Stadsnieuws. client rekening te worden gehouden. Op het terrein naast de school wordt daarvoor alleen dan de noodige ruimte gevonden, indien het Werkhuis* aan zijn bestemming wordt onttrokken. Nieuwe vraagstukken komen hierdoor naar vorenmaar al waren deze alle gemakkelijk op te lossen,, vast staat, dat bij verbouw niet alle gebreken zijn weg te nemen, zoodat dus geen inrichting wordt verkregen, die aan de eischen van haar tijd voldoet, terwijl tevens voorgoed is uitge sloten, dat ooit zoodanige inrichting zal worden verkregen. Verbouw van de bestaande school en uitbreiding daarvan op het aangrenzende tcrrein kunnen wij derhalve niet aanbevelen daargelaten nog de vraag, of het goed zou zijn, het terrein, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het Stadhuis, en daarmee ge makkelijk te verbinden, een blijvende be stemming nu reeds te geven. Stichting van een nieuw gebouw komt ook ons daarom gewenscht voor. Hiertoe te besluiten, houdt echter in zich, dat de Gemeente het bestaande schoolge bouw overneemt van de vereeniging. De behoefte aan meerdere gelegenheid voor bureaux ten behoeve van de Secretarie, Publieke werken, enz. is reeds lang gevoeld, waarvoor werden aangekocht de perceelen ter weerszijden van het Stadhuis, en waarin die bureaux thans ook zijn gevestigd. De inrichting daarvan is evenwel zeer onvol doende en aan den tegenwoordigen toestand moet dan ook een tijdelijk karakter worden gegeven. Daarom is de vraag overwogen of de Ge meente het tot stahd komen eener nieuwe Ambachtsschool niet zou kunnen mogelijk maken, door de in de naaste toekomst nood zakelijke verbouwing en uitbreiding harer eigendommen, naast het Stadhuis gelegen, achterwege te laten en enkele takken van dienst huisvesting te verleenen in het be staande schoolgebouw der vereeniging. Met een zou de Gemeente,dan de beschikking over het terrein, waarop de Ambachtsschool staat en waarop de vereeniging het recht van koop kan doen gelden, hebben herkre gen, hetgeen ons van niet weinig belang toeschijnt. Wordt in deze richting de oplossing ge zocht, dan zal dus een terrein moeten wor den gevonden waarop de nieuwe Ambachts school en eventueel later de Middelbare Technische school zouden kunnen worden gesticht. Hiervoor is het oog gevallen op het terrein naast de school aan den Leusder- weg, aan de Gemeente toebehoorende. Wil een en ander werkelijkheid worden, dan zal de vereeniging, naar de gegevens die ons werden verstrekt, te beschikken moeten hebben over f 130 000 en hiervoor vraagt zij een hypothecaire leening van de Gemeente. Van dit bedrag zal voor f 00 000 worden verbouwd, terwijl het resteerende, met het bedrag der koopsom van het bestaande ge bouw, wordt aangewend tot aflossing van de bestaande hypotheek-schuld op hec tegen woordige schoolgebouw en voor inrichtings kosten van het nieuwe gebouw. Wordt voor dit bedrag door de Gemeente een annuïteits-leening aangegaan, waarvan de annuïteiten door de vereeniging worden betaald, dan verleent de Gemeente voor dit doel dus enkel haar crediet, daar de risico, die zij op zich neemt, zeer gering is. Intus- schen kan worden getracht de vereeniging nog op andere wyze te steunen in het be komen van het noodige bedrag. Voor de vereeniging zullen de lasten, die uit een en ander voortvloeien stichting gebouw en duurdere inrichting van het onderwijs zeer belangrijk toenemen, en tot dekking daarvan wordt een verhoogd subsidie gevraagd aan het Rijk, de Provincie en de Gemeente. Zooals bekend zal zijn, is het aan het Rijk gevraagde bedrag van f 6300 op de Staats- begrooting voor 1914 uitgetrokken; het wachten is derhalve op de Gemeente en de Provincie. Van de Gemeente wordt