Stadsnieuws. week, terwijl meer dan 35 pCt. der woningen éen- en tweekamer-woningen 2ijn«. En hoe zijn die »kamers« dan nog. Immers de Inspecteur schrijft ook: Houdt men daarbij in 't oog, dat keukens en slaapka mers ook die, op zolders afgescheiden als vertrekken* werden beschouwd dan blijkt, uit een oogpunt van goede volkshuis vesting, duidelijk hoe zoowel hygiënisch als zedelijk een zeer groot gedeelte der Amersfoortsche bevolking in onvoldoend ingerichte woningen is gehuisvest. Met name, ja in hoofdzaak, geldt dit voor de stadsge deelten, gelegen tusschen de buitengrachten (de binnenstad dus) waar verreweg de meeste éen- en tweekamer-woningen worden ge vonden en de laagste huren worden betaald*. Hoe leeft een arbeidersgezin met een zelfs normaal aantal kinderen in éen kamer met misschien een afgeschoten hokje op zolder; in zoo'n kamer* waar alles moet gedaan, gewoond, geslapen, wellicht erg stoffige huis arbeid verricht, waar wellicht een zieke, zoo geen doode is waar óok de wasch moet ge daan, want het aantal openbare waschinrich- tingen hier is niet bijster groot. Zoo'n toestand is eenvoudig jammerlijk en wel zeer te betreuren is het, dat de Woning wet helaas niet moet worden uitgevoerd. Nog een ander gevolg van den woning nood is, dat er veel duurder wordt gewoond dan noodig is. Ik heb helaas geen statistische gegevens omtrent de stijging der woninghuren te Amersfoort. Te Amsterdam stegen over 7000 woningen de huren met 6 pCt. ptr week en er zijn er zelfs waarvan de huur steeg met 25, 30 en meer cent per gulden en per week. Omtrent Amersfoort gaf men mij enkele feiten, die ik hier zal weergeven. Toen hier onlangs de piano- en orgelfa- briek werd gevestigd, moesten de van elders meekomende gehuwde arbeiders samenwo nen. Het begon te Amersfoort werkelijk te gelijken op die Duitsche stad, waar aan schoolkinderen prentjes werden uitgedeeld om thuis aan de muur te hangen en een meisje den volgenden dag het prentje terug bracht met de boodschap »we hebben geen muur*. Uit een onderzoek bleek, dat het ge zin samenwoonde met. vier andere, die ieder een hoek der kamer hadden betrokken; het vijfde gezin mocht het binnenste der kamer zijn speciaal terrein noemen en had dus werkelijk geen muur. Zoover zijn we hier nog niet; allen heb ben nog vier muren. Nog een ander gevolg is, dat velen wonen boven hun krachten, boven het bereik van hun loon. Als de menschen niet meer kunnen ver huizen, is het als vanzelf sprekend, dat de huiseigenaar eisqht wat hij wil en de huur opslaat. Zoo zijn in de Achterbergh-straat de huren verhoogd van f2 tot f2.10 en f2.20, in de Aldegonde-straat van f 1.75 tot f2; maandhuren zijn opgeslagen van f13 tot f17; in sommige woningen is den bewoners de (plicht opgelegd deuren, ramen, sloten, enz. te doen onderhouden. Op den Soester- weg speelde een roekelooze jongen met eikelseen paar daarvan kwamen terecht op het erf en in het tuintje van een buurvrouw, die jammer genoeg ook eigenares was van het huisje waarin de ouders des stouten knaaps woonden. Het gezin moest die woning verlaten, werd er uit gezet, huisde een poosje op straat en belandde ten slotte in een schuur. Huizen aan den Parrallelweg en de Pijpers straat, die 6 jaar geleden f 13 deden, kosten nu reeds f 17 per maand met vooruitzicht dat de huur f 20 zal worden. Op den Arnhemscheweg is de maandhuur reeds verhoogd van f17 tot f20. Wordt er dan te Amersfoort niets gedaan om den woningnood te voorkomen en de gevolgen daarvan af te wenden Ja, wel iets. De Raad heeft er toe mee gewerkt, Rijks-voorschot te krijgen voor Volkshuisvesting II*, »V. I. O. S.