het Gymnasium hier ter stede verbeterd wordt en wel in dier voi»ee, dat een aanvangsjaarwedde van f 3200 voor dien ambtenaar wordt vastgesteld, welke, met 3 dricjaarlijksche verhoogingen van f 200, tot f 3800 opklimt, dat het College van Burgemeester en Wethouders bij schrijven van 17 September 1913 aan het College van Curatoren beeft bericht, dat het thans geen vrijheid kan vin den, een voorstel tot verhooging der wedde van den Rector aan den Raad te doen, dat het College van Curatoren, in verband met het eervol ontslag, verleend aan dr. Moll en dc daardoor ontstane noodzakelijk heid van benoeming van een nieuwen Rec tor, het zeer gewenscht oordeelt, dat juist thans tot verbetering van de wedde van den Rector zal worden overgegaan, opdat deze verbetering zijn invloed zal doen gel den bij de voorziening in ae vacature, dat het College van Curatoren in het be lang van het Gymnarium zich mitsdien, op de gronden, nader uitgewerkt in de bij dit adres gevoegde memorie van toelichting, verplicht ziet aan uw vergadering te ver zoeken 1. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen, alsnog thans een voorstel te doen tot wijziging van de verordening betreffende de wedde van den Rector; 2. het bedrag op de Begrooting voor 1914 te willen brengen, hetwelk benoodigd is om de jaarwedde van den Rector, ver hoogd in voege als door ons blijkens het boven staande wenschelijk wordt geoordeeld, uitte betalen. Hetwelk doende, enz. In zijn Memorie van toelichting consta teert het curatorium tot zijn vreugde, dat Burgemeester en Wethouders de wensche- lijkheid eener verbetering der Rectors-wedde niet weerspreken, doch slechts het oogen- blik thans niet aangebroken achten om die wijziging aan te brengen, om welke cura toren verzochten in hun schrijven aan het Dagelijksch Bestuur der Gemeente van 19 Mei 1913, waarin zij o.m, aanvoerden: >Het wil ons voorkomen, dat het ge wenscht is, dat reeds thans deze wijziging in de salarisregeling van den Rector wordt aangebracht, daar bet salaris van den Rector naar onze meening inderdaad hier ter stede te laag is. Bij een eventueele vacature van die betrekking zal het zeer te bezien staan of voor het hier thans geldende salaris zich eerste klasse sollicitanten zullen aanmelden en wij zouden het ten zeerste betreuren in dien bij vacature, ten gevolge van de min goede salarisregeling, de leiding der inrich ting niet weder in handen van een eerste klasse onderwijskracht zou komen*. Naar de meening van Curatoren is het thans het aangewezen tijdstip tot een ver betering der wedde van den Rector over te gaan immers nu moet een nieuwe titularis worden benoemd en uit den aard der zaak zal de jaarwedde-regeling van invloed zijn op het gehalte van de sollicitanten. Zij willen allerminst beweren, dat de sol licitanten die zich op het tegenwoordig sala ris voor de vacante plaats aanmelden de ge schiktheid missen voor Rector, doch het is hun overtuiging, dat meerdere personen, die hun sporen als Rector elders reeds hebben verdiend, weerhouden zullen worden te sol- liciteeren, gezien de ongunstige salarisrege ling. Hun gevoelen in deze wordt vrijwel ge heel gedeeld door den Inspecteur der Gym nasia, blijkens diens in afschrift overgelegden brief van 8 September 1913, waarin o.a. wordt geschreven »De vigeerende jaarwedde-regeling van uw personeel is, behalve voor de jaarwedde van den Rector, gelijk aan die van de leera ren der Rijks-Hoogere Burgerscholen. »Ik neem de vrijheid U in overweging te geven, de noodige stappen te doen, ten einde de Recto, s-jaarwedde gelijk te doen stellen aan die van een Directeur eener Rijks-Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, die