Advertentiën. dienstbode Reinboud, Nieuwstraat 14, zoodat thans alle hoofdlieden der brandweer telefonisch zijn verbonden. Bij het leggen der nieuwe rioleering in de Langestraat tusschen Varkenmarkt en Oude Vischmarkt heeft men op een gemiddelde diepte van 1.30 M. onder de tegenwoordige bestrating gevonden een aaneengeschakelde rei van veelal nog goed bewaarde boom stammen. De overblijfselen van de eerste verharding van dezen verkeersweg? De heer W. van Achterbergh (West singel), sedert 1890 kerkmeester van de Luthersche kerk, heeft als zoodanig bedankt. De jongedames E. Latenstein van Voorst en S. A. de Kanter verwierven de akte orde- en vrije oefeningen der Gymnastiek. De heer E. H. C. Genis, chef van het be stel- en ijlgoederenbureau der Ned. Centraal Spoorweg-Maatschappij en sedert 33 jaar werkzaam bij het goederenvervoer aan het station hier, hoopt 1 December zijn 40-jarige ambtsvervulling bij die Maatschappij te her denken. Generaal-majoor P. W. Weber, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Ko ningin, commandant der 4e divissie, heeft Zaterdagmiddag zich doen voorstellen de officieren, hier in garnizoen. Aanstaanden Maandag zal te 's-Graven- hage door H. M. de Koningin het vaandel worden uitreikt aan het 16e regiment infanterie. Den igden wordt het hier gepresenteerd aan het korps. Luitenant J. P. Bolten, commandant van het mitrailleur-peloton van het 16e regiment infanterie, heeft een toestel uitgedacht, waar door de verraderlijke rookpluim achter de dekking wordt geleid. De uitvinder vroeg reeds patent. Moet hier de derde Garanten-vereeniging opgericht Zij zal tot gevolg hebben het kleiner worden van den post zaalhuur van »Amicitia« voor haar Bestuur de treffende leering, dat het veelhoofdig monster »publiek< telkens weer doet herinneren aan het wijze woord in den gevel van het Stadhuis te 's-Graven- hage, dat leert, dat zelfs Jupiter het niet allen naar den zin kan makenen voor de be zoekers van »Amicitiac, dat er betere voor stellingen komen. We zijn hier verwend door de abonne- ments-concerten van de firma Stoker Reddingius; in de laatste jaren hadden we de beste tooneelgezelschappen met de nieuwste stukken doch. evenals een tiental jaren geleden, na het Udel-quartet, de h.el mooie avonden van de Italiaansche opera en zooveel meer, dreigen we weer af te dalen tot >provinciaaltjes, die alles slikken», Wat gisteravond door het Opera-ensemble werd gegeven, was verre beneden peil. Het spreekt vanzelf, dat we hier niet kun nen eischen een tuin-scène als in het eigen opera-gebouwmaar zóo pover als hier de enscenneering was, ging er toch wel wat erg overheen. En de zang, behalve dan van »Mephisto«. Nog nooit hebben we het spinneliedje en het air des byoux zóo hooren verhanselen terwijl in de quartetten de zangeres wel degelijk over stemmiddelen bleek te be schikken, hetgeen Faust niet éen oogen- blik vermocht te bewijzen, Iemand, die de pauze benutte om liever weer huistoe te gaan en zijn buren een wel gemeend »sterkte« toewenschte, had niet zoo heelemaal ongelijk. Als 't zoo doorgaat, zal er, eer zij Don derdagavond voor 't laatst hier wordt ge geven, nagenoeg geen Amersfoorter meer zijn, die de werkelijk heel mooie Pasquali- verfilming van Bullwer's «Laatste dagen van Pompei' 1 niet heeft gezien. Voorstelling na voorstelling is »De Arend* uitverkocht en lang vóór de volgende begint alweer lief hebbers in overvloed. Er komen er om den roman, dien ze in hun schooltijd bij fragmenten leerden ken nen en later lazen en herlazen, in beeld te zienanderen komen om te genieten van de kostbare reconstructie der kunstschatten, die zóo veel eeuwen onder de lava-poeder bedolven lagen weer anderen om het vurige spel der Italiaansche atrices en acteursof om op zeer aangename wijze antiquiteiten te repetceren. En allen genieten. Inderdaad heeft de Pasquali-maatschappij hier een reeks zeer goed aaneensluitende beelden gegeven, welke het zien en herzien overwaard zijn, terwijl de directie van de bioscoop »Dc Arend* met zoo mogelijk nog grooter zorg dan gewoonlijk, men zou zeg gen met zekere piëteit, ze doet projecteeren en toelichting en begeleiding, vooral door het orgelspel, wonderwel