- Donderdag 6 November 1913. Van Houten's AMERSFOORTSCHE COURAIT. Kona Cacao No. 8335. 63e Jaargang. Haar liefste drank is Stadsnieuws. Citgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR P. J. raiDsnisa AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f 1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reolames 15 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden In rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht BUREAU: ZOHTSGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. EVOLUTIE. Er zijn tegenwoordig groote veranderin gen op til in sommige sociale verhoudingen, welke geheel het werk zijn van den ingenieur en van welker omvang men zich te nauwer nood een juiste voorstelling vormt, zelfs de mannen niet, aan wier pogingen deze veranderingen grootendeels te danken zijn. De exploitatie van het Rijk der lucht, niet alleen door de practische ontwikkeling der luchtscheepvaart, maar ook door de radio- telegrafie en de draadlooze telefonie, zal klaarblijkelijk zeer belangrijke veranderingen in het leven roepen in de internationale en de persoonlijke verhoudingen. Wanneer maar bij toeval de aandacht er op valt, moet het ieder opmerker wel duidelijk worden, dat de belangrijkste natio nale en comme.cieele ondernemingen afhan gen van de grenzen, welke den menschzijn gesteld door het feit, dat hij is gebonden aan de oppervlakte der aarde. Het geheele systeem van grondbezit en eigendomsrecht is ontstaan uit het harde feit, dat de mensch oorspronkelijk was gedwongen, op de aard oppervlakte te blijven, en dat degenen, die het land in hun bezit kregen, heerschappij konden voeren over de aarde. Deze macht bestaat nog, wat aangaat de producten van den bodem, maar zal weldra niet meer zijn te handhaven zoover't betreft vrijheid van beweging en van communicatie. Waarschijnlijk bestaat de voornaamste taak van vele Regeeringen in de controle over de havens en de inning van de in- en uit gaande rechten, hetgeen geheel samenhangt met de onmogelijkheid, tot nog toe, om op een andere wijze een land binnen te komen dan over de oppervlakte van het land of het water. De Duitsche philosoof Hegel heeft lang geleden reeds de aandacht gevestigd op het feit, dat zeeën moesten worden beschouwd niet als landen van elkaar scheidende, maar als verbindende wegen en hij legde ook den nadruk op het feit, dat de werkelijke grenzen van nationale gebieden niet zijn de oceanen, maar de bergketenen. Heden ten dage verschaft ons de ingenieur zulke degelijke middelen van vervoer b 0- v e n de aardoppervlakte, dat nationale gren zen in den ouden zin grenzen, welke met goed gevolg kunnen worden bewaakt door soldaten of douane-beambten stellig ver dwijnen, en door den luchtreiziger worden beschouwd met den zelfden blik, waarmee de toerist langs den Rijn nu kijkt naar de ruïnes van kasteelen uit den tijd van het leenstelsel, welke vroeger dien grooten ver keersweg beheerschten, dikwijls zeer tot nadeel van den handelsman. De groote sommen, gekapitaliseerd in ver band met den bouw, het onderhoud en het bedrijf van de spoorwegen der aarde, wer den voor het grootste deel verslonden door onteigening van den grond voor den weg en door den aanleg van den weg zelf. Eveneens hebben de groote telegraaf- en telefoonnetten groote bedragen verslonden door den bouw der overland-lijnen en het leggen van onderzee-kabels, waarlangs de berichten, waaruit zij hun inkomsten putten, worden overgebracht. De mensch was tot nog toe een schepsel, dat in twee dimensies leefde en zich bewoog, terwijl hij geheel vertrouwd werd met de eigenschappen van drie dimensies en zich zelfs de weelde heeft veroorloofd, bespiegelingen te houden over de mogelijkheden van nog wijder ruimten maar wanneer hij heden ten dage begint het luchtruim te annexeeren boven de aardoppervlakte, waarop hij zoo lang heeft rondgekropen, dan is het moeilijk voor hem, zich voor te stellen hoezeer al zijn oude, in