een aanvangs-salaris geniet van f 3000 met twee vier jaarlijksche verhoo gingen van f 400. »Aan een groot gedeelte zelfs der klei nere Gymnasia is de maximum- jaarwedde van den Rector hooger dan te uwent. Ik vrees, dat bij het ongewijzigd laten van het Rectors-salaris het aantal geschikte sollici tanten zeer beperkt zal blijven. Bij wijzi ging is het niet onmogelijk te-achten, dat meerdere Rectoren het rectoraat van uw Gymnasium zullen solliciteereo*. Curatoren merken hierbij op, dat zij, alvo rens hun schrijven van 19 Mei 1913 aan het College van Burgemeester en Wethou ders te richten, te dier zake geen overleg hoe ook genaamd met den Inspecteur der Gymnasia hebben gepleegd en dat dit even min daarna heeft plaats gehad, zoodal de zienswijze van den Inspecteur in geen enkel opzicht door hun zienswijze beïnvloed kan zijn. Dat de salaris-regeling van den Rector van het Gymnasium hier ter stede onvol doende is, blijkt, behalve uit het schrijven van den Inspecteur der Gymnasia, ook ten duidelijkste uit een bijgevoegden staat, die een vergelijking met andere Gymnasia aan geeft. Alle Gymnasia van gelijke grootte (aantal leerlingen) en vele die belangrijk kleiner zijn dan dat te Amersfoort hebben voor den Rector een salaris-regeling, die in meerdere of mindere mate beter is dan de thans hier vigeerende. Het zijn slechts ue vee! kleinere Gymnasia, die voor den Rector een salaris regeling hebben, die óf gelijk óf een weinig ongunstiger is dan de hier ter stede van kracht zijnde regeling. Het is zelfs zóo sterk, dat een conrector van elders (n.l. Nijmegen) aan Curatoren meedeelde, dat hij er in salaris op achteruit zal gaan indien hij, bij zijn sollicitatie voor Rector, alhier benoemd mocht worden. Het salaris loopt thans van f 3000 tot f 3400 met twee verhoogingen van f 200 na 4 en S jaar dienst. Daar het Rijk de helft der zuivere kosten van het Gymnasium ver- I goedt, zal, als het verzoek van Curatoren j wordt ingewilligd, het hoogere bedrag ten I laste van de Gemeente zijn f 100 gedurende de jaren 1914. 1915 en 1916, f200 gedurende 1917, f 100 gedurende 1918 en >9i9enf2oo na 1920. De Gemeente-begrooting wordt dus niet noemenswaard gedrukt. Curatoren merken ten slotte op, dat een verhooging van het salaris van den Rector allerminst een verhooging van salaris van het gansche personeel, aan het Gymnasium verbonden, met zich meebrengt. Immers, zooals de Inspecteur reeds terecht opmerkt, is de salarisregeling van het leeraars perso neel hier vrijwel gelijk aan de Rijks-rege ling voor een Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, doch is het salaris van den Rector lager dan dat van een Directeur eener dergelijke inrichting. Door de door hen voorgestelde wijziging zou een verhouding tusschen het salaris van den Rector en dat der leeraren worden tot stand gebracht, die vrijwel gelijk is aan die, j welke voor de bovengenoemde Rijks-inrich- I tingen in zwang is en die mitsdien door de Regeering billijk wordt geoordeeld. Het doet hnn leed, dat zij langs dezen weg moeten trachten gedaan te krijgen, dat een regeling der Rectorswedde tot stand komt, die zij billijk en noodig achten. Zij hadden hebben liever gezien, dat een regeling, zooals zij die gewenscht achten, op initiatief van Burgemeester en Wethouders thans door den Raad werd ingevoerdnu het hun echter blijkt, dat dit College niet voornemens is, thans een zoodanige regeling ter vast stelling aan den Raad voor te leggen, heb ben zij het in het welbegrepen belang van het Gymnasium hun plicht geacht, te trach ten langs dezen weg de door hen zeer ge- wenschte, zoo niet noodzakelijk geachte, wijziging aangebracht te krijgen. Philip van Goethem's