bijblad Amersfoortsclie Couram Stadsnieuws. van de uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZA T E R D A G 22 NOV. 1913. Het Treeker bergje. Na de invoering der Kinderwetten en als gevolg daarvan het in verzorging geven aan ae Maatschappij «Zandbergen* ook van ver waarloosde kinderen en Staatsweezen bleek de noodzakelijkheid van het hebben van een herstellingsoord waar de veelal prse-tubercu- lose kindertjes in observatie konden geno men eer zij naar het Tehuis aan den Arn- hemscheweg konden gebracht. Een goede drie jaar geleden werd voor dit doel ingericht «Klein Zandbergen*, in een landhuis dat mevrouw Ortt, te Soest, voor die goede doel te Nunspeet ter beschikking stelde. Doch het lag te ver van het centrum der Maatschappij en zoo besloot het Bestuur een herstellingsoord te doen bouwen, dat geheel zou voldoen aan de eischen des tijds. Mr. W, H. Beaufort schonk het dennen- boschje aan den Leusderweg, op slechts 8 minuten afstands van «Zandbergen* gelegen aan deze zijde van het voormalige Quick- terreiniemand, die ongenoemd wenscht te blijven, gaf het bouwkapitaal tegen uiterst lage rentede dames en de heeren leden van -Bestuur en commissiën ijverden voor de goede zaak; Hollandsche jongens en meis jes brachten «steentjes* en ook wel flinke steenen aan voor deze kindertjes die zoo heel veel missende heer W. H. Kam, die ook het nieuwe Tehuis op «Zandbergen* bouwde, ontwierp weer een model-inrichting en zoo kon deze gistermiddag officieel worden in gewijd. Zij werd reeds in gebruik genomen op 23 October, toen tegen den avond de Zusters Sluiter en Vermeulen met de patiëntjes uit Nunspeet hierheen kwamen en Jus ook deze wensch jhr. W. A. Ortt, den eminenten Di recteur der Maatschappij, werd vervuldde zwakke kindertjes moeten vóór den winter onder dak; Het «Treekerbergje*, heerlijk door de jonge dennen beschut tegen de Oostenwin den, is dan gistermiddag in 't openbaar ver bonden aan de Maatschappij tot opvoeding in het huisgezin van wezen en andere min derjarigen «Zandbergen*. Daartoe waren velen saamgekomen in de ruime eetzaal, van wie we o.a. noemen mr. L. Lietaert Peerbolte, referendaris en chef der afdeeling volksgezondheid en armwezen, en mr. L. J. M. Basquin, inspecteur van het Rijks-tucht en opvoedingswezen, als verte genwoordigers van de Ministers van Bin- neniandsche Zaken en van Justitie, den Burgemeester van Amersfoort en den Bur gemeester van Leusden. Ds. J. D. van Calcar, uit Beverwijk, Voorzitter van het Hoofdbestuur der Maat schappij, nam even na tweëen het woord en stelde voor, een telegram van eerbiedige hulde te zenden aan H. M. de Koningin- Moeder, beschermvrouw der Maatschappij, welk voorstel warme instemming vond. Vervolgens zeide hij ongeveer Het is mij een groote eer en een bijzon der genoegen u allen namens het Bestuur welkom te heeten aan deze plaats, die een zoo sprekend getuigenis aflegt van den arbeid der Maatschappij. In het bijzonder u, mr. Lietaert Peerbolte, den vertegenwoordigen van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Het is mij een werkelijke behoefte u te verzoeken, onzen oprechten dank te brengen aan Z. Exc. en hem bij vernieuwing te verzekeren, dat wij ons uiterste best zullen doen om het in ons gesteld vertrouwen waardig te blijven. En niet minder u, mr. Basquin, den vertegen woordiger van den Minister van Justitie wil Z. Exc. de verzekering geven, dat ook verder wij onze beste krachten zullen wijden aan de ons toevertrouwde voogdij-kinderen. U, graaf Van Randwijck, Burgemeester van Amersfoort, waar ons Tehuis ligt, en U mr. De Beaufort, Burgemeester van Leus den, waar dit Herstellingsoord