Dinsdag 11 November 1913. No. 8337. 63e Jaargang. Stadsnieuws. .AMERSFOORTSCHE DOURAIT. ve Tan de faamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. ran Cleeff p. j. HOOFDREDACTEUR AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond, Abonnement per 3 maanden ft.— franco per post f1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleële- en ontelgenlngs- advertentiën per regel 15 cent Reolames 1—5 regels ft.*$. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. BUREAU; KORTBC1XLAOHT O. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. SCHIETOEFENING. SLÏÏÏF""11? van Amerafoort Drengt ter openbare kennis, dat op Donderdag LSrSSr -1913' dcor het 3de Regiment eehonH™^een schietoefening zal worden 5. Uart&e orfeniD«,"l™i'' °P d.?' £?w™n.'n r0"1™ Zuidalyk m tim«* u'n neg Amersfoort-Utrecht, ter hoogte van M. P. 84-6. w°rdt geschoten in de richting van de derhefde °P "ohijven °P8e8teld °P de Lena- Het geheele terrein in de schootsrichting tot ?fD nvNiwf?r?Twe3 moet gedurende de oefening al» ONVEILIG en ONBEGAANBAAR worden beschouwd; het zal tijdig in de rondte met roode vlaggen en posten worden afgezet. De oefening zal aanvangen te ongeveer elf uur 7\m,i het einde zal aangegeven worden door het strijken der vlaggen. Met toestemming van de betrokken autoritei ten wordt gedurende de schietoefening het ver keer gestremd op het gedeelte van den Provin cialen grindweg van Doorn naar Lensden, gelegen tusschen de K. M. palen 6'/» en 9. en op den Treekerweg. Waarschuwingsborden zullen de aisluiting van het verkeer nader aangeven. Een ieder hoede zich voor het aanraken van een niet-gesprongen projectiel wegens het govaar voor ontploffing. Van het vinden van zulk een projectiel wordt bericht ingewacht bij den Commandant der Vesting-Artillerie, kazerne der Vesting-Artillerie te Utrecht, waarna het door diens zorg onscha delijk zal worden gemaakt. De schjjven, vlaggen, telefoongeleidingen, enz. zijn Rijks-eigendom, waarvan het ontvreemden strafbaar is volgens de wet. Amerafoort, 11 November 1913. De Burgemeester, Van RANDWIJCK. STREMMING VAN HET VERKEER. Met toestemming van de betrokken autoritei ten wordt gedurende de SCHIETOEFENINGEN BIJ SOESTERBERG op 13 November 1913 het VERKEER AFGESLOTEN op 1. het gedeelte van den Provincialen grind weg van Doorn naar Leusden, gelegen tusschen de K. M. palen 8U, en 9; 2. den TREEKERWEG. Utrecht, 11 November 1913. De Commandant van het lie Bataljon 3de Regiment Vesting-Artillerie, VAN DEN BROEK E. WAARSCHUWING. De Commandant van het He Bataljon van het 3de Regiment Vesting-Artillerie maakt he kend, dat vermoedelijk enkele NIET-gespron- gen projectielen op de Leusderheide liggen. Hij waarschuwt een ieder voor het gevaar deze voorwerpen aan te raken en verzoekt be richt, met opgave van plaats, van het even tueel vinden daarvan. De vinder krjjgt 2 gulden belooning. Ter herkenning dezer projectielen zie de afbeel ding. Utrecht, 11 November 1913. De commandant bovengenoemd, VAN DEN BROEKE Kazerne Vesting-Artillerie. Het Zuiderzeeplaii. (INGEZONDEN.) De Minister van Waterstaat heeft blijk baar eer de Tweede Kamer haar openbare beraadslagingen begon een commissie benoemd om het twintig jaren oude plan voor droogmaking der Zuiderzee in overeen stemming te brengen met de eischen der nieuwere techniek. Wij wenschen den Minister gaarne heil met dezen gelukkigen maatregel, welke be wijst, dat Z. Exc. niet halstarrig vasthoudt aan hetgeen twintig jaren geleden op het papier werd gesteld, maar nu verouderd is. De samenstelling van de commissie schijnt ons evenwel wat eenzijdig. Twee ingenieurs van den