nu f 2500 gevraagd. Nu dient wel te worden overwogen, dat, door de noodzakelijke overneming van het gebouw, de uitgaven, die uit de bewilliging van het verzoek voortvloeien, indirect niet onbelangrijk stijgen, en de zaak dus in haar geheel dient te worden overzien. Eerst dient dan de koopsom te worden vastgesteld van het gebouw (de grond waarop het staat, behoort in eigendom aan de Ge meente, terwijl daarvoor f 60 erfpacht wordt betaalt). De waarde van dergelijk gebouw is zeer moeilijk juist te bepalen, omdat zij geheel afhankelijk is van het doel, dat er mede wordt beoogd. Gezien de kosten van op richting, die f 37 000 hebben bedragen, mee- ncn wij, dat een prijs van f 16 000 voor de Gemeente niet te veel is. Worden de noodzakelijke kosten van ver bouwing cn inrichting geschat op f 10 000, dan zal de Gemeente de lasten hebben te dragen eener leening van f 30 000. Wordt tegelijk met de leening ten behoeve van de vereeniging ook dit bedrag verkregen, dan 2ullen de lasten uitmaken de anuïteit van I f 30 000, af tc lossen in 50 jaar tegen een rentestand van 4l/j pCt., of omstreeks f 1500 per jaar. Dit bedrag, gevoegd bij de meerde sub sidie van f 2500, vormt dus de last, die de Gemeente op zich neemt en bedraagt om streeks f 4000. Daartegenover zal de Gemeente eenige bate genieten voor het afstaan van grond. Wij zouden er in dit geval meer de voor keur aan geven, dat de vereeniging het ter rein in erfpacht verkreeg. Gerekend wordt, dat zij noodig heeft 2800 a 2900 M2 en wordt de prijs daarvan gesteld op f 3.50 per M2 en de canon op 4V2 pCt. van de koop som, dan wordt aan erfpacht ontvangen f4.50. De erfpacht voor het tegenwoordige ter rein, bedragende f 60 vervalt, zoodat de zuivere bate dus ongeveer f 400 zal bedra gen en de totaal last f 3600. Zal dus inwilliging van het verzoek een niet onbelangrijke blijvende uitgaaf ten ge volge hebben, zij zal ook, naar onze vaste overtuiging, bezuiniging op efen anderen post meebrengen. De Burgeravondschool zal, zoo niet geheel, dan toch voor het grootste deel haar reden van bestaan verliezen door de uitbreiding, die aan het onderwijs aan de Ambachtsschool zal worden gegeven. De Burgeravondschool heeft een driejarigen cursus en daarvoor zijn thans 7 klassenhet aantal leerlingen bedraagt 139. Hiervan behooren 99 tot de leerlingen van de Am bachtsschool, die de Burgeravondschool zullen verlaten zoodra de nieuwe school in gebruik zal zijn genomen. Daardoor vervallen al dadelijk 3 klassen, terwijl door het dalen van het aantal leer lingen per klasse nog een parellel-klasse kan vervallen, zoodat slechts drie klassen overblijven met 40 leerlingen. Zeker is het, dat daarvan nog S leerlingen naar de Am bachtsschool zullen overgaan, zoodat slechts 32 leerlingen overblijven. Letten wij nu op de voortdurend meerdere belangstelling, die het vakonderwijs onder vindt en vertrouwen wij op de medewerking Aanstaanden Vrijdagavond te half acht zal in de Doopsgezinde kerk een godsdienst oefening worden gehouden, waarin ds. Ten Cate zal spreken over de kerkhervorming en waarbij het zangkoor eenige liederen zal ten gehoore brengen. Bij de stemming van heden voor vier Notabelen bij de Ned. Herv. Gemeente te Amersfoort waren opgekomen 49 kiezers; de vier aftredenden, de heeren J. van Apel doorn JLzn., H. M. Brouwer, C. D. van Kuijk en H. Noorman, zijn allen herkozen. Uitsluitend op de benoemden waren stem men uitgebracht. Aan de postzegelfabrisk te Haarlem wordt met man en macht gewerkt om te kunnen voldoen aan de reusachtige aanvraag naar jubileum-postzegels, die einde November of begin December zullen worden verzonden. Tot lid der commissie van aanslag voor de Bedrijfsbelasting