is verrezen, heet ik mede hartelijk welkomuw tegen woordigheid geeft ons een belofte voor uw belangstelling, die wij zoozeer noodig hebben. Welkom ook gij heeren geestelijken van zoo onderscheidene kerkgenootschappen. Men heeft eens gezegd, dat onze Maatschappij neutraal isdat heeft mij gehinderd"zij is niet neutraal. Wij willen de kinderen opvoe- 'en voor die kerk voor welke zij eenmaal werden bestemd, in welke zij door geboorte en verwantschap thuis behooren. Daarvan getuigen onze Bestuurs- en onze commissie vergaderingen daarvan getuigt het geval toen hier een meisje van zekere kerk het doet er niet toe welke werd opgenomen en het broertje kwam, waarvan we niet wis ten tot welk kerkgenootschap het behoorde, en éen aller gedachte uitsprakik hoop. dat van het broertje het zelfde zal blijken. Wij eerbiedigen elkanders rechten en streven samen naar de liefde, die wij zoozeer op prijs stellen. Welkom ook gij, vertegenwoordigsters en vertegenwoordigers van zuster-stichtingen, die de heerlijkheid maar ook de moeilijk heid van onze taak kent, en ook gij, ver tegenwoordigers der pers, die openbaarheid zult geven aan deze samenkomst en die voor onzen arbeid steeds zoo'n groote steun waart. Welkom gij allen, die ons geestelijk dan wel stoffelijk, door woord of daad steunde. Voor ons is het een blijde dag nu het herstellingsoord kan worden geopend, in het openbaar wordt verbonden aan de Maat schappij. Het is reeds een maand in gebruik, doch juist daardoor is onze blijdschap te groo- ter, omdat het reeds heeft getoond, dat het lijden verzacht, dat het gewonde of geha vende vogeltje er een warm en veilig nestje vindt. Hetgeen we hier doen, is geen nieuw, doch een voortgezet werk; dat van «Klein Zandbergen* te Nunspeet, waar we 3 jaar geleden begonnen onder nederig dak en toch met groote bekoring en waar de proef schit terend is geslaagd. Er was behoefte aan een eigen herstellingsoord, omdat aan onze Maat schappij zooveel kinderen worden toever trouwd, die, hetzij uit geboorte, hetzij door verwaarloozing bijzondere verzorging noodig hebben, terwijl in de bestaande sanatoria niet voldoende rekening kan gehouden met hun zedelijke verzorging. Er moest gestuurd in de richting van het huisgezin, zooals we dat in ons Tehuis niet een doorgangshuis, gelijk het heet hebben. Er werden plannen gemaakt, er werd ver gaderd, lang en veel en met groote opge- gewektheid. Opeens kwamen twee groote verrassingen iemand die ongenoemd wil blij ven, verstrekte het bouwkapitaal voor uiterst matige rente, en mr. W. H. de Beaufort, de eigenaar van «De Treek*, stond deze koste lijke plek gronds af. Zóo kon verrijzen het eigen herstellingsoord «HetTreeker bergje*. De plannen van onzen zoo ervaren en minutieusen architect W. H. Kam werden na tuurlijk goedgekeurd en de aannemer J. van Keulen, geholpen door de opzichters, leverde met groote nauwgezetheid het werk in tijds op. Zoo is dan het oogenblik gekomen waar op het herstellingsoord openlijk aan de Maatschappij zal worden verbonden, op de beste wijze, met een dankbaar hart. Wij mogen gedenken den grooten finan- cieelen steun van de onbekende die het bouwkapitaal verschaftemogen gedenken mr. W. H. de Beaufort, die dit heerlijk plekje gronds opénsteldemogen gedenken allen, die door grootere of kleine gift den bouw mogelijk maakten gedenken mejuffrouw H. Leinweber, die haar toestellen voor heil gymnastiek afstondgedenken mevrouw Ortt, te Soest, die haar huis te Nunspeet openstelde. Maar vóór allen willen we hem gedenken, die het eigenlijke werk heeft verricht, dr. Schut, te Nunspeet. Watjheeft de Maatschap pij hem te danken, die drie