i Toni Bios DEVENTER KOEK Ml si lï Advertentiën. JS. BUSSINK ken van een laadsteiger bij de Gemeente- reiniging slipt menige kruiwagen en dwaalt heel wat ongerechtigheid te water. Vooral bij donkerte en de dagen zijn hier te lande veelal kort is door de vele bochten en daardoor de valwinden de Eem voor vreemde schippers al buitengewoon las tig te bevaren. Als ze bij die bochten niet goed opletten, raken ze onherroepelijk vast. Uitdiepen van den mond zal stellig veel helpenhet verlengen van de hoofden in zee is echter een meer normale verbetering. Door het uitdiepen, zal echter de harde plaat vóór den mond verdwijnenslibt het daar weer aan, dan malen de schroeven dien slib telkens wel weer weg. Ondanks de zeer hooge vuur-, haven- en tongelden wordt voor de schipperij zoo goed als niets gedaan. Hetgeen er bij schippers- heugenis is gebeurd, bestaat in het ver nieuwen van eenige paien aan het hoofd, en een weinig uitbaggeren vóór »Het spijker*. Toch wordt van bijna 1000 schepen per jaar gemiddeld ontvangen f 6 per schip. Verbetering is niet alleen in het belang van den handel en de schipperij, maar óok van de Gemeente zelve, die de kolen voor haar gasfabriek grootendeels laat komen per scheepsgelegenheid. Als het vaarwater is verbeterd, zal ook de industrie hier aanmerkelijk toenemen, om dat hier volop zoetwater is, dat lang niet overal is te bekomen en als 't ware voor geen geld te koop is, Dan ook zal er uitbreiding komen van de veerdiensten, hetgeen nu wordt tegengehou den door de abnormaal hooge exploitatie kosten en de onzekerheid van het .vaarwater. De schippers meenen, dat het vuur-, haven en tongeld moet worden gebezigd in het belang van hun bedrijf, dat is tot verbete- tering van den vaarweg en niet uitsluitend voor het onderhoud der kaden. Zij steunen daarbij op een uitspraak van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, die de Gemeente Beverwijk bevalen, haven en vaarwater te verbeteren uit de ontvangsten der haven rechten. Ook het licht aan het Eemhoofd moet veranderd. Thans is er éen wit licht, dat door zelf be varen schippers soms wordt aangezien voor een toplicht van een naderend schip. Op het Oosterhoofd had men daarom gaarne een rood licht (niet een groen, want dit heeft Spakenburg; en dan twee geleide-lichten achter elkaar, zoodat men gemakkelijk midden vóór de vaargeul kan komen. Worden deze verbeteringen aangebracht dan zullen de schippers niet meer telkens verplicht wezen, onnoodig te jakkeren en te jagen en desondanks soms groot geldelijk nadeel te lijden, zullen schipper en volk be hoorlijk kunnen rusten, zal des Zondags niet meer behoeven gewerkt, zal er tijd wezen om de administratie bij te houden, zullen de bevrachters niet meer behoeven te mopperen over het soms lang onderweg blijven van bun goederen. Eén zaak gou dan nog te wenschen blijven, namelijk, dat aan de vaste schippers ook een vaste ligplaats werd aangewezen. Overal elders geschiedt dit en wordt het havengeld berekend bij abonnement. Zoo betaalt men te Amsterdam 80 cent per ton en per jaar voor een vaste ligplaats en heeft men voor een derde meer de geheele week door de beschikking over den zelfden steiger. Waarom ontvangt de Havenmeester niet de besliste opdracht om aan den Grooten Koppel alleen de vaste beurtschepen te doen aanleggen. Dat zou reeds zeer veel helpen. Thans gebeurt het meermalen, dat twee of drie schapen, geladen met jturf. grint of steen, aan den Grooten Koppel liggen te lossen, tot groot ongerief voor de vaste schip pers, voor wie de ruimte aldaar slechts even voldoende is. Reeds meermalen is daarom verzocht ter plaatse waar zulks behoort, doch tot dusver is evenmin antwoord ontvangen op deze ver zoeken als op de requesten aan het Gemeen tebestuur om abonnement in te voeren. Omdat men zich te Amersfoort niet kan abonneeren, moet hier worden betaald per reis en wel 6l/4 cent per ton, dus f 3.25 per jaar, of viermaal «ooveel als te Amsterdam. Om minder havengeld dit zij uitdruk kelijk gezegd is 't het meerendeel der schippers echter niet te doen. Zij willen dit gaarne betalen, mits het ook wordt aange wend te hunnen behoeve, en zij dus zeker heid krijgen, dat ze niet telkens, geheel on noodig, tijd verliezen. Want ook voor de schipperij geldt het tijd is geld. Stadsnieuws. De wintervergadering van het Bestuur der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk zal aanstaanden Woensdag worden ge houden in de consistorie der St. Joris-kerk. Het Kamerlid de heer Rutgers heeft de volgende schriftelijke vraag gericht tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del betreffende het recht van verpleegden in een Armhuis op de rente krachtens arti kel 369 der Invaliditeitswet: Het is mij gebleken, dat door de rede van den Minister op 4 November (Hande lingen, bladz. 