samenwerken tot een zeer goed geheel. Donderdagavond onherroepelijk de laatste voorstelling. Het is bepaald jammer, dat te gelijker tijd in het bioscoop-theater aan de Langestraat >Ivanhoe« gaat. Daarvan ware meer te ge nieten geweest wanneer ook deze prachtige film wat later ware gegeven. Ook hier een kostelijke herinnering aan Walter Scott's wellicht meest beroemden, althans meest bekenden roman, heel goed in scène gezet en door de hoofdpersonen zeer goed gespeeld. Rebecca, lady Rowena, Isaac van York (uitgebeeld door mister Herbert Brennon, die den »Ivanhoe* voor het tooneel be werkte), Ivanhoe, Richard Leeuwenhart, Cedric de Sakser, Robin Hood, Wamba, Curth, Brian de Bois Guilbert, Front de Boeuf, Jan Zonderland, de Tempeliers al die oude kennissen treden er in op en doen het mooie verhaal volkomen tot zijn recht komen. Het wemelt van krijgsvolk en van volgelingen van Robin Hood en bij tijden is 't alsof men werkelijk den aanval op Torquilstone bijwoont. Een werkelijk schitterende bewerking, welke ook dit zeer bijzondere heeft, dat de hoofdmomenten zóo zijn aaneengeregen, dat er een zeer goed geheel ontstond. De cinema-courant geeft onder meer een degen-tornooi te Parijs, den intocht van den hertog van Cumberland te Berlijn, een motor-rijwielwedstrijd met een ongeval dat wonderwel afloopt, en het laatste op het gebied van dames-nachtmutsjes snoesjes, zeide een dame, wier begeleider vrij hardop hoopte, dat de zeer flattante lapjes kostbare kant niet algemeen zouden worden inge- voerd. Hem ter wille zullen we niet ver klappen, waar ze voor grof geld natuur lijk te koop zijn. De bekende Dikke Billy als keukenmeid en de geweldig onhandige cinema-operateur doen de menschen tranen lachen. Laatst genoemde film geeft tevens een leerzaam kijkje in de cabine eener bioscoop en toont hoe ook het goed projecteeren een kunst op zich zelve is. Toen in den zomer van 1912 in Overijsel en Gelderland de hoenders bij honderdtallen aan de verwoestende besmettelijke Kleinsche kippenziekte stierven, werd voor het eerst te Amersfoort door het V. P. N.-bestuur de tevoren bijna onmogelijk geachte maatregel genomen om de kippen op groote schaal tegen deze ziekte te doen inenten. Bij verschillende landbouwers, alwaar van groote koppels verscheidene dieren reeds waren gestorven, kwam de ziekte dadelijk tot staan en ongetwijfeld zijn toen zeer velen voor groote en kleinere geldelijke verliezen gespaard gebleven. Zoodra enkele weken geleden bekend werd, dat de gevreesde ziekte zich weder in Gel derland vertoonde, werden door het Bestuur alle voorbereidiugen getroffen om, mocht zij zich uitbreiden tot in de nabijheid van het gebied der onderafdeeling, onmiddellijk tegen de ziekte te kunnen optreden indien dit noodzakelijk mocht blijken. Helaas is dit reeds thans het geval. In de omgeving, zoowel te Barneveld als te Woudenberg en te Scherpenzeel, eischt de Kleinsche ziekte verscheidene slachtoffers, terwijl verdachte gevallen zich inmiddels ook in de onmiddellijke nabijheid van Amersfoort hebben voorgedaan. Verschillende kippenho'- Jers lieten dan ook hun dieren reeds weder inenten en ontzagen de kosten, welke soms 10 cent per hoen bedragen, niet. In de verwachting, dat zeer velen van de gelegenheid zullen gebruik maken, heeft het V. P. N.-bestuur thans een regeling ge troffen met de veeartsen te Amersfoort, te Soest en te Woudenberg, waardoor de leden van de V. P. N. bun dieren door deze heeren tegen den halven prijs, en bij groote aan tallen tegen nog belangrijk lager tarief, kunnen doen inenten op vertoon van hun lidmaatschapskaart van het loopende jaar. Uit die maatregelen blijkt tevens weder het groote nut van een goede organisatie en mooie samenwerking, zooals deze zoo lang reed9 in deze vereeniging heeft bestaan. Plaatselijke vereenigingen toch kunnen on mogelijk een zóo nauw contact hebben als de groote V. P. N. met haar vertakkingen over het geheele land en worden dus ook niet intijds gewaarschuwd als er een besmet telijke ziekte in aantocht is. Niet alleen is er voor gezorgd, dat de kip penhouders belangrijk worden geholpen om zich tegen onmiddellijke schade te vrijwaren, maar er zijn ook maatregelen