gedicht «Meisje* getoonzet door Hendrika van Tussenbroek, is thans verschenen in den liederenbundel »Op lichte vleugelen*, uitgegeven door de firma Alsbach k Co., te Amsterdam. Omtrent de reeds zoo lang verwachte groote promotie in de hoogere rangen van het leger geen ander bericht dan dat het stuk heden ter teekening is aangeboden aan H. M. de Koningin. In 1914 zullen de lichtingen I9i2eni9i3 der Landweer-infanterie, benevens het kader van de lichtingen 1909, 1910 en 1911, voor oefening onder de wapenen komen en daar van het 9e bataljon (Assen) te Amersfoort van 27 Juli tot 1 Augustushet 10e batal jon (Zwolle) te Amersfoort van 13 Juli tot 18 Juli; het 18e bataljon (Utrecht) in het fort Honswijk van 13 Juli tot 18 Juli; het 19e bataljon (Utrecht) in het fort Nieuwer- sluis, de ie compagnie van 22 Juni tot 27 Juni en de 2 e compagnie van 6 Juli tot 11 Juli. Pine Beider en Hetty Beck, beiden van het vroegere gezelschap van Verkade, als Gavin De Flavigneul en als haar nichtje loniede jonge Frits Bouwmeester als de vogelvrij verklaarde jeugdige officier van Napoleon, thans als kamerdienaar door de gravin verborgen voor zijn vervolgersVan Warmeloo als eerst republikeinsche, dan even vurig Napoleontische en thans de niet minder royalistische prefecten de jonge De Vries, als De Grignon, van moeders zijde een leeuw, doch van vaderskant een wezel in folio. Met zóo'n bezetting moest Scribe's Ba- taille de dames*, dat beter ten titel zou heb ben gehad >Vrouwenlist« dan Liefdes-duel*, wel een juweeltje worden. De werkelijke distinctie der beide dames, het guitige spel van mejuffrouw Beider, de opvatting van hun rol door Warmeloo, die wel heel snugger meende te zijn, doch door de gravin telkens werd overtroefd, en van Frits Bouwmeester en Maurits de Vries maakten het een genot, dit reeds een halve eeuw oude, maar nog steeds goede en frissche en geestige stuk te zien en te hooren op voeren. Ternooy Apel'ü «Tooneel-vereeniginr» 1 heeft weer eens getoond, nog iets anders te kun nen dan Heijermans te spelen. Gisteravond was de zaal veel beter bezet toen een andere afdeeling van de N. V. »Tooneelvereeniging< opvoerde »Vriend Frits*, het bekende blijspel van Erckraann- Chatrian. Natuurlijk was het succes voor Louis Bouwmeester, dit van den rebbe-rol weer iets heel aparts heeft gemaakt en er zoo heelemaal in was. Tegenover den epicurist, Frits Cobus, doorgaans heel verdienstelijk uitgebeeld door Van der Veer, den struischen jonkman, de in-geloovige, liefdevolle oude rebbe, beweeg lijk, slim, goedmoedigen hoogst ernstig naar mate het pas gaf. Hoe mooi die aarzeling eer hij de schuld bekentenis teekende voor de 1000 franc, door hem geleend om anderen gelukkig te makenhoe treffend het schrijven van dat papiertje, met de vijf percent (vijf percent, een dikke halve eeuw terug); hoe innig dat >God laat je gezond, kind* hoe subliem >dan zal ik preeken* als hij Frits en zijn beide drukke vrienden, die er alléén een Magenreligion op nahouden, op hun plaats zet; dat >ma^ ik moe wezen* en dat éene woordje »waarom« in het tweede bedrijf; zijn spel met Suzel waarom noemde hij haar toch voortdurend Soezel f als Frits plotseling is verdwenen van de pachthoeve en 't meisje in tranen uitbarst over zijn ver trek, dat een zóo groote leegte laat. En dan in het derde zijn stijgende vreugde als hij bemerkt, dat het zaakje »gezond< is en hij Frits plaagt met diens maagkwaal. En die uitbundigheid waarmee bij de 71-jarige Frits om den hals vliegt als deze Suze heeft gevraagd, zijn vrouw te worden. In het 3e bedrijf was Van der Veer wat te druk toen zijn trouwe huishoudster hem het uitzicht op een aantal lieve kindertjes had