Rijks-Waterstaat, een ingenieur van den Provincialen Waterstaat, en twee aan nemers van publieke werken die allen zijn natuurlijk min of meer afhankelijk van den Minister. Maar dat is niet erg, want wan neer deze technici aan het becijferen gaan, zal de waarheid toch wel zich baanbreken, en de slotsom zich opdringen, dat twintig jaren geleden de afsluitdam Wieringen— Piaam veel te goedkoop geraamd, en het geheele werk te laag geschat is. Waartoe dient eigenlijk die grootsche afsluitdam van de Noord-Hollandsche kust over Wieringen naar Piaam op den Frieschen oever der Zuiderzee, en wat zal zijn nut zijn Wij hebben reeds herhaaldelijk getracht, uiteen te zetten, dat die dijk groote schade zal aanrichten aan den Frieschen oever. Zijn aanwezigheid zal het Zuiderzee-water veel hooger dan thans tegen den Frieschen wal opzetten, zoowel ten Noorden als ten Zuiden van Piaam. Voorts bescaat er overgroote kans, dat het IJselmeer achter dien afsluit dijk nooit ofte nimmer een zoetwater-meer wordt, waarvan Frieslands boezem voor waterverversching dus nooit eenigen dienst zal hebben. En ten andere zal dat IJselmeer, als inge sloten plas van bijna honderd vijftigduizend Hectaren oppervlakte achter den afsluitdijk dat is in den boezem van ons vaderland steeds een zeer onwelkome gast blijven, waarvan wij niet anders dan schade en overlast kunnen hebben. Bedenken wij nu daarbij, dat die vermaarde afsluitdijk|minstens zestig of zeventig millioen, maar hoogst waarschijnlijk wel honderd millioen, zal kosten, dan rijst natuurlijk on willekeurig de zelfde vraag, welke bij ieder een opwelt, die de piramiden van Egypte zietWaarom zullen wij ons eigenlijk te buiten gaan aan het maken van zulk een volslagen onnut reuzenwerk? Willen wij gedeelten van de Zuiderzee droogmaken, er is niets, dat ons belet om dadelijk aan het werk te tijgen. Maken wij vooraf geen afsluitdijk van Wieringen naar Piaam, dan zullen wij de ringdijken der afzonderlijke polders iets zwaarder moeten maken ziedaar het geheele technische onderscheid der beide methoden. Maar dan zullen wij ten minste niet die uit gave van honderd millioen op onze maag hebben, welke als niet anders dan rein ver lies te boeken is, omdat wij ze geheel noodeloos in het water werpen. Wij hebben dus gemeend er op te moeten wijzen, dat wij voor droogmaking der Zuiderzee ons geld beter kunnen besteden. Wij zijn .varm voorstander van de geheele droogmaking der Zuiderzee en wij willen haar steunen met volle kracht; maar om thans een plan van halve droogmaking te gaan uitvoeren, dat reeds twintig jaar oud is, en dat gedurende al dien tijd door een aantal technici met wantrouwen is gade geslagen, schijnt ons niet aanbevelenswaard. Bij de eindstemming der Staats-commissie van 1892 hebben zes leden tegengestemd, en wel twee flinxe financiers als de heeren mr. M. Mees, uit Rotterdam, en mr. S. van Nierop, uit Amsterdam, twee degelijke rechts geleerden als de heeren mr. E. Rahusen en mr. J. D, Vcegens, en twee hooggeplaatste technici als de heeren J. M. F. Wellan, In specteur, en J. W. Welker, hoofd-ingenieur van den Rijks-Waterstaat. Hieruit zal den weiwillenden lezer blijken, dat schrijver dezes niet de eenige is, die meent, dat wij beter doen door dien afsluitdijk achterwege te la ten. Het is wel mogelijk, dat er vooral in Fries land eenige warme voorstanders zijn van het plan der Staats-commissie van 1892. Wel licht, dat velen aldaar zich vleien met de ge dachte, dat er door den afsluitdijk minder onderhoudskosten zullen zijn aan de zeedij ken, en dat er zoetwater beschikbaar zal ko men voor den boezem. Welnu wij stellen er prijs