jaren belangloos zijn groote kunde en rijke ervaring wijdde aan onze patiëntjes. Het Bestuur heeft ge meend hem een blijvenu teeken, hopen we een hem aangename herinnering, te mogen aanbieden voor zijn zeer gewaardeerde hulp. Ook denk ik aan hen, die het eigenlijke werk verrichtten, onze Zusters Sluiter en. Ver meulen. Wat. is er in hen omgegaan toen zij dien herfsavond met hun patiëntjes dit ge bouw betrokken waaruit geen enkele wegens plaatsgebrek behoeft te worden ontslagen. Groote dankbaarheid vervult ons jegens u beiden, die dit Herstellingsoord hebt voor bereid, ja er de noodzakelijkheid van hebt aangetoond. Ik herdenk ook den Directeur van «Zand bergen*, mijn waarden vriend Ortt. Het is geen toeval, dat ik hem het laatst noem, hem die de zaden uitstrooide en zijn wakend oog steeds liet gaan over de ontwikkeling en dien ik eerst thans recht heb leeren ken nen als idealist van de beste soort. U, die zoo veel houdt van nederigheid cn eenvoud des harten, bid ik in alle nederigheid toe God zegene u w werk (langdurig applaus). Mr. Lietaert Peerbolte vroeg thans het woord en zeide: Meer dan éen reden heb ik, verheugd te zijn, dat de Minister mij opdroeg hem te vertegenwoordigen, want ik heb thans mogen zien, dat «Zandbergen* in zich heeft de levende kracht, die diep gevoelt voor het lijdende kind. Van heeler harte wensch ik, dat het aan Bestuur en Directeur gegeven zij, nog vele jaren op den zelfden goeden weg voort te gaan. Ik mag hier wel meedeelen, dat aan het Departement dikwijls de vraag is gerezen hoe zou Binnenlandsche Zaken het stellen zonder «Zandbergen*,dat altijd klaarstaat om Staatsweezen op te nemen, hoe ook ver waarloosd, ja bijna verdierlijkt, zelfs als zjj uit het buitenland ons plotseling worden toegezonden en anderen ze niet kunnen of durven opnemen. Ik wit eindigen met den wensch, dat, ook om Binnenlandsche Zaken, de Maatschappij «Zandbergen* nog in lengte van jaren op de zelfde wijze de zelfde liefde zal toonen voor het lijdende kind. Mr. graaf Van Randwijck zeide vervolgens Al zijn de betrekkingen tusschen «Zand bergen* en de Gemeente uit den aard der zaak niet zóo van dagelijkschen aard, toch heeft zij aanspraak op onze belangstelling. Het Gemeentebestuur wenscht daaraan uiting te geven en biedt haar zijn welge meende gelukwenschen aan. De Voorzitter dankte de sprekers en stelde voor, het gebouw in oogenschouw te nemen, waaraan werd voldaan nadat voor de geïllustreerde bladen een photographische groep was opgenomen. Omstreeks 3 uur keerden de eerste be zoekers huiswaarts. Het gebouw is hoogst eenvoudig, doch ook hoogst practisch. De groote verandah's toonen onmiddellijk het doel der stichting. Beneden is een vriendelijke zitkamer voor de beide Zusters, die het herstellingsoord besturenvoorts een naai- en linnenkamer, een spreekvertrek, een kamer voor den ge neesheer, een speelkamer voor de kinderen, een provisiekamer en een eetkamer, die door middel van een raam, waardoor de spijzen kunnen worden aangereikt, in verbinding staat met de ruime keuken. Achter deze ligt een bijkeuken tot berging voor gereedschap pen, enz., terwijl een deur toegang geeft naar buiten, waar nog een schuur is. De reseda-tint, waarin de vertrekken zijn afgeverfd, brengt veel bij tot hun vriende lijkheid. Naast de eetzaal is een groote serre op het Zuiden, met ligplaatsen. In den tuin zijn bovendien draaibare lighalien. In kelder is een inrichting, die door lucht druk het gcheele huis voorziet van water. Stevige houten trappen geleiden naar de verdiepingen, waar zich de slaapkamers be vinden die,de een wat grooter, de ander wat kleiner, alle op de de