« en »St. Bonifacius* en zich dus niet onderscheiden van de Gemeenteraden in de meeste Ge meenten, die alle begonnen met het gemak kelijkste middeltje, doch niet in toepassing brachten het moeilijker middel, waardoor wordt voorzien daar, waar 't het meest noodig is. Ik zou óok gestemd hebben vóór het ver krijgen van de Rijks-voorschotten met dit onderscheid, dat ik niet zou hebben goed gekeurd, dat »St. Bonifacius* alleen of al thans in hoofdzaak bouwt voor Roomsch- Katholieken, orndat naar mijn meening het Rijks-subsidie ten goede moet komen aan allen. Het is uitstekend, dat er ruimte komt doch deze oplossing van het vraagstuk is niet de ware, niet de meest noodige. De woningen van »V. I. O. S.« zijn uit sluitend bestemd voor onderofficieren en niet ieder bewoner van Amersfoort heeft het voorrecht, onderofficier te zijnde woningen van »St. Bo'-iracius* zullen worden verhuurd voor f2 en meerde goedkoopste van Volkshuisvesting II* zullen f 1.85 kosten. Laat ik er bij zeggen, dat ik vrees dat men met f 1.85 moeilijk een sluitende exploitatie rekening kan maken. In ieder geval zijn die woningen slechts bereikbaar voor arbeiders die zomer en win ter een loon hebben van ten minste f 12. Ik heb zoo'n stil vermoeden, dat een zeer groot aantal arbeiders hier 's zomers en 's winters een weekloon heeft vanf 7 tot f 9 en dat er enkelen zijn wier gemiddeld weekloon 's zo mers en 's winters schommelt tusschen f 9 en f 10. Als dit werkelijkheid is, dan is een weekhuur van f 2 buiten hun bereik en heeft het overgroote meerendeel der arbei ders niet de minste bate bij den bouw dezer woningen. Het is de taak der arbeiders, der meest- belanghebbenden, het Gemeentebestuur te doen begrijpen, dat het slechts de helft van zijn plicht vervulde en voor het moeilijkste, doch meest dringende deel van zijn plicht, namelijk om goede woningen te doen bou wen van een weekhuur tot f 1.50, ooren en oogen en hart gesloten hield. Overal staat vast, dat, wil men kunnen spreken van een eenigszins draaglijke ver houding tusschen inkomsten en weekhuur, men hoogstens een zesde van zijn loon mag verwonen. De middenstand betaalt een zesde en meer; de welgestelden betalen minder. Als een arbeider meer verwoont dan een zesde van zijn loon dan moet hij dit nood wendig doen ten koste van nog grootere ontberingen dan zijn loon van f9 a f 10 hem en zijn gezin reeds oplegt. Ik acht het zelfs voor den knapsten particu lier niet mogelijk een eenigszins betamelijke woning zoowel hygiënisch als zedelijk vol doende aan matige eischen* zóo te bouwen, dat zij kan verhuurd voor f 1.25een bouw- vereeniging kan dat evenmin, want ook zij zal steeds werken met een tekort, als gevolg van de verkeerde economische verhoudingen in welke de arbeidersklasse verkeert. Maar tóch kunnen zulke woningen ge bouwd, goede woningen die binnen het be reik zijn ook van hen, die kleine loonen hebben. Dit is slechts te bereiken door drang, door te teekenen op het adres. De sociaal-democraten hebben den naam, dat zij graag kwaad spreken van de Ge meente-besturen. Welnu, ook de Voorzitter van den Raad van Amersfoort heeft bij de behandeling der Begrooting gezegd, dat Burgemeester en Wethouders eerst willen afwachten hoe het met de bouwvereenigingen zal gaan en dat zij zoolang willen wachten met de onbewoonbaarverklaring, omdat anders de krotten toch weer terstond worden betrokken. Te Amsterdam hebben B. en W. ongeveer het zelfde gezegdwe hebben reeds tal rijke voorschotten gegevenhet vraagstuk is zoo moeilijkgeeft ons toch tijd om het te bestudeeren*. Hier zal de Raad het óok bestudeeren, doch inmiddels óok wachten. Doch hier moet ook eerst gebouwd en daarna gestu deerd om het beste stelsel te vinden volgens hetwelk men kan verhuren. >Maar de Gemeente is