laison DE JAGER ZOON. Bonfl voor Vrouwenkiesrecht, Si. Nicolaas. St. Nicolaas, NIEUW PARIJS, St. Nicolaas. St. Nii Advertentiën. Donderdag 13 November in het gebouw van den R. K. Volksbond aan de personeelen verslag uitgebracht van hun bemoeiingen en werden tevens de resultaten medegedeeld, die bereikt zijn. In het kort kunnen wij daarvan zeggen, dat voor dit jaar is vastgesteld een uniforme arbeidsdag van 1i uur, terwijl des Zaterdags 9 uur zal gewerkt worden. Verder is bepaald, dat voor over-, nacht en Zondagarbeid respectievelijk 25, 50 en 100 pCt. verhooging van uurloon is verkre gen, terwijl tevens is bepaald, dat het uur loon voor een volwassen smidsgezel minstens f o.zo zal bedragen, terwijl verhooging van uurloon zal worden gegeven aan allen, zoo dat de vermindering van werktijd geen ver mindering van weekloon ten gevolge heeft. Mede is overeengekomen, dat alle werk lieden bij ziekte gedurende 6 weken het halve loon zullen uitbetaald krijgen. Even eens is dit het geval voor de Christelijke feestdagen. De kosten hiervan worden ge dragen door de werkgevers. De vergadering verklaarde zich accoord met de verkregen resultaten en besloot, naar beste vermogen mede te werken tot juiste uitvoering der gesloten overeenkomst ook bij die werkgevers, welke te elfder ure zich aan de besprekingen onttrokken en die meen den daardoor den ouden toestand, die ten nadeele is van het bedrijf, te kunnen hand haven. De afwerking dezer beweging heeft een keer te meer doen zien, dat door ge meenschappelijk overleg de wederzijdsche belangen het best worden gediend. Door de bestuurders werden de arbeiders vooral gewezen op de verplichtingen, die zij hebben na te komen en werd aangetoond, dat dit contract de basis moet zijn waarop moet worden voortgebouwd opdat ook te Amers foort na verloop van eenigen tijd de werk dag op tien uur met evenredige loonsver- hooging kan zijn gebracht. De afgesloten overeenkomst is aangegaan voor éen jaar, met stilzwijgende verlenging wanneer zij niet minstens een maand te vo ren door een der partijen is opgezegd. Op de personeele vergadering van de smidsgezellen, welke eveneens Donderdag in het gebouw van den R. K. Volksbond werd gehouden, is onderstaande motie met algemeene stemmen aangenomen De Amersfoortsche metaalbewerkers, op 13 November in het gebouw van den R. .K Volksbond in vergadering bijeen, met waardeering kennis genomen hebben de van het feit, dat door een achttal werk gevers in het smedenbedrijf te Amersfoort in de op Woensdag 12 November gehouden vergadering van genoemde werkgevers met de Hoofdbesturen van den Ned. R. K. Me taalbewerkers Bond en den Christelijken Me taalbewerkers Bond in Nederland een door dezen Bond aangebonden collectief contract is geteekend, spreekt echter haar scherpe a:keuring uit over de houding van enkele werkgevers, die, na herhaalde pogingen van de zijde der Hoofdbesturen om deze billijke overeenkomst af te sluiten, evenwel onwillig blijven, draagt de Hoofdbesturen op, zoo noodig. door nederlegging van den arbeid ook deze werkgevers tot onderteekening te brengen, en gaat over tot de orde van den dag. Ter gelegenheid van den 2ósten jaardag van de Gereformeerde Jongelings-vereeniging »Paulus« sprak ds. C. Lindeboom, uitGorin- chem, Donderdagavond in de gehee'. gevul de zaal van »Het Valkjec over: Het ideaal der liefde. Klokke acht opende de Voorzitter, de heer C. Kat, de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze, dank brengend voor de zóo ongedacht groote belangstelling, waaraan hij vastknoop te een kort overzicht van de werkzaamheden in het afgeloopen vereenigingsjaar en hij opwekte, toch meer mee te leven met de vereeniging, welke thans ruim 50 leden telt en in 2 afdeelingen, des Zondags en des Vrijdags, vergadert, en dat zij is een opvoe dingsinstituut, dat den jongeling leert hoe hij heeft te staan in kerk, Staat en maat schappij. Ds. Lindeboom, leidde zijn rede in met het woord van den Duitschen denker voor den mensch bestaat geen interessanter voor werp ter beschouwing dan de mensch. Hoe ver de