45) de indruk is gewekt, dat, naar het oordeel van den door den Minister aangeduiden bij de uitvoering van de Inva liditeitswet betrokken hoogen ambtenaar, ver pleegden in een Armhuis als zoodanig zijn uitgesloten van recht op rente krachtens artikel 369 der Invaliditeitswet. Kan de Minister bevestigen, dat deze op vatting van zijn woorden onjuist is? Hierop heeft mr. Treub het volgende schriftelijk antwoord ingezonden Om de rente krachtens artt. 369/370 van de Invaliditeitswet te verkrijgen, is het een eerste eisch, dat men in het bepaaldelijk i aangeduid 1 o-jarig tijdvak althans in 156 j weken arbeid in loondienst heeft verricht, Of hij, die aan dien eisch voldoet, in een Armhuis wordt verpleegd, doet niet ter zake. Iets anders echter is het en alleen daarop doelde de ondergeteekende in zijn rede op 4 November j.l. of een verpleegde, die in het Armhuis zelf cenig werk verricht (bijv. kleine huiselijke diensten) en daarvoor een geringe belooning ontvangt, kan worden geacht »in loondienst* arbeid te verrichten. De ondergeteekende deelde in zijn even- vermelde rede als het aan de Bank heer- schend en door hem juist geachte gevoelen mede, dat die vraag ontkennend moet wor den beantwoord. Men zou zulk een ver pleegde, als de verzekeringspiicht vóór zijn 70ste jaar was ingevoerd, niet als verzeke- ringsplichtig hebben beschouwd en voor hem geen premie hebben ingevorderd. De opvatting zijner woorden als zouden verpleegden in een Armhuis als zoodanig van recht op rente krachtens art. 369 der Invaliditeitswet zijn uitgesloten, is geheel onjuist. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfeor op Dins dag 25 November 1913, des avonds ten 8 ure. 1. Benoeming van een Rector aan het Gymnasium. 2. Benoeming van een lid voor de Re clame-commissie (vacature-Ruys.) 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ont slag, overeenkomstig verzoek, aan den on derwijzer aan school C, den heer W. C. B. de Blécourt. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ontslag aan de onderwijzeres in de Nuttige hand werken aan school F, mej. G. H. Worffel, 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van verlof aan de onderwijzeres in de Nuttige handwerken aan school F, mej. G. H. Worffel.. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van verlof aan de onderwijzeres in de Nuttige handwerken aan school F, mej. S. C. J. Verwey. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van verlof aan de onderwijzeres in de Nuttige handwerken aan school E, mej. A. J. W. Th. Bremer. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houder tot verlenging van de tijdelijke aan stelling van T. Kielstra als leeraar aan het Gymnasium. 9. Prée-advies van Burgemeester en Wethou ders betreffende het verzoek van het Be stuur der Ambachtsschool om verhooging van subsidie en overneming door de Ge meente van het gebouw. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aanwijzing van een gebouw voor den Keuringsdienst van eet- en drinkwaren. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders in zake verlichting van den Soes- terweg. 12. Prm-advies van Burgemeester en Wethouders in zake verlichting van de Krommestraat. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de Verordening op het beheer der gasfabriek en waterleiding. 14. Prze-advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van eenige schip pers tot verlaging van vuur- haven- en tongeld, met voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling der Verordening op de heffing van vuur-, haven- en tongeld. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van gewijzigde ver ordeningen op de heffing van schoolgelden voor Lager o.k -rwijs. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de vrijstelling in zake het geven van herhalings-onderwijs aan meisjes. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van een perceeltje grond van H. L. van Eybergen, aan de Van Asch van Wijckstraat, hoek Wijersstraat. 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders töt onbewoonbaar verklaring van het perceel Utrechtschestraat no. 13. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders in zake rentegevend beleggen van overtollige kasgelden. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om hun de bevoegdheid te geven, het opnemen van de boeken en kas van den Gemeente-ontvanger op te dragen aan een lid van hun college of aan een ambtenaar. PREDIKBEURTEN. Zondag 23 November. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 10V2 uur, Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. io'/o uur, ds.J. van Loenen Martinet, uit Bussum. Doopsgezinde kerk. Voorm. 10U1 uur, ds. F. Dijkema, uit Rotterdam. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, d:i. Donner. Avond 5V2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur. ds. Teerink. Avond 5 V2 uur> ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente, Voorm. 93/4 uur, godsdienstoefening. Avond 51<4 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9j/2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 14 tot 20 November. GEBOREN Gerardus, z. van Gerardus van Eeden en Gerarda de Ruiter. Geertruida Hendrika, d. van Simon Schagen en Rebecca Helena de Lange. Hendrika Cornelia Alijda, d. van Gerrit Kapteijn en Alijda Bakker. Johanna Roelofina, d. van Wessel van Ijken en Lubbertje Nieboer. Johanna Maria, d. van Antonius Bliekendaal en Alberta van den Heuvel. Willem, z. van Willem Franciscus Velthuijsen en Grietje Roemer. Goosen, z. van Teunis de Kruijff en Helena Geurtje van de Pol. ONDERTROUWD J. J. de Koeijer en Louisa Wilhelmina Smit. GETROUWD Cornelis Marinus Johannes ran Hamersveld en Anna van Bekkum. Jan Lubbersen en Geertje van de Klok. Ludovicus Martinus van Opstal en Magdalena Cornelia Meijer. Willem Kerkhoff en Alijda Kortes. OVERLEDEN Dirk Hartering, 58 jr., wed. van Anna Jantina de Graaft. Antje van Barreveld, 7 mnd. Alida Margaretha van Barreveld, 62 jr., echtg. van Gijsbert van Essen. Marinus de Man, 30 jr., ongeh. Jan de Sain, 75 jr., ongeh. Mar ktprij zen. AMERSFOORT, 21 November 1913. Appelen f5.a f 8.Peren f5.a f 10.Kleiaardappelen to.afo.Zand- aardappelen f 2.a f 2.20 Hoendereieren f8.70 a f9.50 per 100 stuks. Bruine eieren f9.50 a f 10.25 P- 100 stuks. Hooiboter f 1.35 j a f 1.60 per Kilo. Kippen fo.90 a f 1.25. Kuikens f 1.25 a f 1.80. Piepkuikens f 0.40 a fo.90 Ganzen fo.a fo.Oude eenden fo.90 a f 1.20. Jonge eenden f 1.00 a t 1.30. Hazen f 1.75 a f2.50. Wilde konijnen f 0.00 a fo.oo. Tamme konijnen *"0.90 a f 1.80 per stuk. Duiven f 0.40 a fo.60 per paar. Vette varkens fo.— afo.—. Magere varkens f af Zeugen f60.a f 120.Biggen fu,a f15.Vette koeien fo.afo. Aangevoerd waren ongeveer120 heet. Appelen, 40 heet. Peren, heet. Kleiaard appelen 150 heet. Zandaardappelen25000 stuks Hoendereierenst. Eendeneieren 500 Kilo Hooiboter; Vette Varkens Magere Varkens; Varkens voor export slagerij; 400 Biggen en 7 Zeugen. HULPBANK TE A.HEHSFOOIU. Tot het geven van gelden ter leen zal een commissie uit het Bestuur op MAAN DAG 24 NOV. aanstaande, 's namid dags ten twee uur, zitting houden ten Raadhuize, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. .1 De vrouw van onze dagen heeft in de eerste plaats te veroveren: vertrouwen op en achting voor zichzelfzij moet die veroveren op den weg van ernstigen arbeid, die economische onafhankelijkheid geeft. W. WIRTJES, Tandarts. Johan lan Oldenbarneieldtlian 42, AMERSFOORT. SPREEKUREN Maandags 4 tot 5, Woensdags 10 tot 11. Overige werkdagen 1.30 tot 3. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. G. VAN WELDEREN baron RENGEK8) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantien. Coupons. Vree id geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. njBFnr. Algemeene vergadering op WOENSDAG 26 NOVEMBER as. te 8 nar nam. in »DE VERGULDE ZWAAN*, tevens T door den heer J. RIETSEMA, Rijks-tuinbouwleeraar. OnderwerpHet nut ran VEILINGEN in het algemeen en ran Fruit- en Groentenveilingen in het bij zonder. Program® AMES. STEM 4. DE Tty] 3. M< S5EE-] Het Bestuur A. M. TROMP van HOLST, LailgeStrjjf. Voorzitter. J. J. VAN der LINDEN, ie Secretaris. Anno 1593. In centrum der stad op den besten stand voor direct of later TE HUUR gemeubileerde of gestoffeerde Kamers. Brieven onder motto „Kamers" aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. Wordt GEVRAAGD een klein Landhuis, met circa 5 H.A. grond, omtrek Amers foort. Br. fr. onder no. 2011 aan B. van dub LAND's Boekhandel, Remhrandtsplein 18 te Amsterdam. Crediet- vereeaiging Correspondentschap te Amersfoort. mr. H. J. M. van den BEKGH wiihelnikastraat s. te Amsterdam. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden déposito rekening-courant. Trots tkj 10 -3: ©♦0W ii tot eon V die arikekH 0l!fiS 1 to &.0J ■1 Urn

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2