in den kring Amers foort is door Gedeputeerde Staten van Utrecht met ingang van 1 Januari 1914 benoemd de heer H. B. Lefebure, te Baarn, en tot diens plaatsvervanger de heer H. Ebbenhorst, Soest. De commies-titulair der posterijen en tele grafie H. Lukas, die 1 November wordt overgeplaatst van hier naar Maassluis, wordt hier vervangen door den klerk bij dat dienst vak J. van Zalinge, uit Amsterdam. Van de hand des heeren J. Peper is bij den uitgever C. J. A. van Dishoeck, te Bus- sem, verschenen de tweede druk van Ele mentair handelsrekenen*, het 3e stukje van »Zelf denken en doen*. De ondertitel luidt »eenvoudig leerboekje*. Nu, zóo eenvoudig is het niet; de 17 pagi na's en de 33 modellen bewijzen dit reeds. Het is in de eerste plaats geschreven voor _r0 vervolgklassen, herhalingsklassen, Mulo- ook van het Bestuur der Ambachtsschool, scholen en andere inrichtingen voor voort- dan meenen wij de voorspelling te mogen gezet onderwijs, waar de beginselen van wagen, dat de Burgeravondschool geheel, of handelsrekenen worden onderwezen, maar nagenoeg geheel, na verloop van eenigen tijd zal kunnen worden opgeheven. Niettemin zal ook deze inrichting den eersten tijd geld blijven kosten, ook omdat, bij eventueele opheffing der school, aan enkele leerkrachten wachtgeld zal moeten worden verleend. Vast staat in elk geval, dat de Burgeravondschool in 1914 en volgende jaren belangrijk minder zal kosten, zoodat deze vermindering het bovengenoemde bedrag van f 3600 ten goede zal komen. Voor het verschil tusschen de beide cijfers zal de Gemeente dan ook de mogelijkheid hebben geopend, Amersfoort een inrichting van vakonderwijs te geven, waarmede zij met elke andere Gëmeente kan wedijveren, en die het kan niet anders de bevol king in breede lagen ten goede zal komen. In dit vertrouwen hebben wij de eer uw vergadering voor te stellen, door vaststelling van bijgaand ohtwerp-besluit gunstig op het verzoek van adressante te beschikken. Omtrent de verbouwing van de Ambachts school en de bestemming, die daaraan zal worden gegeven, hopen wij U te zijner tijd de noodige voorstellen te doen. Boven genoemd ontwerp-besluit strektom te besluiten 1. de overeenkomst, aangegaan met de vereeniging Ambachtsschool voor Amers foort en omstreken*, waarvan akte is opge maakt, verleden voor notaris J. Bolk den 28 Januari 1903, te ontbinden met ingang van 1 Juni 1914, onder voorwaarde, dat op dien datum aan de Gemeente wordt uitbetaald het restant van de bij die overeenkomst ver leende hypothecaire leening, op den genoem den datum nog bedragende f 10800; 2. van genoemde vereeniging te koopen de Ambachtsschool met concierge-woning, voor de som van f 16 000 3. aan genoemde vereeniging in erfpacht te geven een terrein, ter grootte als nader zal worden bepaald, gelegen aan den Leus- derweg, ten einde daarop te vestigen een Ambachtsschool en eventueel later een Mid delbare Technische school, en wel voor den tijd, dat de daarop gevestigde scholen in beheer en onderhoud van de vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en om streken* zullen zijn, en onder woorwaarde, dat aan de Gemeente Amersfoort een erf- pachtsrecht zal zijn verschuldigd van 4V2 pCt. van de koopwaarde, gesteld op f 3.50 per M2. 