Dinsdag 28 fjfj| October 1913. No. 8331 63e Jaargang. AMERSFOORTSCHE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Conrant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEÜR F. J. FS.BDKB.IKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dtnsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement por 3 maanden fi. franco per post ƒ1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieCle- en ontelgenlngs- advertentifin per regel 15 cent Reolamea 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentifin van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. i ostbus 9. BUREAU: SORTSQXUOBT 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. LANDWEER. Onderzoek van verlofgangers. De Burgemeester van Amersfoort roept de verlofgangers van de Landweer op tot het onderzoek krachtens artikel 29 der Landweerwet op Dinsdag 18 November a. s. te Amersfoort in kazerne no. 2 der Infanterie-kazerne dee voormiddage te negen uur de verlofgan gers der Landweerlichting 1907, des voormiddags te half tien de verlofgangers der Landweerlichting 1908, des voormiddags te tien uur de verlofgangers der Landweerlichting 1909, des voormiddags te half elf de verlofgangers der Landweerlichting 1910, do voormiddags te elf uur de verlofgangers der Landweerlichting 1911, des namiddags te een uur de verlofgangers der Landweerlichting 1912, en op Woensdag 19 November 1913 te Amers- in kazerne no. 2 der Infanterie-kazernes, des voormiddags te negen uur de verlofgan gers der Landweer-infanterie, behoorende tot de 'Landweerlichting 1913, waarvan de geslachts namen aanvangen met de letters A tot en met L des voormiddags te 11 uur de verlofgangers der Landweer-infanterie, behoorende tot de Land weerlichting 1913, waarvan de geslachtsnamen aanvangen met de letters M tot en met Z des namiddags te een uur voor de overige verlofgangers, behoorende tot de Landweerlich ting 1913. Herinnerd wordt: 1. dat aan het onderzoek in dit jaar niet wordt deelgenomen door verlofgangers, die in den loop dezes jaars overeenkomstig art. 11 der Landweerwet onder de wapenen zijn geweest dan wel gekomen vóór of op den datum, voor dat onderzoek vastgesteld; 2. dat dienstplichtigen, die krachtens art. 15 der wet van den werkelijken dienst zijn ont heven, gedurende den tijd, dat zij in het genot zijn van de onthefling, niet aan het onderzoek zijn onderworpen 3. dat dienstplichtigen, die een vrijwillige verbintenis krachtens artikel 9 der wet hebben aangegaan bij het Regiment Genietroepen, met bestemming voor de exploitatie-compagnie der spoorwegafdeeling van dat Regiment, tijdens den duur dier verbintenis van de verplichting tot hst bijwonen van het onderzoek zijn vrij gesteld 4. dat eindelyk niet aan het onderzoek deel nemen .verlofgangers, die het onderzoek niet behoeven bij te wonen, als behoorende tot de categorieën, bedoeld bij artikel 15, tweede en derde lid, der wetverlofgangers, die bij do toe stemming tot verblyf buitenslands of tot net aangaan van eene verbintenis tot uitoefening van de buitenlandsche zeevaart of van de zee- visscherij buitenslands vrijstelling hebben ver kregen van de verplichting tot het bijwonen van het onderzoek (artikel 27 der wet). Aan de oproeping zal voorts niet mogen vol doen de verlofganger indieu in het gezin waar in hij verblijf houdt eene besmetteiyke ziekte, als vermeld in de Wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekten, hcerocht of heeft gehoerscht en het gevaar van besmetting nog niet is ge- Voorts worden belanghebbenden uitdrukkelijk gewezen op de artikelen 21 en 31, lste en 2de lid, der Landweerwet, luidende als volgt Art. 21. Het Crimineel Wetboek en het Re glement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande zijn op het personeel van de Landweer, dat zich onder de wapenen bevindt, van toe passing, en, met opzicht tot de verschillende gevallen van desertie, op het geheele Land- weerperBoneel. Dat