geopend. Overigens was hij, evenals de anderen, prachtig in zijn emplooi. De Suzel werd door juffrouw Van Wester hoven over 't algemeen ook heel verdienste lijk gespeeld; een enkele maal was ze iets al te bleu. Constant van Kerckhoven, als haar vader, had weer alles gemaakt van zijn rol; een hoogst consciëntieus acteur. In 't kort een heel mooie voorstelling, te beter omdat de bezetting naast de hoofdper sonen in zoo goede handen was. Niet de Amsterdamsche spelleiders, doch de Amersfoortsche wonnen den Zondag bier gehouden korfbalwedstrijd van een twaalftal van »Ajax«. Aanstaanden Zondag achter «Rustoord* de competitie-ontmoeting tusschen de eerste elftallen van Quick en H. V. C. Het verslag van «Mrrcurius* eischt ver betering. Men leze daar Het Reglement van 1908 voor het I'onds tot verzekering tegen geldelijke gevolgen van werkloosheid werd herzien en onder meer in overeenstemming gebracht met de sedert zijn instelling opgerichte Gemeente lijke werkloozenfondsen. Bepaald werd. dat de premie bedraagt f 1, f 3 of f 6 per jaar naar gelang van het salaris en dat de uit- keering zal beloopen f 0.50, f 1.00 of f 1.50 per dag naar mate van de klasse in welke men zich verzekert. Het Hoofdbestuur van de Maatschappij van Nijverheid heeft aan de departementen de volgende vragen gesteld 1. Is naar uw meening het leven hier te lande duurder dan in de ons omringende landen Of zijn de klachten hiervan een ge volg van onzuivere vergelijking 2. Zoo u meent, dat het leven hier duurder is, zijn u dan oorzaken daarvan bekend 3. Welke maatregelen kur.nen worden ge nomen om in den toestand verbetering te brengen a. door particulieren, b. door de overheid. Welke is blijkens de in de kringen der nijverheid opgedane ervaringen de practijk der Wet op de arbeidsovereenkomst en welke wijzigingen in die wettelijke regeling zijn wenschelijk te achten Bij de vragen is een toelichting gevoegd. «Feiten en cijfers* is de titel van een goed uitgevoerd, eenvoudig geïllustreerd boekje, bevattende mededeelingen omtrent den arbeid van het Leger des Heils in Ne derland, met financieele staten en beschei den. over het jaar 1912-1913. Het geeft een juisten indruk van den veel- omvattenden arbeid op geestelijk en maat schappelijk gebied van het Leger, dat, hoe dikwijls ook aangevochten, zich juist door zijn werk hoe langer zoo meer vrienden maakt. Het was natuurlijk niet mogelijk, een vol ledig verslag te geven van al hetgeen ge schiedde. Een eenigszins omstandige beschrij ving van hetgeen in éen jaar in een korps of een maatschappelijke inrichting plaats vindt, zou alleen een boekdeel vullen. Deze 160 blaadjes spreken echter boekdeelen en ge tuigen van de liefde waarmee, zonder aan zien des persons, zonder te vragen naar het hoe en waarom, de leden van het Heils leger de helpende hand reiken aan gevallle- nen of hen die dreigen ten onder te gaan. De verscu...ende instellingen van het Le ger hier te lande worden er in besproken óok het Jongenshuis, op den Amersfoort- scher. berg, waar thans worden verpleegd 25 voogdij-kinderen, 9 uit het Moederhuis te Rotterdam en 7 kinderen van anderen. Het «We hebben nie'te verbergen' wordt wel het best bewezen door 27 pagina's ba lansen en verdere administratieve bescheiden omtrent welke mr. E. J. Korthals Altes ver klaart, dat zij door hem in overeenstemming zijn bevonden met de boekhouding, welke naar een voldoend en ordelijk systeem is bijgehouden. Hoezeer oude gebruiken worden in stand gehouden, bleek zooeven weer. Wie vóór de Wet op de bedrijfsbelasting (van 27 September 1892) iets wilde verkoo- pen, moest daarvoor patent hebben. Om de

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2