4. aan meergenoemde /ereeniging, zoo noodig een hypothecaire leening op de door haar tc vestigen Ambachtsschool te verlee nen van f 130 000, onder voorwaarde, dat door de vereeniging aan de Gemeente zullen worden vergoed alle lasten, voortvloeiende uit de voor de versterking van het genoemde bedrag aan te gane annuïteitsleening, voor den duur van 50 jaren 5. Burgemeester en Wethouders te mach tigen, de uit deze besluiten voortvloeiende overeenkomsten aan te gaan, en daarbij zoo danige voorwaarden te stellen, als wensche- lijk zullen worden geacht. óok voor kweek- en normaalscholen, waar het rekenonderwijs nog verre van practisch is, ofschoon hier te lande het handelsonder wijs eindelijk tot zijn recht komt en ofschoon aan laatstbedoelde scholen de toekomstige leeraren aan de Handelsscholen worden ge vormd. Bij den zelfden uitgever verscheen ook de tweede druk van het ie deel van Han delsrekenen* door J. Peper en W. de Groot, leerboek ten gebruike bij het onderwijs in handelsrekenen aan Handelsdag- en avond scholen, Handelscursussen, enz. en voor zelf studie. Dit mooie boek van 172 bladzijden druks, verduidelijkt door 29 modellen in kleuren, alle ontleend aan de practijk, is geheel met de practijk in overeenstemming en bevat niet onmogelijke en onbestaanbare peuter- opgaven, doch met zorg aan de practijk ontleende werkstukken. Duidelijk, helder methodisch wordt alles er in uiteengezet. Dat van beide boeken, waarvan de eerste druk verscheen in April 1910, thans reeds een tweede oplage noodig is, bewijst hoe zeer ze met zorg zijn saamgesteld, Mejuffrouw A, G. Boshuizen (Kromme- straat) verwierf gister te Rotterdam het diploma als dames-kapster. Opzichter-machinist W. Snitker, van de H. IJ. S. M., hoopt 7 November den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden bij die Maatschappij in dienst trad. De heer B. ter Haar Romeny II. Jz., candidaat tot den heiligen dienst te Utrecht, heeft aangenomen het beroep naar de Ned. Hervormde gemeente te Deurne. Uit goede bron verneemt de >Avpst«,dat de generaal-majoor G. A. Buhlmann, comman dant der 4e divisie, zal worden benoemd tot luitenant-generaal-commandant van het veld leger. Wellicht bevatten de Laatste berichten in dit nummer de bevestiging van dit trou wens niet meer gloednieuwe bericht. Het blad voegt er aan toe »Door deze benoeming zal dus een officier zonder staf- of krijgsschool gevolgd te heb ben, worden benoemd tot de hoogste be trekking in het leger*. Dat is best mogelijkmaar zeker is. dat reeds èn als officier van politie èn als leer- aar aan de Kon. Militaire Acadeipie de toenmalige luitenant Buhlmann door al zijn leerlingen werd hooggeacht èn om zijn grooten tact èn om zijn grondige kennis. En wie zijn beter en juister beoordeelaars dan leerlingen. Kapitein V. A. J. Bloem en luitenant P. H. Schouten, van het ie regiment veld artillerie, zullen in December onderscheiden lijk te Leeuwarden en te Harderwijk tactische oefeningen bijwonen. De voetbalclub Het Vijfde speelde Zondag op het voorterrein der Infanterie-kazerne tegen Prins Hendrik, uit Arnhem, waarvan zij verleden Zondag verloor met 1- 7. Nu behaalde zij een 3—0 overwinning. De rust ging in met 1o. Na afgelegd examen kon gister het di ploma als Roode Kruis-helpster worden toe gekend aan alle acht deelneemsters die den eersten theoretischen en practischen cursus voor Roode Kruis-verpleegster hier he-.ben gevolgd. In alphabetische volgorde zijn het de dames: Boesehoten (Leusden), Breemer (Hoogland), Grootendorst, Krudop, J. Kuiper, M. van Vollenhoven, Snel en Zijlstra, alhier. Het comité voor Amersfoort heeft dus thans reeds een vrouwen-colonne van 8 en mannen-colonne van 22 leden. De laatste was gedurende de kermisdagen weer mobiel. Menigeen zal het rosetje in het knoopsgat wel hebben opgemerkt. Het bioscoop-theater aan de I.angestraat heeft weer een alleraardigst en zeer afwisse lend programma met interessante snufjes in zijn Pathé-courant, een prachtige film van de omstreken van Luchon, drie grappige ko mische tafereelen en als hoofdnummer »Het bloemenmeisje van Parijs*, een zeer span nend