zelfde degelijke en gerieflijke wijze zijn ingericht. Ze komen alle uit op ruime balcons en de deuren zijn zóo breed, dat de ledikanten heel gemakke lijk naar buiten gerold kunnen worden, zoo dat de patiëntjes ruimschoots van de zege nende werking der buitenlucht kunnen pro fiteered Des nachts staan de valramen open, zoodat ook dan de atmosfeer frisch blijft. De verdieping wordt door middel van een deur in tweëen gesplitstde eene helft voor jon gens, de andere voor de meisjes. Ten slotte bevinden zich op deze verdie ping een zit-en slaapvertrek voor de juffrouw der huishouding, een logeer- en een bad kamer. Op den kolossalen zolder staan toe steilen voor heilgymnastiek, terwijl zich hier ook bevinden de vertrekken der drie dienst boden, van wie er twee behooren tot de door «Zandbergen* verzorgde weezen. Het gebouw biedt plaats voor 22 kinde ren, natuurlijk allereerst voor die, welke aan de zorg der Maatschappij zijn toevertrouwd maar tegen billijke vergoeding kunnen ook kinderen uit andere weeshuizen worden op genomen. De leeftijd der patiënten gaat tot 21 jaar. Dat er voor goede controle is ge zorgd, bewijst het feit, dat alle slaapkamer deuren, wanneer ze open gaan, een electri- sche schel, die in de kamer der zusters uitkomt, in beweging brengen, zoodat des nachts geen der patiënten ongemerkt de kamers kan verlaten. Naar aanleiding van opmerkingen van Ge deputeerde Stalen omtrent de bij Raadsbe sluit van 29 Juli 1913 vastgestelde Verorde ning op het beheer van de gasfabriek en de waterleiding stellen Burgemeester en Wethouders den Raad voor, de Bedrijfsver- ordening opnieuw vast te stellen en de be grootingen goed te keuren. Den 18 November 1912 installeerde de Burgemeester in Amicitia* het comité voor de Onafhankelijkheidsfeesten; Maandagavond, juist een jaar later, ontbond hij het te zelfder plaatse. De Penningmeester, de heer L. A. baron Van Ittersum, had vooraf rekening en verantwoording gedaan, waaruit bleek, dat de ontvangsten bedroegen f4818.67 en de uit gaven f5066.96. zoodat er een tekort was van f 248.29, dat nochtans wordt gedekt ten deele door iemand die onbekend wenscht te blijven en anderdeels door de Oranje-veree- niging. De Voorzitter, mr. A. van Traa, ten volle erkennend de zeer groote moeilijkheden waarmede de sub-comité's van den aanvang tot het einde hadden te worstelen, hetgeen als verontschuldiging kan gelden voor het overschrijden der credieten, wilde niet nalaten den heeren voor de toekomst aan te raden zuiniger te zijn, niet te rekenen met de toe gestane maxima en nimmer weer te bouwen op zoo wisselvallige baten als die der entrees. Spr. bracht den heeren zijn dank voor alle zorgen en moeiten en voor hun steun aan het Dagelijksch Bestuur, dat al bijna dadelijk na de samenstelling van het comité zijn eminenten Voorzitter en Onder-voorzitter moest missen. Bovenal dankte spr. den Bur gemeester, den Raad en de militaire autori teiten voor hun krachtige medewerking, vooral toen op het laatste oogenblik de optocht een dag moest uitgesteld. De E e r e - v o o r z i 11 e r, mr. J. C. graaf Van Randwijck, memoreerde ten slotte de woorden van dank, door hem uit naam van de geheele burgerij in de Raadsvergadering gesproken en dankte het comité, dat tijd noch moeite spaarde om een zoo uiterst welgeslaagde feestviering voor te bereiden op een wijze, die hem ook als Burgemeester met grooten dank vervulde. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn alsnog aangesloten met no. 298 jhr. J. W. F. von Schmidt auf Altenstadt, Utrechtscheweg 97. no. 301 de heer N. Blom, Berkenweg 4. Den heer W. C. Schimmel, Directeur van 's Rijks-veeartsenijschool te Utrecht, is door den Senaat der Rijks-universiteit te Utrecht verleend het eere-doctoraat is de Genees kunde. De zaal van Amicitia dreigde gister na de plaatsbespreking zóo verlaten te zullen zijn, dat het Hollandia-tooneel maar besloot, de voorstelling van «Verlaten* niet te doen doorgaan. Zij, die de tooneelvoorstellingen te Utrecht plegen bij te wonen, zullen het nog een jaartje moeten stellen zonder den verbouw den Schouwburg. De Gemeenteraad van Utrecht besloot gis ter na zeer lang praten het verbouwings- voorstel commissoriaal te maken en aan de schouwburg-maatschappij te verzoeken, de contractueele naastingstermijnen met éen jaar te verlengen. Het nieuwe week-programma van de bios coop «De Arend* heeft twee interessante sport-nummerseen concours te Hongkong en een keur-collectie van jachthonden. Het Pathé-journaal geeft een aantal actualiteiten. Bout de Zan, in (zijn zonderlinge evolutiën op zolder, zorgt, evenals de Gaumont-film die al een heel onaangenaam avontuur weer geeft, voor de lachlustigen. De terugkeer van den zeeman en Sam, de trouwe slaaf, zijn dramatische films. Eerstgenoemde, een Vitagraphe-film, geeft weer de historie van een meisje, dochter van een werkman, dat te gelijk wordt ten huwe lijk gevraagd door een zeeman en een leeg- looper. Zij geeft de voorkeur aan den Hin ken zeerob, doch kan hem pas huwen als hij zal zijn teruggekeerd vau de reis. In zijn af wezigheid brengt de ander haar vader door het spel tot verderf en om nog iets te red den, offert het meisje zich op en huwt den ellendeling, die haar en hun kindje in de grootste armoede verlaat. Zij sterft, evenals haar vader de zeeman keert terug en zorgt voor het kindje. Het hoofdnummer is «Sam, de trouwe slaaf*, en speelt in en na den oorlog tus schen de Noordelijke en de Zuidelijke Staten van Noord-Amerika. Sam slaagt er met zijn vrouw in, een jong luitenant van de Noor delijken tc hereenigen met zijn bruid, de dochter van een kolonel der Zuidelijken. De eerste elftallen van Quick en H. V. C. hebben morgen geen wedstrijden voor de competitie. Quick 2 ontvangt op Birkhoven D. O. S. 3, uit Utrecht; Quick 3 gaat naar A. W. 5 te Utrecht. H. V. C. 1 en 2 houden een oefenspel. H. V. C. 3 ontvangt achter Rustoord het derde elftal van Maarsen. De A. Z. P. C. zal hoogst vermoedelijk deelnemen aan het waterfeest te 's-Graven- hage op 27 dezer ten bate van het volks sanatorium «Hellendoorn*. Men schrijft ons Een stap op den goeden weg kan heeten de collectieve arbeidsovereenkomst, die dezer dagen in de metaalindustrie te Amersfoort is afgesloten. Algemeen werd tot nu toe gevoeld en toegegeven, dat de positie der smidsgezellen dringend verbetering behoefde. De arbeidstijd zoowel als de arbeidsvoor waarden waaronder op de verschillende werkplaatsen werd gearbeid, maakte echter een goede regeling en verbetering van een en ande> zeer moeilijk, zoodat eerst een ge zonde basis moest worden gelegd, waarop later kan worden voortgebouwd. Ten einde deze basis te verkrijgen, werd door de Hoofdbesturen van den Nederland- schen Roomsch Katholieken Metaalbewer kers Bond .en van den Christelijken Metaal bewerkers Bond in Nederland na een be spreking met hun Amersfoortsche leden contact gezocht en verkregen met de werk gevers in de metaalindustrie. In een aantal besprekingen met dezen werden de verzoeken der werklieden nader toegelicht en verdedigd, met het resultaat, dat een collectieve arbeidsovereenkomst werd vastgesteld, waarin de wederzijdsche rechten en plichten zijn omschreven. Door bovengenoemde Besturen werd

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 5