op, het met eenigen nadruk te zeggen, in de hoop, dat zulks onze Friesche vrien den bereiken mogehet tegendeel is waar9e afsluitdijk zal voor Friesland een oorzaak zijn van harden achteruitgang, van hoogere onderhoudskosten aan zeedijken, en van geenerlei verbetering van het boezem water. Is die grootsche dijk ooit tot stand ge komen wat wij betwijfelen dat ooit ge beuren zal dan zullen de Friezen de eer sten zijn om te zuchten»Waren wij maar van dien ramp ontslagen* Ten Zuiden van Piaam, waar de ontworpen dam met een Noordwaarts gekeerden scher pen hoek zal aansluiten aan de Friesche kust, zal de Zuidwestenwind het water van het IJselmeer daarin voortdurend opwaaien, wel twee of twee-en-een-halven Meter hoog, en daar ter plaatse is in den afsluitdam geen uit weg voor het water ontworpen. Ten Noorden van Piaam zal het tusschen do eilanden binnenstroomende Noordzee water veel hooger dan thans tegen de Friesche kust opzetten, om de goede reden, dat de vloedgolf, met de zelfde kracht als voorheen naar binnen druischende, zich zal moeten bergen op het halve oppervlak. Voor heen kon zij doorgaan tot Urkthans zal hij moeten stand houden bij Wieringon. Er zijn menschcn, die beweren, dat dit onjuist is en dat de Noordzee, uit bescheiden heid om ons niet te benauwen, van zelf zal buiten blijvenmaar helaas dc Noordzee weet niets van den aanleg van dien afsluit dijk, en rolt naar binnen alsof wij niets hadden aangelegd. Zóo heeft de Noordzee reeds vele eeuwen gedaan. Er is dientengevolge een harmonisch verband ontstaan tusschen de kracht van dc instroomende vloedgolf, de afmetingen van de vier openingen tusschen de eilanden, waardoor dat water binnenkomt, en het oppervlak der Zuiderzee, waarin dat inge stroomde Noordzee-water zich tijdelijk moet bergen. Die drie cijfers hangen aan elkaar maar de kracht van de Noordzee blijft steeds de zelfde. Gaan wij dus de afmetingen van een der beide andere factoren moedwillig veranderen, dan zal de natuur noodzakelijk den vroegeren toestand willen horstellen. Wij zullen geen verandering aan een der laatstgenoemde twee factoren tot stand kun nen brengen, tenzij wij ook do openingen tusschen de eilanden wijzigen, zoodat minder Noordzee-water naar binnen kunne stroomo. Maken wij de openingen tusschen de eilanden nauwer, dan zal de Noordzee met verdubbelde woede zich elders een doortocht banen, hetgeen door onderscheidene technici, als de heeren Van der Vecht, Welckcr en dr. Lorié, reeds terdege is uiteengezet. Maken wij dus de openingen tusschen de eilanden geheel dicht, zooals thans wordt voorgesteld, dan moeten wij een harden aan val van dc Noordzee afwachten en o.is daar tegen wapenen. Maar dan houden wij ten minste het Noordzee-water buiten en blijven wij meester in ons eigen huis. Gaan wij daarentegen den derden factor verkleinen, en de Noordzee tóch toelaten in een Zuiderzee, welke de helft kleiner is gemaakt, aan veroorloven wij aan de Noord zee, haar woede te koelen op de binnenzijde der vier eilanden, welke wij helaas zonder genade zullen zien wegwasschen. En als de eilanden weg zijn, dan liggen de Friesche dijken en de afsluitdam het eerst aan dc beurt om óok te verdwijnen. Wij wenschen met aandrang, dat de vrien den in Friesland zich van dit alles behoorlijk rekenschap mogen geven. Willen wij de Zuiderzee ooit droog krijgen, dan bestaat daartoe slechts éen rationeel middel, dat is om regelrecht de Noordzee aan te vallen en haar terug te dringen tot buiten onze landpalen. Al wat wij trachten langs anderen weg, moet noodzakelijk meer nadeel dan voordeel geven. Het zij verre te beweren, dat het sluiten der