toch geen woning- verhuurdster* zal menig rechtgeaard Raadslid van de burgerlijke partij, die dit hoort, of die het verslag leest, uitroepen en hij zal alvast kippevel krijgen. En Buda-Pesth dan Daar had men óok commissiën en óok vereenigingen doch daar is men óok eerst gaan bouwen en daarna gaan studeeren. Men heeft er gebouwd voor menschen met schrale loontjes en voor groote gezinnen, welke laatst heel niet in trek zijn >ij de huiseigenaars. Wat we vragen, is niet weelde-woningen, doch woningen die voldoen aan eischen van betamelijkheid, hygiënisch en moreelwonin gen, wier huur ligt binnen het bereik der arbeidersklasse en dus is minder dan een zesde van hun inkomen. De Woningwet geeft het middel om die woningen te bouwen. Eerst echter een enkel woord over het zoogenaamde opschuivings-systeem. Daarmee bedoelt men, duurdere woningen te bouwen en men verwacht er van, dat, als die er zijn, de andere goedkooper zullen worden. Dat is mogelijk, doch in ieder geval werkt dit systeem zóo langzaam, dat het bijna niet werktwant tegen den tijd, dat de huur der oude woningen zal dalen, is de woningbehoefte al weer zóotoegenomen.dat ook die oude woningen al weer betrokken zijn. Een woning is nu eenmaal geen visch is er plotseling groote aanvoer van visch en heeft men geen ijs, zoodat men de visch niet kan conserveeren, dan wordt de visch goed kooper. Bij een woning gaat dit niet op. De werking van het systeem is misschien pas na 10 of 15 jaar te bespeureneen snelle wer king is er dit heeft de ervaring overal geleerd niet te verwachten van dit zuiver theoretisch systeem. We mogen ons dus niet tevreden stellen met de toepassing van een nog twijfelachtig systeem, dat wellicht na een groot aantal jaren zijn werking zal doen gevoelenwij moeten het bij een zóo groote woningnood als te Amersfoort daarheen sturen, dat de voorziening in dien woningnood zoo spoedig mogelijk plaats heeft. Houden wij nu even vast het begrip volkshuisvesting dan mogen we zeggen, dat hier groot gebrek is aan woningen met een eenigszins betamelijke woonkamer en een voldoend aantal slaapvertrekken, bijvoorbeeld éen voor de ouders en liefst twee voor de kinderen. Ik moet aannemen, dat de woninkjes van f 1.85 van Volkshuisvesting II* niet meer dan èen slaapkamertje hebben, hetgeen dwingt tot toestanden als te Amsterdam, waar we in de oude stad nog twee bedsteden boven elkaar vinden en sommige kinderen op den grond moeten slapen. De Woningwet schrijft voor, dat de Ge meenteraad vaststelt een verordening up de bewoning, waarin o. a. is voorgeschreven hoeveel kubieke Meter per bewoner moet zijn. De meeste Nederlandsche Gemeenten hebben zoo'n voorschrift, doch op het toe Internationaal woning-congres is maar al te duidelijk gebleken, dat er bijna nergens de hand aan wordt gehouden, dat het voor schrift dus is een doode letter, een stuk pa pier. Wat zeggen de Gezondheids-commissiën en de Commissiën van bouwtoezicht te dezen opzichte Zij zeggen en schrijven zelfsde voorschriften worden niet uitgevoerd en kunnen niet worden uitgevoerd, omdat er geen woningen zijn en vooral omdat er geen woningen zijn, die vallen binnen het bereik van de groote massa der arbeiders. De arbeiders moeten de Gemeenteraden wijzen op het muider aangename en minder gemakkelijke deel van hun plicht. Even goed als de Gemeenten het tekort dragen op Lager- en Middelbaar onderwijs en vele andere diensten hebben zij volgens de Woningwet ook het noodzakelijk tekort te dragen, dat ontstaat door het tekort aan volkshuisvesting. Het Rijk vergoedt de helft van dit tekort. De taak der Gemeente is niet enkel en zelfs niet voornamelijk, toezicht te houden op het aantal en de soort der