Aangenomen z. d. of h. st. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aanwijzing van een gebouw voor den Keuringsdienst van eet- en drinkwaren. Het voorstel, dat eveneens in de vorige vergadering werd aangehouden, strekt om daarvoor te bestemmen het voormalig Waag gebouw, op den hoek van Groenmarkt en Appelmarkthet Garnizoens-bureau zal dan worden ondergebracht in een daartoe door de Gemeente te huren huis aan de Langegracht. het brandweer-materieel zal worden gestatio neerd aan het Zand. De heer Van Achterbergh: In de vorige vergadering had ik bezwaar tegen het huren van het perceel Langegracht 2. «Inmiddels vergaderde de Commissie van bij stand voor den keuringsdienst. Ik za! thans voorstemmen. Het voorstel wordt aangenomen z. d. of h. st. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders in zake verlichting van den Soes- terweg. Het voorstel strekt om dien te verlichten tot den spoorwegovergang bij »Birkhoven« en om daar lantaarns te plaatsen. Aangenomen z. d. of h. st. 12. Prae-advi es van Burgemeester en Wethouders in zake verlichting van de Krommestraat. Het advies luidt, in de Krommestraat hangend licht aan te brengen. De tweepits- lantaarns met invert-licht zullen 30 M. van elkaar komen. Aangenomen z. d. of h. st. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de Verordening op het beheer der gasfabriek en waterleiding. De Voorzitter: De bedrijfsbegrootin- gen zijn nog niet gereed en zullen, gelijk de Gemeente-begrooting, worden behandeld in de afdeelingen. Ik breng in behandeling de ontwerp-ver- ordening. De heer Wolterbeek: In art. 6 staat, dat de Directeur inzage der boeken verleent aan Burgemeester en Wethouders. Oók aan de Commissie van bijstand? Ik meen, dat deze hierop recht heeft en niet moet afhan- kelijk zijn van de meerdere of mindere vriendelijkheid van den Directeur. De Voorzitter: Art. 2 schrijft voor, dat de dagelijksche leiding, onder toezicht van de commissie van bijstand en oppertoe zicht van Burgemeester en Wethouders, wordt opgedragen aan een Directeur. De heer Wolterbeek: Juist; maar waarom het dan niet opgenomen in art. 6; het is dan duidelijker. Thans kan de Direc teur zeggener staat, dat ik alleen inzage mag geven aan B. en W. De heer Jo rissen Het kan er zachts bij. De Voorzitter: B. en W. hebben geen bezwaarmaar dan moet het ook elders ingevoegd. De heer«Wolterbeek: In art. 14,han delend over de bescheiden van den admini strateur. De Voorzitter: Maakt u er een voorstel van Verschillenden steunen het voor- stel-Wolterbeek. De heer Van Duinen, Wethouder der b e d r ij v e nIk zie het voordeel er van niet in. De Voorzitter: B. en W. nemen het voorstel over. De heer Wolterbeek: Er staatde Directeur geeft inzage aan B. en W. Is dat het college in pleno? Ik bedoel, kunnen de leden der Commissie van bijstand individueel inzage vorderen De Voorzitter: Als we die leden indl/idueel inschakelen, ben ik bang, dat we in strijd handelen met de Gemeentewet. De verordening, aldus gearm ideerd, wordt aangenomen z. h. st. 14. Prae-advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van eenige schip pers tot verlaging van vuur- haven- en tongeld, met voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling der Verordening op de heffing van vuur-, haven- en tongeld. Het advies geldt het periodieke verzoek aan de Koningin om van het tyj de con cessie van 1829 vastgestelde recht slechts de helft te mogen heffen. De heer Van Achterbergh: Ik ver eenig me met het voorstel van B. en W., maar er zit toch wel iets goeds in het adres der schippers. Waar het vuur-, haven- en tongeld nogal hoog is, zou ik willen voorstellen, een ge deelte daarvan te bestemmen om de Eem beter bevaarbaar te maken. De Voorzitter: Ik kan mededeelen, dat B. en W. het voornemen hebben, de belanghebbenden te hooren over de verlich ting, de ducdalven en de ondiepten. Het rapport van het loodswezen omtrent de lich ten aan het havenhoofd is reeds bij den Gemeente-architect. Het advies wordt aangenomen z. h. st. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van gewijzigde ver ordeningen op de heffing van schoolgelden voor Lager onderwijs. De heer Wolterbeek: De Meisjes school was tot dusver een standenschool. Met deze verordening verandert dit, want zij is thans ook toegankelijk voor min- en onvermogenden en wordt dus een Mulo- school. Als axioma neem ik aan, dat Middelbaar onderwijs meer geeft dan Meeruitgebreid l.ager onderwijs en dat voor Middelbaar meer moet betaald dan voor Lager. Indien men nu deze verordening verge lijkt met die voor het schoolgeld aan de Middelbare scholen dan wordt gebroken met deze verhouding. Bij inkomens beneden f 2500 tot f 2500 bedraagt het schoolgeld voor Mulo f 28 50 en voor Middelbaar f 40 tot f 50. Dat is dus juist. Bij inkomens van f 2500 tot f 4000 is het schoolgeld voor Mulo f50 tot f70 en voor Middelbaar t 50 tot f 60, dus minder. Dat is dus onjuist. Bij inkomens boven f 4000 is het schoolgeld voor Mulo f 70 en voor Middelbaar f 80 tot f 125. Dat is dus weer juist. De heffing is dus niet volkomen logisch het schoolgeld voor de lagere school is nu eens goedkooper, dan weer duurder dan voor hooger onderwijs. De onjuistheid zit niet in deze verorde ning, want deze heeft heel veel klassen en dus een zeer geringe opklimming; de on juistheid zit in de verordening voor het Mid delbaar onderwijs, welke echter is goedge keurd. Ik ben nu in een heel moeilijk geval. Ik zou gaarne mijn stem geven aan deze ver ordening, doch ik kan dat niet doen, omdat de andere, ofschoon zij is goedgekeurd, niet deugt. De logica is een beetje op straat ge raakt. Ik weet er geen ander middel op dan alle schoolgeldverordeningen nog eens weer te herzien, ook in onderling verband. Vooral bij deze progressieve regeling is dit van veel belang, ook voor de Gemeente, die nimmer reden m^g geven tot ontevredenheid. Ik moet tot mijn spijt thans stemmen te gen deze verordening. Ik maak er intusschen geen voorstel van. De Voorzitter: De moeilijkheid is dus bij inkomens van f 2500 tot f 4000. Ons uitgangspunt waren slechts de opmer kingen van Binnenlandsche Zaken en daar door hebben we geen acht geslagen op de schaal. Er is niets aan te doen. De heer Wolterbeek: Pardon, er is wel iets aan te doen, namelijk de regeling voor het Middelbaar onderwijs te herzien. De heer J o r i s s e n Maakt de heer Wolterbeek het zichzelven niet wat moeilijk Hij vindt deze verordening goed. Welnu, hij stemme er voor en stelle later voor een her ziening der verordening voor de Middelbare scholen. De heer Wolterbeek: Dan begin ik met iets, dat niet goed is namelijk, dat ik goedkeur, dat het Lager onderwijs duurder is dan Middelbaar Onderwijs. De Voorzitter: Is het per se juist, dat Mulo minder moet betaald dan Middel baar onderwijs? Ik meen, dat die stelling niet berust op een juiste pnemisse. Wenscht u stemming over art. 4 Art. 4 wordt goedgekeurd met op éen na algemeene stemmen tegen de heer Wol terbeek. De heer Van Achterbergh: In art. 5. wordt toegestaan 20 pCt. aftrek wanneer een leerling school A of school B bezoekt en een ander leerling uit het zelfde gezin hetzij school A of school B. Hoe zal de af trek zijn als uit éen gezin een kind een der klassen i tot 6 van school C bezoekt en een ander kind de klassen 7 tot io? Wordt klasse 1 tot 6 dan uitgeschakeld De Voorzitter: Ik begrijp uw op merking niet. We kunnen nu toch geen wijzigingen gaan aanbrengen in de verordening, die verleden jaar is goedgekeurd. B. en W. hebben slechts rekening gehouden met bezwaren van Ge deputeerde Staten. De heer Van Achterbergh: Ik doe geen voorstelhet is slechts een vraag. De geheele verordening wordt daarna vast gesteld z. h. st., evenals de drie op de in vordering der schoolgelden. De heer V an Achterbergh: Moet, als na reclame de aanslag voor de Inkom stenbelasting is verminderd, de reclamant óok vermindering vragen voor het schoolgeld? D Voorzitter: Dit zal worden gere geld naar den definitieven aanslag. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de vrijstelling in zake het geven van herhalings-onderwijs aan meisjes. Aangenomen z. d. of h. st. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van een perceeltje grond van H. L. van Eybergen, aan de Van Asch van Wijckstraat, hoek Wijersstraat voor f 200. Als voren. - 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onbewoonbaar verklaring van het perceel Utrechtschestraat no. 13. Als voren. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders in zake rentegevend beleggen van overtollige kasgelden. De Voorzitter: Ik breng hierbij in behandeling het request van de firma La- maison Bouwer Co. De heer Jorissen Het voorstel heeft mij een beetje bevreemd. Vroeger ging de Gemeente, als zij geld noodig had, bij alle kassiers en sloot zij af met den goedkoopste. Thans is éen firma uitgenoodigd. Is daarvoor een bijzondere reden geweest Waarom zou de Gemeente niet, als elk particulier, de gewone prolongatie-rente ge nieten Waarom zou zij '/a pLt. moetep mis sen? Ik zie daarvan de reden niet in en stel voor, het voorstel terug te zenden en B. en W. te verzoeken, bij de andere firma s te informeeren of betere conditiën kunnen bedongen. De heer Gerritsen rik steun dat voor stel. Ik erken, als lid van de Stuttende commissie te hebben meegewerkt tot het voorstel van II. en W. i doch iets is me daarbij ontgaan. De Voorzitter: De bijzondere reden is, dat deze firma het idee beeft geopperd. B. en W. wonnen het advies in van den Directeur van het bureau der Vereeruging van Nederlandsche Gemeente, die het voor stel goed vond. Nu er bezwaren rijzen tegen het verlies van het half percent, verzoek ik namens B. en W. machtiging om de transactie aan te gaan met de firma, die de beste voor waarden aanbiedt. Aldus besloten z. h. st. 20. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om hun de bevoegdheid te geven het opnemen van de boeken en kas van den Gemeente-ontvanger op te dragen aan een lid van hun college of aan een ambtenaar. Aangenomen z. d. of h. st. 21. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het doen van betalingen uit den post Onvoorziene uitgaven der Begrooting, dienst 1913. Als voren, 22. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het doen van af- en overschrij vingen op de Begrooting, dienst 1913. 23. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Begrooting, dienst 1913. Als voren. 24. Rapport Reclame-commissie, 2e ge deelte. Als voren. 25. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van het 6e aanvul lingskohier der Inkomstenbelasting. Als voren. De Voorzitter: Het Gemeentebestuur van Maastricht wendde zich tot de Koningin met het verzoek om het pensioen der Ge meente-ambtenaren niet te doen betalen per drie maanden of per maand, doch per week zulks vooral ter*wille van de kleinere pen sioenen. B. en W. stellen voor, adhéesie te schen ken aan dat adres. Aldus besloten z. h. st. De Voorzitter: Nu Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd de besluiten tot aankoop der terreinen van mevrouw Roos Vlasman aan den Utrechtscheweg en van mevrouw Van Walchren bij Oud-Leusden vragen B. en W. machtiging den hierop betrekking hebbenden Begrootïngspost te verhoogen met f 100 000. Aldus besloten z. h. st. Aan de orde is de rondvraag. De heer Van Achterbergh: Ik vraag het woord voor een persoonlijk feit. In het verslag van de >Amersfoortsche Courant* van de vorige vergadering staan woorden, die ik niet heb gesproken. De heer De Pool heeft daarover in die courant ge schreven en zich daarbij beroepen op een mededeeling van Wethouder Van Esveld. De Voorzitter: Is dit wel een per soonlijk feit? De heer Van Achterbergh: Ja, want ik zou dien Wethouder willen vragen of hij den heer De Pool daartoe verlof heeft ge geven. De Voorzitter: Ik heb al meer ge zegd, dat wij hier niet moeten vechten .net de pers. Ik heb allen eerbied voor de pers, maar ik weet óok, dat het niet goed is, met haar te polemiseeren. Men trekt tóch aan het kortste eind. U wilt blijkelijk redresseeren hetgeen u hebt gezegd. De heer Van Achterbergh: Neen. De Voorzitter: Of, juister, u wilt verduidelijken hetgeen u hebt gezegd. Dan is het iets anders. De heer Van Achterbergh: Neen, ik wil, dat de Wethouder in het openbaar herhaalt hetgeen hij mij onder vier oogen heeft gezegd en wel de woorden, die hij heeft gericht tot den heer De Pool. De Voorzitter: De heer Van Esveld is bereid, dit te doen, doch ik herhaal, dat het werkelijk beter is, hier geen precedent te scheppen. U kunt beter het stenografisch verslag afwachten. Ook ware het beter geweest, deze zaak te regelen bij aanteekening in de notulen, aan het begin der zitting. Ik wensch niet, dat men hier gaat polemi seeren met de pers. De heer Van Achterbergh: Dat is ook mijn bedoeling niet. Ik wensch slechts mij te beroepen op een pertinente verklaring van een der Wethouders. Verder is het een perszaakje, dat ik zelf wel zal uitvechten. Ik hoop, dat de mijnheer van de courant, die mij de woorden in den mond heeft gelegd, zijn kolommen zal open stellen voor mijn stuk, al is het ook wat scherp. Ik heb verklaringen van verschil lende personen, óok van de pers, dat ik die woorden niet heb gesproken. Als thans de heer Van Esveld ook hier verklaart, dat de heer De Pool misbruik heeft gemaakt van een hem door den heer Van