drama, goed van opzet en keurig geënsceneerd. In verschillende deelen van het land ver toont zich een weder de besmettelijke >KIeinsche Kippcnziekte*, welke verleden jaar hier en daar groote koppels 111 korten tijd grootendeels deed uitsterven. Elders werden daarom verscheidene dieren door de veeartsen ingeënt. Ook in deze omgeving hebben zich thans weer gevallen voorgedaan. Door het Bestuur der V. P. N. zijn nu maatregelen genomen om in overleg met de plaatselijke veeartsen de ziekte te bestrijden en is met den heer H. W. van Haselen, Rijks- en Gemeente-veearts te Amersfoort (Korte Bergstraat 5) een regeling getrof fen, waardoor, bij wijze van proef, de leden van de V. P. N. tegen een speciaal zeer bil lijk tarief hun dieren tegen de ziekte kunnen doen inenten. Voorts wordt getracht, spoedig een voor dracht door een deskundige te doen houden, waarbij dan ook de tuberculose, waaraan niet minder dan 25 a 30 pCt. van de hoenders ten plattelande lijden, zal worden besproken. Inmiddels is reinheid op de kippenverblij- ven, afzondering van zieke dieren en on middellijke kennisgeving aan het V. P. N.- bestuur ten zeerste aan te raden. De vereeniging Handelsschool voor Amers foort en omstreken* houdt Donderdag haar najaarsvergadering. Binnenkort zal ook te Amersfoort zijn op gericht een afdeeling der vereeniging »Onze vloot*. Naar de gister gehouden kaasmarkt wer den aangevoerd 9 wagens, bevattende 3700 pond kaas. De prijs liep van 31 tot 33 cent. De handel was vlug. De Zuidwester storm, welke hier Zondag avond omstreeks half acht plotseling opstak en tegen half elf even plotseling had uitge woed, heeft hier geen noemenswaarde schade aangezicht. 't Bleef bij eenige dakpannen, takken schoorsleenen, doch de zeilen der groote kermistenten hielden het. Anders dan te Tiel, waar de kap van liet circus-Wilke het begaf, doch de 3000 toeschouwers nog onge deerd konden wegkomen, evenals de 5000 bezoekers van Hagenbeek te 's llertogen- bosch, die, om ongelukken te voorkomen, reeds om 9 uur de tent moesten vcrla.en. Ook de Zaterdagavond der kermis is zon der veel kleerscheuren afgeloopen. Wat zuur verdiend loon vermorst, met, als gevolg, hier en daar een vechtpartij, doch de politie wist telkens met tact tusschenbeide te treden en erger te voorkomen. In 't geheel zijn gedurende de kermis- week 13 personen wegens dronkenschap in arrest gesteld. Aan 25 zwervers werd nacht verblijf verstrekt. Verschillende overtredin gen werden geconstateerdo.a. werd een boer ces bons villageois een dolkmes ontnomen door de politie, welke van deze Wapenwet-overtreding nauwkeurig aantcekc- ning hield. Aangehouden werden 3 gesigna- leerden. Woonwagen-bewoners, die met de kermis niets te maken hadden doch best weten dat cr in dien tijd gemakkelijk te rampassen valt, werden met spoed buiten de Gemeente geleid. De politie heeft weer een zware week achter den rug; geen nacht voor ruim éen uur ingerukt en 's ochtends weer vroeg present. De sluiting had weer op de oude, be proefde wijze plaats. Eerst de herbergen in den omtrek van den Hof, daarna geleidelijk de kramen en de spellen, zoodat men geen gelegenheid meer had, naar een café te gaan. Kort na eenen was alles rustig cn kon ook de polit e eenige rust nemen. om verhoog:- Adres va» Wei om boomen 1. 15enoe»-w school C. Benoemd - *jg foort met ai.s 2. Benoog Burger Benoemd Voorsta rge Geduld is een bloem, die teleurstelling behoeft om te bloeien. houder tot _jd van uc ondefJjjJ school Cr, d« Z. d-of "'lent 4. aanstelling iuH leeraar aan 5- ,In#?3i eenigmg 'n jj. Aangcnc: ,bn 6. Voorf.'cb lokaal aan «r:9; landbouw cn Als voren -g

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2