genomen om hen voor te lichten hoe verschillende ziekten kunnen worden voorkomen. Daarom zal aanstaanden Donderdag, 13 dezer, door dr. B. J. C. te Hennepe, bacterio loog en veearts aan de Rijks-seruminrichting te Rotterdam, een voordracht worden ge houden over hoenderziekten, waarbij vooral de Kleinsche ziekte en de tuberculose wor den behandeld. Deze voordracht wordt, blijkens adverten tie in dit nummer, gehouden in de groote zaal der sociëteit »Vereeniging« (de Land- bouwbeurs) ingang Valkestraat, te Amers foort. Later worden ook lezingen gehouden te Woudenberg en te Leusden eD omgeving, terwijl cursussen van 10 lessen worden ge geven te Soest en te Hoogland. Geen kippenhouder verzuimt, de steeds hoogst interessante en duidelijke voordracht van den hier bekenden, opgewekten spreker te gaan hooren. Ook niet-leden van de V. P. N. zijn har telijk welkom. Tot zoover het communiqué. Het vinde echter geen plaats zonder een woord van grooten lof aan het Bestuur der onder-afdeeling, dat zoodra het bij geruchte vernam, dat, ten deele uoor de eigenwijsheid, anderdeels door zorgloosheid van kippen houders, de zeer besmettelijke doch genees bare ziekte zich weer voordeed, inlichtingen inwon. Toen het gerucht waarheid bleek, trof het aanstonds maatregelen, die het op de meest bevattelijke wijze voor de leden uit eenzette en deed het al hetgeen in zijn ver mogen is om groot geldelijk verlies, zoowel aan hoenders als door derving van eieren een zieke kip legt geen eieren juist in den duren tijd te voorkomen. De V. P. N. is te Amersfoort geboren. Het Bestuur der Amersfoortsche afdeeling houdt de vaan wel hoog. Voor de plaatselijke afdeeling der Neder- landsche Natuurhistorische vereeniging zal de heer E. Heimans, uit Amsterdam, aan staanden Zaterdagavond spreken over Zuid- Limburg en zijn causerie toelichten door lichtbeelden. De Secretaris, de heer J. Kleber J.Ger.zn. geeft gaarne gelegenheid tot introductie. De lezing met lichtbeelden van »Onze Vloot* zal plaats hebben in de bioscoopzaal »De Arend*. Ter kaasmarkt werden gister aangevoerd 8 wagens met 3020 pond kaas. De prijs was 31 tot 32lfa cent. De handel was vlug. Bij Klein Kraaienhorst*, aan den Utrecht- scheweg, is Zondag een auto in brand ge raakt en geheel uit- en halverwege opge brand. Volgens het nummer H 5185 is zij uit Den Haag. Een tuiniersknecht, die gisterochtend de bloemenbakjes aan den gevel der lunchroom van de firma J. G. de Jager Zn. aan de Langestraat zou wegnemen, had het ongeluk daarbij van den ladder te vallen. Dr. Van Enst verleende de eerste hulp en deed den patiënt overbrengen naar het Zie kenhuis' Na daar verder te zijn verbonden, kon hij huiswaarts keeren. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een verlofhouder, die de Drankwet overtrad. Vrijdag is door de politie hier gearresteerd een 35-jarig werkman, verdacht van zich zoowel hier als elders schuldig te hebben gemaakt aan verduistering en diefstal van rijwielen. De couranten zwegen over het geval en ook daardoor kreeg de politie gelegenheid om bewijs-materiaal te verzamelen. Eindelijk viel gisterochtend de man door de mand en bekende hij. Op last van den Commissaris van politie is hij heden gevankelijk naar Utrecht geleid. Maandagavond meldde zich een man om nachtverblijf aan bij de politie. Toen hij hedenochtend meende te kunnen vertrekken, werd hem herinnerd, dat hij volgens het Politie-blad nog tegoed had driemaal 3 weken hechtenis, tweemaal 3 dagen hechtenis en een jaar Rijks-werk inrichting. Hij had het heelemaal vergeten en is nu maar meteen vanochtend naar Utrecht ge bracht en daar ingesloten. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde tot zes weken gevangenisstraf de beide jon gemannen, die zich hier verzetten tegen twee agenten van politie; Menige vreugde geniet men eerst als men er in herinnering op teert. T71t de» Omtrek. Voor de Gemeente Harderwijk doet zich een niet allerdaagsch geval voor. Tot voor eenige jaren stond op een ter rein aan de haven achter de Gemeente-gas fabriek een molen. Op een kwaden nacht brandde die molen tot den grond af, het geen ten gevolge had, dat het terrein, bij uitnemendheid geschikt voor de toen reeds voorgenomen uitbreiding der gasfabriek, door de Gemeente werd aangekocht, nadat den molenaar in ruil een stuk grond opeen andere plaats was toegewezen. Thans, nu de uitbreiding der gasfabriek is tot stand gekomen, blijkt, dat het perceel grond bezwaard was met een hypotheek van f4000 en wil de houder zijn rechten doen gelden. Met een overschrijving op den nieu wen molen neemt deze geen genoegen. In deskundige kringen is men 't er niet over eens, hoe deze zaak in het reine is te brengen, Mr. C. A. Elias, tot 15 October 1902 Bur gemeester van Harderwijk en sedert van Zaandam, heeft tegen 1 Januari ontslag ge vraagd. De Tweede Kamer heeft gister met 51 tegen 5 stemmen aangenomen het wetsont werp tot vereeniging van Hoek-van-Holland met de Gemeente Rotterdam. VOETBAL. H. V. C. zorgde Zondag voor de verras- ring. Herakles, uit Almeloo, die tot nu toe de leiding had in de competitie, werd achter Rustoord maar eventjes met 6—1 afgemaakt. Nu dient gezegd, dat de goede prestatie der Herakliden voor een groot deel aan het geluk te danken waren; denken we nog maar eens aan den wedstrijd op Birkhoven tegen Quick. Maar met dat al is het toch goed werk der H. V. C.'ers. De overwinning was volkomen verdiend. H. V. C. treedt eerst aanvallend op, maar de beide Almeloosche backs zijn op hun hoede. De druk blijkt echter te groot en na een goed kwartier doelpunt Mulder voor H. V. C., spoedig gevolgd door een straf schop wegens hands. Nieuburg en Van de Pol zijn goed op dreef en spelen uitstekend samen. De Almeloosche voorhoede krijgt weinig kans tegen desoliede H. V.C.-backs. Als H. V. C. weer een mooien aanval doet, kan de doelverdediger van Herakles door toedoen van Nieuburg no. 3 uit het net grabbelen. Na de rust begint de Almeloosche voor hoede weer vol moed aan te vallen. Spoe- echter breken de Rustoorders door en Van de Pol kopt een scherpen voorzet van den rechts buiten schitterend in 't net. Voor de variatie krijgt H. V. C. weer eens een strafschop te nemen en Brits laat zijn collega visschen. Maar nu begint de vijandelijke voorhoede zich te weeren het schieten der gasten is echter allertreurigst. Brits begaat echter een grooten blunder door een onbenullig bal letje tusschen zijn handen heen te laten glip pen, zoodat de eer is gered. Ten slotte maakt Schreuder voor H. V. C. het halve dozijn vol. H. V. C. II behaalde te Utrecht op W. A. R. N. E. R., welke vereeniging er een bui tengewoon slecht veld op nahoudt, een 21 overwinning. De H. V. C.'ers kunnen dus tevreden zijn over den afgeloopen Zondag. Quick I ging te Kampen tegen haar naamgenoot voetballen. Het succes was al zeer mager. In 't begin waren de Quick- menschen op de zware, natte klei in 't ge heel niet thuis bovendien speelden de Hoofd- cursianen een goede partij voetbal, zoodat met rust de stand al 4—0 was voor Kam pen. Na de rust ging 't beter. Hoewel Smit nog tweemaal moest visschen, werden ook in 't militaire net 2 gaten geschoten door De Bruijn en Jentinck, zoodat het einde een 6 2 nederlaag was. Gelukkig hielden de lagere elftallen de eer der aloude club op. Quick II sloeg Presto II, uit Utrecht, dat verleden week op Rustoord slechts met 2—1 van het sterke H. V. C. II verloor, met 3—0. De Utrecht- sche voorhoede had tegen de hechte Quick- verdediging niets in te brengen. Met rust was de stand 2—0. In de voorhoede van Quick moet het binnentrio zich nog meer op schieten en inzetten toeleggende beide buitenspelers waren goed. Ten slotte wist Quick III te De Bilt een gelijk spel (11) te forceeren tegen Vooruit IIIlang geen kwaad resultaat. Volharden en maar flink oefenen is de bood schap vooral voor de voorhoede. In de verdediging speelde Oostermeijer een keurige partij voetbal. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. 8. 6. VAN WELDEREN baron REN6ERS) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Credieten. Coupons. Deposito's. Effecten. Incasseering van Wis sels en Quitantiën. Vreemd geld. Wissels op Biuucn- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Gevraagd voor dag en nacht in een klein gezin een flinke Adres mevr. SMITS, Langeweg 53 te Watergraafsmeer.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2