wetenschap ook is gevorderd met haar onderzoekingen, tot heden is het haar niet mogelijk, door te dringen tot het zieleleven van den mensch en tot de ziel kundige verschijnselen in den mensch. De voornaamste van deze verschijnselen, de liefde, wenschte spreker nader te behandelen. Achtereenvolgens zette hij uiteenhet we zen der liefdehet ideaal der lidfde, zooals dit it) de jonge jaren wordt gekoesterden wat is noodig om de ons geschonken liefde ongerept te bewaren. Aan het einde zijner rede bond spr. dejonge- lingen op het hart om, indien zij als lid eener jongelingsvereeniging zich verloven, de ver eeniging niet den rug toe te keeren; de jongedochters om hun aanstaanden aan te sporen een werkzaam aandeel te blijven houden in het vereenigingslevenbeiden om reinheid en matigheid te betrachten. Omstreeks kwart voor tienen sloot spr. op de gebruikelijke wijze de leerrijke bijeen komst. Te zelfder tijd herdacht in »Amicitia* de ring Geldersche vallei van het Ned. Jonge- lings-verbond het eeuwgetijde van Neer- land's onafhankelijkheid. De heer A. J. M. G o o t e gaf een histo risch overzicht van de voornaamste gebeur tenissen in het tijdperk van het optreden van Rutger Jan Schimmelpenninck als Raad pensionaris tot den terugkeer van den Sou- vereinen Vorst. De heer H. Gordea» stelde in het licht het reusachtig genie van Napoleon. De afdeeling Baarn boeide zoowel door haar gemengd dubbelkwartet als door haar gymnastische s tanden de afdeeling Amers foort bekoorde het oog door zeer goede vrije oefeningen van haar gymnastiek-vereeniging »Wilhelminac terwijl een quartet van drie violen met orgel op hoogst verdienstelijke wijze het muzikale gedeelte van den wel geslaagden feestavond verzorgde. Zeer tot ons leedwezen moet het verslag van de gisteravond tot over elven gehouden vergadering der Vereeniging voor vrouwen kiesrecht overstaan. De aandacht van belanghebbenden zij ge vestigd op de advertentie van de Tuinbouvv- vereeniging Amersfoort*. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer Th. C. V. ter Maat, Hof 2. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk vijf minuten voor half vijf, die van de overige voertuigen op 't laatst vijf minuten vóór vijven zijn aangestoken en goed helder branden. Door de politie is op transport gesteld naar zijn ouders te Enschede een minderjarige j jongen, die te Amsterdam zwervende werd j aangetroffen en heden naar hier is geleid, i Zij stelt een onderzoek in naar den be drijver van den diefstal van een rijwiel uit de gang van de sociëteit »Concordia«. Volgens de Zutphensche Crt.* zijn Don derdagochtend De Br. en zijn voormalige huishoudster, sedert kort te Brummen woon achtig,daar gearresteerd. De recherche had zich I geruimen tijd in den omtrek van het huis waar de Br. en zijn huishoudster woonden, 1 opgehouden, alvorens zij tot arrestatie en huiszoeking overging, vermoedelijk met het I doel zich te vergewissen, of beiden in het j huis aanwezig waren. Nadat de verdachten naar het Gemeente- 1 huis waren gebracht om een voorloopig verhoor te ondergaan, werden zij gevankelijk naar het station geleid. Eenige uren nadat de man en de vrouw waren weggevoerd, werd het 2-jarig kindje naar familie van de vrouw te Deventer gc- j bracht. De Br. werd heden dood in zijn cel gevonden. f Als iemand u éen schrede tegemoet komt, ga hem dan twee schreden tegemoet. Gij zult elkander dan weldra hebben bereikt. f Het u de Middenstands-congres zal in Augustus te Dordrecht worden gehouden. „GROOTMOEDERTJE" zit in >Het Valkje* sprookjes te vertellen, terwijl dit nummer wordt afgedrukt, f Eén heel groote famitie schijnt het al j die kindertjes met hun hegeleidsters en be- I geleiders, aandachtig luisterend naar hetgeen die vriendelijke oude dame, zoo rustig zittend in haar witten stoel, daar gaat verhalen. Stamp, stampvol is het in de zaal met I ruim vijfhonderd groote en kleine menschen de kaartverkoop moest reeds gisteravond worden stop gezet, zoodat nog velen moesten afgewezen. Klokke twee kwamen de eerste jongens en meisjes al aangestaptde meesten