woningen, doch betamelijke woningen te brengen bin nen het bereik van alle Gemeentenaren, waartoe de arbeiders óok behooren. Alleen wanneer dit geschiedt, zal het mogelijk zijn, de alleijammerlijkste krotten te ontruimen en daardoor plaats te maken voor goede woningen, die niet goedkoop gebouwd, maar goedkoop verhuurd moeten worden. Het is niet mogelijk, een ernstig begin te maken met de verbetering der volkshuisves ting als niet óok wordt aanvaard de plicht om te zorgen voor huren naar draagkracht van het inkomen van het gezin. Als gij hebt begrepen de beteokenis voor uzelf, voor uw kinderen, maar ook voor het komend geslacht, van behoorlijke woningen, bereikbaar in verband met het inkomen, dan zult gij óok beseffen uw plicht om den Ge meenteraad met aandrang te doen hooren uw wcnsch, zonder uitstel dit minder gemakke lijke deel van zijn taak ter hand te nemen. Na een korte pauze kreeg de heer A. van Groenestein het woord, Spr. duidde het inleider niet kwalijk, dat hij zóo sprak over de bouw-vereeniging »St. Bonifacius*. Hetgeen hij zeide, is hem inge blazen doch het is pure leugen. »St. Bonifacius* bouwt voor allen, hetzij men reeds te Amersoort, dan wel nog te Hilversum woont, onverschillig of men Katholiek is of niet. Dat wordt niet gevraagd. Men bouwt voor iedereen, zonder eenige uitzondering of voorkeur. Ik heb altijd gehoord, dat een huisvader dan pas zich mag bemoeien met eens anders huis als het zijne in de puntjes in orde is. Te Amsterdam zijn nog een heele hoop krotten. Laat men die ontruimen en arbei derswoningen bouwen op den Vijgendam. De heer W i b a u tIk heb slechts gezegd, dat ik voorbehoud zou hebben gemaakt om te stemmen vóór het voorschot als werd uit- uitgelicht de bepaling, dat er alléén wordt gebouwd voor Katholieken. De heer- Van Munster, Secretaris van »St. Bonifacius*De vereeniging sticht wo ningen en verhuurt zezonder meer. De heer Wiwaut: Dan zou ik even goed hebben vóór gestemd als voor Volks huisvesting II*. De geachte eerste interpellant zeide vol komen terecht, dat er ook te Amsterdam nog 't een en ander te verbeteren valt op het stuk der volkshuisvesting. Nu, dat heb ik óok wel eens in 't midden gebrachtik zeg zelfs bijna niets anders. Te Amsterdam is men óok begonnen met het bouwen en van duurdere woningenop de goedkoope wordt ook daar nog gewacht. U kunt er zeker van zijn, dat wij, sociaal democratische Raadsleden, alles zullen doen om onze wenschen in practijk te brengen. Mejuffrouw Middelburg: In de wo ningen van Volkshuisvesting II* komen, juist als in die van Volkshuisvesting I«, drie slaapkamers; gewoonlijk éen beneden en twee boven, behalve de zolderruimte. Het spijt me, dat de heer Wibaut niet duidelijker heeft uiteengezet waarom Ge- meer.te-bouw is te verkiezen boven bouw door vereenigingen, die toch geheel staan onder controle van de Gemeente. Als we niet kunnen voldoen aan de voor waarden, komen alle huizen ten slotte aan de Gemeente. De heer Wibaut: Ik wist natuurlijk niet, dat de vereenigingen Volkshuisvesting* zóo goed zorgden voor haar huurders. De geachte debatster vroeg nog hoe ik aan bouw door de Gemeente de voorkeur geef boven vcreenigingsbouw. Ik meen te hebben aangetoond, dat een vereeniging, juist door de voorwaarden onder welke zij voorschot krijgt, onmogelijk goed koop kan bouwen en dat de Woningwet, behalve dergelijke voorschotten, ook toelaat dat de Gemeente een gedeelte van het tekort dekt. Meent Volkshuisvesting II* werkelijk te kunnen verhuren voor f1.85.