Esveld gedane mededeeling. Ik acht het zeker, dat de Wethouder dit zal doen tegen over een Raadslid, dat men een poets wil bilDe' Voorzitter: Ik blijf er bij, dat dit bereid tot spreken, doch dat schept geen PrSdhcer Gerritsen: I)an volgt een debat en kom ik óok aan het woord. ïte heer V a „Achterbergt: Het is een quaestie van de firma Gerritsen, Rij- kens Co. Een stem: Wat een ploertenstreek. De Voorzitter, hamerend Zulke woor den laat ik hier niet toe. Wethouder R ij k e n s Nu is het toch een persoonlijk feit geworden. Welnu, ik geef geen verklaring, noch rechts, noch links. De heer Gerritsen: Nu wensch ik toch te verklaren, dat ik heb gehoord, dat het is gezegd. Dat alle heeren het niet hoorden, bewijst niets. Oók ik heb het gehoord. Ik durf er een eed op te doen. De heer Van Achterbergh: Ja? De heer Gerritsen:Uw beleedigingen deren mij niet. Ik wil nu nog verder gaan en zeggen, dat de Secretaris, die hier het woord niet mag voeren, het óok heeft ge hoord. De heer V a n Ach t e r be r g h Sugges tie 1 De Voorzitter: Ik kom op voor mijn linkerbuurman (den Gemeente-secretaris) die in deze vergadering niet het woord kan voe ren, en ik wensch niet. dat hem dergelijke woorden naar het hoofd worden gegooid. Ik sluit het incident. De vergadering gaat hierop uiteen. Het onder de ingekomen stukken ver melde en voor kennisgeving aangenomen advies van Burgemeester en Wethouders omtrent het wielrijden in het bosch van Birkhoven bepaalt, dat met gewone rijwielen daar wel, doch met motor-rijwielen daar niet mag worden gereden. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn alsnog aangesloten met 110. 304 de heer C. D. van Kuijk, Kamp straat 66, no. 306 de heer J. Mink Schol, Lange- straat 124. De heer H. F. B. Thien is aan de Ge meentelijke universiteit van Amsterdam be vorderd tot doctor in ee Rechtswetenschap, na verdediging van stellingen. Aan generaal-majoor K. D. Punt, Voor zitter der remonte-commissie voor de bere den artillerie, is, op zijn verzoek, met ingang van 1 December eervol ontslag verleend, met benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandsche Leeuw. In Februari zal een examen plaats heb ben voor toelating tot het reserve-kader bij de infanterie of de vesting-artillerie, in Ja nuari voor dat bij de cavalerie, en in den zomer voor dat bij de bereden artillerie. Bijzonderheden in Staatscourant* no. 276 en 277. Door de goede zorgen van de Concert directie Stoker Reddingius, te Hilversum, zal morgenavond in »Amicitia* het Sevcik- kwartet (de jonge Behemers) zich doen hoo ren, dat terecht overal stampvolle zalen trekt. In de bioscoop »De Arend* gaat Zaterdag en Zondag »De getemde feeks* naar Shakespeare's meesterwerk in scène gezet door de Radion film-maatschappij en waarin de hoofdrollen zijn gespeeld door de dames Barjac en Didier en de heeren Jonté, Bacqué en D' Ines, allen van het Théatre national de l'Odéon, te Parijs. Quick 1 gaat Zondag naar P. E. C., te Zwolle Quick 2 zal zich te De Bilt meten met Vooruit 2 H. V. C. ontvangt hier Daventria. In de Zaterdag te Utrecht gehouden Alge meene vergadering van het Utrechtsch Land bouw Genootschap is het ontwerp-Reglement van het Dagelijksch Bestuur sterk geamen deerd, vooral door de afdeeling Utrecht, aangenomen. Zoo wilde het concept het Dagelijksch Bestuur belasten met de afwikkeling der loopende zaken, met de vertegenwoordiging van het Genootschap in en buiten rechten, met de regeling der werkzaamheden van den Secretaris en den Penningmeester van het Genootschap, terwijl het Hoofdbestuur in financieele zaken de beslissing zou hebben. Het voorstel-Utrecht wilde, dat het Hoofd bestuur het Genootschap bestuurt. Het concept wilde de verkiezing van het Dagelijksch Bestuur opdragen aan het Hoofd bestuur; Utreclit wilde het Dagelijksch Bestuur doen benoemen door de Algemeene vergadering. Dit punt werd he. eerst in stemming ge bracht en het voorstei-Utrecht werd aange nomen met 38 tegen 15 stemmen. Het quotum aan het Hoofdbestuur werd bepaald op ten hoogste f 1 per lid. Ten slotte werden de heeren Spengler, Algemeen secretaris, en Van Weideren baron Rengers en Kohlbrugge, Secretarissen van de afdeelingen Amersfoort en Utrecht, in commissie benoemd om de redactie van het Reglement te herzien. De heer A. Schuttevaer, te Nijkerk, heeft bedankt als wandelleerraar voor fruit- en groententeelt en zal niet worden vervangen,

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2