met moeder. Ook de jongste klassen der 4 Openbare scholen, de Protestantsche en de Roomsch Katholieke weesjes en een dertiental leer lingen van de Israëlietische godsdienstschool, allen met hun geleiders, door een mild stad genoot en een kindervriendin uit Hilversum genood tot mevrouw Wensma's vertelmiddag. Een andere kindervriend had dat zelfde genoegen bereid aan de weesjes van Zand bergen*, terwijl Annekes grootmoeder, die »met zooveel genoegen het aardig gebabbel van haar lief kleinkind gelezen had* zoo schreef ze me een postwissel zond om eenige weesjes te inviteeren. Maar wijl er hier geen zóo jonge weesjes zijn, zoo zal de vriendelijke geefster het zeker wel goed vinden, dat ik met St. Nicolaas namens haar eenige kleuters 'n ver rassing bereid. Haar doel, om wat kindertjes blij te maken, wordt daardoor toch óok be reikt. Den gevers mijn hartelijken dank, dat ze op zoo milde wijze in vervulling deden gaan, wat ik hoopte door mijn opwekking te be reiken. En nu ga ik zelf óok even luisteren om in het volgende nummer, hoop ik, uitvoeri ger te kunnen vertellen, hoe Grootmoedertje ons allen heeft weten te boeien. Suze Frederiks— Van Cleeff. BEURSO VERZICHT. van 15 tot 22 November 1913. Het marktverloop van Wallstreet heeft in de afgeloopen week weinig bijzonders te 1 zien gegeven. Lusteloos en matziedaar de uitdrukking, die het best past voorden gang van zaken. De Mexicaansche verwarring blijft j drukken op de markt en de optimiste uitla tingen van Wilson, waarvan wij de vorige week melding maakten, zijn tot nog toe door den loop van zaken nog niet bewaarheid. Huerta is nog steeds President en toont nog allerminst neiging om voor de Amerikaanschc eischen te wijken. In tegendeelhij gaat rustig zijn gang, roept het Congres bijeen, doch stelt verhooging van belastingen vast zonder daarvoor zelfs de goedkeuring van het Congres te vragenin éen woord hij blijft zich gedragen als de meest volmaakte dic tator en trekt zich verder van al hetgeen de Vereenigde Staten zeggen of dreigen niets 'aan. Intusschen wordt de toestand voor de vreemdelingen in Mexico steeds gevaarlij ker en hebben enkele Groote Mogendheden, als Engeland en Duitschland en evenzoo Japan, liet noodig geoordeeld, éen of meer oorlogsschepen naar Mexico te zenden om, zoo noodig, de belangen van hun onderda nen te behartigen. Willen dus de Amerika nen hun Monroe-leer, die elke inmenging van Europa in Amerikaansche zaken uitsluit, hand haven, dan wordt het hoe langer zoo meer noodzakelijk om zelf orde te gaan schep pen in dezen Zuid-Amerikaanschen Staat en deze overweging wekte den indruk, dat de Mexicaansche crisis thans haar hoogtepunt heeft bereikt. Het is dus begrijpelijk dat, in afwachting van de verdere ontwikkeling van den toe stand, men zich zooveel mogelijk van het doen van zaken onthield, wat duidelijk tot uitdrukking kwam in de uiterst geringe omzetten die doorloopend slechts even over de 100000 shares waren. Het koersverloop was dientengevolge weder minder gunstig bij zwakke grondstemming bleven de koer- sen afbrokkelen, doch groote variatiën kwa- men niet voor. Ook de berichten uit de industrie luidden deze week verre van optimistisch en be halve in Amerika vielen ook in Europa tee kenen van een teruggaande conjunctuur op te merken. De stemming in Wallstreet werd er daardoor niet beter op en het waren voor namelijk de industrieele soorten, die het meest te lijden hadden. Berichten omtrent verdere prijsverlaging van staalproducten, in verband met het feit, dat België reeds aa.. de Pacific-kust stalen blokken aanbood tegen 1.20 dollar, en be richten omtrent het stopzetten bij gebrek aan werk van de Cacnegie-staalfabriek,'waardoor duizend man buiten werk kwamen, oefenden een ongunstigen invloed op Steel-shares, waardoor de koers ruim een procent moest prijs geven. Scherper was de teruggang voor Amalgamateds in verband met de zwakke houding van het metaal te Londen en op de overweging, dat, nu de werkstaking bij de Rio Tiuto-mijnen uit is, de vraag van Europa naar koper wel belangrijk zal afne