een onafzienbaar verleden wor telende, tradities worden aangetast. Draadlooze telegrafie en draadlooze tele fonie zullen weldra een groot deel van het kapitaal teruggeven, dat thans is opgehoopt De H. IJ. S. M. denkt er over, het buurt verkeer uit te breiden o.a. op de trajecten Barneveld-Voorthuizen-Utrecht C. S. en Kes- teren-Utrecht C. S. Daarvan zal de winkelstand te Amersfoort voordeel hebben. in den aanleg van bestaande netten van snel verminderende waarde; luchtscheepvaart vraagt geen kosten voor den weg en stoort zich evenmin aan nationale als aan privaat- grenzen. Protest zal even weinig baten tegen de uitbreiding van de eerste, als politieke onte vredenheid tegen de laatste. Een geduchte ommekeer is onvermijdelijk en zij zullen wijs handelen, die, het nutte- looze van tegenwerking inziende, zich zoo spoedig mogelijk in de nieuwe omstandig heden schikken. November. Is Januari de maand van de kou, Maart die van de buien, Juli (althans indien zij zich een beetje beter gedraagt dan die van 1913) die van den zonneschijn, Augustus die van het onweer en December die van de donkernis, November, de laatste maand van den meteoro- logischen herfst, mogen wij gerust de mist- maand noemen. Ten minste wanneer er geen atmosferische storing holderdeboldert. Een paar maal komt in deze maand een barome trische depressie in onze onmidde'"jke nabij heid. Dan woedt en stormt het uit Zuid-West, soms uit Noord-West, en af en toe plast de regen neer. Maar wanneer de barometer hoog staat, heerschen nevel en mist. Alleen omstreeks het middaguur kan men de zon de nevelen zien doorboren, 's Nachts daalt de thermometer bij helder weer tot bij het vriespunt. Vorst van beteekenis kwam in November zelden voor. Maar er zijn uitzon deringen. Men denke aan 1890. In landbouwkringen let men nog steeds op de weersgesteldheid van enkele Novem berdagen en knoopt daaraan weersvoorspel lingen vast. Zoo heet het, dat een vochtige Allerheiligendag veel sneeuw voorspelt en een vroegen winter. Allerheiligen viel op gepasseerden Zaterdag, een echten regendag. Dat belooft dus wat. »Zoo het op Allerheiligendag sneeuwt, Leg dan uw pels gereed». Ook 11 November is een dag van gewicht, zooals blijkt uit het volgende rijmpje ïMartinusdag droef Winter niet stroef Is hij helder Bloempjes vlug in den kelder Wolken op Martinusdag, Winter onbestendig worden mag». Dan volgt 19 November, St. Elisabethsdag: >Sankt Elisabeth zegt het an, Wat de winter wordt voor 'n man». Katharijnedag 25 November heeft een bijzondere beteekenis. Is het toch 's avonds vóór Katharijn mooi weer, dan krijgt men een droog, is het slecht weer, een regenachtig jaar. En »Zoo de dag is op Katharijn, Zal de gansche zomer zijn». Op St. Andraesdag, 30 November, mag het volstrekt niet sneeuwenwant »Sint Andreas-snee Doet de zaden wee». Honderd dagen blijft deze sneeuw liggen. Het graan verstikt er door! Ook in andere opzichten is 30 November een belangrijke dag, een, die de nieuwsgie righeid van verliefde meisjes bevredigt! Bij slecht weer schopt het meisje met den grooten teen tegen den wand van haar bed en zegt dan het volgende rijmpje op Bedstede ik schop je, Sint Andreas ik bid je, Dat toch verschijn, De allerliefste mijn». Wegens het tweede abonnements-concert op 9 December zal prof. dr. K. Kuiper zijn tweede voordracht over Homerus hier hou den op 11 December. In den Nationalen voordrachtenwedstrijd, uitgeschreven door »Volharding« te Deven ter en aldaar gehouden, verwierven me juffrouw Chr. Heinz met den heer J. van den Heuvel den 1 sten prijs-en een eereprijs in de afdeeling komische duetten, en de heer P. Voskuilen een 3den prijs in de af deeling komische solo's. De groote zaal van «Volksheil» te Nijkerk, waar de Wognummers morgenmiddag zin gen, is totaal uitverkocht. Als zij morgenavond hier in de Groote kerk komen, zullen zij ook slechts weinig plaatsen onbezet vinden, want de heeren G. van Dorssen Zn., Langestraat 