personeel wordt geacht onder de wape nen te zijn 1. zoolang het zich in werkelijken dienst bij een afdeeling van de Landweer of bij een der korpsen van het leger bevindt; 2. gedurende den tyd dien het in artikel 29 bedoeld onderzoek duurt 3. in het algemeen wanneer het in uniform is gekleed. Art. 31. De verlofganger van de Landweer verschijnt bij het onderzoek gekleed in de uni form en voorzien van de wapenen, het leder goed en de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven of hein later uitgereikt, van zijn zakboekje en van zyn verlofpas. Zyn hem reglementen of dienstvoor schriften uitgereikt, dan verschijnt hij ook daar van voorzien bij het onderzoek. Het Zuiderzee-plan. Het is stellig niet voor de eerste maal, dat we schrijven over de Zuiderzee-plannen. Telkens als zij weder aanhangig werden ge maakt, zijn we er op terug gekomen. Thans zijn we in de gelegenheid, onzen lezers een vogelvlucht-schets aan te bieden van het Noordelijk deel onzes lands, zooals dit, bijvoorbeeld uit een luchtschip bekeken, er uit zal zien, wanneer de in de jongste Troonrede wederom ter sprake gebrachte plannen tot drooglegging zullen zijn verwe zenlijkt. Een beschrijving er van te geven, is wol overbodigde teekening spreekt voor zich- zelve. De Eem waarop het voor Amersfoort vooral aankomt zal dan uitmonden in de groote ringvaart der Zuid-Oostpolder en haar mond zal dan niet meer telkens verzanden, doch liggen recht tegenover een der hoofd vaarten door dien polder naar het geheel gekanaliseerde IJ, zoodat de schipperij niet meer afhankelijk zal zijn van wind en stroom. Nog meer dan thans zal Amersfoort dan liggen in het hart des lands en mede door den spoorwegknoop ongetwijfeld een goede toekomst te gemoet gaan. Mits dan óok is tot stand gebracht het Kanaal door de Gelderache vallei. Het niet-ontvangen van eene persoonlijke op roeping ontheft niet van de verplichting tot deelneming aan het onderzoek. De verlofgangers, die door ziekte of gebreken verhinderd zijn tot bijwoning van het onderzoek, zijn gehouden, tijdig vóór den aanvang van het onderzoek aan den districts-commandant, c. q. aan de autoriteit, die in stede van den districts commandant het onderzoek houdt, te doen toe komen een geneeskundig getuigschrift, stavende, dat zij niet in staat zijn tot het ondergaan van het onderzoek ten tyde, daarvoor aangewezen. Ten aanzien van het getuigschrift, over te leggen door zich buiten het Rijk bevindende verlofgangers, geldt, dat dit getuigschrift moet zijn een be hoorlek gelegaliseerde verklaring, afgegeven door een ter plaatse tot uitoefening van de genees- en heelkunde bevoegd geneeskundige. Amersfoort, 24 October 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kenn's dat by hun besluit van heden aan dr. P. K. DROSSAART LULOFS en zyne rechtverkrijgenden vergunning is ver leend tot het oprichten van een chemisch labo ratorium waarin te plaatsen een maaloaachine, gedreven door een gasmotor van 1P. K., in het perceel alhier gelegen aan de Kleine Nach- tegaalsteeg no. 1, bij het Kadaster bekend onder sectie B no. 914. Amersfoort, 24 October 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA, loco-Secr. dentio alleen zy gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeente bestuur of éen of meer zijner leden zyn ver schenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe to lichten. Amersfoort, 24 October 1913, Burgemeestor en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA, loco-Secr. De Ambachtsschool. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. G en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dat een door I. J. KREUPELING ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene steenhouwerij op het perceel alhier gelegen aan het Smallepad No. bij het Kadaster bekend onder Sectie D, No. 3020, ged., op de Secretario der Gemeente ter visie ligt, en dat op Vrijdag den 7 November aan staande, des voormiddags te half elf nren, ge legenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overslaan van het Gemeentebestuur of van éen of meer zijnor leden, bezwaren tegen het op richten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zyn volgens de bestaande jurispru- Tijdsgebrek dwong ons, in het voorgaande nummer slechts de hoofdzaken mee te deelen van het belangrijke voorstel van Burge meester en Wethouders nopens de vakschool voor jongens, dat Zaterdagmiddag de leden van den Raad werd toegezonden. Het luidt in zijn geheel: Door het Bestuur van de vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en om streken is bij adres van 29 April dezes jaars, dat den 19 Juni d.a.v. om pne-advics in onze handen werd gesteld, qicdewcrklng gevraagd om te komen tot uitbreiding van de Ambachtsschool en tot stichting en oxploi- tatic eener Middelbare Technische school. Het Bestuur motiveert zijn verzoek, wat betreft de uitbreiding van de bestaande school, door te wijzen op het geheel onvol doende van de lokaliteiten, do vermeerderde aanmelding voor smids-bankwerkers, terwijl meer en meer de wenschelijkheid wordt ge voeld van het geven van theoretisch onder wijs aan de school ter meerdere algemcene ontwikkeling van de leerlingen, en eindelijk zal het wenschelijk zijn, de gelegenheid te openen tot het ontvangen van voortgezet onderwijs, waartoe noodig is de oprichting van een driejarigen theoretischcn avond cursus, aanvangende met het tweede leerjaar. Voor de Middelbare Technische school wijst het Bestuur op de behoefte die daaraan bestaat, vooral voor do werktuigbouwkunde en de electrotechniek. In een tweetal memories, die bij de stuk ken worden aangetroffen, wordt een en ander nader uiteengezet; waarnaar wij verwijzen. 1 Ten einde tot de uitvoering van deze plannen te kunnen overgaan, en rekenende op den steun van het Rijk en de Provincie, vraagt het Bestuur aan de Gemeente: 1. de jaarlijksche subsidie ten behoeve van de Ambachtsschool met f 2500 te willen verhoogen en te bepalen op f 7000 2. ten behoeve van de Middelbare Tech nische schooi een jaarlijksche subsidie van f 3000 3. ten behoeve van den bouw c?ner nieuwe school een hypothecaire geldleening tegen een rente van 4*/» pCt., af te lossen door middel eener annuïteit van pCt. 4. van de vereeniging te koopen het ge bouw der bestaande school. Uit hetgeen ons sedert is bekend gowor- den, schijnt de oprichting eener Middelbare Technische schooi op dit oogenblik niet ver zekerd te zijn, al zou de Gemeente den ge- vraagden steun toestaan. Daarom laten wij dit punt thans verder buiten beschouwing en mecnen wij ons enkel te kunnen bepalen tot dc Ambachtsschool. De Inspecteur van het Middelbaar onder wijs, door ons uitgenoodigd in deze van advies te willen dienen, deelde ons bij schrij ven van 28 Mei 1913 dat bij de stukken is gevoegd mede, dat hij tonvoorwaarde- lijk gunstig mag advisccrcn omtrent de plannen tot uitbreiding van do Ambachts school t. Ons met dit advies vereenigende en ons dus plaatsend op het standpunt, dat uitbrei ding van het vakonderwijs te dezer stede gewenscht is, blijft dc vraag te beantwoor den of de Gemeente zich thans mcerdero offers hiervoor kan getroosten. Deze vraag is door ons ernstig overwogen en werd niet weinig bemoeilijkt door de omstandigheid, dat meer dan eer. oplossing zou kunnen worden gegeven, die op zichzelf weor ten nauwste verband houden met dc financiën der Gemeente. Zal do Ambachtsschool worden uitgebreid, dan is het zeker, dat het tegenwoordige ge bouw niet voldoet aan de behoeften; uit breiding daarvan is dan dus noodzakelijk, of tot stichting van een nieuw geboawmoet worden overgegaan. Wordt tot het eerste besloten tot bijbouw dan dient een vrij groot terrein beschikbaar te worden ge steld, ornaat met dc mogelijkheid der op richting eener Middelbare Technische school

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1