men. Per saldo verloren deze shares dan ook j'/j pCt. In verband met een kleine verbetering in den lederhandel waren aandeelen Hide and Leather aanvankelijk vast gestemd, doch op het laatst van de week moesten ook deze shares het eerst behaalde avans weder prijs geven. De STAATSFONDSENMARKT lag deze week zeer stil, terwijl de tendenz over het algemeen niet gunstig was. Niet alleen onze Ncderl. Werkelijke schuldsoorten brokkelden verder in prijs af, doch ook de buitenlandschc soorten. De vaste stemming, welke de vori ge week voor Russen heerschte, was nu weer verdwenen en de koersen vertoonden een lichte neiging tot afbrokkelen. Ook de Zuid-Amerikaansche soorten waren zwak ge stemd. INDISCHE CULTUUR- en CREDIET- WAARDEN waren vast gestemd voor aan deelen Java Cultuur, die een tiental procen ten konden opkomen en Nieuwe Afrikanen, die van 110 tot 121 kwamen, met slot op 120. Aandeelen Handel Maatschappij echter lagen flauw, in verband met een nieuwe uit gifte van ,5 millioen gulden aandeelen, niet deelende in het dividend over 1913, tegen den kcers van 145 pCt. Waar dëfce emissie geheel onverwacht kwam, tastte zij den koers van het fonds sterk aan, zoodat de aan deelen terugvielen van 169Y2 tot ióol/2 en de aandeelen op rescontre van i663/4 tot 1581/2- Het slot was echter voor beide weer iets vaster. De claims golden van f 6.tot 8f .50. MIJNBOUWWAARDEN waren prijs houdend voor Redjang Lebong, terwijl aan deelen Guyana Goud verder afbrokkelden tot 48V.1 voor de gewone en 77 voor de preferente. Het slot was echter weer vaster. Zeer vast lagen Oost Borneo-waarden die voor alle soorten enkele procenten in koers konden montecren. Singkep Tin stil. Van de buitenlandsche soorten brokkelden Great Cobars verder af tot 22 pCt. PETROLEUMWAARDEN lagen vrij wel zonder handel. Zelfs in de hoofdsoor ten, als Koninklijke Petroleum en Gec. Hollandsche, ging uiterst weinig om. Voor het laatstgenoemde fonds was de stemming prijshoudend, doch voor aandeelen Konink lijke bepaald zwak, waarschijnlijk als reactie op de teleurgestelde verwachtingen in zake de introductie van deze aan deelen op de I buitenlandsche Beurzen. Het jaarverslag der Intern. Rumeensche, dat deze weck werd gepubliceerd, was onbevredigend, en waar voor men wel gevreesd had, n.l. dat geen dividend over het afgeloopen jaar zou wor- den uitgekeerd, is verwezenlijkt. Het jaarver- slag bleef niet zonder invloed op den koers, die van 108 tot 102 zakte, met slot bijna op den laagsten koers. Van de Russische soorten waren New-Schibayeffs in reactie, terwijl ook aandeelen Orion iets zwakker lagen, j RUBBERWAARDEN waren aanvanke lijk willig gestemd in verband met het op- i loopen van den prijs van ruwe rubber, die weder tot 2 sh. 5 d. kon opkomen. Speciaal 1 lagen vast aan deelen Amsterdam Rubber, die de 140 konden passeeren, en Nederl. Rubber. Later in de week trad ook voor deze waarden een scherpe reactie in, zoodat per saldo de koersen slechts weinig van het niveau der vorige week afwijken, i TABAKSWAARDEN verkeeren, zooals steeds om dezen tijd van het jaar, in een uiterst stille periode en het zal wel weer I voorjaar worden voordat op deze markt eeni ge verlevendiging optreedt. I PROLONGATIE blijft vast op 5 pCt. M. V. L. LÏÏ16H1O0M. Langestraat GO/62. Telefoon 115. AMERSFOORT. Ananas Borstplaat. Room Borstplaat. Vruchten Borstplaat. Sluit li aan bij don want hij voedt U op 0111 uw rechten als MENSCH te loeren kennen. LANGESTRAAT 37. De ondergeteekende SMEDENPATROONS in Amersfoort hebben de eer kennis te geven aan hunne geachte clientele, dat op verzoek van de metaalbewerkers- bonden besloten is, van af 15 November 1913 de werktijden te verkorten en do loonen zoodanig te stellen, dat de arbeiders daar geen nadeel van zullen onder vinden; reden waarom zij hunne prijzen eenigszins zullen moeten verhoogen. W. VAN DEN DONKER. Wed. G. BLOK. C. A. VAN KALVEEN. E. E. BLOK. J. A. VAN BEKKUM. Amersfoort, 21 November 1913. J. HAARSMA. J. E. C. IIUURDEMAN. F. W. SERVAAS. W. BROUWER.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 8