52, hebben ook nog maar een klein aantal kaarten. Zorgt er dus voor, er intijds bij te wezen. Zooals uit een advertentie hierneven blijkt, wordt van morgen tot en met Donderdag avond 13 November in de bioscoop De Arend vertoond de film »De laatste dagen van Pompei», naar den roman van Sir Edward Bulwer Lytton. Wij ontvingen een geïllustreerd tekstboekje, waaruit blijkt hoeveel zorg door de Pasquali- maatschappij is besteedde aan de vervaardiging van deze film, die reeds over de geheele wereld met succes is vertoond en volgens velen de film »Quo Vadis» overtreft. Het keurig uitgevoerde tekstboekje geeft eenige photo's van personen en tooneelen, en een uitgebreid overzicht van den loop van het verhaal, dat trouwens wel over bekend is. De gymnasiasten zullen zich reeds morgen kunnen vergasten aan een der bigse, die de aanwezigheid der film aankondigt; indien althans de automedon vertrouwt raakt met het hem ongewone vehikel. In de Luthersche kerk hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan ds. A. L. Hoorn, emeritus Hervormd predikantin de Doopsgezinde kerk, ds. Ten Cate. Op Dinsdag 9 December zullen aan 70- jarigen worden uitbetaald twee termijnen van de ouderdomsrente en wel voor de week van 3 December, datum van invoering der Invaliditeitswet, en voor die van 9 December. Het verluidt, dat op omstreeks éen pro cent der aanvragen afwijzend is beschikt. Het Kon. meteorologisch instituut te De Bilt heeft het volgende voorloopige overzicht gepubliceerd van het weer in October. Evenals in de vorige twee maanden was ook in October de regenval beneden het normale gemiddelde. Over geheel Nederland bedroeg hij slechts twee-derde van de nor male hoeveelheidin het Zuidelijk deel iets meer. De temperatuur was nagenoeg 2 graad C. boven de normale. Te De Bilt was het aantal dagen met betrokken weer betrekke lijk gering en het geheele aantal uren met zonneschijn ongeveer gelijk aan het normale aantal. Mejuffrouw G. Lap is benoemd tot onder wijzeres aan de openbare Lagere school in de Kerkebuurt te Soest. De jongedames M. C. Bruens, R. A. van den Hoven, C. J. C. van Andel en M. J. D. van Andel behaalden de akte orde- en vrije oefeningen der Gymnastiek. Luitenant-kolonel W. J. Steinbuch aan vaardde heden het bevel over het 5e regi ment infanterie. De nog jeugdige Officieren Gymnastiek- en Schermvereeniging, die met grooten ernst haar oefeningen houdt in de zaal-De Jong aan de Verlengde Wilhelmina-straat, had gisteravond gasten. Tal van dames en eenige heeren hadden gevolg gegeven aan de vrien delijke uitnoodiging en dat allen volop ge noten, bleek wel ten volle uit het daverend .pplaus als iets heel moois te zien werd ge geven, hetgeen zeer dikwijls voorkwam, zoowel bij de gymnastiek als bij het scher men. Kapitein H. J. Bierman sprak, eer hij de oefeningen deed beginnen, een welkomst woord, waarin bij er op wees, dat de ver- eeniging zeer erkentelijk was, dat zooveel dames het slechte weer hadden getrotseerd om kennis te maken met iets, dat voor de meesten nog wel gloednieuw was, iets on bekends, dat daardoor wellicht nu nog on bemind zou zijn,, doch bij geregelde beoefe ning onder de zoo eminente leiding van den heer P. de Jong stellig aller volkomen sym pathie zal wegdragen niet alleen, maar ook al spoedig zal worden de meest geliefkoosde lichaamsoefening. «Gymnastik ist Gewandheid in jugendlicher Freude» heeft een der bevorderaars van dezen tak van goede sport gezegdin den aanvang geeft zij tal van bezwaren, die er echter zijn om te worden overwonnen en die men stel lig ook meester zal worden als men iedere week trouw komt en ernstig zich oefent. Het begin is ereen zaal, die in ieder opzicht uitstekend is ingericht en alle ge makken biedt, en een instructeur, die zijn sporen als zoodanig dubbel en dwars heeft verdiendtwee factoren, die er stellig toe zullen meewerken, dat de dames zoowel gym-

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1