-' Mejuffrouw Middelburg: Het is wel het plan, doch het hangt natuurlijk af van den uitslag der aanbesteding en houdt ook verband met de verplichtingen, die de Raad ons oplegt. De heer Wibaut: Bedoelt u te zeggen, dat de bouw zóo kan meevallen, dat de huur f 1.25 af 1.50 kan bedragen? De Raadkan U dit niet opleggen. Uw aanvrage heeft moeten luiden, dat de huur f 1.85 enzoovoort zal bedragen en daarop is uw exploitatie rekening gebaseerd. Als U hebt vastgesteld f 1.85 dan is het onmogelijk, te verhuren voor f 1.25 a f 1.50. Mogelijk is evenwel, dat er een andere vereeniging komt. die huizen bouwt, welke worden verhuurd naar rato het een zesde van de inkomsten van het gezin. Laten wc nu eens schatten, dat door die lage huur f 20 tekort komt per woning en per jaar. Dan vraagt zoo'n vereeniging dekking van dat tekort aan de Gemeente en het Rijk geeft dan de helft van dit tekort. Te Amsterdam is zoo'n vereeniging in de maak, die 345 woningen wil bouwen met per woning en per jaar f 60 tekort. Als Den Haag de plannen goedkeurt, zullen dus Am sterdam en het Rijk ieder f 10 350 per jaar bijpassen van dat tekort. Die methode noemt men Gemeentelijke woningbouw. Mocht zich ook te Amersfoort de toestand voordoen, dat men bang is voor het woord Gemeentelijke woningbouw, doe dan het woord cadeau maar doe de daad, voorzie in den woningnood en voorzie dan het allereerst in het meest noodigebouw dan dus met hulp van Gemeente en Rijk het allereerst zeer goedkoope woningen. De Voorzitter dankte inleider en spre kers, deed een beroep op do aanwezige Raads leden en verzocht adhlesle op het adres aan den Raad. Tot kerkvoogden der Ned. Hervormde kerk werden herkozen de heeren I". Wcsse- ling en mr. P. J. 1'. van Voorst Vader. Tot Voorzitter van dat college werd her kozen de heer N. van Veen, tot Secretaris de heer J. Ger. Kleber. In de Remonstrantsche kerk wordt Zon dagochtend om 10 uur een godsdienstoefe ning voor jongelieden en 's avonds om 7 uur de gewone dienst voor de gemeente gehou den, beide onder voorgaan van ds. Hooykaas. In de Doopsgezinde kerk hoopt voor te gaan ds. Ten Gate. In de Dinsdag aangevangen wintervergade ring van Provinciale Staten werden de in een vorig nummer vermelde subsidie-aan vragen verzonden naar de afdcelingen. Een van de Amersfoortsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose, tot een be drag van f 187.50, werd om pravadvics gezonden naar Gedeputeerde Staten. Van de vereeniging »Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken» was ingekomen het bericht, dat zij haar subsidie-aanvraag voor een Middelbare Technische school intrekt. De volgende zitting wordt gehouden op i5 December. De Gemeente heeft een tijdelijke geld- leenidg van f 80 000 aangegaan met de firma Van der Zoo de Jong Van Ophoven, hier. Op het adres in zake Gemeentelijken woningbouw werd Dinsdagavond reeds door 113 belanghebbenden geteekend. De heer A. Nijhoff is teruggekeerd van verlof en heeft zijn functiën als Commissaris van politie hervat. Ook dit verlof heeft hij besteed om voor de Vereeniging van inspecteurs van politie in Nederland examen af te nemen aan adspi- rant-inspecteurs. Van de n candidaten slaagden er 7, allen in het bezit van het eind-diploma Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus en van welke 5 reeds adspirant bij de Gemeente politie van 's-Gravenhagc, die, nu zij in het bezit zijn van het brevet, onmiddellijk wor den aangesteld. Ook thans was er weder veel belangstel ling van de zijde van justitiecle autoriteiten, Burgemeesters der groote Gemeenten, enz. November van dit jaar is een onvoordee- lige maand geweest voor do tram, die 9499 betalende passagiers vervoerde, of 575 minder dan in de zelfde maand van 191*2. De ver- voeropbrengst was f473,50,of f67.40 minder; de ontvangst uit anderen hoofde bedroeg

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2