openingen tusschen de eilanden een ge makkelijk werk zal wezen maar het moet toch worden opgemerkt, dat wij daar in veel gunstiger omstandigheden zijn dan om de laatste opening dicht te maken van den afsluitdam tusschen Wieringen cn Piaam. Op de eilanden hebben wij vasten bodem onder de voeten, hebben wij zand beschikbaar zooveel wij wenschen, on voorts al de plaats om werkvolk en materialen bijeen te brongen, zooveel als noodlg ls; Bij het dichtmaken van den afslultdtfk daarentegen, zijn wij in volle zee, en wij mogen den goeden hemel danken, als het water niet de twee nog niet aaneengesloten einden van den dam weg sleept, waarop wij werken moeten om ze tot ócn te brongen. Het lijkt wel alsof sommige menschen verstoord zijn, dat ccn en ander door ons met eenigen nadruk werd uiteengezet. Zij vreezen blijkbaar, dat onze artikelen het geheele ontwerp van dien moolen afsluitdijk zullen omverwerpen. Maar als dat plan niet zóóveel mans is om aan een paar rogeion druks te wedorstaan, is hot dan wel de moeite waard, zooveel drukte te maken om hot overeind te houden Wanneer wij aanraden, afgekeurde pant serschepen of oude pakketbooten te gebrui ken om den stroom te breken in de openin gen, welke te sluiten zijn, dan noemt men dat een oudroest-mothodeDit is nogal vermakelijk. Onze tegenstanders doen wol zoo wijs, niet van oudroest te sprekenwant wat is moer oud-roeat, dan het plan van twintig jaren oud, waarvan geen cijfer meer overeind staat van verre een mooi paleis, cn van dichtbij een verlept cotr.cdle-scherm van bestoven bordpapier en spinrag 1 In do Veroenigde Staten heeft men reeds oude pantserschepen op den zeeoovcr gezet om zo te doen dienen tot kustverdediging. Waarom zouden wij ze dan niet mogen ge bruiken voor bescherming van don oever, niet tegen den vijand, maar tegen de gol ven van de Noordzee? Zijn er niet genoeg afgekeurde pantserschepen te krijgen hetgeen wij botwijfelon wat belet dan, afgedankte pakketbooten te gebruiken Wanneer Friesland zich bij voorbaat heeft vergast op het zoete water van het IJsel meer, dan moet het wel hard zijn, op een maal te zien aangetoond, dat dit alles niet anders is dan ccn droombeeld, een lucht spiegeling In dc woestijn, dat voor den dor stenden zwerver nooit te bereiken is. Maar het is toch beter ton halve gekeerd dan ton hccle gedwaaldvooral wanneer honderd millioen op hot spel staan, zooals hier het goval is. Waarom te blijven volharden bij een oud plan, dat door den drang der tijden volslagen kaduuk is geworden? A. L. H. OBREEN. Ingenieur. Velp, November 1913. Evenals in vorige jaren, toen nog slechts terloops ter sprake kwam het plan om de torentjes der Kamporbinnenpoort te sloopon, worden ook thans pogingon aangewend om zc te behouden en wordt getracht een andere oplossing dan nu juist afbraak te vinden om aan do inderdaad grootere eischen voor het vorkeer tegemoet te komen. In hot vorige nummer deelden we Iets mee omtrent dc schitterend geslaagde ab.rmcering van onze nieuwe brandweer. Toen plotseling ain den telefonist bevel werd gegeven te slarmcercn voor zwaren brand In den oliemolen van de N. V. van J. van Vollcnhovcn was zelfs de opper- brandmccstor zeer benieuwd hoe dat zou afloopon. Want do waterleiding heeft daar juist een zoogenaamd dood punt. Als gezegd, werd in een minimum van tijd van den ladderwagen met vier stralen water gegeven, zonder extra-druk of hoe dan ook. Dczo krachtproef hoeft wel aangetoond, dat op de brandweer volkomen te rekenen valt. Aan het plaatselijk telefoonnet is thans met no. 293 ook aangesloten de heer J. M,

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1